SAĞLIK

Omicron: Yeni varyant hakkında tüm bilinenler

.

İÇİNDEKİLER

“Bilim insanları uyardı: Omicron’un ‘ishal’ belirtisi şaşırttı”

Dünya genelinde birçok ülkede baskın varyant olan Omicron varyantı ile ilgili dikkat çekici bir uyarı ABD’den geldi..

Bilim insanları yeni ve “şaşırtıcı” bir semptom hakkında açıklama yaptı..

2019 yılının son haftalarında ortaya çıktıktan sonra küresel bir salgın halini alan corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan varyantı olan ve bu sebeple bilim insanlarını ve hükümetleri endişelendiren Omicron varyantıyla ilgili dikkat çekici bir açıklama ABD’den geldi.

ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), koronavirüsünün birçok semptomu olduğunu hatırlatırken, Omicron varyantının ise daha önceki dalgalarda görülmeyen belirtileri olduğunu duyurdu. İngiliz basınında yer alan haberlerde CDC ve Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nde görevli uzmanlar hastaları inceledi ve virüs bulaştıktan çok kısa bir süre sonra ortaya çıkan yeni bir belirtiye dikkat çekti.

Bilim insanları ve uzmanlar virüs bulaştıktan çok kısa bir süre sonra hastaların yüzde 20’sinde ishal görüldüğünü açıkladı..

Omicron varyantının belirtilerinin önceki varyantlardan farklı olduğunu ve tespit edilmesinin zor olduğuna dikkat çekilirken uzmanlar bu belirtiye dikkat edilmesi gerektiğini altını çizdi.

CDC:

 “Eğer tuvalete gittiğinizde ishal olduğunuzu görürseniz, bu Omicron varyantının bulaştığına dair bir işaret olabilir” açıklamasını yaptı..

ABD merkezli medya kuruluşu NBC Chicago ise:

 “Bağışıklık sistemiyle ilgili sorun yaşayanların ishal ya da benzeri gastrointestinal semptomlar yaşaması olası” yorumunu yaptı.

Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nden yetkililer de hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde bu belirtinin görüldüğünü duyurdu..

“kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık ya da morumsu isilik veya kurdeşen benzeri deri döküntüleri”
Deride kabarıklık ve kızarıklık Omicron belirtisi’

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pelin Kartal:

“‘Omicron’ varyantı görülen kişilerde diz, dirsek ve ayak bölümlerinde kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık ya da morumsu isilik veya kurdeşen benzeri deri döküntüleri meydana geliyor..”

Prof. Dr. Pelin Kartal, İngiltere’de yapılan araştırmaya göre ‘Omicron’ varyantı tespit edilen hastaların yüzde20’sinde deri semptomlarının ortaya çıktığını söyledi..

Prof. Dr. Kartal:

” ‘Omicron’ varyantındaki deri tutulumları daha çok çocuk ve gençlerde görüldüğünü belirtmeliyim.. Covid-19’da genç ve çocuklarda pek bulgu olmuyordu. Burada bir farklılık var. Deri tutulumu daha farklı ve yüzde20 oranında görülüyor..

Deri bulguları özellikle kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık, isilik ya da kurdeşen dediğimiz şikayetlerle karşımıza çıkıyor..

Bunlar da daha çok diz, dirsek ve ayaklarda görülebiliyor.. Yine deride kabarık, hafif yanma ile karakterize kaşıntılı, biraz ağrılı olabilen kırmızı ve morumsu kabarıklıklar da olabiliyor..

Bunlar da ellerde morarma olursa oksijen ihtiyacı olduğu ve acil duruma sebebiyet vereceği için önemli. Bunlar da çocuklarda daha sık görülmekte..”

‘DERİ DÖKÜNTÜSÜ VARSA TEST YAPTIRILMALI’

Prof. Dr. Kartal:

” ‘Omicron’ varyantı tespit edilmeden önce deri bulgularıyla kişide kendini gösterdiğini vurgulamalıyim.. Enfeksiyonun başlayıp klinik olarak ortaya çıkmadığı dönemde bu bulgular görülebiliyor.. O yüzden bir haberci niteliği haline gelebiliyor..

Bulaş bu varyantta çok önemli.. Çocuklarımızda böyle bir bulgu varsa mutlaka test yaptırmamız açısından da bizi uyarmakta bu durum..

Tedavi sonrasında da bu bulguların hemen geçmediği raporlanmış.. Bizim de bu bulgulara dikkat ederek hastalara böyle yaklaşmamız gerekmekte. O yüzden deri bulguları bize bir haberci olarak karşımıza çıkabileceği için bu bulguları gördüğümüzde hemen teste gitmemiz önemli..

Deri bulguları hemen geçmiyor. Bazen tedavi sonrasında bile bir süre devam ediyor ama mutlaka kalıcı bir hasar bırakmadan geçiyor.”

“Yeni araştırma ortaya koydu: Omicron’un bulaşma oranı ne kadar?”

Fransa’da koronavirüse (Covid-19) yakalanan 130 bini aşkın kişinin incelendiği yeni bir araştırma, Omicron varyantının Delta varyantına göre yüzde105 oranında daha bulaşıcı olduğunu ortaya çıkardı.. 

Bilim insanları, yaşlıların ve savunmasız insanların korunması için oldukça bulaşıcı bu varyanta karşı aşılanma ve kalabalık ortamlardan kaçınma çağrısında bulundu..

Araştırmacılar, varyanta özgü tarama testlerini ve eksiksiz genom dizilimini kullanarak çeşitli istatiksel modeller oluşturdu. Bilim insanları, bulgularını 2022’nin başlarında Fransız hastanelerinde yoğun bakım ünitesi doluluk oranlarıyla karşılaştırdı..

Bununla birlikte, 26Kasım 2021’de Omicron (B.1.1.529) varyantı ilk olarak Güney Afrika’da  tespit edildi.. Yapılan ilk çalışmalar, önceden baskın olan Delta varyantı ile karşılaştırıldığında, Omicron’un daha yüksek bir bulaşma hızına, bağışıklıktan kaçınma potansiyeline ve daha hafif hastalığa neden olduğunu gösterdi..

130 BİN KİŞİNİN VERİLERİ İNCELEDİ

NTV’de yer alan habere göre, medRxiv’te  ön baskı olarak yayınlanan yeni çalışmada, 131bin 478 kişinin PCR testinde gözlemlenen corona virüsün başak proteinindeki üç mutasyon incelendi.. 

Bu mutasyonlar, sırasıyla mutasyon A, mutasyon B ve mutasyon C olarak adlandırılan E484K, E484Q ve L452R’yi içeriyordu..

Araştırmacılar A0B0C1’i Delta varyant enfeksiyonlarına atıfta bulunmak için, A0B0C0’ı Alfa veya Omicron varyant enfeksiyonlarına veya atalarından kalma bir soya atıfta bulunmak için ve A1B0C0’ı Beta veya Gama varyant enfeksiyonlarına atıfta bulunmak için kullandı..

Sonuçlarda, gençlerde Omicron varyantı ile ilişkilendirilen A0B0C0 enfeksiyonlarının, A0B0C1 enfeksiyonlarına göre daha yaygın olduğu görüldü..

Aynı zamanda araştırmacılar, yeni vaka sayılarının arttığı Fransız şehirlerinde bu enfeksiyonlarda önemli artışlar buldu..  

Çalışmanın yazarları, ardından 21 günlük bir süre boyunca A0B0C0 enfeksiyonlarının A0B0C1 enfeksiyonlarına göre bulaşma oranını değerlendirdi..

Araştırmanın bulguları, dünyadaki diğer ülkelerde gözlemlenenler ile tutarlı olarak Fransa’da Omicron varyant enfeksiyonlarının hızlı bir şekilde yükseldiğini gösterdi.. 

Araştırmacılar, A0B0C0 testlerinin artan bir bölümünün, tüm pozitif örneklerde varyanta özgü tarama testlerini bazı örneklerde tam genom dizilimi ile birleştirerek Omicron varyantının yayılmasına karşılık geldiğini söyledi..

AŞI OLMA ÇAĞRISI

Bu durumdan yola çıkan bilim insanları, Omicron varyantının Delta’ya göre yüzde 105 oranında daha hızlı yayıldığını hesapladıklarını bildirdi..

Uzmanlar, oldukça hızla yayılan Omicron varyantı nedeniyle yaşlıları ve önceden sağlık sorunları olan kişileri korumak için aşılamanın çok önemli olduğunu belirterek maske ve sosyal mesafe önlemlerine uyulması gerektiğini bildirdi. 

“DAHA BULAŞICI ANCAK DAHA AZ CİDDİ HASTALIĞA NEDEN OLUYOR”

Öte yandan, Omicron varyantını önceki Covid-19 dalgalarından daha az öldürücü veya şiddetli yapan birkaç faktör bulunuyor.. 

Bu faktörlerden biri ise Omicron’un akciğerleri enfekte etme olasılığının corona virüsün diğer varyantlarına göre daha düşük olması..

Covid-19 enfeksiyonları tipik olarak burunda başlıyor ve boğaza yayılıyor. Hafif bir enfeksiyon, üst solunum yolundan daha fazla ilerlemiyor ancak virüs akciğerlere ulaşırsa genellikle daha şiddetli semptomlar ortaya çıkıyor.. 

Geçen hafta yapılan beş ayrı çalışma, varyantın akciğerleri önceki varyantlar kadar kolay enfekte etmediğini gösterdi.. 

Japon ve Amerikalı bilim insanlarından oluşan büyük bir konsorsiyum tarafından çevrimiçi ön baskı olarak yayınlanan bir çalışmada, Omicron ile enfekte hamster ve fareler, önceki varyantlarla enfekte olanlardan çok daha az akciğer hasarı yaşadı ve ölme olasılıkları daha düşüktü.

 

“Uzmanlar ilk kez açıkladı: Omicron’da bu şikayetlere dikkat!”

Tüm dünyada endişe yaratan koronavirüsünün Omicron varyantı ile ilgili önemli açıklamalar geldi..

İngiltere’de yapılan araştırmalar, Omicron’un soğuk algınlığına benzer semptomları konusunda da önemli ayrıntılar ortaya çıkardı..

Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan Omicron varyantı, endişeleri artırırken, yapılan yeni araştırmalar, Omicron’u koronavirüsten ayırt eden daha spesifik semptomlara sahip olduğunu belirledi..

İngiltere’de yapılan araştırmalarda, varyantın, Covid’den çok soğuk algınlığına benzediği belirtilirken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomların Omicron’un ayırt edici özellikleri olduğu vurgulandı..

“KLASİK VİRÜS ÖZELLİKLERİNDEN FARKLI”

Omicron’un çok görüldüğü İngiltere’deki vakalar analiz edildiğinde, virüsün en yaygın belirtilerinin burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, hapşırma ve boğaz ağrısı olduğunu bildirdi..

Bunların hiçbiri, uyarılarda bulunulan öksürük, yüksek ateş veya tat ve koku alma duyularında eksiklik gibi klasik virüs belirtileri arasında olmadığı belirtildi..

ZOE Semptom İzleme Çalışması’nı yürüten epidemiyolog Profesör Tim Spector, özellikle yeni yıl öncesi toplu etkinlikler düşünüldüğünde herkesi ‘dikkatli olmaya çağırdı’:

 “Umarım insanlar artık Omicron’un baskın özelliği gibi görünen soğuk algınlığı semptomlarını tanırlar” dedi.

“EVDE KALIN UYARISI”

Spector:

“Omicron semptomları ağırlıklı olarak soğuk algınlığı semptomları, burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve hapşırmadır, bu nedenle insanlar Covid olabileceği için evde kalmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Uyarı, Omicron’un geçmiş varyantlardan daha hafif hastalığa neden olduğuna dair çok sayıda araştırma ile de uyumlu olduğu için oldukça önemli..

“Omicran varyantı kaynaklı ilk ölüm!”

Başbakan Boris Johnson, Britanya’da koronavirüsün Omicron varyantına ilk can kaybının verildiğini duyurdu..

İngiltere sağlık bakanı, koronavirüsün Omicron varyantının “olağanüstü hızda” yayıldığını ve Londra’da görülen vakaların %40’ının Omicron kaynaklı olduğunu söylerken, Başbakan Boris Johnson Omicron varyantı kaynaklı bir can kaybının gerçekleştiğini açıkladı..

Bakan, iki doz koronavirüs aşısı yaptıranların tam koruma altında olmadığını ve bu nedenle takviye dozu almaları gerektiğini belirtti..

İngiltere’de 27 Kasım’da tespit edilen Omicron kaynaklı ilk vakalardan bu yana katı kısıtlamalar uygulamaya başlayan Başbakan Boris Johnson dün yaptığı açıklamada “yeni vaka dalgası” ile karşı karşıya olduklarını ifade etmişti.

Sağlık Bakanı Sajid Javid:

“Omicron hakkında bildiğimiz şu ki… Olağanüstü bir hızda yayılıyor. Daha önce böyle bir şey görmedik. İki-üç günde bir vakalar iki katına çıkıyor..”

Hükümete göre yayılmayı önleyici tedbirler alınmaması halinde ay sonuna kadar bir milyon insanın Omicron ile enfekte olabileceği tahmin ediliyor.

Bilim insanları Omicron varyantının iki doz aşıya karşı dayanıklı olabileceğini açıklamıştı. Cuma günü açıklanan veriler üç doz aşının ise %70 korucuyuluk sağladığını gösterdi.

Javid:

“Bu da ‘yeni vaka dalgası’ ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bir kez daha virüs ile aşı arasında bir yarışın ortasındayız..”

“Omicron’daki ayırıcı belirtiye dikkat! Her 10 hastanın 9’unda görüldü”

Koronavirüsün Omicron varyantının ana semptomu belirlendi..

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve buradan diğer ülkelere yayılmaya başlayan Omicron varyantı kısa bir sürede dünyanın en önemli ortak gündemi haline geldi..

Türkiye’de de görülen varyant ile hakkında bilim dünyasının araştırmaları sürdürürken, ABD’de yapılan araştırma ile Omicron’daki ana semptom belirlendi..

Ortaya çıkan semptomun Omicron varyantı ile enfekte olan kişiyi belirlemekte kilit role sahip olduğu aktarıldı ve vakaların yüzde89’unda saptandığı bilgisini paylaşıldı..

Omicron varyantındaki ana semptomun boğazda kaşıntı hissi ve ona eşlik eden kuru öksürük olarak belirlendi..

Bu varyantı saptamış olan doktor olan Güney Afrika Tabipler Birliği başkanı olan Dr. Angelique Coetzee, aynı şekilde diğer enfeksiyonlardan ayırt edici semptomun boğazda kaşıntı hissi olduğunu ifade etmişti..

“Hasta boğaz ağrısından değil boğazda kaşıntı hissinden mustaripti” şeklinde konuşan Coetzee, Omicron pozitif bir erkek hastada bu durum ile karşı karşıya kaldıklarını açıklamıştı..

Diğer semptomlar arasında ise öksürük (yüzde 89), yorgunluk (yüzde 65) ve tıkanıklık ya da burun akıntısı (yüzde 59) bulunuyor..

Yapılan inceleme raporunda nefes darlığı (yüzde 16), ishal (yüzde 11) ve tat veya koku kaybı (yüzde 8) da nadir görülen semptomlar olarak sıralanmakta..

“OMİCRON, DELTA’DAN DAHA MI BULAŞICI OLACAK?”

Endişe verici yeni varyant bir dizi farklı özellik barındırıyor!

Güney Afrika’daki araştırmacıların 24 Kasım 2021’de bildirdiği Omicron (B.1.1.529) adlı yeni varyant, iki gün sonra Dünya Sağlık Örgütü’nce (DSÖ) “endişe verici varyant” olarak belirlendi..

Omicron, Kovid-19’a sebebiyet veren SARS-CoV-2 virüsünün şimdiye kadar en fazla mutasyona uğramış varyantı olması bakımından çok sıra dışı..

Omicron varyantında toplamda 50 mutasyon var ve sadece spike (sivri uçlu) proteininde 32 mutasyon mevcut..

SARS-CoV-2 virüsünün dış yüzeyinde çıkıntılı yumrular oluşturan spike proteini, virüsün içeri girebilmek için hücrelere tutunmasını sağlıyor.. Bu aynı zamanda, halihazırda ABD’de kullanılan üç aşının da koruyucu antikorların oluşmasını sağlamak için kullandığı protein..

Karşılaştırılırsa, Delta varyantında 9 mutasyon var.. Omicron varyantındaki daha yüksek mutasyon sayısı, varyantın daha bulaşıcı ve/veya bağışıklık korumasından kaçınmada daha iyi olabileceği anlamına gelebilir.. Bu da çok endişe verici bir olasılık..

Ben yeni salgın veya pandemi virüslerinin nasıl ortaya çıktığını daha iyi anlamak için, ortaya çıkan ve zoonotik virüsleri inceleyen bir viroloğum.. Araştırma grubum, Kovid-19 virüsünün hayvanlara yayılması da dahil çeşitli yönlerini araştırıyor..

Neden yeni SARS-CoV-2 varyantları ortaya çıkmayı sürdürüyor?

Omicron varyantındaki olağandışı yüksek mutasyon sayısı şaşırtıcı olsa da bir başka SARS-CoV-2 varyantının ortaya çıkması beklenmedik bir şey değil..

Tüm virüslerde doğal seçilim yoluyla rastgele mutasyonlar birikir. Bu süreç, SARS-CoV-2 dahil RNA virüslerinde hızlanmıştır.. Bir mutasyon dizisi yeni varyanta kendinden öncekilere göre bir hayatta kalma avantajı sağlıyorsa, bu takdirde söz konusu yeni varyant mevcut tüm diğer virüs varyantlarını geride bırakacaktır..

Omicron varyantının daha yüksek mutasyon sayısı, Deltadan daha tehlikeli ve bulaşıcı olduğu anlamına mı geliyor?

Henüz bilmiyoruz. Varyantın ortaya çıkmasına yol açan koşullar henüz belirgin değil fakat şüphesiz, Omicron’daki mutasyonların yüksek sayısı ve yapısı olağandışı..

Bağışıklık sistemi baskılanmış bir hastadaki uzun süreli enfeksiyon hızlı viral evrime yol açabilir ve bu, çoklu mutasyona sahip viral varyantların nasıl ortaya çıktığına dair muhtemel bir açıklama sunabilir..

Araştırmacılar, Alfa varyantı gibi daha önceki SARS-CoV-2 varyantlarından bazılarının, süreli enfekte olan bir hastadan kaynaklanmış olabileceğini varsayıyor..

Bununla birlikte Omicron varyantındaki olağandışı kümelenme ve fazla mutasyon sayısı, onu diğer tüm SARS-CoV-2 suşlarından çok farklı kılıyor ve nasıl ortaya çıktığına dair soruları gündeme getiriyor..

Konak hayvanlar bir diğer muhtemel varyant kaynağı olabilir..

Kovid-19’a yol açan virüs vizon, kaplan, aslan, kedi ve köpek dahil bazı hayvan türlerine bulaşabiliyor.. Yakın zamanda liderliğini yaptığım uluslararası bir ekibin hazırladığı, henüz hakem incelemesinden geçmemiş bir çalışmada, SARS-CoV-2’nin ABD’deki doğada yaşayan ve tutsak ak kuyruklu geyiklere yaygın biçimde bulaştığı belirtiliyor.. Bu yüzden Omicron varyantının bir konak hayvandan hızlı evrim vasıtasıyla ortaya çıkmış olabileceği ihtimalini de göz ardı edemeyiz..

Delta varyantı dünya çapında nasıl baskın hale geldi?

Delta, Alfa varyantından yüzde 40 ila 60 civarında, ilk olarak Çin’de tespit edilen orijinal SARS-CoV-2 virüsündense neredeyse iki kat daha fazla bulaşıcı..

Araştırmacılar, Delta varyantının diğerlerini geride bırakarak baskın suş olmasının temel sebebinin yüksek bulaşıcılığı olduğuna inanıyor..

Virüs uygunluğunda önemli bir etken çoğalma oranı, yani bir virüsün kendi kopyalarını ne kadar hızlı oluşturabildiğidir.. Delta varyantı, önceki SARS-CoV-2 varyantlarından daha hızlı çoğalıyor ve henüz hakem incelemesinden geçmemiş bir çalışmaya göre öncekilerden bin kat daha fazla virüs partikülü ürettiği tahmin ediliyor..

Dahası, Delta varyantıyla enfekte olan kişilerin daha fazla virüs üretmesi ve yayması da varyantın yayılma kabiliyetinin artışını sağlayan bir diğer olası mekanizma..

Araştırmalar, delta varyantının çoğalma becerisindeki artışın muhtemel izahlarından biri olarak, geçirdiği mutasyonların spike proteininin ACE-2 reseptörü aracılığıyla konağına daha verimli bağlanmasına yol açtığını öne sürüyor..

Delta varyantı ayrıca vücudun istilacı virüslere karşı savunmasında kritik rol oynayan nötrleştirici antikorlardan kaçmasına imkan tanıyan mutasyonlar da edinmiştir.. Bu durum, birçok raporda gösterildiği üzere, Kovid-19 aşılarının Delta varyantına karşı neden biraz daha az etkili olduğunu açıklayabilir..

Yüksek bulaşıcılık ve bağışıklıktan kaçınmanın oluşturduğu bu kombinasyon, Delta varyantının nasıl bu kadar başarılı olduğunun izahına da yardımcı olabilir..

Araştırmalar ayrıca Delta varyantı bulaşan kişilerin, orijinal SARS-CoV-2 ve erken varyantlarla enfekte olanlara kıyasla hastaneye yatırılma riskinin daha yüksek olduğunu da gösteriyor.. Özellikle spike proteini üzerindeki bir mutasyonun (P681R mutasyonu) Delta varyantının hücrelere girme ve daha ağır hastalığa yol açma kabiliyetindeki artışa önemli katkıda bulunduğu düşünülüyor..

Omicron, deltanın yerini alacak mı?

Omicron varyantının Delta’dan daha iyi uyum sağlayıp sağlamayacağını veya baskın hale gelip gelmeyeceğini söylemek için henüz çok erken..

Delta varyantıyla bazı mutasyonları paylaşsalar da Omicron epey farklı başka mutasyonlar da içeriyor.. Ancak araştırma topluluğundaki bizlerin bilhassa endişe duymasının sebeplerinden biri, Delta varyantının reseptör bağlama alanında -spike proteinin ACE-2 reseptörüyle etkileşime geçen ve hücre içine girişe aracılık eden parçası- sadece iki mutasyon varken, bu sayının Omicron varyantında 10 olması..

Omicron’daki tüm mutasyonların kombinasyonunun, varyantı Delta’dan daha bulaşıcı veya bağışıklığı atlatmada daha iyi kıldığını varsayalım.. Bu durumda varyantın tüm dünyaya yayıldığını görebiliriz..

Fakat alışılmadık derecede yüksek mutasyon sayısının virüse zarar vermesi ve onu kararsız kılması da mümkün..

Büyük ihtimalle Omicron varyantı oyunun sonu değil ve daha fazla SARS-CoV-2 varyantı ortaya çıkacak.. SARS-CoV-2 insanlar arasında yayılmayı sürdürdükçe doğal seçilim ve adaptasyon mantıken Delta’dan daha bulaşıcı olabilecek daha fazla varyantla sonuçlanacaktır..

İnfluenza virüslerinden biliyoruz ki viral adaptasyon süreci asla son bulmuyor.. 

Birçok ülkedeki daha düşük aşılama oranları, virüse karşı hala çok sayıda savunmasız konağın mevcut olduğu ve virüsün yayılabildiği sürece dolaşımda kalıp mutasyona uğramaya devam edeceği anlamı taşıyor..

Omicron varyantının ortaya çıkması, SARS-CoV-2’nin daha fazla yayılmasını ve evrim geçirmesini durdurmak için aşılamaya duyulan aciliyetin hatırlatıcılarından biri..

Suresh V. Kuchipudi, Penn State’te Ortaya Çıkan Bulaşıcı Hastalıklar Profesörüdür

© The Independent// Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik//Suresh V. Kuchipudi 

Bu makale, Creative Commons lisansı altında The Conversation’dan alınarak yayımlanmaktadır. Orijinal makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

“UĞUR ŞAHİN VE ÖZLEM TÜRECİ : AŞILARIMIZ OMİCRON’A KARŞI ÇALIŞIYOR!”
PANİĞE GEREK YOK

BioNTech şirketinin kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Omicron varyantı nedeniyle paniğe gerek olmadığını söyledi.

Uğur Şahin:

 “Yeni Omicron varyant nedeniyle herhangi bir korku duymaya gerek yok. Paniğe gerek yok. Varyantın çok farklı mutasyonları olduğunu biliyoruz. Aşının bu varyanta daha az etki sağladığını ama ağır hastalıktan da koruduğunu biliyoruz..

Aşı iki düzeyde koruma sağlıyor.. İlki antikor ikincisi de t-hücreleri denilen bağışıklık hücreleri..

Aşı, ağır hastalık seyrine karşı koruma sağlıyor. Ağır hastalık seyrine de koruma sağladığı için bir güven sağlıyor. Üçüncü doz aşı olduktan sonra oldukça iyi bir korumanın sağlandığına eminiz..

Almanya’da aşı olmayanların oranı yetişkinler arasında yüzde 15-20 arasında seyrediyor… Bundan dolayı salgının üstesinden gelinemedi..Bulaşma oranı ve hastalık vaka sayısı, aşı olmayanlar arasında artış gösterdi..

Vaka sayıları aşı olmayanlar arasında aşı olanlara kıyaslandığında 8 kat daha fazla. Aşı oranıyla kıyaslandığında yoğun bakıma alınma oranı da 8 kat daha fazla..

Hatırlatma dozu gerekli. Özelikle belli bir yaş grubu için. Genel olarak nüfusun tamamı için 3. dozun gerekli olduğunu söylüyoruz. 20 kat daha koruma sağlıyor. Üçüncü doz ile yüzde 97 koruma sağlanıyor. Omicron’dan bağımsız olarak üçüncü dozu en kısa zamanda olmayı tavsiye ediyoruz..

Aşının yan etki görülmedi.. Kanser hastalarında gördüğümüz Mrna bazlı aşılar tekrar edilerek veriliyor.. Bunda herhangi bir olumsuz yan etki olmadığını görüyoruz. Düzinelerce kanser hastasına bunu uyguladık.. Yaptığımız araştırmalar süresince yan etki elde edilmiş değildir..” 

Aşı konusunda tereddüt edenlerin ikna edilmesi gerekiyor.. En başarılı aşılardan birisi.. 3 milyar kişiye yapılmış olacak. 150 ülkede yapılan bir aşı.. Almanya’da daha yaşlı olan kesimin yüzde 80’i olmuş.. Tereddüt edenleri ikna etmek gerekiyor. Aşının insanlara yardım ettiğini görmek mutluluk verici.. Her aşı olan ile birlikte mutluluğumuz artıyor..

Türkiye’de BioNTech’e bağlı bir oluşum kurma yolunda Sağlık Bakanlığı ve TÜBİTAK ile görüşmelerde bulunduk.. Ancak sadece üretim tesisi değil yenilikçi girişimlerin Türkiye’de uygulaması yapılabilir mi, Türk hastaları üzerinde denenebilir mi, bunlar desteklediğimiz fikirler.. Şu an tamamen pandemiyle uğraşıyoruz, gelecek yaz daha iyi değerlendirmede bulunabileceğiz, o zaman Türkiye’ye de gelmek istiyoruz. Türkiye bilim çevreleriyle görüşmek istiyoruz..

Aşı konusundaki komplo teorilerini biliyorum. Bunlar başka bir bilim dalının konusu.. İnsanların soruları ve şüpheleri olabiliyor. Bu nedenle daha çok eğitim ve bilgi verilmesi gerekiyor. Yalan haberler, komplo teorileri ve yanlış anlamalara karşı toplumsal bir görev olarak medyanın bu doğrultuda çalışması gerekiyor. Eğitim verilmesi için yeni yolların, farklı kavramlar ve ifadelerin kullanılması gerekiyor..” 

“ÖZLEM TÜRECİ”

Özlem Türeci de 2012 yılından bu yana Mrna aşısı üzerinde çalıştıklarına işaret ederek:

 “2020 yılında pandemiyle beraber bunun aşıya dönüşmesi söz konusu oldu. Daha önce yüzlerce bireyde denediğimiz tecrübelerimizi pandemiye yansıtma olayı oldukça kolay oldu. Kanserde elde ettiğimiz bilgiyi olduğu gibi pandemiye odakladık. Şimdi Covid-19’da edindiğimiz bilgileri kanserle ilgili araştırmalarımıza yansıtabileceğiz..

Bilim insanları açısından, gerçeğin öğrenildiği an en mutlu an.. 20 bin kişi üzerinde aşının denenmesi ve bunun sonucunda çıkan yüzde 95 oranında başarıya ulaştığınızı öğrendiğiniz an, gerçeği öğrendiğimiz andı ve bu en mutlu andı..”

Türeci, klasik aşıların yerini yeni teknoloji aşıların alıp almayacağı konusunda ise söz konusu geleneksel aşılar kendi amaçlarına göre iyi çalıştığında, yeni bir aşı bulundu, diye format değiştirmeye ihtiyaç duymadıklarını söyledi..

Özlem Türeci:

“Mrna teknolojisinin henüz aşı geliştirilmemiş alanlarda faydalı olacağını düşünüyoruz.. Malarya veya tüberküloz gibi alanlarda yeni bir platforma ihtiyaç var.. Aşının olmadığı, aşının yeterli koruma sağlamadığı alanlarda yeni format yeğlenecektir..

Bundan sonra salgınların daha sık görülebileceği doğrultusunda bir kanaat olduğunun farkındayız.. Dünyada hareketlilik had safhada ve artmaktadır. Hiçbir insanın daha önce gitmediği köşelere şimdi seyahatler yapılıyor.. Patojenlere ulaşılıyor ve bu seyahatler sayesinde patojenler dünyada dolaşıyor.. Önemli olan buna bizim hazırlıklı olmamızdır. Bir sonraki pandemiye hazırlıklı olmamız gerekiyor.. Covid-19 ile beraber en iyi hazırlığı deneyimlemiş durumundayız..”

Türeci, genetik çalışmalarıyla Rosalind Franklin’in kendisi için ilham kaynağı olduğunu eşi Uğur Şahin’in ilham kaynaklarının da Louis Pasteur ve Paul Ehrlich olduğunu ifade etti.

“BİONTECH CEO’SU ŞAHİN: KORKMAYIN, AŞILARIMIZ OMİCRON’A KARŞI ÇALIŞIYOR”

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, Covid-19’un Omicron varyantı konusunda açıklamada bulundu ve ”sakin olun, korkmayın” mesajı verdi..

ABD’li Pfizer ile birlikte Covid-19 aşısı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından Uğur Şahin:

“Omicron’un daha fazla aşılı insanı enfekte edebileceğini, ancak muhtemelen ciddi hastalıklara karşı korumaya devam edeceğini belirtmeliyim..”

Korona virüsünün Omicron varyantı hakkında endişelenenlere ”sakin olmaları’ gerektiğini söylemek istiyorum..

Mesajımız şu: Korkmayın, plan aynı kalıyor: Üçüncü bir güçlendirici dozun yönetimini hızlandırın..”

Şahin, kendisinin ve araştırma ekibinin Ocak 2020’de icat ettiği ve ardından ABD’li ilaç devi Pfizer ile birlikte geliştirdiği BioNTech mRNA aşısının, insanları aşılayan virüsün diğer varyantlarından kaynaklanan ciddi hastalıklara karşı koruma sağlayabileceğini şimdiden kanıtladığını söyledi. . 

Uğur Şahin:

”Bizim (aşıların Omicron’a karşı çalıştığına dair) inancımız bilime dayanıyor: Bir virüs bağışıklıktan kurtulmayı başarırsa, bunu antikorlara karşı başarır, ancak ciddi hastalıklardan koruyan ikinci bir bağışıklık tepkisi seviyesi vardır, T-hücreleri’.’.

“YENİ BİR AŞININ SUNULMASI 100 GÜN SÜRECEK”

Şahin, Omicron’u hedefleyen bir aşının pazara sunulmasının yaklaşık 100 gün süreceğini, ancak bunun gerekli olmayabileceğini belirtti ..

Uğur Şahin:

“İnsanlara üçüncü bir doz yapmak için bir planımız var ve bu plana bağlı kalmalı ve hızlandırmalıyız.. Uyarlanmış bir aşı ile ekstra korumaya ihtiyacımız olup olmayacağı daha sonra görülecektir..”

Şahin’le yapılan röportaj, Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel’in Financial Times’a verdiği demecinin ardından geldi.  Bancel, aşıların Omicron’a karşı çok daha az etkili olacağı konusunda uyarmıştı.. 

Duvar

“OMİCRON VARYANTININ SEMPTOMLARI …”
“DSÖ’DEN OMİCRON UYARISI: YAYILMA RİSKİ YÜKSEK, YENİ DALGALAR YAŞANABİLİR”

Dünya Sağlık Örgütü’nden korona virüsünün Omicron varyantı hakkında üye ülkelere verdiği brifing:

“Varyantın küresel yayılma riski yüksek. Yeni Covid dalgaları yaşanabilir..”

Korona virüsünün yeni ortaya çıkan ve aşıların hedef aldığı noktada çok sayıda mutasyon içeren Omicron varyantı hakkında birçok soru hâlâ yanıtlanmamışken, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) uyarı geldi..

194 üye ülkeye teknik brifing veren DSÖ, “Omicron’un küresel seviyede daha fazla yayılması potansiyeli yüksek” dedi..

DSÖ açıklamasında:

“Omicron bağlantılı genel risk çok yüksek..

Varyantın özelliklerine bağlı olarak, gelecekte ağır sonuçları olacak yeni Covid-19 dalgaları yaşanabilir.”

DSÖ, varyantın yayılma hızının anlaşılabilmesi için üye ülkelere ilk Omicron vakalarını ve test yapılan örneklere oranını raporlama çağrısında bulundu. Açıklamada, yüksek riskli grupların aşılanmasını hızlandırılması da istendi.. 

“PANDEMİNİN GİDİŞATINI DEĞİŞTİREBİLİR”

Dünya Sağlık Örgütü:

“Omicron’un çivili proteininde daha önceden görülmemiş sayıda mutasyon var..

Bunlardan bazıları pandeminin gidişatı üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle endişe verici..

Genel olarak bakıldığında, Omicron’un bağışıklık sisteminden kaçma potansiyelinin büyüklüğü konusunda önemli belirsizlikler söz konusu..”

“AŞILILAR ARASINDA AZ VE ÖNGÖRÜLEBİLİR SAYIDA KİŞİ YAKALANABİLİR”

Dünya Sağlık Örgütü:

“Aşılı kişiler arasında ‘küçük ve öngörülebilir bir oranda’ Omicron enfeksiyonu bekleniyor..

Omicron’un hem aşıdan hem de geçmiş hastalığın sağladığı bağışıklıktan potansiyel olarak ne kadar kaçtığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

“ÜYE ÜLKELERE ÇAĞRI”

DSÖ, varyantın yayılma hızının anlaşılabilmesi için üye ülkelere ilk Omicron vakalarını ve test yapılan örneklere oranını raporlama çağrısında bulundu..

DSÖ, yüksek riskli grupların aşılanmasının hızlandırılmasını ve ülkelerin olası Omicron dalgasına hazırlık yapmasını da talep etti..

“OMICRON NEDEN ENDİŞE YARATIYOR?”

Korona virüsünün kasım ayının ortalarında ilk olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nde tespit edilen Omicron varyantı, aşıların hedef aldığı çıkıntılı proteininde 30’u aşkın mutasyon içermesi nedeniyle endişe yarattı..

Varyantın ne kadar hızlı yayıldığı, Covid-19 hastalığının seyrini nasıl etkilediği, aşıların etkisini azaltıp azaltmadığı ve geçmişte Covid geçirmiş kişilerin bağışıklık sisteminden kaçıp kaçmadığı henüz bilinmiyor..

Ancak bilim insanları, mutasyonlardan bazılarının özellikle kaygı verici olduğunu belirtiyor..

“FAUCI: SORULARIN YANITLANMASI İKİ HAFTA SÜRECEK”

ABD’de salgın yönetiminde en yetkili isim ve Başkan Joe Biden’ın sağlık baş danışmanı olan Anthony Fauci, bu soruların yanıtlanmasının iki haftayı bulabileceğini söyledi..

“OMİCRON VARYANTINI İLK TESPİT EDEN GÜNEY AFRİKALI DOKTOR ANLATTI: SEMPTOMLAR NE?”

Korona virüsünün Omicron varyantını ilk tespit eden Güney Afrikalı doktor Angelique Coetzee, hastalarının yaşadığı semptomları anlattı..

Dünyayı yeniden alarma geçiren ve birçok ülkeye seyahat kısıtlamalarını geri getiren ‘Omicron’ varyantının semptomlarının ‘sıradışı ama hafif’ olduğu belirtildi..

Varyantı ilk tespit eden Güney Afrikalı doktor Angelique Coetzee, Omicron’un yaşlılar ve aşı yaptırmamış kişiler için tehlikeli olabileceğini söyledi..

“ÇOK FARKLI VE HAFİF”

Güney Afrika Tıp Birliği’nin (SAMA) başkanı olan Coetzee, varyantı ilk olarak kendisinin Pretoria’daki kliniğinde ‘tuhaf’ semptomlar gösteren hastalarda fark ettiğini anlattı..

 Coetzee:

“Semptomları daha önce tedavi ettiğim hastalara kıyasla çok farklı ve hafifti..”

“ÇOĞUNLUĞU GENÇ ERKEKLER”

Coetzee:

“Dört kişilik bir ailenin aşırı yorgunluk başta olmak üzere bazı semptomları gösterirken pozitif çıkmaları sonrasında ülkenin aşı danışma kurulunu 18 Kasım’da uyardım. Omicron’un da bu süreçte tespit edildi..

Bugüne dek yeni varyanta yakalanan yaklaşık 24 hasta tespit ettik.. Bu kişilerin çoğunluğu genç erkekler..”

“TAT VE KOKUDA SORUN YOK, HAFİF ÖKSÜRÜK VAR”

Coetzee:

“Hastaların yaklaşık yarısının aşısız olduğunu ve varyanta yakalananların hiçbirinin tat veya koku duygusunu kaybetmediğini söylemeliyim..

Varyant, kas ağrıları ve bir-iki gün iyi hissetmeme gibi semptomlarla, hafif bir hastalık belirtisi gösteriyor.. Şu ana dek enfekte olanların tat veya koku duyularını kaybetmediklerini saptadık.. Hafif bir öksürük olabiliyor.. Öne çıkan semptomlar yok.. Enfekte olanların bazıları evde tedavi görüyor..”

‘ALTI YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN NABZI ÇOK YÜKSEKTİ’

Güney Afrikalı doktor, Omicron’a yakalanan altı yaşındaki bir kız çocuğunun durumunu da ‘çok ilginç bir vaka’ olarak anlattı..

Coetzee:

“Ateşi vardı ve nabzı çok yüksekti.. Ama iki gün sonra çok daha iyiydi..”.

Coetzee, bugüne dek ilgilendiği Omicron vakalarının hepsinin sağlıklı kişiler olduğunu belirterek, özellikle diyabet ve kalp hastası gibi kişiler başta olmak üzere, yaşlılar ve aşısızlar için endişelendiğini belirtti..

Coetzee:

“Şu an endişelenmemiz gereken, yaşlıların ve aşısızların yeni varyanta yakalanması.. Aşılı olmayanlar arasında ağır hastalık görebiliriz..”

Aşıların hedef aldığı çivili protein noktasında çok sayıda mutasyon geçiren yeni varyant, birçok ülkede yeni önlemleri geri getirdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de varyantı ‘endişe verici’ kategorisine aldığını duyurdu..

“OMİCRON BUGÜNE DEK HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?”

Korona virüsünün endişe veren Omicron varyantı dünyaya yayılmaya devam ediyor..

Son olarak 13 Omicron vakası tespit edilen Hollanda’da Afrika ülkelerinden gelen yüzlerce kişiye test yapılacak..

Hollandalı yetkililer, Güney Afrika’dan gelen iki uçaktaki yaklaşık 600 yolcudan 61’inin pozitif çıktığını, bu kişilerin 13’ünde de Omicron varyantının tespit edildiğini açıkladı.. Pozitif çıkanların havalimanına yakın bir otelde karantinaya alındığı belirtildi..

“HOLLANDA SAĞLIK BAKANI: BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI OLABİLİR”

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge:

“Hollanda’da daha fazla vaka bulunabilir. Bu sadece buzdağının görünen kısmı olabilir..”

dedi. Hollandalı yetkililerin, geçtiğimiz pazartesiden bu yana ülkeye Güney Afrika, Botswana, Eswatini, Lesoto, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den gelen kişilere de test yapmayı planladığı belirtildi. Hollanda’da Omicron alarmı öncesinde kararı alınıp bugün yürürlüğe giren yeni tedbirler uyarınca, bar, restoran ve çoğu dükkan 17.00’dan itibaren kapanacak..

“DANİMARKA’YA DA SIÇRADI”

Bugün yeni Omicron vakaları raporlayan diğer ülkeler ise Danimarka, Avustralya, Almanya ve Avusturya oldu..

Danimarka ve Avustalya’da ikişer kişide Omicron varyantı bulunurken, Almanya’dan üç vaka haberi geldi..

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran da henüz vaka tespit etmediklerini ama varyantın ülkede dolaşıma girmiş olmasının muhtemel göründüğünü açıkladı..

BELÇİKA’DAKİ VAKA TÜRKİYE AKTARMALI GİTTİ”

İlk olarak Botswana’da görüldüğü düşünülen ve Güney Afrika’da tespit edilen yeni varyant şu ana dek bu iki Afrika ülkesinin yanı sıra İngiltere, Almanya, İtalya, Hollanda, Danimarka, Belçika, İsrail, Avustralya ve Hong Kong’da tespit edildi..

Avrupa’daki ilk vakayı açıklayan Belçika, bu kişinin Türkiye aktarmalı olarak Mısır’dan gelen bir kadın olduğunu duyurmuştu..

Omicron varyantının daha bulaşıcı olup olmadığı, daha ağır hastalığa yol açıp açmadığı ve aşıların etkisini azaltıp azaltmadığı henüz net olarak bilinmiyor..

Ancak bilim insanları, varyanttaki 30’u aşkın mutasyonun virüsün aşılar tarafından hedef alınan noktasında yoğunlaşması nedeniyle endişeli..

Duvar

DSÖ'nün 'Omicron' seçimi tartışma yarattı
“DSÖ’NÜN ‘OMİCRON’ SEÇİMİ TARTIŞMA YARATTI”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamada Güney Afrika’da tespit edilen yeni koronavirüsü varyantına Omicron adını vermesi yeni bir tartışma yarattı..

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren DSÖ, yeni koronavirüsü varyantına yeni bir isim verdi..

Daha önce Antik Yunan alfabesinden harfleri seçen DSÖ’nün iki harf atlayarak Omicron’u seçmesi yeni bir tartışma başlattı..

Normal düzende Nu ve Xi harflerini seçmesi gereken Dünya Sağlık Örgütü, iki harf atlayarak Omicron’u seçti.. DSÖ’nün bu kararı sosyal medyada tartışma yarattı..

31 Mayıs 2021’de Covid-19 varyantlarına Yunan alfabesinden isim verme kararı alan Dünya Sağlık Örgütü’nün Nu kelimesinin İngilizcedeki  “yeni” yani “new”  kelimesine benzemesinden dolayı bu harfi atlamış olabileceği öne sürüldü..

Öte yandan Xi kelimesinin ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le aynı olmasından dolayı bu kararın alınmış olabileceği öne sürüldü..

ABD’li siyasetçi Ted Cruz:

 “Eğer Dünya Sağlık Örgütü Çin Komünist Parti’den korkuyorsa böyle korkutucu bir pandemide onlara nasıl güvenilir” açıklamasını yaptı. Öte yandan birçok sosyal medya kullancısı Omicron isminin siyasi gerilim ve tartışmanın önüne geçilmesi için tercih edildiğini öne sürdü..

https://www.cafemedyam.com/2021/11/28/koronavirus-covid-19/?preview_id=63552&preview_nonce=a611452342&preview=true&_thumbnail_id=70749

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top