SAĞLIK

Gerçek şu ki, maskelerin ne kadar etkili olduğunu kesin olarak bilmiyoruz

.

AMA SAĞDUYU BİZE MASKE TAKMAMİZ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR..!
“Maske takmamıza rağmen koronavirüs neden yayılıyor..!?”

BİLİM İNSANLARI, yeni tip koronavirüsü (Covid-19) taşıyan havadaki damlacıkların maskelerin onları durduramayacak kadar küçük olduğunu belirtti..

SOSYAL MESAFE ŞART..!”

Amerikan fizikçilerinin araştırması maskelerin yakın mesafede yeterli olmadığını gösterdi..

Araştırmacılar yüz yüze etkileşimin azaltılması çağrısında bulundu.

Bir araştırma ekibi, maskelerin yaklaşık iki metreden yakın mesafelerde virüs taşıyan damlacıkları engellemede yeterli olmayacağını tespit etti ve sosyal mesafenin önemine dikkat çekti.

ABD’deki New Mexico State Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmada uzmanlar, hastalar öksürdüğünde veya hapşırdığında ortaya çıkan Kovid-19 taşıyan damlacıkların beş farklı maske türünde ne kadar yayıldığını test etmek için bir makine oluşturdu..

Virüs taşıyan damlacıklara benzeyen küçük sıvı parçacıklarını  hava geçirmez bir tüp içindeki lazer tabakalardan üflemek için hava jeneratörüne sahip makineyi kullandı..

Daha sonra ekip, tüp içindeki damlacıkların akışını normal bez maske, iki katmanlı bez maske, ıslak iki katmanlı bez maske, cerrahi maske ve tıbbi sınıf N95 maskeyle bloke etti..

Bulgulara göre, N95 maske damlacıkların yüzde 100’ünü yakalarken en düşük oran damlacıkların yaklaşık yüzde 3,6’ın geçmesine izin veren bez maske oldu..

Oranlar çok düşük olsa da ekip, 1,8 metreden daha kısa mesafede Kovid-19’un yayılabileceğini tespit etti. Zira tek bir hapşırık, taşıyıcının ne kadar hasta olduğuna bağlı olarak 200 milyona kadar küçük virüs parçacıkları taşıyabilir. Bu yüzden hapşıran kişinin yakınında birisi varsa hasta olabilir..

Maske takmayanların virüse yakalanması neredeyse kesin..!”
  • Dr. Krishna Kota:

“Maskenin önemine işaret edip sosyal mesafenin gerekli olduğunu, yüz yüze etkileşimin en aza indirilmesi gerektiğini söylemeliyim.”

Öte yandan, Physics of Fluids’te yayımlanan araştırmada maskelerde meydana gelen damlacık sızıntıları hesaba katılmadı. Bu durum, havaya karışan damlacık sayısını ve virüsün yayılım riskini artırabilir.

Maskeler gerçekten Covid-19 durduruyorsa salgın neden bu denli hızla yayılmaya devam ediyor..!?”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bayram sofralarına bile maskeleri takarak oturun, diyor..

İngiltere’de yapılan araştırma, her 4 kişiden üçünün maskeyle dolaştığını ortaya koydu, ama virüs hayretlere düşüren hızla yayılmaya devam ediyor. Uzmanlar, maskelerin gerçekten Kovid-19’u durdurmaya yardımcı olup olmadığını anlamaya çalışıyor..

İngiltere’de geçtiğimiz hafta ülkenin neredeyse tüm bölgelerinde Covid-19 vaka sayısında artış yaşandı. Bazı bölgelerde vaka sayısı, geçen nisan ayına göre 2 kat arttı..

İspanya ve İtalya gibi, maske zorunluğu uygulanan ülkeler de yıkıcı Covid-19 dalgasından kaçamadı..

Edinburgh Üniversitesi’nden virolog Paul Digard, virüsün temel kaynağının öksürük veya hapşırık sonucu oluşan ve havada uçuşan damlacıklar olduğu belirterek, “Covid-19 parçacıkları, maskelerin onları durduramayacak kadar küçük” ifadesini kullandı..

Ama çoğu durumda virüsün büyük damlacıklar içinde yayıldığına dikkat çeken bilim insanı, bu damlacıkların durdurulmasında maskelerin etkili olduğunu kaydetti..

Ancak damlacıklar koronavirüsün tek yayılma yolu değil..

DSÖ’nün temmuz ayında yayınladığı rapora göre, Kovid-19 duman veya toz gibi hava hareket eden çok daha küçük ve hafif parçacıklar sayesinde de yayılabiliyor. Bu parçacıklar, hastanın bulunduğu mekanlarda uzun süre kalabiliyor.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Profesör Jimmy Whitworth, insanların maskeleri doğru takıp takmadığı bilinmediği için bu koruma aracının etkinliğini değerlendirmenin zor olduğunu söyledi..

Her şeye rağmen maskelerin, doğru takılması şartıyla etkili olduğundan emin olan Whitworth:

“Gerçek şu ki, maskelerin ne kadar etkili olduğunu kesin olarak bilmiyoruz. Ama sağduyu bize bunu yapmamız gerektiğini söylüyor” diye konuştu.

İtalya’daki araştırma, maske takmanın bizi, Covid-19’a karşı en etkili mücadele yöntemi olan sosyal mesafeyi korumaya teşvik ettiğini gösteriyor.

DSÖ, sosyal mesafeyi korumanın mümkün olmadığı durumlarda maske takmamızı öneriyor. Araştırmalar, bu kurala uyulmamasının salgının daha büyük hızla yayılmasına yol açabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak maske çok büyük fayda sağlamasa bile hiç risk taşımıyor!

https://www.cafemedyam.com/2020/12/17/kullanilmis-maskelerin-filtreleme-etkinligi-ciddi-olcude-azaliyor/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – Independent Türkçe, ScienceDaily / Derleyen: Uğurcan Yıldız

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top