GÜNDEM

‘Ankara Jitem’ davası…

.

“Mehmet Ağar’ın da yargılandığı JİTEM davası ertelendi”

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da aralarında olduğu 19 sanığın yargılandığı “Ankara Jitem” davasının 2. duruşması görüldü.. Mahkeme heyeti, duruşmayı 22Nisan’a ertelendi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 1. Ceza Dairesi’nin verdiği bozma kararının ardından Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlayan, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da aralarında olduğu 19 sanığın yargılandığı “Ankara JİTEM” davasının 2. duruşması yapıldı..

  • Duruşmada ifade veren Enver Ulu:

“Ayhan Çarkın’ın ifadeleri iftiradır. Aramızda husumet yok ama birbirimizi sevmeyiz” dedi..

Dava 22 Nisan 2022’ye ertelendi..

“Ankara JİTEM” davası olarak adlandırılan, 19 kişinin 1990’lı yıllarda zorla kaybedilmesi, infaz edilmesine ilişkin; eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da aralarında bulunduğu 19 kişi hakkında, “suç işlemek amacı kurulan silahlı örgüte üye olmak” ve “adam öldürmeye iştirak etmek” suçlarından Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, bütün sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti..

Karar, istinaf mahkemesine taşınmıştı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Dairesi, 5 Nisan 2021 tarihli kararında; Mehmet Ağar, emekli Yarbay Korkut Eken ve eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın gibi isimlerin de aralarında olduğu 19 sanık hakkındaki beraat kararlarını bozmuştu..

ENVER ULU: HİÇBİR ÖLDÜRME OLAYINA KATILMADIM”

Bozma kararının ardından yeniden başlayan davanın ikinci duruşması, bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmada sanıklardan Enver Ulu’nun SEGBİS yöntemiyle ifadesi alındı..

  • Enver Ulu, ifadesinde şunları söyledi:

“Ben 18 sene Özel Harekat’ta görev yaptım. Daha önce ifadelerimde de söylemiştim. Ben kanunlar çerçevesi dışına çıkan herhangi bir şey yapmadım. Ayhan Çarkın’ın ifadeleri, iftiradır. Ben hiçbir öldürme olayına katılmadım.”

Enver Ulu’nun ifadesinin ardından söz alan mağdur avukatlarından Yusuf Alataş, sanık Enver Ulu’ya, “Ayhan Çarkın ile aranızda bir husumet var mı?” diye sordu. Ulu, “Husumet yok ama birbirimizi sevmeyiz” yanıtını verdi..

UZİ MARKA SİLAH BULUNUP BULUNMADIĞI ARAŞTIRILACAK

Avukat beyanlarının ardından mahkeme heyeti, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılarak 1994 yılı ve öncesinde tüm polis teşkilatı envanterinde Uzi marka silah bulunup bulunmadığı, bulunuyorsa silah/kovan balistik raporlarının sorulması için müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı, 22 Nisan 2022’ye erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

1990’lı yıllarda öldürülen iş insanı ve yazarların failleriyle ilgili 20 Aralık 2013’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame düzenlendi. İddianameye göre sanıklar şu isimlerin öldürülmesiyle suçlanıyordu:

“Abdülmecit Baskın, Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan, Faik Candan.”

  • Davanın sanıkları ise şunlar:

“Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman.”

Sanıklardan bazıları bu süreçte yaşamını yitirdi.

NE OLMUŞTU?

“SUSURLUK JİTEM DAVASI SİL BAŞTAN …”
“MEHMET AĞAR VE SANIKLAR HAKKINDAKİ BERAAT KARARI BOZULDU, TEKRAR YARGILANACAKLAR”

5 Nisan’da verilen, 27 Nisan’da UYAP’a yüklenen ancak basın ile yeni paylaşılan karara göre İbrahim Şahin ve Korkut Eken de yargılanacak isimler arasında

İstinaf mahkemesi, Susurluk JİTEM davasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken’in de bulunduğu sanıklar hakkında beraat kararlarını bozdu. Ağar ve diğer sanıklar yeniden yargılanacak. 

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin 5 Nisan’da verdiği, 27 Nisan’da UYAP sistemine yüklediğikarara göre 1990’lı yıllarda birçok kişinin zorla kaybedilmesi veya keyfi infaz edilmesine ilişkin 19 kişinin yargılandığı dava sanıklar hakkındaki beraat kararı bozuldu.

KARAR NEDEN BOZULDU?

Basın ile bugün paylaşılan istinaf kararında sanığın savunması alınmadan hüküm kurulamayacağı anımsatılarak, “sanık Enver Ulu’nun sorgusu yapılmadan eksik kovuşturma hüküm kurulduğu” ifade edildi.

  • Anayasa ve Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki hükümler ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun kararlarına işaret edilen kararda, şöyle denildi:

“Mahkeme kararlarının İstinaf denetimine olanak sağlayacak şekilde açık olması ve Dairemizin bu işlevini yerine getirebilmesi için, sonuca etkili tüm argümanların, kararın dayandığı tüm kanıtların, bu kanıtlara göre mahkemenin ulaştığı sonuçların, iddia, savunma ve dosyadaki diğer belgelere ilişkin değerlendirmelerin açık olarak gerekçeye yansıtılması, hükme esas alınan deliller ile dosya kapsamında bulunmasına rağmen gerekçeli kararda zikredilmediğinden zımnen reddedildiği değerlendirilen delillerin genel soyut ifadelerle açıklanması ve/veya hiç tartışılmaması yerine, istinaf denetimine olanak verecek şekilde iddiaya konu olaylar bakımından ayrı ayrı tartışılıp değerlendirilmesi ve açıkça karar yerinde gösterilmesi gerektiğinin gözetilmemesi…”

Kararda, bu kapsamda dosyadaki bazı deliller işaret edildi. Bu delillerin, “en son, sanık Ayhan Çarkın’ın aşamalardaki beyanlarının dosya kapsamındaki diğer bildirim ve deliller ile teyit edilip edilmediğinin, bu beyanların maddi olay-olaylar ile uyuşup uyuşmadığının karar yerinde tartışılmadığı” vurgulandı.

Kararda yerel mahkemenin “Cinayetlerde ele geçen kovan ve mermi çekirdeklerinin menşei, kullanımlarına ilişkin aidiyetleri, bunların ve diğer maddi olguların birbirleri ile ilişkisi, itham edilen failler, hedef alınan maktuller, organizasyon, oluş ve netice itibariyle olaylar arasında bir irtibat bulunup bulunmadığını değerlendirmediği” ifade edildi.

https://www.cafemedyam.com/2021/05/23/organize-suc-orgutu-lideri-sedat-peker/
“KANUNA AYKIRI DAVRANILDI”

“Sadece sanık Ayhan Çarkın’ın beyanları arasında var olduğu bildirilen bir kısım farklılıklara işaret edilmek; ancak maddi olaylarla uyuşan bildirimlerinin ise irdelenmemek suretiyle, yetersiz gerekçe ile hüküm kurulduğu” vurgulanan kararda anıklar hakkında beraat kararları verildiği sırada uygulama maddesinin gösterilmemesi suretiyle Ceza Muhakemesi Kanunu’na aykırı davranıldığı belirtildi.

Mahkeme, kararı hükmü veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine de hükmetti. Bu kararın ardından Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi davayı yeniden görecek.

https://www.cafemedyam.com/2021/05/15/mehmet-agar/

KİMLER ÖLDÜRÜLDÜ?

İddianameye göre sanıklar Abdülmecit Baskın, Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan Faik Candan’ın öldürülmesi ile suçlanıyordu.

PDF simgesiİstinaf mahkemesinin verdiği kararı okumak için tıklayın..pdf

KİMLER YARGILANACAK?
  • Davada şu isimler tekrar yargılanacak:

Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman.

Sedat Peker’in videosu

Hakkında organize suç örgütü lideri olmak suçlamasıyla yakalama kararı bulunan Sedat Peker, bugün yayımladığı videoda faili meçhul cinayetleri gündeme getirmişti.

  • Peker, Mehmet Ağar’ı suçlayarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Emniyet Müdürlüğü döneminde Behçet Cantürk, Hüseyin Baybaşin, Savaş Buldan uyuşturucu işi yapıyorlardı. Hepsinden para aldı. En son siyasete girdi. Hayali cumhurbaşkanlığıydı. Adam oraya çıkarken geçmişi temizlemek için Tansu Hanım’ı ikna etti. Milli Güvenlik Konseyi’ne sunum yaptı. Milli Güvenlik Konseyi’nde ‘devletler kendi gelecekleri için bu tip eylemler yapabilir’ diye sözlü karar çıkarıp başladılar hepsini öldürmeye. Vatan millet için değil kendi geçmişini temizlemek için yaptı.” 

https://www.cafemedyam.com/2020/05/20/jitem-davasi/

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top