.
DEVLET BAHÇELİ FETÖ’DEN 10 YIL CEZA ALAN İSME SAHİP ÇIKTI..!
Bahçeli, FETÖ’den 10 yıl hapis cezası alan FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne için şunları söyledi..!”
  • Devlet Bahçeli:

“Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir. Osman Kavala’nın, Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak’ın ve daha pek çok sorunlu kişinin masum gösterilmeye çalışıldığı bir yerde şehit ağabeyi Mümtaz’er Türköne’nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir..”

Zaman gazetesi davası: Bahçeli’nin sahip çıktığı Türköne hakkında yeni gelişme..!
“FETÖ’nün yayın organı Zaman gazetesinin eski yazarları Mümtazer Türköne, Şahin Alpay ve Ali Bulaç ile gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Mehmet Özdemir’in, haklarında verilen ve istinaf mahkemesince onanan hükümlerin Yargıtay tarafından bozulması sonrası yeniden yargılanmalarına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi..!”

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada sanıklar Türköne, Alpay ve Bulaç avukatlarıyla katıldı..

Duruşmada, ifadesine başvurulan CHP eski milletvekili Prof. Binnaz Toprak, sanık Alpay’ı akademisyen kimliğiyle tanıdığını, fikirlerini paylaşmaktan hoşlanan biri olduğunu, din ve laiklikle ilgili yazılar yazdığını söyledi..

Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan akademisyen Zekeriya Tüzen ise tanık olarak verdiği ifadesinde, Alpay’ın tam zamanlı bir akademisyen olarak çalıştığını, FETÖ ile ilgili bir konusuna şahitlik etmediğini belirtti..

Tanık ifadelerinin ardından sanıkların talepleri alındı..

YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞI VE YAKALAMA KARARI..!”

Sanık Türköne, sağlık sorunları olduğunu ve yurt dışındaki tedavi imkanlarını değerlendirmek istediğini belirterek hakkında yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi..

Sanık Bulaç ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin(AİHM) 8 Haziran’da, hakkında hak ihlali yapıldığına dair verdiği kararı mahkeme heyetine sundu.. Fransızca olan metnin çevirisi için 30 bin lira istendiğini ifade eden Bulaç, kararın mahkeme aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na gönderilerek çevirisinin yapılmasını istedi..

Ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Türköne hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının, firari sanık Mehmet Özdemir hakkındaki yakalama kararının infazının beklenilmesine hükmetti..

Tanıklar Ümit Erol ile Hüseyin Gülerce hakkında tebligat çıkarılmasını ve sanık Alpay hakkındaki AİHM kararının Türkçe çevirisinin istenilmesine karar veren heyet duruşmayı 11 Ocak 2022’ye erteledi..

BAHÇELİ SAHİP ÇIKMIŞTI..!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Mümtazer Türköne’ye sahip çıkmış ve Türköne’nin yeniden yargılanmasını istemişti..

Bahçeli’nin açıklamalarının ardından, FETÖ’den 10 yıl hapis cezası alan FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne tahliye edilmişti..

DAVANIN GEÇMİŞİ..!

FETÖ yayın organı olduğu gerekçesiyle kayyuma devredildikten sonra kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarlarının da arasında olduğu 11 sanık, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde çeşitli suçlardan yargılanmıştı..

Mahkeme heyeti, 6 Temmuz 2018 tarihli duruşmada, sanıklar Ali Bulaç ve Şahin Alpay’ı “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 8 yıl dokuzar ay, Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal’ı ise aynı suçtan 10 yıl altışar ay hapisle cezalandırmıştı..

Sanık Ahmet Turan Alkan’ı da aynı suçtan 8 yıl 9 ay hapisle cezalandıran heyet, tutuksuz sanıklar Mehmet Özdemir, İhsan Duran Dağı, Lalezar Sarıibrahimoğlu, Nuriye Ural ve Orhan Kemal Cengiz’in ise “anayasal düzen, TBMM ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlarının tümünden, suçların kanuni unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine hükmetmişti..

İSTİNAF ONADI, YARGITAY BİR KISMINI BOZDU..!”

AA’nın aktardıklarına göre, kararın ilk temyiz yeri olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi (istinaf), yerel mahkeme kararını 25 Haziran 2019 tarihinde duruşmasız olarak değerlendirmişti.. Daire, yerel mahkemenin 6 Temmuz 2018 tarihli kararını yerinde görerek onamıştı..

Kararın ikinci temyiz edildiği Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise 24 Eylül 2020’de verdiği kararla bazı sanıklarla ilgili kısmı bozma, bazı sanıklarla ilgili ise kısmi onama kararı vermişti..

Buna göre, sanıklar Bulaç, Alpay ve Türköne hakkındaki hükümler, eksik inceleme nedeniyle bozulmuştu.. Sanıkların eylemlerinin mevcut dosya durumuna göre “örgüte yardım” suçunu oluşturduğunu belirten yüksek daire, dosyadaki eksik incelemeler tamamlandıktan sonra karar verilmesi gerektiğini belirtmişti..

Ayrıca tutuklu sanık Mümtazer Türköne’nin tutuklu bulunduğu süre dikkate alınarak tahliyesine karar veren daire, uzun yıllardır Zaman gazetesinde çalışan ve en son sorumlu yazı işleri müdürlüğüne kadar yükselen sanıklardan Mehmet Özdemir ile ilgili verilen beraat hükmünü de hukuki durumu tayin ve takdir edilmeden, yetersiz gerekçe ve eksik araştırmayla karar verildiği gerekçesiyle bozmuştu..

Sanıklardan Şahin Alpay, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle başvuruda bulunmuştu..

AYM Genel Kurulu, 11 Ocak 2018’de tutuklu yargılanan Şahin Alpay’ın, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ile “ifade ve basın özgürlükleri”nin ihlal edildiğine karar vermişti..

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin ihlal kararına direnerek, Alpay’ın tahliye talebini reddetmişti.. Alpay, ihlal kararının uygulanmaması nedeniyle “kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiği” gerekçesiyle yeniden AYM’ye başvurmuştu.. AYM, 16 Mart 2018’de Alpay ile ilgili yeniden ihlal kararı vermişti.. Bu kararın ardından durumu yeniden değerlendirilen Alpay, 17 Mart 2018’de adli kontrol tedbiri uygulanarak tahliye edilmişti..

Bahçeli’nin açıklamaları şöyle:

Bahçeli’den ‘Mümtaz’er Türköne’ hakkında yeni açıklama: Suçlu veya suçsuz demedim..!
“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, FETÖ’den tutuklanan eski Zaman gazetesi yazarı Mümtaz’er Türköne hakkında yeni bir açıklama yaptı..!”
  • Devlet Bahçeli:

“Türköne’nin hukuki durumunda bir haksızlık varsa düzeltilmesiyle ilgili temennimi paylaştım..

Kılıçdaroğlu 5 Aralık 2016’da Adana’da, FETÖ’den tutuklanan Nazlı Ilıcak, Altan kardeşlere kadar bazı isimleri meydanda alkışlatmıştı. CHP yönetiminin dilinden Osman Kavala hiç düşmüyor. Özel yasa mı istiyorlar..?

23 Haziran Mümtaz’er Türköne’nin kardeşi ülküdaşımız Mustafa Türköne’nin şehadet yıldönümüydü. .Mümtaz’er Türköne de geçmişte aramızda bulundu.. Türköne’nin hukuki durumunda bir haksızlık varsa düzeltilmesiyle ilgili temennimi paylaştım.. Suçlu veya suçsuz demedim.. Buna karar verecek Türk adaletidir. CHP ülkücü kökenli birisine tahammülsüzlüğünü bir kez daha göstermiştir. Asıl sahip çıktıkları sicilli FETÖ’cülere baksınlar..”

bahceli-den-mumtaz-er-turkone-hakkinda-yeni-aciklama-suclu-veya-sucsuz-demedim-759252-1.
Mümtaz’er Türköne// cafemedyam

İLGİLİ HABER

https://yurtgazetesi.com.tr/ – Odatv

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: