SAĞLIK

İnsanlarda hastalığa yol açabilen bakteri türlerinden: Salmonella

.

✳SALMONELLA BAKTERİSİ KİNDER ÇİKOLATA ÜRÜNLERİ NEDENİYLE YÜZLERCE KİŞİYE BULAŞTI..!
“Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) paylaştığı verilere göre 12 ülke arasında en fazla enfeksiyon İngiltere’de görüldü. Hastalık, en fazla 16 yaşından küçük çocukları etkiledi..!”

Çikolata üreticisi Ferrero’nun Kinder Sürpriz ve diğer ürünlerinde ortaya çıkan Salmonella bakterisi..

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (ECDC) göre en fazla enfeksiyonun görüldüğü ülke, doğrulanmış 102 vaka ile İngiltere oldu. Fransa’da da 73 kişiye Salmonella bakterisi bulaştı..

Belçika’da en az 62 kişi, Ferrero ürünlerinden kaynaklı Salmonella bakterisine yakalanırken, Almanya ve İrlanda‘da da doğrulanmış 15’er vaka tespit edildi..

Ferrero tarafından üretilen çikolatalarla bağlantılı olarak İsviçre’de 41 kişiye bakteri bulaşırken, Hollanda, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg, İsveç, İspanya ve Norveç’te de doğrulanmış enfeksiyonlara rastlandı..

ECDC’den yapılan açıklamaya göre, Salmonella bakterisinden en fazla etkilenen kesim 16 yaşından küçük çocuklar oldu. Bu çocukların yüzde 41’i hastaneye kaldırıldı..

Bakterinin, ilk kez İtalya merkezli Ferrero’nun Belçika Arlon’daki fabrikasında 15 Aralık’ta ortaya çıktığı belirlendi. Belçika’daki tesiste, Kinder Sürpriz başta olmak üzere, çok sayıda çikolata markası üretiliyor.

Çikolata ürünleri için hammadde içeren bir tank filtresinde saptanan Salmonella bakterisi konusunda Ferrero yetkililerinin, resmi makamları bilgilendirmediği ortaya çıkınca, Belçika makamları, fabrikayı mühürledi..

ECDC’ye göre, salgının olası kaynağı olan Belçika Arlon’da üretilen çikolata ürünleri raflardan kaldırıldı. ECDC, küresel çapta Ferrero ütünlerinin toplatılmasının, Salmonella bakterisi bulaşma riskini azalttığını bildirdi..

✳UZMANINDAN ‘SALMONELLA’ uyarısı: TİFOYA VE BENZERİ KLİNİK TABLOLARA NEDEN OLABİLİR..!
“Salmonelloz mikrobunun hastalık yapıcı özeliği yaz aylarında daha fazla artış gösteriyor..!”
 • Uzm. Dr. Mustafa Cihangiroğlu:

“Salmonelloz ülkemizde çok sık gastroenterite (sindirim sisteminin enfeksiyon veya iltihaplanması) neden olan bir mikroorganizmadır..

Gıdalar ve hayvansal ürünler ile insana bulaştıktan sonra bağırsakta çoğalıp bulantı, kusma ve ishale sebep olabilmekte ve birkaç gün içinde kendini sınırlayıp iyileşebilmekte..

Ama direnci düşük kişilerde veya mikropların çok yoğun alındığı zamanlarda tifo veya benzeri klinik tablolara da neden olabilmektedir..”

“Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Cihangiroğlu, bakteriyel hastalıklardan korunma önerilerinde bulundu..!”
 • Uzm. Dr. Mustafa Cihangiroğlu:

“Salmonelloz mikrobunun hastalık yapıcı özeliğinin yaz aylarında daha fazla artış gösterdiğini belirtmeliyim ..

Yaz sıcaklarının artmasıyla gıdaların tüketimine ve hijyene dikkat edilmesi gerekir..

Gıdalar ve hayvansal ürünler ile insana bulaştıktan sonra bağırsakta çoğalıp bulantı, kusma ve ishale sebep olabilen enfeksiyon birkaç gün içinde geçiyor.. Direnci düşük kişilerde veya mikropların çok yoğun alındığı zamanlarda tifo veya benzeri klinik tablolara da neden olabilir..”

“Son günlerde salmonelloz hastalığıyla sıkça karşılaştığını vurgulayan Uzm. Dr. Cihangiroğlu şunları söyledi..!”
 • Uzm. Dr. Mustafa Cihangiroğlu:

“Özellikle ünlü çikolata firmalarından birinde de tespit edilmesinden sonra medyanın gündemine oturması hasebiyle salmonelloz enfeksiyonundan bahsetmek istiyorum. Normalde salmonella ülkemizde çok sık gastroenterite (sindirim sisteminin enfeksiyon veya iltihaplanması) neden olan bir mikroorganizma..

Hastalığın seyrine ateş, hipotansiyon, genel durum düşkünlüğü eklenmektedir. Şu an medyada sözü edilen çikolata etkenli bulaştan dolayı dünyada 150, 200 civarında vaka bildirilmiş.. Bu vakalar daha çok hastalık tablosu ağırlaşıp hastaneye başvuran hastalardır. Sadece bulantı, kusmanın ve ishalin eşlik ettiği etkilenen hasta grubu çok daha fazla olabilir..”

“Salmonella mikrobunun hastalık yapıcı özeliğinin yaz aylarında daha fazla artış gösterdiğini belirten Uzm. Dr. Cihangiroğlu şunları söyledi..!”
 • Uzm. Dr. Mustafa Cihangiroğlu:

“Önümüzde yaz sıcaklarının artmasıyla gıdaların tüketiminde olsun, el hijyeninde olsun daha dikkatli olmamız gereken aylara geliyoruz. Bu yüzden gerek salmonelloz gerekse diğer birçok bulaşıcı hastalıktan sağlığımızı koruma açısından da hijyen kurallarına son derece dikkat etmemiz gerekiyor..

Dışarıda beklemiş gıdaları tüketmememiz, halihazırda yiyecek gıdaları tüketirken de açık olan gıdaları hızlı tüketip bekletmememiz önem arz ediyor..

El hijyeni en önemli konu ama yine de hayvansal ürünlerin tüketimine bağlı olduğu için veya bu yolla bulaş olduğu için et, süt, yumurta ve bunların kullanıldığı gıda tüketim ürünlerinin herhangi biriyle bu tür bir bulaşın olabileceğini de dikkate almak lazım..

Zaten toplumda gördüğümüz salmonella vakalarının çoğu birkaç gün içerisinde kendini sınırlayan ishalle, bulantıyla adı konulmadan geçen önem arz etmeyen durumlar oluşuyor..

Asıl ciddiyet ateş, halsizlik ve genel durum düşkünlüğünün olduğu durumlardır. Direncimizi de düşürmeyecek şekilde sıvı takviyemizi oldukça iyi yapmamız lazım..”

“Ramazan ayı boyunca salmonelloz hastalığı şikayetiyle çok sıkıntılı hastalar gelmediğini aktaran Cihangiroğlu şunları söyledi..!”
 • Uzm. Dr. Mustafa Cihangiroğlu:

“Sıcakların daha yeni başladığını düşünürsek önümüzdeki süreçte bu konuda daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Salmonella enfeksiyonlarının yüzde 80, yüzde 90’ı gastroenterit şekilde olduğu için bulantı, karın ağrısı ve ishalle gelindiği için bunların asıl tedavi şekli sıvı dengesinin ayarlanması ve yeterli sıvı replasmanı dediğimiz sıvı alınmasının sağlanmasıdır..

Bulantı, kusma olduğu dönemlerde bu damardan verilebilir, onun dışında hastaneye başvurmak için özellikle ateş, genel durum bozukluğu ve halsizlik gibi durumlarda, direncin düşük olduğu, ek hastalığın bulunduğu durumlarda hastaları hospitalize ediyoruz. Çoğu hasta kendini sınırlayan tabloda olduğu için antibiyotik tedavisini ilk etapta çok fazla düşünülmüyor”

“Antibiyotik kullanımının özellikle salmonelloz hastalığının taşıyıcılığını artırdığını dile getiren Uzm. Dr. Cihangiroğlu şunları söyledi..!”
 • Uzm. Dr. Mustafa Cihangiroğlu:

“Genelde taşıyıcılık yeri de safra kesesi oluyor ve bu tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabiliyor. Ama genel durumunun bozulduğu ve hastalığın ilerleyen safhalarında hastaların yatarak tedavi edilmesini gerektiren durumlarda hastalara mutlak antibiyotik tedavisi başlanıyor..

Bunun içinde kan kültürleri, gaita kültürü, idrar kültürü gibi kan örneklerinden mikro organizmanın tespit edilmesi ve buna göre uygun antibiyotik seçiminin yapılması gerekiyor ama genel olarak benzer tablolarla gelen hastalara ilk başta başlanılan belli antibiyotik tedavileri var..

Bunlar da genellikle hastaların yüzde 90’ı genel durumu iyi şekilde taburcu oluyorlar. Sıcakların başlamasıyla birlikte sadece salmonelloz değil diğer bulaşıcı hastalıkların artmasının önüne geçmek adına temizlik kurallarına, hijyen kurallarına mümkün olduğunca dikkat etmemiz lazım..”

✳SALMONELLA NEDİR, NASIL YAYILIYOR, BAKTERİ RİSKİ OLAN GIDALAR HANGİLERİ..!?
“Peki bu bakteri nasıl yayılıyor, nasıl bir hastalığa yol açıyor..!?”

İnsanlarda hastalığa yol açabilen bakteri türlerinden biri olan Salmonella, vücutta genellikle bağırsaklarda barınıyor..

✳E. coli ile aynı bakteri ailesinden olan salmonellaya maruz kalan kişilerde ishal, ateş, karın ağrısı ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor..

✳Salmonella bakterisi taşıma riski olan gıdalar arasında çiğ veya az pişmiş et, yumurta, yıkanmamış meyve ve sebze ile pastörize edilmemiş süt yer alıyor.

✳Bakteri genellikle dışkılarda yer alıyor ve sterilize edilmemiş su ve gıda ile bulaşabiliyor.

ABD merkezli kâr amacı gütmeyen sağlık kuruluşu Mayo Clinic’e göre salmonellaya maruz kalan çoğu kişi herhangi bir belirti göstermiyor..

Diğer kişilerde ise 8-72 saat arasında ortaya çıkabilen belirtiler genellikle özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan geçiyor..

Fakat az sayıda kişide salmonella kaynaklı ishal, vücutta aşırı su kaybına yol açabildiği için tedaviye ihtiyaç duyulabiliyor..

✅Enfeksiyonun bağırsaklardan vücuda yayılması ise hayati tehdide yol açabiliyor..

kinder sürpriz salmonella
✳SON SALGIN NEDEN KAYNAKLANDI..!?

Ferrero’nun sahibi olduğu Kinder’in Belçika’daki fabrikasında üretilen bir dizi üründe Salmonella Typhimurium bakterisi olduğu tespit edildi..

Bu, Avrupa çapında çok sayıda çocuğun kanlı ishal gibi ciddi belirtilerle hastaneye kaldırılmasıyla fark edildi..

Bunun üzerine Arlon kentindeki fabrika geçici olarak kapatıldı..

Belçikalı yetkililer, bakteriyi 15 Aralık’ta fark etmesine rağmen resmi makamları bilgilendirmeyen Ferrero’nun ruhsatını geçici olarak askıya aldı..

Avrupa Birliği Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne göre 19 Nisan itibarıyla:

-Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde 85 vaka, 29 da potansiyel vaka tespit edildi..

-İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta ise 73 vaka görüldü..

Kıta çapında çok sayıda Kinder ürünü toplatıldı.. Bunlar arasında popüler Kinder Sürpriz (Kinder Surprise) ve Schoko Bons ürünleri de yer alıyordu..

Daha önce de Birleşik Krallık’ta 200 kişi kızarmış domuz derisi atıştırmalığından salmonellaya maruz kalmış, 12 kişi hastaneye kaldırılmıştı..

✳SALMONELLAYA NE İYİ GELİR..!?

Mayo Clinic’e göre Salmonella tedavisinde..:

✳ İshal nedeniyle kaybedilen suyu geri alabilmek için bol sıvı tüketmek önemli..

✳İshal ilaçları ve antibiyotik tedavileri de uygulanabilir..

Uzmanlar, Salmonella’ya maruz kaldığından şüphelenen ve belirtisi olan kişilerin doktora görünmelerini tavsiye ediyor..

✳SALMONELLA NEDİR, HANGİ BELİRTİLERLE ANLAŞILIR, TEDAVİSİ NEDİR..!?
SALMONELLA NEDİR..!?

Salmonella, Enterobacteriaceae familyasında yer alan, çubuk şeklinde bir bakteridir..

Yaklaşık 2000 alt tipi insanlarda hastalığa neden olur..

Salmonella typhi (tifo) ve Salmonella paratyphi (paratifo) yalnızca insanlarda enterik ateş (tifo, paratifo) olarak adlandırılan ve zaman zaman salgınlarla seyredebilen hastalıklara neden olan türlerdir..

Bunların dışında kalan salmonella alt tipleri non-tifoidal salmonellalar olarak adlandırılır..

SALMONELLA NASIL BULAŞIYOR..!?

✴ Kaynağı bilinmeyen, kontamine (bakteri bulaşmış olan) suların içilmesi ve kullanılması..

✴ İnsan ve hayvan atıklarının uygun şekilde bertaraf edilmemesi ve bunların kaynak sularına karışması..

✴ İçme ve kullanma sularının yeterince klorlanmaması nedeni ile bulaşabilir..

✴ Salmonella taşıyan ve iyi pişirilmemiş et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar..

✴ Kontamine (kirli) çiğ sebze ve meyve, baharat ve çerezler yoluyla da bulaşma olabilir..

✴ Hasta kümes hayvanları ile temastan sonra..

✴ Özellikle yılan, kaplumbağa, kertenkele gibi sürüngenler, kurbağalar, kuşlar ve civciv gibi evcil hayvanlar ile temastan sonra hijyen kurallarına uyulmaması halinde bulaşma olabilir..

✴ Bakteri hasta insanlardan diğer insanlara da bulaşabilir..

SALMONELLA BELİRTİLERİ..!

Salmonella bakterisinin vücuda alınmasından yaklaşık 12-72 saat sonra ishal, ateş, bulantı, kusma ve karın krampları şeklinde hastalık belirtileri ortaya çıkar..

Hastalık genellikle 4-7 gün sürer ve çoğu kişi tedavi olmadan iyileşir..

Bazı kişilerde, ishal hastanın hastaneye yatmasını gerektirecek kadar şiddetli olabilir.. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi yetersiz olan kişilerde hastalık daha ciddi seyreder..

SALMONELLA TANISI NASIL KONUYOR..!?

Salmonella enfeksiyonlarının kesin tanısı dışkı, kan, idrar ve enfeksiyon odağından alınan kültürde Salmonella türlerinin izole edilmesiyle tanı konulur..

SALMONELLA TEDAVİSİ NASIL OLUYOR..!?

Hastalığın tedavisi etkene yönelik olarak hekim tarafında uygun antibiyotik ve destek tedavisi ile yapılmaktadır..

Hastalık belirtisi gösteren kişilerin derhal hekime başvurmaları gerekmektedir..

SALMONELLA’DAN NASIL KORUNMALI..!?

Salmonella bakterisi suların iyi klorlanması, kaynatılması, gıdaların iyi pişirilmesi ve pastörizasyona dayanıksızdır..

Bu nedenle korunma amacıyla;

“GÜVENİLİR SU KULLANIMI..!”

✳ İçme ve kullanma suyu olarak klorlanmış şebeke suyu tercih edilmeli,

✳ Kaynağı bilinmeyen ve klorlanmamış suları tüketmemeli,

✳ Zorunlu durumlarda 10 dakika kaynattıktan sonra kullanılmalıdır..

” Kişisel hijyen kuralarına uyum ve el yıkama alışkanlığı..!”

✳ Eller yemekten önce ve sonra mutlaka su ve sabunla yıkanmalı..

✳ Eller tuvaletten önce ve sonra mutlaka su ve sabunla yıkanmalı..

✳ Civciv ve ördek yavrularının bağırsaklarında taşınan salmonella, hayvanın çevresi ve tüm vücut yüzeyinde bulunabilir..

“Sadece tutma, sarılma ile de bakterilere maruz kalınabilir..!”

Sürüngenler de (kaplumbağa, iguanalar, kertenkele, vb) salmonella taşıma olasılığı fazla olan hayvanlardır.. Evcil de olsa tüm hayvanlar ile temastan sonra eller mutlaka su ve sabunla yıkanmalıdır..

GÜVENİLİR GIDA TÜKETİMİ ÖNEMLİ..!”

✳ Çiğ ya da az pişmiş yumurta, et veya kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri ve pastörize edilmemiş süt gibi yüksek riskli gıdalar iyice pişirildikten sonra tüketilmeli,

✳ Çiğ yumurta ile yapılan ev yapımı soslar ( mayonez vb.) kullanmaktan kaçınılmalı,

✳ Çiğ et ya da kümes hayvanları ile temas ettikten hemen sonra su ve sabun ile eller, mutfak çalışma yüzeyleri ve kullanılan mutfak eşyaları yıkanmalı..

✳ Çapraz bulaşmayı önlemek için buzdolabında ya da derin dondurucuda çiğ et, tavuk ve deniz ürünleri diğer gıdalardan ayrı bir yerde tutulmalı..

✳ Mümkünse, mutfakta iki kesme tahtası (çiğ et için ayrı, meyve ve sebze için ayrı bir kesme tahtası) bulundurulmalı, önceden çiğ et için kullanılmış ve temizlenmemiş bir yüzey üzerine pişmiş yiyecek konulmamalı..

✳ Dondurulmuş gıdaları çözündükten hemen sonra pişirmeli ve tüketmeli, tekrar dondurulmamalıdır..

✳ Salmonella enfeksiyonlarına karşı aşı bulunsa da koruyuculuğu yüksek değildir..

SALMONELLA ENFEKSİYONLARINA KARŞI..!

Bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişilerde risk daha büyük olsa da tüm yaş grupları risk altındadır..

✴Salmonella enfeksiyon belirtileri gösteren çocuklar derhal aileleri tarafından hekime götürülmesi gerekmektedir..

✴Hamile ve emziren kişilerin hasta olması durumunda derhal hekime başvurmaları, hekim onayı olmadıkça ilaç almamaları gerekmektedir..

SALMONELLA İÇİN RİSK GRUBU..!”

Salmonella enfeksiyonlarına karşı bebekler, yaşlılar, hamile ve emziren kişiler ve bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişilerde risk daha büyük olsa da tüm yaş grupları risk altındadır..

✳Profesörden ‘salmonella’ uyarısı: ‘Okul kantinleri denetlenmeli’..!
“Salmonella virüsü çocuklarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir..!”

Prof. Dr. Tanju Besler:, açıkta satılan gıdalar ve özellikle de hayvansal kaynaklı gıdaların tüketimine dikkat çekti..

Gıda zehirlenmesine yol açan salmonella virüsünün dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Besler, okul kantinleri denetiminin aksatılmaması gerektiğini söyledi..

Profesörden 'salmonella' uyarısı: 'Okul kantinleri denetlenmeli'

Bazı çikolata ürünlerinde görülen salmonella virüsü nedeniyle, birçok ülkede söz konusu ürünler toplatıldı..

Türkiye’de de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu ürünlerin ithalatında salmonella analizi yapılması zorunluluğu getirildi..

“Salmonella virüsünün en önemli etkisi gıda zehirlenmesi..!”
 • Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler:

“Salmonella ile kontamine olmuş gıdaların alımından sonra genellikle 12-36 saat diliminde ishal, gastrointestinal rahatsızlıklar, 38 dereceyi aşabilen ateş, kusma ve ciddi baş ağrısı ve ender de olsa özellikle immün sistemi baskılanmış bireylerde ölümlerin olabileceği saptanmıştır..”

✳AMBALAJLI GIDALARA DİKKAT..!
 • Prof. Dr. Tanju Besler:

“Genellikle kırmızı et ve ürünleri, kontamine olmuş süt insanların hastalanmasına neden olabilir..

Bugün dünyada yaşanan ve Türkiye’de tedbir alınmasının temel nedeni süt ve ürünleri kaynaklıdır.. Pastacılık ürünleri, krema, dondurma ve kabuklu deniz ürünleri insanların hastalanmasına neden olabilmektedir..

Ayrıca hayvan gübresi ve kirlenmiş su kullanılarak üretilmiş bitkisel kaynaklı gıdaların da infeksiyonlara neden olabileceği bilinmektedir..

Gıda üretiminde gerekli hijyen koşullarının sağlanması gerekli..Gıda üretiminde kullanılacak olan malzemelerin Salmonella içermemesi, üretim esnasında gıda ile temas eden tüm yüzey ve malzemelerin temiz olması şarttır.. Ayrıca gıda üretiminde çalışan tüm personelin kişisel hijyenine son derece dikkat etmesi gereklidir.. 

Salmonella türleri belirttiğim gibi bazı önemli hastalıklara neden olmakla birlikte, gıda kaynaklı hastalıkların başında gelmektedir.. Bu nedenlerden dolayı kesinlikle açıkta satılan gıdaların ve özellikle de hayvansal kaynaklı gıdaların açıkta hızlıca bozulabileceği hatırlanacak olursa tüketilmemesi gereklidir..

Maalesef zaman zaman da şu anda dünya da ve ülkemizde yaşandığı gibi ambalajlı gıdalarda da mikrobiyolojik açıdan sorunlar olmaktadır.. Bu konuda da özellikle dikkat edilmeli, ülke sağlık ve gıda otoritesinin uyarılarına dikkat edilmelidir..”

“DENETİMLER AKSATILMAMALI..!”

“Çocuklar yetişkinlere göre gıda zehirlenmelerine daha açık..

Okul kantinleri ve okullarımıza yakın gıda satışı yapan yerler dikkatlice izlenmeli ve kontrol edilmelidir..

Çocuklarımız başta olmak üzere tüm yaş grupları abur cubur gıda tüketimi yerine, çevre ve gıda hijyenine dikkat edilerek ve özellikle de ev ortamında pişirilmiş ve/veya temizliğine çok dikkat edilmiş besinlerimizi tüketmemiz en doğru yaklaşım olacaktır..” 

'Salmonella' vakaları: 'Gıda sektöründe çalışanların yüzde 60’ı ellerini doğru yıkamıyor'
✳SALMONELLA VAKALARI: ‘GIDA SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLARIN YÜZDE 60’I ELLERİNİ DOĞRU YIKAMIYOR..!
“Son günlerde sürpriz yumurtalarda rastlanan ‘salmonellaya’ virüsü..!”

Avrupa’da bazı çikolata ürünlerinde görülen, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da bu ürünlerin ithalatında analizi zorunluluğu getirilen salmonella virüsüyle ilgili bilgi veren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, salmonellanın genellikle insan dışkısından bulaştığını açıkladı..

 • Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen:

“Son günlerde gıdalara mikroorganizma bulaşması söz konusu. Sürpriz yumurtalarda salmonella bulaşına rastlandığını ifade ediliyor.. Bu kapalı ya da ambalajlı gıdalara mikroorganizmalar nasıl bulaşıyor? Bunun sebebi; insan, hayvan, gıda ek maddeleri, kullanılan malzemeler olabiliyor..

Salmonella özellikle insan dışkısıyla bulaşır. ‘Portör’ dediğimiz kişiler var. Bunlar, sarmonella taşıyorlar ama kendilerinde belirtisi görünmüyor.. Bu kişiler tamamıyla bulaştırıcı oluyorlar..

Gıda sektöründe birçok araştırma yapıldı. Bu çalışmaların ortak noktası gıda sektöründe çalışan insanların yüzde 60’ının her yıkamada ellerini doğru yıkamadığı tespit edildi..

Ellerini yıkıyorlar ama uygun şekilde yıkamıyorlar. Bunların dışında kullanılan kapların iyi temizlenmesi, artık bırakılmaması gerekiyor. 1 tane mikrop bırakırsanız, milyonlarca mikrop üreyebilir. Pakete bulaşan mikroplar süt ürünü, çikolata gibi yiyeceklere bulaşıp tekrar insanlara bulaşabilir..” 

“BİR İHMAL ZİNCİRLEME DURUMLAR ORTAYA ÇIKARTIYOR..!” 
 • Uzm. Dr. Nurullah Dikmen:

“Bir mikroorganizma uygun koşullarda milyonlarca çoğalabilir..

 Salmonella olan kişilerde ishal, kusma, kramp şeklinde karın ağrısı gibi belirtileri olabilir. Bunlara besin zehirlenmesi diyoruz ama bazen viral ya da bakteriyel de olabiliyor..

Normal şartlarda paketlenmiş ürünlerde bunları beklemiyoruz. Her şeyi temiz varsayıyoruz. Zaman zaman kaçaklar olabiliyor demek ki..

Her şey düzgün temizlenip, pastörize edilmiş sütten yapılsa pek bir şey olmaz.. Demek ki bir yerde insan faktörünün bir etkisi var.. Bir ihmal zincirleme durumlar ortaya çıkartıyor..

Salmonella söz konusu fabrikanın kaplarında rastlanılmış. Demek ki düzgün bir temizlik yapılmamış. Normalde her paketli gıdaya önyargılı bakmamız sıkıntılıdır.. Bu paketli ürünlere güvenmemiz lazım. Onun için de bizlerin güvenini sarsmamaları lazım. Bunun için titiz bir takip de gerekiyor..” 

✳ELLERİ VE PARMAK UÇLARINI OVALAYARAK YIKAMAK ÖNEMLİ..! 

Uzm. Dr. Nurullah Dikmen:

“Sektörde çalışan işçilerin ellerini nasıl yıkaması gerektiği konusu..Gıda sektöründe çalışanların ellerini yıkarken dikkat etmesi gereken hususlar var..

Bu çalışanlar el yıkarken önce ellerini suyla ıslattıktan sonra yeterli miktar sabunla bilirlikte ellerini köpürtüp, parmak aralarını, ellerinin üstü ve altını ovalayarak yıkamalı..Ayrıca parmak uçlarını da avuç içlerinde ovalayarak yıkamalıdır..

Bu ovalamanın ardından elleri duruladıktan sonra kâğıt havlu ile kurutmak gerekiyor. Elleri yıkamanın yanı sıra kurulamak da çok önemli. Gıda sektöründe çalışanlar için kâğıt havlu daha sağlıklıdır. Diğer yün havlu kişiye özel olmalıdır. Herkesin ortak kuruladığı bir havlu bir bulaş kaynağıdır. Özellikle tuvaletten sonra ellerin düzgün bir şekilde yıkanıp, kurulanması gerekiyor..” 

Dr. Ahmet İnal: Hijyenin olmadığı yerlerde salmonella riski her zaman mevcut
✳HİJYENİN OLMADIĞI YERLERDE SALMONELLA RİSKİ HER ZAMAN MEVCUT..!
 • Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal:

“Ülkemizde bu tür yumurta çikolatalar ile ilgili vaka henüz duymadık. Hijyenin olmadığı yerlerde salmonella riski her zaman mevcut. Bilinmeyen markaların alınmasının doğru olmadığını düşünüyoruz..

Yurt dışındaki bazı yumurta çikolatalardan çocuklar hastalandı ve 1 çocuğun hayatını kaybettiği şeklinde haberler duyuldu..

Salmonella, kaynak mikroorganizmanın adı. Salmonella, besin zehirlenmesine yol açan 100 yıldan daha fazla süredir bilinen bir bakteri..

Enfeksiyona yol açan 100 kadar türü var. Özellikle hijyenin bozuk olduğu Afrika ve Asya’nın güneyi gibi gelişmemiş bölgelerde tifo ya da paratifo gibi enfeksiyon şekli görülebiliyor. Bunların mutlaka tedavi edilmesi gerekir..

Besin zehirlenmesi olarak görülen türünde biz 12-72 saat içerisinde bulgunun çıktığını görüyoruz.. Ateş, karın ağrısı ve ishal şeklinde bu bulgular ortaya çıkıyor.. Salmonella bakterisi bazen de hiç semptom da vermeyebiliyor. Semptomsuz olduğu zamanlarda da tedaviye gerek kalmıyor..

Bulaş yolu et, süt ve yumurta gibi çiğ alınan ürünlerde daha çok görülüyor. Mayonez, çikolata, süt ürünlerinde hijyenik şartlar sağlanmamışsa enfeksiyon oluşabiliyor.. Ülkemizde bu tür yumurta çikolatalar ile ilgili bir vaka henüz duymadık. Hijyenin olmadığı yerlerde salmonella riski her zaman mevcut..” 

“BİLMEDİĞİNİZ MARKALARDAN ALMAYIN..!”
 • Dr. Ahmet İnal:

“Kapalı ürünler çok sağlıklı değil. .Bilinmeyen markaların alınmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Bunlar kapalı ürünler yani çocuklar için çok sağlıklı olmayan ürünler.. Çocukların fazla tüketmemesi gerekenler ürünler olduğunu söylemek lazım.. Mutlaka bu ürünleri alırken uygun hijyenik şartlarda üretilmişleri tercih etmekte fayda var..

Mayonez gibi çiğ yumurta içeren gıdalarda uygun markalı ürünler almakta fayda var. Spor yapan kişiler protein almak için çiğ yumurta tüketiyorlar. Çiğ yumurta tüketim alışkanlıklarını ortadan kaldırmalarında fayda var..”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top