SIYASET

Davutoğlu: ‘İnsan içine çıkamazlar! Hem Bahçeli hem Binali…’

.

Davutoğlu, ‘İnsan içine çıkamazlar derken Binali Yıldırım ve Bahçeli’yi kast ettim’..!
UYKUSUZ GEÇEN GECELERİMLE ÖDEMİŞİMDİR’..!”

Davutoğlu, “1 Kasım 2015 seçimlerine giden süreçte terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan önüne çıkamaz” dediği isimlerin “Erdoğan, Yıldırım, Soylu ve Albayrak” olduğunu söyledi..

Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yaptığınız AKP’li yıllarınızdan, en büyük pişmanlığınız nedir?
 • Ahmet Davutoğlu:

“Ben o günlerde Başbakanlıktan ayrılırken Sayın Erdoğan ve ekibiyle çok derin ihtilaflar yaşadım.. Onlar da bana parti içinde bir darbe yaptılar.. O sırada çıkıp onlara sert bir şekilde ve bütün kamuoyunu sarsacak ifadeler kullanmış olsaydım Türkiye büyük bir krize girecekti..

Başbakanlık gibi makamlar bazen devlet menfaati gerektiğinde her şeyi içinize atmanızı gerektiren makamlardır.. Ama ben o zaman da sonra da söylenmesi gerekenleri söyledim ve söylemeye de devam ediyorum. Söylememiş olsaydım şu anda iktidarın bir yerinde, bir kurulda, adı sanlı şanlı kurullarda keyfime bakan bir tutumda olurdum..”

“O GÜN MKYK LİSTESİNİ KABUL ETMEK HATAYDI..!”
 • Ahmet Davutoğlu:

“Benim o dönem pişmanlığım sadece 12 Eylül 2015 olağan kongresinde bir liste ihtilafı çıkartıldığında ki bunların hepsi benim arkadaşım, o listeleri kabullenmiştim.. Demek ki benim arkadaşlarım daha doğrusu refiklerim değillermiş..

O kongredeki MKYK üyeleri benim aleyhime imza topladılar. Bana ihtilaf ederler, tartışırız, farklı görüşler olur ve karşımda imza toplarlar.. Hayır, öyle bir durum da yok. İmza topladıklarında bunlardan hiç birisi benim karşıma geçip tek kelime eleştiri getirmiş değil.. O yüzden darbe..

Ve onların çoğu daha sonra gelip benden özür diledi, hâlâ benimle karşılaştıklarında mahcup bir şekilde; ‘Bozulma o gün başladı, siz gittiğiniz gün biz bozulmaya başladık’ diyenler var..

Yani ben Türkiye terörle mücadele içindeyken, o hafta 32 şehidimiz defnedilirken ve ben bununla uğraşırken, Sayın Erdoğan benim arkamdan Binali Bey ile birlikte imzalar topluyorlardı..

Yüreğimi kahreden Van’da bir şehidi uğurlarken, ağlamama ramak kaldığım konuşmam o günlerin konuşması..

Hata neydi..?

Hem vatan, millet işlerine koşmalıydım hem de partim içinde bütün bu konulara da el atmalıydım.. Ben devletin ve milletin menfaatlerini partideki konumumdan daha öne aldım ve bunun peşinden koştum.. Zannettim ki, partide listeye koyduğum o arkadaşlar partiyi koruyacaklar..

Hata o gün o MKYK listesini kabul etmek ve gerekiyorsa sert bir mücadeleye girmemekti..

Ben tam da 1 Kasım seçimine giderken bu mücadeleye girmedim, bu bir hataydı. Ama halkımın şunu bilmesini isterim, genel başkanlık yaptığı kendi partisinde ilkesel olarak her türlü mücadeleyi verip ülkeye zarar vermeden ayrıldıktan sonra, ağır baskılar altında yeni bir siyasi mücadeleye girmiş ikinci bir siyasi lider yoktur..

Dolayısıyla benim o zaman susmuş olmam ki aslında susmadım da o zamanlar çok şey söyledim ama bunu bir krize dönüştürmediysem öfkemi yenerek bu milleti düşünmem gerektiğindendir.. Daha sonra sert bir şekilde konuşmaya başlamam da işlerin düzelmemesinden, bunu bir vatan görevi olarak yapıyorum..”

İNSAN ÖNÜNE ÇIKAMAZ DEDİĞİM İNSANLAR ONLAR..!

AKP’nin tek başına iktidarı kaybettiği 7 Haziran seçimleri sonrası 1 Kasım 2015 Kasım’ında seçimlerin tekrar edilmesine kadarki süreçte başbakandınız ve muhalefete geçtikten sonra o döneme ilişkin..

Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan önüne çıkamaz’ demiştiniz.. İnsan önüne çıkamayacaklar kimler? Neden açmadınız o defterleri..!?
 • Ahmet Davutoğlu:

“Ben bu dosyaları açtığım için buradayım.. O dönemde bu terörü başlatan ve tırmandıran bir kaos üreten çevreler vardı. Bunun içinde PKK terörü de var, FETÖ’cüler var..

Başbakansınız ve bir mücadele yürütüyorsunuz PKK çıkmış silahlı mücadele çağrısı yapmış ki bugün barış diyen isimler de o gün barikatlar, hendekleri savunuyor. Ve o hendekler, barikatlar benden önce kuruldu, ben birer birer yıktım..

Diğer tarafta devletin içinde FETÖ unsurları var, onlar da kaosun peşinde..

Öbür tarafta bu kaosu yenmek için sizinle beraber çalışması gereken insanlar…

İşte insan önüne çıkamaz dediğim insanlar onlar.. Yani Cumhurbaşkanı olarak Sayın Erdoğan, AKP içinde daha sonra bana karşı harekete geçen Binali Yıldırım, Süleyman Soylu, Berat Albayrak ve diğerleri…

Terörle mücadelede başbakanlarının yanında yer almak yerine Ankara Beştepe’de karargâh kurup benim partide zayıflamam ve 1 Kasım seçimlerine giderken AKP’yi ele geçirme teşebbüsü içindeydiler..

Bugün terörle mücadele kahramanlığı yapıyorlar ama düşünün 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasında bakın bakalım Sayın Erdoğan’ın bir tane Doğu ve Güneydoğu gezisi var mı..?

Bakın bakalım Binali Yıldırım’ın başbakanımızın yanındayız, terörle mücadelenin karşısındayız demiş mi..?

Bakın bakalım şimdi kahramanlık taslayan Süleyman Soylu o günlerde bizim yanımızda mı durmuş yoksa teşkilat içinde bana karşı harekete mi geçmiş? Şimdi bunlar utanılacak şeyler değil mi..?”

✳BİNALİ YILDIRIM TEK TEK İL BAŞKANLARINI ARADI..!
 • Ahmet Davutoğlu:

“Ülkenin başbakanı alanda terörle mücadele içindeyken, ülkenin Cumhurbaşkanı kongreye giden parti için Ankara’ya oturmuş, karargâh kurmuş…

Kazakistan’a gidecekti, gitmedi Sayın Erdoğan. Sırf o kongrede benim aleyhime imza toplamak için…

Binali Yıldırım, büyük bir özlemle peşinde koştuğu başbakanlığa hiçbir seçim kazanmadan gelebilmek için tek tek il başkanlarını aradı. Ve il başkanları beni aradılar, efendim mücadeleye girelim mi diye. O il başkanları şimdi benim yanımda, partide.. Bunlar az suç mu? Ben canımı dişime koymuşum, onlar Ankara’da karargâh kurmuşlar, beni devirmeye çalışıyorlar..”

6’lı masada Cumhurbaşkanlığı için hiç isim konuştunuz mu? İsim değerlendirdiniz mi..!?
HERHANGİ BİR İSME KARŞI OLDUĞUMA DAİR BEYANIM OLMADI..!”
 • Ahmet Davutoğlu:

“Altılı masada hiç isim konuşmadık. Hiç konuşulmadı, yorum da yapılmadı. Cumhurbaşkanlığı çok onurlu ve barındırdığı güç bakımından çok dikkate alınması gereken bir makam..

Türkiye, maalesef bir tek kişinin diline kadar indirgenmiş karar mekanizmasına dönüştürüldü. O nedenle alacağımız ilk tedbir, kim seçilirse seçilsin tek başına karar alamayacağı bir sistemi kurmak..”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adı geçtiğinde adaylık için sizin sıcak bakmadığınız gündeme geliyor. Bu tür kulis yazıları yazılıyor. Bu iddialar doğru mu?

Kılıçdaroğlu adayım derse 6’lı masada ne dersiniz? İtirazınız olur mu..!?
 • Ahmet Davutoğlu:

“Benim şahsi olarak herhangi bir ismi desteklediğim ya da karşı olduğuma dair hiçbir beyanım olmadı.. Buna Sayın Kılıçdaroğlu da dahil..

Dediğim gibi de karşı olmayı da nezakete uygun görmem. Bunu altılı masada konuşacağız. Türkiye’nin ihtiyacı olan profili 24 Nisan toplantısından ortaya koyduk.. Önyargısız olarak konuşmaya hazırım. Ama anket manipülasyonları ile birtakım kampanyalarla birilerini öne çıkarma düşüncesi olursa bizim tek şey Türkiye’nin menfaatleri ve o kritik süreci Türkiye’de en kazasız şekilde atlatmak.. Önemli olan Türkiye’yi o kritik süreçte yönetebilmesi..”

HDP, neden altılı masada yer almadı..!?
 • Ahmet Davutoğlu:

“Zaten HDP ayrı bir yol seçmişti.. Bu konu aramızda da tartışılmadı, HDP gelsin veya gelmesin.. Doğal bir seyir ile bu altılı masa teşekkül etti. İkili ziyaretler, yoğun temaslar…

O sırada HDP zaten bir başka ittifakı kurmuştu.. Altılı masada sanki gizlilik var gibi görülmesini de doğru bulmuyorum, şeffaflık var. Biz HDP ile ilgili tutumumuzu da en başından parti olarak söyledik. Kendileriyle her türlü diyaloğa açığız, bu ayrı iş birliği ayrı bir şey..”

NE OLMUŞTU?

 • Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu:

”Başbakan olduğum dönem…Ben Van’da şehitleri defnederken Binali Yıldırım karargahı kurmuş, delegelerden bana karşı imza topluyordu. Ben şehit defnederken, onlar tek tek il başkanlarını arayıp, imza topluyorlardı..

Terörle mücadele konusunda bizi bugün eleştirenler eski defterler açılırsa insan içine çıkamazlar sözleriyle bunu ve tekliflerini reddeden MHP lideri Bahçeli’yi kastettim.”

https://www.cafemedyam.com/2020/02/18/binalinin-saibeli-gecmisi/

✳Başbakanlık yaptığım dönemdeki 7 Haziran – 1 Kasım sürecine ilişkin ..!
 • Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

”Terörle mücadele konusunda bizi bugün eleştirenler eski defterler açılırsa insan içine çıkamaz…sözleriyle AKP ve MHP’yi kastettim. Binali Yıldırım o dönem AKP Genel Başkanlığı için benim aleyhime imza topladı..

AKP’den ayrılma nedenlerim ve parti kurma sürecim…Sandığa olan inancın tam olması gerektiğine dikkat çekmek isterim. Benim terörle mücadele ettiğim süreçte Binali Yıldırım Ankara’da karargâh kurarak genel başkanlık için imza topladı.”

“‘UYKUSUZ GEÇEN GECELERİMLE ÖDEMİŞİMDİR..”
 • Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

”Kayyım atamalarını eleştiriyorum… Başka partiler de AKP’li belediye başkanlarını görevden alır” dediğim için, ‘Davutoğlu teröre destek veriyor’ diye tepki gördüm..

Terörle mücadelede en kapsamlı mücadeleyi biz yaptık. Sakarya konuşmamda Tayyip Bey, il başkanlarına konuşuyordu. Bizi kastederek, ‘Eski defterleri biz de açacağız galiba’ dedi. Ben odamda bu konuşmayı dinledim ve sonra konuştum..

‘7 Haziran ile 1 Kasım arasında verdiğimiz mücadeleyi unutanlar ve onu eleştirenler, o günleri konuşursak insan içine çıkamazlar’ dedim. Ve orada da neyi kastettiğimi söyledim..

Bir AKP’yi kastettim. İkincisi de MHP’yi kastettim. Bu tarihler arasında neler oldu kısaca söyleyeyim; 7 Haziran (7 Haziran 2015 seçimi) akşamı Konya’daydım. Oyumuz düştü, 250 milletvekilimiz var. Cumhurbaşkanıyla konuştum, ‘Merak etmeyin her şeyi düzelteceğiz’ dedim. O akşam bir grup odaklar, ‘Türkiye’de kriz çıkacak’ söylemlerine girdi. Ben bu millete bir borç ödedimse, 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki akşamları uykusuz geçen gecelerimle ödemişimdir.”

https://www.cafemedyam.com/2019/12/08/davutoglundan-erdogana-yanit/

“TAYYİP BEY 1 HAFTAYA YAKIN HİÇ KONUŞMADI’..!”
 • Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

”Sadece yaşayan bilir. Ben buradan Konya’yı arkama alarak Ankara’ya gittim. Ankara’da herkesin morali bozuk. Seçim otobüsüne bindiğimde herkese başını kaldırmalarını söyledim. Bugün balkon konuşması yapmamamı istediler. Ben de ‘Yapacağım’ dedim. Tayyip Bey, 1 haftaya yakın hiç konuşmadı. Burada birçok sorumluluğu bana bırakmadılar. MKYK’yı topladım, ‘Arkadaşlar ne yapalım’ dedim.”

Binali Yıldırım – Ahmet Davutoğlu
✳ÇOĞUNLUK CHP İLE KOALİSYON YAPALIM DEDİ..!
 • Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

”Herkesin ne dediğinin isim isim notları var. Bir çoğunluk, ‘CHP ile koalisyon yapalım’ dedi. Bir kısmı da ‘MHP’ dedi. Sonra da görev bana verildi ve görüşmelere başladım. Bir tarafta da FETÖ’nün faaliyetlerini öngörüyoruz. YAŞ toplantısı var ve orada olmalıyız. Dolayısıyla koalisyon görüşmelerinin uzaması da YAŞ toplantısını beklemekti. Biz bu çabaları sergilerken herkes kendi hesabını yürüttü.”

https://www.cafemedyam.com/2019/11/22/davutoglunun-aciklayamadigi-sir-gar-katliami-mi/

✳HENDEKLER BEN BAŞBAKAN OLMADAN BAŞLAMIŞTI..!
 • Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

”Benim başbakan olmamamdan rahatsız oldular. Parti içinde bana karşı toplantılara başladılar. Barikatlar, hendekler gibi durumlar ben başbakan olmadan yapılmaya başlamıştı. Kobani olaylarından sonra tüm güvenlik birimlerini topladım. Silahları martta bırakmazlarsa sonrasında çetin bir mücadele vereceğiz dedim. Öyle şartlarda mücadele yürüttük ki bunları yaşayan bilir. 2015 Temmuz ayında HDP’lilere ayaklarını denk almalarını söyledim. ‘Sakın PKK’ya sarılmayın, onları yanınıza alıp bize ahkam kesmeyin’ dedim. Daha sonra Ceylanpınar’da iki polisimi şehit etmelerinden sonra, ben tüm birimlere talimatları verdim. Cumhurbaşkanına da dedim ve onay aldım. Bu gece saat 03:00’te tüm unsurları toplayacaksınız dedim. Sonrasında terörle mücadeleyi başlattık.”

“İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZLAR DEDİĞİM BUYDU..!”
 • Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

”12 Eylül’de yapacağımız (AKP Kongresi) kongre için benim aleyhimde imzalar topluyorlardı. 9 Eylül günü Konya’daki Türkiye-Hollanda maçını izlerken şehit haberi geldi. Ben hemen o anda Ankara’ya oradan da Van’a gittim. Ben Van’da şehitleri defnederken Binali Yıldırım karargahı kurmuş, delegelerden bana karşı imza topluyordu. Ben şehit defnederken, onlar tek tek il başkanlarını arayıp, imza topluyorlardı. Sonra terörle mücadelenin kahramanı olmak kolay. ‘İnsan içine çıkamazlar’ dediğim nokta buydu. Benim yanımda olacakları ben o gün tespit ettim. Bu yapılanlar parti disiplinine aykırı diyen başkanlar bugün benim yanımda. İkinci olarak da terörle mücadele kapsamında Bahçeli ile görüştüm ve 4 teklif götürdüm ve hiçbirini kabul etmedi. Şimdi bu kesimler benim karşıma geçmiş bana terör suçlaması yapıyorlar.”

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: