GÜNDEM

TBB Başkanı: Barolar Birliği baskı unsuru da olacak!

.

“TBB Başkanı Erinç Sağkan’dan kritik açıklama”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, önemli açıklamalarda bulundu..

Erinç Sağkan:

“Ankara Barosu olarak birçok ihlale karşı durduk. Tıpkı iptal edilen İBB seçimleri gibi. Öte yandan Barolar Birliği baskı unsuru da olacak..

Ben listeleri kendim belirlemedim.. Örneğin Akdeniz Bölgesi kendi içerisinde bir çalışma yaptı. Diğer bölgeler de öyle..

Eşitlerin başkanı olarak görevimi sürdüreceğim..

TBB’nin bundan sonra baskı unsuru olacağını belirtmeliyim..”

Sağkan’ın açıklamaları şu şekilde:

Erinç Sağkan:

“Önceki dönem TBB, insan hakları konusundaki ihlallere suskundu. Çoklu baro olayı da bu konuda bir kırılma oldu..

Önceki dönem başkanı bizzat bu yasayı destekledi. Çoklu baroda 50 üyesi olan bir baronun 4, 21 bin üyesi olan İstanbul Barosu’nun ise sadece 8 delegesi var..

Bu baroların kuruluş süreçlerinde kamu kurumlarındaki avukatlara baskılar yapıldı.. İnsanlar ekonomik olarak açlıkla sınanmaya çalışıldı.. Delegeler üzerinde de baskı oluşturulmaya çalışıldı..

Seçimleri kazanmamız ile ilgili dün itibariyle kamuoyunda çok büyük bir algı ortaya çıktı. Bunu görüyoruz. Türkiye bir Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetilmeye başlandı.. Yargının gerekli görevlerini yerine getiremediği bir süreci yaşamaya başladık..

Sayın Feyzioğlu’nun da yargı eliyle oluşturulan hukuksuzluklara ses çıkarmaması da seçimlerde kaybetmesinde etkili oldu..”

USULSÜZLÜK İDDASI

Erinç Sağkan:

(Baro kuruluşunda usulsüzlük iddiası) Ankara 2 Nolu Baro hakkında kurucular kurulunda bazı isimlerin gerçekten avukat olup olmadıkları konusunda bile bir tartışma var.. Biz bu listeyi gördük.. Bu konuda titizlikle çalışmalarımızı yürüteceğiz. TBB yönetimine gelmemizle birlikte, burada 2 binin üzerinde avukatın olup olmadığı konusunda bir inceleme yapma şansımız olacak..

Çok sayıda baro, çoklu baroya karşı demokratik haklarını kullanıp bir tepki gösterdiler.. Listemizi belirlerken de 22 Haziran ruhunu yansıtan bir çalışma gerçekleştirmeye çalıştık.. Ben listeleri kendim belirlemedim. Örneğin Akdeniz Bölgesi kendi içerisinde bir çalışma yaptı. Diğer bölgeler de öyle..

Öte yandan bölgeler çalışmalarını yaparken, kadın ve erkek adayların sayısıyla ilgili bir kıstas gerçekleştirilmedi. Bu konudaki eleştirileri haklı buluyorum..

 “HAYATTA KALMA YÖNTEMLERİMİZİN TAMAMININ ÖNÜNÜ KAPATTILAR”

Erinç Sağkan:

“Son 8 yılda hukuk fakültesi sayısı ise yüzde 25 oranında arttı. Eğitimin niteliği de düştü. Ekonomik bir kaos da var. Temeli hak savunuculuğu olan meslek maalesef bu felsefeden uzaklaşmaya başladı. Avukatların mesleki sorunlarında 150 bin avukatın örgütlü gücüyle tüm baroların desteğini alarak çok ciddi bir baskı unsuru olacak TBB’yi hayata geçireceğiz. Bizim bu meslek olarak hayatta kalma yöntemlerimizin tamamının önünü kapattılar..

Türkiye çok ağır bir süreçten geçiyor. Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırıldığı, kürsü dokunulmazlığının ortadan kaldırıldığı, AYM’nin kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmadığı, Anayasa’nın 90. mahkemesinin yok hükmünde kaldığı sayısız örnekler sayabileceğim ciddi hak ihlallerinden bahsediyoruz. TBB’nin sadece söylemde değil çok daha etkin şekilde yargı yollarını kullanmak suretiyle ciddi anlamda etkin olacağı bir süreci hayata geçirmek zorundayız. Bu süreç içerisinde bizim vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu TBB yapısı olmalıdır..

Geçtiğimiz 3 yıllık süreç için Ankara Barosu Başkanlığı görevini yürüttüğüm süreçte biz birçok hak ihlaline karşı mücadele içinde bulunduk. Örneğin İBB seçimleri iptal edildiğinde buna karşı YSK’nın tam karşısında bulunan binamıza ‘hukuksuzluğun karşısındayız’ pankartı asmak bile bir duruştur. Tutuklu Yakınları Derneği’nin Kızılay’daki demokratik hak kullanımında bir kadın vatandaşın polis tarafından cinsel taciz noktasında gözaltına alınmasına karşı Ankara Barosu harekete geçip dava açmıştır. Barolar bu anlamda çok önemli meslek örgütleridir. Geçenlerde video ile kayıt alınmasının engellenmesi ile ilgili genelge Danıştay kararıyla iptal edilmişti. Bu genelgeye Ankara ve Antalya Barosu olarak itirazda bulunmuştuk.”

NE OLMUŞTU?

“Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı belli oldu”
Türkiye Barolar Birliği’nin 36. Olağan Genel Kurulu: Yeni başkan Erinç Sağkan

Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı Metin Feyzioğlu’na karşı yarışan Erinç Sağkan oldu..

Türkiye Barolar Birliği (TBB) bugün Avukat Özdemir Özok Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 36. Genel Kurulu ile 9’uncu başkanını seçti.

Ramiz Erinç Sağkan’ın ve iktidara yakınlığı nedeniyle eleştirilen Metin Feyzioğlu’nun aday olduğu seçimde, TBB’nin yeni başkanı Erinç Sağkan oldu..

Seçimdeki bir diğer aday ise Mardin Barosu avukatlarından Medeni Ayhan’dı..

“TBB Başkanlığına seçilen Erinç Sağkan: ‘Bugün itibariyle’ diyerek ilk değişikliği açıkladı”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığına seçilen Erinç Sağkan:

“Bugün itibarıyla artık TBB’nin kapıları tüm avukatlara ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, dışlamadan açık olacaktır.”

TBB’nin, mesleğin ve meslektaşların hak ettiği kazanımları alabilmesi için çalışacağını bildiren Sağkan:

“Bugün itibarıyla artık TBB’nin kapıları tüm avukatlara ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, dışlamadan açık olacaktır. Bugün itibarıyla TBB, yurttaşın sesi, avukatın yanı başında yer alan en güçlü meslek örgütü olacaktır..”

Sağkan, yola çıkarken birliği yönetmeye değil, birlikte yönetmeye talip olduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sebeple tek başına adaylık açıklamasıyla ortaya çıkmadım. Çok sayıda baro başkanımızın, delegemizin ve meslektaşımızın ortak iradesiyle yola çıktık. Bundan sonra 150 bin avukatın, 81 baronun yönettiği bir TBB göreceksiniz..

Eleştirmekten kaçınan değil, eleştiriye açık bir TBB göreceksiniz..

Meslektaşı yerlerde sürüklendiği, müvekkilleriyle özdeşleştirilip tutuklandığı zaman kafasını kuma gömen değil, meslektaşının yanı başında yer alan, haksızlığa, hukuksuzluğa en üst perdeden karşı çıkan bir TBB göreceksiniz..

Artık Türkiye’de hiçbir avukatın biran bile yalnız kalmayacağının garantisini veren, hiçbir yurttaşın ‘Haksızlığa uğradığımda TBB yanımda olmadı’ demeyeceği bir birlik göreceksiniz.”

 ‘ÇOKLU BARO’ YASASINA KARŞI YAPTIĞI EYLEMLE ÖNE ÇIKIYOR

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, baro başkanlarının ‘çoklu baro’ yasasına karşı yaptığı eylemde öne çıkan isimlerdendi..

348 delegenin oy kullandığı seçimde oy verme işlemi saat 9.00’da başlayıp 17.00’ye kadar sürdü..

Seçimler için 9 kabin, 3 sandık kuruldu. Kesin olmayan sonuçlara göre Erinç Sağkan 182 oy alırken, Metin Feyzioğlu’nun oyu 156’da kaldı..

Sağkan’ın listesinde şu isimler yer alıyor:

* Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt

* Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez

* Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun

* Aksaray Barosu Başkanı Ramazan Erhan Toprak

* Kırklareli Barosu Başkanı Turgay Hınız

* Eski Adana Barosu Başkanı Veli Küçük

* Eski Muş Barosu Başkanı Abdulbaki Çelebi

* Şırnak Barosu delegesi Ali Bayram

* Ankara Barosu delegesi İsmail Cumhur Bozkurt

“Barolar Birliği’nde Metin Feyzioğlu devri bitiyor mu?”

Yargı camiasında gözler, Ankara’da gerçekleşen TBB Genel Kurulu’na çevrildi..

Kulislerde konuşulanlar ise, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın Anadolu barolarındaki delegelerde de güçlü olduğu yönünde..

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu bugün Ankara’da başladı..  

Çoklu baro düzenlemesinin gölgesinde gerçekleşen ve iki gün sürecek Genel Kurul’da TBB’nin yeni başkanı seçilecek.. 

Seçimde, mevcut TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan yarışacak..

 

“DELEGE YAPISI DEĞİŞTİRİLDİ” 

Çoklu baro düzenlemesiyle birlikte Genel Kurulu’nda oy hakkı bulunan delege sayısı da düştü..

Seçimlerde eskiden 477 delege oy kullanırken, yeni düzenlemeyle bu sayı 348 olarak belirlendi.. 

Yasadan önce delege sayısı 137 olan, dünyanın en büyük barosu İstanbul Barosu 13 delegeye, 53 olan Ankara Barosu delege sayısı 7’ye, 30 olan İzmir Barosu delege sayısı ise 5’e geriledi.. 

Geride kalan 78 baroya ise 3’er delege seçme hakkı tanındı.. Ayrıca 82 baronun başkanları doğal delege olarak oy kullanırken, görevdeki TBB Başkanı ve eski başkanların da oy kullanabilecek..  

Delege sisteminde yapılan bu değişiklikle ülkenin en büyük baroları olan İstanbul, Ankara, İzmir gibi baroların seçimlerdeki etkisi azaltıldı.. Avukat sayısı düşük olan Anadolu baroları güçlendirilmiş oldu..

“DİVAN SEÇİMİ HAMLESİ” 

Kulislerden edinilen bilgilere göre; Metin Feyzioğlu, Genel Kurul’un ilk gününde divan seçiminin olmamasını istiyordu.. Bunun nedeni olarak da iki divan listesinin oylaması, başkanlık seçiminin yansıması olacağını düşünüyordu. Divan seçimleri için bulduğu formül, Önder Sav’dı.. 

Eski TBB Başkanı Önder Sav’ı ziyaret eden Feyzioğlu, Sav’ın ortak aday olarak Divan Başkanı olmasını istedi. Ancak, Sav bu öneriyi kabul etmedi.. 

Feyzioğlu, divan seçiminin önüne geçmek için başka bir formül buldu ve kendisi liste çıkarmadı, Erinç Sağkan ve ekibinin gösterdiği Divan adayları kabul edildi.. 

“SANDIKTAN KİM ÇIKACAK?”

Bilgi veren kaynaklar, delege yapısının değişmesine rağmen İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere 50’ye yakın baronun Erinç Sağkan’ı ortak aday göstermesine dikkat çekti.. 

Kaynaklar, Sağkan’ın Anadolu barolarındaki delegelerde de güçlü olduğunu kaydetti.. 

Metin Feyzioğlu’nun yarınki seçimlerde liste göstermeyip, seçim yarışına katılmayabileceği ihtimalini hatırlatan kaynaklar, “Yakın zamanda Feyzioğlu ‘ben adayım’ şeklinde net bir açıklama yapmadı. Yarın liste göstermeyebilir” dedi.. 

Peki, seçimlere dair hesaplarda son durum ne? 

Kaynakların verdiği bilgilere göre, yarınki seçimde Feyzioğlu ve Sağkan’ın yarışması durumunda, Sağkan’ın 220’ye karşı 108 oyla kazanacağı görüşündeler. Kaynaklar, bazı delegelerin boş oy kullanacağını belirterek, Feyzioğlu’nun oyunun daha az da çıkabileceğini kaydettiler..

“TBB başkanlığına üçüncü aday Medeni Ayhan oldu”

Metin Feyzioğlu ile Erinç Sağkan’ın aday olduğu genel kurulda, gazeteciler salona alınmadı..

Mardin Barosu’ndan Medeni Ayhan da başkanlığa aday oldu..

“GAZETECİLER GENEL KURUL SALONUNA ALINMADI”

TBB Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen genel kurul girişine kurulan sistemle, avukatlar kartlarını okutarak genel kurul salonuna girdi..

Gazeteciler, salgın tedbirleri gerekçe gösterilerek Genel Kurul salonuna alınmadı. Kongre merkezinde yer alan duyuru panolarında, “Genel Kurul salonu, pandemi önlemleri nedeniyle sadece TBB delegelerine ayrılmıştır. Genel kurul, görüntülü ve sesli olarak kongre merkezimizin pek çok yerinde kurulu sistemler vasıtasıyla takip edilebilecektir” ifadelerine yer verildi..

Basın mensupları, genel kurulu ayrı bir salonda kurulan ekranlardan takip edebilecek. Bu ekranlarda kongre öncesinde Metin Feyzioğlu’nun gazetelere verdiği röportajlar, hakkında çıkan haberler yayınlanırken, Erinç Sağkan, tanıtımını broşürlerinin yer aldığı stantla yapıyor..

“‘ÇOKLU BARO’ DÜZENLEMESİ GÖRÜŞÜLECEK”

Genel kurulda ilk gün, Başkanlık Divanı seçilecek ve geçmiş dönem raporları ile genel kurul gündemi görüşülecek.. Ayrıca tartışmalarla yasalaşan ‘çoklu baro’ düzenlemesinin kaldırılması için de yeni yönetimin kanun taslağı hazırlaması karara bağlanacak.. İkinci gün ise başkanlık seçimi yapılacak, yönetim, disiplin ve denetleme kurulları belirlenecek..

“İSTANBUL 2 NOLU BAROSU İLK KEZ GENEL KURULDA”

‘Çoklu baro’ düzenlemesi sonrası kurulan İstanbul 2 No’lu Barosu da ilk kez genel kurula katılacak. Baro, doğal delege olan baro başkanı ile birlikte 4 delege ile temsil edilecek. Yakın zamanda Ankara’da kurulan Ankara 2 No’lu Barosu ise, ilk genel kurulunu zamanında yapamadığı için genel kurula katılamıyor.

DİVAN BAŞKANI, MUĞLA BAROSU BAŞKANI UZUN OLDU

TBB Genel Kurulu, 348 delegeden 325’inin mevcudiyeti ile açıldı. Divan Kurulu, Erinç Sağkan’ın önergesiyle oybirliğiyle kabul edildi. Divan Başkanlığı’na Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun getirildi.

“FEYZİOĞLU KENDİSİNE YÖNELİK ELEŞTİRİLERİ YANITLADI”

TBB Başkanı ve adayı Metin Feyzioğlu, açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı..

Geçmiş dönem icraatlarını anlatan Feyzioğlu, konuşmasının devamında daha çok avukatlar tarafından eleştirildiği konular hakkında konuştu..

‘Çoklu baro’ düzenleme sürecine ilişkin de konuşan Feyzioğlu, baro başkanlarının Ankara girişinde 27 saat bekletildiği dönemde yanlarına geç gittiği için hatalı olduğunu söyledi..

“BEN DE ÖTEKİLEŞTİRMEDEN NASİBİNİ ALAN BİR MESLEKTAŞINIZIM”

Salonda bulunan delegelerden, ‘beni önyargısız dinleyin’ talebinde bulunan Feyzioğlu:

“Son yıllarda çok büyük bir ötekileştirme sorunu ile karşı karşıyayız. Yapılmak istenen algıların, gerçeğin yerine geçmesidir. Biz avukatı; sorgularız, itiraz ederiz. Çünkü biz daima gerçeği ararız. Ben de ötekileştirmeden nasibini almış bir meslektaşınızım. Bununla, daha çok çözüm odaklı çalışarak, hizmet üreterek, her meslektaşım için ulaşılabilir olarak baş ettim..”

“KHK İLE İHRAÇ EDİLEN HUKUKÇULARA KARŞI GELİŞEN YARGISAL İÇTİHATLARIN KARŞISINDA DURDUK”

Feyzioğlu, hizmet döneminde Türkiye’nin içinden geçtiği zor sürecin satır başlarını da hatırlatmak gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Ankara Barosu Başkanlığı adaylığım sürecinde iken, “konuşanı götürüyorlar” denilen zamanlarda, “yetmez ama evetçi”lerin ortağı olduğu ve bugün hukuk devletinin işleyişine ilişkin sorunların temel kaynağı olan 2010 Anayasa değişikliği referandumunda gövdemizle taşın altına girdik. FETÖ’nün kumpas davalarında en etkili duruşu sergiledik. Kumpasın çökmesine en büyük katkıyı verdik. KHK ile ihraç edilen hukukçuların, baro levhalarına yazılmasına karşı gelişen idari ve yargısal içtihatın karşısında durduk. Neticede Anayasa Mahkemesi, Türkiye Barolar Birliği’nin gerekçelerini kullanarak bireysel başvuruları kabul etti.”

“2018’DEKİ YIKIM PROJESİNİ ÖNLEDİK”

TBB başta olmak üzere barolar için 2018’de bir yıkım projesinin gündeme geldiğini, buna göre Türkiye Barolar Birliği’nin kapatılacağını, baroların ise lağvedileceğini ifade eden Feyzioğlu, bu girişimi yaptıkları mücadeleyle ortadan kaldırdıklarını kaydetti..

Feyzioğlu:

“Bu süreçte bir yandan tüm iletişim kanallarını zorladık, diğer yandan da tarihimizin en büyük mitingini planladık. Hemen öncesinde, dönemin Başbakanı itirazlarımızın duyulduğunu ve projenin kanunlaşma sürecinin söz konusu olmayacağını ifade etti.. Bunu mitingden önce toplantıya davet ettiğim 50’nin üzerindeki Sayın Baro Başkanımıza ifade ettim.. Hazırladığım son derece sert konulma yerine, teşekkür edilmesinin faydalı olacağını söyledim. Sonrasında bazı baro başkanları beni ağır şekilde kınayan, hatta istifaya davet eden açıklamalar yaptılar.”

“ÇOKLU BARO’ ANKARA BAROSU-DİYANET TARTIŞMASIYLA GÜNDEME GELDİ”

TBB Başkanı Feyzioğlu, ‘çoklu baro’ düzenlemesi sürecine ilişkin de konuştu..

Feyzioğlu:

“Çoklu baro olarak anılan değişiklikle ilgili ana muhalefet partisinin Anayasa Mahkemesi’ne verdiği iptal dilekçesinde aynen şöyle denilmektedir: “Dava konusu kanunun hangi koşullarda gündeme geldiği dikkate alındığında bu kanunun kamu yararı amacıyla çıkarılmadığı, iktidar partisinin ve liderinin, baro başkanlarının, özellikle de Ankara Barosu’nun bazı faaliyetlerine tepki olarak gündeme geldiği açıktır. Diyanet İşleri Başkanının açıklamalarına karşı Ankara Barosu tarafından yapılan açıklama, iktidar ile baroları karşı karşıya getirmiş ve Cumhurbaşkanının doğrudan baroları hedef almasının ardından yasa teklifi gelmiştir.” Açıkçası, bu dilekçede de yazıldığı üzere gündemde dahi olmayan çoklu baro düzenlemesi, bu şekilde bir anda gündeme bomba gibi düşmüştür.”

“BARO BAŞKANLARI ANKARA’YA ALINMAZKEN YANLARINA GİTMEDİĞİM İÇİN HATALIYIM”

Feyzioğlu:

“19 Mayıs 2020’de barolarla birlikte açıklama yaptık, bu girişimin durdurularak geri çekilmesini talep ettik.. Diyalog yollarının kapatılmaması gerektiğini ifade ettik. Biz yetkili organlarla tüm İletişim kanallarını zorlarken, bazı baro başkanları Ankara’ya yürüyüş planlamış.. Ankara yürüyüşü bana haber verilmedi. Ankara Barosu üyesi olmam sebebiyle bana sadece SMS ile bu yürüyüş bildirildi. Biz o gün bazı baro başkanlarıyla Anıtkabir ziyaretinde Eskişehir yolu üzerinde baro başkanlarının durdurulduğunu öğrendik..

Hemen oraya hareket ettik; bana yönelik bazı baro başkanları tarafından çok sert tepki olduğunu söylediler. Baro başkanları Eskişehir yolundayken ben yetkili makamlarla görüşmeye gittim. Sabah 04.00’e kadar görüşmelerim sürdü, sabah 10:00’da işim bitti. Oraya gittiğimde bazı baro başkanları beni protesto ettiler. Ama önce baro başkanlarının yanına gitmeliydim. Çok büyük bir hata yaptım. Ama kanaatim o ki; yaşama şansı düşük doğdu.”

“TBB GENEL KURULUNDA BİN 52 KADIN AVUKATTAN DEKLARASYON”

Türkiye Barolar Birliği Olağan Genel Kurulu’nda bin 52 kadın avukat, cinsiyet eşitliğine yönelik deklarasyon yayınladı..

Yayınlanan deklarasyonda kadın avukatlar:

“Başta yönetim kurulu olmak üzere tüm kurul ve merkezlerde kadınların eşit temsili sağlanmalıdır. Meslek örgütümüzde gerçek eşitlik sağlanıncaya dek bu mücadeleyi sürdürecek ve sürecin takipçisi olacağız.” ifadelerine yer verdi..

“ÖZRÜNÜZÜ KABUL EDİYORUM; GÖREVDEN AFFINIZI İSTİYORUM SAYIN BAŞKAN!”

Genel Kurul’da gündem maddeleri kapsamında delegeler söz alarak konuşma yaptı..

Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Metin Feyzioğlu’nun, “Ankara’da bekletilen baro başkanlarının yanına geç gitmem hata oldu” sözlerine tepki gösterdi..

“Eğer Ankara girişinde 27 saat bekletildiğimizde, bize getirilen sular, yemekler alana alınmadığında yanımızda olsaydınız biz de özür dilemenize şahit olmak zorunda kalmazdık” diyen Candemir, şöyle konuştu:

“Sizin o gün geç gelme hatanızı telafi etme şansınız vardı; 4 gün meclis bahçesinde, 2 gün de Kuğulu Park’ta kaldığımızda. Baro başkanlarının Ankara yürüyüşünden habersiz olduğunuzu söylediniz. Baro başkanlarının bulunduğu Whatsapp grubundan ilan edildi. Bu yürüyüşü bilmediğini söylediğinize dair açıklamanız fiili gerçekliğe aykırıdır. Sizin bizden haberiniz yok. Ben özrümüzü kabul ediyorum; bu görevden affınızı istiyorum Sayın Başkan.”

“DURAKOĞLU: BİZ MAJESTELERİNİN BAROLARI OLAMAYIZ”

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ise Feyzioğlu’na ‘çoklu baro’ düzenlemesi üzerinden yüklendi..

Çoklu baro’ düzenlemesi sürecine ilişkin konuşan Durakoğlu:

“Bu değişikliğin ne anlama geldiğini sorgulamayacak mıyız? Bu düzenlemeye karşı Birlik başkanı ‘müzakere heyeti oluşturulacak’ dedi. Müzakere heyeti görüşmeler yaptı; o akşam AKP’den bir yetkili ‘Biz baro başkanlarının görüşünü aldık” dedi. Yarın bu salondan bir değişim yaratarak çıkamazsak; bu mesleğin bütün ruhu çarçur edilmiş olacak. Biz majestelerinin baroları olamayız” diye konuştu..

“TBB BAŞKAN YARDIMCISI: 2017’DEKİ BİRLİK BAŞKANI İLE 2021’DEKİ BİRLİK BAŞKANI AYNI KİŞİ DEĞİL”

TBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbek’in de gündeminde de ‘çoklu baro’ düzenlemesi vardı. Özbek, “İstanbul 1 Nolu Barosu yazan yaka kartını takmam” diyerek şunları söyledi:

“İstanbul’da kurulmuş bir tane baro vardır. O da 1878 yılında kurulan İstanbul Barosu’dur. Baro başkanlarımız çoklu barolara, yandaş hukuk şubelerinin oluşumuna karşı gelecek nesillerin onur duyacağı bir hukuk mücadelesi vermiştir. 2017 yılında göreve geldiğim birlik başkanı ile 2021 yılında görevi bırakırkenki birlik başkanı aynı kişi değil.”

“FEYZİOĞLU, ELEŞTİRİLERİ YANITLADI”

Metin Feyzioğlu, delegelerin eleştirilerine cevap verdi ve ‘çoklu baro’ tepkisine ilişkin şunları söyledi:

“Milletvekilleri kapalı kapılar ardından bir sürü taslak yazabiliyorlar. Baro başkanları, teklif değil, taslak aşamasındayken Meclis’e gitti. 52 bin kişilik barodan 26 bin kişi, 22 bin kişilik bir barodan, 11 bin kişi seçime gidiyor. Aidiyet bağı kopmaya başlamış. Gelin bu demokrasi sorununu çözelim ama çoklu olmaz daha kötü olur deselerdi top taca atılırdı.”

“CUMHURBAŞKANI KORUMALARININ DARP ETTİĞİ AVUKATLA İLGİLİ TÜM YARGI YOLUNU TÜKETTİK”

Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edilen avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun soruşturmasıyla ilgilenmediği eleştirilerini yanıtlayan Feyzioğlu, tüm yargı yolunu denediklerini, sonunda da Türk yargı sistemindeki yolları tükettiklerini söyledi..

Feyzioğlu:

“Dolmabahçe olayı üzerinden polemik yapıldığına inanamıyorum. Sertuğ kardeşimizin evine İstanbul’dan başkan mı gitti yoksa Ankara’dan birlik başkanı mı önce gitti. Yargı konusunda her yola başvurduk. Türk yargı sistemi yolunu tükettik; bundan sonra artık ne yapayım. Bundan sonrası Sertuğ kardeşimin bireysel başvuru yolu açık. Onda da bizden bu konuyla ilgili bir talebi olmadı” dedi.

“AKP’YE GİTTİM; CHP VE SAADET’E DE GİTTİM”

AKP Rize İl Başkanlığı’na yaptığı ziyarette plaket aldığı görüntüler üzerinden eleştirilen Feyzioğlu, AKP’ye neden gittiği hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Rize’ye gittim; AKP binasını ziyaret ettim. 25 dakika önce de CHP binasını ziyaret ettim. Daha sonra da Saadet Partisi’ni ziyaret ettim. Ama basında bir fotoğraf kullanıldı. Arkamda ampul; Feyzioğlu plaket alıyor. Arkamda CHP, Saadet Partisi’nin amblemini de koysalar ya. Neden gittim: Herkes sokakta birbirini kırıyor, sokakta kavga ediyor, huzur bozuluyor, evde, trafikte şiddet oluyor. Bunu engelleyin diye siyasi partilerle görüşmeye gittim.”

“TBB BAŞKANININ MEŞRUİYET SORUNU YOKTUR”

Metin Feyzioğlu, Gebze’de haciz esnasında silahla öldürülen avukat Ersin Arslan’ın duruşmasına neden katılmadığı sorulduğunda, “Ben değil YK üyemiz Filiz hanım gitti” yanıtını verdi..

Avukat Filiz Saraç söz alarak “Sizin gideceğinizi bilseydim ben gitmezdim” dedi.. Saraç’ın sözlerini salonda alkışlandı..

Feyzioğlu ayrıca; Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın meşruiyet sorunu olmadığını, yeni seçilen başkanın da meşruiyet sorunu olmayacağını belirtti.

“TBB SEÇİMLERİNDE ÜÇÜNCÜ ADAY”

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nun 2019-2021 yılları çalışma raporu, bilanço, gelir-giderleri ile denetleme kurulu raporu oy çokluğuyla kabul edildi..

Genel Kurul’da Divan Başkanlığı, TBB Başkanlığı için üçüncü bir başkan adayı olduğunu genel kurula bildirdi. Üçüncü adayın Mardin Barosu’ndan Medeni Ayhan olduğu öğrenildi.

“ÇOKLU BARO’ MADDESİNE GEÇİLDİ: ÖLÜ DOĞDU”

Genel Kurul’da, ‘çoklu baro’ düzenlemesinin kaldırılması için yeni yönetimin kanun taslağı hazırlamasına ilişkin olan gündem maddesine geçildi. Delegeler sırayla gündeme ilişkin söz talebinde bulundu..

İlk söz alan eski İstanbul Barosu Başkanı ve TBB Delegesi Ümit Kocasakal, çoklu baro düzenlemesinin “ölü doğduğunu” söyledi..

SİZE HAKKIM HELAL DEĞİL SAYIN BAŞKAN!

Kocasakal, 2 nolu baroların “baro değil büro olduğunu” ifade ederek:

 “2. Cumhuriyetçiler gibi aynı. Başta kamu avukatlarına baskı yoluyla kurulan bu çoklu baroları asla kabul etmiyorum. Benim en ufak bir hakkım varsa size hakkım helal değil Sayın Başkan” dedi..

ÇOKLU BAROYU KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

İstanbul Barosu Delegesi Filiz Saraç da 1 ve 2 nolu baro ayrımını kabul etmediğini söyleyerek, şu noktalara dikkat çekti:

“TBB’de 4 yönetim kurulu üyesi olarak çoklu baro konusunun gündemde tutulması hususunda önergeler verdik. Çoklu baroyu kabul etmek mümkün değildir.”

Duvar//Müzeyyen Yüce

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top