GÜNDEM

Engelliler günü ve Dünya Engelliler Haftası: AKP iktidarının ayrımcılığı

.

✳KAMUSAL VE ÖZEL ALANLARDAKİ ENGELLERE AKP İKTİDARININ AYRIMCILIĞI DA EKLENDİ..!
“Engelli Hakları Federasyonu Başkanı Cemalettin Gürsoy, engelli bireylerin mağduriyetlerinin gün geçtikçe arttığını dile getirdi..!”

10 -16 Mayıs Engelliler Haftası’nda farkındalık yaratmak adına çeşitli etkinlikler düzenleniyor.. Bu etkinliklerle engelli yurttaşların kamusal ve özel alanlardaki sorunlarının ortadan kaldırılması amaçlanıyor..

  • Engelli Hakları Federasyonu Başkanı Cemalettin Gürsoy:

“Engelli bireylerin mağduriyetleri gün geçtikçe arttı.. Devlet engelli bireylerin hakları konusunda çok duyarsız.. Sorunlarımız seçimlere yakın hatırlanıyor..

✅Hatta federasyondan olan bazı üyelerimiz, muhalif partilere üye diye yardım da alamadı..

✅Sosyal Güvenlik Kurumu verilen engelli ücretini de kesmeye başladı.. Engelli kimse eğer yüzde 40’ın altında engeli varsa devletten yardım alamıyor. Yardım vermemek için raporlar genel olarak budanmaya başlandı..

✅Diyanet ve Milli Eğitimin engelli istihdamı da yeterli değil. .

2020 yılında ulaşımdaki engeller için Meclis’e teklif sunuldu ancak kabul edilmedi. İki yıl sonraya ertelendi. Maalesef iki yıl sonra kesin yapacakları anlamına da gelmiyor..”

  • Yüzde 80 engelli olan Aydın Çalışkan:

“Akülü sandalye almıştım. Parasını istedim. Doktor normal tekerlekli sandalye raporu veririm dedi.. Almadım çünkü ellerimi kullanamıyorum..”

Sorunlar sadece dışarıda değil evde de..

✅Banyomuz ve tuvaletimiz engellilere uygun değil. Metro istasyonlarında engelli tuvaletleri ya depo olarak kullanılıyor ya da kilitli oluyor.Tek isteğimiz bizi görmezden gelmemeleri..”

Cumhuriyet// Kader Çukay

✳ENGELLERİ KALDIRALIM. UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM..!
“Dünya Engelliler Haftası bu yıl da etkinlikler, anlamlı sözler ve mesajlarla farkındalığı artırmaya devam ediyor..!”

Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan Engelliler Haftası boyunca engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusunda bilgilendirmeler yapılıyor..

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan bir kararla resmileşmiştir ve kutlanmaya devam edilmektedir

Peki, Engelliler Haftası 2022 ne zaman? İşte Dünya Engelliler Haftası sözleri ve mesajları…

Dünya Engelliler Haftası her yıl olduğu gibi bu yıl da unutulmadı. Her yıl mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Dünya Engelliler Haftası sözler ve paylaşılan mesajlarla kutlanıyor..

✅Peki, Engelliler haftası ne zaman? İşte, 2022 Engelliler Haftası sözleri…

“ENGELLİLER HAFTASI NE ZAMAN..!?”

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanıyor..

Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur..

Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işlenir..

✳ENGELLİLER HAFTASI SÖZLERİ VE MESAJLARI..!

✅Engellinin en büyük silahı sabır ve azimdir..

✅Engelli bir birey olmak sorunlar oluştursa da, en büyük sorun engelliye engel olma sorunudur.Tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir.

✅Yüreği, vicdanı, merhameti engelli sağlam bedenli insanlar, fiziken engelli insanların merhametine ve insani vasıflarına erişemezler…

✅Fark yaratmak istiyorsanız onların farkında olmanız ve eksik gibi davranmamanız yeterli olacaktır.

✅Engel bedende değil, empati kuramayan zihinlerdedir. Gülümse hayat gülümse.

✅Yüreği, vicdanı, merhameti engelli sağlam bedenli insanlar, fiziken engelli insanların merhametine ve insani vasıflarına erişemezler…

✅Fark yaratmak istiyorsanız onların farkında olmanız ve eksik gibi davranmamanız yeterli olacaktır.

✅Engel bedende değil, empati kuramayan zihinlerdedir. Gülümse hayat gülümse.

✅Bütün engelleri birlikte aşacağımız engellilerimizin engelliler haftası kutlu olsun.

✅Sevginin aşamayacağı engel yoktur. Hayatı paylaşmak için hep birlikte engelleri kaldırdığımız bir dünya temennisiyle, 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası kutlu olsun.

✅Bugünü kutlamak değilde onları anlamak farkında olma günü olmalı engel yeterki kalplerde olmasın bütün engeller aşılmak içindir.

✅Onlara engel olan en çok da biziz. Onların ise yürekleri, düşleri her türlü engeli aşacak seviyede. Ve ben o kadar güzel bir mesleğe sahibim ki, onların düşlerini gerçekleştirmesine yardımcı oluyorum. Engelleri beraber aşacağız.

✅Engelleri kaldıralım. Unutmayalım, Unutturmayalım… İşitme engelli çocuklarımızı duymazdan gelmeyiniz.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ..!
“Sayıları 10 milyonu bulan engelli yurttaşlar, erişilebilirlik, eğitim, sağlık, sosyal ve çalışma yaşamına dahil olma konularındaki eksikliklerin bir an önce giderilmesini istiyor..!”

Dünya Engelliler Günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir..

Mart 1993’te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, 3 Aralık Günü‘nü tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının “tam ve diğer insanlarla eşit ölçüde” sağlanması için çalışılması gereken bir gün olarak ilan etmiştir.

  • Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Genel Başkanı Şükrü Boyraz:

“Yeni düzenlemeler öncekileri aratır oldu..Toplu taşıma araçlarının engellilere göre uyarlanması için 2005’te çıkarılan yasanın hâlâ uygulamaya geçmediğini belirtmeliyim..

Tekerlekli sandalye kullanan ya da koltuk değneyi olan engelliler günümüz şartlarında hayatı boyunca her zaman pandemi koşullarını yaşıyor.. Evlerinden çıkma şansları olmuyor..”

“Dünya Engelliler Günü’nde engelli yurttaşların yaşadığı sıkıntılar..!”
  • Şükrü Boyraz:

“Yapılan her yeni düzenleme, bir öncekini aratır boyutlarda. Rapor Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik mağduriyet yaratıyor..

Yeni bir rapora gereksinim duyamayacak engellilerden yeniden rapor istediler. Kolum yoksa yeni bir kolum çıkmadı ki? Neden yeniden rapor istiyorlar? Şu an 80 bin kişinin bu gerekçeyle emekliliğini iptal ettiler.”

Milli Eğitim Bakanlığı:

“Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir..

Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır..

Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışalım..

Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.”

✳’ENGELLENEN BİREYLER’ OLMALARININ ÖNÜNE GEÇECEĞİZ..!
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu..!”
  • Partinin Sosyal Politikalar Başkanı Elif Esen:

“Engelli birey yoktur, bütün bunları yapması engellenen bireyler vardır..

Türkiye’de Ulusal Engelli Veri Tabanı’na göre engelli birey sayısının yaklaşık 1 milyon 600 bin olduğu, ancak resmi olmayan rakamlara göre Türkiye’de engelli oranının yüzde 13 ve engelli sayısının 9 milyon olduğunun düşünüldüğü anımsatıldı..

Engelli çocukların sayısı yaklaşık 3 milyon..

Engelli bireyler toplum hayatında, sosyalleşmekte zorluk çekmekte, dışlanmaya maruz kalabilmekte, yeterli eğitim imkanlarına kavuşmakta, çalışma hayatına, üretime dahil olmakta güçlükler yaşamaktadır.”

” ‘ENGELLENEN BİREYLER ’ OLMALARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK..!”
“Engelli birey yoktur, bütün bunları yapması engellenen bireyler vardır..!”

DEVA Partisi’nin, engelli bireyleri kısıtlayan yaşam şartlarını iyileştirileceğini ve onların ‘Engellenen Bireyler’ olmalarının önüne geçileceği vurgulandı.

Engelli çocukların eğitiminin önemine vurgul yapılan açıklamada, “Sürdürülebilir ve nitelikli eğitim, rehabilitasyon, sosyal hizmet ve desteklerle çocuklarımızın ‘toplumsal uyum kapasitelerini’ arttıracağı” denildi.

  • Açıklama:

“Ekonomik şartları yetersiz aileler için şartları çok zor olan özel gereksinimleri lütuf olarak görmeyecek, akranları ile fırsat eşitsizliği yaşayan çocuklarımızın haklarına erişimlerini sağlayacağız..

Engelli çocuğu olan ve aynı zamanda çalışmak zorunda olan tek ebeveynlere özel destek ve izinler sağlayacağız..

Rehabilitasyon kurumlarından yetersiz maaşları sebebiyle ayrılan uzman kayıplarının önüne geçecek, eğitimcilerin kapasitelerini arttıracağız..

Alanda hâkim olan siyasi kayırmacılık, torpil ve haksızlıkların önüne geçecek, gerçek teşhis ve muayeneye dayanmayan engelli raporlarını ve beraberinde alınan haksız devlet desteklerini durduracağız. Şeffaf ve adil bir raporlama sistemi uygulayacağız..

Üniversiteye giriş sınavlarında engelliler ve otizmli çocuklarla, sağlıklı çocukların aynı sınava tabi tutulmasıyla yaşanan hak kayıplarının önüne geçeceğiz..

Yapacağımız düzenlemelerle özel yeteneklerini ön plana çıkaracak, mesleklenmelerini destekleyecek bir seçme sistemi uygulayacak, eğitime erişimlerini sağlayacağız.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe – cumhuriyet/ Sarp Sağkal

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top