BİLİM & TEKNOLOJİ

MMU programı kapsamında üretilecek TF-X isimli savaş uçağının 2023’te hangardan çıkması hedefleniyor!

.

TUSAŞ “MİLLİ MUHARİP UÇAK”IN YENİ ANİMASYONUNU YAYINLANDI..!
“İstiklal ve istikbal uğrunda, gökyüzünü dolduracak kanatlarıyla..!”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak’ın (MMU) yeni animasyonunu yayınladı..

TUSAŞ’ın sosyal medya hesaplarından, “İstiklal ve istikbal uğrunda, gökyüzünü dolduracak kanatlarıyla” notuyla, MMU’nun yeteneklerini gösteren yaklaşık 2 dakikalık yeni animasyon filmi paylaşıldı..

Türk savunma sanayisinin en önemli projelerinden MMU..

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, geçtiğimiz günlerde CNN Türk’te katıldığı bir programda ABD’den tedarik edilecek F110 motoruna ilaveten bir alternatif bir motor seçeneğinin olduğunu, ayrıca motor için Rolls-Royce firmasıyla çalışma ihtimalinin de olduğunu açıklamıştı..

MİLLİ MUHARİP UÇAK İÇİN ROLLS ROYCE’NİN TEKLİFİ YENİDEN MASADA..!
2023’te hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçak’ın en kritik parçalarından motor temini konusu halen netlik kazanmadı / Fotoğraf: AA// cafemedyam
“Türkiye’nin milli muharip uçak projesinde daha önce teklifi reddedilen İngiliz Rolls Royce şirketinin projeye katılmasının yeniden gündemde olduğu belirtildi..!”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ) İngiliz BAE Systems şirketiyle 2017’de imzaladığı işbirliği anlaşıyla başlattığı milli muharip uçak (MMU) projesi sürerken 2023’te hangardan çıkması hedeflenen uçağın en kritik parçalarından motor temini konusu halen netlik kazanmadı..

  • Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir:

“İlk aşamada F-16 savaş uçaklarında kullanılan motorla prototipinin üretilmesi üzerinde çalışılan MMU’nun motoruyla ilgili olarak şunu söyleyebilirim; Motorda öğrenilmiş derslerle alternatifli gitme gibi bir yol haritamız var.. İlk aşamada F-16 motorları kullanılacak. F-16 motoru kullandığımızda bizim nihai hedef olarak belirlediğimiz beşinci nesil motorun bir tık altında kalacağız..”

“İyi bir noktaya gelindi..!”
  • İsmail Demir:

Türkiye’nin, yurtdışından üçüncü bir ülkeden hazır alımı için bir seçeneğininde de olduğunu belirtmeliyim..

Yerli (motor) tasarım çalışmamız da devam ediyor. Diğer yandan Rolls Royce şirketinin uzun zamandır bize teklif ettiği işbirliği modeli var. Bu modelle ilgili belli endişelerimiz vardı, o endişelerimizi giderecek görüşmeler yaptık.. Belirli bir aşamaya geldik, onlarla da bir çalışmamız devam ediyor yerli motor yapmak üzere.. İyi bir noktada değildik, bizim tatmin olacağımız bir model yoktu masada, bunu konuşarak bir aşamaya getirdik, şu anda kabul edilebilir bir noktadayız..” 

Dört yıldır gündemde..!”

MMU’nun motoru için 2017 yılında Rolls Royce, Türkiye’de Kale grubu ile bir ortaklık kurmuş ve bu ortaklık, MMU motorunun üretimi konusunda Savunma Sanayii Başkanlığı’na 2018’de bir teklif sunmuştu..

Buna karşın SSB’nin MMU motoru için yüzde 49 hissesi Türk-Katar ortaklığındaki BMC’ye ait olan TRMotor’la imzaladığı sözleşme sonrası bu teklif ortada kalmıştı..

Kale grubu, geçen yılın başında da MMU motorunun Rolls Royce’la ortak üretimi için SSB’ye yeni bir teklif sunulduğunu açıklamıştı..

Daha önce BMC ortaklı TRMotor’a destek vermesi için ikna edilemeyen Rolls Royce-Kale grubu ortaklığının MMU’nun motor üreticisi olarak belirlenmesi durumunda TRMotor’un projeye dahil olması beklenmiyor.. 

Rolls Royce yetkilileri: Olumlu gelişmeler yaşanmasını bekliyoruz..!”

Konuyla ilgili ulaştığımız İngiliz diplomatik kaynaklar, Rolls Royce şirketinin MMU programına katılması konusunda “olumlu gelişmeler” yaşanmasını beklediklerini bildirdi, ancak daha fazla bir ayrıntı paylaşmadı..

MMU programı kapsamında üretilecek TF-X isimli savaş uçağının 2023’te hangardan çıkması, 2025’te ilk uçuşunu yapması, 2029 yılında ise seri üretimi yapılacak ilk uçağın Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girmesi hedefleniyor.. 

TÜRKİYE PARİS HAVACILIK FUARI’NDA SAVAŞ UÇAĞINI TANITTI..!
ABD ile yaşanan S-400 gerilimi nedeniyle F-35 projesinin dışında bırakılma riski yaşayan Türkiye, Paris Havacılık Fuarı’nda kendi savaş uçağı projesini tanıttı..!
Türkiye Milli Muharip Uçağı'nı tanıttı
“Türkiye Milli Muharip Uçağı’nı tanıttı..! “

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle ABD’nin F-35 üretim programının ortakları arasından çıkarmakla tehdit ettiği Türkiye, Paris Havacılık Fuarı’nda kendi savaş uçağı projesini tanıttı..

Dünyanın en büyük havacılık ve uzay fuarlarından Paris Havacılık Fuarı’nda, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ’nin (TUSAŞ) ana yüklenicisi olduğu Milli Muharip Uçağı’nın birebir modeli tanıtıldı..

✳TUSAŞ CEO’su Temel Kotil, TUSAŞ’ın “Avrupa’nın en iyi savaş uçağını” yapacağını söyledi..

TF-X-Jet isimli beşinci jenerasyon savaş uçağının 2025 yılında test uçuşlarını yapması ve ardından üç yıl içinden kullanıma girmesi planlanıyor. TUSAŞ’ın proje kapsamında British Aerospace ve General Electric ile işbirliği yaptığı bildirildi..

Ankara’ya yaptırım tehdidinde bulunan ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’ye S-400 sisteminden vazgeçmesi için 31 Temmuz’a kadar süre tanımıştı..

Bir açıklama yapan Erdoğan ABD’nin yaptırım tehdidine rağmen geri adım atmayacaklarını yineleyerek “Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır” demiş, Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması durumunda “hesabının tüm platformlarda sorulacağını” söylemişti..

    İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: