.
İTÜ’lü profesörden Marmara için endişelendiren açıklama: ‘Kırılma bekleyen dört fay var’..!
“İTÜ Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Marmara’da kırılmayı bekleyen dört fayla ilgili bilgi paylaştı..!”
İTÜ'lü profesörden Marmara için endişelendiren açıklama: 'Kırılma bekleyen dört fay var'

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, 74’üncü Türkiye Jeoloji Kurultayı’nda ‘Aktif Marmara Fayları İçin Yeni Bir Bakış; Marmara Denizi’nin Yeni 3 Boyutlu Fay Haritası Işığında Deprem Potansiyelleri ve Risk Senaryoları’ başlıklı bir sunum yaptı. ‘Tek fay’ yaklaşımını eleştirdi..

“MARMARA KALP HASTASI..!”

Cenk Yaltırak, Marmara’da kırılmayı bekleyen dört fayla ilgili bilgi paylaştı..

  • Yaltırak:

“Bunlardan biri 7,6, ikisi 7,4 ve bir tanesi de maksimum 7,2 büyüklüğünde deprem üretebilecek.. Her an olabilir..

Planlamalar, hesaplar tek fay esas alınarak yapıldığında İstanbul’a bir şey olmuyor; depremi 7,2’yle 7,4 arasında bekliyorlar ve bu durum sadece eski İstanbul’u yani Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy, Avcılar’ı etkiliyor..

Anadolu Yakası’nı ve İzmit Körfezi’ni, Marmara’nın güneyini hiç etkilemiyor..

Bu dört fay aynı zamanda da kırılabilir, arka arkaya da olabilir ya da farklı zamanlarda kırılabilir.. Marmara kalp hastası, dört damarı tıkalı ve her an kalp krizi geçirebilir..”

BAZI SEMTLERİN YIKILMASINA HİÇ GEREK YOK..!
“İstanbul ve tüm Marmara’da söz konusu dört faya dayalı plan yapılması gerekiyor..!”
  • Prof. Yaltırak:

“Dört fay esas alındığında İstanbul’un tüm kentsel dönüşüm planlarının yenilenmesi gerekecek çünkü ivmeler her yerde haritadaki büyüklüğe ulaşmayacak.. Bazı binalar, bazı semtlerin hiç yıkılmasına, yenilenmesine gerek yok..”

Buna karşılık bazı yerlerin öncelikli olarak kentsel dönüşüme alınması gerektiği konusunda uyaran Yaltırak, Beşiktaş örneğini paylaştı..

  • Cenk Yaltırak:

“Ulus’ta bir binayı yıkmanıza gerek yok.. En büyük depremde bile orada ivme 0,1 g oluşuyor. Bu o binanın yıkılması mümkün değil demek..”

https://www.cafemedyam.com/2022/03/15/prof-dr-ovgun-ahmet-ercan-yeryuzunde-hicbir-kent-istanbul-gibi-olacak-bir-depremi-bu-olcude-apacik-beklememektedir/gundem/

NE OLMUŞTU?

Türkiye Deprem Tehlike Haritası..!
“Doç. Dr. Bülent Özmen, yeni ‘Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na göre İstanbul’da tehlikeli alanların Marmara denizine kıyısı olan ilçeler olduğunu söyledi..!”
  • Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli Doç. Dr. Bülent Özmen:

“Yeni ‘Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na göre İstanbul’da tehlikeli alanlar Marmara denizine kıyısı olan ilçeler.. Marmara denizine en yakın olan noktaları Silivri’den başlayıp Tuzla’ya kadar olan bütün yerlerde, eski harita ile kıyasladığımızda deprem tehlikesinin çok yükseldiğini görüyoruz..” 

Doç. Dr. Bülent Özmen, DHA’ya yaptığı açıklamada 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren ’Türkiye Deprem Tehlike Haritası’ ile Türkiye için radikal değişikliklerin meydana geldiğini bildirdi..

Yeni harita ile birlikte özellikle İstanbul için ‘1’inci derece, 2’inci derece, 3’üncü derece’ diye bahsedilen bölgelerin kalktığını ifade eden Özmen, yeni haritanın mevcut ve yapılacak binaları yakından ilgilendirdiğini kaydetti..

“BU DEĞİŞİKLİK HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR..!

Özmen, yeni deprem tehlike haritası ile yeni yapılacak binaların bu haritadan alınan parametrelere göre yapılacağını ve depreme dayanıklı olacağını bildirdi.. Mevcut binaların ve güçlendirme yapılması gereken binaların tespitinin de yine bu haritalara göre yapılacağını kaydetti..

  • Bülent Özmen:

 “Kentsel dönüşüm çalışmaları şu ara çok gündemde.. Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bir eylem planı açıkladı.. Kentsel dönüşüm altında belirlenen riskli binalar da artık yine bu haritaya göre belirlenecek.. Dolayısı ile mevcut ve yeni yapılacak binaları da ilgilendirdiği için bu değişiklikler hepimizi ilgilendiriyor..” 

İSTANBUL’DA OLDUKÇA ÖNEMLİ..!
  • Bülent Özmen:

“İstanbul için yeni haritada tehlikeli alanların Marmara denizine kıyısı olan ilçeler..

Marmara denizine en yakın olan noktaları Silivri’den başlayıp Tuzla’ya kadar olan bütün yerlerde eski harita ile kıyasladığımızda deprem tehlikesinin çok yükseldiğini görüyoruz..

Bu, İstanbul’da beklenen deprem açısından oldukça önemli. İki haritayı kıyasladığımızda yine Büyükçekmece bölgesi eski haritada ikinci derece deprem bölgesi içerisinde..

 Buradaki binalar 0.3 G’lik yer ivmesine dayanacak şekilde yapılıyordu. Eskiden bu harita ile birlikte olası bir depremde olması beklenen maksimum ivme değerinde yüzde 70’e yakın artış oldu..”

ANKARA’NIN DEPREM RİSKİ ARTTI..!
  • Özmen:

“Ankara’da kent merkezi içerisinde bulunan Çankaya, Yenimahalle, Mamak, Keçiören, Etimesgut’un eski deprem bölgeleri haritasında dördüncü derece deprem bölgesinde ve binalar 0.1 G’lik yer ivmesine göre yapıldı..

Şimdi bu yeni harita ile birlikte kent merkezindeki ilçelerde beklenen deprem parametlerinde yüzde 50’ye yakın artış oldu. Yani Ankara kent merkezindeki deprem riski eski haritayla kıyaslandığında arttığını görüyoruz..” 

ÇANKIRI MEYDANA GELEN DEPREM..!”

Özmen, geçen Cumartesi günü Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde meydana gelen depremlere ilişkin ise, şunları söyledi..

  • Bülent Özmen:

“Çankırı’da meydana gelen depremler ‘Dodurga fayı’ dediğimiz Kuzey-Güney doğrultusunda uzanan yaklaşık 30 kilometre uzunluğunda olan bir fay üzerinde meydana geldi..

Ankara’da bu kadar fazla hissedilmesinin nedeni bu fayın doğrultusunun Ankara kent merkezine doğru uzanması..Dolayısı ile deprem dalgalarının bize doğru gelmesini sağladı..

İkinci nedeni ise; Ankara’nın yüzde 50 kısmı zemin açısından sağlam değil..

Üçüncü neden de; Ankara hep deprem bölgesi olarak düşünülmediği için binalar da ona göre yapılmış.”

https://www.cafemedyam.com/2021/08/31/turkiyede-her-an-7nin-uzerinde-bir-deprem-meydana-gelebilir/gundem/

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: