SAĞLIK

ALZHEİMER HASTALIĞI: AŞILARINDAN YENİ TEDAVİ SEÇENEKLERİNE TÜM GELİŞMELER…

.

🌐 ALZHEİMER HASTALIĞINDA TANIDAN TEDAVİYE EN YENİ ARAŞTIRMALAR ..!
✳ “Alzheimer aşılarından yeni tedavi seçeneklerine kadar tüm gelişmeler..!”
 • Mayo Clinic’ten Prof. Dr. Nilüfer Ertekin Taner ve Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık:

“Pandemi döneminde hastaneye gitme sıklığı azaldığı için Alzheimer  hastalığı teşhisi alanları daha sık duymaya başladık.. Bu artışla beraber Alzheimer üzerine yapılan çalışmalar da umut vadediyor.. 

Alzheimer, yaygın görülen bir demans türü olup yaşla birlikte yavaş yavaş ortaya çıkan nörolojik bir hastalık..  

Alzheimer hastalığı hakkında pek çok bilinmeyen var..  Alzheimer hastalığına yakalanma riski yaşla birlikte artar, ancak yaşlanmanın doğal bir parçası değil..

Zamanla ciddi hafıza kaybı yaratan Alzheimer hastalığı, sağlıklı kararlar vermek ve basit günlük aktiviteleri gerçekleştirmek de dahil olmak üzere, sonunda kişinin tüm yaşamını etkileyecek şekilde ilerler..”

✳Her unutkanlığın Alzheimer olmadığını vurgulayan Mayo Clinic’ten Prof. Dr. Nilüfer Ertekin Taner ve Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık Alzheimer aşılarından yeni tedavi seçeneklerine tüm gelişmeleri anlattı.
 
🌐 YAŞLANMA İLE GELEN BİR HAFIZA AZALMASINI ALZHEİMER HASTALIĞIYLA KARIŞTIRMAYIN ..!
✳ “Her unutkanlığın Alzheimer olmadığı..!”
 • Mayo Clinic’ten Prof. Dr. Nilüfer Ertekin Taner:

“Demans, kişide olan biliş bozukluklarına yani hafıza, konuşma ve görme gibi alanlarda olan bozuklukların kişinin yaşamına etki etmesi durumuna diyoruz..

Alzheimer, en sık rastlanan demans türü ama başka demans türleri de var..

Klinikte hasta bir nöroloğa ya da aile hekimine gittiği zaman tanı koymak için en önemli nokta, hasta ile konuşmak ve hastanın yakınları ile konuşmak.. Tipik olarak Alzheimer hastalığı, yavaş yavaş başlayan ve ilerleme gösteren biliş bozuklukları ile kendini gösteriyor..”

✳ “En sık rastlanan tür, hafıza bozukluğu..!”
 • Prof. Dr. Taner:

“Hasta, anahtarlarını kaybediyor, gözlüklerini nereye koyduğunu unutuyor, kelimeleri unutabiliyor ama bir de yaşlanma ile gelen bir hafıza azalması oluyor, Alzheimer hastalığını onunla karıştırmamak gerekiyor..  

Hani gerekmediği takdirde boş yere de telaşa düşmemek lazım..

Alzheimer hastalığında   hafif başlayan bozukluklar ilerleme gösteriyor, yani zaman içinde hasta ilacını almayı unutabiliyor, faturalarını yatırmayı unutabiliyor, araba sürerken yolunu kaybedebiliyor..  

Yakınlarından bu bilgileri almanın yanı sıra bir de hastalara bilişlerinin nasıl olduğunu öğrenebilmek için, kağıt kalemle bir test yapmak gerekiyor..”
 

Mayo Clinic'ten Prof. Dr. Nilüfer Ertekin Taner.jpg
Mayo Clinic’ten Prof. Dr. Nilüfer Ertekin Taner// cafemedyam

🌐 BEYİN OMURİLİK SIVISINA ZOR VAKALARDA BAKILIYOR ..!
✳ “Ağır depresyon biliş bozukluğuna, hafıza ve başka tür bozukluklara neden olabiliyor..!”
 • Prof. Dr. Taner:

“Onun için kişilerin ruh durumunu da çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Tanıya daha açıklık getirebilmek için hastanın belinden beyin omurilik sıvısı alıp Alzheimer proteinleri ölçülebiliyor.. Ama bu tür bir tanı yöntemini ancak şüphede kaldığımızda ve bildiğimiz gibi seyretmeyen durumlarda kullanmamız gerekiyor..

Yani 75 yaşındaki bir hasta bize geliyor, hafıza bozukluğu ile başlamış, ilerleme göstermiş, beyin tomografisinde bir problem yok. Kanında fazla bir problem yok ve kağıt kalemle yapılan testlerde Alzheimer’a benziyor. Böyle bir hastada beyin omurilik sıvısı almamıza gerek yok..

Ancak diyelim ki, 40 yaşında bir hasta geldi, hastada ağır bir hafıza bozukluğu var ve çok hızla ilerliyor. Biz bunun ne olduğunu anlayamıyoruz. Bilgisayarlı tomografi (BT) çektik, kanda baktık yine de bir sonuca varamadık. Böyle bir hastada beyin omurilik sıvısı alıp hem Alzheimer hem de başka bir probleme bakılması gerekiyor. Pozitron emisyon tomografisi (PET) görüntüleme yöntemleriyle beyindeki Alzheimer proteinlerini görüntüleyebiliyoruz..”

🌐 HASTALAR HENÜZ DAHA BULGU VE BELİRTİLERİ GELİŞMEDEN ÇOK ERKEN DÖNEMDE BİLE TANI ALABİLECEK DURUMA GELİYOR ..!
✳ “Tanı konmasında ilerleme kaydedildi..!”
 • Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık:

“Böylece hastalar henüz daha bulgu ve belirtileri gelişmeden çok erken dönemde bile tanı alabilecek duruma geliyor.. Bu yeni tanı yöntemlerine biyobelirteç adı verildi. Bu biyobelirteçler, hastalığa neden olduğunu bildiğiniz bazı mekanizmaların ürünleri olan maddelerin, moleküllerin görüntülenebilmesi ya da vücut sıvılarından elde edilmesi esasına dayanıyor..”

Bugün çok kullandığımız elde edilen vücut sıvısı, beyin omurilik sıvısı yani belden alınan sıvı..

Ancak çok yakında kandan alınan örnekler içinde de bu biyobelirteçlerin varlığını saklayabileceğimizi biliyoruz..

Görüntüleme yöntemleri de gene biraz pahalı olmakla beraber, bazı merkezlerde tanı koymak açısından önemli bir yöntem olarak kullanılmaya devam ediyor..  

Bu yeni tanı yöntemlerinin bize geçireceği en önemli avantaj, hastalığı erken dönemde yakalamak. Böylece erken dönemde koruyucu yöntemleri ve kullanıyorsa da erken dönem tedavileri hastaya uygulayabilir bir duruma gelmek..” 
 

Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık.jpg
Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık// cafemedyam

🌐 ALZHEİMER HASTALARININ HASTANEYE YATMA ORANLARI 4 KAT DAHA FAZLA ..!
✳ “Kovid-19 dönemi özellikle Alzheimer hastaları için zor bir dönem..!”
 • Prof. Dr. Demet Özbabalık:

“Bunun çok fark nedenleri var. Nedenlerini sosyal ve tıbbi olmak üzere ikiye ayırarak inceleyebiliriz..

Sosyal nedenlerin başında sevdiklerinden uzak kalmaları, onlara ulaşamamaları, sosyal iletişim ağlarını kullanamamaları ve düzenli egzersiz yapamadıkları dönemler olarak sıralanabilir..

Bu onlarda stres yarattı ve hastalıklarının ciddiyetini de arttırdı. Hekime ulaşma imkanları son derece zor oldu. İlaçlarını ne kadar düzenli kullandıkları, belirsiz olarak kaldı. Kovid-19 dönemini ve takılan maskeleri algılamak son derece zor bir dönem olarak tanımlandı..

Bir diğer neden olarak da Kovid-19 döneminde özellikle Alzheimer ve demans hastalığa yakalanma olasılıkları diğer sağlıklı yaşlara göre daha fazla olduğunun fark edilmesi..

Bununla ilgili yapılan çalışmalarda, bazı varsayımlar öne sürüldü. Ancak, bunlarla ilgili en doğru varsayım şu olabilir: Kovid-19’un hastaneye yatırılması ve Kovid-19’dan ölümle ilgili risk faktörleri aynı zamanda Alzheimer hastalığındaki risk faktörleriyle birbirine benziyordu. Yani Alzheimer hastalığı ile ilgili risk faktörlerini sayarken, ileri yaş, kadın olma, hipertansiyon, diyabet, obezite, sigara içme ve alkol diyoruz. . 

Kovid-19 risk faktörlerinde de hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı gibi hastalarda çok daha fazla hasar yarattı..

Alzheimer hastalarının hastaneye yatma oranları 4 kat daha fazla olduğunu, ölüm oranlarının ise 2-3 kat daha fazla olduğu artık son araştırmalarda bir şekilde topluma aktarılabilecek bir sayıya ulaştı..

Bugün yapılan çalışmalarda hastalığa yakalanan kişilerde özellikle Alzheimer hastalığı, zaten var olan bazı maddelerin artışına ait ipuçlarına rastlandığını ilişkin bulgular var.. Ancak bunları kesin olarak söylemek için henüz daha zamanımız var..”

🌐 ŞU ANDA KULLANDIĞIMIZ 4 TİP İLAÇ VAR ..!
✳ “Kullanılan ilaçların hiçbirisinin Alzheimer’ın kesin çaresi olmadığı..!”
 • Prof. Dr. Demet Özbabalık:

” Hastalarımıza verdiğimiz ilaçlar kısmi olumlu etkileri olan ilaçlar. En azından hastayı yakaladığımız evredeki durumunu biraz düzeltecek ve kötüleşmesine engellediğini düşündüğümüz ilaçlar olarak biliniyor..

Şu anda kullandığımız 4 tip ilaç var. Bunlar iki gruba ayrılıyor. Bunlar zaman zaman tek başlarına zaman zaman kombine olarak kullanılabilen ilaçlar..”

Ev koşullarının mutlaka hastaya uygun bir şekilde düzeltilmesi gerekiyor..!
✅ “Alzheimer hastalığında rehabilitasyonun diğer bir parçası, hasta için olumsuzluk olabilecek koşulların ortadan kaldırması..”
 • Prof. Dr. Demet Özbabalık:

“Bunların başında ev koşulları gelir. Ev koşullarının mutlaka hastaya uygun bir şekilde düzeltilmesi gerekiyor. Çünkü, Alzheimer hastalarında ölüm nedenleri genellikle düşmeler sonuncu kol ve bacaklardaki kırılmalar, bunlara bağlı ameliyatlar ve enfeksiyonlardır.. Bu nedenle ev koşulları hastalığın düşmeyeceği ve zarar görmeyeceği koşullara ayarlanmalıdır. Örneğin eşikler, halılar, banyo ve tuvaletteki kaygan zeminler hastaya göre mutlaka ayarlanmalı. Bu şekilde hastanın en azından yaşam koşulları, hastalığına uygun olarak düzenlenmeli..”

Alzheimerda bozulmuş olan yollardan bir tanesinin, miyelin olduğunu gördük..!
✅ “Alzheimer’ın mekanizması üzerine farklı araştırmalar..!”
 • Mayo Clinic’ten Prof. Dr. Nilüfer Ertekin Taner:

Yakın takip yaptığımız hastalarımız var. Bunlar bize araştırma yapabilmek için kan örnekleri veriyorlar..

Bir de ayrıca benim çalıştığım Mayo Clinic Florida’da büyük bir beyin bankası var.  Bu beyin bankasına hastalar beyinlerini bağışlıyorlar..

Biz bu genetik yapı taşlarının bazılarını beyindeki moleküler düzeylerde değişmelere yol açtığını gördük. Bozulmuş olan yollardan bir tanesinin, miyelin olduğunu gördük..Sinir hücresini bir elektrik kablosu gibi düşünürsek, bu elektrik kablosunun etrafında bir kılıf var.. Bu kılıf beyindeki elektriğin hızla ilerlemesi için çok önemli..

Bizim çalışmalarımız, kılıfı ayakta tutan moleküllerin Alzheimer hastalığında bozulduğunu tespit ettik..

Bu çok yeni tedavi yöntemlerine yol açabilen bir buluş..

Bu buluşu bundan birkaç sene önce Alzheimer and Dementia Dergisi’nde yayınladık ve daha sonra başka ekiplerde bu buluşumuzun doğruluğunu gösterdiler.. Dolayısıyla bu bize yeni tedavi yöntemlerinin yolunu açtı..”

🌐 HASTALIĞI BELİRTİLER GÖRÜLMEDEN TEDAVİ EDEBİLİRSEK, O ZAMAN DURDURABİLME ŞANSINIZ DAHA YÜKSEK ..!
✳ “Alzheimer’ın tanısı aslında zor ..!”
 • Mayo Clinic’ten Prof. Dr. Nilüfer Ertekin Taner:

“Özellikle tipik olmayan Alzheimer hastalığı yüzünden zor, her kişi kendi nedenleriyle Alzheimer oluyor..

Ayşe Hanım ile Ahmet Bey,  bize geldiği zaman her ikisine de Alzheimer teşhis koyabiliriz ama Ayşe Hanım ile Ahmet Bey’in Alzheimer olma nedenleri büyük olasılıkla birbiriyle tam olarak örtüşmez.. Bunu yaptığımız geniş çaplı çalışmalardan biliyoruz..  

İleride Alzheimer için değişik ilaçlar geliştirilmesi gerekiyor. Her kişide hangi mekanizmanın bozuk olduğuna karşılık veren tedavi yöntemlerin geliştirilmesi gerekiyor..

Hastalarımız bize geldiğinde Ayşe Hanım’a diyelim ki, o sinir kılıfı, beynin immün sistemi ve beyindeki proteini düzeltmek için ilaç verebiliriz.. Ahmet Bey’e ise, belki beynin enerji sistemi için bir ilaç verebiliriz.. Bu ilerisinde nasıl tedavi edeceğimizi tahmin etmek üzerine gösterdiğim bir örnek..

Ama erken tanının önemi şurada yer alıyor, hastalığı belirtiler görülmeden tedavi edebilirsek, o zaman durdurabilme şansınız daha yüksek..

Dolayısıyla laboratuvarımda, aynı zamanda erken tanı yöntemleri de geliştiriyoruz. Yeni çalışmamız ise, kanda gen düzeylerinin ölçülmesiyle ilgili, bu çalışmada önümüzdeki aylarda yayınlanacak ve yepyeni tanı yöntemlerine yol açacak..”

Bu ilaçla beraber aynı zamanda hastalıktaki tedavi amaçlı kullanılabilecek yeni bir mekanizma da ispatlanmış oldu..!
✅ “Son dönemde en çok merak edilen konular arasında yerini alan Alzheimer aşıları..!”
 • Prof. Dr. Demet Özbabalık:

“Uzun yıllardır hastalığa yönelik herhangi bilgi ve tedaviye yoktu..

 Bu ilaçla beraber aynı zamanda hastalıktaki tedavi amaçlı kullanılabilecek yeni bir mekanizma da ispatlanmış oldu.. Bu mekanizma hastanın erken dönemde yakalandığı takdirde, bağışıklık sistemini aktive ederek hastalığa neden olduğunu düşündüğümüz bazı kötü maddelerin beyinden temizlenmesi ve uzaklaştırılması esasına dayanıyor..

 ✳Araştırmacılar, bu mekanizmayı ikiye ayırarak çalıştı.. Aktif bağışıklık ve pasif bağışıklık sistemini aktive etmek.. Bu mekanizmaya Aktif immunizasyon veya pasif immunizasyon da diyoruz..

Aktif immunizasyon ile dışarıdan verdiğimiz bir ilaçla oradaki kötü maddeleri temizlemeyi amaçlıyoruz.. Ancak pasif immunizasyonda kişinin kendi bağışıklık sistemini bu maddeleri temizlemek adına aktive ediyoruz ve böylece hastanın erken dönemdeki tedavisi mümkün oluyor..”

✳Aktif immunizasyonla ilgili ilk örnek ABD’nin onayından geçen ilaç.. Aynı zamanda peşinden gelecek 4 ilacın da habercisi oldu..

Pasif immunizasyonla ilgili henüz daha söylenen bir ilaç yok ama 9 tane aşı çalışması oldukça hızla devam ediyor.. Bu şunu gösteriyor: Artık önümüzdeki dönem Alzheimer hastalığı ile ilgili biraz daha farklı tedavi edici umutların arttığı bir dönem olacak.. Bu nedenle erken tanı yöntemlerinin son derece önemli yaklaşımlar olarak karşımıza çıkıyor..” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

© The Independentturkish// Esra Öz

🌐 UYKUSUZLUK EŞİTTİR ALZHEİMER HASTALIĞI ..!
✳ “HAYATIMIZ KOŞUSTURMAYLA GEÇİYOR, HEPİMİZ ÇOK MEŞGUL VE DE YORGUNUZ..!”

Bu tempo içinde çok da uykusuz kalıyoruz. Sonuç korkutucu..

Uykusuzluk beyindeki beta-amiloid adlı protein üretimini arttırıyor, bu protein de Alzheimer hastalığının başlıca nedeni.

Washington yakınlarındaki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden bir grup doktorun yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, uyku, sağlığımız açısından hayati önem taşıyor..

Araştırmaya yaşları 22’yle 72 arasında değişen 20 sağlıklı birey katıldı..

Hastalar önce en az 8 saat uyudukları bir gecenin ardından beyin taramasına alındı. Sonra da 31 saat uykusuzluğun ardından beyinleri incelendi. Beta-amiloid oranının 31 saat uyku uyumayan deneklerde yüzde 5 oranında arttığı belirlendi.

Bu artış beynin thalamus ve hippocampus bölgelerinde görüldü. Bu bölgeler Alzmeimer hastalığının ilk belirtilerinin görüldüğü alanlar.

Araştırmayı gerçekleştiren Ulusal Sağlık Enstitüsü doktorlar ekibinin başındaki Nora Volkow ve Gene-Jack Wand’la Ehsan Shokri-Kojori, denek sayısının az olduğunu kabul ediyor ancak sonucun yadsınamayacak kadar önemli olduğunu vurguluyor.

“Beta-amiloid, beyin hücreleri (nöronlar) arasında bulunan sıvı metabolik atık..!”

Bu atıklar birleşip amiloid tortuları ve kistleri oluşturuyor, bu da nöronlar arasındaki komünikasyonu engelliyor, sonuçta da Alzheimer hastalığına neden oluyor.

Daha önce yapılan araştırmalar da uykusuzluğun beyindeki beta-amiloid seviyesini arttırdığını ortaya koymuştu.

Yine araştırmalara göre uyku, beyindeki beta-amiloid’in temizlenmesine yardımcı oluyor. Uykusuzluksa tam tersini yapıyor ve amiloid birikimleri oluşmasına yol açıyor.

Karmaşık bir olay gibi görünse de sonuçta doktorlar özetle geceleri en az 8 saat düzenli uyku uyumanın sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü uykusuzluk yalnızca Alzheimer’a yol açmakla kalmıyor genel olarak bağışıklık sistemimizi de zayıflatıyor ki, bunun da başka hastalıklara davetiye çıkardığını söylemek abartı olmaz.

Amerika’da 50-70 milyon yetişkin uykusuzluk çekiyor, uyku apnesiyle mücadele ediyor.

Amerikalılar’ın yüzde 37.9’u her ay gün içinde en az bir kez oturdukları yerde uykuya daldıklarını itiraf ediyor. Amerikalılar’ın yüzde 4.7’si de direksiyon başında uykuya dalmış ve trafiğin aksamasına veya kazalara neden olmuş.

Özetle uykusuzluk son derece ciddi bir sağlık sorunu.

Siz siz olun, uykunuzu ihmal etmeyin!

blogs.voanews – Hülya Polat

İLGİLİ HABER
https://www.cafemedyam.com/2020/05/26/alzheimerin-erken-teshisinde-hayati-gelisme/
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top