İstanbul depremiyle ilgili Japon deprem uzmanından uyarı

✳TÜRKİYE’NİN DEPREME HAZIRLIKLI OLMASI, HASARI YÜZDE 70 ORANDA DÜŞÜREBİLİR..!
“Japon Deprem Uzmanı uyardı! ‘Yüzde 97’si deprem riski taşıyor’..!”

  • Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki:

“İstanbul yakınlarında yüzde 60 ihtimalle 7,4 büyüklüğünde bir deprem olması bekleniyor..

Olası bir deprem sonrasında Türkiye ve Japonya’da hasar hesapları yapıyoruz. ‘Ne kadar bina çökebilir ya da ekonomi nasıl etkilenebilir’ diye..

Devlet ve belediyelerin yaptığı çalışmalar ile Türkiye’nin depreme hazırlıklı olması, hasarı yüzde 70 oranda düşürebilir..”

İstanbul depremiyle ilgili Japon deprem uzmanından uyarı!

“Deprem Gerçeği ve Alınması Gereken Önlemler..!”

Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Şubesi Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki, topraklarının yüzde 97’si deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin deprem gerçeğine dikkat çekti..

“SAMSUN’DA DEPREM RİSKİ TAŞIYOR..!”

Uzman Moriwaki, Samsun’un da fay hattı üzerinde olduğunu ve deprem riski barındırdığını vurguladı.. Türkiye’de deprem bilinci oluşturmak için yapılan seminerlerin sayısını az bulduğunu ifade etti.. Özellikle çocuk yaşta depreme yönelik tatbikat eğitiminin sıkça yapılması gerekliliğinin önemi üzerinde durdu..

TÜRKİYE DEPREMDEKİ ÖLÜMLERDE DÜNYADA ÜÇÜNCÜ..!
  • Moriwaki:

“Japonya’da her yerde yanardağ var. Metrekare olarak Türkiye Japonya’dan iki kat daha büyük fakat nüfusa baktığımızda Japonya Türkiye’nin iki katı. Yani Türkiye’de 1 metrekarede 1 insan varsa Japonya’da 4 insan var. Alan yetersizliği nedeniyle Japonya’da gökdelenler yapılıyor. Fakat Türkiye’de Konya gibi düz bölgeler mevcutken Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde gökdelen yapılanmaları mevcut. Deprem büyüklüğü olarak Türkiye, Japonya’dan daha şanslı ama depremde ölen kişi sayısına baktığımızda Türkiye, dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Ben 29 yıldır Türkiye’deyim artık yarı Türk sayılırım, bu ölüm oranını utanarak söylemek lazım..”

“30 YIL İÇİNDE 1999 DEPREMİ TEKRAR EDEBİLİR..!”
  • Moriwaki:

“Marmara Bölgesi’nde 30 sene içerisinde yüzde 60 ihtimal 7,4 büyüklüğünde deprem bekliyoruz..

Özellikle 1999 depreminden sonra Marmara Bölgesi’ne 29 cihaz koyduk. İnce ince ölçümler yapıyoruz, 4 bölgede depremin uzun zaman görülmediği noktalar var..

Olası bir deprem sonrasında Türkiye ve 1Japonya’da hasar hesapları yapıyoruz. ‘Ne kadar bina çökebilir ya da ekonomi nasıl etkilenebilir’ diye..

Devlet ve belediyelerin yaptığı çalışmalar ile Türkiye’nin depreme hazırlıklı olması, hasarı yüzde 70 oranda düşürebilir..”

Japon Deprem Uzmanı uyardı! ‘Yüzde 97’si deprem riski taşıyor’
JAPON DEPREM UZMANI YAPILARA DİKKAT ÇEKTİ..!
  • Japon Deprem Uzmanı ve Mimar Yoshinori Moriwaki:

“Deprem sayısı bakımından dünyanın 6’ncı sırasında yer alan Türkiye depremde meydana gelen ölü sayısı sıralamasında dünya 3’üncüsü.. Bu durum inşa edilen yapıların yetersizliğini açıkça ortaya koydu..”

İstanbul depremiyle ilgili Japon deprem uzmanından uyarı!

“SAYISI HIZLA ARTAN GÖKDELENLER..!”
  • Deprem Uzmanı Moriwaki:

“Türkiye topraklarının yüzde 97’si deprem riski taşıyor.. Deprem konusunda Türkiye ve Japonya’ya ilişkin kıyaslamalar yaparsak.. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin yarısı kadar bir alana sahip Japonya Türkiye’nin 2 katı nüfusa sahip.. Bu nedenle Japonya’da gökdelen yapmak zorunlu.. Türkiye’de son yıllarda sayısı hızla artan gökdelenlere ise bir anlam veremiyorum..”

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRAYA YÜKSELDİ..!
  • Japon Deprem Uzmanı ve Mimar Yoshinori Moriwaki:

“Dünyada deprem sayısı sıralamasında Japonya 4’üncü, Türkiye ise 6’ncı sırada yer alıyor.. Depremde meydana gelen ölü sayısı bakımından Japonya sıralamanın 7’nci sırasına geriledi, Türkiye ise 3’üncü sıraya yükseldi.. Türkiye açısından son derece olumsuz bu tablo inşa edilen yapıların yetersizliğinden kaynaklanıyor..”

“MALZEMEDEN ÇALINMASINDAN KAYNAKLANIYOR..!”
  • Japon Deprem Uzmanı ve Mimar Yoshinori Moriwaki:

“Depreme hazırlıklı binalar meydana gelecek hasarı yüzde 70’e kadar azaltabiliyor..

Türkiye’de meydana gelen depremleri incelediğimizde bir binanın tamamen yerle bir olduğunu görürken, hemen bitişiğindeki binanın ayakta kaldığını ve çok az hasar aldığını gözlemliyoruz.. Buda binalardaki yapısal sıkıntıları gözler önüne seriyor..

Bu sorunlar inşa sürecinde yetersiz bilginin yanı sıra malzemeden çalınmasından kaynaklanıyor. Binaların sağlam inşasını denetlemede inşaat mühendislerine önemli görevler düşüyor..

Yeterli denetimlerden geçmeyen yetersiz binalar depremde can kaybı açısından büyük risk taşıyor..”

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.