MAGAZİN

Evinizi derli toplu tutmanın 11 püf noktası…

.

İŞİN UZMANI ANLATTI: EVİNİZİ DERLİ TOPLU TUTMANIN 11 PÜF NOKTASI ..
“Profesyonel düzenleme uzmanı Rhiannan Morgan evinizi düzenli tutmanın püf noktalarını anlattı..!”

Araştırmalara göre düzenli bir evde yaşamanın zihin sağlığına olumlu etkisi bulunuyor..

Siz de taşmış çorap çekmecenizden, çalışma masanızdaki kaostan ya da dağınık mutfak dolaplarından şikayetçiyseniz aşağıdaki ipuçları yaşam alanınızı daha düzenli hale getirmenize yardım ederek hayatınızı kolaylaştırabilir..

1.Yüzeyleri temiz tutun..!

Ivır zıvırları dolap, çekmece ya da saklama birimilerine koyarak gözünüzün önünden kaldırın..

Eğer bu nesneleri tezgahlarda bırakırsanız daha fazla temizlik yapmak zorunda kalırsınız..

Ayrıca fazla eşya daha fazlasını yanına çeker. Yüzeyler zaten darmadağınsa araya eklenen bir başka nesne fark yaratmaz..

Ancak boş bir yüzeye koyduğunuz nesne tek başına orada durduğundan gözünüzü rahatsız edecektir..

2. Kullanma talimatlarını bir arada saklayın..!

Eviniz için aldığınız önemli eşyaların faturalarını, kullanma talimatlarını ve garanti belgelerini birarada tutun..

Böylece o eşyaya tekrar herhangi bir nedenden ihtiyacınız olduğunda hepsi kolayca ulaşılabilir olacaklardır..

3. Giysileri sandalyelerde biriktirmeyin..!

Çoğu insanın yatak odasında böyle bir bölge vardır.. Genelde de son giyilen giysiler bir sandalyenin ya da koltuğun üzerine atılır..

Bu giysiler kirli sepetine atılamayacak kadar temiz ancak temizlerin yanında duramayacak kadar da kirlidir.. Bu sorunu bir çekmeceyi sırf bu durumdaki giysiler için boş tutarak çözebilirsiniz..

4. Sıklıkla mutfaktaki gıdaların yerini değiştirin..!

Haftada bir, ideal şekilde yemek yapmadan ve alışverişten önce, mutfakta neler olduğuna bakın ve raf ömrünün sonuna gelen gıdaları kullanmama amacıyla malzemelerinizin yerlerini değiştirin..

Bu hem buzdolabınızı ve mutfak dolaplarınızı düzenli kılacaktır hem de alışveriş faturanızı gereksiz ürün almayacağınız için düşürecektir..

5. Organizasyon merkezi..!

İster komuta merkezi ister organizyon merkezi diye adlandırın evinizde alışveriş listeleri, yemek planları ve gelecekte yapacağınız etkinliklerin takvimini tutabileceğiniz bir bölme yaratın..

6. Tehlike bölgelerini tespit edin..!

Her evde mutlaka eşyaların karıştığı bir alan vardır..

Örneğin kapının yanında gelen mektup ve faturaların, anahtarların ve çantaların durdurduğu alanlar.. Evinizde dolaşarak bir video çekin. Bu kayıt, tehlike alanları diye adlandırılan karışık noktaları fark etmenizi kolaylaştıracak.. Böylece düzeltmeniz gereken öncelikli alanları bulacaksınız..

7. İstifleme gereçleri kullanın..!

İstifleme gereçleri yerden tasarruf etmenizi  sağlar ve sıklıkla kullanmadığınız eşyalar için idealdir..

Sevdiğiniz tarzda tek bir saklama gerecini tercih edin.. Bunları üst üste koyarak uyumlu bir ortam sağlayabilirsiniz.. Birbiriyle uyumsuz sepet ya da kutular düzenli görünmeyecektir..

8. Raf kullanın ..!

Eğer dolaplarınızın üst kısımlarında boşluk varsa buralara kolayca monte edilebilen raflar satın alıp yer tasarrufu sağlayabilirsiniz..

9. Dolaptaki eşyalarınızı sepetlere ya da kaplara bölüştürün..!

Bu size belirli tipteki eşyaları aynı yere koyma disiplini verecektir ve kapları kolayca taşıyarak düzenleme işlemini kolaylaştıracaktır..

Saklama kapları aynı zamanda buzdolabındaki yiyecekler için de kullanıldığında temizlik süresini hızlandırır..

10. Çekmeceleri bölün..!

Çekmeceleri bölmek de yine eşyaları farklı kategorilere ayırarak büyük bir karışıklık yaratmalarını önler..

Bu bölme aparatlarını satın alabileceğiniz gibi cep telefonu kutuları ve parfüm kutuları gibi nesnlerle küçük bölmeleri siz de yaratabilirsiniz..

11. Dikey düzenleme kullanın..!

Tencere kapakları, fırın tepsileri ve diğer uzun nesneler dolap içleri ya da mutfak tezgahlarında dikey şekilde düzenlice saklayacağınız nesneler arasında yer alıyor..

Bulaşık kurutma tezgahları ya da dergilikler bu nesneleri düzenlice saklamakta da kullanılabilir.. 

HAYATI SADELEŞTİRME İÇİN DERLE, TOPLA, RAHATLA ..!
“Kitapları “dünyanın en çok satanları listesi”ne girdi..!”

TIME dergisi onu, “dünyadaki en etkili 100 kişi listesi”ne aldı. NETFLIX’te programa başladı. Ancak Japon yaşam alanı düzenleme uzmanı ve yazar, eleştiri oklarının da hedefinde..

Dünyanın yeni fenomenlerinden Marie Kondo..

Son yılların en ilham verici isimlerinden biri olarak görülen “düzenleme” sanatçısı Marie Kondo, evinizdeki dağınıklıktan kurtulup neşelenmenize yardım ediyor, yaşam alanlarınızda ilham verici değişimlere imza atıyor. Bu değişimleri yaparken de sadeliği, bir eşyaya gerçekten ihtiyaç duyup duymamayı ve o ürünün bize haz verip vermemesini baz alıyor..

Kondo, sizlere eşyalardan kurtulurken onları neye göre atacağınızı ve hangi sıraya göre eleyeceğinizi de anlatıyor.. 

Ev tertipleme gurusu Marie Kondo’nun ses getiren Konmari metodu aslında oldukça kolay..

“Size keyif veren ya da gerçekten ihtiyaç duyduğunuz ürünleri evinizde tutun. Fazlasına ihtiyacınız yok!” 

Kondo 2.jpg

Marie Kondo’ya göre haz duymak, keyif almak, sevmek gibi duygular, vazgeçilmez değerler. Kişiler yaşam alanlarını düzenlerken, bu duyguları es geçmemeli…

Marie Kondo’ya ait “Konmari” isimli Instagram hesabından yapılan bir paylaşımda:

“Sadece bir şeyleri atmaya odaklanmayın. Bunun yerine sevdiğiniz ve muhafaza etmek istediğiniz şeylere değer verin” deniliyor.

Paylaşımda yer alan fotoğrafta ise “Muhafaza etmek istediğiniz şeyleri seçin, kurtulmak istediklerinizi değil” yazıyor.

384 bin takipçili Instagram hesabındaki fotoğraflarda düzen ve sadelik ön planda. Mutfaktaki tencere, tava gibi pişirme gereçleri de yine bir düzen içinde sıralanıyor..

Bir başka paylaşımda ise banyonuzun evinizdeki en çok kullanılan ortak alanlardan birine vurgu yapılıyor..

 “Buradaki gereksiz eşyaları atıp, lavabonuzun etrafındaki dağınıklığı ortadan kaldırarak etrafın ışıldamasını sağlayabilirsiniz” deniliyor.

“EVİ SELAMLAMAK..!”

Bir akım haline gelen Konmari metodunu benimseyip evini ona göre düzenleyenlerin sayısı milyonlara ulaşmış durumda.. Youtube’da Kondo’nun sadeleşme ve düzenli olma felsefesini yansıtan pek çok eşya katlama ve toplama videosu bulunuyor..

1 Ocak’ta NETFLIX’te programa başlayan Marie Kondo’nun ilk olarak kendilerini soğuktan koruduğu ve mutlu günler yaşanmasını sağladığı için evi selamlaması, bazı kişilere tuhaf gelse de görüntüleri izledikten sonra evini selamlayanlar da yok değil..

“KAPİTALİZMİN EN TERTİPLİ HALİ..!”

Kullanılmayan eşyalar, gereğinden fazla alışveriş, fazlalık ve dağınıklık. Konmari metodu bireyleri adeta kapitalizmle yüzleştiriyor.. Bu tertip ve düzen, çağın tüketim hastalığına kendimizi kaptırdığımızı gösteriyor..  

Fazla kıyafetlerin ayrılması ve ihtiyacı olanlarla paylaşılması, Kondo yönteminin en güzel yanlarından biri.. NETFLIX’teki programın ardından Birleşik Krallık’taki bağışların arttığı da belirtiliyor..

Fenomen düzenleme gurusu, aslında ne kadar çok ürünün boşuna satın alındığını gösteriyor. Akıllara, “psikolojik olarak tatmin olup kendimizi mutlu hissetmek için mi alışveriş yapıyoruz?” sorusu geliyor..

Marie Kondo main photo.jpg
KONDO KARŞITLARI: KİTAP DÜŞMANI, TÜKETİM TEŞVİKÇİSİ..!

Ancak Japon düzenleme gurusu kimileri tarafından eleştiri oklarının da hedefinde..

Kondo’nun metoduyla gereksiz eşyaların atıldığı ancak boş kalan yerlere yeni ürünlerin alındığı, dolayısıyla Japon kadının aslında tüketimi teşvik ettiğini düşünenler de yok değil..

Onun sempatik olduğunu düşünenlerin aksine, bazıları Kondo’nun tarzını oldukça sinir bozucu buluyor. Onu destekleyenler kadar, eleştirenler de var..

“Çok alışveriş yapıp sonra da o ürünleri atacak yer aramaktansa, ihtiyaç duyulmayan eşyaların hiç alınmaması gerektiğini” düşünenlerin sayısı da hiç az değil..

Ancak kimileri de alışveriş yaparak mutlu olduğunu, satın almanın psikolojiye olumlu etkisi bulunduğunu savunuyor..

Kondo’nun evde 30’tan fazla kitap bulundurmanın gereksiz olduğunu belirtmesi ve fazla kitapları atmasına da sosyal medyada tepki yağıyor..

Ancak kimileri, Kondo’nun Asyalı olduğu için eleştirildiğini ve asıl sebebin ırkçılık olduğunu öne sürüyor..

Sevenleri kadar eleştirenleri olsa da, kitapları yok satan, videolarıyla dünyanın dört bir yanından hayran kazanan çiçeği burnunda TV programcısı Marie Kondo’nun son yıllardaki en başarılı isimlerden olduğunu ve “influencer”lar arasına adını yazdırdığını es geçmemek gerekiyor..

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe, Mirror Lale Elmacıoğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: