EKONOMİ

Aspir

.

ASPİR BİTKİSİ YAĞ AÇIĞINI GİDEREBİLİR..!
“Üretimin desteklenmesi gerekir..!”
  • CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer:

“Sağlığa yararlı mineraller ve vitaminler içeren, yemeklik yağ ve hayvan yemi yapımında kullanılan aspir bitkisinin kısıtlı üretiminin nedenlerinin araştırılmasını istiyorum..”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kuraklığa dayanıklı ve ülkenin her yerinde yetiştirilebilen aspir bitkisinin üretiminin yeterince yapılmamasını TBMM gündemine taşıdı..

CHP'li Gürer'den 'aspir bitkisi' için araştırma önergesi: 'Yağ açığını giderebilir'
“EKİM ALANLARI GENİŞLETİLMELİ..!”
  • Ömer Fethi Gürer:

“Aspir bitkisi bugün çiftçiler tarafından belirli miktarlarda ediliyor ve yağı çıkarılıp bölgesel olarak tüketiliyor..

Yeterli ekim alanı ve yeterli üretim olmadığından piyasaya arz edilmeyen bir bitki konumuna düştü..

Aspir bitkisi ekim alanlarının arttırılması için ekim alanı ve ürün artırımı çalışması yapılması önem teşkil etmektedir” 

“EKONOMİDE GETİRİSİ YÜKSEK..!”
  • Ömer Fethi Gürer:

“Aspir bitkisi çay olarak tüketilebileceği gibi barındırdığı yararlı amino asitler, mineral maddeler ve bazı vitaminlerin (B1, B2, B12, C ve E) bulunması nedeniyle sağlık acısından da kıymetli olduğunu belirtmeliyim..

Ülkenin her yerinde yetişmesi olası ekonomide getirisi yüksek olan aspir bitkisinin ülkemizdeki durumu araştırmalar yapmaya değerdir..

Tohum kabukları sanayide kullanılabilen yoğun ve sert yüzeyli kağıt yapımında kullanılan ve farklı alanlarda yararlanılan aspir bitkisi yeşilken hayvan otlatılması içinde uygundur..”

“YEM AÇIĞINI BİLE GİDEREBİLİR..!”
  • Ömer Fethi Gürer:

“Yem olarak besleyici olan yonca ve yulafa eşdeğer görülen aspir bitkisi yem açığının giderilmesinde de değerlendirilebilir..

Gıda boyası ve tekstilde kumaş boyası olabildiği gibi pek çok ülkede geniş ekim alanları mevcutken ülkemizde bu konuda gereken atılım sağlanamamıştır..Yağ açığını da giderecek olan bu bitki için neden gereken sağlanmamaktadır?” 

“ÜRETİCİYE EKİM DESTEĞİ SAĞLANMALI..!”

Ömer Fethi Gürer:

“Aspir bitkisi yağı alınarak yemek olarak tüketildiği gibi geriye kalan küspe kısmının da içerdiği yüzde 25’e varan ham protein oranıyla hayvancılıkta çok iyi bir yem kaynağı olarak kullanılabilir..

Aspir bitkisi için ekim desteği sağlanmalı..

Aspir bitkisinin faydalarını bilen ülkelerin yüksek miktarlarda ekim yaptıkları ve ürünün hemen her bölümünden yararlandıkları görülmekte olmasına rağmen ülkemizdeki ekim alanlarının yetersiz olduğu görülmekte olduğundan gerekli çalışmaların yapılması adına bu konuda Meclis Araştırması açılmalıdır…”

Cumhuriyet

Aspir
TÜRKİYE ASPİR DERNEĞİ BAŞKANI PROF. DR. FİKRET AKINERDEM:
ASPİR DÜNYA GENELİNDE RAĞBET GÖREN BİR BİTKİ..
!

Aspir: Kurak iklim koşullarına dayanıklı, bitkisel yağ üretiminden kozmetik ve biyodizele kadar birçok alanda kullanılıyor ve buğdaya göre üç kat fazla ekonomik getirisi var.

Fikret Akınerdem// cafemedyam
  • Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem:


”Bakanlık desteği ve çiftçilerin gayreti ile üretimi 70 bin tona kadar çıkan aspirin hala Türkiye’de yeterince tanınmıyor..


Üretimde henüz istediğimiz rakamlara ulaşamadık..

Dünyada tarıma bakış ve anlayış değişiyor. Artık ülkeler birim alandan en yüksek geliri getirecek bitkileri yetiştiriyor. Aspir en kuru şartlarda yetiştirilebilecek bir bitki.. Hububata göre kurak alanlarda mutlaka hasat edilebiliyor..

Özellikle üretim yapılmayan tarım alanlarımızın, hiç değilse münavebe sistemi içerisinde 2-3 milyon hektar alanının aspir tarımına tahsis edilmesi gerekiyor.”

Aspir Hasatı
ASPİR ÜRETİMİNİN ARTIRILMASI, ÜLKE EKONOMİSİNE ÇOK FAYDALI OLACAK..!
  • Prof. Dr. Fikret Akınerdem:

”1930’lu yıllarda bu bitkiyle ilgili çalışılmaya başlandı ama ciddi olarak üzerinde durulmadı..

