GÜNDEM

Şili onayladı: Tokyo da eşcinsel birliktelikleri tanımayı planlıyor

.

“Şili Kongresi eşcinsel evliliği onayladı”

Güney Amerika bölgesinde halihazırda Arjantin, Uruguay, Brezilya, Kolombiya ve Ekvator’da eşcinsel evlilik yasal! 

Şili Kongresi, eşcinsellere evlenme hakkı tanıyan yasa tasarısını kabul etti.. Kongrenin hem alt kanadı hem de üst kanadı, dün yapılan oylamayla tasarıyı onayladı..

Görevini Mart 2022’de bırakmaya hazırlanan Devlet Başkanı Sebastián Piñera da tasarıyı destekliyor.. Piñera’nın görev süresi bitmeden tasarıya imza atması bekleniyor..

Şili, 19 Aralık’ta yapılacak seçimlerde devlet başkanını belirlemeye hazırlanıyor.. Seçimde sol görüşlü Gabreiel Boric’le sağ görüşlü Jose Antonio Kast yarışıyor..

Aktivistler, tasarının onaylanmasını muhafazakar Kast’a bir darbe olarak görüyor.

Ülkede eşcinsel çiftler 2015’ten beri Medeni Birliktelik kapsamında kabul ediliyordu. Ancak bu kişiler evlenemiyordu..

Tasarıyla eşcinsel çocuk evlat edinme gibi Medeni Kanun’daki haklar tanınacak. Ayrıca evlilik “bir erkekle bir kadın arasında” olarak değil “iki kişi arasında” şeklinde tanımlanacak..

Sosyal Kalkınma Bakanı Karla Rubilar oylamanın ardından şu açıklamayı yaptı:

“Bugün tarihi bir gün. Ülkemiz eşcinsel evliliği onayladı. Şili, aşkın aşk olduğunu kabul ederek hem adalet hem de eşitlik açısından bir adım daha ileri gitti..”

Eşcinsel evliliğin kabul edilmesini yıllardır beklediğini söyleyen 42 yaşındaki Loa Bascunan adlı Şilili şöyle konuştu:

“Bu, evlenebilmekten çok daha fazlası; eşit olmakla ilgili.”

“Tokyo da eşcinsel birliktelikleri tanımayı hedefliyor

Japonya’nın başkenti Tokyo, eşcinsel çiftlere gelecek yıl izin vermeyi planlıyor..

Vali Yuriko Koike yaptığı açıklamada söz konusu planı gelecek mali yılın sonlarına doğru uygulamaya koymayı düşündüklerini söyledi..

Tokyo’da yeni mali yıl, Mart 2023’te sona eriyor.

Haberi memnuniyetle karşılayan Marriage for All Japan adlı aktivist grup, “birlikteliğin evlilikle aynı yasal haklara sahip olmamasına” dikkat çekti..

Independent Türkçe, Reuters, AP, Guardian, AFP//Derleyen: Uğurcan Yıldız

“ERDOĞAN, ‘EŞCİNSELLERİN DE YASAL GÜVENCE ALTINA ALINMASI ŞART”

“LGBT, yok öyle bir şey, bu ülke millidir, manevidir?”

Erdoğan, 2002 yılında yaptığı açıklamalarda eşcinsel hakları ile ilgili söylemlerinde ‘yasal güvence vaatlerinde’ bulunmuştu..

Erdoğan:

“Bu ülke teröristlerin hakim olduğu bir ülke olmayacak. Buna da asla fırsat vermeyeceğiz. Onun için de gereği neyse bunu yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Artık bu ülke Taksim’deki bir Gezi olayını yaşamayacak ve yaşatmayacaktır. Cudi’de, Gabar’da, teröristleri nasıl oralarda inlerine girdiysek bundan sonra da her yerde aynı şekilde buna devam edeceğiz. LGBT, yok öyle bir şey. Bu ülke millidir, manevidir ve bu değerlerle geleceğe yürümektedir.” 

NE OLMUŞTU?

ERDOĞAN’ 18 YILLIK ‘KOLTUK VE SARAY’ DEĞİŞİMİ

Erdoğan, 2002 yılında yaptığı açıklamalarda eşcinsel hakları ile ilgili söylemlerinde ‘yasal güvence vaatlerinde’ bulunmuştu..

Erdoğan, LGBT+İ haklarıyla ilgili söylemleriyle iktidara gelmesinin ardından nasıl değiştiğini kanıtladı.

Ankara Barosunun, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında nefret söyleminde bulunduğunu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu LGBT haklarıyla ile ilgili Erdoğan 18 yıl yani ilk kez iktidara geldikleri 2002 genel seçimleri öncesinde katıldığı Abbas Güçlü ile Genç Bakış programında “Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün ise Diyanetin açıklamalarına tepki gösteren Ankara Barosu hakkında Erdoğan şu ifadeleri kullandı..

Erdoğan:

”Diyanet İşleri Başkanımız bir açıklama yaptı, bu açıklamasıyla sadece inancının, ilminin, yürüttüğü görevinin gereğini yerine getirmiştir. Söyledikleri de sonuna kadar doğrudur..

Diyanet İşleri Başkanımızın sözleri kendini müslüman olarak tanımlayan kişiler için bağlayıcıdır. Kendini bu sıfatlarla tanımlamayanlar için söz konusu ifadeler sadece görüştün ibarettir..

Ülkemizde eğer İslam adına konuşması gereken birisi varsa, bir kurum varsa Diyanet İşleri Başkanlığı’dır ve buranın Din İşleri Yüksek Kurulu vardır. Diyanet İşleri Başkanımız dini noktada herhangi bir konuda çıkar hutbelerinde, gerek vaazu nasihatlarinde anlatmakla mükelleftir..

Bu Ankara Barosu’nun yetkisinde olan bir konu değildir. Herkes haddini, yerini bilecektir.”

İLGİLİ HABER

gercekgundem

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: