EKONOMİ

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati!

.

“HAZİNE VE MALİYE BAKANI LÜTFİ ELVAN İSTİFA ETTİ”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Yerine yardımcısı Nureddin Nebati getirildi..

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nde yer alan karara göre görevden affını isteyen Lütfi Elvan’ın yerine Nureddin Nebati Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı..

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti.. Lütfi Elvan’ın yerine, Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığıyla bilinen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati atandı..// cafemedyam
NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu..

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı..

Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora ünvanını aldı..

Tekstil işiyle uğraştı, akaryakıt istasyonu işletmeciliği yaptı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu..

alen MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti üyesi olan Nebati’nin, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, TÜGVA, Önder, Utesav üyelikleri bulunuyor..

Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olduğu dönemde Nureddin Nebati ile İstanbul Süleymaniye’de görüşmesi kulisleri hareketlendirmişti.// cafemedyam

NE OLMUŞTU?

“ERDOĞAN, ALBAYRAK’IN YERİNE LÜTFİ ELVAN’I ATADI!”

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI GÖREVİNE LÜTFİ ELVAN ATANDI

Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla sağlık koşullarını gerekçe göstererek istifa ettiğini duyurmuştu. 

Albayrak’ın istifasının ardından resmi hiçbir kanaldan açıklama yapılmazken iktidara yakın medya da derin bir sessizliğe gömüldü.. 

İstifanın ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu ancak damadı Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin tek kelime bile etmedi..

Akşam saatlerinde de AKP sözcüsü Ömer Çelik, açıklama yaptı..

Konuşmasının genel çerçevesinde Albayrak’ın istifasına yönelik bir açıklama yapmayan Çelik, basın mensuplarının soruları üzerine:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde göreve getirme, görevden alma, istifayı kabul edip etmeme, Cumhurbaşkanlığı makamının takdirindedir. Dolayısıyla bu konuyla ilgili benim bir açıklama yapmam söz konusu değil” dedi. 

Tüm bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan 27 saat sonra konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada:

“Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonunda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir” denildi.

Albayrak’ın istifası sonrası yeni Hazine ve Maliye Bakanı da belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan’ı atadı. Karar Resmi Gazete’de de yayımlandı.

LÜTFİ ELVAN KİMDİR?

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamlamasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nde eğitimine devam etti. 1983 tarihinde lisans eğitimini tamamlayan Lütfi Elvan, ardından İngiltere’de bulunan Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Lütfi Elvan, ikinci yüksek lisansını ise ABD’de bulunan Delaware Üniversitesi’nde ekonomi alanında yaptı.

1989 yılında ise Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışmaya başladı. Burada 1996 yılına kadar uzman yardımcısı olarak çalışan Lütfi Elvan, 1996 yılında ise Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü’nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevine atandı ve bu görevini 2002 yılına kadar sürdürdü. 2002 yılında başladığı Müsteşar Yardımcılığı görevinden Temmuz 2007 tarihinde siyasi kariyerine başlamak için istifa etti.

AKP’ye katılarak siyasete atılan Lütfi Elvan, 2007 seçimlerinde Karaman milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

O dönem AKP Genel Başkanı konumundaki Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olarak görev yapan Lütfi Elvan, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu ve AB Başkanlığı’na seçildi.

MISRA ÖZ’DEN LÜTFİ ELVAN TEPKİSİ…

“İnsanlar öle dursun, nasıl olsa bu bir yerlere bakan olunur!”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Lütfi Elvan’a en sert tepki Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden ailelerden geldi.

Elvan’ın Ulaştırma Bakanlığı yaptığı anımsatılarak, “Hesap vermek bir yana şefinden, müdürüne, Genel Müd. Yardımcısından bakanına hepsi terfi etti” denildi.

Kazada 9 yaşında oğlunu kaybeden Mısra Öz de “İnsanlar öle dursun. Nasıl olsa bu liyakat sistemi ile bir yerlere bakan olunur” diyerek tepkisini dile getirdi.

Lütfi Elvan’ın atanması en sert tepki Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden ailelerden geldi. 

Çorlu Tren Katliamı Aileleri, Elvan’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde ‘yenileme çalışması’ yaptırdığını öne sürdüğü Trakya Demiryolları hattında 25 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek şu tepkiyi gösterdi: 

“2013 – 2015 yılları arasında Ulaştırma Bakanıydı. Sözde yenileme çalışması yaptırdığı Trakya Demiryolları hattında, Çorlu’da 25 canımız katledildi… Hesap vermek bir yana şefinden, müdürüne, Genel Müd. Yardımcısından bakanına (@lutfielvan) hepsi terfi etti.”

Kazada, 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel ve oğlunun babasını kaybeden Mısra Öz ise tepkisi şu sözlerle gösterdi: 

“ İnsanlar öle dursun. Nasıl olsa bu liyakat sistemi ile bir yerlere bakan olunur. Tedbirsizlikten ölür, açlıktan ölür, cinayetten ölür.. Ölür ölür dururuz.

Ulaştırma bakar.

Ekonomi bakar.

Adalet bakar.

Bakan ya isimleri anca öyle bakarlar.

Trene bakar gibi.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: