.

Erdoğan ve Erkan Mumcu arasında gizli görüşme iddiası: Baş başa 3 saat
Erdoğan’ın partisinin hükümetlerinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlerinde bulunmuş olan Erkan Mumcu ile görüştüğü iddia edildi..

Sabah yazarı Mahmut Övür, Erdoğan ile eski bakanlardan Erkan Mumcu’nun bir süre önce bir araya gelerek 3 saat süren bir görüşme gerçekleştirdiğini yazdı..

Erkan Mumcu görüşmeyi doğrularken “Hal hatır sormaktan fazla bir şey konuşulmadı” dedi..

Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür’den geldi..

Mahmut Övür;

 • “Mumcu’nun, iki-iki buçuk ay kadar önce Dolmabahçe Sarayı’nda Erdoğan’la bir araya geldi..Yaklaşık 3 saat sürdü görüşme.. Eski bir başbakan ile bakanı arasındaki görüşmeden çok daha fazlası olduğuna şüphe yok..” 
Övür’ün yazısında ilgili bölüm şöyle:

Mahmut Övür:

 • Bir süredir bu cephede yine eski bir siyasetçinin adı sık sık konuşulur oldu. Çok genç yaşta siyasete hızlı girip, hızlı yükselen ve düşüşü de bir o kadar hızlı olan bir siyasetçiden, Erkan Mumcu’dan söz ediyorum.. Mumcu, uzun yıllardır kenara çekilmiş, zaman zaman konuşsa da siyasetle ilişkisini askıya almış bir siyasetçi.. Ama siyasetten erken uzaklaşmasına rağmen iddialı ve genç olması onun tekrar siyasete döneceği ihtimalini kuvvetlendiriyordu..
 • Peki, ittifakların genişlediği bugünlerde Mumcu’nun siyasete dönme ihtimali var mı?
 • Şimdi size siyaset kulislerine bile henüz inmemiş, bugüne kadar da ustaca saklanmış bir görüşmeden söz edeceğim.. Çok değil, iki-iki buçuk ay önce Dolmabahçe Sarayı’nda Başkan Erdoğan’ın konuğu Erkan Mumcu’ydu. Denilenlere göre yaklaşık 3 saat süren baş başa bir görüşme gerçekleşti..
 • Mumcu, AKP’nin ilk iktidar döneminde Milli Eğitim, Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmış, 2005 yılında da biraz erken bir biçimde istifa ederek Anavatan Partisi’nin başına geçmişti.. Ne var ki, eski merkez sağı yeniden canlandırma girişimi hüsranla bitince kenara çekilmek zorunda kalmıştı..
 • Bu nedenle, Dolmabahçe görüşmesinin eski bir başbakan ile bakanı arasındaki görüşmeden çok daha fazlası olduğuna şüphe yok.. Ne konuşulduğu bilinmese de görüşmenin siyaset ağırlıklı olduğunu tahmin etmek zor değil.. Ayrıca Başkan Erdoğan’ın yakın geçmişte bu tür etkili hamleler yaptığı da biliniyor..
 • Bu görüşmeden somut bir sonuç çıkar mı, bir takvime bağlandı mı bilemem ama siyaseti hareketlendireceği çok açık.”
ERKAN MUMCU’DAN AÇIKLAMA

Eski Bakan Erkan Mumcu, Erdoğan’la görüşme yaptığı iddiasını doğruladı.. 

Odatv’ye konuşan Mumcu, görüşmenin Dolmabahçe’de değil Ankara’da olduğunu ve yarım saatten daha az sürdüğünü belirtti..

Erkan Mumcu:

 • “Birkaç ay önce, Milli Eğitim Bakanı’nın değişim arifesinde davet ettiler, bir görüşme gerçekleşti. Görüşme Dolmabahçe’de değil Ankara’da gerçekleşti. Bir nezaket ziyaretiydi. Hal hatır sormaktan fazla bir şey konuşulmadı. Bahsedildiği gibi politik içeriği olan bir konuşma gerçekleşmedi. Görüşme yarım saatten az sürdü. O dönemde orman yangınları vardı, ben meşgul etmek istemediğimi söyleyip ayrıldım.”

Görüşmede ittifak konusunun ve siyasete dönme kararının konuşulup konuşulmadığı sorusuna ise Erkan Mumcu, “Ne seçim ittifakı ne siyasete dönüşle ilgili bir konu gündeme gelmedi” dedi..

NE OLMUŞTU?

Erkan Mumcu ile dobra dobra söyleşi…

Eski ANAP Genel Başkanı Mumcu ile Demokrat Parti sürecini, bugünlerde iddialara konu olan devlet-mafya ilişkilerini, siyasetin gidişatını ve siyasetten neden çekildiğini konuştuk…

BİZ MEHMET AĞAR’I KONGRE SALONUNDA BİRLEŞME KONUŞMASI İÇİN BEKLERKEN O TÜRKÇE OLİMPİYATLARI’NDA FETHULLAH GÜLEN’E ÖVGÜLER DÜZÜYORDU

AKP, 20 yıllık siyasi yaşamı, 19 yıllık iktidarında pek çok yol ayrımı ve ayrışma yaşadı.

Partinin ağır toplarından Abdüllatif Şener, AKP ile yollarını ayırdı. 

Partinin eski Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu oldukça sancılı bir süreçten sonra Gelecek Partisi’ni kurdu.

AKP hükümetlerinde 11 yıl boyunca bakanlık yapan Ali Babacan yoluna Deva Partisi ile devam ediyor. 

Ancak AKP’deki ilk ve belki de yaşandığı dönem baz alınırsa en sarsıcı ayrılık, Erkan Mumcu’nun ayrılışıydı.

Çünkü Mumcu ile birlikte AKP’den Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) seçilmiş 20 milletvekili Anavatan Partisi’ne (ANAP) katıldı ve mecliste grubu olan 3. parti ANAP oldu..

AKP’den ayrıldıktan sonra ANAP Genel Başkanı olan Erkan Mumcu’nun ayrılığından sonra, 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminin kaderini, o dönem TBMM’deki en küçük grubu olan ANAP’ın tavrı belirledi..

‘367 krizi’ olarak Türkiye’nin siyasi tarihinde yerini alan süreçte ANAP’ın aldığı tutum, yaşanan kısa ama oldukça kaotik süreçte oldukça önemliydi.

Abdullah Gül’ün aday olduğu cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılabilmesi için gerekli olan 367 kişilik çoğunluk, ana muhalefet partisi CHP ve ANAP’ın seçime katılmamasıyla sağlanamadı. Ardından dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın TSK’nın internet sitesinden yayınladığı e-muhtıra olarak anılan bildirisi ve AKP’nin aldığı erken seçim kararı 2007 yılının yaz aylarının sıcak geçeceğinin göstergesiydi.

ANAP + DOĞRU YOL = DEMOKRAT PARTİ

Seçim sürecinin en önemli gündemlerinden biri de Mumcu’nun başında olduğu ANAP ile bugünlerde adı sık sık anılan Mehmet Ağar’ın başında olduğu Doğru Yol Partisi’nin birleşerek Demokrat Parti çatısında seçime girmesiydi..

Merkez sağın iki büyük temsilcisinin tek çatıda seçime girmesiyle, TBMM’deki dengelerin iktidardaki AKP aleyhine değişmesi ihtimalini ortaya çıkarıyordu..

Ancak bu birleşme, beklenen etkiyi yaratmadı. AKP, 22 Temmuz 2007’deki seçimleri tek başına iktidar olacağı çoğunluğu rahatlıkla elde ederek kazandı..

Demokrat Parti ise, yaşanan krizli birleşme sürecinden mevcut oylarını da kaybederek çıktı..

O dönemin ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu ile Demokrat Parti sürecini, bugünlerde iddialara konu olan devlet-mafya ilişkilerini, siyasetin gidişatını ve siyasetten neden çekildiğini konuştuk.
“TÜRKİYE DÜNYADAKİ SİSTEMİN GETTOLARINDAN BİRİ”

Siyasete 90’lı yıllarda giriş yaptınız. 1995 yılında ilk kez milletvekili seçildiniz. Tam da o dönem devlet-mafya ilişkileri sorgulanıyordu. Bugün yine mafyatik ilişkiler ortalığa saçılıyor, çok sayıda iddia var. 90’lı yılların bazı aktörlerini bugün yine sahnede görüyoruz. Siz bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erkan Mumcu:

 • “Değişen hiçbir şey yok demek belki fazlaca bir iddia olur. Ama esasta değişen bir şey olmadığını siyaset-mafya ilişkilerinin temelini kuran anlayışın hala, hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok ülkesinde yürürlükte olduğunu söyleyebilirim..
 • Milletvekilliğimin birinci yılı henüz dolmamıştı. 3 Kasım 1996’da Susurluk olayı cereyan etti..
 • O gün de toplum açığa çıkan gerçeklik karşısında infiale kapılmıştı. Sonra olaylar neredeyse bir yerli dizi dramaturjisinde devam etti. Ve sezon finali ‘derin devlet’ gizemi ile yapıldı. Şimdi neredeyse tıpatıp aynı karakterler, ama bazı rollerde yeni oyuncuların olduğu, bazı rolleri hala eski oyuncuların oynadığı bu dizi devam ediyor. Ama buna bir dizi derken, konunun toplum bilincine aktarılış biçimini eleştirmek amacı ile söylüyorum. Yoksa gerçek hiç de öyle filmlerdeki gibi değil. Yani filmlerdeki yalan dünyada olduğu gibi, siyaset, mafya, sermaye ilişkilerinin aktarıldığı toplam senaryo da aşağı yukarı aynı yalan dünyanın bir parçası..  
“BİR KERE ‘KITLIK EKONOMİSİ’ DİYE BİR KAVRAM VAR..”

Erkan Mumcu:

 • “Bir şey kıtsa ya da kıtlaştırılmışsa karaborsası oluşur. Karaborsası oluşan her şeyden, seçilmiş veya izin verilmiş birileri büyük servetler edinirler. Kıtlığı çekilen şeyler hakkında konuşmayacağım. Ama kıtlaştırılmış, yani ‘yasalarla yasaklanarak kıtlaştırılmış’ silah, uyuşturucu gibi şeylerin ticareti, bürokrasi ve siyasetin kendi halkından para çalması gibi alanlarda oluşan çok büyük rantların sevk ve idare edilmesi, onlara paydaş olunması, çok uzun zamandan beri süregelen uluslararası ölçekte kurulu bir sistemdir..
 • Yani şunu bir daha söyleyelim, kesinlikle her şey sadece Türkiye’de olup bitmiyor..
 • Nasıl ki bazı suçların gettolarda işlenmesine göz yuman idareciler varsa, dünya sisteminin de ‘gettoları’ olan ülkeler var. Bazı suçların işlenmesine göz yumuluyor..
 • Seks turizmi için gidilen ülkeler var olduğu gibi, ölümcül heyecanları deneyimleyebileceğiniz ülkeler de var. Bunlar özellikle uyuşturucu üretim ve geçiş güzergâhında olan ülkeler oluyor. Buraların siyasetinin büyük rantların büyük paraların döndüğü kirli sistematiğe bulaşmaması neredeyse imkansız hale geliyor..
 • Yani offshore banka adaları yahut uluslararası sistemde istisna kılınmış bankacılık uygulamaları. Söz gelimi İsviçre bankaları…
 • Afganistan, İran, Türkiye ve bazı Güney Amerika ülkeleri gibi ülkeler, küresel ölçekte büyük karlar yaratan bir ekonominin gettolarıdır. Dolayısı ile Türkiye’deki mafya meselesini, sadece Türkiye’den ibaret bir mesele olarak görmemek lazım. Zaten buna mafya demek de doğru değil..” 
“SUÇ İŞLEYENLERİN HEPSİ ‘DEVLET’ İMASI YAPIYOR”

Nedir adı? 

Erkan Mumcu:

 • “Bunun doğru adı, ‘gayri meşru ekonomisidir’. Yani yasal olmayan işler ekonomisi..
 • Yasal olmayan işler ekonomisinin uluslararası paydaşları olduğu gibi, yerli oligarkları da her zaman vardır. Bunlar genellikle getto ülkelerde devletin içinde, bürokrasinin içinde, siyaset ile koyun koyunadırlar. Bu sadece bizde böyle değil. Civar ülkelerde de böyledir..
 • Bunun siyaseti ve toplumsal hayatı enfekte etmemesi söz konusu bile olamaz. Niçin olamaz? Çünkü bundan söz ettiğiniz zaman güvenlik güçlerinin suça bulaşmasından da söz ediyorsunuz demektir. Bundan söz ettiğiniz zaman, yargının da -bu suça bulaşanlara sağladıkları muafiyetler dolayısı ile- suça bulaşmasından söz ediyorsunuz demektir..
 • Ve kuşkusuz türlü çeşitli, yani pasaport verme, koruma memuru verme, sınırlardan sorgusuz sualsiz geçirme, apaçık eylemlerine müdahale etmeme gibi sonuçları ile net olarak gördüğümüz gibi siyasetin de bulaşmaması söz konusu bile değildir. Bu kadar yaygınlaşan bir mikrobun, pandemi örneğinde de gördüğümüz gibi, bünyede hastalık yaratmaması söz konusu bile değildir. Ne olur? Dönemsel karantinalar uygulanır. Biraz kurban verilir, sonra hayat yeniden kaldığı yerden devam eder..”

Alaattin Çakıcı’nın tahliyesi, yeraltı dünyasından bazı isimlerin bugün tekrar gündemde olması, karantinanın bittiği anlamına mı geliyor?

Erkan Mumcu:

 • “Hayır. Karantina dönemine yeni giriyoruz anlamına geliyor. Çünkü enfeksiyon özellikle yargı ve siyaset katında görülür, hissedilir olunca karantina başlar. Ama, olup bitenin aslı esası gayrı meşru ekonomisinin patronajıdır. Bu gayrı meşru ekonomi öyle büyük ve öyle kolay bir servet yaratmaktadır ki, bu servetten pay almak için akla hayale gelmeyecek insanlar, akla hayale gelmeyecek çevreler, bu kirli işe ortak olabilmektedir..
 • Özellikle uyuşturucunun pazarı durumundaki ülkelerin baskın bir siyasi inisiyatif ortaya koyarak bu meseleleri takip etmeleri, açığa çıkarmaları ve bunların hesabının görülmesini sağlamaları imkânsız değildir. Ama böyle bir baskı gelmez..
 • Nasıl bir şehirde fuhuş, hırsızlık, dolandırıcılık, uyuşturucu gibi suçların toplandığı ‘bir anlamda çerçevelendiği’ gettolar varsa, dünya sisteminin de böyle gettolara ihtiyacı var. Ben meselenin uluslararası boyutunun ihmal edilerek anlaşılmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. 

  Gelelim meselenin devlet tarafına. Dikkat edin; suç işleyenlerin hepsi eninde sonunda bir ‘devlet’ iması yapıyorlar. Hangi suç işlenirse işlensin, konunun bir suç olmaktan çok bir devlet görevi olarak takdim edilmesi devreye giriyor. Ne yazık ki medyada buna aracılık ediyor..
 • Böylece iki şey birden yapılıyor. Birincisi, suça bulaşmış devlet görevlileri bu yolla şantaja maruz bırakılıyorlar. Bu söylem, ‘Beni korumazsanız, konuşurum’ imasına hizmet ediyor. İkincisi, halk yıllardır yaratılan mafya edebiyatı, Kurtlar Vadisi gibi tamamen akıl dışı efsaneler ile buna inanmaya yatkın olduğu için, bir tür kamuoyu baskısından kurtulup, kamu vicdanında aklanmayı hedefliyor..
 • Bakın bugün mesela Mehmet Ağar’ın bir röportajı vardı. Çok ilginç geldi bana. ‘Devlet görevi’ diyor..” 
“MEHMET AĞAR ‘BENİ KORUYUN YOKSA…’ DİYOR”

25 yıl önce bıraktım devlet görevini diyor…

Erkan Mumcu:

 • ” Hayır, hayır, kendisine marinanın nasıl patronu olduğu soruluyor. ‘Devlet görevi’ diyor. Şimdi bu ne demek? Siz devlet memuru musunuz diye sormak lazım. Devletin kendi işlerini görecek memurları yok mu? Devlet marina işletmeciliği mi yapıyor? Devlet işlerini yasa içinde kalarak göremiyor mu diye sormak lazım. Ama soramazsınız. Kimse de sormaz. Zaten görüyorsunuz işte, aklama çabaları baş göstermiş durumda. Neden? Bu sözler bir taraftan kamuoyuna ‘Ben devlete hizmet ettim, beni meşru görün’ demek anlamına geliyor, diğer taraftan da paydaşlarına ‘Beni koruyun yoksa…’ anlamına geliyor. 

  Her şeyin herkesin gözü önünde yaşanıyor olması buna rağmen yaşanmaya devam ediyor olması bence her şeyi açıklamaya yetiyor. Bu ilişkilerin sonunda siyasete de bir biçimde güç aktardığını apaçık görüyoruz..”
 • Sadece parasal güç de değil. Bu, suç mekanizmalarının, birtakım operasyonel işlevler üstlendiklerini de görüyoruz..
 • İşte bunlardan bir tanesini yaşadı Türkiye. 2007 yılında Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi’nin Demokrat Parti çatısı altında birleşerek yeni ve güçlü bir siyasi alternatif oluşturması girişiminin nasıl sabote edildiği, bunun kimin işine yaradığı, -hatta kimin siparişi, hatta hangi şantajlarla bunun mümkün olduğu konusu hiç sorgulanmamış sorgulamaktan hep kaçılmış olsa da- apaçık bir gerçek olarak orta yerde ve gün ışığında duruyor..”
“İKTİDAR – CEMAAT ORTAKLIĞININ NE DERECE BOZULDUĞU ÇOK AÇIK DEĞİL”

Sizin, 22 Mayıs 2007’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığınız bir konuşma var. “3-5 banka, 3-5 televizyon, 3-5 gazete sahibi olarak devleti ele geçireceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Osmanlı bu oyunu yemez ve affetmez” diyorsunuz. Demokrat Parti çatısında iddialı bir şekilde seçime girme sürecinizdeki anlaşmazlıklar da tam o süreçte yaşanmaya başladı. İttifakınız neden bozuldu?

Erkan Mumcu:

 • “O günün iktidarı ile yine o günlerde ‘Cemaat’ olarak adlandırılan yapı arasında bir ortaklık vardı. Bu ortaklığın bugün bile ne derece bozulmuş olduğu çok açık değildir..” 
“KONGREYE GELMEDİ, AYNI SAATLERDE GÜLEN’E ÖVGÜLER DÜZDÜ”

İttifakın bozulmamış olduğuna yönelik söyleminiz çok iddialı değil mi?

Erkan Mumcu:

Evet iddialı. Ama ben böyle bir şüphe taşıyorum. Eğer ‘FETÖ Borsası’ndan söz edilebiliyorsa, eğer FETÖ terör örgütü diye adlandırılan yapının devlete karşı silahlı girişimde bulunma iradesini kuranlardan neredeyse hiçbirinin hesap vermediği bir tablo ile karşı karşıya isek, ben bu şüpheyi taşırım..

Şimdi insanların 2007’de sizin bahsettiğiniz konuşmayı yeniden izleyip, ya da yeni fark edip, dönüp beni öngörülerim dolayısı ile kutlamaları canımı acıtıyor. Bundan hiç mutluluk duymuyorum. Hatta hüzün de değil, bir tür ikrah duygusu yaşıyorum. Çünkü olan her şey, apaçık ve herkesin gözü önünde oldu..

Anavatan Partisi’nin, Demokrat Parti’ye katılma kararı almak amacı ile topladığı Genel Kurulu’na Mehmet Ağar gelecek ve o günkü -Demokrat Parti tüzel kişiliğinin yasal temsilcisi sıfatı ile- bu birleşmeye dair taahhütlerini ilan edecekti. Gelmedi. Peki, gelmeyip ne yaptı? Türkçe Olimpiyatları’na gidip Fetullah Gülen’e övgüler düzdü. Aynı saatlerde binlerce insan kongre salonunda Mehmet Ağar’ı söz verdiği gibi bir beyanda bulunması için beklerken, o gidip Fetullah Gülen’e övgüler düzen konuşmalar yaptı..

 

Sebebini sordunuz mu? 

Erkan Mumcu:

 • Sordum.” 
“GÜLEN BENİM KONUŞMAMDAN İNCİNDİĞİ İÇİN ARKADAŞLARINI AMERİKA’YA GÖNDERMİŞ”

Ne cevap aldınız? 

Erkan Mumcu:

 • “Bana, Meclis Grubu’ndaki konuşmamdan dolayı Fetullah Gülen’in çok ‘incinmiş’ olduğunu, o yüzden onun gönlünü almak için arkadaşlarını görevlendirdiğini, Amerika’ya gönderdiğini, bunları onun gönlünü almak için yaptığını, başka bir amacının olmadığını söyledi..”

Gönderdiği kişinin kim olduğunu söyledi mi?

Erkan Mumcu:

 • Celal Adan’ı göndermiş. Bana öyle söyledi. Kendim tanık değilim. Her şeye rağmen biz, seçimlere Anavatan Partisi olarak değil, Demokrat Partisi çatısı altında katılıyoruz diye aday listelerinin verileceği son gün, son 2 saat kala gidip Yüksek Seçim Kurulu’na bildirimde bulunduk. 

  Kalan 2 saat içinde de anlaştığımız şekilde, Demokrat Parti listelerinde anlaştığımız isimlerin sunulması YSK’ya gerekiyordu. O listeler kamuoyundan gizli şeyler değil. Devletin resmi kayıtlarında duruyor. Demokrat Parti bir liste verdi. O listede bir tane bile Anavatan Parti’li yoktu. Var diyen var ise gelsin bana da göstersin. Şimdi bu herkesin gözü önünde olan bir şey iken, hiç kimse ama hiç kimse Mehmet Ağar’a bunu neden yaptığını sormadı. Hiçbir zaman sormadı. Aradan 15 yıl geçti hala sormadı. Eğer Demokrat Parti birleşmesi mümkün olsa idi, en azından gerçekleşecek en somut ve en kesin sonuçlardan birisi AKP’nin tek başına iktidarının imkânsızlığı idi. 

  Ardından benim aleyhimde olağanüstü bir kampanya başladı. Hükümet yandaşı medya, cemaat medyası, hatta sol medya. Bunun altını çizmek istiyorum..
 • Kamuoyunda solcu ya da liberal ya da özgürlükçü olarak bilinenler kampanyaya katıldı. Bu kadar aleni bir gerçeğin bu kadar herkesin gözü önünde bir gerçeğin nasıl örtüldüğünü ve çarpıtıldığı ben gördüm. Ben buna Marquez’in romanındaki gibi ‘Kırmızı Pazartesi Sendromu’ diyorum. Herkes biliyor. Gerçek; yalan ve efsane ile bambaşka bir hüviyete büründürülüyor ve sonra gerçek unutulup gidiyor. Bütün bu olup bitenlerin bedelini en masum olanlar ödüyor. Cezasını en masum olanlar çekiyor. 

  Mesela çok çarpıcı bir örnek vereyim size. Darbeleri Araştırma Komisyonu’na Mehmet Ağar bir beyanatta bulunmuş. Ben çok sonra öğrendim. ‘Erkan Mumcu 3 milletvekili ile gelip bizim Demokrat Parti’yi ele geçirmeye çalıştı’ demiş. Bu sözü söylediği yer Türkiye Büyük Millet Meclisi. Söylediği kimseler milletvekilleri ve gazeteciler. Bir Allah’ın kulu şunu demiyor; yahu kardeşim 3 milletvekili olan senin partindi, grubu olan parti Anavatan Partisi idi. Senin yasal yetkili olduğun tüzel kişilik altında birleşmeye rıza gösterdi. Sonunda sen de onu bozdun. Kimse bu cümleyi kurup sormuyor bile. Bugün de sormuyor. Sonra da Mübariz Mansimov çıkıp beni Fetullah Gülen ile Mehmet Ağar tanıştırdı deyince, hiç ummayacağınız yayın organlarından yine gerçeği örten, gizleyen röportajlar yayınlanıyor. Bu dediğim öyle eski zamanlarda, daha dün yaşandı.

   
“TOZ ZERRESİ KADAR MESULİYETİM YOK”

İki sorum olacak 2007’deki o sürece dair. Birincisi, siz grubu olan partinin genel başkanıydınız. Neden milletvekili sayısı açısından bakınca daha küçük olan bir partinin genel başkanının lideri olduğu bir yapıya katılmayı kabul ettiniz? İkincisi de hiç mi kabahatiniz olmadı? Mesela Mehmet Ağar’ın genel kurulunuza gelip konuşma yapması beklenirken, gelmeyip Türkçe Olimpiyatları’na katıldığında neden geri çekilmediniz? 

Erkan Mumcu:

 • “Bir toz zerresi kadar dahi mesuliyetim yoktur. Bir insanın aklına gelebilecek, aklen mümkün olabilecek, bütün fedakârlıkları kabul ettim. Çünkü kamuoyu bunu bekliyordu. Bunu istiyordu. Çünkü güçlü bir merkez sağ alternatif yaratılması bekleniyordu. Bu çok açıktı..
 • Tarihin akışı kişilerin bireysel kariyerlerinden, yahut kurumların dönemsel avantajlarından çok daha önemli, öncelikli ve yaşmasaldır. Orada o ısrarı ortaya koymamın sebebi tarihin akışını değiştirecek bir müdahalenin mümkün olmasıydı..
 • Bunda ne kadar haklı olduğumu bilmek isteyenler önce sizin söz ettiğiniz 22 Mayıs 2007 tarihli konuşmama baksın. Youtube’de bulabilirler. Ve o günden bugüne kadar ne yaşadık şöyle bir gözden geçirsinler. Ahlaklı ve fedakâr bir tavır göstermiş olmam bence sadece övülmesi gereken bir şey. Bunu bir kabahat bir kusur diye gören birisi varsa lütfen çıksın bana da bir anlatsın. Ben de bir anlayayım..” 
“ADAMIN NİYETİ İTTİFAKI BOZMAK, KAÇAK GÜREŞİYOR DENİLDİ”

Anlattıklarınızı yaşamadan önce olabileceğini hiç tahmin etmediniz mi? 

Erkan Mumcu:

 • “Ettim. Daha doğrusu ben etmedim, bana söylendi. Bu adamın niyeti şöyle böyle, ittifakı bozmak, kaçak güreşiyor, randevulara gelmiyor, verdiği sözleri tutmuyor denildi. Ama ben büyük bir başarı karşısında bunu yapması için mantıklı bir neden bulamıyordum. Kaldı ki bulsam bile ne değişirdi?..
 • Artık sonuna kadar o olasılığı zorlamak dışında yapılacak bir şey yoktu. Anavatan Partisi’nin tek başına yüzde 5, Doğru Yol Partisi’nin yüzde 3 oy alması neyi değiştirecekti?..
 • Ancak ikisinin bir arada yüzde 16 – 20 aralığında oy alabileceği görünüyordu. O günkü kamuoyu araştırmaları ortada. Bunun mümkün olması neyi değiştirecekti? Kendisini milletine, toplumuna milletinin fertlerine karşı sorumlu hisseden bir bireyin alması gereken karar ne ise ben de o kararı aldım. Dolayısı ile yaptığım şey, tam bir fedakârlıktır. Apaçık..
 • Ben bunun takdir edilmesini falan beklemiyorum. Ama hala gerçeğe arkasını dönmek, yani gördüğünü görmemiş gibi yapmak, işittiğini işitmemiş gibi yapmak gibi aşağılayıcı bir durumdan bu toplumun aydınlarının kurtulmasını istiyorum.”  
“DEMOKRAT PARTİ’Yİ İKTİDAR VE ORTAĞI CEMAAT SABOTE ETTİ”

Demokrat Parti süreci sabote edildiyse bunu kimin yaptığını da söyleyebilirsiniz o halde…

Erkan Mumcu:

 • “Cemaat ve ortağı olan iktidar sabote etti. O günkü iktidarın kimlerle ortak olduğu hiç de meçhul değildir. Herhangi bir iddia ile ifade etmeye de değmeyecek kadar apaçıktır, alenidir, herkesin gözü önündedir..
 • Nitekim 2014 yılında, Abdullah Gül’ün görev süresinin sona ermesinin yakınlaşmasıyla başlayan gerilim, cemaat ve AKP içinde Tayyip Erdoğan inisiyatifini karşı karşıya getirdi. AKP’yi demiyorum. AKP içinde Tayyip Erdoğan inisiyatifini karşı karşıya getirdi..
 • O tarihe kadar AKP, Tayyip Erdoğan dışındaki inisiyatiflerin de ortaklığı olan bir iktidar iken, o tarihten sonra, kuruluşundan itibaren ortaklık statüsünde olanların tasfiye edilmesi yeni gerilimleri yarattı. O gerilimler bizi 15 Temmuz’a getirdi. Ve artçıl sarsıntıları bugün de hala devam ediyor..”  
erkan mumcu iç.jpg
Fotoğraf: Independent Türkçe/cafemedyam

“HÜKÜMET KORKMAZ YİĞİT’İN VİDEOSUYLA YIKILDI; GELİN BİR DE BUGÜNE BAKIN”

Türkiye’nin getto olduğundan ve mafya ile siyasetin iç içe olmasından bahsettiniz. 95 yılından 2007 yılına kadar da TBMM’deydiniz. Bu 12 yıllık süreçte mafya-siyaset ilişkisine şahit oldunuz mu?

Erkan Mumcu:

 • Anavatan Partisi’nin ve Demokratik Sol Parti’nin dışarıdan destekli koalisyon hükümeti nasıl yıkıldı? Alaattin Çakıcı’nın kendisini tehdit ettiğini söyleyen Korkmaz Yiğit’in videosuyla… Korkmaz Yiğit’in videosunun içeriğine bakın. Gelin bir de bugün yaşanmakta olanlara bakın.

  Apriori – apaçık olanın ve ortada duranın, herkesin sağduyusu ile görebilir olduğunun delillendirilmesi istenemez..
 • Bu ülkenin en zenginleri, nasıl oluyor da siyasetçiler ve bürokratlar olabiliyor?..
 • En lüks yaşayan, en geniş ekonomik imkânlara sahip olanları, toplamda nasıl oluyor da siyasetçiler ve bürokratlar olabiliyor?..
 • Peki, en zenginlerin bunlar olduğu savından vazgeçtim bir an için. Geçmiyorum ama bir an için vazgeçtim. Bunların sahip olduğu servet ve imkânları sormak, kaynağını sormak niye kimsenin aklına gelmiyor mu yoksa cesaret mi edilemiyor? Nasıl olup da hayatı boyunca devlet memuriyetinden başka hiçbir iş yapmamış bir adam nasıl olur da 16 ile 20 milyon dolar ederi olan bir konuta sahip olabiliyor?”

Kim bu kişi? 

Erkan Mumcu:

 • “O kadar çok ki. Tekrar ediyorum apriori olanın kanıtı istenmez. Kim sorusu yanlış. Kimler, kimler, kimler… Ben herhangi bir ‘kim’e işaret edersem, bu, tezimi kişiselleştirmem ve daraltmam, gerçeği örtmem anlamına gelir. Tam tersini yapıyorum. Hayatı boyunca devlet memuriyetinden başka hiçbir iş yapmamış olan kimselerin, bordrolu çalışan olmaktan başka hiçbir iş yapmamış kimselerin apaçık ortada görünen saltanatları, lüksleri, şatafatları, ne ile açıklanabilir?..
 • Ben söyleyeyim mi ne ile açıklanabilir?..
 • ‘Kamu’ kavramı ile ‘devlet’ kavramının yer değiştirmiş olması ile açıklanabilir. ‘Kamu’ yani halka ait olanların ‘devlet’e aitmiş olduğu anlayışıyla yer değiştirmesiyle açıklanabilir. Devlet mülkiyeti bir ganimet gibi görülegeldiği için, ganimetten pay almak meşru kabul edildiği için, aslında halkın olan ganimet gibi görülüyor..
 • Ama nereye kadar gider bu? Gerçekten ortada bölüş bölüş, paylaş paylaş bitmeyen bir ganimet varken devam ediyor. Fakat içinde bulunduğumuz süreçte olduğu gibi artık bu ganimetten pay dağıtılamaz hale gelince, çatışma başlıyor. ‘Hoşafın yağı kesilince’ yeniçeri baş kaldırıyor..”
“TEKRARLANAN İSTANBUL SEÇİMİ, BENİ KAMU VİCDANI KONUSUNDAKİ OLUMSUZ YARGILARIMLA YÜZLEŞMEYE ZORLADI”

AKP’den sizden başka ayrılan çok isim, çok ekip oldu. Her biri de siyasette bir şekilde yoluna devam etti. Kimisi yeni parti kurdu, kimisi başka partilere katıldı. Siz AKP’den ayrılmanızdan hemen sonra, yeni bir yola girdiniz. Bir süre ANAP Genel Başkanlığı yaptınız. Sonra Demokrat Parti süreci yaşandı ve ardından da siyasetten elinizi çektiniz. Aradan da 14 sene geçti. Siyasete geri dönecek misiniz?

Erkan Mumcu:

 • “Kamu vicdanı denen bir şeyin gerçekten var olup olmadığı konusunda çok derin kuşkular yaşamaktaydım. Bugün de bu kuşkularımdan kurtulduğumdan emin değilim. Tekrarlanan İstanbul seçimleri, beni kamu vicdan konusundaki olumsuz yargılarımla yüzleşmeye zorladı. Çünkü, İstanbullular maç oynanırken bir taraf lehine kural değiştirilmesine çok onurlu bir itiraz ortaya koydu. Kamuoyu denilen şeyin günübirlik değişken bir şey olarak var olduğunu biliyorum ama kamu vicdanı denilen şeyin var olduğuna dair kuşkuluydum. Bireylerin vicdanları vardır ama toplumların vicdanı var mıdır? Bu konuda çok derin bir kuşkuya düştüm. Bu kuşkunun hayatımda pek çok karşılığı var. Çünkü kitleler gözler önünde yaşanmış bir şeye gözlerini yumabiliyorlar ve ona çeşitli efsaneler ile örtüler örtüp görünmez kılabiliyorlar. Bunu sadece medya mensupları, siyasetçiler, bürokratlar yapmıyor. Din adamları, kanaat önderleri, cemaatler tarikatlar, okumuş yazmışlar, sağcılar, solcular hepsi de yapıyorlar. Bir kısmı bu dünyanın günah keçisi, bir kısmı da öte dünyanın zebanisi ilan ediyorlar. 
  Öyleyse kimin vekili olacaktım? Ancak hak arayanın vekili olabilirim. Hakkını arayanın..” 
“KÜRTLER KENDİLERİNİ PKK’NIN İPOTEĞİNDEN KURTARAMIYOR”

Hak arayan bir sürü kesim var şu an…

Erkan Mumcu:

Ayrıcalık arayanın hak arıyormuş gibi kendini sunup aslında bir -imtiyaz- isteyenin vekilliğini yapamam ki. Bu benim kendi varoluş duyumsayışıma aykırı bir şey. Yapamam. Siyaset ile arama mesafe koyma nedenim budur. 

Mesela Kürtler imtiyaz mı istiyor? 

Erkan Mumcu:

 • “İmtiyaz değil, hak arıyorlar. Peki ya Kürtçüler? Peki ya onların sözcüleri? Şu çok net değil mi, terör ve şiddet yoluyla hak aramanın gayrı meşru olacağını söyleyemedikten sonra nasıl bir anlayış birliğine varacaksınız? ..
 • Senin zulmün kötü ama benim zalimim iyi. Olabilir mi böyle bir şey? Kendi tezinizi kanıtlayacak en iyi örneği verdiniz. Bu bir siyasetçinin tek başına aşabileceği bir handikap değil ki. Kürtler, PKK’nın ipoteğinden kendilerini kurtaramıyor. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti devleti de özellikle Kürtlerin seçtiği partilere karşı takındığı tutumuyla bu ipoteğin kaldırılmasını neredeyse imkânsızlaştırıyor. Yani yapması gerekenin tam tersini yapıyor… 

  Olması gereken şey Kürt kamuoyunun üzerindeki ‘Bizim kanımız döküldü, can verdik, bu mücadeleyi biz kurduk, biz yarattık, dolayısı ile söz hakkı da bizimdir’ diyen PKK’nın ipoteğini kaldırabilmektir..
 • Barışçıl, sağduyulu, demokratik, evrensel insan hakları ve hukuk normlarına uygun bir düzeni talep edilebilir. Onun izin verdiği metotlar ile talep edebilir hale gelemiyor ki Kürt kamuoyu. Bu anlamı ile mazlum. Ama vekâletini verdiği avukat üçkâğıtçı. Aynı şey, muhafazakârlar için de geçerli. Belki 20 senelik AK Parti iktidarı Türkiye’de muhafazakârların uğradıkları gadri unutturdu. Mağduriyetleri unutturdu. Çünkü onlar da başka mazlumların ahını kulaklarını tıkayarak kendi mağduriyetlerini unutulur kıldılar. Ben bu konuda kamuoyunu suçlamıyorum. Ama ne oldu? Mağdurdular, hak arıyorlardı, mağrur oldular, ayrıcalık arıyorlar. Bunun kitlesel sosyo-psikolojik bir arka planının, temelinin olmadığını kimse söylemesin. Bu siyasetçilerin ihtirasları, emperyalist siyasanın kurgularıyla açıklanabilir bir şey değil. Onların yokluğunu söylemiyorum. Var ama sadece bunlarla açıklanabilir değil. Hak bilinci, eşitlik bilinci, hukuk bilinci. Bunların tamamının adı vicdan. Vicdan egemen olmadıkça, yapılacak bir şey yok. Türkiye gibi, pek çok mağduru bulunan bir toplumu ve bu kadar çeşitli bir toplumu bir ortak gelecek ülküsünde birleştirebilmenin yegâne yolu önce vicdan temelinde buluşmak. Buluşamadıkça, ortaklaşılabilecek bir gelecek ülküsü kurulamaz.  Onu kuramadıkça da her ne kadar edebiyatı yapılsa da hakikaten bir millet olunmaz..”
“SÜRPRİZLERE HAZIR OLMALIYIZ”

Bugün siyaset ittifaklar üzerinden konuşuluyor, Saadet Partisi’nin, İyi Parti’nin, CHP’nin içinde olduğu, HDP’nin dışarıdan destek verdiği bir yerel seçim süreci yaşadık. Sonrasında Gelecek Partisi ve Deva Partisi de kuruldu ve muhalefet kanadındalar. Siyasetin geleceğini nasıl görüyorsunuz

Erkan Mumcu:

 • “Dönemsel, pragmatik bir işbirliği. Dolayısı ile temellerinin sağlam olduğundan emin değilim. Hangi manipülasyonlarla hangi müdahalelerle yolundan saptırılabileceği bilinemez. Ahlaki ve felsefi temelleri apaçık kurulmamış bir işbirliğinin bizi nereye götüreceğini de bilemeyiz. O yüzden sürprizlere hazır olmalıyız..”
“TÜRKİYE’DE İKTİDAR DEĞİŞİR AMA BU TÜRKİYE’Yİ NE KADAR DEĞİŞTİRİR?”

Bir iktidar değişimi bekliyor musunuz? Mesela 98 yılındaki hükümetin yıkıldığı süreci anlattınız. Bir benzerlik görüyor musunuz? 

Erkan Mumcu:

 • “O gün Türkiye’de medya, yargı tek kişinin elinde değildi. O günün Türkiye’si bugüne göre daha çok sesli bir Türkiye idi. Dolayısı ile bugün aynı durumda değiliz. Düne göre Türkiye’nin kendisine yeni bir siyasi program yaratması daha zor ve daha gerilimli bir iş. Ama imkânsız değil. Yani Türkiye’de iktidar değişir. Ama bu Türkiye’yi ne kadar değiştirir? Bu Türkiye’de neyi değiştirir? Burası kuşkulu. Şimdi belediyelerde muhalefet partilerinin de iktidarı var. Değil mi? Herkes elini vicdanına koysun sorsun. Bu iktidarın değiştiği mikro iktidar alanlarında geçmişe göre ne fark var? Senaryo mu değişti, aktörler mi?” 

Farksız mı size göre? 

Erkan Mumcu:

 • “Ben senaryoyu aynı, aktörleri farklı görüyorum. Hatta bazen aktörleri de aynı görüyorum. Dün A şahsına işini gördürenler bugün B şahsına da aynı yöntemlerle işini gördürmeye devam edebiliyorlarsa, mesela değişmeyen bir ‘işini gördüren’ var demektir. Ve değişmeyen bir iş gördürme usulü vardır. Dolayısı ben neyi değiştirmeliyiz sorusunu daha samimiyetle sormalıyız diyorum..”
TBMM Başkanvekili, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan / Fotoğraf: tbmm.gov.tr / cafemedyam
CELAL ADAN YANIT VERDİ! : “İSPATLANSIN, SİYASETTEN ÇEKİLİRİM”

“Mehmet Ağar, Celal Adan’ı Fetullah Gülen’e gönderdiğini söyledi” diyen Erkan Mumcu’ya, Celal Adan yanıt verdi: “İspatlansın, siyasetten çekilirim.”

TBMM Başkanvekili Adan, 2007’deki Demokrat Parti sürecinde Fetullah Gülen ile görüştüğü iddiasını yalanladı ve Mehmet Ağar’ı şahit gösterdi. Mehmet Ağar ise “Ben Celal Adan’dan böyle bir talepte bulunmadım, böyle bir görüşme olmadı” dedi

Celal Adan: “Bayram olduğu için çok sert ifadeler kullanmak istemiyorum

2007 sürecinde Demokrat Parti’de siyasi hayatını sürdüren ve şimdi Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı TBMM Başkanvekili olan Celal Adan:

 • “Erkan Bey yaptığı açıklamada, ‘Tanık olmadım, bilmiyorum’ diyor ama kendisine böyle bir şey söylendiğini ifade ediyor. Bu konu daha önce de gündeme gelmişti. Bayram olduğu için çok sert ifadeler kullanmak istemiyorum ama daha önce gündeme geldiğinde bu iddia ile ilgili, çok ağır şeyler söyleyerek tepki göstermiştim.”
 • “İspatlansın, siyasi yaşamımı sonlandırırım”
 • “Erkan Mumcu’yu da Mehmet Ağar’ı da tanırım. Hayatımın hiçbir döneminde Pensilvanya’ya gitmedim. Türk devleti, gidenlerin kim olduğunu bilir. Keşke gidenlerin kim olduğu açıklansa. Gitsem ‘gittim’ demekten çekinmezdim. Yeryüzünde hiçbir güç beni siyasi analiz için Fetullah Gülen’le görüşmemi benden talep edemez. Bizim duruşumuz bellidir. 18 yaşından beri Türk milliyetçiliği referanslı bir siyasi yaşamım var..

  Bu iddia baştan aşağı yalandır, iftiradır. İlgimin olmadığı bir olaydan ötürü ismimin geçmesi beni son derece üzmüştür. Sayın Mehmet Ağar’a sorabilirsiniz. Mehmet Ağar bana bu iddianın yalan olduğunu söyledi. Ayrıca kimse benden böyle bir talepte de bulunmadı. Eğer benim Pensilvanya’ya giderek Fetullah Gülen’le görüştüğüm ispatlanırsa, milletimden özür dileyerek siyasi hayatımı sonlandırırım.. 

  Allah doğrunun yardımcısıdır. Tüm insanları doğruyu konuşmaya davet ediyorum. Benim milletimizden saklı, hesabını veremeyeceğim hiçbir işim yoktur.”
MEHMET AĞAR: “BÖYLE BİR GÖRÜŞME OLMADI

TBMM Başkanvekili Celal Adan’ın sözleri üzerine eski Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar’a da söz konusu iddiayı sorduk.

Ağar, “Ben, Celal Adan’ın Fetullah Gülen’le görüşmesini istemedim. Böyle bir görüşme olmadı” yanıtını verdi. 


 

© The Independentturkish / Can Bursalı 

GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞEN AÇIKLAMALAR…

1995 yılında Anavatan Partisi’nde politikaya atılan Erkan Mumcu 20. dönem Isparta Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Parlamento’da Araştırma Komisyonu Başkanlığı, Adalet ve Anayasa Komisyonlarının yanı sıra çeşitli araştırma ve soruşturma komisyonlarında da üye olarak görev aldı. 1995-1996 yıllarında Anavatan Partisi Genel Başkan Danışmanı olan Mumcu, 1997-1998 yılları arasında Anavatan Partisi Genel Sekreteri olarak partisinin karar organında yer aldı. Mumcu, yine 1998 yılı sonundan 1999 yılı Haziran ayına kadar partisinde Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 

Haziran 1999’da kurulan Türkiye Cumhuriyeti 57. Hükümeti kabinesinde Turizm Bakanı olarak yer aldı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP’den milletvekili oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Erkan Mumcu 15 Şubat 2005’de bakanlık görevinden ve AKP’den istifa etti. Anavatan Partisi’ne dönen Mumcu, tek aday olarak girdiği 4.Olağanüstü Kongre’de Genel Başkanlık’a seçildi. 

367 KRİZİNDE GÜL VE ARINÇ ERDOĞAN’A KUMPAS KURDU”

AKP iktidarında MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Erkan Mumcu gündeme bomba gibi düşecek bir röportaj verdi.

Erdoğan, geçtiğimiz hafta partisinden istifa ederek yeni parti kuracağını ilan eden Ali Babacan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da kuracağı belirtilen yeni bir parti söylemleri ile ilgili geçmişte AKP içinde olup yollarını ayıranlar için “tarih oldular” ifadelerini kullanmıştı.

AKP iktidarının ilk yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Erkan Mumcu, 2005 yılında AKP’den ayrılarak Anavatan Partisi’nin başına geçmişti.

2007 SEÇİMLERİNE KUMPAS DEDİ

Uzun süredir sessiz kalmasının gerekçesini “konuşacak mecra bulamamak” ifadeleriyle açıklayan Erkan Mumcu, 2007 yılında seçimlere sokulmamasını “kumpas” kavramıyla açıkladı.

‘PLANDA ARINÇ’TA VAR’

2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan 367 krizi için “367 kumpası” ifadesini kullanan Mumcu, krizin 2005’te hazırlandığını ve operasyonun içerisinde FETÖ’nün de olduğunu ifade etti.

367 krizinin Erdoğan’a karşı Abdullah Gül seçeneğini ortaya çıkarmak için hazırlandığını ifade eden Mumcu, operasyonun içerisinde Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın da olduğunu iddia etti.

“O koalisyonun hala çalıştığını düşünüyorum” diyen Mumcu, bugüne gönderme yaptı.

‘HALA ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR’

2007 yılında Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda ona oy vereceklerini Erdoğan’a ilettiklerini anlatan Mumcu, “bir aile içi suç yaşandı hala örtmeye çalışıyorlar” yorumunu yaptı.

Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın bir mutabakat kurduğunu ancak mutabakatı Arınç-Gül ikilisinin bozduğunu kaydeden Mumcu, “Arınç, Erdoğan’ı Gül’e mecbur etti”tespitinde bulundu.

‘ASIL HESAP VERMESİ GEREKEN ABDULLAH GÜL’

Ergenekon operasyonlarını 2004 YAŞ kararlarında alınan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın Kolordu Komutanlığı’na çıkarılması kararının tetiklediğini söyleyen Mumcu, operasyonla ordunun ABD inisiyatifi dışına çıkmasının engellendiğini iddia etti. “Asıl hesap vermesi gereken adam Abdullah Gül” diyen Mumcu, Gül için “Majestelerinin valisi” ifadesini kullandı. Mumcu, “yanlışıyla eğrisiyle doğrusuyla Tayyip Erdoğan daha hakiki bir adam ama öteki arkadaş (Gül) öyle değil” dedi. Erkan Mumcu, ANAP-DYP koalisyonunun bozulması sürecinde İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar’ın şantaja uğradığına inandığını söylerken, Ağar’ın bu sayede Susurluk davasından kolay yolla kurtulduğunu iddia etti.

İLGİLİ HABER

Yurt Gazetesi

ODATV BARIŞ TERKEOĞLU

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: