SAĞLIK

Gırtlak kanserinin ve çocuklarda yüksek tansiyonun en önemli sebebi sigara ve tütün kullanımı!

.

Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda yüksek tansiyon riski artıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmada sigara dumanına maruz kalan çocukların yüksek tansiyona sahip olma riskinin daha fazla olduğu tespit edildi..

JAMA Network Open dergisinde yayınlanan çalışmanın sonucuna göre tütün dumanına maruz kalan çocukların yüzde6’sının yüksek tansiyona sahip olduğu ortaya çıktı.. Dumana maruz kalmayan çocuklarda ise bu oran yüzde4 seviyesinde..

  • Çalışma tütün dumanına maruz kalanları şu şekilde kategorize ediyor:

“Sigara içen, sigara içen biriyle yaşayan veya kanında litre başına 0,05 mikrogramdan fazla nikotin tespit edilen çocuklar”.

New York’taki Montefiore Tıp Merkezi’nde araştırma görevlisi Dr Rebecca Levy, çocukluktan sigara dumanına maruz kalmanın yetişkinliğe kadar devam eden olumsuz sonuçlar yaratabileceğini ifade etti.

Levy ayrıca sigara içen ailelerde çocuklarının ilerde sigara içmeye başlama olasılığının daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

‘Çocukları korumanın en iyi yolu: sigarayı bırakmak’

2007 – 2016 yılları arasında ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketine katılan 8 ila 19 yaşlarındaki 8 bin 520 kişiden 3 bin 690’ı yani yüzde 43’ünün tütün dumanına maruz kaldığı tespit edildi.

Amerikan Pediatri Akademisi yöneticilerinden Dr. Karen Wilson, sigara dumanına maruz kalan çocukların oranının bu kadar yüksek olmasını “endişe verici” olarak değerlendirdi..

Wilson, ailelerin çocuklarını sigaranın zararından korumak için yetişkinlerin sigarayı bırakmayı düşünmeleri gerektiğini vurguluyor..

Wilson, sigarayı bırakmak isteyenler için nikotin replasman tedavisi ve diğer ilaçlar gibi çok sayıda kaynak olduğunun altını çiziyor..

Eur//Hüseyin Koyuncu

“ANİ SES KISIKLIĞI GIRTLAK KANSERİ BELİRTİSİ OLABİLİR”
Baş boyun kanserleri içinde en yaygın görülen gırtlak kanserinin en erken belirtisi ses kısıklığı ve sesteki değişim…
  • Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Tolga Kandoğan:

“Gırtlak kanserinin en önemli sebebi sigara ve tütün kullanımıdır.”

Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Prof. Dr. Tolga Kandoğan, baş boyun kanserleri içinde ilk sırada yer alan gırtlak kanserinin erken belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

  • Prof. Dr. Kandoğan:

“Gırtlak, nefes borusunun üst kısmında bulunan, nefes almamıza ve konuşmamıza yarayan bir yapıdır. Bu bölgenin kanserlerine gırtlak kanseri denir. Bu bölge kanserlerinin erken belirtisi ses kısıklığı, seste değişiklik olmakla beraber, kanserin yerleşim yerine göre bu ses kısıklığı ileri evrelerde de görülebilmektedir.  Buna ek olarak hastalarda yutma zorluğu, boyunda şişlik, nefes darlığı, halsizlik, öksürük, kulağa vuran ağrı gibi yakınmalar da eşlik eder.”

“SİGARA VE KÖTÜ BESLENME EN ÖNEMLİ FAKTÖR”
  • Gırtlak kanserinin en önemli sebebinin sigara ve tütün kullanımı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kandoğan:

“Günde bir paket sigara içenlerde gırtlak kanseri görülme ihtimalinin içmeyenlere göre 40 kat fazla olduğu rapor edildi. Bununla beraber alkol, HPV virüsü, sağlıksız ve kötü beslenme de sebepler arasındadır. Alkol kullananların kullanmayanlara göre 3 kat fazla risk altında olduğu biliniyor. Gırtlak kanserine reflünün de sebep olabileceği düşünülmekle beraber bu varsayım henüz ispatlanmış değildir.”

“HPV’YE KARŞI KORUNUN”
  • Prof. Kandoğan:

“Sigara ve tütün ürünlerinden, alkolden uzak durdurmanın, kullanıyorsak bırakmanın gırtlak kanserinden korunmada önemli bir adım. Sağlıklı bir beslenme programına uymak, HPV’ ye karşı korunmak bu bölge kanserlerine yakalanma olasılığını ciddi oranda düşürüyor.”

“TANIYI KBB UZMANI KOYABİLİR”
  • Gırtlak kanserine karşı belirtileri fark eder etmez mutlaka konunun KBB ve baş boyun cerrahisi uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kandoğan:

“Hastalığa tanı KBB ve baş boyun cerrahisi uzmanı tarafından endoskop ile yapılan muayenenin ardından şüpheli yerlerden biyopsi uygulanarak konulur. Gereken durumlarda; MRG,  BT, PET gibi radyolojik yöntemlerden de yararlanılabilir.”

“ERKEN DÖNEM TANIDA TEDAVİ BAŞARISI YÜKSEK”
  • Özellikle erken dönemde yakalanan gırtlak kanserinin tedavi başarısının oldukça yüksek olduğundan bahseden Prof. Dr. Kandoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Öncelikli tedavi cerrahi olmakla beraber ileri evrelerde radyoterapi ve kemoterapi de tedaviye eklenerek kombine tedavi uygulanabilir. Boyun bölgesine sıçramış olan gırtlak kanserlerinde ameliyat planına boyun da eklenir. Zaman zaman  ameliyat yapılamayan çok ileri kanserlerde kemoterapi ile kanserli bölge küçültülüp ameliyat yapılabilir hale getirilebilir. Özetlemek gerekirse tedavi hastalığın evresine göre planlanır. Bu planlamanın Baş Boyun Onkoloji Konseyi tarafından belirlenmesi uygun olacaktır.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top