GÜNDEM

Aşırı çay tüketiminin zararları: Çay demleme tekniği

.

“Dünya Çay Günü’nde, demlemede doğru bilinen yanlışı anlattı: ‘Bunu yapmayın'”

Rize’de çay sunum şampiyonu Serpil Hut Kondakçı, ‘Dünya Çay Günü’nde en iyi çay demlemenin tekniklerini anlattı..

Kondakçı:

“Çay demleme sırasında genellikle doğru bilinen bir yanlış yapılıyor. Çayı koyup üzerine suyu ilave edersek çay haşlanır. O nedenle önce suyu koyup ardından çayı ilave etmek gerekiyor” dedi.

Dünyada her yıl 15 Aralık, ‘Dünya Çay Günü’ olarak kutlanıyor. En çok çay tüketen ülkeler sıralamasında dünyada ilk sırada yer alan Türkiye’de çayın yetiştirildiği Rize’de, en iyi çay demleme tekniği anlatıldı..

Rize Ticaret Borsası tarafından düzenlenen yarışmada en iyi çay sunum şampiyonu olan Serpil Hut Kondakçı, çayın, tadı ile aromasının en iyi alınabileceği porselen veya bakır demlikte demlenmesi önerisinde bulundu..

Kondakçı:

 “Çay demleme sırasında genellikle doğru bilinen bir yanlış yapılıyor. Çayı koyup üzerine suyu ilave edersek çay haşlanır. O nedenle önce suyu koyup ardından çayı ilave etmek gerekiyor..

Kireçsiz su ve kaliteli bir çayla birlikte en önemli unsur tabii ki doğru teknikle çay demlemektir..

Alt demlikteki su kaynadıktan sonra üstteki demliğimize suyumuzu koyuyoruz. Orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı çay ilave ediyoruz..

Daha sonra alt demliğe soğuk su ilave edip, suyun kaynamasını bekliyoruz. Su kaynarken üst demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvama gelmiş olur. 15-20 dakikalık bekleme süresinin ardından çay servis edilmeye hazır hale gelir” dedi.

GÜNDE 15-20 BARDAK ÇAY TÜKETİRİM'”

Rizeliler de çayı severek tükettiklerini belirterek, kendileri için her günün ‘çay günü’ olduğunu belirtti..

Çay tiryakisi Şemsi Pehlivan, “Çay benim için olmazsa olmaz. Sabah çayla başlarım, çayımı içmeden de yatmam. Günde 15-20 bardak çay tüketirim” dedi..

‘Bana her gün çay günü’ diyen Hatice Öztürk ise, “Ne içersiniz, dendiğinde ilk tercihim çaydır. Lezzetli bir çay da bulmuşsam, 3-5 bardak içmeden de bırakmam. Tekniklerini öğrendim, güzel de çay demlerim. Tüm yorgunluğumu çayla atarım. Bugün Dünya Çay Günü’ymüş ama bana her gün çay günü” şeklinde konuştu..

Muhammet Salman da “Çay Rize’de içilir. Rize’de çay içmeyen, çay içtim demesin. Herkesin Dünya Çay Günü’nü kutluyorum. Çay içmeye devam edin” dedi.

“İŞTE ÖDÜLLÜ ÇAY DEMLEME TEKNİĞİ”

Yıllardır yanlış yapılıyormuş: İşte ödüllü çay demleme tekniği!”

Çay kültürünün en yaygın ve en yoğun olduğu ülkelerden biri Türkiye’dir..

Çok sayıda çay demleme yöntemi bulunuyor.. Çay demleme yöntemi çayın tadın değiştiriyor..

“Peki, en iyi çay nasıl demlenir?”

Türk sofralarının sabah, öğle, akşam öğünlerinde tek vazgeçilmezi çay.. Türkiye’nin 81 ilinde neredeyse her öğünde çay içiliyor.. Ancak yıllardır mutfaklarda harıl harıl demlenen çaylarda büyük bir hata yapıldığı ortaya çıktı..

Buna göre ödüllü bir çay demleme taktiği olan “Önce su, sonra çay” yönteminin, çayı çok daha lezzetli yaptığı belirtildi..

HAŞLAMA YAPMAYA EŞ DEĞER

Çay demlenirken önce çayın ardından kaynamış suyun konulması sık yapılan hata olarak karşımıza çıkıyor.. Çünkü bu sayede çay demlenmiş değil, haşlanmış oluyor..

Eğer önce kaynamış su demliğe dökülür, ardından da çay eklenirse bu sefer demleme işlemi gerçekleşmiş oluyor..

*Çay demlerken alt demlikteki su kaynadıktan sonra üstteki demliğe suyu koyulur..

*Orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı çay ilave edilir..

*Daha sonra alt demliğe soğuk su ilave edip, suyun kaynamasını beklenilir..

*Su kaynarken üst demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvama gelmiş olur..

*10 dakikalık bir bekleme süresinin ardından çay servis edilmeye hazır hale gelir..

SUYUN ÜSTTEN DÖKÜLMESİ GEREKİYOR

Çay demleme konusunda bir diğer pratik nokta ise suyun demliğe eklenme şekli..

Eğer suyu kenardan dökerseniz oksijenin kaybolmasına neden olabilirsiniz.. Ancak suyu yukarıdan döktüğünüz zaman, kaybettiği oksijeni geri kazanır ve çayınız daha lezzetli bir hal alır..

 

DÜNYA CAY KOMİTESİ RAPORU: BİRİNCİYİZ

Dünya Çay Komitesi’nin hazırladığı ‘Dünya Çay Raporu’na göre kişi başına çay tüketiminde Türkiye yılda 3,5 kilogramlık çay tüketimiyle birinci sırada yer alıyor..

Raporda ikinci sırayı kişi başına yıllık 2,4 kilogramlık tüketimle Afganistan alırken üçüncü sırada 2 kilogramlık tüketimle Libya bulunuyor.

Diğer ülkelere kıyasla Türkiye’nin çay tüketiminin fazla olduğunu belirten araştırma görevlisi Gökçen Özüpek, çay tüketiminin tamamen masum olmadığını söyleyerek önemli bilgiler verdi.

https://www.cafemedyam.com/2020/08/04/zeytin-yapragi-cayi-faydalari-nelerdir/

Aşırı çay tüketiminin neden olabileceği sağlık sorunlarına değinen Özüpek:

“Çay tüketiminin tamamen masum olduğunu söyleyemeyiz. Bizim için elzem olan çay tüketim miktarıdır. Aşırı çay tüketimi, içeriğinde bulundurduğu ‘tanenler’ sebebi ile vücutta demirin emilimini engelleyeceğinden anemi (kansızlık) ismini verdiğimiz sağlık problemine sebep olmaktadır.?

Ayrıca içeriğinde bulunan kafein ise, fazla çay tüketimine bağlı olarak tansiyonu yükseltip, bireylerde taşikardiye sebep olabilmektedir. Ayrıca aşırı tüketildiğinde su kaybının oluşmasını da tetiklemektedir”

undefined

Yeşil çayın antikanserojen maddeler bakımından zengin olduğunun altını çizen Gökçen Özüpek:

“Siyah çayın içeriğinde tanen ve kafein fazla miktarda bulunurken, yeşil çayda ise polifenol olarak adlandırılan antikanserojen maddeler yoğunluktadır. Yeşil çay içeriğinde kanser hücreleri için etkili olan polifenolleri bulundurmasına rağmen günde maksimum 5 bardaktan daha fazla içilmemesini belirten yayınlar mevcuttur.

Aşırı tüketiminin tansiyon artışına sebep olduğu bildirilmektedir. Her iki çayda da kafein bulunmaktadır, ancak yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür. Siyah çayın da yeşil çay gibi antioksidan özellikleri vardır, ancak siyah çay daha fazla işlem gördüğü için antioksidan miktarı daha azdır. Siyah çay tüketiminin günde beş çay bardağını geçmemesi önerilmektedir. Bitki çaylarının ise üç bardağı geçmemesi önerilir”

İLGİLİ HABER

www.sozcu.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top