GÜNDEM

Cumartesi Anneleri 2022’nin ilk gününde adalet arayışıyla güne başladı!

.

“Cumartesi Anneleri: 2022 bizi barışa yaklaştırsın”

Cumartesi Anneleri:

“2022 bizi hukuka, adalete, demokrasiye ve barışa yaklaştırsın..”

Cumartesi Anneleri, 2022’nin ilk gününde kayıpları için güne başladı..

Yeni yılın ilk gününe denk gelen 875’nci hafta basın açıklamasına Cumartesi Anneleri, barış ve adaletin tecelli etmesi için çağrıda bulundu.

“Cumartesi Anneleri: ÇIKIŞIN ANAHTARI ELİMİZDE”

Cumartesi Anneleri:

“Yeni yıla anayasal özgürlüklerin ve hukuk devleti güvencelerinin  askıya alındığı ağır bir baskı ikliminde giriyoruz..

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile keyfiyet ve hukuksuzluğu esas alan baskıcı bir rejimle karşı karşıya kaldı. Demokrasiye, hak ve özgürlüklere yaşam hakkı tanımayan bu rejim, Türkiye’yi hukuktan, adaletten ve barıştan uzaklaştırdı..

Sessizliğin büyüttüğü bu siyasal türbülanstan çıkışın anahtarı sesimize. Hiç kimsenin  elimizden alamayacağı tek gücümüz olan sesimizde. Türkiye’nin hukuk devleti güvenceleriyle buluşabilmesi için sesimizi yükseltmekte..

‘Yapacak bir şey yok’  karamsarlığına kapılmadan sesimizin gücüne sarılmakta..

Maruz kaldığımız kötülük karşısında seslerimizi birleştirerek iyiliği örgütlemekte. Yurttaşlar olarak yönetimde keyfiliğin önlendiği, devletin hukuka bağlı olduğu, yargının her türlü etkiden bağımsız çalıştığı, hukuk kurallarının herkese eşit uygulandığı bir Türkiye talebimizi yükseltmekte..”

“Cumartesi Anneleri: YENİ YILDA TALEBİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Hak aramaya devam edeceklerini belirten Cumartesi Anneleri:

“Biz yeni yılda da bu topraklarda işlenmiş başta gözaltında kaybetmeler olmak üzere  insanlığa karşı suçların aydınlatılması, bu suçların kimler tarafından ve neden işlendiğinin ortaya çıkartılması  talebimizi sürdüreceğiz. Çünkü her toplum, böylesi vahşi suçların kimler tarafından, kimlerin aldığı kararlar kapsamında, nasıl işlendiğini bilme konusunda vazgeçilmez bir hakka sahiptir..

Adaletin sağlanmasına yönelik hak arama özgürlüğünün kullanılamadığı koşullarda iktidarlar değişse de değişmeyen  cezasızlık geleneğine dikkat çekmeye devam edeceğiz. Çünkü cezasız bırakılan suç şiddet döngüsünü besliyor; suçun tekrarlanmasına müsait toplumsal ve siyasal bir iklim yaratıyor. Yani cezasızlık yalnız dünümüzü değil, bugünümüzü ve geleceğimizi derinden etkiliyor..”

“Cumartesi Anneleri: UNUTMAK RIZA GÖSTERMEYE DAİR, HATIRLAMAK İSE İTİRAZA…”

Hakikati unutturmayacaklarını söyleyen Cumartesi Anneleri:

“Geçmişi unutturmaya, bulanıklaştırmaya yönelik sistematik politikalar karşısında toplumsal belleği canlı tutma, hakikati unutturmama sorumluluğumuzu üstlenmeye devam edeceğiz. Çünkü unutmak rıza göstermeye dairdir, hatırlamak ise itiraza. Unutmak inkara dairdir, hatırlamak ise hakikate. Unutmak cezasızlığa, suçun tekrarına dairdir. Hatırlamak ise yüzleşmeye, hesaplaşmaya ve adalete. Yeni yılın ilk günü vesilesiyle 2022’nin tüm toplumun hakça ve özgür bir şekilde yaşayacağı günlerin başlangıcı olmasını temenni ediyoruz..”

NE OLMUŞTU ?

“CUMARTESİ ANNELERİ GÖRMEZDEN GELİNDİ!”

BUGÜNE KADAR ZALİMİN KARŞISINDA OLDUK, OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ: YANMAYAN KEFEN BEZİ SATANLARLA BİR ARAYA GELEMEYİZ

Temel  Karamollaoğlu:

“Cumartesi Anneleri görmezden gelindi ancak HDP binasının önünde duran annelerin haberi her gün medyada yer alıyor. ”

Saadet Partisi (SAADET) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu:

Adalet, en önemli meselemiz. Artık adalet bir kişinin iki dudağı arasında. Düşünce özgürlüğüne her şeyden çok önem veren Sayın Cumhurbaşkanı okuduğu bir şiirden dolayı hapse girmiş, bundan dolayı adalet duygusunu iyice özümsemişti. Onun okuduğu şiirleri değil, belki bizim okuduğumuz, okumadığımız, hoşumuza gitmeyen şiirleri okuyanlar şimdi hemen hapse sokulabiliyorlar.”

“Karamollaoğlu: TÜRKİYE GİBİ BİR ÜLKEDE DİKTA REJİMİ AYAKTA KALAMAZ

Temel Karamollaoğlu:

”Farklı fikirde olanlar kendi fikirlerini ifade etmekte endişe duyuyorlar. Israrla söylüyorum adalet sizin hasmınıza gösterdiğiniz adalet duygusuyla ölçülür.”

Karamollaoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle verilen hapis cezasını hatırlattı ve İktidarın eleştirilememesi durumunda düşünce özgürlüğünün olmayacağını belirtti…

https://www.cafemedyam.com/2019/08/29/abdullah-gul-ve-erdoganin-eski-yol-arkadaslari-seslerini-yukseltmeyerek-hata-yapiyorlar-korkuyorlar/

“Karamollaoğlu: Fikir hürriyeti muhalefeti tenkit etme hürriyeti değildir.”

Temel Karamollaoğlu:

“Son olarak Sayın Kaftancıoğlu’na geçmişte söylediği bir takım sözlerden dolayı ağır bir ceza geldi. Buna sevinenler, bunu alkışlayanlar var. Peki onu sevenler, alkışlayanlar ne olacak? Şu anda mağdur olan yüz binlerce KHK mağdurları var. Kim bunların haklarını koruyacak? Fikir hürriyeti muhalefeti tenkit etme hürriyeti değildir. Fikir hürriyeti yanlış yapan iktidarı tenkit ettiğin zaman vardır. Yoksa yoktur. Herkes bilmelidir ki hiçbir zaman dikta rejimleri uzun dönem ayakta kalamazlar. Hele Türkiye gibi bir ülkede bundan sonra dikta rejimi ayakta kalamaz.”

‘BUGÜNE KADAR ZALİMİN KARŞISINDA OLDUK, OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ’

Karamollaoğlu:

”Cumartesi Anneleri görmezden gelindi ancak HDP binasının önünde duran annelerin haberi her gün medyada yer alıyor. Şu açıkça bilinmelidir ki biz terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Biz ne FETÖ’cü olduk, ne de teröre destek verdik. Biz bugüne kadar mazlumun yanında, zalimin karşısında olduk ve olmaya devam edeceğiz.”

‘YANMAYAN KEFEN BEZİ SATANLARLA BİR ARAYA GELEMEYİZ’

Temel Karamollaoğlu:

”Size asla oy vermem diyen insanlar bugün bize oy veriyor. İnşallah bu teveccüh artarak devam edecek ve biz iktidara yürüyeceğiz. Bazen hatırıma geliyor üzülüyorum. Biz cincilerle uğraşanlarla bir olamayız. Kefen bezi satamayız. Bunu herkes bilsin. Allah muhafaza etsin. Görev bana tevdi edildiği zaman bir şey söylemiştim, biz İslamcı… Bu konularda başka bir anlayışa sahip değiliz. Biz Müslümanız. Bu inancımızdan da taviz vermemeye kararlıyız. Biz edebin, ahlakın en yücesine talibiz. Onun için biz kefen bezi satamayız. Yanmayan kefen bezi. Onlarla da bir araya gelemeyiz hakikaten.”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: