GÜNDEM

Yaşamı boyunca gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesi veren Türkan Saylan, bugün tüm Türkiye’de anılıyor

.

✳CUMHURİYET KADINI: TÜRKAN SAYLAN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILIYOR..!
“AKP ve FETÖ tarafından Ergenekon kumpas operasyonları sırasında sahte belgelerle hedef alınan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, 13 yıl önce bugün hayatını kaybetti..!”

Yaşamı boyunca gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesi veren Saylan, bugün tüm Türkiye’de anılıyor..

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve o dönemki ortağı AKP iktidarı tarafından Ergenekon kumpası ile hedef alınan tıp doktoru, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Cüzzamla Savaş Derneği’nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan, 13 yıl önce bugün yaşamını yitirdi..

1990’da kurulan Öğretim Üyeleri Derneği’nin kurucuları arasında da yer alan, yine aynı yıl kurulan İ.Ü. Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kuruluşunda görev alan Saylan, aydınlanmacı kimliğinden dolayı, gericilerin, laiklik ve aydınlanma düşmanlarının her dönem hedefinde yer aldı..

Düzmece mahkemelerde sahte delillere dayalı hukuksuz yargılamalarla mücadele etmek zorunda kalan Saylan, ölüm yıldönümünde sevenleri, yakınları ve tüm Türkiye tarafından anılıyor..

KARA GÜN: 13 NİSAN 2009..!”

Atatürkçü ve Cumhuriyetçi kimliğiyle bilinen Türkan Saylan, hayatı boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif rol almış; sağlık, eğitim, siyaset alanlarında önemli faaliyetler gerçekleştirmişti..

FETÖ ve AKP’nin organize ettiği Ergenekon kumpası dahilinde düzmece suç isnatlarıyla 13 Nisan 2009 tarihinde oturduğu ev ve başkanlık ettiği ÇYDD’nin çeşitli merkezlerinde aramalar yapıldı, bazı ÇYDD yöneticileri gözaltına alındı, birçok bilgisayar ve belgeye el konuldu..

2009 yılında hayatını kaybeden Türkan Saylan, kumpasın çökmesiyle 2019 yılında davadan beraat etti..

“KAN TAHLİLİ ALINIYORKEN POLİS GELDİ..!”

13 Nisan 2022 tarhinde, gazete için bir yazı kaleme alan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, kumpasın resmen başladığı 13 Nisan sabahını şöyle anlatmıştı..

 • ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel:

“13 Nisan sabahı ÇYDD Genel Merkez ve şubeleri, yöneticilerin ev ve işyerleri polis baskınına uğradı, gün boyu süren aramalar yapıldı.. Efsane Genel Başkanımız Prof. Dr. Türkan Saylan, hasta idi..

O sabah kemoterapi öncesi kan tahlili için eve hemşire gelmiş, kan örneği alıyorken kapısı çalındı, eve çok sayıda polis girdi.. Ben de, hafta sonu Türkan hocamızı görmeye gelmiş, o günün sabahında, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alınmıştım..”

“BURADA NE İŞİMİZ VARDI..!?”
 • Prof. Dr. Ayşe Yüksel:

“Türkan Hocamızla da konuşurken kapının çaldığına geldiklerine tanık olmuştum.. Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde yalnız olmadığımı anladım, 37 kişi idik aramızda ÇYDD bursu alan gençler de vardı. Hepimiz masumduk, burada ne işimiz vardı..” 

✳ŞENİZ DOĞAN: TÜRKAN SAYLAN’IN ADI İLELEBET YAŞAYACAK..!
“Denizli’de Merkezefendi Belediyesi tarafından yapılan Türkan Saylan Parkı törenle açıldı..!”
 • Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan:

“İnanç özgürlüklerine saygılı, laikliğin ışında ve laikliğin değerini bilen Türkan Saylan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanmasına katkısı büyüktür. Onun ismi gönlümüzde ilelebet yaşayacak..”

Denizli’de Merkezefendi Belediyesi tarafından Gültepe Mahallesi’nde yapımı tamamlanan 6 bin metrekare alana sahip olan Türkan Saylan Parkı törenle açıldı..

Mücadele ruhunu Prof. Dr. Türkan Saylan’dan öğrendiklerini belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan şunları söyledi..

 • Şeniz Doğan:

“Cumhuriyetin yetiştirdiği; kolları akla, eğitime, tıbba kız çocuklarımıza uzanan bir çınarın altında toplandık. Prof. Dr. Türkan Saylan ömrünü mücadeleye, aydınlanmaya, çağdaşlaşmaya adadı. Bugün burada bu ulu çınarı yâd edeceğiz..

Atatürk ilke ve devrimlerinin izlerinden ayrılmadan aydınlanmanın yolunda çalıştı hep. Aynı zamanda inanç özgürlüklerine saygılı, laikliğin ışında ve laikliğin değerini bilen Türkan Saylan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanmasına katkısı büyüktür..

O hayatının her kademesinde, her nefesinde mücadele etti. En zor dönemlerinde bile mücadele etti. Hiçbir zaman yılmadı, pes etmedi. Bizler bu mücadele ruhunu ondan aldık, ondan öğrendik. Henüz daha gelişmemişken hocamız cüzzam hastalığını Anadolu topraklarından sildi. Sildiği gibi ülkemizden cehaletin de silinmesi için canı pahasına savaştı..”

“ONUN İSMİ GÖNLÜMÜZDE İLELEBET YAŞAYACAK..!”

Merkezefendi’de eğitim alanında fırsat eşitliği için çalıştıklarını söyleyen Başkan Doğan şunları söyledi..

 • Şeniz Doğan:

“O aydınlanma ışığında 1989 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğini kurdu. Eğitime çok önem verdi. Eğitime destek vererek nice kardelenlerin yetişmesini sağladı..

Gönlümüzdeki yeri her zaman başkadır. Hocamız gibi biz de, göreve geldiğimiz tarihten itibaren Merkezefendi’de çocuklarımızda ve gençlerimizde eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya çalıştık..

Onun ismini bir sembol olarak yaşatacağız. Amacımız buraya gelen gençlerimizin ve çocuklarımızın, onun yaptıklarını öğrenmesini, yolundan gitmesini sağlamaktır. Sizleri burada ağırlamaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Emeği geçen herkese, destek veren herkese çok çok teşekkür ediyorum. Parkımız hayırlı uğurlu olsun. Onun ismi gönlümüzde ilelebet yaşayacak..”

“HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİ..!”

Türkan Saylan isminin Merkezefendi’de yaşatılmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Denizli Şube Başkanı Halime Yıldız şunları söyledi..

 • Halime Yıldız:

“Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Türkan hocam hakkında güzel şeyler söyledi. Derneğimizin kurucu üyesi ve 20 yıllık Genel Başkanı Türkan Saylan’ın adının Denizli’de yaşatılması bizim hayalimizdi. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan bizim bu hayalimizi gerçekleştirdi..

Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda, aydınlık ve çağdaş toplum yaratma amacı çalışan Türkan Saylan’ın adının böyle güzel bir parkta yaşatılması bizleri çok mutlu etti. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum..”

“BURAYA YÜREĞİMİZLE GELDİK..!”

Türkiye Cumhuriyeti için, aydınlık yarınlar için çalıştıklarını söyleyen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel şunları söyledi..

 • Prof. Dr. Ayşe Yüksel:

“Bugün herkes buraya yüreğiyle geldi. Eğer siz gideceğiniz yere yüreğinizi göndermezseniz, ayaklarınız gelmezmiş. İyi ki varsınız. Denizli’de o kadar çok kadın belediye başkanları, STK ve odaların kadın başkanları var ki çok mutlu oldum..

Toplumsal cinsiyet eşitliği Denizli’de yerini bulmuş. Hepinizi yürekten kutluyorum.  Biz ülkemiz için çalışıyoruz. Ben de Denizli için, aydınlık yarınlar için emek veren bütün dostlarımızı kutluyorum..

Hepimiz çok mutluyuz. Çünkü kıymetlimiz Türkan Saylan’ın adı bu güzel parkta, bu nezih semte yaşamaya başlıyor. Bir doğum günü bugün. Bu parkta binlerce çocuğun oynamasını, Türkan hocamızı öğrenmesini diliyorum..

Hocamız, Atatürk ilke ve devrimlerini hep kendisine görev edinmişti. Her birimiz, Türkan Saylan gibi Atatürk Cumhuriyetine borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum..”

“AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ..!”
 • CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu:

“Türkan Saylan hocamızın manevi huzurunda böyle bir güne tanıklık etmek mutluluk verici. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin üyesi olmaktan dolayı gururluyum..

Aydınlık güzel bir Türkiye, kadın ve kızların umutla baktığı Türkiye hayalimiz var. Bu hayali gerçekleştirmek için hepimize görev düşüyor. Türkan hocamızın yaktığı o ışık, onun değerini gösteriyor. Sorumlulukla mücadelemizi büyütelim..

Kadınlarımızın okuduğu, kızların üniversiteye huzurla gidebildiği, gelecek kaygı yaşamadığı bir Türkiye için çalışacağız. Keşke Türkan Saylan’dan on binlerce olsaydı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum..” .

“BURADA OLMAKTAN DOLAYI GURUR DUYUYORUM..!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ise, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını ileterek konuşmasına başladı..

 • Karaca:

“Bu ülkenin aydınlık geleceği için, hayatını çağdaşlaşmaya adamış biridir Türkan Saylan. Bu parkın açılışında olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Türkan Saylan hocamız doğduğu günden itibaren mücadele etmek zorunda kalmıştır..

Atatürk’ün hedeflerini kendisine hedef seçerek mücadelesini her alanda büyütmeye çalışmıştır. Kadınların cumhuriyete borcu var. İşimizi en iyi şekilde yaparak bu borcu ödeyeceğiz..

Cüzzam hastalığı ile mücadele etmiş, dışlananları hayata kazandırmıştır. Kız çocuklarının her zaman umudu olmuştur. Türkan Saylan isminin Denizlimizde, Merkezefendimizde yaşayacak olması çok önemli.. Emeği geçen başta Belediye Başkanı Şeniz Doğan olmak üzere bütün arkadaşlarımızı kutluyorum..”

. Konuşmaların ardından protokol üyeleri Türkan Saylan Parkı’nın açılış kurdelesini kesti..

NE OLMUŞTU?

✳AKP’DEN TÜRKAN SAYLAN’A BÜYÜK SAYGISIZLIK: BİZ BURADAYKEN TÜRKAN SAYLAN ADI YAŞATILMAYACAK..!
“İBB Meclisi’nde AKP’li isimden büyük saygısızlık: Türkan Saylan toplumu bölen kişilerdendir!”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi aralık ayı oturumlarının son birleşiminde Türkan Saylan tartışması yaşandı…

“TÜRKAN SAYLAN’IN ADI NEDEN BİR YILDIR SOKAĞA VERİLMİYOR..!?”
 • İBB CHP Meclis Üyesi Murat Cirav:

“Ben merak ediyorum, bir yıldır neden Türkan Saylan’ın adı sokağa verilmiyor, bekletiliyor. Polemik yapmadan söylemek istiyorum. Türkan Saylan’ın isminin neden bekletildiği konusunda cevap bekliyorum..”

“AKP BURADA OLDUĞU SÜRECE TÜRKAN SAYLAN’IN İSMİ BİR YERDE YAŞATILMAYACAK..!”

Saylan, toplumun ortak değerlerini böldü..”

 • BB AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş:

“Biz Türkan Saylan, toplumun çoğunluğunu teşkil eden insanların ortak değerlerine saygı duymayan biridir. Türkan Saylan bu milletin ortak değerlerine hakaret eden birisidir.. AKP çoğunluğu burada olduğu sürece Türkan Saylan gibi bu toplumu bölen kişilerin isimleri bir yerlerde yaşatılmayacaktır..”

“BU KARAR SİYASİDİR..!”

İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, Saylan’ı hedef alan Gökkuş’a cevap vererek şunları söyledi..

 • Tarık Balyalı:

“Türkan Saylan’ın isminin neden bekletildiğinin itirafını kulaklarımızla duymuş olduk. Bunlar FETÖ’cülerin sözleridir. FETÖ’cüler bu sözlerle Türkan Saylan’ı cezaevine attılar. Bu karar siyasidir. Siyasi düşüncelerine uymadıkları için Türkan Saylan’a düşmanlık yapıyorlar..” dedi.

Meclis 1. Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul ise konunun polemiğe dönüşmemesi uyarısında bulunarak, “Bunun FETÖ ile ne alakası var?” ifadelerini kullandı..

✳TÜRKAN SAYLAN FETÖ’YÜ 1999 YILINDA ANLATIP, HEDEF OLMUŞTU..!
19 Haziran 1999’da Ali Kırca’nın sunduğu Siyaset Meydanı programına katılan Prof. Dr. Türkan Saylan, FETÖ lideri Fethullah Gülen ve cemaatiyle ilgili uyarılarda bulunmuştu..!”
 • Türkan Saylan:

“Cemaat’in çocukluktan itibaren insanların beynini yıkayarak devlet kadrolarına, eğitime, askeri kadrolara nasıl sızdığını ve kimliklerini nasıl gizlediklerini anlattım.. Bu konuşmamın sonunda benim de başıma ne gelecek bilinmez..

Türkiye’nin her tarafının sarıldığını gözümüzün önünde görüyoruz. Eğer Türkiye çağdaş, laik bir ülkeyse, eğer bu insanlarımızın hepsinde biraz akıl varsa madalyonun ön yüzünü değil arka yüzünü görmek zorundalar.’..

En önemli zarar siyasetçilerden geliyor. Siyasetçiler cumhuriyetin temel ilkelerini sadece bir yemin gibi okuyup ondan sonra hangi tarikattan cemaatten oy alırız kaygısı taşıdıkları için her zaman bu insanlarla bir şekilde temas kurma yarışı içindeler.. ‘İyi tarikatlar vardır’ diyen siyasetçiler de karşımızda. Bu olayın ne boyutlara vardığının bilinmesi lazım..”

✳TÜRKAN SAYLAN ANISINA YAPILAN SAYGISIZLIĞA BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI RIZA AKPOLAT’TAN TEPKİ: UTANMIYORLAR İSE GELİP KALDIRSINLAR..!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi aralık ayı oturumlarının son birleşiminde yaşanan Türkan Saylan tartışmasına, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da dahil oldu..

İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Türkan Saylan isminin Beşiktaş’ta yaşatılacağını duyurdu..

İstanbul Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplanan İBB Meclisi aralık ayı oturumlarının son birleşiminde Türkan Saylan tartışması yaşandı..

 • İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat:

”FETÖ Kumpası sonrası aramızdan ayrılan, Arnavutköy mahallemizden komşumuz Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adını ben ve halkımız Beşiktaş’ta yaşatacağız. Haftaya onun sokağında buluşacağız, ismini mevcut sokak tabelasının yanına bizzat ben asacağım. Utanmıyorlarsa, gelip kaldırsınlar.”

✳AKP’Lİ İSİMDEN TÜRKAN SAYLAN’A BÜYÜK SAYGISIZLIK: ÇYDD’DEN TEPKİ GELDİ..!

Türkiye’de eğitim, sağlık ve daha birçok konuda büyük emeği geçen, yerel ve uluslararası sayısız başarılı çalışmaya imza atan, FETÖ’nün Ergenekon kumpasındaki hedeflerin biri olan, 12 yıl önce hayatını kaybeden Prof. Dr. Türkan Saylan hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi toplantısında AKP Grup Sözcüsü Faruk Akkuş tarafından kullanılan ifadeler tartışma çıkardı..

“ÇYDD’DEN AÇIKLAMA..!” 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi toplantısında AKP Grup Sözcüsü Faruk Akkuş’un Türkan Saylan’la ilgili sözlerininin ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden hamle geldi.

Akkuş hakkında yasal sürecin başlatılacağının belirtildiği açıklama şöyle:

Türkan Saylan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı ve Kardelen projesi ile yaşam, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda hem yerel hem uluslararası arenada binlerce insana umut ışığı olmuştu.. 

 • İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı:

‘”Geçmişte Yunan kazansaydı diyen o püsküllüyü önder alanların bugün Türkan Saylan’a karşı olmasından daha doğal bir şey yok. Biz onların Türkan Saylan’a karşı olmasından gurur duyarız..!”

✳TÜRKAN SAYLAN KİMDİR..! ?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı, Kardelen projesi ile yaşam, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda başarılara imza atmış olan Prof. Dr. Türkan Saylan, (13 Aralık 1935, İstanbul – 18Mayıs 2009, İstanbul), Türk tıp doktoru akademisyen, yazar, eğitimci ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin eski Genel Başkanıdır..

13Aralık 1935’te İstanbul’da doğan Türkan Saylan, Kandilli Kız Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1968yılında deri ve zührevi hastalıklar uzmanlığı alan Saylan, 1968 yılında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başladı..

İngiltere ve Fransa’da çalışmalar yapan Saylan, 1977 yılında profesör oldu ve 1982-1987yıllarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981–2001yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü.

1976yılında lepra diğer bir adıyla cüzzam çalışmalarına başladı ve Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. 1986’da Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü”nü aldı. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığını yapan Saylan, aynı zamanda Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıydı..

1957’de evlenen, iki oğlu olan Saylan’ın iki torunu bulunuyor. 17 yıl meme kanserine karşı mücadele eden Saylan, 18Mayıs 2009’da hayata gözlerini yumdu..

Cumhuriyet

 

NE OLMUŞTU?

BÜLENT ERSOY: ÇYDD’Yİ VASİYETİMDEN ÇIKARDIM..!
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin, Bülent Ersoy’un kürk bağışını kabul etmeyeceklerini duyurmasının ardından Bülent Ersoy, ÇYDD’yi vasiyetnamesinden çıkardı..!”
 • Bülent Ersoy:

“Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne yapmış olduğum bağışlarımın iptalini gerçekleştirdim.”

Bülent Ersoy’un kürklerini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bağışlayacağını açıklamasının ardından, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, “Bu bağışı kabul edemeyiz” açıklamasını yaptı. Derneğin açıklamasının ardından Ersoy, ÇYDD’yi vasiyetnamesinden çıkardığını belirterek, “Varlığımın bir kısmını bağışlamıştım, vasiyetnamemi yeniden düzenlettim” dedi.

 • Bülent Ersoy:

“Ben bu hediyemi, bu tarz spekülasyonlar oluşmadan önce yüreğimdeki samimi duygularımla bir röportajım esnasında beyan etmiştim. Muhterem dinleyicilerimden gelen bazı olumsuz yorumlar üzerine; kendimi aklamak ve paklamak adına kimseyi ya da kurum ve kuruluşları kullanmak değildi niyetim.”

“ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ’NE YAPTIĞIM BAĞIŞIN İPTALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİM..!”
 • Bülent Ersoy:

“Geçtiğimiz yıllarda avukatlarıma kaleme aldırmış olduğum vasiyetnamemde hatırı sayılır taşınır ve taşınmaz mal varlığımın bir kısmını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlamıştım?.

Dernek tarafından yapılan bu açıklamalar üzerine değerli avukatlarıma talimat vererek vasiyetnamemi yeniden düzenlettim. 3. maddede yer alan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne yapmış olduğum bağışlarımın iptalini gerçekleştirdim..

İlkelerinden esinlendiğinizi belirttiğiniz dünya lideri, çağdaşlığın en yüce temsilcisi, başkomutan büyük Atatürk’ün ve dünya tarihinin en görkemli imparatorluklarından Osmanlı İmparatorluğu’nun muhteşem padişahlarının da kürk kullandıklarını sizlere hatırlatırım.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top