SIYASET

Kılıçdaroğlu’nun ‘Man Adası’ davasına bakan hakim…

.

MAN ADASI OLAYI..!
“OLAYLARIN ARDINDAKİ GERÇEK..!”

Man Adası davası ayan beyan..!

Belgeleri gerçek olan bir davanın ayan beyan nasıl kapatıldığını, kapatılmakla kalmayıp bir de belgeyi sunanın nasıl suçlu çıkarıldığının öyküsünü yazacağız bugün..

Man Adası davasını yeniden gündeme getiren Yargıtay’ın son kararı oldu.. 

Gelin filmi başa sarıp sonra hangi katakullilerin çevrildiğini ve davada adı geçen Bellway şirketinin sahibi Sıtkı Ayan ile o dönemde İstanbul Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı olan kardeşi Ayhan Ayan’ın davanın  Kılıçdaroğlu  aleyhine evrilmesindeki rolünü anlatalım..

Ve tabii o dönem İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan’ın da…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Kasım 2017 günü Erdoğan’a “Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, eski özel kalem müdürünün yurtdışında vergi cennetinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiğini biliyor muydun” sorusunu yöneltti..

Bir gün sonra Kılıçdaroğlu’na meydan okuyan Erdoğan, “İspat et, görevimden istifa edeyim” dedi..

Erdoğan’ın meydan okuması üzerine önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, ardından da Kılıçdaroğlu, Man Adası’nda kurulu Sıtkı Ayan’a ait Bellway şirketi üzerinden Türkiye’den Erdoğan’ın yakınlarının yurtdışındaki hesaplarına para gönderildiğini öne sürerek bazı dekontlar gösterdi..

Aslında dekontlar gerçek olmasına gerçekti ancak buradan Man Adası’na değil tam tersine Man Adası’ndan Türkiye’ye para girişi olmuştu..

Erdoğan ve çevresinin eli bu yanlış açıklama üzerine rahatlamıştı.. Hemen Kılıçdaroğlu hakkında hem kendisi hem de adı geçen yakınları beş ayrı dava açtı..

Bu mahkemelerin hâkimleri sürülerek yerlerine yeni hâkimler atandı.. Yeni atanan hâkimler Kılıçdaroğlu’nun avukatı tarafından sunulan delilleri dikkate almayacaklarını açıkladılar..

Delilleri dikkate almayan mahkeme Kılıçdaroğlu hakkında açılan tazminat davasında Türkiye tarihinin en yüksek tazminat bedeline karar verdi..

“SITKI AYAN’IN KARDEŞİNİN MÜDAHALESİ VAR MI..!?”

Bu kararı veren hâkim Ülkü Ergin 2016 yılında FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmış ve Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne konulmuştu..

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin 18 Ekim 2016 tarihli 1880 sayılı adli yargı kararnamesi ile Ergin, Enez Hâkimliği’nden İstanbul Anadolu Hâkimliği’ne atanmıştı..

Ülkü Ergin gibi geçmişte FETÖ ile iltisaklı olduğu için hakkında soruşturma açılan hâkim, savcı ve polisler AKP iktidarı için en kullanışlı kişiler olduğu için görevlerine dönebiliyorlar..

Haklarındaki soruşturmalar tehdit unsuru olarak kullanıldığından iktidarın özel olarak ilgilendiği davalar da bu hâkim ve savcılara veriliyor..

Normalde dosyalar UYAP üzerinden dağıtılıyor. Ancak Kılıçdaroğlu aleyhine açılan davada mahkeme UYAP üzerinden değil özenle seçilerek görevlendirildi..

Bu görevlendirmeyi yapanın da dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile yine dönemin İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Ayhan Ayan olduğu söyleniyor..

Son isme dikkat. Ayhan Ayan ile davada adı geçen birinin soyadı aynı. Bingo bildiniz.. Tabii ki Sıtkı Ayan. Yani Man Adası’nda kurulu Bellway şirketinin sahibi.. Erdoğan’ın yakınlarının hesabına para aktaran şirket..

✅Sıtkı Ayan’ın kardeşi Ayhan Ayan ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan sonradan Yargıtay üyesi seçildiler..

“Davaya Ülkü Ergin gibi özel seçilmiş hâkim yerine UYAP’tan bir hâkim atanmış olsaydı sonuç ne olurdu..!?”

Şöyle olurdu muhtemelen.. Bir kere Kılıçdaroğlu sürçülisan ile 15 milyon tutarındaki paranın Türkiye’den yurtdışına gönderildiğini söylemiş olmasına karşın Man Adası’ndan Türkiye’deki hesaplara gönderildiğinin dekontları gerçek mi? Gerçek..

O zaman bu paranın kaynağının sorgulanması, hangi ticari faaliyetten ötürü böyle bir kazancın oluştuğu sorgulanmaz mı.?

Gönderilen bu paranın karapara olup olmadığının araştırılması gerekmez mi.?

Türkiye’de özellikle AKP iktidarının son dönemlerinde ödemeler dengesinde sürekli net hata noksan kaleminin fazla vermesi dikkat çekmektedir.. Daha açık anlatımla kaynağı belirsiz kayıt dışı döviz girişinin artış göstermesi..

İşte Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı o dekontlarda da Türkiye’ye kaynağı belirsiz para girişleri olmuş.. Ama tercihli hâkim sistemi nedeniyle bunlar araştırılmıyor.

Man Adası davası ayan beyan bir katakulliye kurban gitmiş..

Cumhuriyet//Miyase İlknur

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 21 Aralık 2017’de Man Adası konusunu gündeme taşımıştı..!

Erdoğan ve yakınlarının Türkiye’de vergi vermemek için Man Adası’nda kurdukları bir şirkete 15 milyon dolar gönderdiklerini açıklamıştı..

 • Konunun özeti şöyle:

Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Aralık 2017 tarihinde parti grup toplantısındaki konuşmasında 15 Aralık 2011 – 4 Ocak 2012 tarihleri arasında Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu yakınlarının Türkiye’den Man Adası’na 15 milyon dolar aktardıklarını öne sürerek bu nedenle kamunun vergi kaybına uğradığını iddia etmişti..

Konuşmasında Man Adası’ndaki “Bellway Limited” isimli şirkete aktarılan dolarların dekontlarını da göstermişti..

Erdoğan, “Bu belgeler sahte, ispat ettiğinde Cumhurbaşkanlığı’nı ve siyaseti bırakacağım” diyerek sert bir biçimde karşı çıkmıştı..

Erdoğan bu iddialar üzerine ayrıca Kılıçdaroğlu’na karşı üç farklı tazminat davası açtı ve üç farklı davada Kılıçdaroğlu’nun 631 bin lira tazminat ödemesine karar verildi.. 

✳Ancak Yargıtay 4. Hukuk Dairesi bu kararı iki gün önce bozdu..

Kararda “Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü demokrasinin işleyişi için hayati önemdedir” denildi.. 

Kılıçdaroğlu’nun iddialarının “olgusal temele” dayalı değer yargısı olduğu ve “yapılan tartışmalarda kamu yararı bulunduğu” belirtilen kararda belgelere işaret ediliyor..

Halk Bankası Galata Ticari Şubesi’nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazıda, “Man Adası’nda faaliyet gösteren Bellway Limited Şirketi’nin bu hesabından yüksek miktarda yabancı paraların aktarıldığının” belirtildiği, MASAK raporunun da aynı doğrultuda olduğu kaydedilen kararda, “Ayrıca, bu belgelerin sahteliği hususunda da herhangi bir tespit bulunmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.. 

Karara ilişkin paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, “Yargıtay, Erdoğan’a ders verdi. Man Adası davalarında da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu haklı çıktı ve kazandık” dedi.. 

✳Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin konu ile ilgili kararında iddiayı oluşturan “para transferlerinin doğru olduğu” belirtiliyor..

Yargıtay, kararını Halkbank Galata Şubesi’nin resmi yazısına ve MASAK’ın cevaplarına dayandırmaktadır. Anılan kararda Kemal Kılıçdaroğlu’nun davaya konu konuşmasının siyasi nitelikte olduğu belirtilerek eleştirilerin hedefinde olan Erdoğan’ın siyasi konumu nedeniyle makul eleştiri sınırlarının daha geniş kabul edilmesi gerektiği, Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında dile getirdiği iddiaların toplumu yakından ilgilendirdiği, dolayısıyla da kamusal çıkarlarla ilgili olduğu vurgulanmaktadır..

✳Söz konusu kararda Kemal Kılıçdaroğlu’nun davaya konu, TBMM’de yaptığı konuşmalarda ileri sürdüğü iddiaların bilgi ve resmi belgelere dayandırıldığı da belirtilmektedir.. 

Yargıtay’ın kararının en önemli noktası, Kılıçdaroğlu’nun öne sürdüğü belgelerin sahte olmadığının belirtilmesidir.. Yargıtay, Halkbank yazısı ve MASAK raporuna dayanmaktadır.. 

“Belgeler sahte, ispat ettiğin an ben cumhurbaşkanlığını, siyaseti bırakacağım” diyen Erdoğan Yargıtay kararı karşısında şimdi ne yapacak.?

İşte soru burada…

Cumhuriyet//

CHP Sözcüsü Öztrak'tan Erdoğan'a 'istifa' daveti: Sözünün gereğini yapmasını bekliyoruz
CHP Sözcüsü Öztrak’tan Erdoğan’a ‘istifa’ daveti: Sözünün gereğini yapmasını bekliyoruz..!
“CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Man Adası belgeleri ile ilgili Yargıtay kararı sonrası Erdoğan’ın CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yönelik -İspat ettiğin anda, cumhurbaşkanlığını bırakacağım’ sözünü hatırlattı..!”
 • CHP Sözcüsü Faik Öztrak:

” Yargıtay’ın Man Adası belgeleri ile ilgili kararını anımsatır, gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu olduğunu söylemek istiyorum..

Erdoğan’ın belgelerin ispat edilmesi durumunda hem cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılacağını hem de siyaseti bırakacağını söylediğini hatırlatırım..

‘İspat ettiğin anda, cumhurbaşkanlığını bırakacağım’ sözleri orta yerde duruyor.. Yargıtay, Genel Başkanımızın açıkladığı belgelerle ilgili, hem ilgili bankanın hem de MASAK’ın yazılarına dikkat çekerek Genel Başkanımızın açıklamalarının, ‘Olgusal temele dayandığını’ tescil etti.. Genel Başkanımızın açıklamalarında ‘kamu yararı bulunduğuna’ hükmetti.. Şimdi, ‘İspat ettiğin anda, cumhurbaşkanlığını bırakacağım’ sözlerinin sahibinin sözünün eri olmasını ve sözünün gereğini yapmasını bekliyoruz.”

Kılıçdaroğlu Man Adası davalarını kazandı..!
“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, 3 davada mahkemeler tarafından verilen ‘yüz binlerce liralık’ tazminat kararlarının Yargıtay tarafından bozulduğunu duyurdu..!”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 5 Aralık 2017 tarihinde yaptığı konuşmada Erdoğan ve yakınlarının Man Adası’nda milyonlarca dolarlık hesaplarının olduğu iddiası üzerine açılan davalarda çıkan tazminat kararları Yargıtay’da döndü..

KILIÇDAROĞLU: HEPSİNİ KAYBEDİYOR BİRER BİRER..!
 • CHP lideri Kılıçdaroğlu:

“Kanmayın Saraydaki şahsın davalarla yaptığı algılara. Hepsini kaybediyor birer birer…”

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, “Man Adası davalarında da kazandık” dedi..

 • Avukat Çelik:

“Bu kez Yargıtay, Erdoğan’a ders verdi! MAN Adası davalarında da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu haklı çıktı ve kazandık! Suç işleyen sözde hakimlerce (3 davada) verilen yüz binlerce TL’lik kararlar Yargıtay tarafından bozuldu! Kazanmaya ve ders vermeye devam edeceğiz! Sözümüz söz..!”

YARGITAY: SEÇİLMİŞ KİMSELER İÇİN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖZELLİKLE DEĞERLİ OLDUĞU AÇIKTIR..!

Yargıtay’ın kararında, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınları tarafından yurt dışına usulsüz para aktarıldığına ilişkin iddialarda bulunduğu, bu iddialarını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmüş olan soruşturmalara dayandırdığı belirtildi..

Kararda bu konuşmaların TBMM çatısı altında parti grup toplantısı sırasında yapıldığı ve ‘siyasi nitelikte’ olduğu vurgulandı..

 • Kararda özetle şöyle denildi:

“Eleştirilerin hedefinde olan davacı Cumhurbaşkanı ve yakınları diğer davacıların konumu ve tanınırlığı nedeniyle makul eleştiri sınırları daha geniş kabul edilmelidir..

Temsil ettiği seçmenlerinin talep, endişe ve düşüncelerini politik alana aktaran ve onların çıkarlarını savunan seçilmiş kimseler için ifade özgürlüğünün özellikle değerli olduğu açıktır..

Bu sebeple ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlama, eğer bir siyasetçinin ve özellikle somut olayda olduğu gibi dönemin ana muhalefet partisi genel başkanının ifade özgürlüğüne yönelik ise dava konusu istemlerin çok daha sıkı bir denetimden geçirilmesi gerekmektedir..


Olayımızda göz önünde tutulması gereken ikinci husus ise, davalının konuşmalarında dile getirdiği iddiaların kamusal çıkarlarla ilgili olup olmadığıdır..

Toplumu yakından ilgilendiren konuşmaların çerçevesinin baskın bir şekilde politik alanda kaldığı ve kamuyu ilgilendirdiği açıktır..

Bu çerçevede Cumhurbaşkanı davacının yakınlarının adının geçtiği soruşturmaların ana muhalefet partisi lideri olan davalının sıkı ve yakın denetimi altında olması doğaldır..

Davalı, dava konusu konuşmasında doğrudan davacının ve yakınları olan diğer davacıların şahsını hedef almamış, konuşmasını esasen davacı Cumhurbaşkanı’nın siyasi kimliğine yöneltmiştir.. Yapılan tartışmada kamu yararı bulunmaktadır..

Siyasi ortamda kullanılan söz ve ifadeler maddi temelleri olmasa bile ifade özgürlüğü kapsamındadır.

Demokratik toplumda müdahaleyi gerekli kılan bir hal söz konusu değildir. Aksine demokratik toplumun korunması ve çoğulculuğun sağlanması için ifade özgürlüğü kapsamında korunmalıdır..

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin istikrar bulmuş içtihatlarına göre de ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kaldığı ve davacıların kişilik haklarına saldırı oluşturmadığından, davalının tazminat ile sorumlu tutulması yerinde görülmemiş, davanın tümden reddi gerektiği sonuç ve kanaatine varılarak Bölge Adliye Mahkemesi kararının kaldırılmasına, İlk Derece Mahkemesi kararının bozulmasına karar verilmiştir.”

NE DEMİŞTİ..!?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kasım 2017’de partisinin grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün vergi cenneti olarak nitelenen Man Adası’ndaki off-shore şirketine 2011 yılında 18 milyon dolar gönderdiğini öne sürürek, swift mesajları ve dekontlar göstermişti. Ardından Kılıçdaroğlu hakkında Erdoğan ve yakınları tarafından üç ayrı tazminat davası açılmıştı..

Erdoğan’ın avukatından Man Adası davası açıklaması..!
“Bazı açıklamalar gerçeği yansıtmıyor, mahkeme kararları çarpıtılıyor..!”

Kılıçdaroğlu’nun avukatı CelalÇelik: “Bu kez Yargıtay, Erdoğan’a ders verdi! Man Adası davalarında da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu haklı çıktı ve kazandık! Suç işleyen sözde hakimlerce (3 davada) verilen yüzbinlerce TL’lik kararlar Yargıtay tarafından bozuldu!” demişti..

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun avukatı Celal Çelik’in “Yargıtayın Man Adası davalarında Kılıçdaroğlu’nu haklı bulduğu” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söyledi..

Erdoğan adına Kılıçdaroğlu aleyhine açılan manevi tazminat davalarının 4’ünün Yargıtay tarafından onandığını belirten Aydın, bugün itibarıyla kesinleşen başka bir dosyanın bulunmadığını söyledi..

Aydın, kesinleşen bu dosyalar nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun, asıl alacak ve ferileriyle toplam 165 bin lira ödemeye mahkum edildiğini belirtti..

 • Hüseyin Aydın:

“Yargıtay kararında özetle ‘ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığı, ifade özgürlüğü kullanılırken başkalarının şeref ve itibarına saygı gösterilmesi gerektiği’ vurgulandı..

Kılıçdaroğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak kullandığı ifadelerin ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığı, davalının ifade özgürlüğünü kullanırken ödev ve sorumluluklarına özen göstermediği, dava konusu açıklamalarının siyasi bir eleştiriden çok kişisel saldırı niteliğinde olduğu, kullanılan ifadelerin kamusal tartışmalara katkı sunma kapasitesinin bulunmadığı sonucuna varılmıştır..

Bahsi geçen Yargıtay kararlarında Man Adası iddiaları ile ilgili olarak ise MASAK raporuna dayalı olarak verilen takipsizlik kararına konu belgenin ‘olgu’ olarak kabul edilemeyeceği gibi belge ve diğer araştırmaların Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgisinin bulunmadığı vurgulandıktan sonra, Man Adası iddiaları bağlamında davalı Kılıçdaroğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan açıklamalarının da kişisel saldırı niteliğinde olduğu sonucuna varılmıştır..

Yargıtay kararlarına atfen, sosyal medya mecralarında yapılan bir kısım açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi, bu nitelikteki açıklamalar ve haberler mahkeme kararlarının sorumsuzca çarpıtılmasından başka bir anlam taşımamaktadır..”

NE OLMUŞTU?

MAN ADASI KARARI HAKSIZ! BU DAVALARI KAZANACAĞIZ..!
“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında verilen iki ayrı tazminat davasındaki kararlarla ilgili konuştu..!”
 • Avukat Celal Çelik:

”Verilen kararlar siyasi. Sayın Genel Başkanımızın ileri sürdüğü iddialarının tamamının ispatlanmış olması nedeniyle bu kararlar mutlak şekilde hem istinaf mahkemesinden olmazsa Yargıtay’dan dönecektir.”

FETÖ’CÜ HAKİM KAÇARKEN YAKALANDI..!
 • Avukat Celal Çelik:

”Man Adası davasında mahkeme hakimi 15 Temmuz sonrası Yunanistan’a kaçmaya çalıştı..

Şu an Türkiye’de Erdoğan’ın istemediği bir kararı verebilecek bir mahkeme yok..

Öyle bir hakimle karşılaştık ki bunun bilinmesi gerekiyor..

Tarih 15 Temmuz. 1 gün sonra mahkeme hakimi açığa alınan bir hakim. FETÖ’cü olduğu iddiasıyla..

Açığa alındıktan 1-2 gün sonra 6-7 FETÖ’cü hakimle birlikte Yunanistan’a kaçmaya çalışan ve tutuklanan bir hakimden bahsediyorum..

Bu davalar açıldıktan sonra sürülerek bu mahkemenin hakimi olarak atanmış durumda. Şimdi siz gelin de bu mahkeme hakiminden adalet bekleyin, objektiflik, tarafsızlık bekleyin. Böyle bir ihtimal yoktu, bunu yaşadık ve gördük.”

HAKİMLER SUÇ İŞLEDİ..”
 • Avukat Celal Çelik:

”Şirket kurulumu ve para transferlerinin ispatlanmasına rağmen, hakimler siyasi karar verdi..

Dendi ki: ‘Siz ne yaparsanız yapın, hangi delillere dayanırsanız dayanın biz Erdoğan gibi düşüneceğiz, sizin delillerinizi dikkate almayacağız’ dedi mahkeme hakimleri. Açıkça suç işlediler. Görevi kötüye kullandılar, resmi evrakta sahtecilik suçunu işledir. Bu hakimlerin tamamı hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

Karar veren hakimler aynı zamanda evrakta sahtecilik suçu da işledi..

Bu mahkeme hakimlerinin tamamıyla ilgili suç duyurusunda bulunduk, işlem yapılmasını istedik, reddihakim talebinde bulunduk. Ama bu süreçler sonunda 5 mahkemenin hakimi de aynı şekilde karar verdiler. Türk yargı tarihinde olmayan şekilde çok fahiş tazminat kararlarına hükmettiler.”

KAZANACAĞIZ..!”
 • Avukat Celal Çelik:

”Büyük bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız..


Buna rağmen mahkeme hakimleri, koşullanmış gibi ‘Sayın Kılıçdaroğlu para gönderme olgusunu ispat edememiş olduğundan biz tazminat kararlarını kabul edeceğiz’ dediler. Böylesine bir hukuksuzlukla karşı karşıya kaldık. Sayın Genel Başkanımızın ileri sürdüğü iddialarının tamamının ispatlanmış olması nedeniyle bu kararlar mutlak şekilde hem istinaf mahkemesinden olmazsa Yargıtay’dan dönecektir. Çünkü Genel Başkanımız asla ve asla gerçek dışı bir beyanda bulunmamıştır. Sonuç itibarıyla haksız kararlarla karşı karşıya kaldık, ancak bizler bu davaları kazanacağız.”

NE OLMUŞTU?

Man Adası davasında Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve yakınların tazminat ödeyecek..!
“İstinaf mahkemesinin bozma kararı üzerine yeniden görülen Man Adası davasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan ve yakınlarına 197 bin TL tazminat ödemesine karar verildi..!”

Davacılar Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet Burak Erdoğan, Ziya İlgen, Mustafa Erdoğan ve Osman Ketenci’yi Avukat Ferah Yıldız temsil etti.

Davacıların Avukatı Ferah Yıldız, şartlar oluşmadığından karşı tarafın talebinin davaya uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, davalının reddi hakim talebinin reddine karar verilerek sözlü yargılamaya geçilmesini talep ediyoruz.  Kılıçdaroğlu’nun Avukatı Celal Çelik ise, “Bir hakimi reddetmek hem hakim açısından hem de meslektaş olarak avukat açısından iyi değildir. Biz haklı olarak mı yoksa bir anlamda davayı uzatmaya yönelik mi reddettik, ona ilişkin açıklamalar yapacağız” dedi. 

“REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ..!”

Mahkeme, ret sebebine ilişkin inandırıcı delil ve emarelerin bulunmadığını, talebin davayı uzatmaya yönelik olduğunu gerekçe göstererek reddi hakim talebinin reddine karar verdi. 

Davacıların Avukatı Ferah Yıldız, davalının 28 Kasım 2017 tarihinde grup toplantısında müvekkillerine yönelik sözleri nedeni davanın kabulüne karar verilmesini talep etti.

Avukat Çelik, müvekkili tarafından ileri sürülen tüm iddiaların gerçek olduğunu savundu. 

Karar için kısa bir ara veren mahkeme, 7 Haziran 2018 tarihli ilk kararında direnerek Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a 110 bin TL, Ahmet Burak Erdoğan’a 15 bin TL, Ziya İlgen’e 17 bin TL, Mustafa Erdoğan’a 25 bin TL, Osman Ketenci’ye 20 bin TL, Mustafa Gündoğan’a ise 10 bin TL olmak üzere toplam 197 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. 

KAFTANCIOĞLU’NDAN AÇIKLAMA..!
 • CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu:

“Davaya dair; FETÖ tutuklusuyken nasıl olduysa Kılıçdaroğlu davasına bakan hakim olan, delilerin dosyaya sunulmasını reddeden, reddi hakimi reddeden siyasetin sopasından başka ne beklenirdi ki? Zamanı gelince tamamı sanık sandalyesine oturacak!”

✳Kılıçdaroğlu, Man Adası davasında Erdoğan ve yakınlarına 359 bin TL daha ödeyecek!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve yakınlarının Man Adası’na para gönderdiği iddiasıyla ilgili, iki günde ikinci kez tazminat ödemeye mahkum edildi. Kılıçdaroğlu, mahkemenin bozma kararının ardından yeniden görülen ilk davada 197 bin, ikinci davada da 359 bin lira manevi tazminat cezasına çarptırıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Man Adası” açıklamaları nedeni ile bir kez daha manevi tazminat ödemeye mahkum edildi..

Mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınlarına 359 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme, daha önce aynı tutar üzerinden oluşturduğu tazminat kararı, İstinaf Mahkemesi tarafından usulden bozulmuş, bozma sonrası yapılan yeniden yargılamada aynı karar verildi..

İstinaf Mahkemesi’nin usulden bozarak geri gönderdiği davanın bugün görülen duruşmasında karar çıktı.

Mahkeme, İstinaf Mahkemesi’nin talebi üzerine yeniden yaptığı yargılamada, eski kararında olduğu gibi Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınlarına 359 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

AVUKAT ÇELİK REDDİ HAKİM İSTEDİ..!”

Davalı Kılıçdaroğlu’nun Avukat Celal Çelik, reddi hakim talebinde bulundu. Bazı davacıların avukatı Ferah Yıldız, reddi hakim talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu savunarak, talebin reddine karar verilmesini istedi..

“REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ..!”

Mahkeme hakimi, Avukat Çelik’in ileri sürdüğü ret hususlarından hiçbirisinin kanunda belirtilen ret nedenlerinden sayılmadığını gerekçe göstererek reddi hakim talebinin reddine karar verdi.

DAVACILAR DAVANIN KABULÜNE KARAR VERİMESİNİ İSTEDİLER..!”

Söz alan Avukat Ferah Yıldız, davalı Kılıçdaroğlu’nun 21 Kasım 2017 tarihinde kürsü dokunulmazlığından faydalanarak müvekkili Recep Tayyip Erdoğan ve yakınları hakkında söylediği sözleri ispatlayamadığını belirterek, “Recep Tayyip Erdoğan’ın baba misyonu da göz önüne alınarak dava dilekçesinde belirttiğimiz şekilde her bir müvekkil için ayrı ayrı kabulüne karar verilsin” dedi.

Davacı Özdemir Bayraktar’ın Avukatı Burçin Altan da davalı Kılıçdaroğlu’nun gerçek dışı beyanlarda bulunduğunu savunarak, davanın kabulüne karar verilmesini istedi. Kılıçdaroğlu’nun Avukatı Celal Çelik ise müvekkilinin ileri sürdüğü iddiaların iftira olmadığını savundu.

MAHKEME 359 BİN TL MANEVİ TAZMİNAT ÖDENMESİNE KARAR VERDİ..!”

Kısa bir ara veren mahkeme, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Recep Tayyip Erdoğan’a 150 bin, Özdemir Bayraktar’a 60 bin, Esra Albayrak’a 22 bin, Sümeyye Erdoğan Bayraktar’a 22 bin, Necmeddin Bilal Erdoğan’a 20 bin, Ahmet Burak Erdoğan’a 16 bin, Mustafa Erdoğan’a 15 bin, Sadık Albayrak’a 14 bin, Ziya İlgen’e 14 bin, Orhan Uzuner’e 13 bin, Osman Ketenci’ye 13 bin TL manevi tazminatı konuşma tarihi olan 21 Kasım 2017 tarihinden itibaren işleyecek olan faizi ile ödemesine hükmetti.

SAVCILIK ‘BELGELER GERÇEK’ DEMİŞTİ..!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akrabalarının yurt dışına para gönderdiği iddiasıyla partisinin grup toplantısında bazı belgeler göstermişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın belgeler üzerinde yürüttüğü soruşturmada dekontların gerçek olduğu tespit edildimiş ancak ‘para kaçırma’ yoktur denilerek dosya hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

SALI GÜNÜ DE 197 BİN LİRALIK KARAR ÇIKMIŞTI..!”

Yine “Man Adası” açıklamaları nedeni ile İstanbul Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, 14 Temmuz Salı günü yaptığı duruşmada, Kılıçdaroğlu’nun 28 Kasım 2017 tarihli konuşması nedeni ile Erdoğan ve yakınlarına toplam 197 bin lira manevi tazminat ödemesine karar vermişti.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: