.
Uzmanından çocuklarda D vitamini eksikliğine ilişkin uyarı..!
“Gelişme çağındaki çocuklarda, D vitamini eksikliği mutlaka giderilmeli..!”

D vitamini, özellikle kemik gelişiminde büyük önem arz eden kalsiyumu ve diğer mineralleri dengede tutmaya çalışır..

 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Emre Demir:

“Belişme çağındaki çocuklarda, D vitamini eksikliğinin mutlaka giderilmesi gerektiğini söylemeliyim..”

“D vitamini vücudun çalışma ve dengesinde çok önemli bir rol oynar..!”
 • Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Emre Demir:

“Başlıca görevi kalsiyum başta olmak üzere birçok mineralin dengesini sağlamaktır.. Kemiklerin ve dişlerin sağlıklı gelişimini sağladığı gibi uzun vadede diş çürümesinden ve kemik erimesinden koruyarak bu dokuların daha sağlıklı olmasını sağlar.. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlardan ve kanser hastalığından korunmamızı sağlar.. Bu sebeplerle gelişme çağında olan çocuklarda eksikliğinin mutlaka giderilmesi gerekir..”

Çocuklarda D vitamini Eksiliği Belirtileri..!
“D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE ARTIŞ..!”
 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Emre Demir:

“Gerek pandemi ve hava koşulları, gerekse çocukların oyun alışkanlıklarının sokak oyunlarından dijitale dönmesi nedeniyle evlerde daha fazla zaman geçirme sonucu güneşten faydalanamama ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak D vitamini eksikliğinde ciddi bir artış söz konusudur..

Çocuklarda D vitamini eksikliği belirtileri; büyüme ve gelişme geriliği, kemik yapısında bozukluk, dişlerde çürüme, davranış bozukluğu, üşüme, yorgunluk, halsizlik, sık enfeksiyon geçirme, cilt yaralarında geç iyileşme, aşırı terleme, yorgunluk ve zayıflık..” 

D VİTAMİNİ İÇEREN GIDALAR..!
“D vitamini nerelerde olur..!?”
 • Dr. Demir:

“D vitamininin ana kaynağı güneş ışınları ile vücutta üretilmesidir. D vitamini bazı besinlerde de yüksek oranda bulunur..

 • D vitamini bakımından zengin gıdalar:

Yumurta sarısı, bazı mantar türleri, ısırgan otu, patates, brokoli, yeşil soğan ve maydanoz, süt ürünleri, kırmızı et, karaciğer, somon, kılıç, uskumru, sardalya gibi yağlı balıklar, karidesdir..

Ancak hiçbir gıda vücut için yeterli D vitaminini içermez. Mutlaka güneş ışınlarından da faydalanmak gerekli..

Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde 5-15 dakika en azından kol ve bacaklar çıplak olarak güneşlenmek D vitamini sentezi için faydalı olacaktır..

Daha uzun süreler cilt hastalıkları ve güneş çarpmasına sebep olabileceğinden dikkatli olunması gereklidir.. D vitamini yapılabilmesi için direk güneş ışığı ile temas gerekli olup camdan geçen ışınlar maalesef yeterli etkiyi göstermemektedir..

Yeni doğan bebeklere doğumdan itibaren D vitamini takviyesi yapılması ve bunun en az 1 yaş, tercihen 3 yaşa kadar devam edilmesi gereklidir. Hatta birçok bilimsel araştırma ömür boyu kullanılmasını önermektedir..”

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRDİĞİ BİLİNEN D VİTAMİNİ..!
ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT..!

Enfeksiyonlardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak önem taşıyor.

 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Lale Seren:

“Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilenen D vitamini pandemi sürecinde yetişkinler kadar çocuklar için de çok önemli..

Mevsim olarak havaların serinlediği bu dönemlerde özellikle çocuklarda viral enfeksiyonlara bağlı üst solunum yolu hastalıkları sık görülüyor. Viral solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma özelliği fazla olduğundan çocuklarda hızlıca yayılıyor..

Özellikle bu pandemi sürecinde enfeksiyonlardan korunmak hepimiz için daha fazla önem kazanıyor.”

“YETERLİ VE DENGELİ BESLENMENİN ROLÜ..”
 • Dr. Lale Seren:

“Viral enfeksiyonlardan korunmada sağlıklı bir bağışıklık sistemi en önemli konuların başında geliyor. Bu noktada, yeterli ve dengeli beslenmenin rolü belirgin..

Bağışıklık fonksiyonlarının geliştirilmesi ve sürdürülmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besin ögelerinin yeterli miktarlarda karşılanması gerekiyor.” 

D VİTAMİNİ COVID-19’DA ETKİLİ OLABİLİR..!
 • Dr. Lale Seren:

“Yağda çözünen vitaminlerden biri olan D vitamini, kemik sağlığı ve kalsiyum emilimi üzerine olan etkileri ile bilinirken son yıllarda iskelet sistemi dışında da oldukça aktif rol oynayan özellikle bağışıklık sistemi üzerinde önemli rolü olan bir vitamin ve artık hormon olarak kabul edilmeye başlandı..

D vitamini, COVID-19 sürecinde en çok tartışılan vitaminlerden birisi oldu..

Konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda Güney Yarım Küre’de COVID-19’a bağlı hastalık ve komplikasyon görülme oranının Kuzey Yarım Küre’ye göre daha düşük olması; durumun D vitamini eksikliği ile ilişkili olabileceğini düşündürdü..

Kuzey Avrupa ülkelerindeki görece düşük oran ise D vitamini desteği kullanımının yaygın olması ve eksikliğinin sık görülmemesi ile ilişkilendirildi..

 D vitamini ile Covid-19 arasındaki ilişkiyi incelemek üzere yapılan çok merkezli çalışmalarda D vitamininin COVID-19 hastalığında bağışıklık sistem üzerindeki   etkisi ile sitokin fırtınasına bağlı olarak akut solunum sıkıntısı sendromunu önleyebileceği bildirildi..

Halen farklı dozlardaki D vitamini desteğinin COVID-19 tedavisi ve COVID-19’a bağlı ölüm riski üzerine olan etkilerini incelemek üzere klinik araştırmalar devam ediyor..

D vitamini, yüzde 90 oranında güneşten cildimiz tarafından sentezleniyor. Geri kalan kısmı besinlerden alınıyor..

Bununla birlikte, güneş koruyucu kremlerin (30 koruma faktör ve üzeri) D vitamini sentezini yüzde 95 oranında azalttığı ve camdan geçen güneş ışınlarının D vitamini sentezi için uygun olmadığı bilinmeli.

Pandemi sürecince açık havada bulunma sürelerimizin azalması ve havaların değişmesiyle güneşten daha az yararlanabildiğimiz bugünlerde yeterli bir D vitamini düzeyi için çocuklarımızın yaşına ve gelişimine uygun olarak aşağıdaki besinleri ihmal etmeyin!”

“BU BESİNLERİ İHMAL ETMEYELİM..!”

Dr. Lale Seren:

 • Somon,
 • Sardalya,
 • Ton,
 • Uskumru gibi yağlı balıklar,
 • Yumurta sarısı,
 • Portakal suyu,
 • Meyvelerden elma ve üzüm
 • Sebzelerden havuç, brokoli
 • Kuruyemiş olarak kaju ve fındık D vitamini açısından iyi bir kaynak olduklarından bu besinleri tüketmenizi öneririm.
DÜZENLİ UYKUYA DİKKAT..!
 • Dr. Lale Seren:

“Düzenli uyku D vitamininden daha fazla faydalanmamızı sağladığından çocukların yaşına uygun yeterli uyku düzeninin sağlanması önem kazanıyor..

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişiminde kilit rolü olan D vitamini özellikle hızlı büyümenin olduğu bebeklik döneminde olmak üzere tüm çocukluk çağında önemli..

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, yenidoğan döneminden başlayarak tüm çocuklara ve gebelere D vitamini desteği öneriyor..”

 ÜLKEMİZDE SAĞLIK BAKANLIĞI DESTEĞİ İLE RUTİN D VİTAMİNİ KULLANIMI..!
 • Dr. Lale Seren:

*Bütün bebeklere ek olarak ne aldıklarına bakılmaksızın en az 1 yaşına kadar 400 IU, daha sonra ve tercihen 3 yaşına kadar 600 IUD vitamini verilmelidir..

D vitamini süte katılarak değil doğrudan ağızdan verilmeli..

*Annelerde D vitamini eksikliğinin önemli bir sorun olması nedeniyle D vitamini desteğine hemen başlanmalı..

*Gebe kadınlara ve emzirme dönemindeki kadınlara günde en az 600 IU, tercihen günde 1200 IU D vitamini verilmeli..

*Büyüme ve gelişme hızının fazla olduğu çocuklarda D vitamini desteği izlemi yapan hekimler tarafından reçete edilmeli..

Unutulmamalıdır ki; D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğundan kolayca birikebilir ve D vitamini zehirlenmesi görülür. Bu zehirlenme ciddi bir durum olup hekim önerisi olmadan amacı dışında kullanamalı.”

İNGİLTERE’DE KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEYE KARŞI GIDALARA D VİTAMİNİ EKLENMESİ ÇAĞRISI..!
“İngiltere’de bir grup bilim insanı koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığıyla mücadele kapsamında hükümete, ekmek ve süt gibi yoğun tüketilen gıdalara D vitamini eklenmesi çağrısında bulundu..!”

Dr Gareth Davies öncülüğünde toplanan bir grup bilim insanı, İngiltere nüfusunun yarısında D vitamini eksikliği olduğunu ve hükümetin vatandaşlara D vitamini takviyesi almaları yönündeki tavsiyesinin toplumda karşılık bulmadığını belirtti..

Bazı araştırmalara göre, D vitamini eksikliği koronavirüs kapma riskini ve Covid-19 hastalığının bazı etkilerini artırıyor..

 • İspanya’da yapılan açıklama:

“Araştırmacılar, hastaneye kaldırılan 216 Covid-19 hastasının yüzde 82’sinin kanında D vitamini oranının düşük olduğu sonucuna ulaştı.”

Ancak bilim dünyası D vitamini ile Covid-19 arasında net bir bağ olduğunda hemfikir değil.. Bazı araştırmalar D vitamininin Covid-19, grip ya da solunum yolu hastalıklarında etkisi olmadığını gösteriyor..

 • D vitamini eksikliği:

Çocuklarda raşitizmde, yetişkinlerde ise kemik yumuşamasına (osteomalasi) neden olabiliyor.. Ciddi miktarda D vitamini eksikliği ise çocuklarda, felç ve kalp yetmezliğine yol açabilen hipokalsemiye neden olabiliyor..

Ancak İngiltere Sağlık Bakanlığı ve Kamu Sağlığı birimi, yoğun tüketilen süt, ekmek ve portakal suyu gibi gıdalara D vitamini eklenmesi yönünde 10 yıldır yapılan çağrılara olumsuz yanıt veriyor..

Finlandiya, İsveç, Avusturya ve Kanada’daysa bu uygulama mevcut..

 • Çağrıyı yapan gruba öncülük eden Dr Davies:

“Gıdalara yapılacak vitamin takviyesi dikkatli bir şekilde planlanmalı, doğru gıdalar seçilmeli.. Ama şu açık ki hükümetin mevcut tavsiyesi işe yaramıyor, nüfusun en az yarısında D vitamini eksikliği var..”

Vücudumuz D vitaminini güneş ışığıyla temas ettiğinde üretebiliyor. Bu nedenle İngiltere’de özellikle Ekim-Mart ayları arasında D vitamininin takviye gıdalarla alınması gerekiyor..

 • Birmingham Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma:

Una D vitamini eklenmesi halinde gelecek 90 yılda en az yüzde 25 daha az D vitamini eksikliği vakası görüleceğini, bunun da uzun vadede sağlık masraflarında yaklaşık 65 milyon sterlinlik tasarruf sağlayacağını ortaya koymuştu..

COVID-19 HASTALARININ ÇOĞUNDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ VAR..!

Endokrin Derneği’nin Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre:

“İspanya’daki bir hastanede tedavi gören 200 COVID-19 hastasının yüzde 80’inden fazlasında D vitamini eksikliği var..”

Böbreklerin ürettiği bir hormon olan D vitamini, kandaki kalsiyum yoğunluğunu kontrol ediyor ve bağışıklık sistemini etkiliyor..

Pek çok araştırma, D vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki faydalı etkisine işaret ediyor; özellikle de, enfeksiyonlara karşı korunmaya ilişkin etkisine..

 • Çalışmanın eş yazarı olan ve İspanya’nın Santander şehrindeki Cantabria Üniversitesi’nde çalışan Jose L. Hernandez:

“Özellikle Covid-19’da ana hedef olan yaşlılar, ilave hastalıkları olanlar ve bakımevi sakinleri gibi yüksek tehlike altındaki bireylerde; sergilenecek yaklaşımlardan biri de D vitamini eksikliğini belirlemek ve bunu tedavi etmek..

Kanlarında düşük seviyelerde D vitamini gezen Covid-19 hastalarında D vitamini tedavisi önerilmeli çünkü bu yaklaşım; hem kas-iskelet sisteminde, hem de bağışıklık sisteminde yararlı etkiler taşıyabilir..”

Araştırmacılar, Marqués de Valdecilla Üniversitesi Hastanesi’ndeki 216 Covid-19 hastasının yüzde 80’inin D vitamini eksikliği yaşadığını ve erkeklerde, kadınlara göre daha düşük seviyelerde D vitamini bulunduğunu keşfetti..

D vitamini seviyeleri düşük olan Covid-19 hastalarının serumunda, ferritin ve D-dimer gibi iltihap işaretleri de yüksek seviyelerde görüldü..

KORONAVİRÜS RİSKİNİ AZALTAN D VİTAMİNİNİN FAZLASI, KİREÇLENME NEDENİ..!
 • Prof. Dr. Mehmet Ceyhan:

“Vücuttaki D vitamini seviyesinin koronavirüse etkisine ilişkin..

D vitaminini fazla alırsanız, vücutta hiç istenilmeyen yerlerde beyin dâhil kireçlenmeler ve buna bağlı ciddi hastalıklar ortaya çıkar. Bir insanın vitamininin yüksek değil, normal düzeyde olması önemlidir.”

vücuttaki D vitamini seviyesinin koronavirüse yakalanma ve ölüm oranlarına etkisi..!
“BELLİ BİR SEVİYEYİ GEÇİNCE CİDDİ HASTALIKLARA SEBEP OLURLAR..!”
 • Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan:

“Vitaminlerin vücudun işlevinde önemli rolü olan maddeler olduğunu belirtmeliyim..

Vitaminler maalesef halka öyle sunuluyor ki sanki bağışıklık sistemi vitaminlerin üzerinde ve bağışıklık dışında bir fonksiyonları yok. Vitaminlerin daha önemli fonksiyonları ve bağışıklık üzerine de olumlu etkileri vardır..

Vitaminlerin doğal kaynaklarından karşılananlarıyla ilaç olarak sunulanları arasında farklar var..

*Suda eriyen vitaminler ‘B’ ve ‘C’ vitaminleridir..

Suda eriyen vitaminlerin fazla kullanımında idrarla atılır. Ancak çok yüksek dozlarda alınırsa böbreğe zarar verir..

*Yağda eriyen vitaminler ise ‘ADEK’ diye adlandırdığımız ‘A’, ‘D’, ‘E’ ve ‘K’ vitaminleridir..

Yağda eriyen vitaminlerde ise bunlar yağda eridiği için vücutta depolanırlar. Vücuttan fazlası atılmaz birikir; belli bir seviyeyi geçince de en az eksikliği kadar ciddi hastalıklara sebep olurlar.

D vitaminini fazla alırsanız vücutta hiç istenilmeyen yerlerde beyin dâhil kireçlenmeler ve buna bağlı ciddi hastalıklar ortaya çıkar. Bir insanın vitaminin yüksek değil, normal düzeyde olması önemlidir.”

“D VİTAMİNİ AL KULLAN, DEMEK YANLIŞTIR..!”
 • Prof. Dr. Ceyhan:

“Belli grupların, özellikle yaşlılar ve huzurevinde kalan bireylerin yeteri kadar dışarı çıkmadıkları için ayrıca kronik hastalıkların D vitamini ihtiyacının artabileceğini belirtmeliyim..

Küçük bebeklerde de D vitamini ihtiyacı var..

Çocuk yürümeye başlayana kadar doğumdan itibaren D vitamini takviyesi yaptırırız. Bunu hekim ile dozunu kontrol ederek vermediğiniz zaman toksit yani zehirleyici olabilir..

 • 1 yaşındaki bir çocuğun 25 mikrogram,
 • 1 ile 10 yaş arasındaki çocuk 50 mikrogram,
 • 10 yaşın üzerinde ve yetişkinlerin günde 100 mikrogramın üzerinde uzun süre D vitamini alması vücuda zarar verir.?

İnsanların ‘Eczaneden D vitamini al, kullan’ demeleri yanlıştır. Bir defa kullanırsınız tehlikesi olmayabilir; ancak uzun süre kullanımda o kişi hastalanır. Mutlaka hekim kontrolünde eğer gerekiyorsa D vitamini alınmalı.”

“VÜCUTTAKİ DEPO ONU KARŞILAR..!
 • Prof. Dr. Ceyhan:

“Kış mevsiminin bitiminde hiç kimsede D vitamini eksikliği gelişmediğine dikkat çekmek isterim. Vücuttaki depo onu karşılar..

O yüzden bir insan havanın güneşli olduğu dönemde hele ki Türkiye gibi güneşin bol olduğu bir ülkede günde 1 saat yüzü, elleri, ayakları, bacağının bir kısmı açık 1 saat dolaşıyorsa yeteri kadar D vitamini alıyordur..

Gıdalarında da süt ve süt ürünleri ile yeşil sebzeleri tüketiyorsa o insanın ‘Bende D vitamini eksiktir’ diye düşünmesine gerek yok. ‘Pandemi nedeniyle bir süredir evlerde kapalı kalındı’ şeklinde insanlarda D vitamini eksikliğini düşünmemek lazım.”

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLANLAR DİKKAT..!
“Uzmanından önemli koronavirüs uyarısı..!”
 • Dr. Öğr. Üyesi Esra Ergün Alış:

“Koronavirüsün D vitamini eksikliği olan hastalar ve bölgelerde daha ağır seyrettiği ile ilgili araştırmalar arttı..

D vitamini eksikliği yüksek olarak görülen bölgelerde koronavirüs vakalarında ölüm oranlarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.”

D vitamininin bağışıklık sistemini düzenleyici etkisi olduğunu belirtmeliyim..!”
 • Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Esra Ergün Alış:

“D vitamini aslında mucize vitaminlerden ve birçok hastalığın temelinde D vitamini eksikliğinin yattığı ile ilgili her geçen gün çalışmalar paylaşılıyor.”

KORONAVİRÜS D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLAN HASTALARDA DAHA AĞIR SEYREDİYOR..!
D vitamini bağışıklık sistemini yükselten bir vitamin..!”
 • Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Esra Ergün Alış:

“Koronavirüsün D vitamini eksikliği olan hastalar ve bölgelerde daha ağır seyrettiği ile ilgili araştırmalar artıyor. Bizim kendi gözlemimiz de D vitamini eksikliği olan hastalarda biraz daha farklı seyredebileceği yönünde oldu. D vitamininin aslında immün modülatör dediğimiz bağışıklık sistemini düzenleyici etkisi var. Antiviral etkisine dair çalışmalar da var.”

“BİRÇOK HASTALIĞIN TEMELİ..!”

Birçok hastalığın temelinde D vitamini eksikliği yatıyor..!

 • Dr. Öğr. Üyesi Alış:

“D vitamini aslında mucize vitaminlerden ve birçok hastalığın temelinde D vitamini eksikliğinin yattığı ile ilgili her geçen gün çalışmalar paylaşılıyor..

Kalp hastalıklarından, kronik hastalıklara kadar birçok hastalıkta D vitamini eksikliğinin rolü olduğunu görüyoruz..

D vitamini eksikliğinde grip, zatürre gibi diğer hastalıklara dair riskin arttığını da gösteren çalışmalar var. Ülke olarak güneşli bir ülke olmamıza rağmen D vitamininden yeterince faydalanamayabiliyoruz..

Çok fazla D vitamini eksikliği görüyoruz. İlk başta takviyelerden önce güneşten D vitaminini doğal bir şekilde almalıyız.. Bunun için güneşin dik geldiği öğle saatlerinde güneşlenmeliyiz..

Yaz için sabah 11.00 ile 15.00 arası, 10 dakikadan az olmamak kaydıyla, cam arkasından değil de direk güneşin kendisi ile temas ederek, güneş koruyucu, losyon sürmeden D vitamini alabiliriz..

Eğer eksiklik varsa hekim kontrolünde dışardan vitamin takviyesi şeklinde alınmasında fayda var.”

“DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANILMALI..!”

“D vitamininin asıl kaynağının güneş olduğunu ancak takviye olarak da vitaminin alınabileceğini belirterek vitaminin öncelikle güneşten alınmasının daha faydalı olacağını belirtmeliyim”

 • Dr. Öğr. Üyesi Alış:

“Kişiler kendi isteğine göre ‘Ben gidip bir kaç şişe D vitamini içeyim’ diyerek kullanmamalı.. Mümkünse önce D vitamini seviyesi ölçülmeli, doğal yoldan almaya çalışmalı, bir doktor kontrolünde vitamin kullanılması gerekiyor.”
 

ARAŞTIRMALAR NE DİYOR..!?

Geçtiğimiz ay yayınlanan, ABD’nin Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma, koronavirüs kaynaklı yüksek ölümlerin görüldüğü İtalya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerdeki ölüm vakalarında D vitamini seviyelerinin diğer ülkelerdeki vakalarla kıyaslandığında daha düşük olduğu tespit edildi..

 • Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan Vadim Backman:

“Analizimiz, Covid-19’a yakalanmayı engellemese de D vitamini yeterli hastaların ölüm oranlarının yarı yarıya daha düşük olacağını ve komplikasyonları azaltabileceğini gösteriyor.”

“D VİTAMİNİNİN COVİD-19’UN YOĞUN BAKIM RİSKİ NEREDEYSE YOK EDİLDİ..!”

İspanya’da gerçekleştirilen küçük bir çalışma, D vitamininin Covid-19’un yoğun bakım riskini neredeyse tamamen yok ettiğini ortaya koydu.. Öyle ki D vitamini, yüzde 98 civarında başarı elde etti..

Her geçen gün on binlerce insana daha bulaşan Covid-19, bugüne kadar yüz binlerce kişinin yoğun bakımda tedavi görmesine neden oldu..

Neredeyse 1 milyon kişinin ölümüne neden olan virüsün şiddetini azaltmak için yapılan çalışmalar devam ederken bu çalışmalardan birisi olumlu sonuç verdi..

Covid-19 için D vitamininin ilk rastgele kontrollü çalışması yayınlandı.. Buna göre D vitamini, yoğun bakımda tedavi gerektirme olasılığını neredeyse tamamen ortadan kaldırdı..

Çalışma, İspanya’daki Reina Sofia Üniversite Hastanesi’nde 76 COVID-19 hastasıyla gerçekleştirildi..

HANGİ TÜR D VİTAMİNİ NASIL KULLANILDI..!?

Çalışmada yer alan 76 hastanın D vitamini alıp almayacağı rastgele bir şekilde seçildi. Bu seçim sonucunda 50 hasta D vitamini alacak olan gruba girerken geriye kalan 26 hasta kontrol grubuna girdi.

D vitamini, hastalara kalsidiol (25(OH)D veya 25-hidroksivitamin) olarak verildi. Bu vitamin kanda dolaşır ve kandaki D vitamininin durumunu ölçmek için de kullanılır.

D vitamini alacak hastaların tedavisi hastaneye kabulün ilk günü 532 mikrogram, 3’üncü ve 7’inci günlerde 266 mikrogram ve ardından haftada bir 266 mikrogram 25(OH)D şeklinde yapıldı. Hastalar, hastaneden taburcu olana dek veya yoğun bakıma kabul edilene ya da ölene dek tedavi edildi.

Çalışmayla birlikte elde edilen sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı..!”
 • Çalışmanın çarpıcı sonuçları ise şu şekilde:

Kontrol grubunda bulunan kişilerin %50’si yoğun bakım ünitesine gönderilmişti. Öte yandan D vitamini tedavisi görenlerin yalnızca %2’si yoğun bakım ünitesine gönderilmişti. Yani D vitamini, yoğun bakım riskini 25 kata yakın azaltmıştı..

Bir başka deyişle D vitamini, yoğun bakım ünitesine yatma riskinin %96’sını ortadan kaldırmıştı. Göreceli olasılıklar oranına göreyse D vitamini, yoğun bakım ünitesine yatma riskini yüzde 98 oranında ortadan kaldırdı..

Çalışma küçük çaplı bir çalışma olduğundan insanlardaki tüm farklılıkların hesaba katıldığı bir model oluşturuldu. Bu modele göreyse D vitamininin başarı oranı yüzde 97’ydi..

ÖLÜM RİSKİ DE ORTADAN KALKTI MI..!?

Çalışmada D vitaminiyle tedavi olan hastaların tümü, hiçbir sorunla karşılaşmadan taburcu oldu..

Kontrol grubunda bulunanların yarısı, yoğun bakım ünitesine girmeden taburcu edildi.. Kontrol grubunun diğer yarısındaki 11 kişi yoğun bakım ünitesinden taburcu edilirken 2 kişi hayatını kaybetti..

Kaynağımız olan Dr. Chris Masterjohn’a göre bu sorunun cevabı bir anlamda ‘Evet’ti..

D vitamini, yoğun bakım ünitesine yatma riskini ortaya kaldırdığından hastaların ölüm riski de azalıyordu.. Ancak bu sorunun kesin bir cevabı için maalesef daha fazla ölümün bulunduğu çok daha büyük çalışmalar yapılmalıydı..

“D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ YAŞAYAN BİREYLERDE COVİD-19 DAHA SIK GÖRÜLÜYOR..!
 • Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğretim üyesi, İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. İlker Taşçı:

“Yapılan araştırmalarda bilim insanları, geriye dönük olarak bir bölgede kaydedilmiş olan verileri inceleyerek, 20 nano gram mililitrenin altında yani orta düzeyde bir D vitamini eksikliği yaşayan bireylerde Covid-19’un daha sık görüldüğünü ortaya koydu.”

Prof. Dr. İlker Taşçı, pandeminin başından bu yana beslenme, mineral ve bazı vitaminlerin alımıyla Covid-19’a yakalanma riski arasında bir bağlantı olup olmadığının araştırıldığını söyledi..

Yüksek doz C vitamininin hastalığın tedavisinde, yoğun bakımda etkin kullanıldığına yönelik veriler var..!”
 • Prof. Dr. Taşçı:

“D vitamini eksikliği pandemiden önce birçok hastalıkla bağdaştırılmıştı. O zamanlar D vitamininin ‘kemik metabolizmasındaki gerçek yerinin dışında kalp hastalıklarının gelişmesinde veya korunmasında bir rolü var mı, vücuttaki Alzheimer ve unutkanlık gibi hastalıkların gelişmesinde veya korunmasında bir rolü var mı’ diye inceliyoruz, incelemeye de devam edeceğiz.”

“D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE COVİD-19 DAHA SIK GÖRÜLÜYOR..!
 • Prof. Dr. Taşçı:

“Yapılan araştırmalarda bilim insanları geriye dönük olarak bir bölgede kaydedilmiş olan verileri inceleyerek, 20 nano gram mililitrenin altında yani orta düzeyde bir D vitamini eksikliği yaşayan bireylerde Covid-19’un daha sık görüldüğünü ortaya koydular..

Bu çalışma geçmişe yönelik de olsa 20 nano gram mililitrenin altında veya bir miktar D vitamini eksikliği olan bireylerin yaşadığı bölgelerde koronavirüs enfeksiyonunun sıklığı daha fazladır..

Aksine eksikliğin daha az olduğu, D vitamininin kan düzeyinin daha yeterli olduğu bölgelerde de koronavirüs enfeksiyonu sıklığında bir azalma veya daha az bulunma durumu söz konusudur. Örneğin, ‘D vitaminimiz düşük, 20 nano gram mililitrenin altında..

D vitamini alsak ve bunu yükseltsek koronavirüs enfeksiyonu riskini azaltabilir miyiz?’. Henüz elimizde bunun kanıtı yok..

Sadece ‘Covid-19 enfeksiyonundan korunmak için D vitaminimizi yükseltelim’ yaklaşımı bilimsel olmayabilir..

Eğer D vitamini eksikliğinin vücutta problem yarattığı başka problemler varsa, onları düzeltmemiz gerekeceği için kişi D vitamini alabilir.”

“GÜNEŞ ARACILIĞIYLA D VİTAMİNİ ALINMALI..!”
20’nin altındaki rakamlar D vitamininin düşüklüğünü gösteren rakamlar..!

Prof. Dr. Taşçı,

“10’un altındaki rakamlar önemli seviyede eksiklik olarak bilinir. Hastanın hiçbir yakınması olmasa bile D vitaminin 10’un altında bulunduğu durumlarda kemiklerin döngü için yeterince D vitamini bulamadığını düşünebiliriz.?

Vücudunun geri kalan fonksiyonlarının da zorlandığını düşünürüz. Bununla ilişkili kanıtlarımız da tam net değil. Başlangıçta çok önemli veriler elde ettik; ama son yıllarda ortaya çıkan daha hedefe yönelik ve detaylı araştırmalar dışarıdan D vitamini alınmasıyla elde edilen faydaların doğal olarak güneş aracılığıyla D vitaminini yükseltmekten çok iyi olmadığını gösterdi. Böyle veriler de mevcuttur. Kendi başınıza eczaneden veya başka bir yerden D vitamini alıp, her ne kadar bunlar reçetesiz yazılsa da kullanmayın. Mutlaka bir sağlık profesyoneline sorun. D vitamini bizim diğer vitaminlerimiz ve mineraller gibi ihtiyaç duyduğumuz mikro besinlerden bir tanesidir. Bazı sistemlere özgü etkilerini yeni yeni anladığımız için bize cazip geliyor.”

“D VİTAMİNİ, YOĞUN BAKIMDA HASTALIĞIN KOLAY KONTROL ALTINA ALINMASINI SAĞLIYOR..!
 • Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk:

“Koronavirüs salgını döneminde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi çok önemli..

D vitamini oranının yüksek olmasının, yoğun bakımdaki hastaların hastalıklarının daha kolay kontrol altına alınmasını sağladığı söyleniyor..

Havaların soğumasıyla beraber grip ve nezle gibi salgın hastalıkların da artabileceğini, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum..

Koronavirüse yakalanma durumuna karşı vücut direncinin yüksek olması son derece önemli..

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenme çok önemli. Koronavirüs salgınının başladığı mart ayında televizyon kanallarında gördüğümüz kendine has insanlar çıkıp çeşitli şeyleri şifa olarak tarif ettiler..Hakikaten öyle bir tarif yapmak çok kolay değil ama literatüre baktığımız zaman D vitamini oranının yüksek olmasının, yoğun bakımdaki hastaların hastalıklarının daha kolay kontrol altına alınmasını sağladığı söyleniyor..

Çinko olan besinlerin tüketilmesinin sağlığı olumlu yönde iyileştirdiği ve yoğun bakım sürecinin kolaylıkla atlatılmasını sağladığını biliyoruz. Her zaman bildiğimiz gibi C vitamini ve diğer vitaminlerin alınması soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor. Onun için bu süreçte C vitamininin alınması bağışıklık sistemini güçlendirecektir..”

STRESTEN KAÇINMAK GEREK ..!
“Bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda gıdaların yanı sıra ruh hali de çok önemli”
 • Prof. Dr. Cantürk:

“Bağışıklık sistemini etkileyen şeylerden biri de strestir. Toplumsal stresi de çok artırmamak lazım. Bu da bağışıklığı olumsuz anlamda etkiliyor.. Genel olarak stresten kaçınmak ve optimum beslenme şartlarına uymak, C vitamini ve diğer destekleyici gıdaları mümkün olduğu kadar tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir..”

D VİTAMİNİ KORONAVİRÜSTEN ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIYOR..!
“ABD’li bilim insanları, kanlarında D vitamini seviyesi normal olan Covid-19 hastalarında ciddi vaka ve ölüm sayısının, bu vitaminin eksik olduğu kişilere göre çok daha düşük olduğunu belirledi..!”
 • Sonuçları PLOS ONE dergisinde yayınlanan araştırmaya göre:

“Kanlarında D vitamini seviyesi normal olan Covid-19 hastalarında ciddi vaka ve ölüm sayısı, bu vitaminin eksik olduğu kişilere göre çok daha düşük.”

Kandaki D vitamini seviyesinin hastalığın ciddiyetini ve Kovid-19’daki ölüm oranını nasıl etkilediğini analiz eden Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, hastaneye yatırılan 235 hastadan kan örnekleri aldı ve D vitamin seviyesini ölçtü..

Vücutlarında yeterli D vitamini olan Covid-19 hastalarında olumsuz klinik sonuç, komplikasyon veya ölüm riskinin çok daha düşük olduğu ortaya çıktı..

Araştırmacılar özellikle de yeterli D vitamini düzeyine sahip 40 yaş üzeri hastaların enfeksiyondan ölme olasılığının, D vitamini eksikliği olanlara göre yüzde 51,5 daha az olduğunu, ayrıca C-reaktif protein seviyesinin daha düşük, lenfosit seviyesinin ise daha yüksek olduğunu saptadı..

 • Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarından fizyoloji, biyofizik ve moleküler tıp uzmanı Prof. Michael Holick:

“Bu çalışma, D vitamini yeterliliğinin sitokin fırtınası gibi komplikasyonları ve nihayetinde Kovid-19 nedenli ölümü önleyebileceğine dair doğrudan kanıtları ortaya koyuyor..”

“D VİTAMİNİ TAKVİYESİ KORONAVİRÜSE KARŞI ETKİ SAĞLADI..!”
 • Fonksiyonel Tıp Uzmanı Opr. Dr. Zafer Beken:

“İspanya’daki üniversite hastanesinde gerçekleştirilen çalışma..

D vitamini alımı, koronavirüste yoğun bakım riskini neredeyse tamamen ortadan kaldırdığını belirtmeliyim..

D vitamini seviyesinin 40-100 aralığında olması gerekiyor. Hekim kontrolünde dışarıdan takviye alınmasında fayda var.”

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında binlerce kişi, yoğun bakımda tedavi görmeye devam ederken, İspanya’da gerçekleştirilen çalışma, hastalığın şiddetinin azaltılması konusunda umut oldu..

Reina Sofia Üniversite Hastanesi’nde tedaviye alınan 76 koronavirüs hastası üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, hastaların bir kısmına D vitamini takviyesi verilirken, bir kısmına herhangi bir D vitamini takviyesi uygulanmadı..

Çalışma sonucu D vitamini tedavisi görenlerin yalnızca yüzde 2’si yoğun bakım ünitesine gönderilirken, görmeyenlerin ise yüzde 50’si yoğun bakım ünitesine gönderildi..

D vitamininin, yoğun bakım riskini 25 kata yakın azaltarak, yoğun bakım ünitesine yatma riskini yüzde 98 oranında ortadan kaldırıldığı belirtildi.. 

“D VİTAMİNİ ÖLÇÜMÜNÜ YAPTIRABİLİRLER..!”
 • Fonksiyonel Tıp Uzmanı Opr. Dr. Zafer Beken:

“D vitamini seviyesini 40’ın üzerinde tutmak gerekiyor. İdeal seviye 40 ile 100 arasıdır. Gıdayla bunu tamamlamak zor gibi görünüyor.. Dışarıdan D vitamini takviyesi alınmasında fayda var.. Vatandaşlar bir hekime başvurup D vitamini ölçümünü yaptırabilirler.. Buna göre ne kadar takviye alacaklarını öğrenebilirler..”

SONUÇLAR HEYECAN VERİCİ..!
Koronavirüsten korunma noktasında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi çok önemli..!”
 • Opr. Dr. Beken:

“Topluma bakıldığı zaman bazıları hasta olurken, bazılarının olmadığını görüyoruz.. Bunun altında yatan en önemli faktör aslında bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır..

İspanya’da bu ay içerisinde yayınlanan bir bilimsel çalışma var.. Bu çalışma İspanya Reina Sofia Üniversitesi’nde yapılmış. Burada yaklaşık 100’e yakın bir hasta grubu üzerinde çalışma yapıldı..

Bu hastalar Covid- 19 pozitif hastası olarak hastaneye başvuran kişilerdi. Bunların 3’te 2’si D vitamini takviyesi alan hasta grubu olarak tanımlandı. 3’te 1’i ise kontrol grubuydu.. Yani D vitamini vermeden diğer tedavi yöntemleriyle tedavi edilmeye çalışıldı..

Sonuçlara bakıldığında, çarpıcı bir tablo ortaya çıktı.. D vitamini alarak tedavi olan hasta grubunda, sadece 2 kişide yoğun bakım ihtiyacı oluştu. Böyle bakıldığında bu sonuç heyecan verici bir durum.. Bu sonuçlardan yola çıkarak önümüzdeki günlerde farklı çalışmalar gündeme gelebilir..”

İMMÜN SİSTEMİ DÜZENLENMELİ..!
Koronavirüsten korunma noktasında diğer vitamin takviyelerine de dikkat edilmeli..!”
 • Opr. Dr. Beken:

“Fonksiyonel tıbbın en büyük faktörü immün sistemini düzenlemesidir. D vitaminin ötesinde destek gıdaların da alınması gerekiyor..

Günde yaklaşık 2 gram civarında C vitamini almak da koruyucudur..

B vitaminleri ise çok önemli..

B12, toplumumuzun maalesef birçoğunda eksiktir. Bunun dışında beslenmeyle yeterince alamadığımız mineralleri de unutmamak gerekiyor..

Bunun dışında uyku düzeni de oldukça önemli çünkü vücudumuzun tamiratı uykuda oluyor. Akşam 7 saatlik kaliteli bir uyku bizim için olmazsa olmazdır..”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: