GÜNDEM

Gri Pasaport: Sahtekarlığı ortaya çıkaran Konsolos muavini karı koca o günden beri gün yüzü görmedi

.

İÇİNDEKİLER

“Gri pasaport skandalını ortaya çıkartmıştı! Konsolos çifti, konsolosluğa alınmadı”

Türkiye’den Almanya’ya insan kaçırma yolu olarak kullanılan Gri pasaport sahtekarlığını ortaya çıkaran Muavin Konsolos Mehmet Fidan ve eşi Muavin Konsolos Güler Fidan, görev yaptıkları Hannover Başkonsolosluğu’na alınmadı..

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinden, Gri pasaport verilerek Hannover’e gönderilen kaçakları tespit edip Ankara’ya bildirilen ve o günden beri gün yüzü görmeyen konsolos çift, Ankara’ya geri çağrılma kararı nedeniyle gittikleri konsoloslukta kapıda kaldı..

Diplomatik pasaportu bulunan, 37 yıllık Dışişleri personeli Mehmet Fidan’a, ‘görevden el çektirildikleri gerekçesiyle’ özel eşyalarını gelip alması söylendi..

Fidan ve eşi konsolosluğa geldiklerinde ise normal kapıdan içeri alınmadılar ve yan tarafta bulunan yabancılar ile Suriyeliler’in işlem yaptırdığı yere yönlendirildiler..

Yol parası alamayan, devir teslim yapamayan çift, yönlendirildikleri alanda diplomatik pasaportlarını göstererek kişisel eşyalarını almaya çalıştı..

Video: Avrupa Postası
  • Mehmet-Güler Fidan:

“Gri pasaport olayını ortaya çıkardık diye bunlar başımıza geliyor. Devletimizin düşürüldüğü duruma bakın. Asker kaçağı birini ortaya çıkarmıştım. Konsoloslukta çalışıyordu. Şimdi o Musa Seyyar isimli şahıs içeride çalışıyor, biz içeri giremiyoruz..” 

NE OLMUŞTU?

Hannover Muavin Konsolosu Güler Fidan, AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin temin ettiği gri pasaportla Almanya’ya kaçan 45 kişiden şüphelenip başkonsolosu uyarmıştı..

Başkonsolosun ise olayın üzerine gitmediği öğrenilmişti. Fidan, başkonsolos hakkında Eylül 2020’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmasının ardından Savcılık Fidan’ın ifadesine dahi başvurmadan, soruşturma açılmasına gerek duymamıştı..

İnsan kaçakçılığı skandalını fark eden ve konuyla ilgili Ankara’yı uyaran iki diplomat merkeze çekilirken, Malatya Yurtbaşı Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise skandalı gündeme taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba için, “Ne işi vardı Türkiye gündemine taşıyacak. Kendi memleketi değil mi, kendi de Malatyalı değil mi?” ifadelerini kullanmıştı..

NE OLMUŞTU?

“GRİ PASAPORTLA YURT DIŞINA İNSAN KAÇIRAN BAŞKANLARA ERDOĞAN’DAN ÖDÜL”

Belediyeler üzerinden verilen gri pasaportla yurt dışına insan kaçırma haberleriyle gündeme gelen belediye başkanlarına, Erdoğan tarafından ödül verildi..

Gri pasaportla yurt dışına insan kaçırma haberlerine konu olan Elazığ Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya ve Malatya Yurtbaşı Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Erdoğan’dan ödül aldı..

“ÖDÜLLER SPORTİF, KÜLTÜREL VE SOSYAL YATIRIMLAR NEDENİYLE VERİLDİ”

 Elazığ’ın Akçakiraz Belediyesi ve Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’nde gri pasaportla insan kaçakçılığı yapıldığı ortaya çıkmıştı..

AKP Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlediği gençlik festivalinin açılışını gerçekleştiren Erdoğan, ‘Yerel Yönetimler ve Gençlik Proje Yarışması Ödül Töreni’nde ‘gençlere yönelik fiziki, kültürel ve sportif yatırımlara ağırlık veren’ belediye başkanlarına ödül verdi…

Erdoğan’ın ödül takdim ettiği başkanlar arasında Elazığ Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya ve Malatya Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da yer aldı..

Çınar ve Kaya’nın ödülleri, ‘ilçelerinde gerçekleştirdikleri sosyal, kültürel ve sportif yatırımlarından’ dolayı aldığı belirtildi..

“ELAZIĞ’DA KAMYON KARŞILIĞINDA İNSAN KAÇAKÇILIĞI” 

Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya’nın yurt dışı gezisi adı altında Almanya’nın Bremen kentine 48 kişilik kafile göndermeyi planladığı, kafilenin bir kısmında sorun çıktığı için yaklaşık 20 kişi gönderdiği ancak sadece üç kişinin döndüğü ortaya çıkmıştı..

Kaya, insan kaçakçılığı iddialarını kabul etmiş, karşılığında ise 100 bin TL değerinde ikinci el bir kamyon aldığını söylemişti..

Kaya’nın açıklaması şu şekildeydi:

“Vatandaş işsiz güçsüz… Dedik buradan giderler, iş güç sahibi olurlar.. Bana makul geldi.. Burada Türkiye Cumhuriyeti’ne yük olacak insanlar gidiyor.. Euro, altın ve dolar gönderiyor.. Annesini, babasını rahatlatıyor.. Bir şeyin kârı, zararından fazlaysa doğrudur, helaldir, hoştur.. O mantıkla baktım..”

“MALATYA’DA 45 KİŞİDEN 43’Ü DÖNMEMİŞTİ”

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’nde ise “çevre gezisi” adı altında Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’ünün dönmediği ortaya çıkmıştı..

İnsan kaçakçılığı skandalını fark eden ve konuyla ilgili Ankara’yı uyaran iki diplomat merkeze çekilirken, Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise skandalı gündeme taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba için, “Ne işi vardı Türkiye gündemine taşıyacak. Kendi memleketi değil mi, kendi de Malatyalı değil mi?”

“İNSAN KAÇAKÇILIĞINI ORTAYA ÇIKARAN KONSOLOSLUK ÇALIŞANLARINA CEZA VERİLDİ”
“AKP’Lİ YEŞİLYURT BELEDİYESİ’NİN “İNSAN KAÇAKÇILIĞINDA” YENİ GELİŞME”

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’nin, gerçekleştirdiği söylenen insan kaçakçılığını ortaya çıkaran konsolosluk çalışanlarına ceza verildi..

Malatya’nın AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin, “çevre gezisi” altında Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün dönmemesiyle ortaya çıkan insan kaçakçılığı olayında yeni bir gelişme yaşandı..

Kaçakçılığı ortaya çıkaran Fidan çiftine Bakanlık tarafından ceza verildi..

Hannover Konsolosluğu’nda muavin konsolos olarak görevli olan Mehmet Fidan ve Güler Fidan, Yeşilyurt Belediyesi üzerinden gri pasaportla yapılan kaçakçılığı ilk farkeden isimler olmuştu..

Emekliliklerine kısa bir süre kalan Mehmet Fidan ve Güler Fidan, Konsolosluğunun e-postasına, Yeşilyurt Belediyesi’nin “Çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek” üzere bir gezi düzenleyeceğine dair bilgilendirme mesajı gelmesi üzerine skandalı ortaya çıkarmıştı..

Mehmet Fidan:

 “Eşim Muavin Konsolos Güler Fidan, 2020 yılının son aylarında Malatya Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla gelen “gri pasaport” sahibi 45 kişilik kafileden şüphelendi ve olayı mercek altına aldı. Daha sonra, Almanya’ya gelenlerin geri dönmediklerini sistemden tespit ederek, Başkonsolosu defalarca uyardı. Konunun insan kaçakçılığı ile ilgili olduğunu ısrarla anlattı ve hem Ankara’ya hem de Almanya’daki 13 Başkonsolosluğa dağıtımlı bir mesajla, ivedi bir şekilde konunun Dışişleri’ne iletilmesi için bir yazı hazırladı..” 

AKP'li Yeşilyurt Belediyesi'nin

CEZA VERİLDİ

Kaçakçılığı ortaya çıkarmalarının ardından merkeze çekilen Fidan çifti bu süreçte mobbinge maruz bırakılmıştı.. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı disiplin soruşturması başlatmıştı..

akanlığın soruşturması sonucunda Fidan çiftine ceza verildi..

Bakanlığın kararında, “Fiillerinizin ağırlığı ve niteliği dikkate alınarak brüt aylığınızdan 1/8 oranında ‘aylıktan kesme’ cezası ile tecziye edilmeniz uygun görülmüştür” denildi..

İşte o kararlar:

“BAVYERA’DA GRİ PASAPORTLARLA BAĞLANTILI ÜÇ SORUŞTURMA”

Türkiye’de ortaya çıkan gri pasaport skandalıyla bağlantılı sadece Bayvera’da dört soruşturma açıldığı, üçünün hâlâ sürdüğü ortaya çıktı..

Gri pasaportla Almanya’ya gelenler arasında üç yaşından küçük bir çocuk da var..

Türkiye’de Nisan ayında gündeme gelen belediyelerin hizmet pasaportlarıyla insan kaçakçılığı yaptığı iddialarıyla bağlantılı sadece Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde dört soruşturma açıldığı, üçünün hâlâ sürdüğü öğrenildi..

Bavyera Eyalet Meclisi’nden Yeşiller partili milletvekili Cemal Bozoğlu’nun verdiği soru önergesini cevaplayan eyalet hükümeti, eyalette Weiden in der Oberpfalz, Traunstein ve Münih savcılıklarında konuyla ilgili soruşturmalar yürütüldüğü  bilgisini verdi..

Weiden Başsavcılığının, Çekya sınırındaki Waidhaus’ta Ekim/Kasım 2020 tarihlerinde yapılan kontrollerinde aynı organizatörlerin getirdiği ve gri pasaportlarla giriş yapan çok sayıda kişinin tespit edilmesi üzerine soruşturma başlattığı belirtildi..

Ocak 2021’de de Çekya sınırı üzerinden en az 213 kişiyi getirmek veya getirmeye teşebbüsten 30 şüpheli hakkında adli soruşturma açıldığını söylemişti..

“SADECE ÇEKYA SINIRINDAN GİRENLERDE EN AZ 20 İLTİCA”

Weiden in der Oberpfalz Başsavcılığı, aralarında otobüs şoförü ve gri pasaportu sağlayan kişiler de dahil olmak üzere 30 kişi hakkında başlatılan soruşturmanın sürdüğünü aktardı..

Hakkında soruşturma yürütülenlerin tamamının Türk vatandaşı olduğu ve Türkiye’de ikamet ettiği, söz konusu 213 kişiden 20’sinin ise iltica başvurusunda bulunduğu belirtildi.. 

Bilgi veren soruşturma savcısı Christian Härtl, Alman makamlarının Türk yetkililerle bağlantı içinde olduğuna da dikkat çekti..

Bavyera Eyalet Hükümeti ise soru önergesine verdiği yanıtta, hukuki açıdan zor bir soruşturma olduğu, ancak yakında tamamlanmasının hedeflendiği kaydedildi..

Soruşturmanın zorluğunun insan kaçakçılığının resmi ve geçerli pasaportlarla yapılmış olmasından kaynaklandığı ifade ediliyor.. 

“ORDU KORGAN’DAN GELENLER ARASINDA ÜÇ YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUK VAR”

GRİ PASAPORTLA ALMANYA’YA GELENLER ARASINDA ÜÇ YAŞINDAN KÜÇÜK BİR ÇOCUK DA VAR

Bavyera hükümeti, gri pasaportla insan kaçakçılığı yapılmasıyla bağlantılı olarak eyalette açılan ikinci soruşturmanın Avusturya sınırına yakın Traunstein kentinde sürdüğünü belirtti..

Traunstein Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın, gri pasaportla seyahat eden 46 yolcu ile Schengen vizesi sahibi dört şoförün bulunduğu bir otobüse 1 Ağustos 2020’de yapılan kontrol üzerine açıldığı ifade ediliyor..

Ordu Korgan Belediyesi sağlanan gri pasaportlu 46 kişinin bulunduğu otobüste, 29 Kasım 2017 doğumlu, yani seyahat sırasında üç yaşından küçük bir çocuk da bulunuyordu..

Soruşturma dosyasına giren belgelere göre, biri Tarsus diğeri Torba doğumlu iki kişi hariç, Ordu Korgan Belediyesi tarafından gönderilen gri pasaportlu diğer yolcuların Bingöl, Muş, Urfa ve Elazığ doğumlu kişiler..

Otobüsün eski Avusturya sınır kapısı olan Walserberg’de kontrol edildiği, Freilassing polisinin şüphe üzerine söz konusu kişileri davet eden Ersin K. isimli Nord Bau Kilit adlı şirketin sorumlusunu telefonla aradığı ve görüşmede Ersin K.’nın, gri pasaportlu kişilerin Almanya’da 10 gün kalacağı bilgisini verdiği de tutunaklarda yer alıyor..

Hakkında soruşturma yürütülen iki kişinin avukatı Mahmut Erdem, Ordu Korgan’dan gelen ve Almanya sınırında kontrol edilen gri pasaportlu kişilerin durumundan şüphelenen polisin Hannover’de kalacaklarını söyledikleri oteli de kontrol ettiğini, otel yetkililerinden konaklamanın iptal edildiğini öğrendiklerini söyledi..

Erdem’in aktardığına göre bu grupta yer alan en az bir aile siyasi sığınma başvurusunda bulunurken, otobüsteki grubun geri kalanı ise Hollanda ve Almanya’ya dağıldı..

“SEYAHAT ŞİRKETİ 2018-2023 ARASI İÇİN RUHSAT ALMIŞ”

Traunstein Başsavcılığı, Türkiye ikametli şoförlerin otobüsteki gri pasaportlu kişilerin Almanya’ya iltica talebinde bulunacaklarını bildiklerine dair kanıt bulunamadığından şoförler hakkında takipsizlik kararı verildiğini açıkladı..

Gri pasaportla gelen kişileri Almanya’ya davet eden kişi Ersin K. hakkındaki soruşturma dosyasının ise sorumlu Hannover Başsavcılığı’na gönderildiği belirtildi..

Soruşturma dosyasında yer alan bilgiye göre, gri pasaportla Türkiye’den transfer yapan seyahat şirketi Yazıcıoğlu Turizm Nakliyat, Alman otobüs şirketi Marco Schäfer GmbH ile işbirliği yaparak 2018- 2023 arasında yolcu taşıma ruhsatı aldı.. Yine dava dosyasına giren bir belgeye göre, otobüste bulunan yolculardan Münih’e kadar taşıma ücreti olarak kişi başına 100 euro alındı..

“ÜÇÜNCÜ SORUŞTURMA DA MÜNİH’TE”

Bavyera Eyalet Hükümeti’nin verdiği bilgiye göre, gri pasaportlarla bağlantılı olarak Münih kentinde de biri Nisan 2021, diğeri Mayıs 2021 olmak üzereiki ayrı soruşturmaaçıldı..

Bunlardan ilki üçüncü lig kulübü Münih Türk Gücü’nün suç duyurusu üzerine gerçekleşti..

Urfa Ceylanpınar’dan 37 kişinin Münih Türk Gücü’nün daveti üzerine bir spor projesi çerçevesinde Almanya’ya geldiği, gri pasaportla gelen bu grubun bir bölümünün geri dönmediği iddia edildi.. Münih Türk Gücü yönetimi ise kendilerinin yolladığı iddia edilen davetiye belgesinin sahte olduğunu belirterek suç duyurusunda bulundu..

Spor kulübü, davetiyede yer alan Ceylanpınar’dan grubun geleceği belirtilen 16-22 Şubat 2020 tarihlerinde buluşmanın zaten imkansız olduğunu, zira o tarihte önceden planlandığı üzere sezon arası antrenman için takımın Türkiye’de bulunduğuna işaret etti.. 

“ALMAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: TEDBİRLER ETKİLİ OLDU” 

Gri pasaport soruşturmalarıyla ilgili soruları yanıtlayan Almanya İçişleri Bakanlığı, Türk Emniyet Teşkilatı ile de yakın işbirliği içinde olunduğunu ve bunun sonucunda gri pasaportlu vakaların azaldığını aktardı..

Sınır güvenliğini sağlayan emniyet birimleri ile sınır ötesi ulaşımdan sorumlu makamların bilgilendirilip hassas hale getirildiğini kaydeden Bakanlık, alınan tedbirlerin etkili olması sebebiyle Türkiye ile gri pasaport uygulamasının dondurulması veya devre dışı bırakılması gibi tedbirlerin planlanmadığı da belirtildi..

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili sorularına yanıt vermedi.. 

Almanya Dışişleri Bakanlığı, hizmet pasaportu da denilen gri pasaportu, Türkiye vatandaşlarının vize alma zorunluluğu olmadan kısa süreliğine Almanya’ya gelebileceği resmi belge olarak tanımlıyor.. 

© Deutsche Welle Türkçe//Elmas Topcu

“HİZMET PASAPORTUYLA KAÇANLAR İÇİN BAKANLIKLAR SESSİZ KALDI”

GRİ PASAPORT İLE İNSAN KAÇAKÇILIĞI: SÜMEN ALTI

AKP’li belediyelerin hizmet pasaportu ile yurtdışına insan kaçakçılığı” yaptığı iddialarına:

  • Dışişleri Bakanlığı “görevim değil” derken,
  • İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nü işaret etti.

Malatya Yeşilyurt Beledi-yesi’nin gri pasaport ile Almanya’ya gitmelerine aracılık ettiği kişilerin Türkiye’ye geri dönmemesi ile ortaya çıkan ve diğer AKP’li belediyelere de sıçrayan “hizmet damgalı pasaport ile insan kaçakçılığı” iddialarının üzerinden aylar geçti..

Konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı’nca başlatıldığı duyurulan soruşturmaların hangi aşamada olduğu bilinmiyor..

Bu süreçte CHP’li Tekin Bingöl, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na “kaçakçılık iddalarını” sordu.. 

İçişleri Bakanlığı, CİMER üzerinden sorulan soruları Ankara İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne yönlendirildi..

Aylar sonra gelen yanıtta “Pasaport iş ve işlemleri 02.04.2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlükleri tarafından yürütülmeye başlanılmış olup Emniyet EGM 2011 sonrasına ait pasaport dosyaları arşivi devir alınmıştır” denildi… 

“İnsan kaçakçılığı” iddialarına yönelik sorular yanıtsız bırakıldı.

Bakan Çavuşoğlu ise Tekin Bingöl’ün sorusuna:

“Hizmet damgalı pasaportların düzenlenmesine ilişkin hususlar Bakanlığımız görev alanına girmemektedir. Bununla birlikte ilgili ülkelere bu hususta aldığımız tedbirler hakkında bilgilendirmede bulunulmuştur..” yanıtı verdi.. 

HABERLERİ YOK’

Tekin Bingöl, bakanlıklardan gelen yanıtların, AKP’li belediyelerin devlet pasaportu ile yaptığı insan kaçakçılığına göz yumulduğunu ispatladığını kaydetti..

Tekin Bingöl:

“Sözde bu alanda altı aydır başlatılan bir soruşturma var ama bir adım yol alabilmiş değiller.. İçişleri Bakanlığı, 2002’den itibaren dağıtılan hizmet damgalı pasaportlarının sayısını dahi bilmiyor.. Bir tarihe kadar EGM ve sonrası için de nüfus müdürlüklerini işaret etmekle yetiniyorlar.. Daha bu kurumların İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğundan haberleri yok..” dedi.. 

‘CİDDİYETSİZLİK’

Bingöl, Pasaport Kanunu’ndaki görevlerin net olduğuna dikkat çekerek:

“Kanundaki görev tanımı, ‘Talep edenin mensup bulunduğu makamın yetkili amirinin başvurusu üzerine İçişleri Bakanlığı’nca verilir. İçişleri Bakanlığı’nın muvafakati ve Dışişleri Bakanlığı’nın vereceği talimat üzerine, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve elçiliklerince de verilebilir’ diyor..

Açık hükme rağmen Dışişleri, ‘Benim görev alanımda değil’ diyebiliyor. İçişleri ve Dışişleri’nin bu ciddiyetsizliği gösteriyor ki AKP döneminde verilen pasaport ile devlet kontrolünde yurtdışına kaçırılanların sayısı ortada yok. Zamana yayarak soruşturmaları çürütüyorlar. AKP’li belediyelerin yaptıkları insan kaçakçılığının üzeri örtülüyor..” diye konuştu…

Cumhuriyet//Erdem Sevgi

NE OLMUŞTU?

“BİR GRİPASAPORT SKANDALI DAHA!”

CHP’li vekilden SüleymanSoylu’ya 9 soru..

CHP Kocaeli Milletvekili TahsinTarhan, Kandıra Belediyesi’nin ilçede olmayan bir spor kulübü üyesi 39 kişiyi görevlendirme ile yurt dışına gönderdiğini belirtti..

CHP’li Tarhan, İstanbul Kartal’da bulunan EfelerSpor Kulübü’nün kapalı olduğunu, görevlendirmeyle yurt dışına gri pasaportla gidip dönmeyen yüzlerce kişi olduğunu söyledi..

TARHAN, SOYLU’NUN CEVAPLANMASINI İSTEYEREK, ŞUNLARI SÖYLEDİ :

Bu kez de Kocaeli’de benzer bir durumla karşı karşıyayız..

AKP’li Kandıra Belediyesi tarafından 39kişinin yurt dışına gönderildiği biliniyor ancak bunların neden ve nasıl görevlendirildiği tam bir muamma..

Görevli denen bu 39kişinin Efeler Spor Kulübü Derneğinin üyesi olduğu söyleniyor.. Ama kiminle bağlantıları olduğu belirsiz.. Çünkü böyle bir derneğin varlığı Kandıra’da bilinmiyor..

Bu kişiler yurt dışına gittiler mi? Geri döndüler mi? Şimdi nerede ikamet ediyorlar? Terör örgütü ile bağlantıları var mı belli değil. Hepsi ayrı bir soru işareti.

Kandıra Belediyesi, Kandıra’da olmayan bu spor kulübünü neden yurt dışına gönderiyor? Bu da ayrı bir soru. İçişleri Bakanı’nın bu soruları cevaplamasını ve kamuoyunu aydınlatmasını bekliyoruz.

DÖNDÜLER Mİ DÖNMEDİLER Mİ?

Tarhan, TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakanı SüleymanSoylu’nun cevaplaması isteğiyle soru önergesi verirken, kişilerin ülkeye geri dönüş yapıp yapmadıkları konusunda kamuoyunda çeşitli tartışmalar yapıldığını ifade ederek, şu soruları yöneltti:

*Bu kişiler yurt dışında görevlendirilmiş midir? 

*Bu kişilerin yurt dışında görevlendirilme sebebi nedir? 

*Bu kişiler hangi tarihlerde ve hangi ülkede yurt dışında görevlidir? 

*Bu kişiler yurttan çıkış yapmış mıdır? 

*Hangi tarihte gitmişlerdir? 

*Bu kişiler yurda dönüş yapmış mıdır? 

*Hangi tarihte dönmüşlerdir? 

*Bu kişiler halihazırda nerede ikamet etmektedir? 

*Bu kişilerin terör örgütü ile bağlantısı var mıdır?

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ise konuyla ilgili belediyeye iletilen bir konu olmadığını söyledi.

CHP’Lİ AĞBABA GÜNDEME GETİRDİ: “MHP’Lİ BELEDİYE OLMAYAN MEHTER TAKIMINI GÖNDERDİ”

Türkiye gündemine bomba gibi düşen ‘Gri pasaport’la yurt dışına kaçış skandalının ortaya çıkmasının ardından, MHP’li Adana Karataş Belediyesi’nin olmayan mehter takımıyla yurt dışına çıkardığı 30 kişiden 20’sinin Türkiye’ye dönmediği belirtildi.

İddiayı gündeme getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Avrupa’ya vizesiz seyahati” kendilerine uygulamışlar dedi.

CHP'li Ağbaba gündeme getirdi: MHP'li belediye olmayan mehter takımını gönderdi

İçişleri Bakanlığı’nın gri pasaportla skandalının ortaya çıkmasının ardından 29 Nisan’da aldığı soruşturma kararının ardından, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz da, MHP’li belediye başkanlarına yazı göndererek, uyarmıştı. 

Bu uyarının ardından CHP’li Veli Ağbaba önemli bir iddia gündeme getirdi.

“MHP’li Adana Karataş Belediyesi ‘olmayan mehteran takımıyla’ insan kaçırmış. Gri pasaportla yurt dışına gönderilen 30 kişiden 20’si geri dönmemiş. Anlaşılan ‘Avrupa’ya vizesiz seyahat’ sözünü sadece kendilerine uygulamışlar” ifadesini kullandı. 

Ağbaba, İçişleri Bakanlığı Müfettişi Nail Atay’ın belediye meclisi üyesi bir isme ifade istemiyle yazdığı resmi yazıyı da paylaştı. 

ALMANYA’YA GİDİP DÖNMEYENLER KONUŞTU

İçişleri Bakanlığı’ndan “Gri pasaport” soruşturması

İçişleri Bakanlığı 29 belediye hakkında ‘Gri Pasaport Soruşturması’ başlattı

İçişleri Bakanlığı, büyük çoğunluğu AKP’li olmak üzere CHP ve HDP’li belediyeleri de kapsayan 29 belediye hakkında ‘Gri Pasaport Soruşturması’ başlattı. Soruşturma için 3 mülkiye müfettişi görevlendirildi.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı, 6 belediyeye gri pasaport soruşturması başlattı.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

“İçişleri Bakanlığı: Belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik, 12 Mart tarihinde Bakanlığımızca başlatılan soruşturma genişletiliyor.

Bu kapsamda, Balıkesir Gömeç,  Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova,  Yozgat Yerköy,  Şanlıurfa Suruç,  Ordu  Korgan belediyelerince ‘dans (folklor) gösterisi’,  ‘kültür turu’, ‘gençlik programları’ adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edilmiştir. Söz konusu olaylarla ilgili  Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatılmıştır.”

“YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI: ‘DAVET YAZISI GERÇEK, DAVET EDEN SAHTEYDİ'”

İnsan kaçakçılığı iddialarına adı karışan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Almanya davetini yasal bulmadıkları için reddettiklerini söyledi.

 Gri pasaport çıkartılarak belediyeler aracılığıyla ‘insan kaçakçılığı yapıldığı’ iddialarına Bursa Yıldırım Belediyesi’nin de adı karıştı. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, daveti aldıklarını ancak yasal bulmadıkları için reddettiklerini söyledi.

Kendisini ‘Türk ve Alman vatandaşı iş insanı’ olarak tanıtan Ali İhsan Topçular tarafından 18 Aralık 2019 tarihinde Yıldırım Belediye Başkanlığı’na davet yazısı gönderildi.

Bingöl İli ve İlçeleri Tanıtma, Dayanışma, Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nden (BİNDER) gelen yazıya göre 5’i Yıldırım Belediye Başkanlığı’ndan olmak üzere toplam 56 kişi, “Çevreye Yeni Bir Bakış, Duyarlı Bireyler Yetiştirmek, Belediyelerde İyi Uygulama Örneklerinin Tespiti” adlı proje kapsamında Almanya’ya davet edilmişti.

TÜM MASRAFLAR DERNEKTEN

23 Ocak-30 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirileceği belirtilen etkinliğin amacı, ‘Hamburg eyalet şehri Cuxhaven Belediyesi çöp toplama ve arıtma kurumunu ziyaret’ olarak yer aldı. Aynı zamanda davette yol, konaklama gibi tüm masrafların Ali İhsan Topçular tarafından karşılanacağı belirtildi. Belediye Meclisi, 8 Ocak 2020’de yapılan olağan toplantısında davet yazısının reddine oy birliğiyle karar verdi. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, daveti yasal bulmadıkları için reddettiklerini açıkladı.

‘DERNEĞİN ALAKASI YOK’

Konuyla ilgili konuşan BİNDER Bursa Şube Başkanı Muzaffer Gölen de daha yeni başkan seçildiğini belirterek, kendilerine böyle bir davet yazısı gelmediğini söyledi. Derneğin yönetim kurulu üyelerinden hiç kimsenin Ali İhsan Topçular’ı tanımadığını sözlerine ekleyen Gölen, konuyu Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ile görüştüklerini belirtti. “Dernek olarak olayla uzaktan yakından alakamız yok” diyen Gölen, listede bulunan iki kişinin dernek üyesi olduğunu belirterek, “Bu arkadaşların da haberi yok. Zaten gri pasaporta da ihtiyaçları yok. İsimlerin hayali bir şekilde eklendiği anlaşılıyor. Başka isimler ne dernek üyesidir, ne de tanıyoruz. Dolaşan bir liste varsa derneğin dışında oluşan bir listedir” diye konuştu.  

‘BÖYLE BİR KİŞİNİN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Derneğin önceki dönem başkanı Yunus Bulut ise davetle ilgili Yıldırım Belediyesi’nden bilgi geldiğini ifade ederek, “Ali İhsan Topçular’ı hiç tanımıyorum. İnternetten araştırdım, çevremdeki insanlara, dernektekilere sordum ama hiçbir bilgiye ulaşamadım. Takma bir isim de olabilir” dedi. İşin boyutunu medyaya yansıyan haberlerden öğrendiğini belirten Bulut, davet yazısını da sosyal medyada gördüğünü söyledi. Bulut, Bingöllülerin Bursa’da genellikle Yıldırım ilçesinde ikamet etmesinden dolayı davet yazısının Yıldırım Belediyesi’ne gönderilmiş olabileceğini sözlerine ekledi.https://f93edb54b8b08fe950a40494859b6a61.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

“ADRES GERÇEK DEĞİL”

Davette imzası bulunan Ali İhsan Topçular ismi, internet aramalarında çıkmıyor. Topçular’a ait adres olduğu belirtilen ‘Soffinof Straße’ cadde ismi Google haritasında yer almıyor. Yazıda ayrıca Almanya ‘Deutschland’ olarak yazılması gerekirken, ‘Deutchland’ olarak yanlış yazılmış.

“MERAKLISINA GRİ PASAPORTLA İNSAN KAÇIRMA REHBERİ”

Deniz Zeyrek:

“Peki ya bu organizasyonlarla yurt dışına kaçanlar arasında FETÖ’cüler ve PKK’lılar varsa?”

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek:

“İşin tam olarak nasıl yapıldığını araştırırken, organizasyonu yapanların, belediye başkanlarını ikna etmek ve yönlendirmek için yaptığı yazışmalara ulaştım.”

*İlk yapılması gereken belediyenin Avrupa’daki bir projeye ortak edilmesi. Örnekte, Harran Belediyesi, Across Atlantic Devolopment (AAD) adlı “koordinatör” kurumla bir AB projesi için iş birliği yapıyor. Projenin adı “Active Youngs for future in Hungary-Macaristan’da gelecek için aktif gençler-” Haliyle ilk adım olarak belediye meclisi, AAD’nin gönderdiği listeyi ve evrakları onaylıyor.

*İkinci aşamada belediyenin yazı işleri müdürlüğü, meclis kararını alıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Urfa İl Müdürlüğü’ne yazı yazıyor ve listedeki isimler için pasaport çıkarılmasını talep ediyor.

*Üçüncü aşama Çevre ve Şehircilik Şanlıurfa İl Müdürlüğü’nün Şanlıurfa Valiliği’ne yazı yazması.

*Bu aşamada Valilik’ten pasaportlar ve yurt dışı çıkışı için olur alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Harran Belediyesi’ne yazı yazıyor.

*Beşinci aşama, olur geldikten sonra belediyenin hizmet (gri) pasaportunu düzenlemesi oluyor.

*Ve son aşamada da hizmet pasaportu formları belediye meclisinin onayladığı listede ismi olanlara veriliyor ve onlar da nüfus müdürlüğüne başvurarak pasaportlarıyla izinlerini alıyor.

“Organizasyonu yapanların belediye başkanlarını ikna etmek için kullandığı başka bir örnek proje daha var.”

O da North Data isimli Almanya orijinli şirketin, Cimitekke Belediyesi (Ordu ili) ile 2020’de yaptığı belirtilen “Mesleki Eğitim Projesi” ismini taşıyor.

69 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının isminin bulunduğu bir listeyi de içeren proje belgesinde North Data isimli şirketin Afrin Sülejmani isimli yöneticisinin imzası var. Belgeye göre Cimitekke Belediyesi’yle yapılan iş birliği çerçevesindelistede ismi olan 69 kişiye bir yıl boyunca Almanya’da mesleki eğitim ve iş veriliyor. Belgenin 8. maddesinde North Data isimli şirketin Cimitekke Belediyesi’ne para vereceği açıkça belirtiliyor. Maddede ise aynen şöyle diyor:

“Listede adı geçen kişiler için bir yıllığına görev pasaportu verilmesini rica ediyoruz. Bu proje çerçevesinde 20 bin Türk Lirası kurumunuza verilecektir.”

Gri pasaportu alıp Almanya’ya kapağı atan vatandaşlar, organizatör şirkete kişi başı 20 bin Euro ödüyormuş. Şirket ise belediyeleri ikinci el kamyonlarla ya da 20 bin lirayla kandırıyormuş.

Zeyrek, insan kaçakçılığı konusunda işin en üzücü tarafının “belgeler ortadayken hükümetin bu konuya gülünç bir haber olarak yaklaşması” olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“Belediyelerin gri pasaport düzenlemesini engellemek yeter mi? İşin büyüklüğünü ortaya çıkaracak, sorumluları deşifre edecek, cezalandıracak adımlar atmak gerekmiyor mu? Peki ya bu organizasyonlarla yurt dışına kaçanlar arasında FETÖ’cüler ve PKK’lılar varsa?”

“İÇİŞLERİ’NİN “GRİ PASAPORT” SORUŞTURMASI AÇTIĞI BELEDİYE BAŞKANLARI KONUŞTU”

“Bizimki gerçek bir programdı. Öbürleri gibi hayali değildi. Selanik’in göbeğinde ezan ve İstiklal Marşı okuduk. Ekibimiz Yunan polisi eşliğinde sınıra kadar getirildi. Çok sıkıntı yaşadık”

İçişleri Bakanlığı’nın gri pasaport skandalıyla ilgili hakkında soruşturma açtığı 6 belediyeden Adıyaman Gölbaşı, Balıkesir Gömeç, Burdur Yeşilova ve Yozgat Yerköy Belediye Başkanları konuştu .

GÖMEÇ BELEDİYESİ

30 Ocak-2 Şubat 2021’de Kuzey Makedonya’nın Ohri şehrinde yapılan ‘Uluslararası Kış Festivali Kültür Organizasyonu’na 34 kişi gönderen Gömeç Belediyesi’nin Başkanı İrem Himam, tanıdıkları acenteci ve folklor öğretmeninin isteği üzerine onay verdiklerini vurgulayarak:

“Festivale katılacaklarını söylediler. ‘Gri pasaport çıkarsak vize almak kolay olur’ dediler. İkna oldum” dedi. Himam, “Korona tedbirleri yüzünden iki araba gitmişler. Bir araba döndü, diğeri dönmedi. Şoför bile… Bizi tek kelimeyle yediler.”

YEŞİLOVA BELEDİYESİ

Yeşilova Belediyesi 2018 yılında AB’nin Erasmus programı kapsamında 1300’den fazla gencin katıldığı, Roma’da düzenlenen ‘Dünya Mirası Turizm Delegeleri’ etkinliğine çağrıldı.

Pamukkale Üniversitesi’nden 387 öğrenciye pasaport çıkarıldı. Gençler üç grup halinde 2018’in haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında Roma’da ikişer hafta kaldı.

Pasaportlardan 23’ü bugün kayıp. Başkan Mümtaz Şenel, kararın kendisinden önce alındığını kaydederek, “23 pasaport iade edilmemiş. Bu, Türkiye’ye dönmedikleri anlamına gelmiyor. Belediyeye bir şey bağışlamamışlar.”

GÖLBAŞI BELEDİYESİ

Gölbaşı Belediyesi 21-25 Şubat 2020’de Yunanistan’ın Selanik şehrindeki Folklor Karnavalı’na mehteran takımı gönderdi. Belediye Başkanı İskender Yıldırım, karnavala 64 kişi gittiklerini, bir kişinin dönmediğini belirterek, şunları söylüyor:

“Bizimki gerçek bir programdı. Öbürleri gibi hayali değildi. Selanik’in göbeğinde ezan ve İstiklal Marşı okuduk. Ekibimiz Yunan polisi eşliğinde sınıra kadar getirildi. Çok sıkıntı yaşadık.”

YERKÖY BELEDİYESİ

Yerköy Belediyesi sponsor olduğu Anadolu Folklor Vakfı’na bağlı müzisyenleri ve dansçıları 15-21 Temmuz 2019’da Polonya Halk Festivali’ne yolladı. Festivalde birincilik kazanan 40 kişi tam kadro Türkiye’ye döndü.

Başkan Ferhat Yılmaz, “AKP’li belediyelerin karıştığı insan kaçaklığı skandalını örtmek için böyle bir açıklama yapıldığını ileri sürüyor.”

“ALMANYA, ‘GRİ PASAPORTLA ADAM KAÇIRMA’ SKANDALI HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI “

Ortaya çıkan skandalın ardından Türkiye’nin ardından Almanya’da da soruşturma başlatıldı.

İnsan kaçakçılığının merkezindeki isim ise Ersin Kilit

Almanya, Türkiye’de hizmete mahsus olarak konsolosluk görevlileri, resmi görevliler ile milli sporculara verilen ve vizesiz seyahati sağlayan gri pasaport olayıyla ilgili soruşturma başlattı.

Türkiye’den kısa süre içerisinde hakkı olmayanlara nasıl gri pasaport verildiğine ilişkin Dışişleri aracılığıyla detaylı bir açıklama isteneceği öğrenildi.

Uluslararası hukukun kamu eliyle ihlal edildiği sonucuna varılırsa, Türkiye kaynaklı bütün pasaportlar şüpheli duruma düşecek.

4 AYRI SUÇLAMA

43 kişinin Malatya’dan Almanya’ya kaçırılmasında kilit rol oynayan Ersin Kilit ve şirketi Mega Kilit GmbH hakkında da Hannover Başsavcılığı soruşturma başlattı. Kilit’e sahte evrak düzenlemek, evrakta sahtecilik, yabancılar kanununu ihlal ve uluslararası insan ticareti suçlamaları yöneltildi.

Aşağı Saksonya ve Bavyera Eyaleti’nde de konu meclis gündemine taşındı. Kilit’in sadece Yeşilyurt Belediyesi ile değil, başka belediyelerle de işbirliği yaptığı, bunun için Hannover Belediye Başkanı Belit Onay ile görüştürme sözü verdiği ancak Onay’ın bundan herhangi bir bilgisinin olmadığı öğrenildi.

TÜRKİYE’DEN KAÇIRILANLAR İNŞAAT VE OTOMAT SEKTÖRLERİNE DAĞILDI

İnşaat, otomatçılık ve gastronomi ile uğraşan Ersin Kilit’in bütün bu kaçakçılık işlemlerinde merkez olup olmadığı araştırılıyor. Türkiye’den son dönemde getirilenlerin çoğunun Mega Kilit GmbH’nın sahipleri gibi Bingöllü olduğu, bunların inşaat işlerinde ve kumarhanelerde çalıştırıldığı öğrenildi. Bu kişilerin, özellikle inşaatların taşeron işlerini üstlenen Bingöl, Elazığ, Muş kökenliler tarafından kaçak olarak çalıştırıldığı öne sürülüyor.

ersinkilit.jpg
Almanya’daki soruşturmanın odağındaki isim Ersin Kilit / Fotoğraf: Sözcü/cafemedyam

Türkiye’den kaçırılan kişilerin tek bir şehirde tutulmadığı; Hannover, Wiesbeden, Frankfurt, Münih, Köln, Mannheim, Düsseldorf, Hamburg, Berlin gibi kentlerde inşaat işlerinde çalıştırıldığı belirlendi.

Ersin Kilit’in, amcasının oğullarının şirketindeki mührü alarak izinsiz kullandığını ve bu şekilde davetiye çıkardığı da öne sürülüyor.

“İNŞAATTA ÇALIŞIYORUM” DEMİŞTİ

Belediye organizasyonu ile gri pasaportla Almanya’ya giden Bingöllü H.B de yaptığı açıklamada 6 bin Euro karşılığı Almanya’ya götürüldüğünü açıklamıştı.

H.B. ülkeye gidenlerin pek çoğunun iltica başvurusu yaptığı iddiasının gerçek olmadığını belirterek, kaçakçılık konusunda tek ismin Ersin Kilit olmadığını şu şekilde anlatmıştı:

“Her şehirde ayrı bir kontakları var. Bir kişi değil ki! Siz bir tanesini yazdınız. Ersin Kilit. Ondan başka bir sürü isim var. Uyduruk şirketler kurmuşlar burada. Onlar üzerinden davet yaptırıyorlar. Diyorlar ki; “Gelenlerin tüm masraflarını bu şirket karşılayacak” Belediyeye veriyor listeyi. Belediye de görevli diye müracaat ediyor valiliğe. Alıyor gri pasaportu. Mis gibi. Hiç sorun yaşanmadan getiriyor seni…”   

“SIRF BİNGÖL’DEN 450-500 KİŞİ GELDİ, YETER Kİ VEREBİLECEĞİNİZ 6 BİN EURO OLSUN”

Almanya’ya hizmet pasaportuyla gidip dönmeyen kaçak: “Sırf Bingöl’den 450-500 kişi geldi, yeter ki verebileceğiniz 6 bin euro olsun”

“Benim ne suçum var? Ben bana böyle bir olanak sunulmuş bunu kullanmışım”

Malatya ve Elazığ belediyelerinin ardından Bingöl’de de aynı yolun kullanarak bir grup insanın Almanya’ya gittiği ve dönmediği öğrenildi.

BİNGÖL BELEDİYESİ’NİN SAYESİNDE ALMANYA’YA GİDEN BİR KİŞİ KONUŞTU…

Kaçak kişinin ifadelerine göre bu yolla Almanya’ya sadece “Bingöl Belediyesi üzerinden 450-500 kişi gitti.”

H.B. ayrıca “bu işin esas mimarının” Bingöl Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde görevli Ali Ayrancı olduğunu da söyledi.

Nasıl oldu bu organizasyona dahil olman? Nereden duydun bunu? Ya da kim söyledi?

“Kimsenin bir şey söylemesine gerek yok ki… Bingöl’de yaşayan herkes zaten bu yolla Almanya’ya gidildiğini biliyor. Yeter ki verebileceğiniz 6 bin Euro’nuz olsun…”

Bazıları daha yüksek rakamlar telaffuz ediyor ama…

“Doğru. 20 bin Euro’yu veren kek de var. Benden de önce 10 bin istediler. Dedim benim hepi topu 6 binim var. Başka da verecek param yok. Eli mahkum kabul ettiler…”

Nasıl oldu peki gri pasaporta kavuşman?

“Valla hiçbir şey yapmadan oldu. Bana dediler nüfus cüzdanınla parayı getir, gerisini bize bırak. Öyle de oldu. Parayı götürdüm söyledikleri emanetçi adrese. 15 gün sonra gri pasaport elimdeydi….”

O adres neresiydi?

“Bingöl merkezde bir kuyumcuydu. Orada toplanıyordu paralar, kimlikler…”

Sonra?

“Sonra tarih verdiler. Otobüsle götüreceğiz dediler. Bindik otobüse çıktık yola. Hiç sorun yaşamadan da vardık Almanya’ya… Zaten aynı şehre de gelmedik. Hepimiz değişik şehirlerde indik. Essen, Hannover, Bremen… Ben Hamburg’u istedim. Çünkü akrabalarım buradaydı… “

Kaç kişiydiniz?

“Bir otobüs dolusuyduk… Ama bakın ben size bir şey söyleyeyim mi? Siz sanıyorsunuz ki 45-50 kişidir bu yolla çıkan. Bu yanlış bilgi. Sırf bizim Bingöl’den benim tanıdığım, burada hala görüştüğüm 150 kişi var. 2019-2020 yılları arasında Bingöl’den en az 450-500 kişi böyle çıkarıldı. Bu işin merkezi de Bingöl’dür. Siz oraya iyice bir bakın bence. Çünkü bu işin esas mimarı sizin de yazınızda yazdığınız gibi Ali Ayrancı’dır. Bingöllüdür kendisi ve çevresi çok geniştir. Eli kolu çok uzun bir vatandaştır… Bir de Sedat diye biri var. Soyadını bilmiyorum ama İstanbul’da yine Bingöllü biri…”

Giderken hiç sorun yaşadınız mı yolda?

“Hiçbir sorun yaşamadık. Otobüsten inmedik bile. Geliyorlardı alıyorlardı pasaportları elimizden. Götürüp damga vurduruyorlardı. Tekrar yola devam ediyorduk…”

Ne oldu peki pasaportun? Ne yaptın?

“Geri verdik. Teslimat bittiği anda elimizden aldılar. Zaten şart oydu. Varır varmaz vereceksiniz pasaportları diye…”

Şimdi pasaport yok ne yapıyorsun peki? Orada hangi kimliğini kullanıyorsun?

“Bir kimlik kullanmama gerek yok. Kimse bilmiyor ki benim burada olduğumu. Almanya benden habersiz….”

Nasıl yaşıyorsun peki? Kaçak olarak zor olmuyor mu?

“Valla zor olmuyor. Kaçak gibi yaşamıyorum. Geziyorum da, dolaşıyorum da… Kimse sormuyor ki bana sen kimsin, nesin diye… Bir bekar evinde kalıyorum arkadaşlarla. İnşaatlarda çalışıyorum. Bir sorun yaşamıyorum şu anda….”

Ama bir gün yaşayacaksın illa ki…

“O zaman da Allah büyüktür. Başımızın çaresine bakarız inşallah…”

Çoğu insan iltica etmiş deniliyor. Sen niye etmedin?

“O çok doğru bir bilgi değil. Başvuranlar oldu evet ama Almanya olumlu cevap vermedi daha. Çünkü ne diye gidip iltica edeceğim. Dese ki sen niye geldin buraya… Desem; “Siyasiyim… Ülkemde baskı görüyorum” filan. İnanır mı Almanya? Demez mi; “Kardeşim gri pasaportla girişin var senin. Madem ülkende baskı görüyordun, zulmediyorlardı. Nasıl aldın bu gri pasaportu? O yalan ablacığım. Gelenlerin çoğu iltica miltica edemiyor. Kaçak yaşıyoruz hepimiz!”

Peki siyasi bir tarafın var mı?

“Hiç öyle bir tarafım yok ablacığım. Ben ekmeğimin derdinde bir insanım. Buraya da ekmeğimi kazanmak için geldim. Allah’a çok şükür memnunum da. İyi kötü kazanıyorum. Bir oğlum var Bingöl’de. Ona rahat rahat bakıyorum. Ama adımı yazmayın lütfen. Kendim için korkmuyorum. Ailem orada. Oğlum var. Onların başına bir şey gelmesin…”

Ne yapacaksın bundan sonra peki?

“Valla bir şey yapmayacağım… Gittiği yere kadar böyle götüreceğim… Yakalanana kadar artık…”

Memnun musun peki? Pişmanlık duyuyor musun?

“Niye pişman olayım ki? Burada her şey var. Orada iş yoktu, güç yoktu. Açtım yav. Bak düşün burada her gün et yiyorum. Ben orada et yiyemiyordum. Eşim vefat etti. Bir tane oğlum var. Onu mutlu edecek kadar para kazandıktan sonra gerisi önemli değil…”

Peki Almanya’daki kontaklar kim?

“Her şehirde ayrı bir kontakları var. Bir kişi değil ki! Siz bir tanesini yazdınız. Ersin Kilit. Ondan başka bir sürü isim var. Uyduruk şirketler kurmuşlar burada. Onlar üzerinden davet yaptırıyorlar. Diyorlar ki; “Gelenlerin tüm masraflarını bu şirket karşılayacak” Belediyeye veriyor listeyi. Belediye de görevli diye müracaat ediyor valiliğe. Alıyor gri pasaportu. Mis gibi. Hiç sorun yaşanmadan getiriyor seni…”

Evet mis gibi de… Ama bu büyük suç sonuçta…

“Benim ne suçum var? Ben bana böyle bir olanak sunulmuş bunu kullanmışım. Kime deseler seni bu yolla Avrupa’ya götüreceğiz. Kim yok der? Haftada 3 ya da 4 otobüs geliyor. Düşünün…”

Hala gelen var mı?

“Kesildi son dönemde ama Kovid yüzünden. En son geçen Eylül’de geldi birkaç otobüs. Araya salgın girdi diye durdu yoksa çok güzel bir yöntem bulmuş adamlar. Tıkır tıkır işliyordu… “

Benim anladığım kadarıyla bu yolla giden 1000’in de üzerinde…

“Ne 1000’i hanımefendi? Ne 1000’i… Diyorum ya! Sırf Bingöl’den 450-500 kişi geldi. Yalnız sizden bir ricada bulunacağım. Bazı yerlerde gördüm diyorlar ki; FETÖ’cüleri kaçırmışlar… Bu benim çok zoruma gitti. Ondan zaten size ulaşmak istedim. Ben FETÖ METÖ bilmem kardeşim. 5 vakit namaz kılan Müslüman bir insanım. Ben devletçi bir insanım. Ülkemi seviyorum. Ben buraya hain olduğum için falan gelmedim. Ekmek param için geldim. Çalışmaya geldim. Keşke böyle bir şeye mecbur kalmış olmasaydım ama kimse bizi FETÖ METÖ ya da PKK MKK diye konuşmasın. Öyle bir şey olsaydık devletin GBT soruşturmasından temiz çıkar mıydık? Bize gri pasaport verilir miydi? Arkamızdan böyle konuşulması çok ayıptır. Ne FETÖ bilirim ben ne PKK şu bu. Benim bir bildiğim ekmek parasıdır…”

ALİ AYRANCI KİM?

“İçişleri Bakanlığı’nın olayı derinlemesine soruşturduğunu biliyorum. Onlara katkı olması amacıyla tarafıma aktarılan birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

İnsan kaçakçılığı olan bu organizasyonun perde arkasını araştırırken sadece Malatya/Yeşilyurt Belediyesi’nde değil, diğer tüm belediyelerde de karşıma çıkan ilk isim oldu Ali Ayrancı.

Bu nedenle de defalarca bu işi icat edenin AK Parti eski Bingöl/Servi Belde Belediye Başkanı Ali Ayrancı olduğunu ve bu isimle ilgili acil bir soruşturma açılması gerektiğini yazdım. Biliyorsunuz. Kendisini aradım. Konuşmaya çalıştım ama kabul etmedi. Sadece whatsapp üzerinden sorularıma; “Benim ilgim yok bu olaylarla!“ demekle yetindi. Adım gibi eminim ki yalan söylüyor.

Dün halen Bingöl Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde çalışan Ali Ayrancı ile ilgili yeni bilgiler geldi. Ayrancı, 2015 yılı genel seçimlerinde AK Parti’den milletvekili adayı yapılmadığı için intihar ettiği öne sürülen Cevat Ayrancı’nın kardeşi. AK Parti’li Tunceli/Mazgirt Belediye Başkanı Murat Becerikli’nin de eniştesi olduğunu öğrendim. Aynı organizasyon Mazgirt Belediyesi üzerinden de yapılmış. Bingöl’ün merkez olduğundan zerre-i miskal şüphem yok ama bence Mardin, Hatay, Elazığ, Diyarbakır ve Gaziantep il ve ilçe belediyelerine de iyice bir bakmak lazım.

Belgesi olmadığı için bazı isimleri yayınlayamıyorum. Ancak çok acayip isimler üfürülüyor kulağıma. Eğer bu isimler de “Çevreye Duyarlı Bireyler” ve benzeri sosyal sorumluluk projeleriyle belediyeleri alet edip Almanya’ya insan kaçakçılığına aracı olmuşlarsa… Vay halimize vay…”

“HİZMET DAMGALI PASAPORT DÜZENLENMESİ UYGULAMASI GEÇİCİ OLARAK DURDURULMUŞTUR.”

Kayıp’ 43 kişi soruşturmasında Vali Yardımcısı ve iki müdür görevden alındı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 16 Nisan 2021 tarihli yazısıyla suistimallerin önlenmesi amacıyla tedbirleri arttırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mahalli idarelerce yurtdışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştur.

Malatya’dan, Almanya’ya gezi için gönderilen grubun ‘kayıp’ olması olayının ardından:

Vali Yardımcısı ile Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü, Bakanlığımızca; 2 kamu görevlisi de valiliklerince olmak üzere; 4 personel görevden uzaklaştırılmıştır.

“HER YERDEN GELENLER VARDI”

Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi’

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin 2020 yılında  ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi’ kapsamında Almanya’ya gidip geri dönmeyen iki kişi açıklamalarda bulundu.

Artı Gerçek’ten Remzi Budancır’a yurt dışına nasıl gittiklerini anlatan ve şu anda Almanya’da olan biri 20, diğeri ise 36 yaşındaki iki kişi isimlerini açıklamadı.

“RAYİÇ BEDELİ?

 20 yaşında olan ve şu anda Almanya’da geçici oturum izni aldığını söyleyen kişi, Almanya’ya gidiş rayiçlerinin kişi başı 5 bin ile 8 bin Euro arasında değiştiğini söyledi.

Pazarlık durumuna göre fiyatın değişebildiğini belirten ve kendisinin 6 bin Euro verdiğini anlatan genç:

“Biz otobüsle 2020 yılının ilk aylarında Bingöl’den yola çıktık. Bizimle birlikte bizi götüren kişiler de vardı. Bize çıkarılan gri pasaportları dağıttılar. Yolculuğumuz otobüsle Bingöl’den Erzurum üzeri Karadeniz, oradan da İstanbul’dan devam etti. Türkiye’den çıkışımız gezi halinde bir hafta sürdü. Bu süre zarfında hiçbir sorun yaşamadık” diye anlattı.

TESTLERİ YAPILDI, HES KODLARI ALINDI

Haberde Almanya’ya doğru hareket edildiği zaman pandemi olduğu halde seyahat izinlerinin alındığı belirtilen ve Türkiye çıkışında kontrol edilip edilmediği sorulan genç:

“Bize HES kodları alınmıştı. Covid testlerini ise 500 TL’ye yaptırdık. Onlar da bizdeydi. Türkiye’den çıkarken sınırda bir polis çok soru sordu bana. Nereye gidiyorsunuz, neden gidiyorsunuz gibi. Tabii bize ne söyleyeceğimiz ezberletilmişti. İşte ‘Almanya’ya Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi kapsamında gidiyoruz. 10 gün eğitim göreceğiz. Gideceğimiz şirket Mega Kilit. Sahibi Ersin Kilit…’ gibi cevaplar verdim. Biraz heyecanlandım. Daha çok soru sorunca da ‘göndermiyorsanız göndermeyin’ dedim ve indim. Sonra baktılar bir şey yok bıraktılar. Tüm belgelerimiz tamamdı” dedi.’

MACARİSTAN’DA RÜŞVET VERDİK’

Türkiye’den sınırdan çıkan ekip Almanya’ya nasıl ulaştıklarına ise şu yanıtı verdi:

“Sadece Macaristan sınırında durdurdular bizi. Orada kişi başı 25 Euro rüşvet verdik. Aramızda toplayarak verdik, kimse içeri gelmedi. Daha sonra yolumuza devam ettik. Hiç durdurulmadan Hannover’e ulaştık. Bir gece otelde kaldıktan sonra gri pasaportlar bizi getirenlere teslim ettikten sonra herkes gideceği adrese gitti” dedi.

ALMANYA’YA TRANSİT GEÇİŞ

Kendisinin içinde bulunduğu grubun İstanbul’da bir araya gelerek otobüsle hareket ettiğini anlatan 36 yaşındaki ikinci kişi ise:

 “Biz İstanbul’da Covid-19 test sonuçlarını aldık. Biz de 500 TL verdik. Ondan sonra yola çıktık. Sınırda rutin kontrol dışında Almanya’ya kadar hiç durdurulmadık” dedi.

“İSTANBUL BULUŞMA NOKTASI: ‘BİRÇOK ŞEHİRDEN GELİŞ VAR'”

İstanbul’dan hareket eden grubun sadece bir yerden gelmediğini, Bingöl, Elazığ, Malatya başta olmak üzere birçok ilden geldiğini, Tokat’tan bile gelenlerin olduğunu belirten ikinci kişi:

“Birden fazla otobüs vardı. Hepsi farklı belediyeler üzerinden gelmişlerdi. Eğitim amaçlı Almanya’ya gidiş şeklinde gri pasaportlar düzenlenmişti. Hepimizde onlar vardı. Bizim otobüste Bingöl, Sancak, Kığı, Elazığ Palu, Karakoçan’dan gelenler ağırlıklıydı. Hepsi Zazaca konuşuyordu. Biz bu ekiple geldik. Biz geçen sene geldik ama gelişler hâlâ sürüyor. iki hafta önce iki otobüs Hamburg’un merkezine geldi” dedi.

PASAPORTLAR GERİ GELİYOR,  KİMLİKLE BAŞVURU YAPILIYOR

Oturum hakkının alınıp alınmadığı sorusuna ise,:

“Ben 5 bin Euro verdim. Biz geldiğimiz gibi Almanya’ya ulaştığımızda gri pasaportları bizi getirenlere teslim ediyoruz. O pasaportlar tekrar çıkış yapmış gibi geri gidiyor. Bir süre sonra kimliğimizle başvuruda bulunup sığınma hakkı istiyoruz. Bizi getirenlerin bizden tek istediği ‘Nasıl geldiğinizi anlatmayın, ne yaparsanız yapın’ oluyor. Bizde aynısını yaptık. Şimdi kısa süreli oturum hakkını almışız” yanıtını verdi.

Basına yansıyan haberlere göre olayın merkezinde AKP’li Bingöl’ün Servi ilçesi eski Belediye Başkanı Ali Ayrancı bulunuyor. Almanya’ya götürülecek kişilerin Ali Ayrancı tarafından Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’ne üye yapıldığı, bu dernek üzerinden geçişlerin olduğu belirtiliyor.  Ayrancı ise kendisine yönelik suçlamaları reddetti. 

“YEŞİLYURT’LA SINIRLI DEĞİL”

Olayla ilgili soruşturma devam ederken, belediyeler üzerinden geçişin sadece Malatya Yeşilyurt Belediyesi ile sınırlı olmadığı ortaya çıktı.

Türkiye’nin birçok kentinde, özellikle ilçe ve belde belediyeler üzerinden yurt dışına geçişlerin olduğuna ilişkin iddialar gündeme gelmeye başladı. Bu belediyeler arasında Bursa, Elazığ Arıcak ve Üçocak, Van Tuşba, Tokat’ın da aralarında bulunduğu birçok ilin belediyeleri var. Belediyeler arasında kayyım tarafından yönetilen Van Tuşba Belediyesi de var. 31 Mart yerel seçimlerinde HDP Van Tuşba belediyesini yüzde 53’lük oy oranı ile kazanmıştı. YSK, HDP adayının KHK ile işten atıldığı gerekçesi mazbatayı AKP adayına vermişti. 

TUŞBA BELEDİYESİ MECLİSE TAŞIDI

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ise, Malatya-Yeşilyurt belediyesinde yaşanan olayın benzerinin Van-Tuşba belediyesinde de yaşandığı iddialarını Meclise taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için Meclise soru önergesi veren Orhan, Tuşba belediyesinin de 55 kişiyi Almanya’ya göndermek için usule aykırı bir şekilde meclis kararı aldığını söyledi.

Bu kararın HDP’li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen oy çokluğu ile alındığını ifade eden Orhan, şunları söyledi:

“Tuşba Belediyesi,  Baskilliler Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte, bir Alman Şirketi’nin (Nordbau-Oldenburg GmbH&Co) finansman desteği ile Almanya’nın Oldenburg belediyesine, yerinde ziyaret yapılmasını belediye meclisinde oy çokluğu ile 7 Ocak 2021 tarihinde kararlaştırılmıştır.

– Tuşba Belediye’since Almanya’ya Çevreye Duyarlı Bireyler “Yetiştirmek” amacıyla personel veya meclis üyesi gönderilmiş midir? Gönderilmiş iseler yurda tam sayıda dönüş olmuş mudur? Olmamışsa “kaçaklar” kimlerdir?

– Belediye meclisi kararında ifade edilen Almanya’ya Çevreye Duyarlı Bireyler “Yetiştirmek” amacıyla seçilecek 55 kişilik grubun seçilme kriterleri ne olmuştur?

– Tuşba Belediye’si ile Baskilliler Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği arasındaki ilişkinin hukuki dayanakları nelerdir? Bu ilişki kapsamında başka hangi faaliyetler yürütülmüştür? Bu faaliyetlerin belediye bütçesine maliyeti nedir?

– Tuşba Belediye’si ile Nordbau-Oldenburg GmbH&Co isimli Alman Şirketi arasındaki ilişkinin hukuki dayanakları nelerdir? Bu ilişki kapsamında başka hangi faaliyetler yürütülmüştür? Bu faaliyetlerin belediye bütçesine maliyeti nedir?

– Yeşilyurt (Malatya), Tuşba (Van), Arıcak ve Üçocak (Elazığ), Yıldırım (Bursa) belediyelerinde söz konusu proje kapsamında yurtdışına insan kaçakçılığı yapıldığı iddiası hakkında bir inceleme başlatacak mısınız?  Söz konusu belediyeler dışında diğer belediyelerde de bu kapsamda insan kaçakçılığı yapılıp yapılmadığına dair bir inceleme başlatacak mısınız?

“ERBAA BELEDİYESİ, ALMANYA ZİYARETİ İÇİN ALINAN MECLİS KARARINI İPTAL ETTİ “

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, belediye temsilcileri ve muhtarların Almanya ziyareti için alınan meclis kararını iptal ettiklerini söyledi.

TOKAT’ın Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, belediye yetkilileri ve muhtarların, bazı ziyaretler için Almanya’ya gitmesi için aldıkları meclis kararını, araştırmalar sonucu iptal ettiklerini açıkladı.

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl/cafemedyam

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl:

“Basında çıkan haberlerde bazı belediyelerin belirli proje kapsamında Türk vatandaşların vize gerektirmeden Avrupa’ya götürüldüğü ve aralarında Erbaa Belediyesi’nin de olduğu vurgulanmıştır..

Bahse konu şirket tarafından Erbaa Belediyesi temsilcileri ile köy ve mahalle muhtarları; aralarında Türk kökenli Hannover Büyük Şehir Belediye Başkanı Belit Onay’ın ziyaretlerinin de olduğu Çevre Eğitim ve Kültürel çalışmalarını yerinde görmek üzere Almanya’ya davet edilmişlerdir..

Davet üzerine meclis kararı alınmıştır. Daha sonradan ziyarete giden belediyelerle yapılan görüşmeler sonucunda projenin çok sağlıklı olmadığı tarafımızdan değerlendirilmiş olup ne Erbaa Belediyesi’nden ne de Erbaa Belediyesi aracılığıyla Almanya ve başka bir Avrupa ülkesine böyle bir ziyaret gerçekleştirilmemiş olup konu ile ilgili ne bir protokol ne de Kaymakamlık veya Valilikten herhangi bir izin talep edilmemiştir.”

“ALMANYA’YA GÖNDERİLEN VE GERİ DÖNMEYEN KİŞİLERİN LİSTESİ”

CHP’li Veli Ağbaba, AKP’li Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya’ya gönderilen ve geri dönmeyen kişilerin listesini paylaştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AKP’li Yeşilyurt Belediyesi tarafından Eylül 2020’de ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi’ için yurt dışına gönderilen ve geri dönmeyen kişilerin listesini paylaştı.

Listeye göre Almanya’ya gidip dönmeyenler 18 ila 48 yaş grubu arasında bulunuyor.

“ŞEYTANIN AKLINA GELMEYECEK BİR YÖNTEM”

AĞBABA, İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’YU DA KONUYLA İLGİLİ GÖREVE DAVET ETTİ.

Veli Ağbaba:

“Belediye meclis üyelerimiz ‘Bu insanlar kimlerdir’ diye soruyor. Yeşilyurt Belediyesi ‘Bilmiyoruz, biz de merak ediyoruz’ diyor. Onların merakını gidermek için elimizdeki 45 kişilik listeyi kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Birçoğu 30 yaşın altında insanlar ve önemli bir skandala imza atılmış durumda. Yeşilyurt Belediyesi’nin elinde olduğu halde, valiliğin elinde olduğu halde bu bilgileri kamuoyuyla paylaşmıyorlar. Bu bilgileri kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. 45 kişi gitmiş, 2 kişi gelmiş, 43 kişi Almanya’ya iltica etmiş durumda. Anlaşılıyor ki bunu yapan sadece Yeşilyurt Belediyesi değil. Birçok AK Parti belediyesi eliyle insan kaçakçılığı yapılıyor. İddia odur ki Elazığ Baskil Belediyesi, Elazığ Arıcak Belediyesi ve Ordu Korgan Belediyesi de aynı dernekler aracılığıyla, benzer projeler adı altında yurt dışına insan götürmüşler ve o insanlar geri dönmemiş. Açık bir suç var, insan kaçakçılığı var. AKP’nin bu icadı daha önce dünyada Avrupa’ya gitmek için yola çıkan ülkelere de örnek olacaktır. Şeytanın aklına gelmeyecek bir yöntemle insan kaçırılıyor.”

“FETÖ BAĞI VAR MI ARAŞTIRILMALI” 

Veli Ağbaba:

“Normalde insanlar deniz yoluyla kaçarlar, bu devlet eliyle yapılan bir kaçakçılık. Burada müthiş bir para var. Ayrıca bir FETÖ bağı var mı, bu da mutlaka araştırılmalıdır. Her konuda beyanat veren Süleyman Soylu bununla ilgili tek bir cümle söylemiş değil. İçişleri Bakanı’nı da görevini yapmaya davet ediyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız.”

“AKP’Lİ BELEDİYELER İNSAN KAÇAKÇILIĞI  ACENTELERİNE DÖNÜŞMÜŞ” 

Ağbaba sözlerini şöyle noktaladı:

“AKP’li belediyeler insan kaçakçılığı acentelerine dönüşmüş. Hepsi dut yemiş bülbül gibi susuyor. Kamuoyu tüm gerçeği öğrenecek! AKP’li belediyelerde yaşanan bu skandalların belgesi, bilgisi var. İsimleri, aracı dernek ve firmaları araştırıyoruz. İstedikleri kadar üç maymunu oynasınlar. Biz bu skandalın peşini bırakmayacağız.”

NE OLMUŞTU?

Malatya’da Yeşilyurt Belediyesi’nin organizasyonuyla eğitim için Almanya’ya giden 45 kişiden 43’ünün Türkiye’de dönmediği ortaya çıkmıştı. Olayın ardından belediye başkan yardımcısı görevden alınmıştı. 

“BELEDİYENİN ALMANYA’YA EĞİTİME GÖNDERDİĞİ 43 KİŞİ GERİ DÖNMEMİŞ”


Malatya’da AKP’artili Yeşilyurt Belediyesi’nin organizasyonuyla eğitim için Almanya’ya giden 45 kişiden 43’ünün izlerini kaybettirdiği ortaya çıktı. Dönen 2 kişi belediye başkan yardımcıları.

  Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısında, CHP’li meclis üyelerinin soru önergesi, belediye himayesinde ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ eğitimi için Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43 kişinin geri dönmediğini ortaya çıkardı.

Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’ne kayıtlı oldukları ve eğitime bu dernek aracılığıyla gittikleri belirtilen ve Almanya’dan geri dönmediği belirtilen 43 kişi hakkında içişleri bakanlığı soruşturma başlattı.

14 ay önce belediye tarafından Almanya’nın Saksonya Eyaleti Hannover şehrinde faaliyet gösteren Mega Kilit GMBH şirketinin düzenlenen “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” adlı proje kapsamında 45 kişi yurtdışına gönderildi. İddiaya göre 15-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenen eğitim programına Alman şirket sponsorluğu ile gönderilen 45 kişiden 43’ü Türkiye’ye geri dönmedi. 

GEZİ TARİHİ: 7-16 EYLÜL 2020

CHP’lilerin olayla ilgili önergesinde geziyle ilgili “53 kişilik bir kafilenin katılmasının planlandığı gezi için belediyemizi de temsilen bir heyetin gönderilmesine, yol, konaklama ve iaşe bedelleri gibi tüm masrafların ilgili firma tarafından karşılanacağı inceleme gezisine belediyemizi temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Özer, Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş’un katılmalarının kabulüne yapılan oylamada katılanların oy birliği ile karar verilmişti. Ardından bu karara dayanarak, belediyemizin İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 03.09.2020 tarihinde Malatya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazdığı yazıda 24.08.2020 tarihinde ilgili dernekle belediye arasında bir protokol imzalandığı, buna göre toplam 45 kişinin 07.09.2020 ile 16.09.2020 tarihlerinde bu geziye katılacağı, bu nedenle de bu kişilere hizmet pasaportu düzenlenebilmesi için gerekli valilik onayının alınarak gönderilmesi istenmiştir” diye belirtildi. 

Önergede, Yeşilyut Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yanıtlaması talebiyle şu sorular yöneltildi: 
 
* Bahse konu dernekle imzalanan protokolün içeriği nedir?
 
* Belediyemizin gerek bu şirket ve gerekse de bu dernekle bağı nedir?
 
* Bu geziden iki belediye elemanı dışındaki 43 kişinin ülkeye dönmediği doğru mudur?
 
* Eğer dönmüşlerse de giriş-çıkış yapanların tam listesini görmemiz mümkün müdür?

“DERNEK BAŞKANI: ‘BELEDİYE KAYITLARINI BİZZAT YAPTI, GÖNDERİLENLERİ TANIMIYORUM'”

Üyesi oldukları Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği aracılığıyla eğitime gönderilen kişilerin, aracı derneğe belediye tarafından üye yapıldıkları iddia edildi.

Eğitim için aracı olan Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’nin Başkanı Mehmet Sait Aytekin “Ben yurtdışına gönderilen şahısların hiçbirini tanımıyorum, bir yakınlığım yok. Yeşilyurt Belediyesi bu kişilerin derneğe kayıtlarını bizzat yaptı ve bende belediye olduğu için, AKP’nin adı geçtiği için sorgulama ihtiyacı duymadım. Kimleri başkanı olduğum derneğe kaydettiler onu bile bilmiyorum. Zaten 2 hafta önce dernekler masasına giderek mülkiye başmüfettişine durumu bildirdim ve o dönem üye olan yaklaşık 50 kişinin kaydı silindi” dedi.

gözler
Mehmet Çınar Gözler, açıklama yapacağını söyledi.

 
Almanya’dan geri dönmeyen kişilerin ismi henüz açıklanmazken, AKP’li Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar Gözler, “Konuyla ilgili araştırma yapıp yazılı açıklama yapacağım” dedi.

“AĞBABA: ‘BELEDİYE 43 KİŞİNİN KAÇMASINA ARACILIK ETTİ'”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında belediye olanakları ile yurt dışına gidip geri dönmeyen 43 kişinin durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yeşilyurt Belediye Meclis üyeleriyle ortak basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, “43 kişi nerede, Vali nerede, İçişleri Bakanı nerede?” diye sordu.

CHP’li Ağbaba, Yeşilyurt Belediyesi’nin suç işleyerek insanları yurtdışına kaçmasına aracılık ettiğini belirterek şunları söyledi:


“CHP Yeşilyurt Belediye Meclis üyelerimiz bir soru önergesi vererek 43 kişi nerede diye sordular. 43 kişi nerede? Belediye Başkanı Mehmet Çınar sanki babasının çiftliği babası gibi belediye yönetiyor, bu sorulara cevap vermiyor. Tam 7 ay geçti bu konunun üzerinden. 43 kişi Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin aracılığıyla, belediyenin sağladığı hizmet pasaportu ile Almanya’ya gidiyor, iki belediye başkan yardımcısı geri dönüyor, gerisi dönmüyor. 7 aydır kamuoyundan gizlenen bir olay. Ortada bir suç var. Eğer belediye meclisi olmasaydı bu olay ortaya çıkmazdı. 43 kişiyi neden Almanya’ya gönderdi? Bunun içinde para var mı? Bu araştırılsın. İşin içerisinde mutlaka para var, örgüt bağlantısı var. Bu kişiler FETÖ’cü mü? Bunun da aydınlatılması lazım.”

‘BU KİŞİLERİN FETÖ İLE İLGİSİ VAR MI?’

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Enver Kiraz da yaşananlara “Siz halktan ve CHP’den korkuyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Kiraz açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:


“15 Temmuz’dan itibaren FETÖ’yle mücadele ediyoruz yalanlarıyla naralar atan siz AKP’liler yurtdışına gönderdiğiniz kişilerin kimler olduğunu, neden dönmediklerini açıklamaktan kaçıyorsunuz. Neden? Bu korkunun sebebi nedir? Proje adı altında Almanya’ya gönderdiğiniz kişilerin FETÖ ile ilgisi var mı?”

“VALİLİK: ‘İNCELEME İŞLEMİ DEVAM EDİYOR'”

Malatya Valiliği, Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla Almanya’ya gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmediği iddialarına ilişkin İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirilen müfettişlerce yürütülen incelemenin devam ettiğini bildirdi.

Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada:

“Valiliğimizin 11 Mart 2021 tarihli yazısıyla gerek söz konusu iddiaların gerekse 2019, 2020 ve 2021 yıllarında belediyeler ile sivil toplum kuruluşları arasında imzalanan protokollere istinaden 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre gerçekleştirilen Hizmet Damgalı Pasaport işlemlerinin incelenmesi için mülkiye müfettişi görevlendirilmesi talep edilmiş olup, İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen müfettişlerce yürütülen inceleme işlemleri halen devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.

“YEŞİLYURT BELEDİYESİ SAHTE UNESCO ÖDÜLÜ NEDENİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ”

Geçtiğimiz sene Şubat ayında Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Başkan Mehmet Çınar’ın Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen UNESCO 2019 Yılı ‘Uluslararası İdeal Kentler Ödül Töreni’ne katıldığı ve ‘Kadim Yeşilyurt Kentsel Planlama’ projesinden dolayı ‘Kentsel ve Mimari Dokunun Korunması’ başarı ödülünü aldığı belirtilmişti.

Ancak UNESCO Türkiye Ofisi, Paris’te UNESCO’ya ait olduğu belirtilen binanın kendilerine ait olmadığını belirterek, bu iddiayı yalanlamıştı.

Ofis tarafından, verilen plaketlerin UNESCO Ödülleri olduğunu ileri süren ve kamuoyunu yanıltan belediyelere birer yazı gönderilerek, “Bizim böyle bir ödülümüz yok. Aldığınızı açıkladığınız ödüller konusunda UNESCO adını kullanmayın” uyarısı yapılmıştı

“MERAL AKŞENER: ‘ERDOĞAN’IN KADROLARI TÜRKİYE’DEN KAÇIYOR’c

İYİ Parti lideri Meral Akşener, AKP’li Malatya Yeşilyurt Belediyesi organizasyonu ile Almanya’ya gittikten sonra geri dönmedikleri ortaya çıkan kişilerle ilgili de, “Zamanında Sovyetler’den kaçan devlet görevlileri gibi… İşte size, Sayın Erdoğan’ın Türkiye’yi düşürdüğü durum” dedi.

BİZİ KISKANAN ALMANYA’YA KAÇIYORLAR:

 Öyle korkuyorlar ki artık AKP’li belediye çalışanları bile, bize duyduğu derin kıskançlıkla tanıdığımız Almanya’ya iltica ediyor.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin AKP’li başkanı, 42 kişilik bir grubu, Almanya’ya eğitim için yollamış. İki kişi hariç kalan kırk kişi, gidiş o gidiş… Sayın Erdoğan’ın kadroları, Sayın Erdoğan’ın yönettiği Türkiye’den, ardına bakmadan kaçıyor. Zamanında Sovyetler’den kaçan devlet görevlileri gibi…

İşte size, Sayın Erdoğan’ın Türkiye’yi düşürdüğü durum. Güler misin, ağlar mısın? Ama korkunun ecele faydası yok… Milletin gerçeklerinden kaçış yok. Çünkü artık biz varız. Onlar, iktidarlarını nasıl sürdüreceklerinin hesabındalar, biz, milletimizi nasıl düze çıkaracağımızın hesabındayız. Onlar, eşi, dostu, müteahhidi zengin etme peşindeler, biz, EYT’linin, polisin, sağlıkçının derdini çözme peşindeyiz. Onlar, yalanlarla koltuklarını korumanın derdindeler, biz, zengin, güçlü ve mutlu bir Türkiye derdindeyiz. Biz inatla, önce millet, önce memleket diyeceğiz. Biz inatla, milletin dertlerini konuşacağız. Biz, dün olduğu gibi, bugün de, yarın da, milletimizin sesi olmaya devam edeceğiz. İşte o nedenle, her hafta olduğu gibi bu hafta da, her türlü sansüre inat, şimdi sıra Milletin Kürsüsü’nde…

İLGİLİ HABER

Duvar /Taner Yeşilsu – Pelin Akdemir

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: