EKONOMİ

Asgari ücretteki artış ‘para yanılması’ hissi yaratır, bu süreçte iktidar seçim isteyebilir…

.

“Yeni asgari ücretin detayları belli oldu”

Asgari ücret 2022’de brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak uygulanacak, asgari ücretin işverene maliyeti 5 bin 879 lira 70 kuruş olacak..

“Asgari ücret artırılır gibi yapılırken asıl kıyak patronlara yapıldı!”

Asgari ücret, net 4 bin 253 TL olarak açıklandı.

63 yıldır Asgari Ücret Tespit Komisyonu (AÜTK) tarafından açıklanan asgari ücreti bu yıl ilk kez Erdoğan açıkladı..

Cumhurbaşkanına göre bu artış son 50 yılın en yüksek artışıymış!

Ama bu yüksekliğin TÜİK’in maniple edilmiş enflasyonuna göre olduğunu artık iktidarın kara propagandası tarafından kafası karıştırılmamış olan herkes biliyor..

Asgari ücretteki kaybın boyutunun görülmesi için asgari ücreti dolar ölçüsüne vuracağız.

2021’in 1 Ocak günü yürürlüğe giren 2 bin 825 TL olan asgari ücretin dolar karşılığı 384 dolardı..

2022 için iki gün önceki dolar fiyatıyla ölçüldüğünde 2 bin 825 TL’nin dolar karsılığı 183 dolardı!

Yani asgari ücretli daha yıl dolmadan 201 dolar kaybetmişti! Üstelik, “Tarihte görülmemiş yükseklikte zam” yapıldı diye Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilen 4 bin 253 TL’lik 2022 asgari ücretinin dolar olarak karşılığı sadece 275 dolar olabildi!.

Yani 2022’nin asgari ücreti 2021’in asgari ücretinden 109 dolar daha azdı!

Erdoğan, “Asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisini kaldırdık, asgari ücreti 4 bin 253 TL yaptık” diye açıkladı..

Ama ne asgari ücretten verginin kaldırıldığı ne de 4 bin 253 TL’ye çıkarıldığı doğru! Çünkü, 4 bin 253 TL’lik asgari ücretin 450 TL’lik bölümü asgari ücretten işçiye çıkarılan yüzde 15‘lik gelir vergisinin işçiye iade edilmesiyle sağlandı..

Dolayısıyla asgari ücret gerçekte 3 bin 850 TL ve patronların da istediğine çok yakın! Çünkü burada işçiden kesilen ve patron tarafından devlete ödenmesi gereken yüzde 15’lik vergi işçiye ödenecek.

Tabii burada bir de patronlara işçi başına İşsizlik Fonundan ödenen 100 TL’lik destek var. Bu desteğin devam edip etmediği belli değil ama Asgari Geçim İndirimi (AGİ)’nin de kaldırıldığı belirtiliyor..

Kısacası devlet, işçiden aldığı yüzde 15’lik gelir vergisinden vazgeçip bunu işçiye asgari ücret zammı gibi ödeyerek, patrona aylık 450 TL’lik kıyak yapmaktadır..

Yani işçinin artık değerden aldığı payından, yani ücretinden kesilen vergiyi sanki patron artık değerden el koyduğu kârından ödüyormuş gibi göstererek asgari ücrete eklemektedir..

Böylece patronlar ve iktidarı asgari ücreti yüzde 50 zamla 4 bin 250 TL yaptık diye övünürken gerçekte asgari ücret patronlar için 3 bin 800 TL’de kalmaktadır. Ki, burada kıdem tazminatının da 3 bin 800 TL’den hesaplanacağı anlaşılmaktadır!

Çünkü asgari ücrete şu kadar zam yaptık diye gürültü yapılsa da resmiyette asgari ücret 3 bin 800 TL olacaktır.

Demek ki, Saray’da yapılan toplantıda TİSK başkanının Çalışma Bakanı Cumhurbaşkanına teşekkür ederken gösterdiği nezaket boşuna değilmiş!   

Oysa işçiler, asgari ücret vergiden muaf olsun derken, “patrona kıyak” yapılmadan vergide muafiyet istiyorlardı! Ve elbette tüm emekçilerin ücret ve maaşlarının asgari ücret kadar bölümünün vergi dışı bırakılmasıyla birlikte!


Evrensel// İhsan Çaralan

“İşverene asgari ücret şoku”

Asgari ücrette Damga Vergisi ile Gelir Vergisi’nin kaldırılmasını öngören 13 maddelik yasa teklifi, AKP milletvekillerince TBMM Başkanlığı’na sunuldu..

Teklifte, asgari ücretin üzerinde elde edenlerin maaşlarından asgari ücret kadarlık kısmından vergi alınmayacağına ilişkin hüküm yer almadı..

Asgari ücret 2022 için net 4 bin 253, brüt 5 bin 4 TL’ye çıkarılırken, her yıl gündeme gelen asgari ücretin vergi dışı bırakılması talebi, tırmanan enflasyon koşullarında yüksek oranlı artış talebi karşısında bu yıl yerine getirildi..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, asgari ücret ilk açıklandığında, asgari ücretin üzerinde gelir elde edenler için ödenen ücretin, brüt asgari ücret kadar kısmının da (yani 5004 liralık kısmının)  gelir vergisinden muaf olduğu bildirilmişti..

Asgari ücretin üzerindeki gelirlerin asgari ücret kadar kısmının vergi dışı bırakılmasının, çok sayıda işverenin, çalışanları asgari ücret üzerinden göstermesinin önüne geçmek amacıyla getirildiği bildirilmişti..

Ancak bu hüküm teklifte yer almadığı gibi, bu istisnadan yararlanmak için asgari ücret ödenmediği halde asgari ücret almış gibi gösterilen çalışanların tespit edilmesi halinde, bunlar için vergi ziyaı cezası kesileceği hükmü de kanun teklifinde yer alıyor..

Teklifin asgari ücreti vergi dışı bırakan 2’inci maddesine parantez içinde eklenen ifade şöyle:

“Şu kadar ki asgari ücretle çalışmadığı veya asgari ücret üzerinde ücret aldığı halde anılan istisnadan yararlanıldığının tespiti halinde, istisna nedeniyle ödenmeyen vergiler, vergi ziyaı cezası kesilmek suretiyle gecikme faiziyle birlikte işverenden tahsil olunur.”

BAKAN BİLGİN MUAF OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 16 Ocak’ta yaptığı açıklamada, asgari ücretin, çalışma hayatının üçlü sacayağı olan işçi, işveren ve devletin ortak mutabakatıyla belirlendiğini belirterek:

“Net asgari ücrette bir önceki yıla göre % 50’nin üzerinde artış yapıldı. Tarihi bir mutabakat ile sosyal devlet olmanın gereği olarak yapısal bir dönüşüm sağlandı” demişti..

Bakan Bilgin, “Tüm işçilerin ücret gelirlerinin, asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergileri kaldırıldı” ifadelerini kullanmıştı..

“Prof. Ersin Kalaycıoğlu: Asgari ücretteki artış ‘para yanılması’ hissi yaratır, iktidar seçim isteyebilir”

Prof. Ersin Kalaycıoğlu:

“Asgari ücretteki artış ‘para yanılması’ hissi yaratır, bu süreçte iktidar seçim isteyebilir..

İnsanlar daha fazla asgari ücret alacağı için bir süre gelirleri arttığını düşüneceklerdir. İktisatta buna para yanılması denir. Onu fark edinceye kadar olan sürede memnuniyet hissi duyacaklardır. İktidar o arada seçime gidebilirse kendi tabanları için ‘gereğini yaptık’ propagandası yapma imkanı doğacaktır..”

“ASGARİ ÜCRETİ 3 AY YA DA 6 AYDA BİR YÜKSELTMEK LAZIM”

Prof. Kalaycıoğlu:

“Faiz kararının ardından bir gün içerisinde Türk Lirası’nın değerinde yüzde 5 düşme söz konusu. Bunun anlamı ithal mallarında ve ithal girdilerinde maliyet artışıdır. İthal girdi maliyeti özellikle enerjiden başlayarak bütün kullanılan ara malları ve ham maddelerde büyük artış söz konusu bir senedir ve olmaya da devam ediyor. Döviz kuru muhtemelen daha da yukarı gidecektir. Bütün bunların sonucunda verilmiş olan asgari ücret zammı kısa bir süre sonra yine aynı noktaya dönmemize sebep olacaktır. Bu nedenle asgari ücreti 3 ay ya da 6 ayda bir yükseltmek lazım..”

“SEÇİME GİDEBİLİRLERSE KENDİ TABANLARI İÇİN ‘GEREĞİNİ YAPTIK’ DİYE PROPAGANDA YAPMA İMKANLARI DOĞACAK”

Prof. Ersin Kalaycıoğlu:

“Asgari ücret dolar bazında 100 dolar geriye düşmüş oluyor bugünkü kur ile. Ama asgari ücretli eline daha fazla para geçeği için insanlar bir süre gelirleri arttığını düşüneceklerdir. İktisatta buna para yanılması denir. Yani 1 ay öncesine göre artmış olabilir ama 1 sene öncesine göre artmış olmayacaktır ama onu fark edinceye kadar olan sürede memnuniyet hissi duyacaklardır. O arada seçime gidebilirlerse kendi tabanları için ‘gereğini yaptık’ diye propaganda yapma imkanları doğacaktır ama kaç kişi inanacaktır bilemiyorum..”

“BİR TEK MERKEZ BANKASI’NIN POLİTİKA FAİZİNDEN İBARET DEĞİL İŞLER”

Prof. Ersin Kalaycıoğlu:

“Kriz devam ediyor. Krizden çıkmamız için adım atıldığını düşündüren hiçbir şey yok. Politika faizi düşürülüyor ama kredi faizleri artmaya devam ediyor. Piyasada çok çeşitli faiz var. Bir tek Merkez Bankası’nın politika faizinden ibaret değil işler. Bir anda ‘Türk Lirası’nın değerini düşürmek istiyoruz’ diye açıklama yapıyorlar, ‘Çin modeli uyguluyoruz’ diyorlar. Çin modeli de hangisi acaba çünkü bir tek Çin modeli yok. Şu anda Çin böyle bir model uygulamıyor eskiden uygulamıştı. Herhalde eski Çin modelinden bahsediyorlar..”

“HEM ATEŞ YAKILIYOR HEM SU SIKILIYOR”

Prof. Ersin Kalaycıoğlu:

“Merkez Bankası neden kura müdahale ediyor? Bu anlaşılmıyor. 4.5 milyar dolar neden gitti? Eğer Türk Lirası’nın değerini çok düşürüp, rekabete açmak ve ihraç mallarını yabancı paralar cinsinden ucuzlamasını sağlamak ise bırakın düşsün, yok o değil ise o zaman Türk Lirası’nın değerini korumak için gereken adımları atın. İkisi de yapılmıyor. Bir yandan ateş yakıyorsunuz, bir yandan su sıkıyorsunuz. Kararsızlık ve kafa karışıklığının niteliğini gösteriyor. ‘Türk Lirası’nın değerini düşüreceğiz’ diyorsunuz o zaman neden müdahale ediyorsunuz? Böyle karar mı olur? Tam bir kararsızlık hakim.”

İŞSİZLİK MAAŞI

Çalışanın ortalama brüt kazancının yaklaşık yüzde 40’ı işsizlik maaşı olarak ödeniyor. En yüksek işsizlik ödeneği ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Buna göre 2021’de işsizlik maaşı en düşük 1.420,14 liraya, orta kademede 1.688,91 liraya, en yüksek de 2 bin 840,28 liraya çıkmıştı. 2022 yılında ise en düşük işsizlik maaş 2130 lira, orta kademe işsizlik maaşı 2532 lira en yüksek işsizlik maaşı da 4260 lira oldu..

“KIDEM TAZMİNATI

2021’de kıdem tazminatı tavanı 8 bin 651,62 liraya yükselmişti. 2022’de asgari ücrete bağlı olarak bu kalem 12 bin 976 liraya yükseldi..

GENEL SAĞLIK SİGORTASI “

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de asgari ücret zammı kadar arttı, ödemeler de yeni asgari ücretle birlikte yükselecek. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinin altında olan çalışanların primlerini devlet karşılıyor. Geliri daha yukarıda olanlar ise primlerini kendi ödüyor. Ödenen aylık prim tutarı ise brüt asgari ücretin yüzde 3’ü kadar oluyor. GSS primi 2021’de 107,32 liraya çıkmıştı. 2022’de 160 lira olarak uygulanacak..

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI

“Emeklilik için prim gün sayısının dolmasını bekleyenler için tanınan doğum ve askerlik borçlanması tutarı da asgari ücret zammı kadar arttı. 2021’de doğum ve askerlik borçlanması günlük en düşük 38,15 lira, en yüksek ise 286,20 lira olmuştu. Yeni rakamlarla en düşük 57.15 lira en yüksek 429 lira oldu.”

65 YAŞ ÜSTÜ AYLIĞI

2021’de yaşlılık aylığı 864,89 liraya yükselmişti. Asgari ücretteki artışla birlikte 2022 yılında 1296 lira olarak uygulanacak.

AGİ ÖDEMESİ

Tüm çalışanları ilgilendiren Asgari Geçim İndirimi de asgari ücret zammı oranında artacak.

BEKAR ÇALIŞAN İÇİN AGİ: 2022 yılında 402 TL oldu.

EVLİ VE EŞİ ÇALIŞMAYAN ÇOCUKSUZ KİŞİ İÇİN: 2022 yılında 481,5 TL oldu.

EVLİ VE EŞİ ÇALIŞMAYAN 1 ÇOCUKLU KİŞİ İÇİN: 543 TL oldu.

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 2 ÇOCUKLU BİRİ İÇİN: 603 TL oldu.

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 3-4-5 ÇOCUKLU BİRİ İÇİN: 684 TL oldu.

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN ÇOCUKSUZ BİRİ İÇİN: 402 TL oldu.

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 1 ÇOCUKLU BİRİ İÇİN: 462 TL oldu.

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 2 ÇOCUKLU BİRİ İÇİN: 522 TL oldu.

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 3 ÇOCUKLU BİRİ İÇİN: 603 TL oldu.

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 4 ÇOCUKLU BİRİ İÇİN: 643,5 TL oldu.

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 5 ÇOCUKLU BİRİ İÇİN: 684 TL oldu.

ENGELLİ AYLIĞI

2021’de engellilere ödenen aylık 1.035,63 liraya yükselmişti. 2022’de ise 1558 lira olacak..

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ KESİNTİLERİ

Çalışanların her ay brüt maaşlarından yüzde 3 kesilerek, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) aktarılıyor. 45 yaş altı çalışanların işverenleri tarafından sisteme dahil edilmesine imkan tanıyan otomatik BES’te maaşlardan yapılan kesinti tutarı da artacak..

“İSTEĞE BAĞLI SİGORTA “

İsteğe bağlı sigortalılıkta ödenecek prim tutarını kişi kendi belirlese de primin üst ve alt sınırı var. En az brüt asgari ücretin yüzde 32’si, en çok da brüt asgari ücretin 7,5 katının yüzde 32’si kadar prim ödenebiliyor. 2021 yılında isteğe bağlı sigorta yaptıracaklar en az 1.144,8 lira ödedi. Primlerini yüksekten ödemek isteyenler ise 2021’de 8 bin 586 lira yatırdı.

2022 yılında en düşük prim 1722 lira, en yüksek prim 12 bin 925 lira oldu..

EMEKLİ MAAŞI

Asgari ücretin doğrudan olmasa da etkilediği en önemli kalemlerden biri ise emekli maaşları. Genel beklenti bu konuda da yüzde 50’ye yakın bir artış yapılması gerektiği yönünde. 

“Asgari ücrette AGİ ayrıntısı: AGİ kaldırıldı mı?”

Prof. Dr. Cem Kılıç, 2022 yılı asgari ücrette, Asgari Geçim İndirimi’nin (AGİ) kaldırıldığını açıkladı..

Prof. Dr. Cem Kılıç, yeni asgari ücrete ilişkin yaptığı değerlendirmede, gelir vergisi kalktığı için asgari ücretli çalışanlarda AGİ’nin de artık ortadan kalktığını açıkladı.

Buna göre artık asgari ücretli çalışanlar çocuk ve eş durumuna bağlı olmaksızın AGİ’den yararlanamayacak..

Prof. Kılıç, kararın işveren açısından da önemli bir yansımasına dikkat çekti. Yeni asgari ücrette gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırılması sonucu asgari ücret dışında gelire tabi olanların maaşlarından 5004 liranın düşeceğini, geri kalan kısma vergi uygulanacağını belirtti.

Örneğin, 10 bin liralık aylık brüt geliri olan bir çalışanın maaşının 5004 TL’lik kısmı vergiden muaf olacak. Kalan tutar olan 4 bin 996 TL’lik kısmı vergiye tabi olacak..

Brüt asgari ücretin 700 lira 56 kuruşunu çalışan SGK primi, 50 lira 4 kuruşunu çalışanın işsizlik sigortası primi (yüzde 1) oluşturacak. Yeni asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş olacak..

Bunun 5 bin 4 lirası brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşu ise işsizlik sigorta primi işveren payından (yüzde 2) oluşacak.

“YENİ RAKAM BİRÇOK KALEMİ ETKİLEYECEK”

Asgari ücret, milyonlarca çalışanın geçim ücreti olmasının yanında, mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi nedeniyle de tüm vatandaşları yakından ilgilendiriyor.

Başta işsizlik ödeneği olmak üzere, asgari geçim indirimi, kıdem ve ihbar tazminatları, genel sağlık sigortası primi, geçici iş göremezlik ödeneği, SGK prim borçlanmaları ve idari para cezalarının da aralarında olduğu birçok kalem, yeni asgari ücretteki değişimden etkilenecek..

Asgari ücret 4253 TL oldu

Asgari ücret yüzde 50 oranında arttı!

Asgari ücret 1425 TL arttı..

Asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi alınmayacak..

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan satır başları: 

“Bilindiği gibi asgari ücret her yıl çalışan ve işveren kesimlerinin iştirakiyle belirlenmektedir. Bugün 4. toplantıda nihai karar aşamasına gelinmiştir. Taraflar özveri ile bu süreci işlettiler. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak ben de çok mutluyum. Asgari ücreti 4 bin 254 lira olarak belirledik. Asgari ücretteki artış yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti”

Yılbaşından itibaren asgari ücretten, gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. İşveren kesimini 450 liralık ilave yükten kurtarıyoruz..

2021 yılı asgari ücreti, bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor..

“Erdoğan’ın asgari ücret açıklaması sonra Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu konuşuyor”

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu asgari ücretin belirlenmesinin ardından dikkat çeken ifadeler kullandı..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu 2022 yılı için belirlenen asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulunuyor..

1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak asgari ücretin 4 bin 253 TL olmasını değerlendiren Kılıçdaroğlu:

“4 bin 253 lirayı yadırgamıyoruz. Enflasyonu, fiyat artışlarını kontrol ederlerse en azından asgari ücretli kardeşlerimiz biraz nefes alarak sürdürebilir. Ancak enflasyonu kontrol etmeniz lazım” dedi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın, “Bunlara sormak lazım sizin geçmişinizde acaba siz Türk Lirası’nın olduğu bu ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları” açıklamasına ilişkin ise “Dolarla aylık alanlar var, listeyi yayımlayabiliriz” ifadelerini kullandı..

Karamollaoğlu:

“Fiyatlar bu rakamın üzerine çıkmışsa, bu fena bir rakam değil. Ancak vatandaş geçinemiyorsa 5250 olmasının da bir anlamı kalmaz. Asgari ücret açlık sınırının altında olamaz” diye konuştu..

“CHP’li Veli Ağbaba’dan asgari ücret tepkisi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2022 yılı için belirlenen 4253 TL asgari ücreti ve asgari ücretin Erdoğan tarafından açıklanmasını sert sözlerle eleştirdi..

CHP'li Veli Ağbaba'dan asgari ücret tepkisi

Erdoğan’ın 2022 yılı için asgari ücretin 4253 TL olduğunu duyurmasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’dan açıklama geldi..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli  Ağbaba “4253 TL Asgari ücret ne dolar karşısındaki kaybı yerine koydu, ne de asgari ücretlinin sofrasından eksilen ürünleri tam olarak karşıladı. Kurdaki artışın henüz tüketiciye tam yansımadığını düşündüğümüzde asgari ücrete gelen bu zam, asgari ücretlinin cebine dahi girmeden yok olup gidecektir’’ dedi

“EMEK DÜŞMANLIĞIDIR”

Ağbaba Erdoğan’ın açıklamalarını da eleştirerek “Asgari ücretliye bizim paramız Türk Lirasıdır” diyor. Yandaşa, Katarlılara, beşli çeteye, dövizle, dolarla ihale dağıtanların mevzu emekçiye gelince ‘milli paramızı’ hatırlaması en hafif deyimiyle emek düşmanlığıdır.

Ayrıca yıllardır asgari ücretin vergi yükü altında ezilmesine AKP yıllarca dile getirdiğimiz bir vaadi daha gerçekleştirdi. Asgari ücretten vergi kaldırıldı. AKP’nin sözümüze gelmiş olması emekçiler adına olumlu bir gelişmedir ” ifadelerinde bulundu.

“EN AZ 5900 TL OLMASI GEREKİRDİ’’

Ağbaba’nın açıklaması şöyle;

“Merkez Bankasının bugün ki faiz indirimi ile birlikte doların 15TL’yi de geçtiğini düşündüğümüzde, asgari ücretin sene başından bu yana olan kaybı ortalama 201 dolar. Yılbaşında bir asgari ücretle 384 dolar alınabiliyorken, şimdi döviz kurunun son artışı ile 183 dolara kadar gerilemiştir. Bunun TL karşılığındaki karşılığı ise ortalama 3 bin 75 TL’dir. Sadece doların karşısındaki kaybı karşılanması için bile asgari ücretin en az 5900 TL olması gerekiyordu..

“SOFRADAKİ EKSİLEN TEMEL BESİN MADDELERİNİ GERİ GETİRMEDİ”

Döviz kurunun hızla artışı ve gerçek enflasyonun neredeyse yüzde 60’lara dayandığı bir ortamda 4253 TL asgari ücret, sofradaki eksilen temel besin maddelerini geri getirmemiştir..

Örnek vermek gerekirse, Ocak ayına göre, süte gelen son fahiş zammı göz önüne aldığımızda asgari ücretin süte göre 7100 TL, aynı oranda patates almak isterse Asgari ücret 5 bin 226 TL olması gerekirdi. 2022 yılı için belirlenen 4250 TL asgari ücret ekmekteki kayba göre değerlendirildiğinde 5885 TL, yumurtaya göre 4695 TL, Margarine göre 4661 TL olması gerekirdi. Asgari ücretlinin ısınma maliyetini karşılayabilmesi için ise kömür fiyatında yaşanan artışa göre en az 5932 TL, oduna göre en az 4480 TL olması gerekirdi..

“ASGARİ ÜCRETTE AVRUPA SONUNCULUĞUMUZ DEVAM EDECEK”

4253 TL asgari ücret bugün itibariyle 241 Euro’ya denk gelmektedir. Ve döviz kurunun ilerleyen günlerde nerelere gideceği de henüz belirsizdir. Yeni asgari ücretle Türkiye, Avrupa’da sonuncu olmaya devam edecek. Üstelik Avrupa’da asgari ücrete yapılacak zam oranının henüz belirlenmediğini de not edelim. Türkiye, daha yeni yıla başlamadan sonunculuğunu ilan etti! “

NE OLMUŞTU?

ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında son toplantısını gerçekleştirdi.

Buna göre asgari ücret,

  • Brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş,
  • Net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

Asgari ücret belli oldu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. / cafemedyam

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk:

“Çalışma hayatındaki bir seviye belirlenmiş olmuyor. Sosyal yardımlardan, asgari geçim indirimine kadar pek çok değişken asgari ücrete dayanmaktadır..

*1 Ocak 2021’den itibaren brüt 3570,50 TL, net 2 bin 825,90 kuruş olarak belirlendi.. Bekar ve çocuksuz bir işçi için geçerli olan rakam bu.

*3.313,72 kuruş evli ve çocuklu bir çalışan için belirlenen rakam.

Asgari ücret desteğini 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bu da ilave destek olarak ifade edilmektedir. Tüm kamu temsilcilerimize bir kez daha teşekkür ederim.”

Buna göre asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

2021 yılı için AGİ ücretleri de belli oldu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılında asgari ücreti 2 bin 825 TL olarak açıkladı. Asgari ücret tutarının netleşmesinin ardından asgari geçim indirim tutarları da belli oldu./ cafemedyam

ASGARİ GEÇİM İNDİRİM TUTARLARI DA BELLİ OLDU!

Yapılan yeni zamla birlikte 2021 yılının AGİ tutarları şöyle:

Bekar: 268,162 TL

Evli eşi çalışmayan: 321,97 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu: 362,22 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu: 402,47 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu: 456,12 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu: 456,12 TL

Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu: 456,12 TL

Evli eşi çalışan: 268,162 TL

Evli eşi çalışan 1 çocuklu: 308,55 TL

Evli eşi çalışan 2 çocuklu: 348,80

Evli eşi çalışan 3 çocuklu: 402,47 TL

Evli eşi çalışan 4 çocuklu: 429,30 TL

Evli eşi çalışan 5 çocuklu: 456,12 TL

AGİ NEDİR?

AGİ’nin açılımı, asgari geçim indirimidir. İşçinin kendisi ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen indirimdir. Kişinin medeni durumu ve sahip olduğu çocuk sayısına göre miktar farklılık gösterir. 16 yaşından itibaren sigortalı çalışan insanların asgari geçimini sağlayacak kısmın hesaplanıp, toplam gelirden çıkarılması ile vergiden muaf bırakılmasıdır. AGİ’yi işveren vermez. Tüm AGİ ödeneklerini devlet yapar. Ancak işverenin vergisinden düşürülür.

EKREM İMAMOĞLU DUYURDU !

İBB Başkanı İmamoğlu, İBB, iştirak şirketleri ve bağlı kuruluşlarında çalışan personeller için asgari ücretin net 3100 TL olacağını duyurdu.

‘ALINAN KARARA KATILMIYORUZ’

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat:

“İşveren ve hükümet temsilcileri tarafından oy çokluğu ile verildiği ortada. İşçi kesimi olarak kendi ve aileleri için çaba gösterdik. İşçi kesimi olarak beklentileri karşılamaktan uzak, alınan karara katılmıyoruz. Bugünün geçim şartları düşünülmeden oran tespit edilmiştir. Görüşümüzü 4 Aralık’tan bu yana kamuoyuna açıkladık. Temel alınması gereken ilkeleri paylaştık. İşveren kesimi tarafından karşılık görmediğini anlıyoruz. İşçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Asgari ücret alan milyonlarca çalışan ve ailesi yine mağdur edilmiştir.”

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol:

“Komisyon, çalışanların durumunu ve işletmelerin geleceğini de dikkate alarak zor koşullarda kararını verdi. Enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payıyla asgari ücrete karar verilmiş oldu?”

ASGARİ ÜCRET GERÇEĞİ …

Ülkede 10 milyon civarında işçi (gittikçe ortalama ücrete dönüşen) ‘asgari ücretle’ çalışıyor

Milyonlarca emekçinin kilitlendiği, asgari ücret hakkında merak edilen her şey…

ASGARİ ÜCRETİN TARİHÇESİ VE EVRENSEL KURALLARI

Milyonlarca emekçi, aralık sonuna kadar belirlenecek gelecek yılın asgari ücret pazarlığının sonucuna kilitlendi.

Geçtiğimiz günlerde DİSK tarafından yayımlanan Salgın Günlerinde Asgari Ücret Araştırmasını hazırlayan öğretim üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik ile DİSKAR uzmanları Denizbeyazbulut ve Zeynep Kandaz yazdı.

*Asgari ücret, yasal bakımdan işçilere ödenebilecek en düşük seviyeyi tanımlıyor. 

Asgari ücret, evrensel kabul görmüş temel sosyal insan haklarından biri. Çeşitli uluslararası sözleşme ve antlaşmalar asgari ücret hakkını güvence altına almıştır.

*19. yüzyılın sonlarında uygulama örnekleri görülen asgari ücret, yüz yıldır evrensel olarak kabul edilmiş bir hak.

Asgari ücreti uygulayan ilk ülke 1894’te Yeni Zelanda oldu. Ardından 1896’da Avustralya’nın Victoria Eyaleti’nde ve 1909’da İngiltere’de asgari ücret uygulamasını görüyoruz. 

Asgari ücret ABD’de 1900’lerin başlarında gündeme geldi ve eyalet düzeyinde kadın ve çocuklar için asgari ücret uygulamaları söz konusu oldu. Ancak ABD Yüksek Mahkemesi 1923’te asgari ücreti ABD Anayasası’na aykırı buldu ve iptal etti. 1938’de Roosevelt döneminde federal asgari ücret sistemi kabul edildi ve ABD Yüksek Mahkemesi 1941’de asgari ücreti anayasaya uygun buldu.

1 Ekim 1917’de Sovyet Devrimi’nin ikinci günü yayımlanan hükümet kararnamesi ile 8 saatlik işgünü ve asgari ücret kabul edildi. 

*Türkiye asgari ücret uygulamasını 1936 İş Kanunu ile kabul etti.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra yeni bağımsızlığını kazanan Hindistan ve Pakistan gibi ülkeler asgari ücret uygulaması başlattı.

Ulusal düzeyde kapsayıcı asgari ücret uygulamaları ilk olarak Hollanda (1960), Fransa (1970) ve İspanya’da (1980) ortaya çıktı. 

Asgari ücret, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 1919’daki kuruluşundan bu yana önemli hedeflerinden biri oldu.

ILO’nun kuruluşunda: “her çalışana ülkesinin ve zamanın koşullarına göre makul bir yaşamı sürdürebilmesi için uygun bir ücret ödenmelidir” ilkesine yer verilmişti.

“SOSYAL ŞARTA ÇEKİNCE

ILO 1928’de, 26 sayılı Asgari Ücretin Belirlenme Yöntemleri Sözleşmesi’ni kabul etti.

*Türkiye 26 sayılı Sözleşme’yi 1973 yılında onayladı.

ILO 1970 yılında, 131 sayılı Asgari Ücret Tespit Sözleşmesi’ni kabul etti. 

131 sayılı Sözleşmeye göre, asgari ücretin tespitinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçları, ülkedeki genel ücret seviyesi, hayat pahalılığı, sosyal güvenlik yardımları ve diğer sosyal grupların göreli yaşama standartları dikkate alınmalıdır. 

*Türkiye 131 sayılı ILO Sözleşmesi’ni henüz onaylamadı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde: “Çalışan herkesin, kendisine ve ailesine insanlık onuruna yaraşır bir yaşam sağlayan ve gerektiğinde her türlü sosyal koruma yolları ile de desteklenen adil ve elverişli bir ücrete hakkı vardır” ilkesine yer verilmektedir. 

Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı ise: ‘‘Tüm çalışanların, kendileri ve ailelerine iyi bir yaşam düzeyi sağlamak için yeterli adil bir ücret alma hakkı vardır’’ hükmünü içermektedir.

  • Türkiye, tarafı olduğu Avrupa Sosyal Şartı’nın ve Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı’nın bu hükmüne anlaşılmaz bir biçimde çekince koymuş ve onay dışı bırakmıştır.
“ASGARİ ÜCRETİN TESPİTİNDE DÜNYADA FARKLI YÖNTEMLER KULLANILIYOR”

Ülkelerin çoğunda yasal-zorunlu bir asgari ücret sistemi varken, başta İskandinav ülkeleri olmak üzere kimi ülkelerde asgari ücrete ilişkin yasal zorunlu bir sistem yok. Bu ülkelerde asgari ücret ulusal veya sektörel düzeyde toplu iş sözleşmeleriyle belirleniyor. 

ILO tahminlerine göre asgari ücret uygulaması olan ülkelerin yüzde 90’ında yasal-zorunlu bir asgari ücret mekanizması varken, yüzde 10’unda asgari ücret düzeyi toplu iş sözleşmeleriyle belirleniyor. 

Bu ülkeler genellikle İskandinav ülkeleri. Asgari ücretin toplu iş sözleşmeleriyle belirlendiği sistemlerde teşmil (toplu iş sözleşmesinin sendika üyesi olmayan işçilere ve işyerlerine yaygınlaştırılması) yoluyla sendika üyesi olmayanlar da kapsama alınıyor.

Asgari ücretin belirlenmesinde dünyada üç temel yöntem uygulanıyor

  1. Asgari ücretin doğrudan hükümet tarafından belirlenmesi, 

2. Asgari ücretin hükümet ve sosyal taraflar arasında müzakere veya danışma yoluyla belirlenmesi, 

3. Asgari ücretin ulusal veya sektörel toplu pazarlık yoluyla belirlenmesi

*Asgari ücret ABD, Brezilya, Hollanda, Lüksemburg, Malta, İspanya, Yeni Zelanda ve Yunanistan’da hükümet tarafından tespit ediliyor. ABD’de federal düzeyde ve eyalet düzeyinde asgari ücret tespiti yapılıyor.

“TÜRKİYE’DEKİ GELİŞİM

Türkiye’de asgari ücret, 3008 sayılı ve 1936 tarihli İş Kanunu ile erken Cumhuriyet döneminde mevzuatımıza girdi.

3008 sayılı İş Yasası’nın 32. maddesi: “İktisat vekâletince teklif edilecek işlerde işçi ücretlerinin en aşağı hadleri bir nizamname ile tespit edilir” hükmünü içeriyordu. Ancak bu nizamname (yönetmelik) bir türlü çıkarılmadı. 25 Ocak 1950 tarihinde İş Kanunu’nda yapılan bir değişiklikle asgari ücret tespit yetkisi mahalli komisyonlara bırakıldı. 

1967’de kabul edilen 931 sayılı İş Kanunu ile mahalli komisyonlardan vazgeçildi ve merkezi bir komisyon oluşturuldu.

Bu komisyon asgari ücreti altı bölge esasına göre belirledi. 1475 sayılı İş Yasası’nda yer alan hükümlere göre asgari ücret merkezi bir asgari ücret komisyonu tarafında ülke çapında belirlenmeye başlandı.

1972 yılı asgari ücreti dört bölge esasına göre tespit edildi. 

1974 yılında bölgelere göre asgari ücret uygulamasından vazgeçilerek ulusal ölçekli tek bir asgari ücret tespit edildi.

Ancak 1974-1989 arasında asgari ücret sanayi ve hizmetler ile tarım ve ormancılık için ayrı ayrı belirlendi. 

1989 yılında bu uygulamadan da vazgeçilerek asgari ücret ulusal düzeyde tek tip olarak saptanmaya başlandı.

Öte yandan 1974 yılından başlayarak 16 yaş altı ve üstü için ayrı olarak saptanan asgari ücret 2014 yılından itibaren yaş ayrımı olmaksızın ulusal düzeyde ve bütün sektörler için tek tip belirlenmeye başlandı.

SAPTAMA, KÜRESEL NORMLARA AYKIRI!”

4857 sayılı İş Kanunu’nun 39. maddesine göre iş sözleşmesi ile çalışan ve İş Kanunu kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi için ücretlerin asgari sınırları, en geç iki yılda bir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca (yeni adıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile belirlenir.

Asgari ücret bölge ayrımı olmaksızın ulusal düzeyde, yaş ve sektör ayırımı yapmaksızın Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından tek tip olarak saptanıyor.

Komisyon kararları kesindir ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer. Komisyonun toplanma ve çalışma şekli ile asgari ücretlerin tespiti sırasında uygulanacak esaslar Asgari Ücret Tespit Yönetmeliği ile belirlenmiş durumda. 

(Asgari Ücret Tespit Yönetmeliği’ne göre) ASGARİ ÜCRET:

“işçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücreti’’ şeklinde tanımlanıyor. 

Uluslararası normlara göre işçinin sadece kendisinin değil, ailesinin de (hanehalkının) asgari ücret tespitinde hesaba katılması gerekir.

Yönetmelikteki tanımda işçinin ailesi asgari ücretin dışında bırakılmış. Dolayısıyla Türkiye’deki asgari ücret tespit yöntemi uluslararası standartlarla uyumsuzdur.

ÜCRET KOMİSYONU DEMOKRATİK DEĞİL!”

Türkiye’de asgari ücret üç taraflı bir mekanizma olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor.

Komisyonda beş hükümet, beş işveren ve beş işçi temsilcisi yer alıyor. İşçi ve işveren temsilcileri en çok üyeye sahip üst işçi ve işveren örgütleri tarafından (işçi temsilcilerini Türk-İş ve işveren temsilcilerini ise TİSK) saptanıyor. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısı günümüze kadar hep iş kanunları ile saptandı.

Asgari ücret iş kanunları ile düzenlendiği için, bunu saptayacak komisyonun da İş Kanunu içinde yer alması kanun yapma tekniği ve yasama kalitesi açısından gereklidir.

*Ancak 2018’de sessiz sedasız bir biçimde Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile ilgili önemli bir değişiklik yapıldı.

İŞÇİ 14 KEZ İTİRAZ ETTİ!”

2000 ve 2009 yıllarında işçi kesimi iki kez komisyon toplantılarına, 2019 yılında ise oylamaya katılmadı.

2000 ve 2009 yıllarında işçi kesimi iki kez komisyon toplantılarına katılmamıştır. 2019 yılında ise işçi kesimi oylamaya katılmadı. İşverenler ise sadece iki kez asgari ücret miktarına itiraz etti. 

İşveren kanadının 2000 yılından bu yana sadece 2 kez, buna karşılık işçi kanadının ise 14 kez asgari ücrete itiraz etmesi, asgari ücret tespit sürecinin kimin lehine işlediği konusunda oldukça açıklayıcı. Bu tablo asgari ücretin işçi tarafının görüşleri dikkate alınmadan saptandığının en büyük kanıtı.

KOMİSYON DA CUMHURBAŞKANLIĞI’NA BAĞLANDI!”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 10 Temmuz 2018’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (CBK) ile İş Kanunu’ndan çıkarılarak Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı içine alındı.

1sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 522. maddesinin (f) bendi ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı içindeki idari kurul, konsey ve komisyonlar arasına alındı. 

Böylece komisyon doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na bağlanmış oldu.

*Bilindiği gibi Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4857 sayılı İş Kanunu’nda açıkça düzenlenmişti ve bu nedenle konunun CBK ile düzenlenmesi anayasanın 104. maddesine göre mümkün değildi. 

Komisyonun Cumhurbaşkanlığı’na bağlanmasında dolambaçlı bir yol izlendi. Önce 2 Temmuz 2018 tarih ve 700 sayılı KHK’nin 145. maddesi ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na ilişkin İş Kanunu’nun 39. maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırıldı ve ardından komisyon 1 sayılı CBK ile düzenlendi.

TEK YETKİLİ!”

Komisyonun neden İş Kanunu sistematiği dışına çıkarıldığına ilişkin bir gerekçe kamuoyu ile paylaşılmadı. Bu konuda komisyonun işçi ve işveren taraflarının görüşü alınmadı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Cumhurbaşkanlığı teşkilatı içine alınması Cumhurbaşkanı’nın tek başına komisyonun yapısını değiştirmesine olanak tanımaktadır. Komisyon, İş Kanunu kapsamında kalsaydı değişiklikler, TBMM tarafından kanunla yapılabilecekti. Oysa şimdi Komisyon’un yapısı Cumhurbaşkanı tarafından tek başına değiştirilebilecektir. 

*Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararları oyçokluğu ile alınmakta ve kesin nitelik taşımaktadır. Komisyon kararlarına itiraz mümkün değildir.

Dolayısıyla hükümet ve işveren tarafı aynı doğrultuda oy kullandığında işçi tarafı azınlıkta kalmaktadır. 2000-2019 arasında 20 kez yapılan asgari ücret görüşmelerinin sadece dördünde taraflar arasında uzlaşma sağlandı. 

İşçi tarafı 14 kez saptanan asgari ücrete itiraz ederken bu yıllara ilişkin asgari ücret düzeyi hükümet ve işveren tarafının işbirliği ile saptandı. Türkiye’de asgari ücret sosyal diyalog mekanizması ve taraflar arasında uzlaşma yoluyla değil hükümet-işveren blokunun çoğunluk kararıyla saptanıyor.

“ASGARİ ÜCRETİN DÜNYADAKİ PEK ÇOK ÜLKEYE GÖRE YÜKSEK OLDUĞU İDDİASI DOĞRU DEĞİL”

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında nüfusuna oranla asgari ücretle çalışanların en yoğun olduğu ülke konumunda.

Ancak alınan ücretlere bakıldığında yaman bir çelişki kendisini gösteriyor:

“Kapsamı geniş, miktarı düşük.”

Asgari ücret ve civarında ücretlerle çalışanların çokluğu o ülke için asgari ücreti çok daha önemli hale getiriyor.

*Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri içinde en düşük asgari ücrete sahip ülkelerden biri olmanın yanında, asgari ücretle çalışanların oranının en yüksek olduğu ülke konumunda. 

Bu durum Türkiye’de asgari ücretin etkisini AB ülkelerine göre çok daha yaşamsal hale getiriyor. Eurofound verilerine göre 2017’de Avrupa Birliği üyesi ülkelerde asgari ücretin yüzde 10 altı ve yüzde 10 fazlası düzeyinde bir ücretle çalışanların oranı ortalama yüzde 9 düzeyinde. 

Türkiye’de ise asgari ücretin yüzde 10 fazlası ve altında ücretle çalışanların oranı yüzde 57’dir. Böylece Türkiye’deki asgari ücretlilerin oranının AB ortalamasının 6 katından fazla olduğu görülüyor. Asgari ücret civarında ücret alanların oranının AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında Türkiye’ye göre oldukça düşük olduğu görülüyor. 

Asgari ücret civarında ücret alanların oranı Hollanda, Danimarka, Belçika ile İsveç’te yüzde 3 iken Avusturya, Yunanistan ile Çekya’da yüzde 4 ve İspanya, Slovenya, Almanya ile Finlandiya’da yüzde 5’tir. AB ülkeleri arasında asgari ücretlilerin en yoğun olarak yaşadığı üç ülke ise yüzde 21 ile Romanya ve yüzde 20 ile Macaristan ve Portekiz’dir.

AVRUPA’DA DİPTE

Asgari ücret konusunda ileri sürülen iddialardan biri Türkiye’de asgari ücretin dünyadaki pek çok ülkeye göre yüksek olduğu yönünde. Ancak bu değerlendirmeler Türkiye’nin asgari ücret gerçeğini yansıtmıyor.

2010-2020 arası asgari ücretin yıllık ortama değişimine bakıldığında Türkiye’nin Avrupa ülkeleri içinde en düşük asgari ücrete sahip dördüncü ülke oduğu görülüyor. 

*Türkiye’den daha düşük asgari ücrete sahip ülkeler Sırbistan, Bulgaristan ve Arnavutluk’tur.

2020 yılında AB ülkeleri içinde en yüksek asgari ücret aylık 2.142 Avro ile Lüksemburg’a ait. Asgari ücret İrlanda’da 1.707, Hollanda’da 1.680, Belçika’da 1.626, Almanya’da 1.584, İngiltere’de 1.583 ve Fransa’da 1.539 Avro’dur. İspanya 1.108 Avro asgari ücrete sahipken, Yunanistan 758, Portekiz 741, Polonya 583, Macaristan 452 ve Romanya 461 Avro asgari ücrete sahiptir. 

Böylece Türkiye’deki asgari ücret sadece Yunanistan, Portekiz ve İspanya gibi Avrupa Birliği’nin Güney ülkelerinden değil, Polonya, Romanya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkelerinden de düşük. 2010-2020 asgari ücretleri dikkate alındığında bu yıllar arasında asgari ücret yıllık ortalama olarak İspanya’da yüzde 4.1, İngiltere’de yüzde 3.1, ABD’de yüzde 0.9 ve Slovenya’da yüzde 2.5 oranında arttı. Böylece 2010’da Türkiye’den daha düşük asgari ücrete sahip ülkeler 2020 yılında Türkiye’den çok daha yüksek asgari ücrete ulaştı. 

2010’da Türkiye’den düşük asgari ücrete sahip 12 ülke varken, 2020’de bu sayı 3’e düştü.

Türkiye’de asgari ücret Avrupa ülkelerine göre diptedir. Ayrıca kasım ve aralık ayındaki güncel kur dikkate alındığında Türkiye’deki asgari ücretin Arnavutluk hariç Avrupa’daki en düşük asgari ücret olduğu açık.

CUMHURBAŞKANI MAAŞINA GÖRE DE EN DÜŞÜK ÜLKE!”

Bir ülkedeki en yüksek siyasal/idari görev başkanlık, cumhurbaşkanlığı veya başbakanlıktır. Bu nedenle hükümetin saptanmasında belirleyici olduğu en az ücret ile üst düzey hükümet yetkililerinin ücret/maaş arasındaki oran son derece anlamlıdır.

Aylık cumhurbaşkanı veya başbakan maaşının en yüksek olduğu ülke 30.757 Avro ile ABD’dir. ABD’de asgari ücret ise 2020 yılı 2. döneminde aylık 1.122 Avro’dur. 

*Bu durumda ABD’de cumhurbaşkanı/başbakan maaşı asgari ücretin 27,4 katı olmaktadır.

Almanya, Çekya, Macaristan, Belçika, Slovakya, Estonya ve Letonya’da cumhurbaşkanı/başbakan maaşları asgari ücretin 16,2 ile 10 katı arasındadır.

İrlanda, Polonya ve Slovenya’da ise cumhurbaşkanı/başbakan maaşları ile asgari ücret arasındaki fark 6 katın altında. 

Türkiye, cumhurbaşkanı maaşı ile asgari ücretin arasındaki farkın en fazla olduğu ülkedir. Türkiye’de aylık cumhurbaşkanı maaşı 11.570 Avro iken aylık asgari ücret 383 Avro’dur. Türkiye’de cumhurbaşkanı, asgari ücretin 30.2 katı daha fazla ücret elde ediyor.

3 MİLYON ÇALIŞAN ASGARİ ÜCRETTEN MAHRUM!”

Türkiye’de milyonlarca işçi asgari geçim için yetersiz olan asgari ücrete mahkûmken, milyonlarca işçi de asgari ücretten mahrumdur, asgari ücret dahi alamamaktadır.

Giderek artan bir biçimde daha çok emekçi asgari ücrete yakın ücretlerle çalışır hale geliyor. Ülke çapında asgari ücretlileşme süreci hızlanıyor. Öte yandan yasal hakları olmasına rağmen milyonlarca işçi asgari ücretin altında, hatta yarısının bile altında çalışıyor. 

*Türkiye’de ücret, maaş ve yevmiye ile çalışanların toplamı 19 milyon 536 bin civarındadır.

TÜİK mikro verilerinde son ay içinde ücretlilerin esas işten elde ettikleri toplam net nakdi gelirleri de yer alıyor. Aylık ele geçen net gelire, dönemsel olarak elde edilen ikramiye, prim vb. gelirlerden aya düşen miktar dahil ediliyor.

*Türkiye’de ücretle çalışanların yüzde 17’si yaklaşık 3,3 milyon çalışan asgari ücretin altında bir ücretle çalışıyor. 

*Asgari ücretin yarısından daha az ücretle çalışanlar ise 1 milyona yakın.

Asgari ücret ve altında bir ücretle yaşamını sürdürmek zorunda olan işçilerin sayısı 7,5 milyon (işçi ve memurların yüzde 38,3’ü) civarında.

TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması, 2018 yıllık verileri, ücret düzeylerine göre işçi sayısı ve oranları DİSKAR tarafından TÜİK mikro verisinden yararlanılarak hesaplanan veriler tüm ücretli, maaşlı ve yevmiyelileri kapsıyor. 

Bunlara göre, asgari ücret civarında ücret alanlar da dahil edildiğinde (asgari ücretin altı ve yüzde 20 fazlası arası) 9.7 milyon işçi, bütün ücretli çalışanların yüzde 50’ye yakını asgari ücret civarı ve altında bir ücretle yaşamını sürdürüyor.

Tüm ücretli çalışanların yüzde 64’ü ise (12.5 milyon) asgari ücretin altı ile asgari ücretin bir buçuk katı arasında bir ücret elde ediyor.

19.5 milyon işçi ve memurun 15,3 milyonu (yüzde 78,2) ise asgari ücretin altı ile en çok asgari ücretin iki katı arasında bir ücrete çalıştırılıyor. 

Asgari ücret tablosunun özel sektörde daha da kötüleştiği görülüyor.

*Türkiye’de 2018 itibarıyla özel sektörde çalışanların toplamı 15 milyon 174 bin.

Asgari ücret altında çalışanların neredeyse tamamı beklendiği gibi özel sektörde yer alıyor. 3 milyon 335 bin olan asgari ücretin altında çalışanların 3.3 milyonu özel sektörde çalışıyor. Başka bir deyişle, özel sektör işçilerinin yüzde 21.7’si asgari ücrete erişemiyor. 

Özel sektör işçisinin yarısı asgari ücret ve altında ücretlerle çalışıyor. Özel sektörde asgari ücret ve altında ücretle çalışanların oranı yüzde 49 ve asgari ücret civarında (komşuluğunda) çalışanların oranı yüzde 62’dir. 9,5 milyona yakın özel sektör işçisi asgari ücretin yüzde 20’si ve altında ücretlerle çalışıyor.

KADIN EŞİT DEĞİL!”

Kadınların genel ücret ortalamasının altında ve erkeklerden daha düşük ücretlerle çalıştırıldıkları biliniyor. 5 asgari ücrete ilişkin veriler bu eşitsizliği daha çarpıcı biçimde ortaya koyuyor.

*Asgari ücretin altında ücret alanların oranı genelde yüzde 17 iken kadınlarda bu oran yüzde 25’i aşıyor. 

Asgari ücret ve altında ücret alanların oranı ise genelde yüzde 38 iken, kadınlarda yüzde 49’a yükseliyor.

Yandaki grafiklerdeki ayrıntılar TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması, 2018 yıllık verileri. Ücret düzeylerine göre kadın işçi ve ücretli sayısı ve oranları DİSK-AR tarafından TÜİK mikro verisinden yararlanılarak hesaplandı. Veriler ücretli, maaşlı ve yevmiyeli kadınları kapsıyor. 

Bu verilere göre kadınların yarısı asgari ücret ve daha altında ücretlerle çalışıyor.

5.9 milyon kadının yüzde 59.2’si asgari ücretin altı ile asgari ücretin yüzde 20 fazlası ücretler arasında çalışıyor.

Asgari ücretin yarısından az bir ücretle çalışanların oranı ise genelde yüzde 4.9 iken kadınlarda bu oran yüzde 8’e yaklaşıyor. Özel sektörde çalışan 4,4 milyondan fazla kadın çok daha büyük bir ücret eşitsizliği ile yüz yüzedir. 

Özel sektörde asgari ücret altında çalışma genel olarak yüzde 21.7 iken, özel sektördeki kadın işçilerin yüzde 32.5’i asgari ücret altında ücretlerle çalıştırılıyor. Özel sektördeki kadın işçilerin yüzde 9.3’ü ise asgari ücretin yarısının da altında ücretle çalışmaya zorlanıyor. 

Özel sektörde asgari ücretin altı ile asgari ücretin yüzde 20 fazlası arasında çalışmak zorunda kalan kadın işçilerin oranı ise yüzde 76. Özel sektörde her dört kadından üçü asgari ücret civarında ve asgari ücret altında ücretle çalışıyor. Özel sektörde asgari ücretin yüzde 50 fazlası ve altında ücret alan kadınların sayısı ise 3.8 milyon civarında.

https://www.cafemedyam.com/2019/12/02/asgari-ucret/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet / DOÇ. DR. AZİZ ÇELİK

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top