GÜNDEM

Kış lastiği takma zorunluluğu ticari amaçla yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçları kapsıyor…

.

“Kış lastiği ne zaman takılmalı? Kış lastiği takmamanın cezası ne?”

2021 yılı için kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibariyle başladı..

Uygulamanın başlamasıyla birlikte işletmelerdeki yoğunluklar arttığından birçok kişi kış lastiklerini değiştirmeye başladı ve kış lastiği takmamanın cezasının ne kadar olduğunu merak ediyor..

Hava koşulları nedeni ile kazaların önüne geçmek için yılın belirli zamanlarında, belirli araçları kapsayan bir kış lastiği takma zorunluluğu getirilir..

Bu zorunluluğun denetlenmesi ise Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Bakanlığın yetkilendirdiği ekipler tarafından yapılır..

Ayrıca sınır kapılarında da Ticaret Bakanlığı’nın ekipleri bu denetimi yapar..

KIŞ LASTİĞİ TAKMA ZORUNLULUĞU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Her sene olduğu gibi bu sene de zorunluluk 1Aralık 2021 tarihinde başladı ve 1 Nisan 2022 tarihinde bitecek..

Fakat sürücülerin sadece bu yasak kapsamında değil, 7 derecenin altındaki hava koşullarında, ıslak zeminlerde, ıslak ve çamurlu yollarda takılmalı.. Çünkü kış lastikleri, yaz lastiklerine göre çok daha iyi yol tutuşu ve daha güvenli bir sürüş sağlar..

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NEDİR?

1 Aralık 2021 tarihinde başlayan kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan sürücülere 835 lira ceza yazılacak..

Fakat her sene olduğu gibi, bu sene de 1 Ocak tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığınca yeniden belirlenecek.. 

KIŞ LASTİĞİ TAKMA ZORUNLULUĞU KİMLERİ KAPSIYOR?

Kış lastiği takma zorunluluğu ticari amaçla yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçları kapsıyor..

Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre kamyon, tanker, çekici, otobüs türündeki araçların tahrikli dingil üzerinde bulunan tüm lastiklerin kış lastiği olması gerekiyor..

Minibüs, kamyonet ve otomobillerin ise tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekiyor.. Ayrıca seyahat esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin tamamının kış lastiği ile değiştirilmesi gerekir..

Fakat zorunlu olmasa da herkesin seyahat güvenliği için, can ve mal kaybını önlemek amacı ile kış lastiği kullanması gerekir. Sadece kendi güvenliği için değil, trafikteki diğer araçların güvenliği ve mağdur olmaması için de kış lastiği kullanılmalıdır..

“Yüzlerce araç trafikten men edildi: Kış lastiği takmayanlara kötü haber”

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şehirler arası ve şehir içi yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlara yönelik 12-14 Ocak arasında eş zamanlı denetimler yapıldığı belirtildi..

Denetimler sonucunda 1570 aracın mali sorumluluk sigortasının bulunmadığı, 144 sürücünün ise SRC belgesiz olduğu tespit edildi..

BİNLERCE ARAÇ MUAYENESİZ ÇIKTI

Denetimlerde 311 sürücünün yetki izin belgesinin olmadığı, 6 bin 371 aracın muayenesiz olduğu, 947 aracın takograf kullanmadığı, 721sürücünün çalışma ve dinlenme sürelerine uymadığı belirlendi..

Ayrıca denetimler sırasında 222sürücünün Psikoteknik Değerlendirme Raporu’ndan yoksun olduğu anlaşıldı..

Ülke genelinde eş zamanlı olarak 15-16 Ocak tarihlerinde kış lastiği kullanımına yönelik denetimlerde 49 bin 164 araç incelendi..

Denetimlerde 402 araç trafikten men edildi, 116 aracın kış lastiği kullanmadığı belirlendi..

“RAPORSUZ ÇIKTILAR”

Denetimler sırasında 98sürücünün SRC belgesinin olmadığı, 241 sürücünün Psikoteknik Değerlendirme Raporu bulunmadığı belirlendi..

Ekipler 5 bin 389 trafik kuralı ihlaline yönelik işlem gerçekleştirdi..

“KIŞ LASTİĞİ DENETİMLERİ BAŞLADI!”
ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI BAŞLADI

YÜZDE 50 DAHA İYİ YOL HAKİMİYETİ SAĞLAR”

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi ekipleri, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğunun başlaması ile denetim yaptı..

Edirne yolunda uygulama yapan ekipler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca hazırlanan ve 2012’de yürürlüğe giren yönetmelik uyarınca, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmayan araçları kontrol etti..

Ekipler kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygularken, araçlarına kış lastiği takan sürücülere teşekkür etti..

Sürücülerden Ahmet Yeşil, yaptığı açıklamada, tüm sürücülerin araçlarına kış lastiği taktırması gerektiğini söyledi..

Vatandaşların can ve mal güvenliği açısından kış lastiğinin önemli olduğunu anlatan Yeşil, kendisinin de yaklaşık 10 gün önce tedbirlerini aldığını ifade etti. 

YÜZDE 50 DAHA İYİ YOL HAKİMİYETİ SAĞLAR
  • Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkan Vekili Ali Fuat Şeker:

“Kış lastiği soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağlar..

Kış lastikleri,  artı 7 ile eksi 40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı kılcal desenlere sahip ..

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tebliğine göre 1 Aralık-1 Nisan arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu bulunuyor. Yasa, zorunluluk kapsamında olmayan hususi otomobillerde de kış lastiği kullanımını öneriyor. Ancak araç sahibi ve sürücülere, hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçmelerini öneriyoruz.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top