DÜNYA

Cumbre Vieja’da volkanik hareketlilik 19 Eylül’de başlayıp 12 Aralık itibarıyla 85’inci gününü doldurdu!

.

La Palma Adası’ndaki Cumbre Vieja Yanardağı 85 gün sonra söndü

İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası’nda 85 gün boyunca aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı’nın sismik aktivitelerinin sona erdiği bildirildi.

Yetkililer, Cumbre Vieja Yanardağı’nda 10 gündür patlama ve lav akışının görülmediğini açıkladı..

Kanarya Adaları’nın Volkanik Acil Durum Komitesi Müdürü Julio Perez, yanardağın sönmesinden dolayı rahatladıklarını ve bu şekilde bölgede meydana gelen hasarların giderilmesine odaklanabileceklerini belirtti.

Cumbre Vieja’da volkanik hareketlilik 19 Eylül’de başlayıp 12 Aralık itibarıyla 85’inci gününü doldurdu ve böylece 1585 yılında 84 günle “en uzun süre aktif kalan volkan” olan Tehuya Yanardağı’nı geride bıraktı. Bu zamana kadar 94 milyon metreküpten fazla lav püskürten volkan, çoğunluğu ev 2 bin 896 binayı yakıp yıktı, 150 binada kısmi hasara neden oldu.

Yanardağın aktif olduğu dönemde ölen ya da yaralanan olmadı. Bölgede 6 bine yakın kişinin evlerini tahliye etmesine neden olan volkanın ada ekonomisine verdiği zarar ise 900 milyon avroyu geçti.

Lavlar yanardağ çevresinde 1182 hektarlık alanı kaplamış, denize dökülen alanda da 48 hektarlık bir delta oluşmuştu.

İlk defa aktif duruma geçtiği için henüz resmi adı konulmayan volkan, basın, halk ve uzmanlar tarafından bölgedeki doğal parka verilen isim olan Cumbre Vieja ile adlandırılıyor.

Yanardağın söndüğünün resmi olarak açıklanabilmesi için 10 gün boyunca sismik aktivitelerin meydana gelmemesi gerekiyor.

BU HABERİ PAYLAŞ

“PALMA YANARDAĞI FAALİYETE GEÇTİ: LAV VE KÜL HAVA KİRLİLİĞİNE YOL AÇTI”
“İSPANYA’DAKİ YANARDAĞ HAVA KALİTESİNİ DÜŞÜRDÜ”

İspanya’nın güneyinde yer alan La Palma Adası’ndaki Cumbre Veca Yanardağından püsküren lav ve külün hava kirliliğine yol açması nedeniyle yaklaşık 3 bin 500 kişinin bulunduğu yerleşim yerlerine sokağa çıkma kısıtlaması getirildi..

İspanya’nın güneybatısında felaket bölgesi ilan edilen La Palma Adası’ndaki  Cumbre Vieja Yanardağı, lav ve kül püskürtmeye devam ediyor..

Patlamaların şiddetini arttırdığı yanardağda, lavların çıktığı ağızlara 2 yenisi daha eklendi..

Yeni çatlaklardan akan lavlar, öncekilere göre farklı bir yol izlerken, adada daha fazla hasara yol açabileceği ihtimaliyle endişeye neden oldu..

Patlamanın havaya 6 bin metreye kadar gaz ve kül püskürtürken, oluşan hava kirliliği nedeniyle Los Llanos de Aridane ve El Paso’nun farklı yerleşim yerlerinde yaklaşık 3 bin 500 kişiye sokağa çıkma kısıtlaması getirildi..

Halka küle karşı maske ve gözlük takmaları tavsiye edildi..

Kanarya Adaları’nın yanardağ müdahale departmanının teknik direktörü Miguel Angel Morcuende yanardağdaki durumun, ilk patlamanın meydana geldiği 19 Eylül’den bu yana “çok daha şiddetli” olduğunu söyledi..

Ayrıca yanardağ çevresindeki küçük ölçekli depremler bugün de devam etti..

İspanya'daki yanardağ hava kalitesini düşürdü

“YANARDAĞ 80 MİLYON METREKÜP KÜL PÜSKÜRTTÜ”

Bilim adamlarına göre yanardağ, bugüne kadar yaklaşık 80 milyon metreküp kül püskürttü..

Yanardağdan akan lavlar 700 hektardan fazla alanı kaplarken, 870’i küle dönen binden fazla eve de zarar verdi.. 28Eylül’den bu yana Atlas Okyanusu’nda akan lavlar ise suyla birleşip sertleşince 27 hektarlık alanı doldurarak kıyıda delta oluşturdu.

Yanardağın yol açtığı tehlike nedeniyle daha önce de San Borondon, Marina Alta, Marina Baja ve La Condesa bölgelerine sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti..

Yanardağda 19Eylül’de meydana gelen patlama nedeniyle 6 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kalırken, şu ana kadar herhangi bir yaralanma veya ölüm yaşanmadı..

“‘Muciz EV’ ARTIK YOK: LA PALMA’DA LAVLAR, AYAKTA KALAN SON EVİ DE YUTTU”

LAV AKINTILARI OKYANUS İLE BULUŞTU

“Mucize ev’in” sahibi, “Sevgili adamızdaki her şeyi kaybettik” dedi..

iLoveTheWorld tarafından sağlanan bu fotoğrafta bir evin, yanardağ patlamasının ardınan gelen lav akışından etkilenmediği görülüyor (Alfonso Escalero/AP)// cafemedyam

La Palma Adası’ndaki volkanik patlamadan kurtulmayı başaran “mucize ev” en sonunda lav tarafından yutuldu..

Bina, Cumbre Vieja Yanardağı’ndan akan lav selinden kurtulmuştu. Sosyal medyada küçük evin yanık topraklarla çevrilmiş alanda hiç hasar görmeden durduğunu gösteren videolar paylaşılmıştı..

Şimdiyse, evin sahipleri Inge Bergedorf ve Ranier Cocq adlı emekli Danimarkalı çift, İspanyol medyasına yanardağın evi yok ettiğini söyledi..

Cocq, El Mundo’ya, “Her şey yok oldu. Sevgili adamızdaki her şeyi kaybettik” dedi.

“Bu çok üzücü. Inge de ben de yıkıldık..”

Kış aylarını genelde İspanya’daki villalarında geçirdiklerini belirten Cocq şunları söyledi:

“Ekim ve kasımda bağlarımızdaki üzümleri toplamak için oraya giderdik. Ama artık hiçbir şey kalmadı.. [Magma] önce asmaları yuttu. Şimdi de evimizi harabeye çevirdi..”

Yanardağın 19 Eylül’de patlamasından bu yana lavlar, bölgedeki yüzlerce evi yerle bir etti ve 6 binden fazla kişi kaçmak zorunda kaldı.. Lav, salı günü Atlantik Okyanusu’na ulaşarak yanan taşların suyla tepkimeye girmesi sonucu salınacak zehirli gazlara dair endişeleri artırdı..

Kızgın lavların Playa Nueva bölgesinde okyanusla buluşması beyaz buhar bulutlarının havaya yükselmesine yol açtı. Avrupa Birliği’nin Copernicus servisi, magmanın körfeze ulaşana kadar 267 hektarlık (2,7 kilometrekare) alanı kapladığını tahmin ediyor..

İspanyol hükümeti patlamadan sonra kuzeybatı Afrika açıklarındaki Kanarya Adaları’ndan biri olan La Palma’yı afet bölgesi ilan etti ve yanardağdan etkilenen herkese mali destek vereceğine dair söz verdi..

Kanarya Adaları Başkanı Ángel Víctor Torres, patlamanın tahminen 346 milyon sterlinlik (yaklaşık 4,2 milyar TL) zarara yol açtığını söylerken La Palma halkını “muazzam bir kimsesizlik duygusuyla korkudan sinmiş” diye niteledi..

