.
İsviçreliler sağlık sertifikası göstermeden cinsiyet değişimi yapabilecek

İsviçreliler, 1 Ocak’tan itibaren cinsiyetlerini yasal olarak değiştirebilecek. Böylece İsviçre, bir kişinin tıbbi gerekçe sunmadan yasal olarak Avrupa’da cinsiyetini değiştirebildiği İrlanda, Belçika, Portekiz ve Norveç’ten sonra beşinci ülke olacak..

İsviçre medeni kanununa yeni kurallar eklendi. Buna göre yasal vasilik altında olmayan 16 yaş ve üstü herkes nüfus müdürlüğünü bilgilendirerek cinsiyetini ve adını değiştirebilecek. 16 yaşından genç olanların bu haklardan faydalanabilmesi için koruması altında olduğu kişilerin onayı gerekecek..

Son değişiklikler, bölgesel olarak farklı standartların bulunduğu ülkede yeni bir dönemi işaret ediyor.. Daha önce trans bireylerin cinsiyet değişimi talepleri için bir sağlık sertifikası isteniyordu..

Eylül ayında yapılan referandumda İsviçre’de eşcinsel evlilikler ve eşcinsel çiftlerin çocuk edinebilmelerini yasallaştıran teklif kabul edilmişti..

Dünyada cinsiyet değişimine yasal olarak izin veren ülke sayısı 20’nin üzerinde. Danimarka, Yunanistan ve Fransa gibi ülkeler sağlık prosedürlerini artık talep etmiyor olsa da cinsiyet değişimini bazı şartlara bağlamış durumda..

İspanya’da sağlık sertifikasına gerek olmadan cinsiyet değişimini öngören bir yasa tasarısı hazırlandı ancak henüz yasalaşmadı..

Almanya parlamentosu da 2018yılında üçüncü bir cinsiyet tanımını kabul etmişti..

İsviçreliler, 1 Ocak’tan itibaren cinsiyetlerini yasal olarak değiştirebilecek.. Böylece İsviçre, bir kişinin tıbbi gerekçe sunmadan yasal olarak Avrupa’da cinsiyetini değiştirebildiği İrlanda, Belçika, Portekiz ve Norveç’ten sonra beşinci ülke olacak..

İsviçre medeni kanununa yeni kurallar eklendi.. Buna göre yasal vasilik altında olmayan 16 yaş ve üstü herkes nüfus müdürlüğünü bilgilendirerek cinsiyetini ve adını değiştirebilecek. 16 yaşından genç olanların bu haklardan faydalanabilmesi için koruması altında olduğu kişilerin onayı gerekecek..

Son değişiklikler, bölgesel olarak farklı standartların bulunduğu ülkede yeni bir dönemi işaret ediyor. Daha önce trans bireylerin cinsiyet değişimi talepleri için bir sağlık sertifikası isteniyordu..

Eylül ayında yapılan referandumda İsviçre’de eşcinsel evlilikler ve eşcinsel çiftlerin çocuk edinebilmelerini yasallaştıran teklif kabul edilmişti..

Dünyada cinsiyet değişimine yasal olarak izin veren ülke sayısı 20’nin üzerinde. Danimarka, Yunanistan ve Fransa gibi ülkeler sağlık prosedürlerini artık talep etmiyor olsa da cinsiyet değişimini bazı şartlara bağlamış durumda..

İspanya’da sağlık sertifikasına gerek olmadan cinsiyet değişimini öngören bir yasa tasarısı hazırlandı ancak henüz yasalaşmadı..

Almanya parlamentosu da 2018yılında üçüncü bir cinsiyet tanımını kabul etmişti..

“Almanya parlamentosu üçüncü bir cinsiyet tanımını kabul etti” 
Almanya parlamentosu üçüncü bir cinsiyet tanımını kabul etti

Almanya parlamentosu doğum kayıtları esnasında erkek ve kadın cinsiyet seçeneklerine üçüncü bir alternatif eklenmesini kabul etti..

Almanya’da Hristiyan ve Sosyal Demokrat koalisyonu Anayasa Mahkemesi’nin isteği üzerine “çeşitli” ibaresi de dileyenler tarafından doğum kütüğüne kayıt yaptırılırken tercih edilebilecek..

‘Gecikmeli bir karar’

Federal Adalet Bakanı Katarina Barley kabul edilen tasarıyla ilgili “Gecikmeli olsa da sonunda medeni hal yasasını modernize edebildik” dedi..

Alman Anayasası 2017 yılında verdiği kararda yürürlükteki medeni hal kanununun Anayasa’nın ayrımcılıkla ilgili ve özel hayatın mahremiyeti ile ilgili bölümlerini ihlal ettiğini belirtti..

Aile Bakanı Franziska Giffey de transeksüellerle ilgili yürürlükteki yasanın da cinsiyet çeşitliliğini tanıyan daha modern bir düzenlemeyle revize edilmesi gerektiğini belirtti..

Euronews//Beraat Gokkus    

“Milli Eğitim Bakanlığı ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ni etkinlik alanlarından çıkardı!”

Eğitim-Sen yönetmelik değişikliğine dava açmaya hazırlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle: ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”ni etkinlik alanlarından çıkardı..

Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğin üçüncü maddesinde yer alan ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği’ ibaresi Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle yürürlükten kaldırıldı..

Bir gün önce de MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden yayınladığı Rehberlik Programı başlığı altında yer alan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ hedefini Akit, Yeni Şafak gibi çevrelerin hedef göstermesi üzerine iki saat sonra kaldırmıştı…

Geçtiğimiz dönemde benzer hedef göstermelerle MEB “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini kaldırmış, ardından YÖK de benzer bir kararla ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi”ni kaldırdığını açıklamıştı…

https://www.cafemedyam.com/2019/04/30/milli-egitim-bakani-ziya-selcuk-bu-kitaplari-toplatacakmisiniz/

MEB’İN DİNİ VAKIFLARLA YAPTIĞI ANLAŞMALAR

Yönetmelikte bir diğer dikkat çeken değişiklik ise; ilk maddesine eklenen ‘okullarda, uluslararası kuruluşlarla, sivil toplum kuruluşlarının sosyal etkinlik yapmasının’ önünü açan bir madde oldu.

MEB’in uzun süredir çeşitli dini vakıf ve derneklerle imzaladığı protokoller tartışma konusuydu.

Bu tür işbirliklerinin eğitim alanında çeşitli dini vakıf ve cemaatlerin vesayetine yol açtığı yönündeki eleştirilere ve eğitimin kamu görevlileri eliyle yürütülmesi gerektiği yönündeki yargı kararlarına rağmen MEB’in yaptığı değişiklik eğitim alanında bu tür kurumlarla işbirliğini sürdürmekte ısrarcı olduğunu gösteriyor.

https://www.cafemedyam.com/2019/04/20/kanun-tanimaz-tugva/

‘BİLİMSEL EĞİTİMİ YOK SAYAN BİR ADIM’

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan:

”Yönetmelik değişikliği, AKP ve eğitim alanında MEB ve YÖK’ün yeni rejimin inşası gereği, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve bilimsel eğitimi yok sayan uygulamalarının bir adımı’..

Mücadele ve baskılar sonucu geçmişte toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda adım atmak zorunda kalan MEB ve YÖK’ün son yıllarda ardı ardına toplumsal cinsiyet eşitliğini bütün alanlardan kaldıran uygulamalarına dikkat çekmeliyim.’.

Bir gün önce Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’nün 2019-2020 programında 26 hedef arasında yer alan toplumsal cinsiyet eşitliği hedefini bazı çevrelerin hedef göstermesiyle programdan çıkartmasının ardından son olarak Resmi Gazete’de yayınlanan Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle sosyal etkinliklerden de toplumsal cinsiyet eşitliğinin kaldırılmasının bütünlüklü değerlendirilmesi gerekir.”

‘DANIŞTAY MEB’İN SUÇ İŞLEDİĞİNİ BELİRTTİ’

Eğitim-Sen:

”Yönetmelikle okullarda sivil toplum kuruluşları, uluslararası kuruluşların sosyal etkinlik yapmasının önü de açıldı. Biz bu STK’leri Karaman’dan, Aladağ’dan, Kulp’tan, Taşkent’ten memleketin her yerinden tanıyoruz”

MEB’in Ensar ve Hizmet Vakfı ile ilgili yaptığı protokollere karşı açtıkları davalarda Danıştay’ın Eğitim-Sen’i haklı bulduğunu hatırlatan Aydoğan: ”Danıştay çok net bir şekilde, kamusal eğitimin devletin, MEB’in sorumluluğu olduğunu, başka kurum ve kişilere devredilemeyeceğini, MEB’in suç işlediğini belirtti. Danıştay kararına rağmen bu yönetmelikle MEB suç işlemektedir.”

Aydoğan: ”yönetmelikte yapılan değişikliklere dava açacağız.”

https://www.cafemedyam.com/2021/11/18/lgbti-konusu-ciddi-on-yargilar-bulunuyor/

İLGİLİ HABER

www.gazeteduvar.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: