DÜNYA

Husiler: Suudi Arabistan’a yönelik saldırılar sürecek!

.

Husiler, Suudi Arabistan’ın enerji tesislerine saldırı düzenledi..!
“Yemen’deki Husi güçleri, Suudi Arabistan’ın elektrik ve petrol tesislerini hedef aldı..!”

Cidde kentinde saldırı düzenlenen petrol depolama tesisinde yangın çıktı..

Yemen’de Husilere karşı savaşan Arap koalisyonu, Suudi Arabistan’ın güneyinde bulunan Samta kentindeki elektrik dağıtım santralinin hedef alındığını ve saldırının ardından yangın çıktığını duyurdu..

Koalisyonun yazılı açıklamasında, saldırının nasıl gerçekleştiğine ilişkin detay verilmezken, saldırıda can kaybı yaşanmadığı aktarıldı..

  • Suudi Arabistan resmi ajansı SPA:

“Suudi Arabistan hava savunma sistemleri, Husilerin Necran kentine doğru gönderdiği iki kamikaze türü İHA’yı imha etti..”

Cidde kentinde vurulan Saudi Aramco tesisinden yükselen dumanlar, Formula 1 yarışının yapılacağı Corniche Pisti’nden de görüldü.// cafemedyam
  • SPA’da yayımlanan koalisyon güçlerinin açıklaması:

“16 düşmanca saldırı karşısında istişarelerin yapılması için Yemenli kardeşlerimiz uğruna itidalli davranıyoruz.. Husileri ağır ihlallerinde ısrar etmemeleri ve koalisyonun sabrını sınamamaları konusunda uyarıyoruz..”

  • Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri:

“Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki önemli bazı yerler ile Cidde kentindeki Saudi Aramco tesislerini füzelerle vurduk..”

Reuters ajansının geçtiği fotoğraflarda Cidde’deki alevler yükselen alanın petrol depolama tesisi olduğu belirtildi.// cafemedyam
  • Yahya Seri:

“Suudi Arabistan’ın güneyindeki Cazan ve Necran bölgelerinde yer alan devlet enerji şirketi Saudi Aramco tesislerini çok sayıda İHA ile hedef aldık.. Doğudaki Ras et-Tennura ve batıdaki Rabiğ petrol rafinerilerini de İHA’larla hedef aldık..

Cazan, Güney Zahran, Abha, Hamis Muşayt bölgelerine de çok sayıda balistik füzeyle saldırı düzenledik.. Suudi Arabistan’a yönelik saldırılar sürecek ..”

Suudi Arabistan: “Küresel piyasaların petrol tedarikinde yaşanacak aksaklıklardan sorumlu değiliz..!” 
Suudi Arabistan: Petrol tedarikindeki sorunlardan sorumlu değiliz
AP// cafemedyam

Suudi Arabistan, petrol tesislerine yönelik saldırılar nedeniyle küresel petrol piyasaları tedarikinde yaşanabilecek aksaklıkların sorumluluğunu almayacağını duyurdu..

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı:

“Husilerin petrol tesislerine yönelik devam eden saldırıları gölgesinde küresel piyasalarda olabilecek petrol aksaklıklarının sorumluluğunun Suudi Arabistan’da olmayacağı..

Uluslararası toplum, İran’ın Suudi Arabistan’daki petrol ve gaz üretim yerlerini hedef alan terörist Husileri balistik füze ve gelişmiş insansız hava araçlarıyla (İHA) desteklemeye devam etmesinin tehlikeli boyutunun farkına varmalıdır..

Bahsi geçen saldırılar Suudi Arabistan’ın üretim kapasitesini ve yükümlülüklerini yerine getirmesini olumsuz etkileyecek.. Husilerin düzenlediği saldırılar küresel enerji güvenliği ile istikrarını tehdit ediyor..

Uluslararası toplumun enerji tedarikini koruma sorumluluğunu yerine getirmek üzere Husi milislere karşı kararlı adımlar atması gerekmektedir..”

“ABD’den Suudi Arabistan’a Patriot bataryası gönderildi iddiası..!”

ABD’nin Yemen’deki İran destekli Husilerin saldırılarına karşı Suudi Arabistan’a geçen ay çok sayıda Patriot hava savunma sistemi bataryası gönderdiği iddia edildi..

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesine açıklama yapan ve adlarının açıklanmasını istemeyen üst düzey ABD’li yetkililer, Riyad yönetiminin Yemen’deki İran destekli Husilerin özellikle dron ve füze saldırılarına karşı Washington’dan uzun süredir Patriot hava savunma sistemi talep ettiğini fakat talebin uzun süren güvenlik protokolleri nedeniyle ancak karşılanabildiğini kaydetti..

Kaç Patriot bataryasının Suudi Arabistan’a teslim edildiği, teslimatın tam olarak ne zaman ve ne şekilde yapıldığına dair detaylara yer verilmedi..

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetime gelmesinin ardından ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde zaman zaman tıkanıklıklar yaşanmış, son olarak geçen ay Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Biden ile telefonda görüşmediği iddia edilmiş ancak Beyaz Saray bu iddiayı yalanlamıştı..

“Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik saldırıları..!”

Yemen’de hükümet güçlerine destek veren Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, Husilerin Suudi Arabistan’ın güneyine gönderdiği 9 insansız hava aracı (İHA) ile bir balistik füzenin düşürüldüğünü duyurmuştu..

Saldırılar sonucu bazı araç, konut ve tesislerde hasar meydana geldiğini ifade eden Maliki, ölen ya da yaralanan olmadığını kaydetmişti..

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı yetkilileri ise İran destekli Husilerin Cazan’daki petrol ürünleri dağıtım istasyonuna, Yanbu Doğalgaz Santrali ve ardından Yanbu Aramco Sinopec Rafineri Şirketi’ne yönelik İHA saldırısı düzenlediğini aktarmıştı..

Bakanlık yetkilileri, saldırının rafinerinin üretim seviyesinde geçici bir düşüşe neden olduğu ve bu açığın stoklarla telafi edileceğini ifade etmişti..

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Batılı ülkelerin uyguladığı mali yaptırımlar dolayısıyla Rusya’nın petrol ihracatının düşmesi fiyatların hızla yükselmesine neden oldu.

Benchmark Brent ham petrolü Pazartesi günkü işlemlerde varil başına 112 doların üzerinde işlem gördü. Dünyanın en büyük 7 ekonomisinin oluşturduğu G7 ülkelerinin Suudi Arabistan’ın da üyesi olduğu Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üzerindeki tüm baskılarına rağmen örgüt petrol arzını artırmayı şu ana kadar reddetti.

Yemen’deki istikrarsızlık..!

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

İran destekli Husiler sık sık Suudi Arabistan’ın güney bölgelerini balistik füze ve İHA’larla hedef alıyor.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top