Fitch: Kredi notu görünümü negatif!

“Fitch, Türkiye Varlık Fonu ve 13 Türk bankasının kredi notu görünümünü negatife indirdi”

Fitch, makroekonomik, finansal istikrar ve dış finansmana yönelik risklerin devletin Türkiye’nin bankacılık sistemine müdahale etmesi olasılığını artırdığını vurguladı..

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin ülke kredi notu görünümünü “negatif”e indirmesinin ardından Türkiye Varlık Fonu ve 13 Türk bankasının kredi notu görünümünü de aynı şekilde değiştirdi..

Fitch, makroekonomik, finansal istikrar ve dış finansmana yönelik risklerin devletin Türkiye’nin bankacılık sistemine müdahale etmesi olasılığını artırdığını açıkladı..

Fitch, koşulların gerektirdiğinden daha erken faiz indirimi yapılması, TL’deki keskin değer kaybı ve enflasyon artışı nedeniyle ay başında Türkiye’nin kredi notunu teyit etmiş, “durağan” olan kredi notu görünümünü ise “negatif”e indirmişti..

“Fitch, Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 25’e yükseltti”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 17.2’den yüzde 25’e çıkardı…

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun aralık sayısını yayımladı.. Raporda, Türkiye için 2021 yılı büyüme ve enflasyon tahminleri yukarı yönlü revize edildi..

TÜİK’in açıkladığı üçüncü çeyrek verileri sonrası Fitch, Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme tahminini yüzde 9.2’den yüzde 10.5’e çıkardı..

Büyümenin artan enflasyonla bir araya geldiğine işaret eden Fitch, yıllık yüzde 50’ye yaklaşan üretici fiyat artışının oluşturduğu baskılar dikkate alındığında, kasım ayındaki yüzde 21.3’lük tüketici enflasyonunun tepe noktası olmasının muhtemel görünmediğini belirtti..

Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybı ve Türkiye’nin diğer gelişmekte olan piyasalara oranla ithal ürünlere daha fazla bağımlı olmasının enflasyonist baskıları artırdığını vurgulayan Fitch, 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 17.2’den yüzde 25’e çıkardı..

Fitch ayrıca enflasyonun 2022 yılı sonuna kadar yüzde 19 seviyesine düşmeden önce 2022 yılı başlarında tepe yapmasının muhtemel olduğu analizinde bulundu..

Büyüme rakamları, artan enflasyon ve zayıf kurun düşük politika faiz oranlarıyla tutarlı olmadığını ifade eden Fitch, Merkez Bankası’nın gelecek yıl faizi yüzde 17’ye yükselteceği öngörüsünde bulundu.. 

Türkiye ekonomisinin 2022 ve 2023’te yüzde 3.6 ve yüzde 4.5 büyümesini beklediğini belirtti..

“Fitch, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerini düşürdü”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, dünya ekonomisine ilişkin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 6’dan yüzde 5,7’ye çekti..

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 6’dan yüzde 5,7’ye düşürdü..

Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun aralık sayısını yayımladı..

Küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerinin düşürüldüğü raporda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 5,7 ve 2022’de yüzde 4,2 büyümesinin beklendiği kaydedildi.. 

Fitch, eylül ayında açıkladığı tahminlerinde küresel ekonominin 2021’de yüzde 6, 2022’de ise yüzde 4,4 büyüyeceğini öngörmüştü..

Raporda, aşağı yönlü revizyona rağmen küresel ekonominin 2021 yılı büyüme beklentisinin 1973’ten bu yana en hızlı büyüme oranına işaret ettiği belirtilerek, küresel ekonomisinin “stagflasyondan” çok uzakta olduğu ifade edildi..

Geçen yıl boyunca küresel toplam talepteki güçlü toparlanmanın, üretimde eşit bir iyileşme ile karşılanmadığı belirtilen raporda, arz darboğazlarının reel gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) bu yılın üçüncü çeyreğinde beklenenden daha az artmasına, fiyatların ise beklenenden fazla yükselmesine neden olduğu aktarıldı..

ABD ekonomisinin büyüme tahminleri aşağı yönlü revize edildi

Raporda, sanayi üretiminde son dönemde yaşanan tedarik zinciri aksamaları nedeniyle ABD, Almanya ve Japonya gibi ekonomilerin bu yıla ilişkin büyüme tahminlerinin düşürüldüğü kaydedildi..

ABD ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminin yüzde 6,2’den yüzde 5,7’ye çekildiği belirtilen raporda, ülkenin 2022 yılı büyüme beklentisinin ise yüzde 3,9’dan yüzde 3,7’ye düşürüldüğü bildirildi..

Raporda, Avro Bölgesi ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminin de yüzde 5,2’den yüzde 5’e indirildiği, 2022 yılı büyüme tahminin ise değişim göstermeyerek yüzde 4,5 seviyesinde tutulduğu aktarıldı..

Fitch’in raporunda Çin ekonomisinin ise 2021’de yüzde 8 ve 2022’de yüzde 4,8 büyümesinin beklendiği bildirildi..

Enflasyon beklentilerinde artış

Mart ayından bu yana küresel tüketim mallarının fiyatlarındaki keskin artışın özellikle ABD’de sağlanan teşviklerin körüklediği mal talebindeki artışı yansıttığına işaret edilen raporda, mal fiyatlarının 2022’de istikrar kazanmasının beklendiği ifade edildi.

Raporda, enflasyon tahminlerinde yaygın olarak yukarı yönlü revizyonlar yapıldığı belirtilerek, enflasyon baskılarının artması ihtimalinin yükselmesinin merkez bankalarını tedirgin ettiği aktarıldı.

Enflasyonun bir kamu endişesi haline geldiği ve enerji fiyatlarındaki şoklarla daha da güçlendiğine dikkat çekilen açıklamada, enflasyon beklentilerinin arttığı kaydedildi.

Raporda, yüksek enflasyonun politika gerilimlerini artırdığına işaret edilen raporda, “Kovid-19’un Omicron varyantı, büyüme için aşağı yönlü risk oluşturuyor, ancak arzı olumsuz yönde etkileyerek daha fazla fiyat artışına neden olabilir ve merkez bankalarının normalleşmeyi geciktirmesi durumunda risk anlamına gelebilir.” değerlendirmesi yer aldı.

Enflasyon küresel para politikası normalleşmesini hızlandırıyor

Küresel enflasyon şokunun ölçeği ve uzun süredir devam etmesinin çoğu tahminciyi ve merkez bankasını şaşırttığı belirtilen raporda, küresel para politikası normalleşmesinin başlangıcını öne çektiği aktarıldı.

Raporda, enflasyonun küresel para politikası normalleşmesini hızlandırdığı vurgulanarak, ABD Merkez Bankasının (Fed) Eylül 2022’de ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) bu ayın sonunda faiz oranlarını artırmasının beklendiği ifade edildi.

Para politikası tepkilerinin daha farklı hale geldiğine işaret edilen raporda, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz oranlarını 2023’e kadar sabit tutmasının muhtemel olduğu kaydedildi.

ABD dolarının daha da güçlenmesinin beklendiğine dikkat çekilen raporda, daha güçlü bir dolar ve daha zayıf Çin büyümesinin 2022’de emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturabileceği, gelişen piyasa ekonomileri üzerindeki baskıyı artırabileceği ifade edildi.

https://www.cafemedyam.com/2021/12/13/enflasyon-uyarisi-uc-haneyi-gormek-isten-degil/

NE OLMUŞTU?

“ABD’nin S-400 yaptırımlarının etkisi ılımlı kalsa da…”

Fitch: Türkiye bu yıl yüzde 1.1 daralacak. Türk bankacılık sektöründe sorunlu kredi oranlarında kötüleşme olacak. Bankalar, yüksek Türk Lirası faiz ortamına karşı oldukça hassas.

Fitch’e göre, ABD’nin S-400 yaptırımlarının etkisi ılımlı kalsa da yatırımcı algısına etkisi büyük olur!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch:


”Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzelerini teslim alması halinde ABD’nin Türkiye’ye ‘yasaları doğrultusunda’ yaptırım uygulama ihtimali var; yaptırımların doğrudan etkisi hafif kalsa da, Türkiye’ye yönelik yatırımcı algısına büyük etkisi olabilir…”

Fitch gelişmekte olan Avrupa ülkeleri biriminin başında bulunan Paul Gamble:


”Mayıs ayında açıkladığımız; ‘Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 1.1 daralacak’ tahminini değiştirmedik. İkinci çeyrekte ekonominin bir öncekine kıyasla daralmasını öngördük…”

1-) Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik durum Türkiye’nin ihracatındaki cansız büyümenin nedenlerinden biri…

2-) Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervleri kura müdahale için kullanılırsa endişe yaratır. TCMB rezervlerdeki değişimi gecikmeli açıklıyor… 

3-) Kamu bankalarına bu yıl yapılan sermaye enjeksiyonu, devletin kamu bankalarına destek iradesinin yüksek olduğuna işaret ediyor… 

4-) Devletin kamu bankalarını desteklemeye yatkınlığı kamu bankalarında not indirimi ihtimalini azaltıyor… 

5-) 23 Haziran İstanbul seçimi sonrasında uzun bir seçimsiz döneme girilecek. Seçimden sonra hükümetin ekonomik programının uygulamaya konmasını izleyeceğiz… 

6-) Türk hükümetinin reform ajandasına anlamlı ilerleme konusunda ihtiyatlı olmaya devam ediyoruz… Zayıf büyüme…

7-) Türk bankaları dış piyasalardan fonlama sağlamaya devam edebiliyorlar, ancak yabancı algısına bağlı olarak maliyetler artıyor…

😎 Bankacılık sektöründe büyüme zorlu pazar koşullarından dolayı önceki yıllara kıyasla daha zayıf olacak, marjların daralmasını bekliyoruz…

9-) 2010’den bu yana ilk kez kamu bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının yüzde 3’ü aşmasını bekliyoruz.

Sorunlu kredide kötüleşme var

Fitch’in finansal kuruluşlardan sorumlu yöneticisi Lindsey Liddell:

”Türk bankacılık sektöründe 2019’da önceki yıllara göre daha zayıf büyüme bekliyoruz.”
”Türk bankalarındaki mevduatlarda dolarizasyon, döviz mevduatı çıkışı yaşanması halinde bankaların döviz likiditeleri üzerinde baskı yaratabilir.”

”Türk bankacılık sektöründe sorunlu kredi oranlarında kötüleşme öngörüyoruz. Bankalar, yüksek Türk Lirası faiz ortamına karşı oldukça hassas.”

İLGİLİ HABER


http://www.cumhuriyet.com.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.