DÜNYA

Anonymous adlı maskeli hacker’ler: Uyuduğun odadayız Putin!

.

Anonymous’dan, Rusya Devlet Başkanı Putin’e sert mesaj..!
“Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, Rusya Merkez Bankası’nı hackleyerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mesaj gönderdi..!”

Rusya Merkez Bankası’nı haclendi..

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıların ardından Ukrayna’ya destek olmak için başta Kremlin olmak üzere birçok Rus devlet sitesini hacleyen uluslararası ünlü hacker grubu Anonymous, bu kez Rusya Merkez Bankası’nı hacledi..

Gizli anlaşmalar da dahil 35 binden fazla belgeyi yayınlamaya başlayan Anonymous tarafından yapılan görüntülü açıklamada, bu dosyaların boyutunun 28 gigabayt olduğunu açıkladı..

✅Anonymous, bazı internet siteleri üzerinden erişime açılan dosyalarda özel anlaşmalar da dahil çok önemli belgelerin olduğunun da altı çizildi..

“PUTİN BİR DİKTATÖR..!”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’de sert mesajlar…

  • Anonymous:

“Selam Dünya vatandaşları. Putin, Rus halkını yıllardır açlığa sürüklüyor. Putin medyayı durdurdu ve muhalifleri cezalandırdı. O, Kremlin’in odalarında eğlenirken, Rusya halkı ekonomik olarak acı çekti..

Vladimir Putin bir yalancı, bir diktatör, bir savaş suçlusu ve bir çocuk katilidir..

Putin ve oligark arkadaşları, silah tüccarlarıyla birlikte dünyayı felakete sürüklüyor..

Ukrayna’da Putin’in emriyle binlerce sivil ve masum insan öldürüldü. Yüz binlerce Ukraynalı yerinden edildi. Hastaneler, okullar ve sığınaklar bombalandı. Çocuklar ailelerini, aileler çocuklarını kaybetti..

Vladimir Putin, Nijerya’da, Şili’de, Nikaragua’da diktatörlere ne yaptığımızı hatırla. İsrail’i, ABD’yi, Avrupa’yı, Master Card’ı, SARS’ı ve diğer tüm savaş destekçilerini nasıl cezalandırdığımızı hatırla..” 

“UYUDUĞUN ODADAYIZ..!”

Rusya Devlet Başkanı Putin’e mesaj..

  • Anonymous:

“Vladimir Putin, hiçbir sır güvende değildir. Her yerdeyiz. Sarayınızdayız. Yemek yediğin yerdeyiz. Masanızdayız, uyuduğunuz odadayız..

Şimdi. Rusya Merkez Bankası’na ait binlerce belgeyi, anlaşmaları, yazışmaları, para transferlerini, oligarklarınızın ticari sırlarını, halktan sakladığınız gerçek ekonomi raporlarını, diğer ülkelerle imzaladığınız ticaret anlaşmalarını, beyannamelerinizi, kayıtlı destekçilerinize ait bilgilerinizi, konferans videolarınızı ve kullandığınız programları paylaşıyoruz..

NATO, ABD ve Avrupa Birliği (AB) yalancıdır. Sadece insanlığı köleleştirmek istiyorlar. Hepsinin kapalı kapılar ardında anlaşmaları var..

Dünyanın her yerindeki masumlar yalnız değil. Biz siziz. Siz bizsiniz. Kontrolü elinize alın. Biz masumların yanındayız. Savaşa ve sömürüye izin vermeyiz. Biz Anonymous’uz. Biz birliğiz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin..” 

NE OLMUŞTU?

ABD’DEKİ PTOTESTOLAR SIRASINDA HACKER GRUBU ANONYMOUS DA KÜLLERİNDEN DOĞDU..!
“ABD’de polisin George Floyd’u öldürmesinin ardından protesto gösterileri ülke genelinde yayıldı..!”

Yıllar önce “adaletli olmadığına inandığı” kişi ve grupları siber saldırılarla hedef alan grup ANONYMOUS, haberlerde sıkça karşımıza çıkıyordu..

Bir süre sonra eylemlerini büyük oranda azaltan grup, yıllar süren sessizliğin ardından, Minnesota eyaletindeki Minneapolis şehrinde George Floyd’ün polis tarafından öldürülmesiyle başlayan ve ülke çapında yayılan protesto gösterileri sonrası, “polisin birçok suçunu açığa çıkarma” sözü verdiğini duyurdu..

Ancak bu gizemli grubun aslında ne için çalıştığını bilmek zor..

” Hacker grubu Anonymous Lady Diana’yı Kraliyet Ailesi’nin öldürdüğünü iddia etti..!”

 Hacker grubunun iddiasına göre, Diana Prens Phillip’in insan ticareti işi yaptığını, kayın biraderi Prens Andrew’un cinsel istismar ve tecavüzlerini, eşi Prens Charles’a yakın bir ismin ise kraliyet çalışanı bir erkeğe tecavüz ettiğini biliyordu ve her şeyi bir kasete kaydedip, onu da saraydaki bir kasaya sakladı..

Kaset, Diana öldürüldükten sonra uşağı Burrell’a geçti. Diana’nın kız kardeşi Lady Sarah McCorquodale ile kaseti dinledikten sonra yeniden bir başka kasaya sakladı..

Ortalıkta bir kaset gerçeğini öğrenen aile, Burrell’a yerini sordu. O da kasetin kendisinde olmadığını nerede saklandığını bilmediğini söyledi.. Ama Diana’nın kız kardeşi, kasetlerde saraya ait tecavüz ve insan ticareti ile ilgili bilgiler olduğunu saklamadı..

Sonradan bulunan 30 dakikalık kasette Prens Charles’a yakın bir kişinin, Hem Mısır’da hem de İngiltere’deki saraylarda çalışanlara tecavüz ettiği doğrulandı..

Kasetin ortaya çıkmasından sonra o dönem Parlamento üyesi Norman Baker Prens Charles ve diğerlerinin bu hikayeyi açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi ama yapılan açıklamalar tatmin edici değildi..

Son olarak; Yıllar önce Diana ölmeden önce verdiği bir röportajda, eşinin kendisini öldürmek için bir kaza planladığını söylemiş Kraliyet Ailesi daha sonra tüm bu söylenenleri yalanlamıştı..

Hacker grubu, Diana’nın çok fazla bilgiye sahip olduğu ve bunu basına sızdırmasından korktukları için öldürüldüğünü iddia ediyor…

Anonymous’tan Berkin Elvan göndermeli Erdoğan paylaşımı..!

Trump’la ilgili çarpıcı iddialarda bulunan uluslararası hacker grubu Anonymous, Erdoğan’ın tweetlerini alıntılayarak Berkin Elvan’ı hatırlatan paylaşımda bulundu.

Berkin Elvan’ı hatırlattı..!”

Anonymous’un yeni hedefi Erdoğan oldu...

Erdoğan’ın, George Floyd ile ilgili attığı İngilizce tweeti alıntılayan Anonymous:

“Türkiye, sadece demokrasiden uzak bir görüntü çizmekle kalmadı. Aynı zamanda bu faşist tutum, 2014 yılında Berkin Elvan’ın polis şiddetiyle ölmesine neden oldu. Otokratik lider, iktidarda kalmak için her şeyi yapar, kendi vatandaşlarını öldürmek dahil” ifadelerini kullandı.

Batı’yla ilişkileri iyi olan otokratik lider modelini belirledin..!”

Erdoğan’ın ABD’deki polis şiddetini kınadığı tweetini alıntılayan Anonymous:

“Senin korumaların, ABD’de seni protesto eden ABD vatandaşlarına saldırdı. Sen Batı’yla ilişkileri iyi olan otokratik lider modelini belirledin” dedi.

ANONYMOUS GRUBU KİMDİR..!?
” Anonymous, ABD Başkanı Trump’ı tehdit etti ve tecavüz ile ilgili özel bilgileri yayınlayacağını söyledi..!”
‘LEJYON..!’

Siber saldırılarda, ‘hacking’ yaparak eylemler gerçekleştirdiği için “hacktivist” olarak tanımlanan grubun bilinen bir lideri ya da yüzü yok.. Çok kalabalık bir grup olduğu gerekçesiyle kendilerine “lejyon” diyorlar..

Merkezi bir teşkilatlanması ya da emir komuta zinciri olmadığı için, herkes bu gruba üye olduğunu duyurup bir parçası olarak çalışmaya başlayabilir..

Bu da, tüm üyelerin farklı öncelikleri olabileceğini ve grubun tek bir gündemi ya da hedefi olmadığını gösteriyor..

Ancak genel hatlarıyla aktivist olan grup üyeleri, “görevi kötüye kullanmak, adil olmamak” gibi konularda suçladıkları kişileri ya da kurumları hedef alıyor ve eylemlerini herkesin görebileceği, duyabileceği şekilde yapıyor..

Örneğin bu kişi ya da kurumların internet sitelerini ele geçiriyor ya da kendi sistemlerinden çıkarıyor..

SEMBOL: ‘GUY FAWKES’..!”

Sembolleri ise Guy Fawkes maskesi. Maske, Alan Moore’un V for Vendetta isimli romanıyla popüler olmuştu. Romanda faşist ve baskıcı bir iktidara karşı savaşan devrimci bir anarşist bu maskeyi kullanıyordu.

HANGİ EYLEMLERİ YAPTILAR..!?

George Floyd protestoları sırasında çeşitli şekillerde yapılan siber saldırıları Anonymous grubu üstlendi..

*Minneapolis Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesi hafta sonu geçici bir süreyle kapatıldı.

Bu, çok zor olmayan ancak etkili bir siber saldırı yöntemi. Bu yöntemde sunucuya çok yoğun veri akışı yapılıyor ve sunucu bununla başa çıkamayınca çalışmayı durduruyor. Tıpkı indirim zamanları alışveriş yapılan mağazaların internet sitelerine yoğun talep olduğunda geçici süre servis dışı kalması gibi…

*Minneapolis’teki tüm polislerin elektronik posta adresleri ve bunlara ait şifrelerin bulunduğu bir liste de insanlar arasında dolaşmaya başladı. Emniyet müdürlüğünün internet sitesinden alındığı iddia edilen listeyi ele geçiren ve paylaşıma sokanın da Anonymous olduğu belirtiliyor..

Ancak emniyet müdürlüğünün sunucusunun hack’lendiğine dair bir kanıt yok. Troy Hunt isimli araştırmacı, daha önce hack’lenen verilerin bir araya getirilerek listenin oluşmuş olabileceğini söylüyor..

*Birleşmiş Milletler’e bağlı küçük çaplı bir kuruluşun da internet sitesi, George Floyd’un hatırası için kurulmuş bir internet sitesine dönüştürüldü. Daha önce bulunan içerik yerine “Güçle uyu George Floyd” yazılarak Anonymous logosu eklendi..

Twitter’da da doğrulanamayan bazı paylaşımlar viral oldu. Bu paylaşımlarda, polis radyolarından müzik yayını yapıldığı ve iletişimin engellendiği görülüyor..

Ancak uzmanlara göre polis radyosu görüntüleri hack’leme olayı olmayabilir. Protestolar sırasında bir eylemci, polislerden birine ait bir telsiz cihazı ele geçirmiş ve radyo yayını yapacak şekilde ayarlamış olabilir. Tabii görüntüler doğruysa…

*Anonymous, yıllardır Başkan Donald Trump’a yöneltilen suçlamaları da yeniden paylaşıma soktu. Bu suçlamalar, davacının mahkeme sonuçlanmadan gönüllü olarak geri çekildiği bir mahkeme kayıtlarına dayanıyor.

DAHA ÖNCE IRKÇILIK KONUSUNDA HAREKETE GEÇTİLER Mİ..!?

Anonymous grubunun daha önce organize olarak herhangi bir ırkçılık karşıtı eylem yaptığı görülmemişti ancak geçmişte grup üyelerinin ırkçılıkla suçladığı bazı grupları hedef aldığı biliniyor..

*2014’te, Missouri eyaletinin Ferguson kentinde Michael Brown vurularak öldürüldüğünde de geniş çaplı protesto gösterileri düzenlenmiş; Anonymous da protestocuların zarar görmesi halinde Ferguson belediyesini hedef alacağını açıklamıştı..

Ardından belediyenin internet sitesini çalışamayacak hale getirdiler, belediye binasındaki iletişimi kestiler ve emniyet müdürünün iletişim kanallarına girdiler..

*Aynı yılın devamında, Ku Klux Klan’a karşı “savaş ilan ettiler” ve ırkçı grubun üyesi olduğunu iddia ettikleri bazı kişilerin isimlerini ve kişisel verilerini internet ortamında yayımladılar..

*Bazı Anonymous üyeleri ise “beyaz karşıtı ırkçılık yaptığı” gerekçesiyle “Black Lives Matter” adlı siyah hakları savunucusu grubun internet sitesine saldırdı..

BU GERÇEK BİR GERİ DÖNÜŞ MÜ..!?
  • BBC’nin New York muhabiri Nick Bryant:

”George Floyd’un öldürülmesinin yol açtığı olaylar, Martin Luther Kind’in 1968’de suikaste uğramasının ardından ülkedeki en geniş çaplı ırkçılık karşıtı ayaklanma ve karışıklık..”

Anonymous’la bağlantısı olduğu belirtilen bir Facebook sayfasında da George Floyd’un ölümüyle ilgili bir video yayımlandı ve Minneapolis polisinin karıştığını iddia ettiği diğer suçları da bu videoda sıraladı; polisi, “harekete geçmekle” tehdit etti..

Aynı Facebook sayfasında birkaç hafta önce UFO (tanımlanamayan uçan cisim) ve “Çin’in dünyayı ele geçirme planı” gibi videolar da paylaşılmış. Bu videolar da, George Floyd videosu gibi, elektronik ortamda bozulmuş bir ses duyuluyor ve konuyla ilgili yayımlanmış haberleri değerlendiriyor..

Bu Facebook sayfası, Minneapolis Emniyet Müdürlüğü’nün internet sayfası kapatıldığında çok daha fazla kişi tarafından fark edildi ve paylaşılmaya başladı..

Anonymous korkunç bir video yayınladı.  Sosyal medya sitelerinden paylaşılan tehdit dolu içerik, korku yarattı..!
Peki grup üyesi nasıl bir açıklama yaptı? Dilerseniz konuşmasına ayrıntılı olarak bir göz atalım..!”
  • Hacker grubu videoda:

“İnsanları öldüren ve suç işleyen devlet memurlarının bizim gibi suçtan hüküm giymeleri gerekir. Aksi takdirde istediklerini yapabilecekleri bir belgeleri olduklarına inanırlar..

Yalnızca birkaç kötü polisin tüm iyi polislerin adını lekelediğini iddia edeceksiniz ancak bu kötü polisler, insanlara ve bu kötü polislere ceza vermeyi reddeden sizlere karşı suç işlerken diğer ‘iyi’ polisler orada durursa ne olacak.?

İnsanlar bu yolsuzluktan ve insanları koruma sözü vermiş bu kurumun şiddetinden artık sıkıldı..

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan olaylardan sonra birçok insan, sizlerin burada bizi korumak için değil, bizi bastırmak ve suçlu egemen sınıfın isteklerini yerine getirmek için bulunduğunuzu anlamaya başladı..

Kontrolü elinde tutan insanların düzenini sağlamak için buradasınız, kontrol edilen insanların güvenliğini sağlamak için değil..

Hatta, elit kesimin küresel baskı mekanizmasını devam ettirmek için kullandığı mekanizmanın ta kendisi sizsiniz..

Dünya artık gözünü açmaya başlıyor ve bir sonuç olmadan dökülen her kan artık insanları daha da sinirlendiriyor..

Bu memurlar cezai suçlamalarla cezalandırılmalı ve özellikle Memur Chauvin cinayetle yargılanmalı.. Maalesef sizin yozlaşmış adalet sisteminize güvenmiyoruz, bu nedenle işlediğiniz suçları dünyanın gözleri önüne sereceğiz. Biz büyük bir grubuz. Bizi bekleyin..” .

✅Kısaca özetlemek gerekirse bu grup, devletlerin gizli belgelerini açığa çıkarmakla tehdit ediyor. Şimdilik ellerinde nasıl bir koz olduğu bilinmese bile, yine de korkunç sonuçlar doğurabilir..

Bu normalde Anonymous’un yaptığı türden bir siber saldırı mı..!?
Anonymous’un yaptığı ve manşetlere çıkan ilk büyük operasyon..!”

*2008’de Scientology tarikatına karşıydı ve yine veri yığma yöntemiyle örgütün bazı internet sitelerini çalışamaz hale getirmişlerdi. Aynı zamanda sahte telefon çağrıları ve faks mesajlarıyla örgütün iç iletişimini de engellemişlerdi.

Devam eden yıllar içinde büyük olaylarda Anonymous’ın adını duymaya devam ettik.

*Örneğin 2008-2009 küresel ekonomik krizinde Sony Entertainment’ı PlayStation 3 oyun konsolunu hack’leyerek hedef almıştı.

*2010’da başlayan ve ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan protestolarda Arap ülkelerinde yönetimlerine karşı ayaklanan halkların yanında yer almıştı. ‘Wall Street’i işgal et’ protestolarında da protestocuları desteklemişti.

Benzer olaylarda ve dünya çapında yerleşik düzene karşı düzenlenen eylemlerde protestoculara ve aktivistlere destek vermeye devam etse dei yıllar içinde manşetlerdeki ya da ön sayfalardaki yerini kaybetti.

Ancak ABD’de son günlerde büyüyen krizde, devrimci imajı ve güçlü oluşumlara karşı çıkmaya hazır tavrıyla, eski heyecanını yeniden kazanmış ve yeniden daha fazla insanın ilgisini çekmiş gibi görünüyor.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top