GÜNDEM

Yargıtay Başkanı: Yargı etiği ve yargıda şeffaflık…

.

“Yargıtay Başkanı Akarca: Toplumun temelleri, iyi işleyen bir yargı sistemi ile korunabilir”

“Bütünsel ve sistematik bir şekilde münhasıran temyiz mahkemelerine ilişkin bir hukuki çerçeveye ihtiyaç duyulduğu açıkça ortadadır”

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca:

“Özgürlük, adalet ve toplumsal barış gibi hepimizin üzerine titrediği toplumun temelleri, iyi işleyen bir yargı sistemi ile korunabilir..”

Akarca, Yargıtayda düzenlenen Yargıtayın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Avrupa Birliği-Avrupa Konseyi Ortak Projesi kapsamındaki Temyiz Mahkemelerinin Uluslararası Hukuki Çerçevesi Çalıştayı’nda konuştu..

Çalıştayın sadece Türk yargısına değil, küresel yargıya da önemli katkılar sağlayacağına inandığını dile getiren Akarca, hukukçuların daha fazla bir araya gelerek adalet idealine doğru güvenle ilerlemenin çarelerini araması gerektiğini ifade etti..

Akarca:

“Özgürlük, adalet ve toplumsal barış gibi hepimizin üzerine titrediği toplumun temelleri, iyi işleyen bir yargı sistemi ile korunabilir.. İfa ettiğimiz vazifenin, içinde yaşadığımız toplum için yaşamsal önemi, bizi özverili çalışmaya yönelten en önemli motivasyondur..”

Uluslararası belgelerde, çağdaş toplumun adalete ilişkin beklentilerinin karşılanması konusunda yüksek mahkemelerin açıklık ve duyarlılık göstermelerinin öneminin vurgulandığını aktaran Akarca:

“Bu nedenle yüksek mahkemeler, adaletin genel işleyişine ilişkin en doğru ve zengin bilgilere sahip olup, enisabetli gözlemleri yapabilecek konumdadırlar.. Edindikleri bu bilgileri ve yargının genel işleyişine ilişkin çözüm önerilerini tüm adalet aktörleri ve toplumla paylaşarak, adalet politikalarına katkı sağlamalıdırlar..”

Başkan Akarca, uluslararası alandaki gelişmelerin, yargı sisteminin etkin, verimli ve makul sürede işlev gösterebilmesinin güngeçtikçe artan önemini ortaya koyduğunu vurguladı..

“Temyiz mahkemelerine ilişkin bir hukuki çerçeveye ihtiyaç duyulduğu açıkça ortada”

Akarca, temyiz mahkemelerinin görevinin, sadece verilen kararların hukuka uygunluğunu incelemekle sınırlı olmadığını, hukuki güvenliğin ve öngörülebilirliğin sağlanması, bu yolla gereksiz dava açılmasının veya kanun yoluna başvuruların önlenmesi, adli kalitenin yükseltilmesi, halkın yargıya duyduğu güvenin artırılması gibi görevleride bulunduğunu anlattı..

Temyiz mahkemelerinin modern dünyanın yüklediği sorumlulukları yerine getirebilecek teknik ve fiziki altyapıya sahip olması gerektiğinide belirten Mehmet Akarca, yakın tarihe kadar temyizmahkemelerine özgü uluslararası bir hukuki çerçevenin bulunmadığını kaydetti..

Bu konunun, mahkemeler, yargı sistemi veya adalete ilişkin uluslararası metinlerde farklı yönlerden ele alındığını aktaran Akarca:

“Çeşitli uluslararası metinlerde dağınık şekilde bazı standartlar bulunmakta isede bütünsel ve sistematik bir şekilde münhasıran temyiz mahkemelerine ilişkin bir hukuki çerçeveye ihtiyaç duyulduğu açıkça ortadadır..”

Yargıtay Başkanı Akarca, çalıştayda ele alınacak başlıkların çoğunun, Temyiz Mahkemelerinde Mükemmeliyet İlkeleri Sempozyumu’nun içeriğiyle örtüştüğünü aktardı..

Yargıtayın son yıllarda çok önemli yapısal reformlar gerçekleştirdiğini bildiren Akarca:

“Bu yenilenme ve dünyadaki temyiz mahkemeleri arasında en iyi uygulama örneklerini geliştirme çabası gün geçtikçe ivme kazanarak devam etmektedir..”

“Yargı etiği ve yargıda şeffaflık

Yargıtay tarafından yürütülen reform çalışmalarının, etik, şeffaflık ve adli kalite olmak üzere üç anasütun üzerine inşa edildiğini anlatan Akarca, yargı etiğinin öneminin gün geçtikte daha iyi anlaşıldığını, bu kapsamda 2017’de Yargıtayın yüksek uluslararası standartları yansıtan bir yargıetiği sistemi geliştirdiğini hatırlattı.

Hukukun üstünlüğü ile yargının görevine duyulan saygıyı artırmanın etik değerler ile temel hakların nesiller boyunca anlaşılmasına bağlı olduğunu söyleyen Akarca, bu nedenle Yargıtayın, yargıetiği derslerinin hukuk fakültelerinde yaygınlaştırılmasına öncülük ettiğini dile getirdi..

Mehmet Akarca, yargıda şeffaflık konusunda da Yargıtayın öncülüğünde İstanbul Bildirgesi’nin geliştirildiğini, bunun 2019’da BirleşmişMilletler Ekonomik ve Sosyal Konsey’de kabul edildiğini vurguladı..

Adli kalitenin yükseltilmesi için yapılması gereken en öncelikli işlerden birinin ölçme ve değerlendirme araçlarının uygulanması olduğuna işaret eden Akarca, Yargıtayın topluma sunduğu adlihizmetin kalitesini artırmak amacıyla son yıllarda etkili mahkeme araçlarını geliştirdiğini, şeffaflık ve topluma karşı hesap verebilirlik bakımındanda ilerleme sağlandığını söyledi..

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, gerekçeli kararlarının yazımına ilişkin geliştirme çalışmaları devam eden rehberi de gelecek yılın başından itibaren uygulamaya geçirmeyi planladıklarını bildirdi..

NE OLMUŞTU?

“YENİ YARGITAY BAŞKANI SEÇİLDİ!”

Yeni Yargıtay Başkanı 267 oy ile Mehmet Akarca seçildi!

MEHMET AKARCA KİMDİR?

Mehmet Akarca, Erdoğan ailesine yakın olmasıyla biliniyor.

2015 yılında 5 Cumhuriyet Başsavcısı adayı için teamül yoklaması niteliğinde seçim yapılmış.. O seçimlerde kim kaç oy alırsa alsın, nihai kararı Erdoğan’ın vereceği belirtilmiş ve nihayetinde Erdoğan, Akarca’yı Başsavcı olarak atamıştı.

O dönem, Akarca’yı Erdoğan Ailesi’ne yakın etkili ve yetkili bir iş adamının da desteklediğini anlaşılmıştı…

Sadece Erdoğan Ailesi değil, bizzat eş durumundan Akarca’ya da yakın olan o iş adamı, Sakarya’daki Tank Palet Fabrikasını Katar ile birlikte satın alan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak idi.

Öte yandan, Akarca’nın Ethem Sancak’ın kuzeni Murat Sancak’ın dayısı olarak biliniyor. Akarca, Ethem Sancak’ın eniştesi oluyor.

Akarca, 2018 yılında da, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in oğlunun nikah şahidi olmuştu.

Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Muzaffer Enes Cirit ile Fahriye Hande Akıncı çiftinin bir otelde düzenlenen nikah törenine katılmıştı.

Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın kıydığı nikahta, Erdoğan ile İsmail Kahraman, Binali Yıldırım, Hulusi Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca çiftin nikah şahitliğini yapmıştı.

Öte yandan, Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin ölümüne ilişkin ihmali bulunan üst düzey kamu görevlileri hakkında da soruşturma açarak, 23 sayfalık iddianame hazırlamıştı.

https://www.cafemedyam.com/2020/03/08/bmcyi-nasil-satin-aldim/

NELER YAŞANDI

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün yaş haddinden emekliye ayrılmaları nedeniyle Yargıtay ve Danıştay’da başkanlık seçim heyecanı başladı. Danıştay Genel Kurulu’nda yeni başkanı belirlemek için çarşamba günü seçim yapılması kararı alındı.

Yargıtay’daki seçim ise başladı. 6 isim Yargıtay Başkanlığı için aday olmuştu. Yargıtay’daki seçimin ilk turunda 326 katım oldu. Ancak adaylardan hiçbiri gerekli 197 oyu alamadı. Öğleden sonra ikinci tur seçim yapılacak.

Yargıtay Başkanlığı’nın ilk seçim sonuçları şöyle:

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca: 193 oy

4. Hukuk Dairesi Başkanı Sadık Demircioğlu: 38 oy

19. Hukuk Dairesi Üyesi Abdullah Yaman: 32 oy

19. Hukuk Dairesi Başkanı Mehmet Bülent Selçuk: 22 oy

10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu: 16 oy

17. Hukuk Dairesi Başkanı Şahabettin Sertkaya: 15 oy

5 oy boş atıldı ve 5 oy da geçersiz sayıldı.

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: