SPOR

Ali Koç: Enteresan bir sezon yaşanıyor!

.

“Ali Koç: ‘Ali Koç gitsin’ diyenler bot hesap”

Fenerbahçe Başkanı Koç, ‘istifa’ çağrıları hakkında “Ali Koç bırak git’ hashtagi var ya bunların hepsini inceliyoruz..

Yüzde 49,7’si Norveç’ten boot hesap. Bunlar organize çeteler” iddiasında bulundu..

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, teknik direktör arayışlarının sürdüğünü ancak kafalarındaki teknik direktör adaylarının haziran ayında göreve gelmek istediğini söyledi.

Ali Koç, Adana Demirspor maçı öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. 

 • Koç

“Hepiniz hocayı merak ediyorsunuz. Biz hangi hocayı getirirsek getirelim birileri daha gelmeden yerden yere vurmaya başlar. Yarın birkaç ülke seyahati başlıyor. Seçeceğimiz hoca bu dönemden sezon sonuna kadar geçecek dönemin de nasıl geçeceğini belirleyecek. X hoca olursa bu dönemi başka türlü, Y hoca olursa bu dönemi başka türlü geçireceğiz. Yeni hoca aldığınızda ne oluyor? Sezon öncesi hazırlıklar falan, bizim kafamızdaki hayal ettiğimiz modelde şimdi gelirse takımı hazırlamak için 6-7 ayı var. Ama belirli kalibredeki hocalar da sezon ortasında gelmeye sıcak bakmıyorlar. Bizim kafamızdaki hocaların somut tercihleri haziranda gelmek. Bu da Fenerbahçe ve Türk futbolu için de bir ilk olur. Haziranda gelecek hocayı şimdiden belirlemek. O isme göre kalan 3,5 ayın nasıl yönetileceğini kararlaştırmak en ideali haziranda çalışacağın hocanın şimdi başlamasa da bu geçiş dönemine liderlik, rehberlik etmesi” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE SABIR YOK”
 • Vitor Pereira ile yolları ayırırken zorlandığını belirten Koç şöyle:

“Türkiye’de sabır yok. Yabancı hoca olduğunda kolay değil, daha gelmeden yerden yere vurmaya başlıyorlar. Herkesin bir yoğurt yiyişi var. Bizdeki bir hoca görevinin son gününe kadar ayrıldığı güne kadar hoca aramayız. İster bunu romantik, ister mantıksız bulun, bizim hocamız görevinin başında olduğu müddetçe ben bir tane hocayla görüşmem. Kimsenin sorgulayamayacağı bir hoca hedefim var ise o da ertesi gün olmuyor. Olursa demek ki görüşmelerin geçmişi var demektir. Benim için de ayrılık zor bir şey ama ayrılmak zorundaydık. Covid’in sıkıntısı şu oldu, bu işler zoom’la telefonla bitecek işler değil. Konuşursun, istişare edersin, aynı frekansta mıyız bakarsın, iş öyle bir noktaya gelir ki yüz yüze oturalım dersin. Yüz yüze de beklentilerini, sınırlarını paylaşırsın. Mesela bir tane hoca var para puldan önce yapısal konuları konuşmak istiyor. En korktuğum şuydu, devlette risksiz olup, pozitif çıkıp seyahat edememek. Çok şükür dün geç vakit de olsa negatife döndüm. Bizim tercih ettiğimiz kişiler haziran ayında gelmeyi tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

“NE HİKMETSE BURADA ZORLANIYORUZ”
 • “Hoca değişikliğine gitmek zorunda kalmak bizim için hayal kırıklığı oldu” sözlerini kullanan Koç, şu ifadeleri kullandı:

“Yabancı hoca olmak kolay değil. Türk hoca 7 maç kaybedince, sabretmek gerek diyen adam, yabancı hocayı yerden yere vurabiliyor. Bu işin maliyeti de var. Ben yine de getirdiğimiz hocanın iyi bir hoca olduğuna inanıyorum. Fakat şartlar öyle bir noktaya geldi ki değişime gitmek zorunda kaldık. CV’ye baktığın zaman geçmişte başarıları var. Buradaki çalışma saatlerine, tesis etmek istediği sistemle çok doğru yoldaydık. Trabzon maçından sonra ne olduysa, bir kez daha 8-9. haftadan sonra inişe geçtik. 3-4 günde maç trafiğini kaldıracak kadro derinliğine sahip olunması gerek. Bana sorarsanız kayıt üzerinde ya 1 ya 2 derim Fenerbahçe’nin şu anki kadrosuna. Ama tam takım olabildik mi? Oluyorduk, Trabzonspor maçında tılsım bir şekilde kaçtı. Kırılma maçı. Hatırlarsanız maçı domine ediyorduk, 1-0 öndeydik. Sonra garip bir kırmızı kart sonrası, sonra 83’e kadar dayandı takım. Kırılma maçlarından bir tanesi odur. Bu sene gerçek anlamda kötü oynadığımız Konya maçıydı. Alanya’ya burada top göstermedik, o maçtan mağlup ayrılmamız olağanüstü olay. Kayseri ile 4 direk 1 penaltı Kayseri ile 2-2 berabere kaldık. Niye bu statta bu kadar sıkıntı yaşıyoruz? Geçen seneye dönelim aynı takım aynı hoca deplasmanda rekor puan aldık, iç sahada rekor puan kaybettik. Ne hikmetse burada zorlanıyoruz. Bu mazeret değil, Trabzon da iyi bir sene geçiriyor. Kazanma alışkanlığı vardır, o alışkanlığı yakaladınız zaman işler yürür. Büyük takımlarda da tam tersi olabiliyor, o özgüven çabuk gidebiliyor.”

“ENTERESAN BİR SEZON YAŞANIYOR”
 • Süper Lig’de enteresan bir sezon yaşandığının altını çizen Fenerbahçe Başkanı:

“Sezonun ne kadar garip geçtiğinin en güzel örneği, üç takımın da teknik direktörünün olmaması. Bu sene enteresan bir sene bizler de bu seneyi mevcut şartlara en iyi yerde bitirmemiz, Türkiye Kupası’na odaklanmak, mümkünse Avrupa’da bir tur atlamak üzerine odaklanmamız gerek. Diğer taraftan bu futbol neyin ne olacağı belli olmaz. 11 puandan geri gelip şampiyona olduğumuz yıllar oldu. Hem gerçekçi hem de önümüzdeki sezon için doğru tohumların atılacağı bir döneme giriyoruz” ifadelerini kullandı.

‘”BUNLAR ORGANİZE ÇETELER”
 • “Yiyeceğimiz baskıyı yedik, kapsamlı bir basın toplantısı yapacağız” diyen Ali Koç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Taraftarlarımızın haklı serzenişleri var, ona da saygı duyuyorum. Şans bir yerde dönecek, böyle gitmeyecek. Fenerbahçe taraftarı her zaman kızabilir, ilk defa olmuyor ama ilk defa olan bazı şeyler var. Fenerbahçe taraftarı kendi sahasında ‘Üç üç üç’ diye bağırıyor, ne oluyor. Belirli bir grup insanlar var ilk defa bu sezon maça gelmeye başlamışlar. Fitili ateşleyen onlar. Görüyoruz kameralardan. Sosyal medyada bir grup var. Bir sürü futbolcuya sosyal medyadan saldırıyorlar, sonra futbolculardan telefon alıyorlar. Bu bize sökmez. Aziz Yıldırım’ı yenemeyiz ama Ali Koç gelsin onu devirir düşüncesinde olan tipleri biliyoruz. ‘Ali Koç bırak git’ hashtagi var ya bunların hepsini inceliyoruz. Yüzde 49,7’si Norveç’ten boot hesap. Onların basında ayakları var, bunlar organize çeteler. Norveç’te ne kadar çok Fenerbahçeli varmış. Bundan etkilene samimi taraftarlarımız da var.”

“PERFORMANS O KADAR DÜŞTÜ Kİ”
 • Hakemlerden tüm kulüplerin şikayetçi olduğunu ancak son dönemde yaşanan gelişmeleri umut verici bulduğunu aktaran Ali Koç, şöyle konuştu:

“Hakemlerden şikayet etmeyen kulüp, başkan söyleyin. Niyetten bağımsız standart performans o kadar düştü ki, artık kanıksamaya başladık. Anadolu takımlarının maçlarını çok fazla seyredemiyoruz, uzun uzun tartışılmıyor. 5-6 hafta sonra kritik haftalar başlayacak, daha sıkıntılı bir durum. Sistem güven tesis edemiyor. İrade, istek, arzu varsa bu sorun çözülür. İlk defa irade olduğunu görüyoruz, göstermelik irade olmamasını diliyorum. Dünya çapında isim yapmış bir hakem danışman olarak tutuldu. Benzer bir çalışmayı Belçika Federasyonu ile yapmışlar, 64 tavsiye vermişler ve bire bir uygulanmış. Bu açıdan bakarsak tünelin sonunda ışık var. Konuştuklarımızın yarısı gerçekleşirse büyük ümit var. Çok heyecanlandırıcı fikirler ortaya konmuş, olabilirse hepimiz için bir devrim olur. Soru işareti olan konular da var. Kurullar ayrı olmalı dedik, fiziken taşıdılar. Tam bağımsızlık olamıyor, maaşı federasyon veriyor.” 

NE OLMUŞTU?

“ALİ KOÇ: AYIPLAR ÖRTBAS EDİLMEMELİ”
 • Fenerbahçe Başkanı Ali Koç:

“Ligde garip olaylar yaşanıyor”

Fenerbahçe’nin Ankaragücü’nü 2-1 mağlup ettiği maçın ardından gazetecilere açıklamalar yapan başkan Ali Koç, TFF ve hakemlere sert eleştirilerde bulundu.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, takımının Ankaragücü’nü 90+6’da gelen golle 2-1 mağlup ederek lider Beşiktaş’la arasındaki puan farkını ikiye indirdiği maçın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 • Koç, şu ifadeleri kullandı: 

“Dost bildiğimiz insanların yaptığı açıklamalar, serzenişler, algılar… Ben bunu kabul etmiyorum. İnsanın 10 tane yüzü olmaz, 1 tane olur. Bizim yüzümüz bu. Belki kabul görmüyor, taraftarlarımızı tatmin etmiyor ama yüzümüz bu. Bu şekil davranmanın doğru olduğunu er ya da geç göreceksiniz.”

“ALİ KOÇ’U MAÇTAN ALMAK YEMEDİ”
 • Koç, Fenerbahçe – Ankaragücü U19 maçına Ali Koç isminde bir hakemin atanmasının ardından sorumluların görevden alınmasını eleştirdi:

“Ali Koç diye bir hakem varmış, bizim U19 maçımıza atanıyor, Çarşamba günü Antalya’da mevzu bahis ediliyor, birileri Nihat Özdemir’e serzenişte bulunuyor ve kendisi de MHK başkanını arayarak, ‘Nedir bu rezalet, gereğini yapın’ diye bir şeyler söylüyor ve gece yarısı 00:30’da atamaları yapan kişi görevden alınıyor. Ali Koç’u maçtan almıyorlar, hakemlikten, onu atayanı alıyorlar. Herhalde Ali Koç’u maçtan almak yemedi. Siz burada ne yapıyorsunuz? Hakem o mesajı alacaktır, hangi kulübün yöneticilerinin itiraz ettiğini, arada geçen muhabbet, federasyon başkanının araması hakem camiasında şimdi konuşuluyor. Bu ayıptır, utanç verici.”

“AYIPLAR ÖRTBAS EDİLMEMELİ”
 • Fenerbahçe Başkanı, Türk futbolunda yaşanan hakem tartışmalarına da değindi:

“Aynı takıma üst üste 2 hakem, cezalar… Kafanıza göre savaş açıyorsunuz, saçmasapan bir yaklaşım. Samsunspor maçında yaşanan olayları hepiniz biliyorsunuz. Sarı kart gösterdiğini düşündüğü birine bir sarı kart daha veriyor ve kural hatasına girmesin diye kırmızı kart verdim diyor. Yok efendim MHK yanlış duruma düşmesin, hakemler ofsayta düşmesin diye ek raporlarla örtbas ettiler. Samsunspor camiasının başkanı ne kadar serzenişte bulunsa haklıdır, hayretler içindeyiz. 12-15 puanımız hakem hataları yüzünden heba oldu, biz buraya tertemiz geldik, tertemiz devam edeceğiz ama trajikomik olaylar yaşanıyor.

Ülke futbolunda verilen kararlar, süreçler, kararların nasıl alındığı, liyakat konusu vs. baştan aşağı gözden geçirilmeli. Alper Pirşen çıktı, anlattı, akşam üstü Selahattin Bey bir şeyler sarf etti. Herhalde Türk futbol tarihinde 30 saniyede PFDK’ya sevk edilen ilk kişidir, ne kadar hızlı hareket ediyorlar. Bize göre net bir kural hatası var. Konu ‘ofsayt mı değil mi’ değil, ofsayt ama top oraya varmadan yapılan bir faul var. Hakemin raporunda yazanın aksine, VAR’a çağrılıp izlemesi gerekiyordu, bu kural hatasıdır. Bundan daha ağır kural hatası vardı. Hakemlerden ek raporlar isteyerek ayıplar örtbas edilmemeli ki hata yapan 10 kere düşünsün, bütün hakemler düşünsün. ‘Böyle yaparsam maç alamam’ desin. Böyle yapan hakemi 3 gün sonra maça atıyorsunuz, işareti veriyorsunuz, ‘Kural hatası falan dinlemem’ diyorsunuz. Süreç yönetimi dedim ya, böyle bir itiraz varsa inanmasanız bile süreç sonuçlanana kadar etik olarak hakeme maç verilmez.”

“LİGDE GARİP OLAYLAR YAŞAMIYOR DEĞİLİZ”
 • Koç, şampiyonluk iddialarını sürdürdüklerini vurguladı:

“Sonuna kadar iddiamızı sürdüreceğiz. 5 galibiyet 1 beraberlik demiştim, yetmeyebilir de ama sonuna kadar sürdüreceğiz. Maçlardan önce hakemleri hedef tahtasına koymadan, yok rakibimiz niye sert muhabbeti yapmadan, algı yapmadan… Alanya da kora kor oynadı, Erzurum’un nasıl oynadığını gördünüz, burada Ankaragücü de öyle. Rekabetin güzelliği böyle, her 3 puan ciddi para kazandırıyor, her takım kora kor mücadele etmeli, ligimiz böyle daha güzel olur. Ligimizde garip garip olaylar da yaşamıyor değiliz.”

“BURAYA KADAR TERTEMİZ GELDİK”
 • Ali Koç, mağdur edilmelerine rağmen buraya kadar geldiklerini savundu:

“Dramatik bir maçtı, iki takım için de 3 puan önemliydi. 1 puan ikimize de yaramıyordu, ilk yarı Ankaragücü 3-4 yapabilirdi, ikinci yarı biz 3-4 yapabilirdik, kafa kafaya gitti maç, uzatmanın son 1-2 dakikasında kimin gol attığını bile göremedim, sonradan öğrendim. Yarışa devam ediyoruz. Sezon başından beri takıma inandık, sonuna kadar inandık, zamanı geldi vites arttırdık, zamanı geldi kötü oynadık vs sonuna kadar inandık ve inanmaya devam edeceğiz. Allah neyi gösterir bilmiyorum, sonuna kadar mücadele verdik. Buraya kadar gelirken ne kayrıldık, ne ittirildik, ne destek aldık ki aksine mağdur olduk, pek çok puanımız gitti, sakin olduk. Biz buraya kadar tertemiz geldik, sonuna kadar tertemiz gidecek. İnşallah mutlu sona ulaşırız, ulaşamazsak da 2. olmayı garantil”ememiz lazım.”

“Ali Koç’tan futbolculara: Ne yazık ki takım olamadık”
 • Fenerbahçe Başkanı Ali Koç futbolculara yaptığı konuşmada:

“Vazgeçen varsa yolları ayıralım” dedi!

Fenerbahçe Başkanı Ali Y. Koç ve yönetim kurulu üyeleri, Can Bartu Tesisleri’nde futbolcularla bir araya geldi..

Başkan Koç, takımın kötü gidişatına dair görüş alışverişi gerçekleştirdi ve oyuncuları uyardı..

 • Koç, futbolcu ve teknik heyet grubuna yaptığı konuşmada;

“Bu olumsuz duruma birlikte geldik, Fenerbahçe’yi buradan çıkaracak olan bizleriz. Bireysel olarak hepiniz üst düzey oyuncularsınız ancak ne yazık ki takım olamadık. Kimsenin kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum. Eğer buradaysanız vazgeçme, bırakma, boş verme lüksünüz yok. Eğer vazgeçen varsa hemen söylesin yollarımızı ayıralım. Burada olmak, bu formayı taşımak istiyorsanız gereken sorumluluğu alıp durumun ciddiyetinin farkında olduğunuzu gösterin” dedi.

Ligin bitmesine 4 aylık süre olduğunu hatırlatan Ali Koç, bu süreçte ayağa kalkıp, Fenerbahçe için gereken mücadeleyi ortaya koyup, ligi olabilecek en iyi noktada bitirmeleri, Türkiye Kupası’nda son maça dek, UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde de gidebilecekleri en iyi yere gitmeleri gerektiğini sözlerine ekledi..

 • Fenerbahçe resmi internet sitesinden yapılan yazılı bir açıklamayla duyurulan ziyarete dair aktarılanlar şöyle:

“Fenerbahçe takımının, genç ve gelecek vadeden oyuncuların yanı sıra büyük kulüplerde forma giymiş tecrübeli isimlerden oluştuğunu ifade eden Başkanımız, herkesin birbirinin elinden tutarak gerekeni yapması ve bu takımı ayağa kaldırması talimatını verdi..

Sözlerini, ‘Bu süreçte taraftarlarımızı kırdık, üzdük ve onların bizlere olan desteklerinde azalma yaşıyoruz. Her şeyin farkındayız. Ancak takımımız için hepimiz sorumluluğu üstlenip tüm bu zorlukları da birlikte aşacağız.’ ifadeleri ile noktalayan Başkanımız Ali Koç, ziyaretini oyuncularla bire bir görüşmelerle noktaladı.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: