TOGG’UN TEKNOLOJİ VE DİZAYNI TESLA ARAÇLARINA BENZİYOR

⏺ “TOGG’UN GEMLİK’TE YAPIMI DEVAM EDEN FABRİKASININ YÜKSELİŞİ KAMERALARA YANSIDI”
Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG’un Gemlik’te yapımı devam eden fabrikasının hızlı yükselişi kameralara yansıdı..

Firma tarafından çekilen hızlandırılmış görüntüler fabrikanın hızlı yükselişini gözler önüne sererken, milyonlarca kişide heyecana sebep oldu..

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG, ABD’nin Las Vegas şehrindeki Consumer Electronic Show Fuarı’nda geçtiğimiz gün sergilenerek ilk kez dünya sahnesine çıkmış TOGG’un 3yıldaki hızlı yükselişi başta CEO Gürcan Karakaş olmak üzere milyonlarca kişiyi duygulandırmıştı..

Firma 14 bin 600 ton çelik montajı, 33bin metrekare çatı panel montajı ve 19 bin 734 metrekare kör kalıp montajının tamamladığını Gemlik fabrikasında yapımı devam eden boyahane ile toplamda 250adet robotun yer alacağı seri üretim bantlarının kuruluş aşamasının hızlandırılmış videosunu yayınladı..

Kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlenen video büyük bir heyecan ve mutluluğa sebep oldu..

“100 KİLOMETRE HIZA 4.8 SANİYEDE ÇIKACAK”

Türkiye’nin otomobili TOGG piyasaya çıktığında 200 ile 3400beygir gücü ile 0’dan 100’e 4.8 saniyede çıkış 500 km WLTP menzili sunacak..

Özelliklerin hepsi mobility ekosistemine entegre edilecek..

2022’nin 4. çeyreğinde seri üretime hazır olacak ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra seri üretim 2023’ün 1. çeyreğinde başlamış olacak..

“Gemlik’e ikinci fabrika”

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile Çinli enerji devi Farasis’in ortaklığında kurulan SIRO, Gemlik’te batarya hücresi ve modül üretimi tesisi kuracak..

Türkiye’nin ilk otomobil batarya fabrikası olacak tesis, 2 bin 200kişiye iş imkanı sağlayacak..

2 milyon araç üretme kapasitesine sahip 30milyar dolardan fazla ihracat yapabilen otomotiv endüstrisi için dev bir adım sayılan TOGG ve Farasis ortaklığında SIRO, 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak..

Gemlik’teki fabrikada otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama çözümleri geliştirecek.. TOGG’un batarya modül ve paketlerini üretecek olan SIRO, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı, temiz ve verimli bir enerji sistemi gelişimini hızlandırmayı amaçlıyor.. Yatırımda 400’ü nitelikli 2 bin 200 kişiye iş imkanı öngörülüyor..

⏺ “TOGG, GEMLİK’TEKİ ÜRETİM TESİSİNDE DEVAM EDEN ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILMIŞ HALİYLE PAYLAŞTI”

TOGG, Bursa’nın Gemlik ilçesindeki üretim tesisinde devam eden çalışmaları “Başladığından beri 1.5 milyondan fazla kişinin izlediği #HeyeCanlı yayınını biraz hızlandırdık” notuyla paylaştı..

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Bursa’nın Gemlik ilçesindeki üretim tesisinde çalışmalar devam ediyor.TOGG’un sosyal medya hesabından, üretim tesisindeki çalışmalar hızlandırılmış bir şekilde paylaşıldı..

Temel atıldığı ilk günden bugüne üretim tesisindeki gelişimi gösteren videolu paylaşıma, “Başladığından beri 1.5 milyondan fazla kişinin izlediği #HeyeCanlı yayınını biraz hızlandırdık” notu düşüldü..

⏺ “BAKAN VARANK’TAN TOGG PAYLAŞIMI: BAGAJ ÖNEMLİ”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin yerli otomobili “TOGG” hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu..

Bakan Varank, paylaşımında TOGG’un tanıtımı sırasında bir gazetecinin bagajı açarak görüntülemek istemesine görevlilerin engel olmasıyla ilgili göndermede bulundu..

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Bursa’nın Gemlik ilçesindeki fabrikasında üretimi yapılan yerli otomobili dün canlı yayında tanıtan gazeteci aracın bagajını açıp görüntülemek isteyince görevliler gazeteciye müdahale ederek, bagajın kapağını kapattı..

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, olaya gönderme yaparak sosyal medya hesabından bir fotoğrafla ‘Bagaj önemli’ ifadesini paylaştı..

Paylaşımdaki fotoğrafta İtalyan şef Danilo Zanna bagajı açıp, bakarken görülüyor..

“TOGG’un bagajını açan İHA muhabiri, görevliden azar işitti”

TOGG’un (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) Bursa’nın Gemlik ilçesindeki fabrikasında üretimi yapılan yerli otomobili canlı yayında tanıtan İhlas Haber Ajansı muhabiri Uğur Uslubaş, bagajı açtığı için görevliden azar işitti..

Gemlik’teki fabrikada yerli otomobil TOGG’un çalışmaları devam ediyor. Dün yapılan fuar tanıtımında yerli otomobil TOGG’un özelliklerini canlı yayında anlatan Muhabir Uslubaş, bagajı açtı görevlinin tepkisiyle karşılaştı..

TOGG ceosu Gürcan Karakaş’ın, 2023’ün ilk çeyreğinde otomobilin kullanıcılarıyla bulaşacağını aktardığı sırada Uslubaş bagajı açtı. O sırada görevli Uslubaş’a hemen müdahale etti ve “açmayın dedik” diye öfkeyle azarladı.. Uslubaş ise görevliye sadece “canlı yayındayız” diyebildi..

“Yerli otomobil TOGG’un logosu belli oldu!”

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’un yeni logosu sosyal medya hesabından paylaşıldı..

TOGG’un resmi Twitter hesabından yeni bir paylaşımla, Türkiye’nin yerli elektrikli otomobilinin logosu belli oldu..

Paylaşımda, ‘Doğu ile Batı’nın buluşma, bugün ve geleceğin kesişme noktası’ ifadesi kullanıldı..

⏺ “CHP’Lİ TARHAN TOGG’U TEST ETTİ: TEKNOLOJİ VE DİZAYNI TESLA ARAÇLARINA BENZİYOR”

CHP’li Tahsin Tarhan, direksiyonuna geçtiği yerli otomobil TOGG’u değerlendirdi:

“Teknolojisi ve dizaynı, Elon Musk’ın Tesla araçlarına benzetilerek geliştirilmiş.”

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu başkan ve üyeleri Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nu (TOGG) ziyaret etti..

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, Bakan Varank ve milletvekillerine çalışmalar hakkında sunum yaptı..

Yerli otomobil TOGG’un C segment SUV modelini inceleyip test edenler arasında daha önce “Otomobil yapmak, köprü yapmaya benzemez” uyarısı yapan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan da vardı..

Dün yapılan programın ardından direksiyonuna geçtiği modele ilişkin değerlendirmede bulunan Tarhan;

“Arabanın dizaynı, bugünkü geliştirilmiş araçlar ayarında. Teknolojisi ve dizaynı, Elon Musk’ın Tesla araçlarına benzetilerek geliştirilmiş. Parçalarının, aksamının nasıl yapılacağını henüz bilmiyoruz. Maket sonuçta..”

“YERLİ OTOMOBİLE KARŞIYMIŞIM GİBİ SUÇLADILAR”

Tarhan, test ettiği aracın bir konsept araç olduğunu, fabrika inşaatının henüz bitmediğini belirtti..

Fabrika inşaatının ve üretim bandının 2022 yılına kadar da tamamlanamayacağını ifade eden Tarhan şunları söyledi:

“Yedek parça siparişlerinin imzalandığını söylüyorlar. Özellikle yıllardan beri yerli otomobilin işleyişine karşı muhalefet ettiğim için sözleşmelerin özellikle yanlış olduğunu, bu işi özel sektör girişimi ile yapılması gerektiğini anlattım. Yerli otomobile karşıymışım gibi suçladılar..”

“KAMU GİRİŞİMİ BU SÜRECİN NERESİNDE OLACAK BİLİNMESİ GEREKİYOR”

TOGG’un fabrikaya koyacağı sermayenin banka kredisi ve faizlerin bu araçlardan daha fazla kazanacağına dair tereddütleri olduğunu dile getiren Tarhan:

“Kredileri nereden, nasıl verdiler onun arka yüzünü öğrenemiyoruz. Bu noktada süreklilik ve markalaşmak çok önemli.. 125 bin araç üretileceği söyleniyor.. Hangi pazardan pay alacaklar bunun hesaplarının yapılması gerekiyor.. Kamu girişimi bu sürecin neresinde olacak bilinmesi gerekiyor.”

Duvar// Ogün Akkaya

“İSTANBUL PARK’TA PİSTE ÇIKAN TOGG, 0-100 KM’Yİ 4.8 SANİYEDE GÖRDÜ”

Otomobilin 0-100 km/s hızlanması 4,8 saniye. Bu değerin araçta sürücüyle birlikte toplam dört yolcu varken elde edildiği görüldü..

TOGG’un sosyal medya hesaplarından paylaşılan videoda, Türkiye’nin Otomobili’nin üretim ve montaj sürecine ilişkin yeni detaylar paylaşılırken, aracın İstanbul Park pistindeki sürüş görüntüsü de videoda yer aldı..

TOGG’dan Türkiye’nin Otomobili’ne ilişkin:

“Elektronik ve mekanik sistem onayı ile fonksiyonel prototip üretimi süreçleri Türkiye’de tamamlanan akıllı SUV cihazımız ön uygunluğunu aldı. Fonksiyonel prototiplerimizi güvenlik, termal, dayanım, dinamik ve performans testleri için akredite test merkezlerine gönderdik” ifadeleriyle yeni bir video paylaşıldı..

Videoda, TOGG mühendislerinin aracı sıfırdan başlayarak sürüşe hazır hale getirdiği ve aracın İstanbul Park pistinde test edildiği görülüyor..

Otomobilin 0-100 km/s hızlanmasının 4,8 saniye olduğu aktarılan videoda, bu değerin araçta sürücüyle birlikte toplam dört yolcu varken elde edildiği bildirildi..

Öte yandan, TOGG Prototip Atölyesi’nde üretilen prototiplerin test için akredite test merkezlerine gönderildiği öğrenildi..

⏺ TOGG AÇIKLADI: SERİ ÜRETİME NE ZAMAN GEÇİLECEK
“ÜST YÖNETİCİSİ KARAKAŞ AÇIKLADI: TOGG SERİ ÜRETİME NE ZAMAN GEÇECEK?”

TOGG Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, seri üretime başlanacağı tarihle ilgili açıklamalarda bulundu..

Gürcan Karakaş:

“Gelecek senenin sonuna doğru seri üretime başlarız.”

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş Bursa Uludağ Üniversitesi’nin 2021-2022 Akademik Yılı açılış töreninde konuştu..

Gürcan Karakaş şunları söyledi:

“Tesisimizde sadece üretim yok. Bunun altını çizmek istiyorum. ‘Otomobil, fabrikadan fazlasını gerektirir’ demiştik inşaata başlarken..

Tesisin içerisinde tasarım merkezi, prototiplerimizin testlerinin yapılabildiği bir merkez olarak düşünüyoruz..

Bir çatı altında bütün yetkinliklerini toplandığımız bir yer olarak düşünüyoruz. Boyahanenin çatısının ve yan panellerinin kapanmaya başladığını görüyorsunuz. Önümüzdeki günlerde zaten tesisin içine ekipmanlar yerleşmeye başlayacak..

Bizim buradaki planımız şu şekilde, senenin sonuna doğru imalat kısmının çok büyük kısmı bitmiş olacak. Önümüzdeki senenin ortasına kadar da ekipmanları tamamlandıktan sonra geriye istasyon ve hat bazında aracımızın üretime hazırlanması kalıyor..

Burada da planladığımız gibi ilerliyoruz. Gelecek senenin sonuna doğru seri üretime başlarız.”

“TOGG’DAN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM: ’BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN”

Türkiye’nin ‘yerli’ otomobilini imal edecek TOGG’un sosyal medya hesabından Gemlik tesisinde çalışmaların devam ettiğini gösteren bir paylaşım geldi..

Türkiye’nin yerli otomobilini üretecek TOGG’un (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Otomobilin üretiminin yapılacağı fabrikanın inşaat sürecinde, çalışmalar planlar doğrultusunda sürüyor. Yapım aşamasında büyük ölçüde ilerleme devam ederken boya tesisi, gövde tesisi, montaj tesisi, enerji tesisi, artıma tesisi, su işleme tesisi ve giriş binası ile ilgili detaylı bilgiler paylaşıldı.

TOGG’dan dikkat çeken paylaşım: ’Bizi izlemeye devam edin’

“TOGG Gemlik tesisimizdeki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bizi izlemeye devam edin” denilerek paylaşılan görüntülerde fabrikanın giderek yükseldiği görüldü..

“YERLİ OTOMOBİL TOGG ŞANTİYESİNDE İŞÇİLERE ZULÜM”

TOGG ŞANTİYESİNDE İŞÇİLERE ZULÜM

Bursa Gemlik’te yapımı devam eden TOGG yerli araba fabrikası inşaatında çalışan işçiler, birçok sorunla baş başa bırakıldı..

Bursa’nın Gemlik ilçesinde açılışını Erdoğan’ın yaptığı, yerli otomobilin üretileceği ‘TOGG Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesisleri İnşaatın’da çalışan birçok işçi, öğle molalarını yemek sırasında ayakta geçirmek zorunda kalıyor..

‘SOĞUK SUYLA DUŞ’

İnşaat-Sen’e ulaşan işçiler, Yapı Merkezi şirketine ait şantiyede yemekhanenin yetersiz olmasından kaynaklı tüm öğle molasını sıra bekleyerek geçirdiklerini belirtti..

Ayrıca iki gündür sıcak su olmadığından dolayı mesaiden sonra duş alamadıklarını belirten işçiler, birçok işçinin soğuk suyla duş almak zorunda kaldığını söyledi.. 

‘ADIM ATILMADI’

İnşaat-Sen:

”Yetkililere defalarca durumu bildirmemize rağmen şantiye yönetimi eksikleri gidermek üzere bir adım atmadı..”

Şantiye koşullarının iyileştirilmesinin zorunluluk olduğunu belirten İnşaat-Sen, yaptığı açıklamada şunları belirtti:

– Şantiyelerdeki koşulların iyileştirilmesi bir lütuf değil zorunluluktur.. 

– Şantiyeler esir kampı değil her sabahın şafağında çalışmaya başlayan inşaat işçilerinin, çalıştıkları süre boyunca yaşam alanıdır.. Yapı Merkezi şirketi ve TOGG yetkilileri, derhal şantiyedeki yemek ve su sorunlarını çözmek zorundadır..

⏺ JET FADIL VE TOGG
“TOGG’DAN YENİ PAYLAŞIM”

Yerli otomobilin üretim tesisinde çalışmalar son sürat devam ediyor”

TOGG’dan yapılan paylaşımda son duruma ilişkin bilgiler verildi.

Söz konusu videolu paylaşım:

“Gemlik Tesisimizin boyahane, enerji ve gövde binalarının alt yapı çalışmaları tamamlandı. Boyahane binası temelinin demir montajı başladı” notuyla yapıldı.

Türkiye’nin otomobilinin üretileceği tesiste çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yaptığı paylaşımda Gemlik’te yapımına devam edilen tesiste zemin güçlendirme çalışmalarında son aşamaya gelindiği aktarıldı.Ayrıca boyahane binası temelinin demir montajına başlandığı bildirildi.

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBU (TOGG)”

Türkiye’nin Otomobili TOGG’un tanıtılmasından bu yana bir yıl geçti. TOGG’un resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda “27 Aralık saat 11:00’i bekleyin” denildi.

Yerli otomobili geliştirme çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG),sosyal medya hesabından yeni bir paylaşımda bulundu.

TOGG’un geliştirdiği elektrikli yerli otomobilin ön gösterimin yıldönümünde yapılan paylaşımda, 1 yıl önce tanıtılan yerli otomobille ilgili video yer alırken:

 “Doğuştan Elektrikli TOGG ile geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz Yeni Lige Yolculuk Buluşması’nda sizi tanıştırmıştık” ifadeleri kullanıldı.

Paylaşımın devamında “Yeni Ligde 1 Yıl neler mi yaptık? 27 Aralık saat 11.00’i bekleyin” denildi.

Bu açıklama ile, TOGG’un yapacağı açıklamanın ne olacağı da merak konusu haline geldi.

🔵 NE OLMUŞTU?
AKP LİDERİ ERDOĞAN BİR İLKİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ, FABRİKASINI KURMADAN YERLİ OTOMOBİL İMAL ETTİ.

Fabrikası olmadığı halde yerli otomobil imal ettik diye sevinen halkımıza da Allah’tan akıl şifası dilemek geçti içimden…

Bu manzara aklıma bizim meşhur Jet Fadıl’ı getirdi. Siirtli pazarlamacı Fadıl Akgündüz, bundan yirmi yıl önce, ‘Yerli otomobil yapacağım. Herkes ucuz otomobil sahibi olacak!’ iddialarıyla ortaya çıkmıştı. 

Jet Pazarlama denilen şirketiyle para kazanan Fadıl Bey, Avrupa’da 2 otomobil yaptırtmış, bunlara İmza adını vererek Türkiye’de büyük bir tantana ile pazarlamıştı.

Jet Fadıl sonunda dolandırıcılıktan hapse girdi. İmza üstünden dolandırdığı insanlar kendisinden şikayetçi olmuşlardı çünkü.

AKP’lilerin otomobili de Jet Fadıl’ın İmza’sı gibi dışarıda yaptırılmıştı. Çivisine varıncaya kadar yabancı olan bu maket araçlar televizyonlarda gün boyunca yerli otomobil yalanıyla parlatıldı durdu.

HER ŞEYİ GAYRİ MİLLİ

Keşke yerli otomobiller yapabilseydik!…

Amma velakin buradan ilan ediyorum:

Erdoğan’ın bu maket otomobili baştan başa gayri millidir.

Şu an ülkemizde üretilen değişik markadan otomobillerin yüzde 50 kadarı milli, bu AKP otomobilinin yüzde 100’ü gayri millidir.

Hem de elektrikli otomobil olacakmış.

Yerli otomobil yaptık diye sevinenlere hatırlatayım: Dünyanın en büyük otomobil firmalarından birisi Fransız Renault firmasıdır. Bu firma yıllar önce elektrikli otomobil yaptı ve 211 yılında Fluance ZE adıyla piyasaya da sürdü. Gel gör ki bugüne kadar elektrikli otomobillerden sadece 387 tanesi satılabilmiş.

Türkiye, kendine has klasik otomobil yapıp bunu bile dünya piyasalarına kabul ettirecek durumda değilken… Bu piyasada başta 700 milyar dolarlık TESLA ve büyük Alman firmaları yarışırken…

Siz, sadece 4 milyar dolarlık yatırımla üreteceğiniz otomobili kime satabilirsiniz?

Bu 4 milyar dolar bırakın fabrika kurup üretim yapıp alt yapısını hazırlayıp piyasaya sunmayı, öyle iki otomobilin test giderlerini bile karşılamaz.

Yani Türkiye’nin şu an elektrikli otomobil yapacak sermayesi de bulunmamaktadır. 

Sözü edilen 20-25 milyar lira öyle otomobiller üretmek için çerez parası bile sayılamaz. Hem hiçbir deneyimi olmayan, altyapısı sorunlu, dağıtım ağı ve servisleri çok cılız olacak bir otomobili vatandaş neden alsın ki?

Üstüne üstlük Türkiye’de bir modelin ortalama satış sayısı 30-40 bin iken böyle sınırlı bir satış için muazzam bir yatırıma kim kalkışır?

SEÇMENE PROPAGANDA

Peki büyük tantana ile tanıtılan dışarıda yaptırılmış o maketlerin sırrı nedir?

Gerçeği görelim: AKP hızla erimektedir. Partinin lideri Erdoğan, iktidardan düşme korkusuyla durmadan böyle göz bağlayıcı projelerle ortaya çıkmaktadır.

Kanal İstanbul, hiçbir derdimize deva olmayacakken, bunu 8 yıl aradan sonra yeniden gündeme bu yüzden getirmiştir.

Yerli otomobil imal ettik havasını bu yüzden yaymaktadır. Bunu da, “Nasıl olsa bu seçmen bunu anlamaz… Sen bol bol vaat et, ortaya çılgın projelerle çık. Bir de CHP’ye saldır. Seçmeni kandırır, oyunu alırsın!” politikasıyla yürütmektedir.

Acından ölenleri, işsizlikten intihar edenleri, kadın cinayetlerini, milli eğitimin teslim edildiği tarikatların yurtlarında ortaya çıkan tecavüzleri, belediyelerin tarikatlara yağmalatılmasını, tarım alanlarının çökertilip milletin açlığa mahkum edilmesini gizlemek için işte böyle çılgın projelere ihtiyaç var.

Gel gör ki bu AKP bu türlü elektrikli otomobiller yapamaz…

Çünkü onlar beton dökmekle elektrikli otomobil yapma işini birbirine karıştırıyorlar. Sayın Erdoğan’ın hayal ürünü bu türlü projelerine inansa inansa bu işlerden hiç anlamayanlar ile ona gözü kapalı biat etmiş olanlar inanır.

Bunlar da imam hatipliler ile Suriyelilerdir. Zaten kendisi de bu iki kesimi el üstünde tutmuyor mu?

 “YERLİ DİYORUZ, MODELİ İTALYANLARA YAPTIRIYORUZ”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu:

”Şimdi bir de yerli arabamız çıktı. Yerli diyoruz, modeli İtalyanlara yaptırıyoruz..

Bizim üretimden bahsederken, yerli otomobilin yüzde 100 yerli yapılabilmesi bizim her zaman idealimizdir. Böyle bir atılımda bulunanlara da kim olursa olsun, iktidara da, elbette destek veririz. Ama bir adamın hedefine gidip gidemeyeceği yürüyüşünden belli olur..”

SEN BU MANTIKLA, BU HAVAYLA HEDEFE VARAMAZSIN.

Karamollaoğlu:

”Bunu kim yapacak derseniz. 5 tane sanayiciye, ‘Buraya para koyun, yapacağız’ demişler. Cumhurbaşkanı ‘koyun’ dediği zaman sanayicilerin ‘Yok. Biz o parayı koymayız’ deme şansı yok..

Peki bunu kim sahiplenecek? Biz sadece modelini görüyoruz. Güzel bir şey ama neden biz dizayn etmedik?..

Bundan 3 sene önce bizim insanlarımız bundan bir tane dizayn etmişti. Bakan çıkıp takdim etti. Ne oldu o? O araba tarihe karıştı. Öldü mü? Bilmiyoruz. Ne olduysa oldu. Olmuyormuş. Olabilmesi için İtalyanlara yaptıralım. İşin enteresanı şu, benim söylediklerim her zaman iktidara tenkit mahiyetinde anlaşılıyor. Yahu ben tenkit etmek için söylemiyorum. Yol göstermek için söylüyorum. Bu işin yolu elbette var.”

“BÜTÜN FABRİKALARI YIKTINIZ”

Karamollaoğlu:

”Büyük hamleleri, büyük adamlar yapamaz. Deli adamlar yapar. Ama zırdeli değil, işinin delisi adamlar yapar. Sen işinin delisi olan insanı bul ve ‘Arkandayım arkadaş’ de. Bak 2 sene içinde o araba yapılır..

Ama bu arabanın takdimi de her şeyi Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor. Arkadaş sen ne makine mühendisisin, ne de bu fabrikayı kuracaksın..

Türkiye’de AKP’nin namı yüksek bir noktada. Fabrika yıkma noktasında çok yüksek. Bütün fabrikaları yıktınız. Oradaki başarı fabrika yapma yerinde böyle kullanılmaz. Onun için ‘İşi ehline verin’ diyorum. İş ehline verilirse düzen olur. Sanayicilerin içinde ben bunu yaparım diyen bir babayiğit çıkacak. Devlet de, ‘Ben senin arkandayım. Finansmanda eksiğin olursa yanındayım. Teknolojide sıkıntın olursa yanındayım. Pazarlamada sıkıntın olursa yine yanındayım’ diyecek. Şimdi de tabii yağcılar da çoğaldığı için, 2 sene sonrasına siparişler başladı. ‘300 tane alacağım’ diyorlar. 2 sene sonra sen hayatta olursan, ben de hayatta olursam görürüz.”

‘YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİNE KARŞI DEĞİLİZ’

Karamolloğlu:

 “Bunu sanki biz yerli araba üretimine karşıymışız gibi anlayanlar, böyle takdim edenler bu memlekete her zaman zarar verirler. Açık ve net söylüyoruz, bu fabrikayı kim kuracaksa, sahibi ortaya çıkacak. ‘Para yatır’ denildiği zaman ‘Yatırmam’ diyemeyecek olan 5 tane şirketin patronuyla bu iş tek başına yürümez..

Buna gönlünü vermiş olması lazım. İnanmış olması lazım ve elbette gerekli kaynakların bulunarak tahsis edilmesi lazım. Onun için bu iki nokta bir hava oluşturdu. Herkes, ‘Yerli arabadan yana mısın, değil misin?’ diyor. Yanayız yahu. ‘Ya Rabbi bunlara akıl, fikir, ihsan ver. Şu işi başarsınlar’ diye dua bile ederiz” 

Yurt Gazetesi -Rıza Zelyut

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.