.
Süleymancılara ait yurtta öğrencilere şiddet uygulayan görevli tutuklandı..!
“Süleymancılara ait olduğu belirtilen yurtta, öğrencilere şiddet uygulayan görevli şüpheli A.E. ifadesinde pişman olduğunu söyledi..!”

İstanbul Esenler’de Süleymancılara ait olduğu belirtilen yurtta, öğrencilere şiddet uygulayan görevli tutuklandı..

Süleymancılara ait olduğu belirtilen erkek öğrenci yurdundaki bir görevli, çocuklara sert şiddet uyguladığı görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine gözaltına alındı..

Şüpheli A.E. nöbetçi savcılığa verdiği ifadesinde maden mühendisi olduğunu ve dernekte evrak işleri ile uğraştığını iddia etti..
  • Şüpheli A.E:

“Sayısalım iyi olduğu için bazen çocuklara derslerinde yardım ediyordum. Videodaki görüntülerde çocuklar sınavlarına çalışıyorlardı..

Ben çocuklara yardımcı olabilmek için etüde girmiştim. Ben çocukları sürekli konuşmamaları yönünde ikaz etmeme rağmen konuşmaya devam ettiler..

Öğrencilerden biri bana karşı alaycı tavırlarda bulundu. Diğer arkadaşlarını da bu şekilde davranarak gürültü yapmaya yönlendirdi..

Bir anlık öfke ile sessizliği sağlamak için çocukların kafalarına elimle tokat attım. Yaptığımdan dolayı pişmanım. Bu olaydan önce çocuklara yönelik herhangi bir şiddet eylemim olmamıştır. Bu olaydan sonra dernekten istifa ettim, şu an işsizim..”

Şüpheli A.E. sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘basit yaralama‘ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi..

Esenler’de Süleymancılar cemaatine ait özel öğrenci yurdunda yaşanan şiddet olayıyla ilgili görüntüler..!
“CHP’li Yıldırım Kaya, cemaat yurdunda şiddete uğrayan çocukları TBMM gündemine taşıdı..!”
“Öğrencilerimize yönelik şiddet içeren bu davranış asla kabul edilemez, esefle kınıyoruz!”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya İstanbul’da Süleymancılar cemaatine ait olduğu belirtilen bir erkek yurdunda şiddete uğrayan erkek öğrencilerin durumunu dört bakana sordu..

Kaya; İçişleri, Adalet, Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor bakanlarının, yargıya yansıyan olayda çocukların haklarını korumak için davaya müdahil olup olmayacaklarını açıklamalarını istedi..

CHP’li Kaya, İstanbul’da Süleymancılar cemaatine ait bir erkek yurdunda şiddete uğrayan erkek öğrencilerin görüntülerini dün akşam sosyal medya hesabından paylaşmıştı. İstanbul Valiliği de görevlinin gözaltına alındığını duyurmuştu..

Kaya, yaşanan durumun açığa çıkartılması için Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye 4 ayrı soru önergesi verdi..

SÜLEYMANCILAR CEMAATİNİN KAÇ YURDU VARDIR..!?
Bakanların yanıtlaması istenilen sorular ..!”

“Yargıya intikal eden olayda çocukların haklarını korumak için Bakanlığınız da davaya müdahil olacak mıdır? Cemaat ve tarikat yurtlarında kalan kaç ortaokul, kaç lise öğrencisi, kaç üniversite öğrencisi vardır? Süleymancılar cemaatinin kaç yurdu vardır? Bu yurtlar hangi şehirlerdedir? Kapasiteleri kaç kişiliktir? Türkiye’de diğer cemaat ve tarikatlara bağlı kaç öğrenci yurdu vardır? Bu yurtlar hangi illerimizdedir ve kapasiteleri kaç kişiliktir? Devlet yurdu yapılması için Bakanlığınız tarafından nasıl bir çalışma yürütülmektedir? Bakanlığınızın Cemaat ve tarikatlara bağlı vakıflarla yaptığı protokoller sonlandıracak mıdır? Yargıya intikal eden olayda çocukların haklarını korumak için Bakanlığınız da davaya müdahil olacak mıdır?”

  • Konuyla ilgili açıklama da yapan Yıldırım Kaya

“Devlet yeterli sayıda yurt yapmadığı için çocuklarımız tarikat cemaat vakıf yurtlarına teslim edilmiştir. Bu konu çözülmediği sürece başka illerde de yaşanır unutmayalım. Elazığ’da Adana’da Antalya’da tarikat yurtlarında kalan öğrencilerimizin başına gelenleri unutmayalım. Karaman’da Ensar Vakfı’nın yurdunda kalan 45 çocuğumuza tacizi tecavüzü unutmayalım.”

Öğrenci yurdundaki şiddet sonrası aileler: “Bütün kuruma mal etmenin anlamı yok..!
“Esenler’de bir cemaate ait öğrenci yurdunda çocuklara şiddetin ardından yurdun önüne gelen velilerden bazıları yaşananlara tepkilerini ifade ederken, “kurumdan memnun olduklarını ve olayın bütün kuruma mal edilemeyeceğini” söyledi..!”

Esenler’de Süleymancılar cemaatine ait özel öğrenci yurdunda yaşanan şiddet olayıyla ilgili görüntüler ilk olarak sosyal medyada paylaşıldı. İstanbul Valiliği yazılı bir açıklamayla, yurt görevlisi hakkında soruşturma başlatıldığını ve gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamada, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de müfettiş görevlendirilerek idari soruşturma başlattığı bildirilerek “Öğrencilerimize yönelik şiddet içeren bu davranış asla kabul edilemez, esefle kınıyoruz” denildi. 

“GÖNÜL RIZASIYLA GİDİYOR..!”

Öğrencilerin aileleri, yetkililerden bilgi almak için yurt binasına geldi. Oğlunun 3 yıldır yurtta kaldığını belirten Özcan Yılmaz:

“Görüntüleri izleyince şok oldum. İnanamadım, buraya geldim. Çocuklarımın burada eğitim alması için buraya 4 bin lira ödüyorum. Bizim çocuklarımız kendi gönül rızasıyla geliyor. Ben de çocuklarım ilim eğitimleri alsınlar diye, gönlümce gönderiyorum. Hocaların da çoğunu tanıyorum. Olanlara şaşırdım. Kimse çocuğunun dövülmesini istemez Çocuklarımın burada eğitim alması için buraya 4 bin lira ödüyorum, biz memnunuz. Evim buraya çok yakın o yüzden burayı tercih ettim, çocuğumdan her dakika haber alıyorum” dedi..

“KURUMA MAL ETMENİN ANLAMI YOK..!”

Fazıl Helvacı da “Süreci bekleyeceğiz. Bu durumla ilgili mutlaka yasal süreç başlayacaktır. Yetkili öğretmen her kimse onun emniyette ve karakoldaki ifadesinden sonra tutuklanıp tutuklanmayacağını bekleyeceğiz. Burada yurt yönetimi tamamen suçlu bulunursa ve bizim çocuklarımıza da böyle bir şey yapılmışsa çocuğumuzu burada tutmayacağız. Ancak bir kişi bir anlık şiddet ile bunu yaptıysa bunu bütün kuruma mal etmenin anlamı yok” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Süleymancıların yurdunda çocuk tecavüzü..!
“Tecavüz olayı küçük çocuğun intihar notu yazmasıyla ortaya çıktı..!”

Müdür Murat Ç., küçük çocuğa olayı unutmasını ve kapatması gerektiğini söyler…

Deniz Çivril’de Süleymancılar tarikatına ait bir yurtta kalan 12 yaşındaki erkek öğrenciye yurdun belletmeni tarafından tecavüz ettiği ileri sürüldü.

Süleymancılar tarikatına ait Kervansaray Erkek Öğrenci Yurdu’nda 12 yaşındaki bir öğrenciye tecavüz edildiği ihbarı üzerine soruşturma başlatıldı.

İddialara göre;

Yurtta belletmen olarak kalan Emre T. (19) Şehit Kağan Kandemir Ortaokulu öğrencisi 12 yaşındaki çocuğa defalarca tecavüz eder..

12 yaşındaki öğrenciyi, yaşananları anlatmaması konusunda uyarır ve şiddet uygular..

Emre T. tecavüzlerini arttırınca küçük çocuk durumu yurt müdürü Murat Ç.’a anlatır..

Müdür Murat Ç., küçük çocuğa olayı unutmasını ve kapatması gerektiğini söyleyerek, Tecavüzcü belletmen Emre T.’u Denizli’de aynı tarikata bağlı başka bir yurda gönderir..

Yaşadığı olayın etkisinden kurtulamayan küçük çocuk okulda durumu bir arkadaşına anlatarak intihar etmek istediğini söyler..

Ertesi gün sınıfta yalnız kaldığı sırada intihar notu yazan ve başından geçenleri anlatan öğrenci notu sınıfın penceresinden attı. Notu bulan arkadaşları durumu hemen okul idaresine bildirerek sınıfa çıktılar.

KORUMA ALTINA ALINDI..!”

Yaşanan gelişmelerden sonra uzman psikologlar eşliğinde ilk ifadesi alınan küçük öğrenci, Denizli Sosyal Hizmetler müdürlüğü yetkilileri tarafından koruma altına alındı.

Çocuk İzleme Merkezinde avukat, uzman psikolog ve Sosyal Hizmetler yetkilileri eşliğinde alınan ifadesinde küçük öğrenci, belletmen Emre T. tarafından yurdun bodrum katındaki personel odasında, revir, yatakhane ve çatı bölümünde defalarca tecavüze uğradığını söyledi.

M.S. ifadesinde kendi ailesinden de bahsetti. Annesiyle babasının ayrıldığını, babasının üvey annesiyle Denizli’de yaşadığını belirten M.S., evde bir olay yaşandığında babasının kendisini dövdüğünü anlattı.

  • İfadesinde kaldığı yurtta başından geçen nitelikli cinsel istismar olayına değinen M.S.:

”İlk istismar, haziran ayında yaşandı. Yurtta eğitmen olan Emre T., bodrum kattaki personel odasında bana cinsel istismarda bulundu. Emre T.’nin istismarı revirde, çatı katında ve yatakhanede de devam etti..

Bu yaşananları kimseye anlatmamam konusunda beni uyardı. Ancak, yurt müdürü Murat Ç.’ye yaşadıklarımı anlattım. Emre T., yurttan gönderildi..

Pencereden attığım notumda başımdan geçenleri anlattım. ‘Kendimi ağaca asmak istiyorum, ölmek istiyorum’ diye yazdım. Emre T., her zaman bana şiddet uyguluyordu, bana terlik atıyordu.”

Emre T.’yi yakalama çalışmaları başlatıldı. Çivril Yurt Müdürü Murat Ç. hakkında soruşturma açıldı..!”
  • VALİLKTEN AÇIKLAMA:

“Denizli’nin Çivril İlçesinde özel bir yurtta kalan 12 yaşındaki erkek öğrenciye, yurdun belletmeni tarafından cinsel istismar edildiği yönündeki haberlere ilişkin olarak kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Söz konusu haberlerde yer alan olay ile ilgili başlatılan ‘Çocuğun cinsel istismarı’ soruşturmasında mağdur çocuk M.S., Denizli Çocuk Esirgeme Kurumu’na teslim edilmiştir. İddia edilen konu ile ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir” 

https://www.cafemedyam.com/2019/11/22/suleymancilar-ve-ekrem-baskan/

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: