DÜNYA

Birleşik Arap Emirlikleri nasıl bölgesel güce dönüştü?

.

✳BAE DEVLET BAŞKANI ŞEYH HALİFE BİN ZAYİD EL NAHYAN HAYATINI KAYBETTİ..!
  • BAE resmi haber ajansı WAM’da yer alan haber:

“Devlet Başkanlığı İşleri Bakanlığı, 74 yaşındaki BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın 13 Mayıs günü hayatını kaybetmesi nedeniyle BAE halkına, Arap ve İslam ulusuna ve dünyaya başsağlığı diliyor..

Ülkede bugünden itibaren 40 günlük resmi yas ilan edildi ve bayraklar yarıya indirilecek.. Bakanlıklarda, devlet dairelerinde ve özel sektörde de 3 gün çalışmalara ara verilecek..”

✳ERDOĞAN, ŞEYH HALİFE BİN ZAYED EL NAHYAN’IN TAZİYESİ İÇİN BAE’YE GİDECEĞİNİ AÇIKLADI..!
  • Erdoğan:

“Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed el Nahyan’ın bugün hayatını kaybetmesi ile ilgili.. Uzun süredir rahatsızlığı vardı, bugün de rahmeti rahmana kavuştu. Allah rahmet eylesin. Biz de taziye için 3 gün sürecek falan bir ziyarete gideceğim..”

✳BAE’Yİ 18 YIL YÖNETEN ŞEYH HALİFE BİN ZAYİD El NAHYAN KİMDİR..!?
“Şeyh Halife bin Zayid El Nahyan, 2004’ten bu yana Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Devlet Başkanlığı görevini yürüttü..!”

 Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid El Nahyan, ülkeyi 2 Kasım 2004’ten beri yönetiyordu.. 1971’de ilk Devlet Başkanı olan babası Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan’ın ölümünden bu yana halefi olarak bu görevi yürütüyordu..

BAE Devlet Başkanı Halife bin Zayid el Nahyan 7 Eylül 1948 tarihinde El Ayn, Abu Dabi’de dünyaya geldi..

 Birleşik Krallık’ta Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisinde eğitimini tamamladı..

6 Ağustos 1966 tarihinde babası Abu Dabi Emiri olunca Halife Bin Zayid el Nehyan da belediye başkanı makamına getirildi..

2 Aralık 1971 tarihinde Birleşik Arap Emirliği kurulduğunda Abu Dabi Emiri olan babası Zayid bin Sultan el Nehyan (BAE) devlet başkanı seçildi..

Halife bin Zayid el Nehyan da bu süre içinde başbakan olarak görev yaptı..

Ölen babası Zayid bin Sultan el Nehyan’ın yerine 3 Kasım 2004 tarihinde göreve başladı ve ülkenin devlet başkanı oldu..

Zayid El Nahyan, BAE’nin ikinci Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emirliği’nin 16. hükümdarıydı.

İngiltere’de Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi (Royal Military Academy Sandhurst) mezunu olan Nahyan, 1 Şubat 1969’da Abu Dabi Veliaht Prensi olarak atandı ve ertesi gün Abu Dabi Savunma Bakanlığı’nın başına getirildi. 1971’de BAE’nin kurulmasının ardından başbakanlık, savunma ve maliye bakanlıkları gibi görevlerde bulunan Şeyh Halife, Mayıs 1976’da BAE Silahlı Kuvvetleri’nin komutan yardımcılığını üstlendi. 1980’lerin sonunda Yüksek Petrol Konseyi’nin başkanı oldu ve ölümüne dek bu görevi sürdürdü.. 

Zayed bin Sultan Al Nahyan’ın ilk oğlu olan Şeyh Halife, 2 Kasım 2004’te babasının ölümü üzerine Abu Dabi Emiri oldu ve ertesi gün BAE’nin Devlet Başkanı görevine getirildi..

Dünyanın en zengin hükümdarlarından biri olarak kabul edilen Şeyh Halife, 875 milyar dolarlık varlığı yöneten Abu Dabi Yatırım Otoritesi’nin başkanıydı..

Dünyada bir devlet başkanı tarafından yönetilen en büyük servete sahip olan BAE Devlet Başkanı’nın ailesinin ise 150 milyar dolarlık bir serveti olduğu tahmin ediliyor.. 

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun 2016’da yayınladığı Panama Belgeleri’ne göre, Şeyh Halife İngiliz Virgin Adaları’nda yönettiği paravan şirketler aracılığıyla Londra’da yaklaşık 1,7 milyar dolar değerinde lüks mülklere sahipti..

 Forbes dergisinin 2018 yılında yayınladığı “dünyanın en güçlü insanları” listesinde yer aldı.  

Şeyh Halife, Arap Baharı adı verilen süreçte Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’ye yönelik silahlı isyanı ve NATO müdahalesini BAE Hava Kuvvetleri’yle destekledi..

Aynı dönem Bahreyn’deki krallık yönetimine karşı isyanın bastırılmasında aktif rol oynadı..

 Bu yıl şubat ayında İsrail’le normalleşme kapsamında turizm ve sağlık konularında Tel Aviv’le ticari işbirliğini destekleyen anlaşmaları imzaladı..

Ocak 2014’te felç geçiren Şeyh Halife, rahatsızlığının ardından devlet işlerinde daha düşük bir profil üstlendi ancak başkanlık yetkilerini korudu.. Şeyh Halife bin Zayid El Nahyan’ın sekiz çocuğu bulunuyor..

✳BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ NASIL BÖLGESEL GÜCE DÖNÜŞTÜ..!?
Küçük olmasına karşın süper zengin ve hırslı Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 2020 yılına damga vurdu..!”

Mars’a uzay aracı yolladı, İsrail’le tarihi barış anlaşmasını imzaladı ve Covid-19 krizinde birçok ülkeyi geride bırakan bir başarı gösterdi.. Öyle ki, eskiden İngiliz egemenliği altında bulunan ülke, salgın sırasında ürettiği kişisel koruyucu ekipmanları İngiltere’ye gönderdi..

BAE, kendisini aynı zamanda, Libya, Yemen ve Somali’de, Türkiye’nin etkisine karşı stratejik bir mücadelenin içerisinde buldu..

✳BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NİN KÜRESEL HAMLELERİ NELER VE BUNUN ARKASINDA KİMLER VAR..!?
“Tesadüfi karşılaşmA..!”

1999 yılının Mayıs ayıydı ve Kosova Savaşı bir yıldır ortalığı kasıp kavuruyordu..

Arnavutluk-Kosova sınırına kurulmuş, Kosovalı sığınmacıların yerleştirildiği iyi korunan bir kampta, derme çatma bir kulübenin lavabosundaydım..

Bu kampı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Kızılay Örgütü kurmuştu..

Emirlikler buraya, aşçılar, helal kesim yapan kasaplar, telekomünikasyon mühendisleri, bir imam ve çevrenin güvenliğini sağlamak üzere bir grup asker ile çöl kamuflajı giydirilmiş ve ağır makineli silahlara sahip Humvee türü askeri araçlar göndermişti..

1999 yılında Kosovalı sığınmacılara yardım için bölgeye giden BAE askeri personeli.
1999 yılında Kosovalı sığınmacılara yardım için bölgeye giden BAE askeri personeli// www.cafemedyam.com

Buraya bir gün önce, Tiran’dan kalkarak Arnavutluk’un kuzeydoğusundaki dolambaçlı vadilerde uçan, BAE Hava Kuvvetleri pilotlarının kullandığı Puma helikopterleri ile gelmiştik..

Bulunduğum lavabonun yanında uzun boylu, sakallı ve gözlüklü bir adam dişlerini fırçalıyordu..

Şeyh Muhammed bin Zayid ismindeki bu adamı, İngiltere’deki Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi mezunu ve BAE’nin genişleyen askeri rolünün arkasındaki kişi olarak tanıdım..

“TV için bir mülakat yapabilir miyiz?” diye sordum. Pek hevesli olmasa da kabul etti..

BAE’nin Fransa ile stratejik bir ortaklığa adım attığını anlattı..

400 adet Fransız Leclerc tankı satın almalarının karşılığında, Fransa, Emirlikler’e ait bir askeri tugayı “kanatları altına alacak”, Fransa’da eğitecek ve Kosova’da konuşlandıracaktı..

Bağımsızlığını yalnızca 30 yıl önce kazanmış bir ülke için bu cesur bir hamleydi..

Balkanların uzak bir köşesinde, BAE’nin başkenti Abu Dabi’den 3200 kilometre uzaklıktaydık ve BAE’nin Körfez’in çok ötesine uzanan bir iddiasının olduğu açıktı.

✅BAE, NATO’yu desteklemek için Avrupa’ya askeri güç konuşlandıran ilk modern Arap devleti olmuştu..

“Küçük Sparta..!”

Daha sonra sıra Afganistan’a geldi..

BAE güçleri, bugün Abu Dabi Veliaht Prensi olan Muhammed bin Zayid’in onayıyla, Taliban’ın çöküşünün hemen ardından sessizce NATO’nun yanında yer aldı..

2008 yılında Afganistan’daki Bagram Hava Üssü’ndeki BAE özel kuvvetlerini ziyaret ederek neler yaptıklarını gördüm..

Uzak ve yoksul Afgan köylerine gidip ücretsiz Kuran-ı Kerim ve şeker kutuları dağıtıyor, köyün ileri gelenleriyle sohbet ediyorlardı..

“Neye ihtiyacınız var?” diye soruyorlardı:

“Cami, okul, içme suyu kuyuları?”

BAE, tüm bunların yapılması için para sağlayabiliyordu..

Emirlikler geride küçük ayak izleri bırakıyordu ama nereye gitseler para ve din yardımıyla, NATO’nun kaba kuvvetine yönelik yereldeki şüpheleri azaltmaya çalışıyorlardı..

Afganistan’ın Helmend vilayetinde bazı yoğun çatışmalarda İngiliz kuvvetleriyle de yan yana oldular..

✅Eski ABD Savunma Bakanı James Mattis, nüfusu 10 milyondan az olan görece az tanınmış bu ülkenin “beklenenden kuvvetli” hamleleri nedeniyle, BAE’yi “Küçük Sparta” olarak adlandırdı..

“Yemen: Zarar gören itibar..!”

Sıra Yemen’deki zorluklarla dolu askeri operasyona geldi..

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, 2015’te ülkesini Yemen’deki talihsiz iç savaşa soktuğunda BAE de dahil oldu..

Husi isyancılarına karşı hava saldırılarında kullanmak üzere F-16’larını gönderdi ve ülkenin güneyine de asker sevk etti..

BAE, 2018 yazında stratejik Yemen adası Sokotra’ya da asker gönderdi..

Eritre’nin Assab kentindeki üste bir taarruz gücü oluşturdu ancak Hudeyde kentini Husilerden geri almak için Kızıldeniz’in ötesine operasyon düzenlemekten son anda vazgeçti..

Yemen’deki savaş altıncı yılında ve henüz net bir kazananı yok. Husiler, başkent Sana’da ve ülkenin önemli bir kısmında hakimiyetlerini sürdürüyor..

BAE kuvvetleri Yemen’de ciddi kayıplarla karşılaştı. Tek bir füze saldırısında 50 askerin yaşamını yitirmesiyle ülkede üç günlük yas ilan edilmişti.

✅El Kaide bağlantılı yerel milislerle işbirliği yapması ve bir konteynerin içinde onlarca mahkumun sıcaktan ölüme terk edilmesi gibi vakalar da BAE’nin itibarına gölge düşürdü..

“Yeni müttefik: İsrail..!”

BAE, Yemen’deki yıkıcı savaşa katılımını sınırlandırmasının yanı sıra, Türkiye’nin bölgede artan etkisini geriletmek için uzak coğrafyalara askeri açıdan uzanmaya devam etti..

Türkiye, Somali’nin başkenti Mogadişu’da varlık gösterirken, BAE bağımsızlığını ilan eden Somaliland’ı destekleyerek Aden Körfezi’ndeki Berbera kentinde bir üs inşa etti..

BAE, savaşın kasıp kavurduğu Libya’da, Rusya ve Mısır’a dahil olarak General Halife Hafter’i destekledi.. Türkiye, Katar ve diğerlerinin desteklediği Batı’daki güçlerin karşısında yer aldı..

Eylül ayında ise BAE, Türkiye’yle doğalgaz arama gerilimi yaşayan Yunanistan’la ortak tatbikat yapmak için Girit adasına savaş jetlerini ve gemilerini gönderdi..

Şimdi de Beyaz Saray’ın ani duyurusuyla, İsrail ile yıllardır süren gizli kapaklı işbirliğine resmen son vererek geniş kapsamlı bir ittifak kurmaya yöneldi (Tıpkı Suudi Arabistan gibi BAE de vatandaşlarını gözetlemek için İsrail’in casus yazılımını kullanmaktaydı)..

BAE ve Bahreyn, İsrail ile Beyaz Saray’da normalleşme anlaşması imzaladı..

İttifak, her ne kadar sağlık, biyoteknoloji, kültür ve ticaret gibi alanlarda işbirliğini kapsıyor görünse de, İsrail’in gelişmiş teknolojisiyle BAE’nin sonsuz bütçesini ve küresel isteklerini yan yana getiren bir savunma ve güvenlik ilişkisini yaratma potansiyeli taşıyor..

Abu Dabi’yi Filistin davasına ihanet etmekle suçlayan Filistinliler ve Türkiye’nin yanı sıra, BAE ve İsrail’in ortak düşmanı olan İran da bu ittifakı kınadı..

“Yıldızlara ulaşmak..!”

Abu Dabi’nin tutkuları, burada bitmedi. Birleşik Arap Emirlikleri, ABD’nin de yardımıyla Mars’a uzay aracı gönderen ilk Arap ülkesi oldu..

200 milyon dolara mal olan Hope (Umut) adlı uydu, Japonya’nın Tanegaşima uzay üssünden fırlatıldı..

BAE tarafından Mars’a gönderilen Hope (Umut) uzay aracının fırlatılma anı.// www.cafemedyam.com

Şubat ayında 495 milyon kilometre uzaklıktaki yörüngesine ulaşması beklenen Hope, kızıl gezegenin hava durumu ve iklimi üzerine toplayacağı verileri Dünya’ya gönderecek..

“Küresel bir oyuncu olmak istiyoruz” diyen BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, “Bazı engelleri yıkmak istiyoruz ve bunun için bazı stratejik riskleri almamız gerekiyor” diyor..

Öte yandan, bu hızda hareket etmenin BAE için “altından kalkamayacak yükler alma” riski barındırdığını yönünde endişeler de var..

  • Körfez uzmanı Michael Stephens:

“BAE’nin bölgedeki en etkili askeri güç olduğu konusunda pek şüphe yok..

Diğer Arap ülkelerinin yapamayacağı şekilde deniz aşırı ülkelere askeri güç sevk edebiliyorlar. Ancak büyüklük ve kapasite olarak sınırları var. Birçok sorunu aynı anda üstlenmek risk taşıyor ve uzun vadede geri tepebilir..”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top