GÜNDEM

Hemşireler Günü: Gördüğümüz saygınlık sadece alkışlardan ibaretti ve bitti

.

✳HEMŞİRELER GÜNÜ’NE BURUK GİRİYORLAR..!
“Pandemiden beri kendilerini daha değersiz hissetiklerini belirten hemşireler, şartlarının iyileştirilmesi bir yana yeni sorunlarla boğuşuyor..!”

“Hem sosyal hem ekonomik olarak zordayız”

Koronavirüs salgınında en çok etkilenen meslek gruplarından biri sağlık çalışanları oldu.. Hemşireler ise bu grubun en önemli bileşenlerindendi.. Bu dönemde gece gündüz demeden çalışarak yurttaşlara sağlık hizmeti sundular..

Salgının başlamasından bu yana yaklaşık iki yıl geçti.. Hemşireler bu iki yıllık süre zarfında var olan sorunlarının yanında bir de salgından kaynaklı sorunlarla boğuştu..

✳12 MAYIS NEDEN HEMŞİRELER GÜNÜ OLARAK KUTLANIR..!?

Dünyada 1954, ülkemizde de 1964 yılından bu yana Florence Nightingale’ in doğum günü olan 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanmakta ve her yıl farklı bir tema ile etkinlikler düzenlenmektedir..

✳HEMŞİRELER GÜNÜ NEREDEN ÇIKTI..!

Başkan Nixon daha sonra 1974 yılında “Ulusal Hemşire Haftası” ilan etti..

1982 yılında Başkan Reagan, 6 Mayıs’ı resmi olarak Ulusal Hemşire Günü veya Ulusal RN Tanınma Günü olarak bilinen “Hemşireler İçin Ulusal Tanınma Günü” olarak resmen öneren bir karar imzaladı..

✳HEMŞİRELERİN ÖNEMİ NEDİR..!?

Birey ve toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi, hasta bakımının bilimsel yöntemlerle sağlanması hizmetlerini, özveriyle yerine getiren, ‘önce insan’ diyerek topluma hizmeti ilke edinmiş, insan sağlığı için önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler..

✳TARİHTE İLK TÜRK HEMŞİRE KİMDİR..!?
Safiye Hüseyin Elbi// www.cafemedyam.com

İlk Türk hemşiredir. Türkiye’de Modern Hemşireliğin öncüsü olan Safiye Hüseyin Elbi, şefkat ve meslek aşkıyla dopdolu bir kadındı..

✳DÜNYADA İLK HEMŞİRE KİMDİR..!?

Florence Nightingale (İngilizce telaffuz: [ˈflɒrəns_ˈnaɪtɨŋɡeɪl]; 12 Mayıs 1820 – 13 Ağustos 1910), İngiliz sosyal reformcu, istatistikçi ve hemşire. Modern hemşireliğin kurucusudur..

✳HEMŞİRELER TIP BAYRAMI KUTLAR MI..!?

Türkiye’de tıp alanından çalışanlarının emeklerinin karşılığı olarak kutlanan bu günde Tıp Bayramında hemşireler, doktorlar, ATT’ler ve tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı kutlanmaktadır..

1919 yılından başlayan kutlamalarda doktor, hemşire, ebe gibi tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı kutlanır..

✳HEMŞİRELER GÜNÜ MÜ HAFTASI MI..!?

Dünya Hemşireler Günü, hemşirelerin topluma yaptıkları katkıları onurlandırmak üzere her yıl dünya genelinde 12 Mayıs tarihinde (Florence Nightingale’in doğum günü) kutlanan özel gün..

Bazı ülkelerde 6-12 Mayıs günlerini içeren hafta boyunca kutlanır..

✳HEMŞİRELİK MESLEĞİ NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR..!?

Osmanlı’da ise 1854-1856 Kırım Savaşı’nda 38 kişilik bir hemşire grubuyla savaşa katılan askerlere bakmak için İstanbul’a gelen Florence Nightingale bu yıllardaki başarıları sonucunda modern hemşireliğin önderi olarak simgeleşi..

✳HEMŞİRE OLMAK NEYİ İFADE EDER..!?

Hemşirelik, birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen bir meslektir..

✳İSLAM TARİHİNDE İLK HEMŞİRE KİMDİR..!?

İslam tarihindeki ilk hemşire olan Rufeyde bint Sa’d, yaralıları tedavi etmek için birçok savaşa katılmıştır..

✳İLK ERKEK HEMŞİRE KİMDİR..!?

Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’nu bitiren 51 hemşire arasında yeralan Murat Bektaş, ‘Türkiye’nin ilk erkek hemşiresi’ olma ünvanını kazandı..

✳12 MAYIS DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ’NDE NELER YAŞADIKLARINI HEMŞİRELERE SORDUK..! 

“GÖREV TANIMIMIZ YOK..!”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi ve devlet hastanesinde ebe hemşire olan Leyla Güleç, maaşlarının yetersiz olduğunu dile getirdi..

  • Leyla Güleç:

*Türkiye’de hemşirelik kadın mesleği olarak görülüyor.. Yeni yeni erkek hemşire arkadaşlar alınıyor.. Erkekler evi geçindirir mantığıyla bakılıyor.

*Bizim ücretlerimiz hep düşük, hiçbirimiz geçinemiyoruz..

*Görev tanımımız yok.. Bu da beraberinde bir karmaşa getiriyor.. Herkes kendi işini yapsın noktasına gelindiği için de çatışmalar çıkıyor..

*3600 ek gösterge ise kaç yıldır konuşuluyor? Ama hep seçimlere yakın konuşuluyor.. Seçim bittikten sonra rafa kaldırılıyor..”

“KARŞILIĞI BU DEĞİL..!”

Bir vakıf üniversitesi hastanesinde sorumlu hemşire olarak çalışan Ö.K. şunları söyledi..

  • Ö.K. :

“Değerimizin anlaşılması için zor bir zamana ihtiyaç varmış sanıyorduk ancak bu ‘denize düşen yılana sarılır’ gibi bir süreçmiş.. O anda herkes canıyla mücadele ederken bize sarılmış.. Ancak sonrası yine yok..

*Sağlıkta şiddet, hakaretler ön planda..

*Yine maaşlarımızın açlık sınırının altında olduğunu görüyoruz..

Pandeminden bugüne kendimizi daha değersiz hissetmeye başladık.. Salgın bitti ve değişen bir şey olmadı. Gördüğümüz saygınlık sadece alkışlardan ibaretti ve bitti..”

“556 KAYIP VERİLDİ..!”

Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin verilerine göre COVID-19’a bağlı nedenlerle 17 Mart 2020 ile 28 Şubat 2021 arasında 506 aktif sağlık çalışanı yaşamını yitirdi..

Buna emekli sağlık çalışanları da eklenince yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının sayısı 556 oluyor..

✳12 MAYIS DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ VE HEMŞİRELİK HAFTASI MESAJI..!

          12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü Mesajı Hemşirelik mesleği, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan sevgisiyle, özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran çok yönlü bir profesyonel bir meslektir..

Modern bilgi ve donanıma sahip hemşireler; bireyin, ailenin ve toplumun mevcut ve olası sağlık sorunlarına bağlı fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini bütüncül ve hümanistik bir yaklaşım doğrultusunda ele almaktadır..

Günümüzde hemşireler, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin “Herkes için Sağlık” ilkesini benimseyen, birey, aile ve topluma sağlık hizmeti sunmada ekibin en etkin rol oynayan üyesi olma konumundadır..

          Dünyada ve ülkemizde hemşireliğin sağlık bakım sistemi içerisinde önemli rol oynadığı artık tartışmasız kabul edilen bir gerçekliktir..

Bu doğrultuda hemşirelik mesleğinin; bireyin sağlığının korunmasında ve geliştirilmesinde, hasta olduğunda iyileştirilmesinde vazgeçilmez önemli bir yeri vardır ve olmaya da devam edecektir..

Hemşireler, insanların yaşadıkları evden işyerlerine, okullardan hastanelere kadar sağlık hizmetinin sunulduğu tüm alanlarda, anne karnından ölüme kadar sağlıklı/hasta bireylere, ailelere ve gruplara, yedi gün 24 saat 365 gün hizmet sunmaktadırlar..

Kısacası hemşireler sadece sağlık kurumlarında değil, insan yaşamına dokunduğu ve hayata değer kattığı her yerdedir..

          Ülkemizde modern anlamda hemşirelik mesleği, Safiye Hüseyin Elbi öncülüğünde 1900’lü yılların başından itibaren yapılmaya başlanmış olup, günümüzde bütün dünyada hemşirelik denince herkesin aklına modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale gelmektedir..

Dünyada 1954, ülkemizde de 1964 yılından bu yana modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florence Nightingale’ in doğum günü olan 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanmaktadır..

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Florence Nightingale‘in 200’üncü doğum yılı olan 2020 yılı ‘Hemşirelik ve Ebelik Yılı’ olarak ilan edilmiştir..

2020 yılında olduğu gibi maalesef 2021 yılında da “12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü” tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisinin gölgesinde kutlanmaktadır..

Covid-19 salgını, 2021 yılının ortalarına yaklaşılan bu günlerde halen var gücüyle tüm dünyayı eğitim, sağlık, ekonomi ve kültür gibi pek çok farklı ve küresel boyutta etkilemeye devam etmektedir..

Salgın sürecinde bütün sektörlerin yükünde artış olmakla birlikte en büyük yük sağlık sektörünün üzerine düşmüştür. Bununla birlikte dünyanın pek çok ülkesinde pandemi sürecinde hemşirelerin görünürlüğü hiç olmadığı kadar artmış ve hemşirelerin sağlık hizmetlerinin omurgası olduğu ortaya çıkmıştır..

Ayrıca Covid-19 salgınında, tüm dünyada hemşirelik mesleğinin ne kadar vazgeçilmez olduğu, iyi eğitim almış, nitelikli ve deneyimli hemşirelere ihtiyaç duyulduğu; profesyonel hemşireler olmadan, ülkelerin salgınlara karşı savaşı kazanamayacağı ve ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine hemşireler olmadan ulaşamayacağı anlaşılmıştır..

          Sağlık sektörünün her zaman vazgeçilmezi konumunda olan hemşireler, artan sağlık hizmeti talebi ve kısıtlı kaynakların söz konusu olduğu pandemi sürecinde, kendi ve ailelerinin sağlıklarını riske atma pahasına her türlü riski göze alarak, ölümle yaşam arasında 7 gün 24 saat 365 gün kesintisiz bir şekilde, hasta başında yaşamlara dokunarak, her zaman olduğu gibi yine sağlık ordusunun en ön saflarında yer almışlardır ve hiç şüphesizde yer almaya devam edeceklerdir..

Hemşireler salgınla mücadelede, sağlık bakım hizmetinin nitelikli ve güvenli sunumunu sağlamak için mücadele etmeye devam etmektedir ve topluma ihtiyaç duyduğu bakımı kesintisiz sağlamaya çalışmaktadır..

Ancak pandeminin ülkemizdeki hemşirelik mesleği ve hemşireler üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde, mevcut sorunların daha da derinleştiği, çözülmesi elzem yeni sorunların ve mücadele alanların ortaya çıktığı görülmektedir..

          Bütün dünyada olduğu gibi özelikle de ülkemizde hemşireler; uzun çalışma saatleri ve fazla mesai, standartların çok üstünde yetersiz sayıda hemşireden kaynaklı hemşire hasta oranı gibi olumsuz çalışma koşulları; özellikle özel sektörde emeğe tam olarak karşılık gelmeyen ücret ile çalıştırılma, farklı düzeydeki eğitimden kaynaklı kariyer sorunları, sözleşmeli kadro ve unvanlar, sağlıkta şiddet; liyakate dayalı olmayan yönetici atanmaları nedeniyle hemşirelik hizmetleri yönetimindeki sorunlar; hemşirelik okullarına alan dışı atamalar, okul ve uygulama alanlarının alt yapı yetersizliği gibi eğitimindeki sorunlar; hemşire açığının olmasına karşın atanamayan/işsiz hemşireler ve hemşire açığı var gerekçesi ile hemşire görev, yetki ve sorumluluklarının diğer sağlık çalışanlarına devredilmesi; hemşirelerin ucuz sağlık insan gücü olarak görme gibi birçok çözülmesi gereken sorun ile karşı karşıyadır. Artık hemşireler sadece bir gün değil, her gün hatırlanmak istenmekte ve hemşireleri ilgilendiren sorunların çözülmesine yönelik gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması için beklenti halindedir..

          Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, ‘önce insan’ diyerek, halkla hizmeti şiar edinmiş, canları pahasına yılmadan, korkmadan, ailelerinden, günlük yaşantılarından, uykularından fedakârlık ederek, sonsuz sabır, özveri ve itina ile çalışan; mesleki, ekonomik ve sosyal sorunları bir kenara bırakıp, gerektiğinde her zamankinden daha fazla canlarını ortaya koyarak, “toplumumuzun sağlığına kavuşması için mücadeleye devam eden”, özellikle sahada amansızca mücadele ederek sağlık sisteminin her zaman vazgeçilmezi olduğunu hissettiren; “sevgi ve özverinin adı olan hemşire” meslektaşlarımın, güçlü hemşirelerin yetişmesine katkı sunan değerli akademisyen hemşirelerin ve geleceğin teminatı olan sevgili hemşirelik öğrencilerimin “12 Mayıs Dünya Hemşireler” günü en içten dileklerim tebrik ederken, pandemi ile amansız mücadelede hayatını kaybeden hemşire meslektaşlarıma Allah’tan rahmet diliyorum.

          “Geleceğin Sağlık Bakımında Öncü Bir Ses Olan Bütün Hemşirelerin 12-18 Mayıs Dünya Hemşirelik Haftası Kutlu Olsun”.

Dr. Öğr. Üyesi Necmettin İŞCİ// Iğdır Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi//Hemşirelik Bölümü Başkanı

HEMŞİRELER GÜNÜ MESAJLARI..!

✅ Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan, değerli Hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftasını kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim..

✅ Tüm hemşirelerimizin, Hemşireler Haftasını kutluyor, sağlık ve mutluluk diliyorum..

✅ Sağlık, bireylerin zorunlu ve vazgeçilmez temel ihtiyaçlarından biridir.. Bu ihtiyaca cevap veren en önmeli meslek grubu içerisinde ise hemşirelerimiz yer almaktadır..

Hemşireler, sağlık problemleri olan insanların, bir tıbbi kuruluşa başvurmalarından ayrılmalarına kadar olan bütün süreçlerde birebir yanlarında olan bir sağlık personelidir..

Sağlık hizmetlerinin sunumunda etkin bir rol oynayan ve mesleklerini büyük bir fedakarlıkla yerine getiren bütün hemşirelerimizin, 12 Mayıs Hemşireler Gününü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutlar sağlık ve mutluluk dilerim..

✅ Sevgi, şefkat ve hoşgörünün simgesi haline gelen hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun..

✅ Sağlık ordusunun vazgeçilmezleri hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun..

✅ 12 Mayıs Dünya Hemşireler günü, sağlık personelimize kutlu ve hayırlı olsun..

✅ Ben Bir Ebeyim Ben bir ebeyim ama gülyüzlü bebeğini emziren, melek yüzlü annenin resmini gerçekleştiren değil, On çocuğun kahrını çeken onbirincisini doğurmamak için çare arayan, çilekeş annenin yanında olan bir ebeyim..

Ben bir ebeyim, çiçeklerle bezenmiş bahçenin, günlük güneşlik beklenen odasında değil, karlarla örtülü bir dünyanın, aştan başka yiyeceği, tezekten başka yakacağı,olmayan bir evin konuğuyum..

Ben bir ebeyim, bana danışmaları için, ayağıma gelmeleri için değil.. Yoksul tek odalı evlerine gidiyorum, kırk yıl hatırı sayılır diye, çaylarını içiyorum, kir kokan, yarı çıplak çocuklarını seviyor, çok seviyorum..

✅ Sağlık sektörünün vazgeçilmez haline gelen tüm hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun…

✅ “Önce İnsan” diyerek halkla hizmeti şiar edinmiş, insanların sağlıkları için çok önemli ve kutsal bir görevi ifa eden, bu yüce mesleğin mensubu bütün fedakâr, cefakâr hemşirelerimizin “Hemşireler Gününü” kutlayarak meslek hayatlarında başarılar dilerim..

✅ Ebe ve hemşireler günü kutlu olsun.. Bu ülke sizinle gurur duyuyor..

✅ 12-18 Mayıs Hemşireler haftası.. Bütün hemşirelerimizin Hemşireler günü kutlu olsun..

✅ Gece gündüz demeden sağlığımız için çalışan tüm hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun..

✅ Hayatımız ve sağlığımız için emek harcayan hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası kutlu olsun..

✅ Her türlü olumsuzlukta, maddi ve manevi zorlukta ülkemizin her köşesinde, insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, her türlü özveri ve gayretle mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşirelerimizin “12 Mayıs Hemşireler Gününü” Kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim..

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet // Rengin Temuçin

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top