SAĞLIK

Kullanılmış maskelerin filtreleme etkinliği ciddi ölçüde azalıyor…

.

“Aynı maskeyi ikinci defa kullananlar dikkat!”

Koronanavirüsün yeni varyantı Omicron’un hızla yayılmasının ardından uzmanlar, koronavirüs ile birlikte hayatımıza giren maskelerin ikinci defa kullanımının zararları konusunda uyardı..

Tüm dünyada yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi tüm hızıyla devam ederken, uzmanlar pandemiyle birlikte hayatımıza giren maske kullanımına ilişkin önemli uyarılarda bulundu..

Birçok insanın aynı maskeyi birden fazla kullanıyor ancak bu durum kötü sonuçlara yol açıyor..

Maskeyi kullandıkça soluduğunuz nefesle maske nemlenmeye başlıyor. Dolayısı ile kendi boğazınızdaki küçük bir enfeksiyon büyümeye başlıyor. Maskeyle işiniz bittiğinde mutlaka çöpe atılmalı..

“DİREKT ÇÖPE ATILMALI”

Aynı maskenin birden çok kullanımı yapılırsa, büyük tehlikelere yol açacağını söyleyen uzmanlar, tekrar eden kullanımların şu sonuçları doğurabileceğini açıkladı:

Uzun süreli tekrar tekrar kullanılan maskeler üzerinde mikroplar yerleşir. Bu da mikropların gözyaşı kesesi iltihabına yol açmasına neden olabilir..

Deride tıkanıklar olabilir, buna bağlı akne problemleri, kıl dönmesi veya deri enfeksiyonları oluşabilir. Maskeler en fazla 8 saat kullanılmalı. Daha sonra yenisi ile değiştirilmelidir. Maskeyi takmadan önce ellerinizi sabun ile yıkayın veya dezenfektan kullanın. Tek kullanımlık maskeler, işi bittikten sonra direkt olarak çöpe atılmalı ve ortadan kaldırılmalıdır..

Bir virüs yükü haline gelmiş olan bu maskenin, tekrardan kullanılması, yıkanması ve değerlendirilmesi kesinlikle söz konusu değildir..

Özellikle tek kullanımlık maske yıkanır mı dediğimizde, burada belli bir takım riskler ortaya çıkacaktır. Sıcak su veya soğuk su ile temas ettiği zaman maske özelliği kaybolur..

Geçirgen bir durum söz konusu olduğunda, bu maskeyi temizlemiş olsanız bile maske bundan sonraki süreçte sizi veya başka insanları korumayacak duruma gelir. Bu sebepten dolayı tedbirleri daha sıkı ve düzenli bir şekilde almak gerekir..

BİLİM İNSANLARINDAN AYNI MASKEYİ UZUN SÜRE KULLANANLARA KÖTÜ HABER”

Cerrahi maskelerin filtreleme etkisi kullanıldıkça azalıyor!

Koronavirüs pandemisinin başından beri salgından korunmak için  maske  takmanın önemine dair birçok araştırma yapıldı.

Physics of Fluids’te salı günü yayımlanan yeni araştırmada, kullanılmış maskelerin filtreleme etkinliğinin ciddi ölçüde azaldığı gözlemlendi. 

ABD’deki Massachusetts Lowell Üniversitesi ve Kaliforniya Baptist Üniversitesi’nden araştırmacıların katılımıyla hazırlanan çalışmada, kullanılmış maskelerin ufak damlacıkları yeterli şekilde filtreleyemediği tespit edildi.

Araştırmanın yazarlarından Jinxiang Xi, şunları söyledi:

“Kullanılmış ya da yeni olsun, maske takmanın her koşulda daha güvenli olacağını düşünmek gayet doğal. Fakat çalışmamızın sonuçlarına göre, kullanılmış maskeler yalnızca 5 mikrometreden daha büyük damlacıkları filtrelemede başarılı olabiliyor. Öte yandan, 2,5 mikrometrelik parçacıklara karşı etkisiz kalıyor.”

Araştırmacılar, bilgisayar modeli yardımıyla yaygınca kullanılan üç katlı cerrahi maskeleri ve havadaki damlacıkların maske üzerindeki hareketlerini inceledi.

Maske kullanılırken havadaki küçük damlacıkların maskenin tüm yüzeyine yayılmış şekilde bulunduğu gözlemlendi. 

Ayrıca maskenin katmanlarının hava akışını önemli ölçüde etkilediği, her kullanımda etkisinin değiştiği belirtildi.

Bilgisayar modellemesine göre üç katmanlı yeni bir maske damlacıkların yüzde 65’ini filtreleyebiliyorken, kullanılmış maskelerde bu oran yüzde 25’e kadar düşebiliyor.

Araştırmacılara göre maskeler kullanıldıkça üç katmanlı yüzeyin şekli bozulup yıprandığı için filtreleme etkisi azalıyor.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe, New York Post, Daily Mail

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top