MHP’li Bahçeli ne yapar: Bahçeli’nin kitabı…

“BAHÇELİ’NİN UNUTULAN KİTABI”

Sesi duyar, ezgisini dinleriz. . Hatta bazen birlikte söyleriz. Oysa şair Rossetti’nin dediği gibi sessizlikte bütün şarkılardan daha çok müzik var..

Dış kapının dış mandalı değil.. Yolsuzluk operasyonunun hedefindeki isimdi  Erdoğan Bayraktar..

Çevre ve Şehircilik Bakanı’ydı. İmarın yolu onun imzasından geçiyordu.. Kendisini bir televizyon kanalında anlattı, Erdoğan ne dediyse onu yapmıştı..

Yandaş iş adamlarının önlerindeki engelleri kaldırarak AKP’nin paralel ekonomisine yol vermişti..

Yıllar sonra yeniden çıkıp, 17-25 Aralık için “Dosyamda ne varsa, hem tapeler doğrudur hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” dedi ve günlerce konuştuk ya..

Belki de asıl mesele konuşmayanlar da…

Kimi mi kastediyorum?

Bizzat en tepedekileri…

Çok değil, 5 sene önce birileri, 17-25 Aralık bahsini açsa, yüksek perdeden tepki verirlerdi.. Bunun bir darbe girişimi olduğunu söyler, o bahisleri açanları FETÖ ile işbirliğiyle suçlardı.. 17-25 Aralık’ı hafızamızın insafına terk ettik.. Zamanın bu tavrı da değiştirdiğini fark etmedik.. İktidar mensupları, yüzleri ekşise, mideleri kasılsa da bu kez pek sessizdi.. 

“SEBEP MHP’NİN TAVRI MI?”

Acaba neden diye düşünürken bir uyarıyla karşılaştım..

“MHP’nin sitesine bak, anlarsın” dedi. Öyle ya 5 yıl önceden farklı.. Bugün iktidarda bir koalisyon, yani Cumhur İttifakı var.. Anahtarı da MHP’nin elinde..

Peki MHP, Erdoğan Bayraktar’ın sözleri hakkında ne düşünüyor?

Tavsiyeye uyup, partinin resmi sitesini açtım.. Halen MHP’nin resmi sitesinde, 17-25 Aralık meselesi için geniş bir arşiv bulunuyor. “17-25 Aralık”ı konu eden toplam 137 tane açıklama, konuşma hatta kitap var..

Örneğin, Devlet Bahçeli’nin elinden çıkmış, 17-25 Aralık’ı konu alan kitap sitede duruyor..

Kitap, MHP’nin konuya dair resmi görüşünü içeriyor..

Kitaba Bahçeli’nin yazdığı önsöz:

“İnançlarımızı diline dolayarak mütedeyyin kitlelere seslenen AKP, iktidara gelince Allah korkusunu defterden silmiştir..” diye sert bir ifadeyle başlıyor..

 “Bu millet, 17-25 Aralık’taki tarihin en büyük rüşvet ve yolsuzluk vakasını unutmayacaktır” diye bitiyor.. 

Bahçeli’nin çeşitli konuşmalarından oluşan kitapta, soruşturmanın kapatılmasının ardından söylenen sözler bugüne de ışık tutuyor:

“(Şimdilik yakayı kurtardılar.) Şimdilik diyorum, çünkü 17 Aralık teorik planda kapatılsa da maşeri vicdanda hâlâ açık, ahlak ve adalet nezdinde hâlâ kanayan yaradır. Bu yara kabuk bağlamadan, bu illet tedavi edilmeden, 17 ve 25 Aralık zanlıları mahkeme önüne çıkarılmadan adalet zehirli duman olacak AKP’yi boğup atacaktır.”

“MHP’NİN İLAN ETTİĞİ HAFTA”

Bahçeli, 17-25 Aralık’ın birinci yıldönümü yaklaşırken Türkiye’ye yeni bir hafta armağan ettiğini şöyle açıklamış:

 “Önümüzdeki 17 Aralık’tan 25 Aralık tarihine kadar geçen dokuz günlük süreyi Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Haftası ilan edip Türkiye’nin dokuz ayrı bölgesinde hırsızlığı, soygunu ve rüşveti cesaretle anlatacağız..”

Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın devam ettiren açıklamasında şöyle demiş:

“Bundan böyle her yıl bu hafta içinde partimizce yurdun dört tarafında etkinlikler düzenlenecektir.” 

Gerçekten de 9 büyükşehirde yolsuzluk konulu toplantılar düzenlendiği görülüyor..

Ancak bu toplantıların bir kısmı AKP’li belediyeler tarafından engellenince Genel Sekreter İsmet Büyükataman’ın bunu protesto ettiği görülüyor:

“Türk milliyetçileri haramzadelerin salonlarına mahkûm değildir. Gerekirse ev ev gezerek gerçekleri milletimizle paylaşmak insanlık vazifemizdir.”

MHP’nin bir adım ileri giderek Meclis’e “Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası” ilan edilmesi için kanun teklifi verdiği de görülüyor.

“17-25 KOALİSYON ŞARTI”

Odasındaki saati 17.25’te durduran Devlet Bahçeli’nin bugün Erdoğan Bayraktar’ın “tüm konuşmalar doğruydu” sözlerini o gün söylediği de anlaşılıyor:

“Adli Tıp Kurumu’nun 17-25 Aralık’tan sonra medyaya yansıyan rüşvet ve yolsuzluk tapelerinin montaj olmadığı sonucuna varması bile rüşvetçilerde bir ıslah, tedirginlik ve pişmanlığa yol açmamıştır..”

Bahçeli’nin 17-25 Aralık’ın ardından FETÖ’ye yapılan operasyonları eleştirdiği 16 Aralık 2014 tarihli açıklaması da MHP’nin resmi sitesinde duruyor:

“AKP hükümeti, uzunca bir süredir rüşveti perdelemek, yolsuzluğu gündemden düşürmek, dikkatleri başka yön ve taraflara çekmek için adalet cinayetleri işlemektedir.. Bir yıldır iktidarın sığınağı ve propaganda aracı olan ‘paralel devlet’ söylemiyle ahlak ve hukuk ilkeleri taammüden çiğnenmektedir.”

İlginçtir, bugün iktidar ortağı olan MHP’nin, 2015 yılındaki koalisyon ortamında önerdiği şartlar da halen yerli yerinde duruyor:

“MHP’nin koalisyon için ortaya koyduğu dört önemli maddeyi yeniden kamuoyuyla paylaşmakta fayda görüyoruz: Anayasanın ilk dört maddesi değiştirilemez.. Çözüm süreci eksiksiz ve bahanesiz olarak ortadan kaldırılmalıdır.. 17-25 Aralık kapsamındaki rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmelidir. Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilmelidir.”

MHP, 17-25 Aralık’ın üstüne gidilmesini bir koalisyon şartı olarak sunarak koalisyon ihtimaline de sırt çevirmiş..

“17-25 ARALIK ELEBAŞISI’”

Ya tartışılan Yüce Divan?

MHP, Bahçeli’nin ağzından tavrını ortaya koymuş:

“Ne pahasına olursa olsun, 17-25 Aralık’ın tüm failleri hukukun karşısına çıkarılmalıdır.. ”

Bahçeli, halen MHP sitesinde duran açıklamasında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na da çağrı yapmış:

“‘Kardeş kolu koparmaktan’ bahseden Başbakan, eğer samimiyse, eğer yürekliyse, Saray’da oturan 17-25 Aralık elebaşısının telkin ve tesirinden kurtularak hukukun önünü açmalıdır..”

Bahçeli’nin “17-25 elebaşısı” diyerek adını anmadan sözünü ettiği, Erdoğan’dan başkası değil..

MHP’li vekiller, dört bakanın Yüce Divan’a gitmesi yönünde oy kullanırken karar aksi yönde çıkınca Devlet Bahçeli duruma sert tepki göstermiş:

“Yakın tarihin en ağır, en vahim, en korkunç rüşvet ve yolsuzluk iddialarına adı karışan malum şahıslar iradeleri haczedilmiş, baskı ve şantaj altında kalmış AKP’li milletvekilleri tarafından kurtarılmıştır.”

“CUMHUR İTTİFAKI’NDAKİ ÇATLAK”

Resmi sitede, MHP’nin ve lideri Devlet Bahçeli’nin duruşunu gösteren arşiv, 2016’daki darbe girişimine kadar sürüyor..

Yeni iktidar düzeninde mesele küllenirken MHP konuya nasıl baktığını halen resmi sitesinde tutuyor.. 17-25 Aralık konusunda, bir zamanlar MHP’nin duruşunun, CHP’den bile sert olduğu okunuyor. 

Bugünkü Erdoğan Bayraktar sessizliğinin sırrı belki de burada.. 

Bayraktar’ın açıklamalarının izdüşümü, yalnız iktidar ile muhalefet arasına değil, bizzat Cumhur İttifakı içine de düşüyor.. Doğal olarak o konulara hiç girilmiyor!

Uzak ya da yakın, bütün seslerden biraz sıyrılın.. Suskun köprülerin üstünden geçin. Aradığınız müziğin eksik notaları belki de oradadır..

Cumhuriyet// Barış Terkoğlu

“YENİÇAĞ YAZARI AHMET TAKAN’IN YAZISINDAN PARAGRAFLAR…

‘Sorumluluk almaz, elini taşın altına sokmaz ama sürekli ülkenin kaderi ile oynar… Görevi bu!..’

Ahmet Takan: ”YSK kararını verdikten sonra  Erdoğan, AKP Genel Başkanlığını Binali Yıldırım’a tekrar bırakır diyenler bile mevcut.” 

HANGİ İŞLER DOĞRU GİDİYOR Kİ…

1-) ”Fırat’ın doğusu, batısı… Güvenlikli bölge… Ne durumda?.. Bileniniz var mı?..”

2-) ”İdlib’de gözlem noktaları kurduk… Türk askeri operasyon yapabiliyor mu?…”

3-) ”Suriye ile el altından heyetler arası yapılan görüşmelerden bir sonuç elde edebiliyor muyuz?.. Esad’ın Türkiye’ye karşı inatçı tavrı kırılabildi mi?..”

4-) ”Barzani/YPG ittifakının bölgede her geçen gün daha da pekiştirildiğine dair haberler geliyor… İlerisini düşünen var mı?..”

5-) ‘‘ABD, “Esad gitsin” işinde ayağını gazdan çekti…”

6-) ”ABD silah lobisi Trump’a baskı yapıyor, ‘Türkiye S-400 füzelerini bedava bile olsa almasın’ diyorlar. S-400’ler bunlar için ölüm kalım savaşı haline geldi!..”

7-) ”Trump, İran’a uygulanan yaptırımlarla ilgili Mayıs ayında bitecek muafiyeti uzatmayacağını açıkladı. S-400’ler yüzünden ekonomik tehditlerle sıkıştırılan Türkiye ne yapacak?… Nereden petrol alacağız?..”

😎 ”Hazinedeki paranın 50 milyar dolarını Suriyeliler için harcarken ortalığa hava basarken, bu işin sonu düşünüldü mü?..”

9-) ”Hazinenin altınları bozdurulup bozdurulup harcanırken yumurta kapıya yine sıkışınca vatandaşa ‘yastık altındakileri bozdurun’ çağrısı mı yapacağız?..”

10-) ”Menemen soğanla mı, soğansız mı yapılır tartışmalarıyla mı çözmeye çalışacağız. Yoksa, İMF’nin dayattığı yeni bir Kemal Derviş’e mi teslim olacağız?…”

Ahmet Takan: ”AKP’nin içi cadı kazanı gibi kaynıyor. Bir yanda Türkiye’yi stratejik çukurluğa gömen Ahmet Davutoğlu diğer yanda Abdullah Gül’ün İngiltere’de özel yetiştirip ülke siyasetine monte ettiği, Kemal Derviş’e uzunca bir süre akıl danışan Ali Babacan harıl harıl çalışıyor…”

AKP’NİN MECLİS ÇOĞUNLUĞUNU KAYBETMESİ…

1-) ”Ali Babacan İngiltere’de bazı görüşmeler yapıp döndü. İstanbul’da bir grup sanayici ile de kapalı bir toplantı yaptığını işittim…”

2-) ”İlk etapta, ekonomik kriz bahane edilerek AKP içinden 30’a yakın milletvekili istifa ettirilecek. Ardından Hükümetin meşruiyeti sorgulanacak…”

3-) ”Sonrasında AKP içinden kopartılacak milletvekili sayısı 50/55’e çıkartılacak…”

Matematiksel bir gerçek var; yeni kurulacak bir siyasi partinin dengeleri değiştirmesi için TBMM aritmetiğine etki etmesi gerekiyor. Yani, AKP’nin Meclis çoğunluğunu kaybetmesi lazım….

‘Türkiye İttifak”nı Erdoğan’ın ilk kez Twitter hesabından duyurdu ve “Türkiye İttifakı”na en sert tepki MHP’li Bahçeli’den geldi…

Erdoğan, bu çağrıyı boşa yapmadı!
1- Tabanının kaydığını görüyor ..
2- İMF ile yapılacak görüşmelerden önce elini daha sağlama almak için hiç güvenmediği Bahçeli’nin yerine daha güçlü ortak/ortaklar bulma arayışında…

İSTANBUL SEÇİMİ YENİLENİR Mİ YENİLENMEZ Mİ?..

1-) ‘Türkiye İttifakı’ çalışmaları olumlu yönde devam ederse YSK’dan iptal kararı çıkmayacağı konusunda siyasi kulislerde uzlaşı var… ”

2-) ”YSK kararını verdikten sonra  Erdoğan partili Cumhurbaşkanlığından istifa eder. AKP Genel Başkanlığını Binali Yıldırım’a tekrar bırakır” diyenler bile mevcut…”

3-) ”Erdoğan’ın tek şartı: ‘ülke liderliğinin kabul edilmesi’…”

4-) ”Siyasi kulislerde, “Bakanlık sayısının arttırılabileceği, CHP’ye 5-6, İYİ Partiye 2-3 Bakanlık verilebileceği” konuşuluyor…”

”Önümüzde seçimlere daha 4,5 yıl var.  Erdoğan, bu süre içinde partisiz ülke lideri olarak kalabilir mi?.. Bugüne kadar seyreden gidişata bakılırsa olumlu bir yanıt verilmesi de çok zor!..”

AHMET TAKAN: ”ŞAHSİ DÜŞÜNCEM…

1-) Türkiye’nin içinde bulunduğu büyük zorlukları aşması için en akılcı yol 82 milyonu kuşatacak bir formül bulunması. Yani, gerçek manada bir Türkiye İttifakı’nın gerçekleştirilmesi.

2-) Bu ittifakın içinde CHP ve İYİ Parti’nin bulunması şart. O zaman Türkiye akılcı yönde gider. Totaliter rejimden kurtulmamızın tek yolu da bu!..

BU AKILCI YOLA GEREKEN ZEMİN SAĞLANIRSA MHP’li BAHÇELİ NE YAPAR?..

Son günlerdeki kaotik çıkışlarına devam eder.

Babacangillerle dirsek temasına geçer.

Pat diye bir erken seçim çağrısı yapar. Türkiye’yi 2020 yılının ilk altı ayı içinde bir erken seçime zorlar.

Türkiye’nin  sorunlarını içinden  daha çıkılmaz hale getirir. Unutmayın!.. Kemal Derviş, büyük çapta onun eseridir!..

Terörist Abdullah Öcalan’ın İmralı’da villa  tatiline çekilmesinde, Irak’a müdahale de olduğu gibi… Sorumluluk almaz, elini taşın altına sokmaz ama sürekli ülkenin kaderi ile oynar… Görevi bu!..”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet//Yeni Çağ

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.