Eşiyle birlikte Danimarka’daki Jutland yarımadasında yaşayan Ranier Cocq, Kovid-19 pandemisinin başlamasından bu yana La Palma’ya gitmediklerini söyledi..

Cocq:

“Eve gerçekten sadece yatmak için giriyorduk. Sokaklarda yaşıyorduk. Eşim günü bahçesinde geçirirdi..

La Palma’nın güzel insanlarını ve El Paraiso’daki komşularımı çok severdim. Şimdi onlar için çok üzülüyorum, çoğu orta Avrupa’dan gelen yabancılar. Bazılarıyla konuştum ve onlar da hiçbir şeylerinin kalmadığını söyledi..”Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent//Holly Bancroft 

“LAS PALMAS’TA LAV AKINTISI OKYANUSLA BULUŞTU, ZEHİRLİ GAZ VE PATLAMA UYARISI YAPILDI..”

İspanya’nın Las Palmas adasında meydana gelen yanardağ patlamasında, akan lav okyanusa ulaştı..

Uzmanlar zehirli gaz ve patlamaların yaşanma olasılığına karşı uyarıyor..

İspanya’nın Las Palmas adasında meydana gelen yanardağ patlamasında, akan lav okyanusa ulaştı. Uzmanlar zehirli gaz ve patlamaların yaşanma olasılığına karşı uyarıyor..

Playa Nueva bölgesinde Atlantik Okyanusu ile buluşan lav akıntısı, buhar bulutları oluşturuyor..

Lavın, deniz suyu ile buluşmasının, klor içeren kimyasal bir reaksiyon oluşturabileceği bunun da deriyi, gözleri ve solunumu etkileyebileceği uyarısı yapılıyor..

İnsan sağlığını etkileyebilecek gazlar kadar, uzmanlar, kıyı şeridinde çökmeler olabileceği bunların da patlamalara yol açabileceği uyarısını yapıyor.

Afrika’nın kuzey batısında, İspanya’ya ait Kanarya Adaları’nda bulunan yanardağ, 1971’den bu yana ilk kez faaliyete geçti.. 

Cumbre Vieja Yanardağı’nın 19 Eylül’de patlaması sonrası yüzlerce ev yıkıldı, 6 bin kişi bölgeden tahliye edildi..

Kıyı şeridindeki köyler, lavın suyla buluşması beklentisi ile daha önce boşaltılmıştı.

İspanya hükümeti ise patlamanın yaşandığı Las Palmas’ı afet bölgesi ilan etti ve volkanik faaliyetten etkilenenlere mali yardım sözü verdi.

“LAVIN TEHLİKELERİ NELER?”

Lavın soğuk deniz suyuyla buluşması ile bir dizi kimyasal etkileşim meydana geliyor ve bir gaz bulutu oluşturuyor..

Yanardağ uzmanı Doktor Robin George Andrews, bu etkileşimin, hidroklorik asit, su buharı ve biraz da külden oluşan bir buhar bulutu oluşturduğunu ve bunun “solunum için iyi” olmadığını söylüyor..

Andrews, bu toksik gazın gözlerde, ciğerde ve deride rahatsızlık yaratabileceğini ancak halkın, bu bölgeden uzak durması halinde ‘büyük sorun yaratmayacağını’ değerlendiriyor..

Andrews, lavın deniz suyuyla buluştuğu yerlerde, ‘düdüklü tencere etkisi’ nedeniyle volkanik patlamaların da yaşanabileceği belirtiliyor..

Hawaii Adası’nda 2018 yılında yaşanan bir lav topu patlamasında 23 kişi yaralanmıştı..

Las Palmas adasının güneyinde bulunan yanardağ çevresinde 80 bin kişi yaşıyor..

“İSPANYA’NIN KANARYA ADALARI’NDAKİ LA PALMA YANARDAĞI FAALİYETE GEÇTİ”

“İSPANYA’DA PANİK: TÜM UÇUŞLAR DURDURULDU”

İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası’nda 19 Eylül’den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı’ndaki patlamaların şiddetinin artması üzerine adadaki ticari uçuşların iptal edildiği açıklandı..

Ulusal Güvenlik Birimi, yanardağın aktif duruma geçmesinden bu yana en şiddetli patlamaların olduğunu, çıkan lavların 16 kilometrelik bir alanda 240 hektarlık alanı yok ettiğini,  çıkan gaz ve dumanın 4 bin 500 metre yüksekliğe ulaştığını bildirdi.. 

Kül ve dumanlardan dolayı La Palma ve La Gomera adalarındaki ticari uçuşların tedbir amacıyla durdurulduğu, bugün30, yarın47 uçuşun iptal edildiği belirtildi..

Kanarya Adalarında faaliyet gösteren Binter hava yolu şirketinin Tenerife kentine olan uçuşlarına da kısıtlama getirildi..

“6 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ”

Şimdiye kadar 6 bin kişinin evlerinden tahliye edildiği La Palma’da, yanardağda yeni iki ağızın açılmasından ve şiddetli patlamaların çevreye verdiği zarardan dolayı tedbir amacıyla üç mahallede 400 kişinin daha bugün tahliye edildiği duyuruldu..

İspanya Jeoloji ve Madencilik Enstitüsü de yeni ağızlardan gelen lav akıntılarının, saatte yaklaşık 60-80 metre hızla ilerlediğini belirtti..

Bu arada adada tahliye edilenlerin barınma sorunu devam ederken, El Paso’daki futbol sahası da felaketzedelerin kalması için açıldı..

“BÖLGEDEKİ EL PASO YERLEŞİM YERİNDEKİ 350 KİŞİNİN TEDBİR AMAÇLI EVLERİNDEN UZAKLAŞTIRILDIĞI KAYDEDİLDİ”

İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma’daki yanardağ aktif duruma geçti..

21 binden fazla depremin meydana geldiği La Palma’da, yanardağın faaliyete geçtiği bildirildi..

Kanarya Adaları özerk yönetimi yetkililerinden yapılan açıklamada, La Palma’da yanardağın 5 ağzından alevlerin püskürmeye başladığı belirtildi..

Yanardağın faaliyete geçmesiyle bölgedeki El Paso yerleşim yerindeki 350 kişinin tedbir amaçlı evlerinden uzaklaştırıldığı kaydedildi..

Diğer yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’na katılmak için ABD’ye yapacağı ziyareti ertelediğini duyurdu..

Sanchez:

“İlk elden çalışmaları yerinde görmek için La Palma’ya gittim..”

La Palma, Kanarya Adaları grubundaki en aktif volkanlardan biri olarak biliniyor..

“İSPANYA’DAKİ LA PALMA YANARDAĞININ PATLAMASI SONRASI BÖLGEDEKİ 5 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLİYOR”

Yanardağın 5 ağzından çıkan küllerin ve lavların çevreye zarar vermeye başladığı kaydedilirken, lavların da evlere doğru ilerlediği belirtildi..

İspanyol basınının yerel kaynaklara dayandırarak verdiği haberlerde, yanardağ etrafındaki El Paso, Tazacorte, Los Llanos de Aridane, El Paraiso, Alcala gibi bazı yerleşim yerlerindeki 5 bin kadar kişinin jandarma tarafından yürütülen çalışmalarla tahliye edilmeye başlandığı kaydedildi..

El Paso’da yaklaşık 1400 kişinin bölgedeki futbol sahasında toplandığı bilgisi paylaşıldı..

Yanardağın 5 ağzından çıkan küllerin ve lavların çevreye zarar vermeye başladığı, lavların evlere doğru ilerlediği bildirildi..

La Palma’daki destek için helikopterlerle 200 dolayında takviye ekip gönderildiği, 64 askerin de çalışmalara katıldığı belirtildi..

Yetkililer, yanardağdaki patlamalardan çıkan gazlardan dolayı bölgedeki halkın muhtemel solunum riskine karşı uyarıldığını duyurdu..

Uzmanlar, yanardağın gelecek günlerde aktif durumda olmaya devam edeceği öngörüsünde bulundu..

“KANARYA ADALARI’NDAKİ TAHLİYE DEVAM EDİYOR: YANARDAĞ HAFTALARCA AKTİF KALABİLİR”

La Palma Adası’nda, Cumbre Vieja Yanardağı’nda 4. gününe giren patlamalardan dolayı 6 bin kişi tahliye edildi, 400 hektarlık tarım alanı ve 320 ev yandı, 400 milyon avroluk maddi hasar oluştu..

İspanya’nın güneybatısında Kanarya Adaları bölgesindeki La Palma Adası’nda 50 yıl sonra aktif hale gelen Cumbre Vieja Yanardağı’ndaki patlamalar şiddetini artırarak devam ediyor..

Cumbre Vieja Yanardağı’ndaki patlamalardan dolayı bölgeden tahliye edilenlerin sayısı 6 bini geçti..

Yerel yönetim kaynakları, 19 Eylül’den bu yana aktif durumda olan yanardağdan lav akışının ortalama yüksekliğinin 6 metreyi bulduğunu ve şimdiye kadar günde 6 bin ila 9 bin ton kükürt dioksit yayıldığını belirtti.

Denize doğru ilerleyen lavlar şimdiye kadar 320 evi yakıp geçerken, bölgede sadece 4 günde oluşan maddi hasarın 400 milyon avroyu bulduğu kaydedildi..

Yanardağ çevresindeki, 300’ü muz ağaçları olmak üzere şimdiye kadar toplam 400 hektarlık tarım alanının yandığı bildirildi..

Patlamaların 24 ile 84 gün arasında sürmesi öngörülüyor

Diğer yandan Kanarya Adaları Volkanik Araştırmalar Enstitüsü, Cumbre Vieja Yanardağı’ndaki patlamaların 24 ile 84 gün arasında sürmesinin öngörüldüğünü açıkladı..

Enstitü yetkilileri, yanardağın barındırdığı magma miktarının 17 ila 20 milyon metreküp arasında olduğunun tahmin edildiği bilgisini paylaştı..

Lavların günlük ortalama 700 metre ilerlediğini belirten uzmanlar, mevcut şartlarda lavların denize ulaşmasının iki hafta sürebileceğini ifade etti..

Uzmanlar, lavların denize dökülmesi halinde şiddetli patlamaların olacağı ve kimyasal reaksiyonlardan çıkacak gazların bölge halkı için tehlike arz edeceği uyarısında bulundu..

(AFP)// cafemedyam
“UZMANLAR UYARDI: LA PALMA’DAKİ YANARDAĞ PATLAMASININ ETKİLERİ ÜÇ AY SÜREBİLİR”

Volkanoloji Enstitüsü, etkinin 84 gün kadar hissedilebileceği uyarısında bulundu..

Uzmanlar, İspanya’nın La Palma Adası’nda lav nehirleri yaratıp evleri ve köyleri yakan volkanik patlamanın üç ay daha sürebileceği uyarısında bulundu..

Kanarya Adaları Volkanoloji Enstitüsü (INVOLCAN), patlama sonrası etkilerin 84 gün kadar sürebileceğine dair hesaplamasını, takımadada daha önceden meydana gelen patlamaların uzunluğundan yola çıkarak yaptığını söyledi.. Geçmişteki volkanik olaylar da en son patlamaya benzer şekilde yoğun lav akıntıları ve kalıcı sismik faaliyetlere neden olmuştu..

Enstitü, kayaları havaya fırlatan daha küçük patlamaların sayısında yoğun bir artış görüldüğünü bildirdi. INVOLCAN yanardağın çarşamba günü de “daha patlayıcı hale gelerek atmosfere büyük miktarda kül saçtığını” söyledi..

Yetkililer, bölge sakinlerini bekleyen deprem, lav akıntıları, zehirli gaz, volkanik kül ve asit yağmuru gibi tehlikelerin hâlâ devam ettiğini belirtti..

Geçen pazar günü meydana gelen patlamadan bu yana, 12 metre yüksekliğe ulaşan durdurulamaz güçlü lav nehirleri, 185 binayı yuttu ve şu anda 154 hektarlık bir alanı kaplıyor.

Yaklaşan lavla Atlantik Okyanusu arasında kalan son köy olan Todoque, erimiş kaya tarafından yutulma tehdidi altında..


Bölgeden yaklaşık 1000 kişinin tahliye edilmesiyle toplam tahliye edilen kişi sayısı yaklaşık 6 bine ulaştı..

Sıcaklığı 1000 santigrat dereceyi aşan lavın su kütlesiyle buluşması patlamalara ve zehirli gaz bulutlarının oluşmasına neden olabilir..

Adadaki acil servisler, iş makineleriyle erimiş kayanın izlemesi için yol açarak, mülklerden uzak tutma umuduyla lavın bir kısmını başka tarafa yönlendirmeye çalışmıştı.. Yetkililer, bunun işe yarayıp yaramayacağından emin olmadığını söyledi..

Yanardağ Bilimi Enstitüsü, yanardağın her gün 8 bin ila 10 bin 500 ton arasında, akciğerleri de etkileyen kükürt dioksit püskürttüğünü belirtti..

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu//Tom Batchelor 

“YANARDAĞ FELAKETİNDE “MUCİZE”: 200 EV KÜLE DÖNERKEN BİRİ SAPASAĞLAM KALDI”

Hepimiz gözyaşlarına boğulduk!!!”

Yanardağ felaketi nedeniyle şu ana dek en az 6 bin kişi adadan tahliye edildi (Reuters)// cafemedyam

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nda yaşanan yanardağ felaketinde bir ev mucizevi şekilde ayakta kaldı..

Pazar günü La Palma Adası’nda başlayan ve en az 200 evin yok olmasına neden olan yanardağ patlamasının etkileri hala sürüyor..

Cumbre Vieja yanardağının patlamasıyla oluşan lav akıntıları adadaki birçok yerleşim yerini yok ederken, muz yetiştiricilerinin tarlalarını da küle çevirdi..

Fakat tüm bu korkunç yıkımın arasında bir ev mucizevi şekilde ayakta kaldı..

Sıradışı karede evin, etrafından geçen lav akıntıları ve küle dönmüş yeşilliğin ortasında sapasağlam durduğu görülüyor..  

İspanyol gazetesi El Mundo’nun haberine göre ev Danimarkalı çift Inge Cocq ve Rainer Cocq’a ait.. Emekli çift Kovid-19 salgını nedeniyle pandeminin başından beri eve gidemiyordu..          

Evi eşiyle birlikte inşa eden Ada Monnikendam ise çiftle konuştuğunu ve kendisine “Şu anda gidemesek de ayakta olduğunu öğrenmek içimizi rahatlattı” dediklerini söyledi..

Monnikendam, “Ev sahiplerine güzel evlerinin sağlam şekilde kaldığını söylediğimde hepimiz gözyaşlarına boğulduk..”

Sosyal medyada “mucizevi ev” olarak adlandırılan ve El Paraíso bölgesinde yer alan evin civarındaki yerleşim yerlerinin yarısı ve bölgedeki bir okul yanardağ felaketi sebebiyle kullanılmaz hale gelmişti..

Monnikendam, çiftin bazı arkadaşlarının lav akıntıları nedeniyle her şeyini kaybettiğini de söyledi..

Bilim insanları lav akıntılarının ne zaman sona ereceğinin henüz net şekilde bilinmediğini belirtmişti.

Öte yandan uzmanlar, lavların okyanusla teması halinde zehirli gazların ortaya çıkabileceği ve patlama yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu..Independent Türkçe, BBC, Guardian// Derleyen: Yasin Sofuoğlu

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top