DÜNYA

BULGARİSTAN…

.

“BULGARİSTAN’A İŞ ZİYARETİNDE Mİ BULUNUYORSUNUZ? İŞTE BİLMENİZ GEREKENLER”

Gelecek yıl kısıtlamalar kaldırılıp uluslararası seyahatler yeniden başladığında, yolunuz önemli bir iş için Sofya’ya düşebilir..

Eğer Bulgaristan’ın başkentine uğrayacak kadar şanslıysanız bu güller ülkesinde zamanınızı en iyi nasıl değerlendireceğinize dair rehberi burada bulabilirsiniz..

Nerede kalınır?

Sofya’nın merkezi tarihi mekanlar ve ağaçlarla çevrili muhteşem sokaklarla dolu..

Kültürel noktalar oldukça fazla ve muhtemelen boş zamanınızın çoğunu geniş, yayalara ayrılmış Vitosha Bulvarı’nda gezerken veya Ulusal Kültür Sarayı anlamına gelen hareketli NDK alanını dolaşırken bulacaksınız..

Shutterstock - Standard license
Ulusal Kültür Sarayı – Sofya Kongre Merkezi (NDK)Shutterstock – Standard license// cafemedyam

Bu bölgelerde çok çeşitli, uygun, hesaplı ve keyifli oteller bulabilirsiniz..

Merkez aynı zamanda gelişen gece hayatıyla da biliniyor. Buralar kesinlikle gezilmeye değer olsa da iş toplantılarınızın olduğu bir sabaha uyanacaksanız eğer o halde akşamları sükunetin biraz daha erken başladığı birçok heyecan verici nokta var..

Bu durumda size komşu Oborishte ve Lyuben Karavelov semtlerinde kalmayı düşünmenizi tavsiye ederiz..

Bu alanların her ikisi de şehir merkezine yürüme mesafesinde ve kendi çeşitli avantajlarına sahip..

Oborishte, kendi tiyatrosu olan Zaimov Parkı ve heykel bahçesine sahip Doktorlar Bahçesi gibi ilginç parkların bulunduğu yerde olmak isteyenler için ideal bir yer..

Daha sanatsal bir konaklama için Lyuben Karavelov’un çevresi, NDK bölgesinden popüler Lozenets’e kadar uzanıyor.. Yerel galerilere ve resmedilmeye değer, canlı kafelere göz atmak için ideal bir mekan..

“İş ortağınızı akşam yemeğine götürmeye ne dersiniz?”

Toplantılar ve seminerler sona erdikten sonra, iş ortağınızı birinci sınıf bir yemek için dışarı çıkarmanın zamanı gelmiş demektir..

Vaktiniz varsa ve karşı tarafı da etkilemek istiyorsanız ki bunu kim yapmaz ki?

O halde en güzel yemek mekanlarından bazılarına ev sahipliği yapan bir bölge var. Merkezden az ötede, Kurtarıcı Çar Anıtı’na (Tsar Liberator) doğru yürüyüş yapın..

Çar Osvoboditel, kentin siyasi bölgesinin kalbinde yer alan heybetli bir anıt ve Ulusal Meclis’in hemen karşısında bulunuyor..

Canva
Sofya’nın merkezindeki Kurtarıcı Çar Anıtı, kaliteli yemek arayışınıza başlamak için harika bir noktaCanva//cafemedyam

Yakındaki geniş sokaklarda dolaşırsanız mutlaka birinci sınıf bir kaliteli yemek mekanına rastlayacaksınız..

Burada geleneksel Bulgar mutfağından, çağdaş lezzetlere, İtalyan ve Fransız dahil en iyi lezzetleri ayağınıza getiren enfes modern Avrupa restoranlarına kadar her şeyi bulacaksınız..

“Kendinize bir güzellik yapın”

Bir iş yemeğine katılmıyorsanız, yerel gastronomiyi keşfetmek ve otantik Bulgar mutfağından bir şeyler tatmak isteyebilirsiniz..

Sıradan bir Bulgar lokantasında, salatalık, domates, soğan ve beyaz siren peynirinden oluşan bir shopka salatasının ardından hızlı bir rakı yudumlamadan bir yemek başlamaz bile..

Bundan sonra, Oborişte’deki kafelerin birçoğu size klasik Bulgar lezzetini sunuyor..

Canva
Rakı ve shopka salatasıCanva//cafemedyam

Et severler mutlaka bir kebapçıya uğramalı. Baharat karışımlı sosis şeklindeki et, genellikle patates kızartması ile servis edilir.. Ardından size bir bira tavsiye edeceğiz ve bu, iş sonrası dinlenme için mükemmel bir yemek olacaktır. Vejetaryenler ise güvecin etsiz versiyonunu kaçırmamalı.. Toprak kapta servis edilen güveç, en iyi brunch yemeği olabilir. Fırınlanmış biber, soğan ve peynir bir kat yumurta ile kaplanır. Doyurucu ve leziz yemek, boş zamanınızda Sofya’da dolaşarak güne başlamak için harika bir yol..

“SOYFA’DA BOŞ ZAMANDA NE YAPMALI?”

Koca bir gün gün kendinize mi kaldı?

Sofya, Trakyalılara kadar uzanan tarihi yerlerle dolu. Tarihi 4. yüzyıla kadar uzanan St. George Kilisesi mutlaka görülmeli..

Kırmızı tuğlalı yapı, Sofya’nın en eski binası olarak biliniyor. Kare bir kaide üzerine inşa edilen silindirik kubbeli yapı olan bina, merkezi kubbenin içindeki 12’inci, 13’üncü ve 14’üncü yüzyıl freskleriyle ünlü. Kubbeli duvarlarında, Kilisede Birinci Bulgar İmparatorluğu’nun altın çağını örnekleyen bir meleğin 10. yüzyıldan kalma bir duvar resmi de dahil olmak üzere çarpıcı freskler bulacaksınız..

Canva
Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 4. yüzyıldan kalma St. George KilisesiCanva// cafemedyam

Tarih boyunca dine bağlı bir şehir olarak öne çıkan Sofya’da görülmesi gereken diğer büyüleyici yerler arasında St. Nedelya Kilisesi, Sofya Sinagogu ve Banyabaşı Camii bulunuyor..

Şehrin harika manzarasını görmek için küçük bir gezintiye çıkmak isterseniz, Vitoşa Dağı, Sofya’nın hemen güneyinde yer alıyor..

Yaz aylarında harika bir yürüyüş yapabilir ve kışın bir öğleden sonrayı da dağın yamaçlarında kayak yaparak geçirebilirsiniz..

Güneydeki Vitoşa İstasyonuna giden metroya binin ardından da kendinizi dağın zirvesine kadar giden bir otobüse atın..

İş için Sofya’ya seyahat etmiş olabilirsiniz, ancak ziyaretiniz sona erdiğinde konaklamanızın uzatılması için mücadele edeceksinizdir. Ama olmadıysa, son bir dinlenme ve rahatlama için, Sofya’nın doğal kaynakları içinde kentteki çok sayıda kaplıcadan birine mutlaka uğrayın..

Experiences
“2022’DE BULGARİSTAN, SAĞLIKLI YAŞAM TATİLİ İÇİN EN İYİ SEÇENEK OLABİLİR”

Covid-19 kısıtlamaları yavaş yavaş kalkarken, birçok kişi bu zor süreçten sonra dinlenmenin ve rahatlamanın yolunu arayama başladı..

Birçok ülkenin sınırlarının açılması ile yeniden seyahat etmek imkanı doğdu..

Kaplıcalar tatili denilince akla ilk gelen yer Bulgaristan olmayabilir ama bu ülkedeki kaplıca ve spa tarihi aslında binlerce yıl öncesine dayanıyor..

Balkan sıradağlarının güneyinde yer alan Hisarya kentinde ilk yerleşmenin MÖ 6 bin yıl öncesine dayandığını ifade ediliyor, bunun da başlıca sebebi, olağanüstü sıcak su kaynakları..

Burası, Diocletianopolis adını veren Romalılar tarafından fethedilmeden önce aslında bir Trakya bölgesiydi..

Roma dönemindeki kadar hareketli olmasa da Hisarya kenti birçok kaplıcasını korumayı başardı..

Aslında, Bulgaristan kaplıcalarla dolu bir ülke. Bulgaristan, birinci sınıf hidroterapi yerlerinde dinlenmek için birçok olanak sunan 700’den fazla doğal su kaynağa sahip..

“Tarihi kaplıcalar”

Kaplıcalarda geçirilen zamanın rahatlamak ve dinlenmek başka bir fayda sağlamadığı düşünülebilir.. Ancak tıp uzmanları, balneoterapinin egzamadan artrite kadar birçok sağlık sorununu iyileştirdiği yönünde fikir beyan ediyor..

Bugün Hisarya’da sıcaklığı 41 ile 52 derece arasında değişen ve tamamı içilebilir 22 kaynak bulunmaktadır..

Su o kadar lezzetli ki, şişelenip eve götürülmesi bile tavsiye ediliyor..

Canva
Bulgar spasında iki aromaterapi yatağıCanva// cafemedyam

Şehirde, çok sayıda sağlıklı yaşam uygulaması sunan kaplıca merkezleri bulunuyor.

Birçok balneoterapi merkezi, kronik gastrit, artrit ve periferik sinir sistemi hastalıkları gibi durumların tedavisine yardımcı olduğunu iddia eden haftalık programlar sunuyor..

Spa dışında da, şehrin tarihi mekanlarını gezebilirsiniz. Hala antik Roma duvarlarının kalıntılarına ve Trakyalılara kadar uzanan bazı hazinelerin sergilerini bulabilirsiniz..

Canva
Hisarya’da antik Roma sur duvarındaki bir kapıCanva// cafemedyam
“Çamur banyosu ile cildinize bakım yaptırın”

Çamurun iyileştirici nitelikleri, eski Mısırlılardan günümüz insanlarına kadar kültürler tarafından uzun zamandır biliniyor..

En iyi çamur terapisi deneyimi için kaplıca kenti Pomorie’de (Ahyolu) Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısına gidin..

Pomorie’nin aşırı tuzlu gölünde insanlar kendilerini lagünün dibinden toplanan çamurla kaplıyor..

Çamur deniz tuzu bakımından zengindir ve cilde uygulandığında kas-iskelet sistemi sorunları için iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılır. Bazı yerel inançlar, çamurun kısırlığı tedavi edebileceğini bile iddia ediyor..

Canva
Bir adam mükemmel bir cilt için çamur banyosunun keyfini çıkarıyor.Canva// cafemedyam

Bazılarının iddia ettiği gibi mucizevi bir tedavi olsun ya da olmasın, çamura bulanıp kumda yuvarlanarak geçen uzun bir günün ardından cildiniz yumuşayacak ve canlanacak..

Ardından şehrin birçok kaplıcalarından birinde rahatlayabilir veya bir eğlenmek için Pomorie’nin kuzeyindeki eğlence kasabası Sunny Beach’e gidebilirsiniz..

“Her zevke hitap eden bir aktiviteler var”

Sağlıklı yaşam için bir yer arıyorsanız, Velingrad kenti gidilecek en iyi yerlerden biridir..

Rodop Dağları’nın kenarında yer alan Velingrad, 80 maden suyu kaynağı ile, ülkede tek bir yerde en fazla su bulunan şehir olarak öne çıkıyor..

Dört su kaynağı farklı mineral seviyelerine sahip ve şehrin kaplıcaları benzersiz bir kimyasal yapıya sahip. Yerel halk aradığınız sağlık yararına göre size hangi kaplıcaya gitmeniz gerektiğini önerebilir..

Avrupa karaçam ormanlarıyla çevrili, tertemiz dağ havası ciğerlerinizi canlandıracak, ılık sular ise tüm bedeninizi rahatlatacak..

Şehrin en önemli noktalarından biri, Bulgaristan’ın en büyük karstik kaynağı olan Kleptuza Gölü’dür..

Kleptuza’nın suları tüm yıl boyunca 8’de donuyor. Eşsiz bir orman ortamında güneşlenmek için kısa bir pedallı bot yolculuğu için ideal bir yer..

Canva
Velingrad’daki buz gibi soğuk Kleptuza GölüCanva// cafemedyam

Sıcak termal banyolara dalmadan Velingrad’a hiçbir gezi tamamlanmış sayılmaz..

Bölgede kaplıcalar, Fin, Hamman ve Rus hamamları dahil bir sauna koleksiyonu, hamamlar ve neredeyse sınırsız güzellik bakımları ve masajları ile lüks konaklama imkanları sunuyor..

Tüm yıl boyunca açık olan kaplıcalarla, Bulgaristan’a bir gezi yapmak ve hak ettiğiniz sağlıklı yaşam tatili yapmak için kötü bir zaman yok..

Euronews//Jonny Walfisz

Destinations
“YILIN HER MEVSİMİNDE BULGARİSTAN DAĞLARINI KEŞFETMENİN 7 YOLU”

Tatil için Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya geldikten sonra başka bir yere gitmeyi hayal etmek zor olabilir..

Ancak büyük yerleşim bölgelerini terk ettiğinizde, Bulgaristan’ın kırsal dağlarında sizi bekleyen enfes manzaralı ve heyecan verici yerler keşfedebilirsiniz..

Covid-19 kısıtlamaları yavaş yavaş kalkarken, 2022’de Bulgaristan’ın Rila ve Pirin sıradağlarını ve ülkenin ortasına kadar uzanan Balkan Dağlarını her mevsimde ziyaret edebilirsiniz. Sizin için bu dağları keşfetmenin ve güzel bir deneyim yaşamanın 7 yolunu sıraladık..

1- Bulgar dağlarında kayak yapın

Kış ayları yaklaştıkça pek çok kişinin aklına en cazibeli kış sporu olan kayak geliyor. Klasik dağ tatilinden biraz farklı bir deneyim arıyorsanız Bansko, Borovets ve Pamporovo kayak merkezleri tam size göre olabilir..

Pirin Dağının eteklerinde yer alan Bansko köyü, 2013’ten beri her yıl Dünya Kayak Ödülleri’nde “Bulgaristan’ın en iyi kayak merkezi” ödülü kazanıyor..

75 km’lik işaretli kayak pistleri ve 9 km’lik kır kayak pistleri ile tüm seviyeler için pistler mevcut..

Amorphisman via Wikimedia Commons
Bulgaristan’daki Bansko kayak merkeziAmorphisman via Wikimedia Commons// cafemedyam

Adrenalin arayışıyla geçen uzun bir kayak gününün ardından, popüler Bulgar gelenekleri ile rahatlayabilir ve dinlenebilirsiniz..

Geleneksel Bulgar tavernaları olan “Mehanas”, ısınmak için odun ateşi, sıcak yemekler ve duyularınızı keskinleştirmek için sert rakılar sunuyor..

2- Dağları bisikletle keşfedin

Karlar eridiğinde, kayaklarınızı bırakın ve Bulgar dağlarının heyecanını bu sefer bisiklet üzerinde yaşayın. Gezi için ilk tercihimiz Rodop Dağları olabilir..

Efsanevi şarkıcı Orpheus’un doğum yeri olan Rodop Dağları, sürekli yaşayan çam ormanları nedeniyle “Avrupa’nın yeşil kalbi” olarak biliniyor..

Bir bisiklet turu sizi sıcak maden sularında yüzebileceğiniz kaplıca kenti Velingrad’a, ülkenin en uzun mağarası olan Yagodina Mağarası’na ve Buinovsko Boğazı’nın baş döndürücü yüksekliklerine götürebilir..

Canva
Rodop Dağları’ndaki Yagodina’dan manzaraCanva// cafemedyam
3- Musala ve Vihren tepelerine yürüyüş

Kayak ya da bisikletten hoşlanmıyorsunuz ama yine de baş döndürücü hisler mi yaşamak istiyorsunuz.?

Vihren veya Musala’nın zirvesine yapılacak bir gezi, herhangi bir dağ yürüyüşçüsünü kesinlikle tatmin edecektir..

Pirin ve Rila sıradağlarının zirveleri 2 bin 900 metreyi aşıyor. 2.925 m yükseklikteki Musala zirvesi, Güneydoğu Avrupa’nın en yüksek zirvesi olarak öne çıkıyor.. Her iki dağ da yıl 365 günü boyunca nefes kesici manzaralar sunuyor..

Zirveye böylesine yorucu bir yürüyüş yapmayı sevmeyenler için yaz aylarında Borovets kayak merkezinden gelen teleferik ile Musala’nın zirvesine tek günde ulaşılabilir..

Oradan yürüyüşünüz, buzul göllerine ve sadece 2 bin 200 metreden daha yüksek bir rakımda bulunabilen bölgenin endemik çiçeği olan Rila çuha çiçeğini görmenize imkan sağlayacak..

4- Dağ manastırlarında eşsiz bir keşif

Bulgar dağlarına yapılacak herhangi bir gezinin kaçırılmayacak bir keşfi de, ülkenin dört bir yanına dağılmış 100’den fazla manastırdan birini ziyaret etmektir..

Eşsiz bir manastır deneyimi için Rila Manastırı iyi bir seçim. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, 10. yüzyılda Rila’lı keşiş Saint John’un yaşadığı Ascetic Mağarası, o zamandan beri kutsal bir yer olarak kaldı..

Canva
Bulgaristan Dağların kalbindeki Rila ManastırıCanva// cafemedyam

1862’de bir yangında yok olan manastır, Bulgar Rönesans mimarisinin şaşırtıcı vizyonlarını somutlaştırmak için yeniden inşa edildi.. Hristiyan keşişler, nefesinizi kesecek sisle çevrili bu şaşırtıcı kültürel mücevherde hala ziyaretler yapıyorlar..

5- Muhteşem dağ gölleri

Dağ gezileriniz sırasında panoramik dağ manzaralı güzel bir gölü ziyaret etmek isteyebilirsiniz ve bunun için birçok fırsat var..

Rila Dağları’nda iki muhteşem göl bulabilirsiniz. Yedi Rila Gölleri ve Urdini Gölleri, ziyaretçilere harika bir gün yaşatabilir..

6- Balkan dağlarının şarabı

Bulgaristan’ın yerli alkolü rakı, fakat bu içecek bazı ziyaretçiler için biraz sert olabilir.. Bu yüzden dağ turunuzu Balkan Dağları’nın güneyindeki bir şarap bölgesi olan Güller Vadisi gezisi ile tamamlayabilirsiniz..

Dağlar sadece Güller Vadisi için güzel bir ortam oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda üzüm bağlarını üretimini bozabilecek aşırı hava koşullarından koruyor.. Bu yerel üzüm ile pembemsi bir renge sahip beyaz şarap olan Red Misket elde ediliyor..

Canva
Bulgaristan’ın birçok üzüm bağınım bulunduğu Güller Vadisi’ndeki bir tarlaCanva// cafemedyam
7- Dağlarda Bulgar mutfağı deneyin

Mutfağının çoğunu Yunan ve Türk komşularıyla paylaşan Bulgaristan’da ziyaretçiler, lezzetli börek ve musakka bekleyebilir.. Ama gerçek Bulgar lezzetlerini Rodop Dağları’nda bulacaksınız..

Bulgar beyaz peynirli patates turtası olan Patatnik, aç bir yürüyüşçü veya aç bir kayakçı için mükemmel bir akşam yemeği olabilir.. Vegan ziyaretçiler için de, hemen hemen her sebzeyi içeren bir fasulye çorbası olan nefis bob çorba da var..

Sunny Beach, Bulgaristan
“2022 YAZ TATİLİ İÇİN BULGARİSTAN’IN EN İYİ PLAJLARI VE KAMP ALANLARI”

Kışın soğuğunu hissettiğiniz şu sıralar 2022’de mükemmel yazı yaşamanın hayalini kuruyorsanız, Bulgaristan hedef listenizin başında olmalı..

Ülkenin 378 km doğu sınırının tamamını kaplayan Karadeniz, herkesin ideal bir plaj tatili için bol seçenek sunuyor..

Parti yapmak ya da sessizce dinlenmek isteyenler için en iyi alanların bir listesini derledik..

“Sunny Beach’te parti”

Bulgaristan’ın en popüler tatil beldelerinden biri olan Sunny Beach, Avrupa’nın en uygun fiyatlı parti yerlerinden biri. Sahil boyunca, Avrupa’nın gelecek vadeden tekno ve house DJ’lerinin en iyilerinden bazılarının yer aldığı kulüpler bulacaksınız. Burası, çarpıcı doğal kum tepeleriyle çevrili, aynı zamanda ülkenin en güzel plajlarından biri..

Sunny Beach’in 8 km kum ve denizinin sunduğu sadece gece kulüpleri değil. Gün boyunca tekne partileri ve su kayağı diğer seçenekler..

Burası, parti yaşam tarzından sıkılırsanız, kültürel bir mola için de mükemmel bir konumda. Plajın sadece birkaç kilometre güneyinde UNESCO Dünya Mirası Alanı Nessebar var..

Antik bir şehir olan Nessebar, tarihi yerler ile iç içe. Önemli bir ticaret limanı olarak, Antik Yunanlılardan Bizans İmparatorluğu’na kadar birçok medeniyetin yükselişini ve düşüşünü görmüş, korunmuş surlar ve kiliseler aracılığıyla bu uzun geçmiş kültürlerin kalıntılarına tanık olabilirsiniz..

Balçık’ta romantik manzaralar

Biraz daha sessiz bir ortam isterseniz, Balçık’ın sakin kumları sizi çağırıyor demektir. Tatilciler tarafından hala keşfedilmemiş olan Balçık, doğu sınırındaki en büyük liman kenti olan Varna’nın sadece 31 km kuzeyinde..

O kadar güzel ki 1920’lerde ve 30’larda Romanya Kraliçesi Marie bölgeye aşık oldu ve bir saray kompleksi inşa ettirdi. Saray, botanik bahçeleri de dahil olmak üzere görülmesi gereken noktalara ev sahipliği yapıyor: Teraslı bahçeler, benzersiz yeşilliklerden oluşan şaşırtıcı koleksiyonlara ayrılmış ve burada 2.000’den fazla bitki türü var..

Pastoral saray ve bahçelerde dolaştıktan sonra romantik bir akşam için Balçık’ta 2 km’yi aşan sahil şeridinde sıralanan bir dizi keyifli plaj bar ve restorandan herhangi birini ziyaret edin..

Doğa severler için inziva yerleri

Parti yapmak çok mu yorucu? Bunun yerine bir kumsalda kamp yapın. Burada kamp kurmaktan daha fazlasını isteyeceğiniz birçok plaj var..

Daha tenha bir yer arıyorsanız, Silistar Plajı ilk adresiniz olsun. Sahilin hemen güney ucunda, Silistar’ın kamp alanları var ve ana plaj çok kalabalık olmaya başladıysa seyahat edebileceğiniz diğer birçok plaja da uzak değil..

Karadeniz vahşi yaşamının tadına bakmak için Iraklı Plajı mükemmel bir yer. Eşsiz flora ve faunayı arayan doğa bilimcilerin mutlaka görmesi gereken bir plaj. Engebeli kıyı şeridini daha da şaşırtıcı kılan altın renkli kumları ve ağaçlıklı yamaçları..

Sahil çevresinde birçok farklı kamp seçeneği ile Iraklı’da çıplaklar plajı da bulunuyor..

Golden Sands’de aile eğlencesi

Golden Sands, Bulgaristan’ın en popüler sahil beldelerinden biri. Karadeniz’in sahil kenti Varna’nın sadece birkaç kilometre kuzeyinde yer alıyor. Daha büyük çocuklar için, eski Romalıların yıkandığı MS 2. yüzyıldan kalma Thermae’nin kalıntılarını keşfederken Varna’nın tarihi yerleri tatili zenginleştirecektir.

Golden Sands beldesinde, plajlarda çok çeşitli su sporları aktiviteleri ve rezervasyon yapabileceğiniz aile dostu tekne partileri var.

Golden Sands’e yapılan hiçbir aile gezisi, su parkını ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. Bulgaristan’daki aile dostu plajlar gibi, su parkları da en küçük çocuktan büyük heyecan arayanlara kadar herkese uygun kaydırakları ve ilgi çekici yerleri ile çocuklar için mutlaka görülmeli.

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top