DÜNYA

NATO yeniden hayat mı buldu?NATO asıl amacına dönüyor!

.

✳NATO DİRİLDİ..!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron; 

“NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti, Avrupa kendi ordusunu kurmalıdır” dediğinde ‘Natocular’ karalar bağlamıştı..!

Hastanız ne kadar ağır olursa olsun, öyle her önünüze her gelen doktora inanıp da karalar bağlamayın..

Hele hele de Macron gibi acemi doktorlara..!

Allah’tan ümit kesilmez.. Boşuna ‘Çıkmamış canda ümit var’ dememişler..

Dünya futbol tarihi son saniye golleri ile dolu.. Siz siz olun 90+6’ya kadar bekleyin..

Bu NATO meselesi de öyle oldu..

“Öldü, beyin ölümü gerçekleşti” denilen NATO; ne oldu, nasıl olduysa morgda dirilerek sapasağlam ayağa kalktı..! Üstüne üstlük ‘kör ölmeden’  kıymete bindi; ‘badem gözlü’ oldu..!

“Yıllardır NATO’nun içine almak için bin bir kur yaptığı  İsveç  ve Finlandiya  bu sefer kendileri NATO’nun kapısında yatar oldu..!”

Defalarca yazdım, anlatmaya çalıştım..Tarih, sosyoloji ve ekonomi bilmeden siyaset yapılamaz..Yapılmaya kalkılırsa Macron gibi olunur..

Bildiğiniz gibi 1949’da kurulan NATO bir ABD-İngiltere ortak yapımı..

Dünya siyasetinde bu grubun ‘koç başı’.

✅Türkiye de NATO’ya 1952’de girdi.. Ta Kore’lere kadar asker yollama, can alıp can verme o günlerin işi..

İkinci Dünya Savaşı’ndan darmadağınık ve perişan bir şekilde çıkan Almanya kısa zamanda önemli hamleler yaparak toparlanmaya başladı ve bugün Avrupa’nın bir numaralı ülkesi oldu..

Avrupa Birliği dediniz de bir buçuk ülkeden oluşan (Bir Almanya, buçuk Fransa) yeni Alman İmparatorluğu..

Almanlar iki sefer yenildikleri dünya siyasetinde AB ile üçüncü kez şanslarını deniyorlar..

Uzun yıllar ABD ve İngiltere’nin vesayetinde yaşamak zorunda kalan AB, son yıllarda adım adım bu vesayetten kurtularak Rusya ve Çin ile yeni bir düzen kurma peşindeydi.. Aslında bu vesayetten kurtulma çabası 1967’lere kadar uzanıyor.. Fransa’nın efsanevi asker ve politikacılarından De Gaulle daha o tarihte ABD-İngiltere vesayetine karşı çıkarak Fransa’ya onlarla eşit statü istedi..

Talebi kabul edilmeyince de NATO’nun askeri kanadından çekildi ve arkasından da topyekun çıkma hazırlığına başladı..

‘Ne oldu bu meydan okumasının sonu?’ diye merak ediyorsanız, söyleyeyim;

Bizim romantik devrimcilerimizin yere göğe sığdıramadıkları 1968 Paris gençlik ve özgürlük hareketleri başladı ve sizin anlayacağınız ABD’ye ve NATO’ya meydan okuyan De Gaulle bizim devrimci 68 kuşağı eliyle alaşağı edildi..

De Gaulle tüm ABD askerlerini Fransa’dan çıkardı. (68 kuşağı hala nasıl bir ketenpereye getirildiklerinin farkında değil!)

Macron bu kadarcık bir tarih bilgisine bile sahip olsaydı bu işler başına gelmezdi..

“Bir diğer hayal kırıklığı yaşayanlar da bizim muhalefet partileri..!”

Rusya ile yakınlaşan, AB’ye mesafe koyan Trump gidecek, AB ile ittifak kuracak Biden gelecek ve bizimkilere bir ‘iyilik’ yaparak Erdoğan’ı da devirecekti!

Tam tersi oldu!

Biden NATO’ya (aslında ABD ve İngiltere’ye) fal açmaya çalışan AB’den uzaklaştı, İngiltere ile bir oldu ve el altından Rusya ile anlaşarak AB’nin Çin’e kadar uzanan projelerine set çekti.

Rusya eliyle adam akıllı dövülen AB (Ukrayna bu işin sadece kurbanı) İsveç’ten Finlandiya’ya kadar can havliyle NATO’nun kucağına atladı..

Nerden nereye!

Türkiye, daha doğrusu iktidar bu işin neresinde diye soracak olursanız;

Çok önemli bir yerinde!

AKP’nin her yanlışından sonra her ne hikmetse önüne çok önemli bir şans daha çıkıyor..

Tekrar bir yanlış daha yapmazsa bu kez de NATO, Rusya, BAE, Mısır, Suudi Arabistan, İsrail ekseninde bir önemli fırsatla daha karşı karşıya..

“‘Bir o yana, bir bu yana’ giden ‘şaşkın’ bu sefer bakalım ‘ortayı’ nasıl bulacak..!?”

‘Anlı şanlı Kürt siyasetçiler ne yapacaklar?’ diye ise asla sormayın..! Onlar kadar dünya, Ortadoğu ve Türkiye şartlarını doğru okuyabilen kaç kişi var ki..? 

Hiç şüpheniz olmasın! Bundan önce yaptıkları gibi yine harikalar yaratacaklar! Kesin!

© The Independentturkish// Altan Tan

✳’Beyin ölümü gerçekleşti’ denilen NATO yeniden hayat mı buldu..!? 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2019 yılında NATO’nun “beyin ölümünün” gerçekleştiğini açıklaması o dönem büyük tartışmalara neden olmuştu..

Fakat Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi İttifak içerisinde tekrar birlik sağlanmasına yol açtı ve ‘NATO yeniden hayat mı buldu?’ soruları arttı..

NATO Karargahı
NATO Karargahı  // cafemedyam

NATO tarihinde bir ilk olarak Genel Sekreter Jens Stoltenberg Ukrayna’daki savaşa cevap olarak Avrupa sınırlarını güçlendirmek için 40 bin kişilik acil durum gücünü sevkedilmesi kararını verdi..

2004 yılından beri NATO askerleri sadece doğal afetler sonrası müdahaleler ve Afganistan’dan tahliyenin koordinasyonu için kullanılmıştı..

Romanya’daki NATO üssüne 500 Fransız askerin gönderilmesi bekleniyor. Polonya ve Baltık ülkelerine de 1000 asker sevk edildi. Ayrıca Ukrayna ve Rusya’ya komşu ülkelerdeki hava savunma hattını güçlendirmek için savaş uçakları da bölgeye gönderildi..

Ukrayna konusunda NATO’nun kararlı duruşu ittifaka hiç katılmamış olan İsveç ve Finlandiya’yı da cesaretlendirdi ve katılma isteğini yeniden değerlendirmeye başladı..

✳NATO asıl amacına dönüyor..!

Macron’un ve Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ile bölünmüş ve Afganistan’daki kaos nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalmış olan NATO hiç olmadığı kadar zayıf bir durumda görünüyordu..

Nante Üniversitesi’nden Jenny Rafik, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hareketlerinin NATO’nun kendini yeniden bulmasını ve bağlarını kuvvetlendirmesini sağladığını vurguladı..

 • Rafik:

“Rus işgali ile NATO, üyeler arasında ihtilafa neden olan asıl amacına dönmüş oldu,”

“İhtilafların sonu..!”

Bu son gelişme NATO’nun doğu ve batı üyeleri arasında uzun süredir süren görüş ayrılıklarının rafa kalkmasına yol açtı..

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Macaristan ve Polonya gibi eski Sovyet bloku ülkeleri kendilerini Rus tehdidine karşı korumak için ittifaka katılmıştı..

Fransa, İspanya ve ABD ise odağın Akdeniz, Çin ve terörle mücadeleye kaymasını istiyordu fakat Ukrayna krizi doğulu üyeleri haklı çıkardı..

Ayrıca başta ABD tarafından dillendirilen Avrupalı ülkelerin savunma harcamalarını arttırmaması yönündeki eleştiriler de son buldu..

Hedefteki ülke Almanya 100 milyar euroluk savunma bütçesinin yanı sıra milli gelirinin yüzde ikisinden fazlasını savunma harcamalarına ayırma kararı aldı..

Bazı ülkelerin sadakati ile ilgili şüpheler de son buldu. ABD Başkanı Joe Biden NATO topraklarının her karışını Rusya’ya karşı koruyacağı sözünü verdi..

Chatham House araştırmacısı Samantha de Bendern yıllardır Avrupa ülkelerinin ABD’nin NATO içerisindeki yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğinden endişe duyduğunu belirtti..

Özellikle küçük ülkeler Rusya’nın saldırması halinde ABD’nin cevap vereceğinden şüphe duyuyordu..

 • De Bendern:

“Her ne kadar Avrupalılar ancak ABD’nin bir silahlı çatışmada kendilerini savunması halinde tam emin olacak olsalar da, Joe Biden’ın takındığı tavır bu korkuları biraz olsun yatıştırdı..”

Hatta bazıları tam aksini düşünse bile Türkiye de NATO saflarında yer aldı. De Bendern Putin’le yakın ilişkileri olmasına rağmen Erdoğan’ın Ukrayna silah sevkiyatı yapması ve boğazları kapatmasının bu konudaki endişeleri de ortadan kaldırdığını belirtti..

“Nükleer tehdit..!”

Fakat şu anda oluşmuş olan birliğin Rusya’ya karşı uzun süreli bir konsensüse dönüp dönmeyeceği henüz bilinmiyor..

Ukrayna NATO üyesi olmasa da Kiev’in batı ittifakına yakınlaşması Rusya’nın işgalinin gerekçesini oluşturdu. Bu nedenle Finlandiya ve İsveç’in de bu yolu denemesine düşük bir ihtimal olarak bakılıyor..

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Finlandiya tarafsız bir pozisyon belirlerken İsveç de çatışma bölgelerine silah göndermekten kaçınmıştı..

Fakat her iki ülke de bu geleneklerini bozarak Ukrayna’ya destek olacaklarını açıkladı. Fakat Raflik’e göre Finlandiya’nın nötralize edilmesi Soğuk Savaş’ın en temel konularından biri ve NATO’nun Finlandiya’yı ittifaka alarak Rusya’yı provoke etme riskini almayacak..

Tüm bu dengeler Putin’in nükleer silahları da alarm durumuna geçirmesi ile daha da tehlikeli hale gelmiş oldu. Gerginliği azaltmak için ABD, Ukrayna’ya asker göndermeyeceği sözünü tekrarladı..

Bu bir anlamda Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in talep ettiği uçuşa yasak bölge ilan edilmesinin hayata geçirilmeyeceğini gösterdi..

Sıcak gelişmeler Avrupa’da NATO’ya ve savunma harcamaların artırılmasına olan desteği artırsa da kriz sakinleştiğinde bu durumun kalıcı olup olmayacağı belirsizliğini koruyor..

✳NATO, Ukrayna’da neden uçuşa yasak bölge ilan etmiyor..!? 
Rusya’nın Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırıları NATO’ya yönelik Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etme çağrılarını yeniden gündeme getirdi..!”
Ukrayna'dan NATO'ya 'uçuşa yasak bölge ilan etme' çağrısı
Ukrayna’dan NATO’ya ‘uçuşa yasak bölge ilan etme’ çağrısı// cafemedyam

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, cuma günü Ukrayna semalarının acilen kapatılması gerektiğini söyleyerek Batı Avrupa halklarından, liderlerine baskı yapma talebinde bulundu..

✳Zelenskiy’nin Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etmeye yönelik çağrıları NATO tarafında karşılık bulmadı..

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’da uçuşa yasak bölge oluşturulmayacağını ve asker gönderilmeyeceğini yineledi..

Askeri strateji uzmanları Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avrupalı müttefiklerinin Rusya ile NATO’yu karşı karşıya getirerek savaşın boyutunu değiştirecek bu hamleye hiçbir şekilde sıcak bakmayacağını söylüyor..

✳Uçuşa yasak bölge nedir..!?

Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etmek, tüm yetkisiz hava araçlarının Ukrayna üzerinde uçmasını engellemek anlamına geliyor..

NATO tarafı daha önce 1991’de Körfez Savaşı’nda Irak’ta, 1993-95 Bosna Savaşı’nda ve 2011 Libya iç savaşında uçuşa yasak bölgeler belirlemişti..

“NATO neden Ukrayna’da bu adımı atmıyor..!?”

NATO yetkilileri ve uzmanlara göre, İttifak, nükleer silahlı süper güç Rusya ile doğrudan bir askeri çatışmaya girerek savaşın Avrupa’da daha geniş alanlara yayılması riskini almak istemiyor..

Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etmek NATO pilotlarını Ukrayna’daki Rus uçaklarını düşürmeye zorlayabilir..

Bunun dışında NATO böyle bir durumda görevi desteklemek için yakıt ikmali tankerleri ve elektronik gözetleme uçakları kullanmak zorunda kalabilir..

NATO’nun bu nispeten yavaş, yüksekten uçan uçakları korumak için Rusya ve Belarus’daki karadan havaya füze bataryalarını imha etmesi gerekebilir..

 • NATO Genel Sekreteri Stoltenberg:

“Uçuşa yasaklamak ancak NATO savaş uçaklarını Ukrayna hava sahasına göndermek ve Rus uçaklarını vurarak bu kararı uygulamakla olur. Yaşanan durumun umutsuzluğunu anlıyoruz ancak bunu yaparsak Avrupa’da tam teşekküllü bir savaşla sonuçlanabilecek bir durumu beraberinde getireceğine inanıyoruz..”

AP/Zaporizhzhia nuclear power plant
Zaporijya Nükleer Santrali, 4 Mart 2022AP/Zaporizhzhia nuclear power plant// cafemedyam
“Ukraynalı yetkililer ve halk ne istiyor..!?”

Ukraynalılar ülkeyi uçuşa yasaklı bölge ilan etmenin sivilleri ve nükleer santralleri Rusya’nın hava saldırılarından kurtaracağına inanıyor..

İngiltere’deki savunma ve güvenlik araştırmaları enstitüsünden araştırma görevlisi Justin Bronk, Ukraynalıların NATO’dan tıpkı 2011’de Libya’daki iç savaş sırasında hükümet mevzilerine yaptığı saldırılar gibi daha geniş çaplı bir müdahale beklediğini söylüyor..

Bronk’a göre Ukraynalılar Batılı güçlerin Ukrayna şehirlerini bombalayan roketleri tamamen süpürüp attığını görmek istiyor..

“Ukrayna hava sahasında ne yaşanıyor..!?”

Rusya’nın Ukrayna hava sahasını hızlı bir şekilde kontrol altına alacağına yönelik tahminler henüz gerçekleşmedi..

Uzmanlara göre, Rusya’nın büyük kara saldırısında sabit kanatlı savaş uçaklarının çoğunu neden yerde bıraktığı merak konusu..

Bazıları bu durumu Rus pilotlarının hızlı hareket ve koordinasyon gerektiren geniş çaplı kara operasyonları için yeterince iyi eğitimli olmamasıyla açıklıyor..

Notre Dame Üniversitesi’nde ders veren emekli ABD Hava Kuvvetleri tümgenerali Robert Latif, Rusya tarafının kısıtlı bir alanda hareket ettiği için havadan müdahale konusunda endişeli olduğunu düşünüyor..

 • Latif:

“Ukrayna havada dolaşmak için her türlü alanın olduğu Orta Doğu gibi değil. Sınırları çok kolay aşabilirler.”

✳NATO Ukrayna’ya hangi askeri teçhizat ve silahları sağlıyor..!? 
“NATO, Ukrayna’ya askeri ekipman ve silah desteği konusunda adımlar atmaya başladı..!”
NATO ve Batı ülkeleri Ukrayna'ya hangi askeri teçhizat ve silahları sağlıyor?
NATO, Ukrayna’ya hangi askeri teçhizat ve silahları sağlıyor?   –  // cafemedyam

NATO ülkeleri, Ukrayna’ya binlerce tanksavar ve yüzlerce hava savunma füzesinin yanı sıra yüklü miktarda hafif silah ve mühimmat stoku gönderme kararı aldı..

 • ABD

ABD, Ukrayna’ya, aralarında tanksavarların da yer aldığı 350 milyon dolarlık silah desteği sağlayacak..Bu yardımla ABD’nin son 1 yılda Ukrayna’ya yaptığı yardım 1 milyar doları aştı..

 • İngiltere

Ukrayna’ya bir ay önce omuzdan fırlatılan tanksavar füzeler teslim eden İngiltere, ardından öldürücü ve öldürücü olmayan kategorideki savunma silahlarını kapsayan ek bir askeri destek paketi daha sağlama kararı aldı..

 • İsveç

İsveç hükümeti, Ukrayna’ya hafif silahların yanı sıra 5 bin AT4 tanksavar silah, 5 bin çelik yelek, 5 bin askeri kask ve 135 bin askere yetecek hazır gıda yardımı yapacak..

 • Almanya

Almanya, Ukrayna’ya askeri yardım desteğini 5 bin miğferin yanı sıra 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi sağlayarak gösterdi..

 • Estonya

Estonya, eski Doğu Almanya (DDR) ordusu stoklarından kalma “D30” tipi 9 obüs ile mühimmatı Ukrayna’ya teslim etmek için Almanya’dan onay aldı.

Almanya’dan silah alan ülkelerin, bu silahları üçüncü bir ülkeye satabilmesi için Almanya’nın onayı gerekiyor.

 • Hollanda

Hollanda, Ukrayna’ya 3 bin miğfer, 2 bin çelik yelek, 30 metal dedektörü, 2 deniz mayını tespit robotu, 2 savaş alanı gözetleme radarı, 5 silah tespit radarı ve 100 keskin nişancı tüfeği ile 30 bin mühimmat yardımı yapacak..

Hollanda ayrıca 200 Stinger uçaksavar füzesi ve 50 tanksavar Ukrayna’ya gönderecek.

 • Fransa

Fransa, Ukrayna’ya askeri ekipman desteğinin yanı sıra yakıt yardımı yapacak.

Fransa’nın sağlayacağı ekipman desteğinin içeriğine ilişkin henüz bilgi paylaşılmadı.

Öte yandan Fransa NATO bünyesinde, Ukrayna’nın komşu Romanya’ya 500 asker ile zırhlı araç, Estonya’ya ise Mirage 2000 modeli 4 savaş uçağı gönderecek.

Fransa ayrıca Estonya’ya 200-250 asker gönderecek.

 • Belçika

Ukrayna’ya 5 bin otomatik silah, 200 tanksavar yardımının yanı sıra 3 bin 800 ton yakıt sağlayacak olan Belçika, NATO ve AB’nin bilgisi dahilinde miğfer, yelek ve yön cihazları gibi malzemenin bulunduğunu koruyucu askeri ekipmanı Ukrayna’ya yolladı.

Belçika hükümeti, gelecek dönemde de NATO bünyesinde Romanya’ya 300 asker gönderecek.

 • Yunanistan

Yunanistan, Ukrayna’ya Polonya üzerinden aralarında C-130 tipi 2 nakliye uçağı ile askeri malzemenin yanı sıra insani yardım sağlayacak.

 • Çekya

Çekya, Ukrayna halkına destek için makineli tüfek ve keskin nişancı silahlarının yanı sıra mühimmat gönderiyor.

 • Bulgaristan

Bulgaristan hükümeti, Ukrayna’ya insani ve askeri lojistik yardım yapacak.

 • Finlandiya

Finlandiya, 2 bin kurşun geçirmez yelek, 2 bin miğfer, 100 sedye ve iki acil tıbbi bakım istasyonu yardımı için harekete geçti.

 • Kanada

Kanada yönetimi daha önce, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı karşısında NATO’yu desteklemek için Letonya ve çevredeki bölgeye ek olarak 460 kadar Kanada Silahlı Kuvvetleri üyesi ve 7,8 milyon dolarlık askeri malzeme gönderdi.

Kanada, son olarak, Ukrayna’ya 25 milyon dolar değerinde ek askeri malzeme yardımında bulunulduğunu açıkladı..

İLGİLİ HABER

Euronews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top