Bugünlerde ise yıllık üretimin 70 binlerden 40 bin tonlara düştüğünü üzülerek görüyoruz..

Halbuki 10 bin, 100 bin tondan değil, milyonlarca tondan bahsediyor olmamız lazım. Çünkü aspirin birim alandan getirisi buğdayın en az 3 katıdır..

Suyu az kullanan, toprak isteği çok fazla olmayan, Türkiye ekolojisine de en uygun bitkilerden olan aspirin üretiminin, ülkemiz şartlarında en az 1-2 milyon tona çıkması gerekiyor..”

Fikret Akınerdem// cafemedyam
ASPİR BİTKİSİNİN FAYDALARI..!
“Aspir çok faydalı bir bitki..!”
  • Prof. Dr. Fikret Akınerdem:


”Türkiye’de son yıllarda üretimi artan aspir bitkisinden elde edilen organik yağın, zayıflama, bronzlaşma ve masajdaki sağlıklı etkisi nedeniyle kadınlar tarafından yoğun talep görüyor..


Aspir yağı artık marketlerde, eczanelerde sağlık yağı olarak özellikle satılıyor..

Aspir bitkisinin ekiminden hasadına kadar gübreleme ve ilaçlamaya tabi tutulmadığı için organik olduğuna inanıyoruz.’.’

✅ ‘Conjugated Linoleic Acid’ (CLA) içeren aspir yağı: hem kilo verme hem de cildin korunmasında etkili… CLA’nın vücuttaki yağları parçalayıcı özelliği var…

✅ Aspir, Şeker ve kolesterolü düşürme özelliğine sahip…

✅ Aspir, zayıflatıcı ve enerji verici özelliği var…


Aspir kullanıp zayıflayan çok kişiye şahit oldum. Çok sayıda teşekkür telefonu aldım.. Aspirle birlikte hareket de şart.. Zayıflama amacıyla kullanılacaksa, sabahları iki çorba kaşığı tüketilebilir. Ben daha çok yoğurtla ya da kuru meyvelerle tüketiyorum..

✅Aspir, kozmetik olarak değerlendirilebilen bir bitkidir…


‘Cilde çok faydalıdır. Hiçbir katkı olmadan elinize, yüzünüze, vücudunuza sürebilirsiniz.. Yarı kuruyan yağlardan olduğu için güneş kremi olarak da kullanabilirsiniz. Vücudu ölü hücrelerden de arındırıyor..

✅ Aspir yağı metabolizmayı hızlandırıyor, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor…

✅Aspir bitkisi, kolon kanserine karşı önleyici özelliğiyle de öne çıkıyor… Kolonlardaki bütün ölü hücreleri temizleyen yapısı var.

✅ Aspir yağının mutfaklarda kullanımında yemeğe lezzet, sağlık katar…


”Çorbalarda, salatalarda, yöresel yemeklerde, pilavlarda, sabah kahvaltısında yağını tüketebilirsiniz. Özellikle kahvaltılarda zeytinyağı gibi tüketebilirsiniz.”

✅ Aspirin sapları kuş yemi olarak kullanılılır…

✅ Aspir, biyoyakıt üretimi için elverişlidir…


”Aspir üretimindeki artışın en önemli sebebi, biyokayıt projelerinin ülke gündemine girmesi.” 

✅ Aspir çiçekleri gıda boyaları için en çok aranan bitkilerdendir…

”Özellikle son zamanlarda Amerika ve Avrupa’dan ülkeler, gıda boyası olarak bizden çok miktarda aspir çiçeği istiyor.”

✅ Aspir yağı kızartmalar için kullanılabilinir…


”Tohumunda yüzde 30-45 arasında yağ bulunan aspir, içeriğindeki oleik asit sayesinde zeytinyağı gibi rafine edilmeden tüketilebiliyor.”

“Aspir yağı kızartmalar için uygun..!”
  • Üretici Mevlüt Akbaş:

“Isıya direncinin yüksek olması sebebiyle kızartmalarda iyi sonuçlar elde ediliyor. Nisan ayında ektiğimiz aspiri, ağustos sonu, eylül başı hasat ediyoruz..

Buğday ve arpadan sonra ekilebilecek bir bitki, nohuta alternatif. Ülkemiz için aspir bitkisinin önemli olduğu kanaatindeyim. Çiftçilerimize de aspir bitkisini araştırmalarını tavsiye ediyorum..

Bu üretim yılında ciddi bir alım talebi bulunmakta.. Yine bu yıl uygun iklim şartları dolayısıyla ülkemizde ortalama aspir veriminin hektarda 2 tonun altında olmayacağını tahmin ediyoruz..

Fiyat politikalarında da belirgin bir iyileşme var. Yine aspir bitkisine olan bakanlık desteğinin artarak devam etmesini temenni ediyoruz..”

İLGİLİ HABER

Kaynak

tr.sputniknews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: