GENEL

KORONAVİRÜS: COVİD-19

.

İÇİNDEKİLER

“OMİCRON VARYANTININ SEMPTOMLARI …”

“OMİCRON VARYANTINI İLK TESPİT EDEN GÜNEY AFRİKALI DOKTOR ANLATTI: SEMPTOMLAR NE?”

Korona virüsünün Omicron varyantını ilk tespit eden Güney Afrikalı doktor Angelique Coetzee, hastalarının yaşadığı semptomları anlattı..

Dünyayı yeniden alarma geçiren ve birçok ülkeye seyahat kısıtlamalarını geri getiren ‘Omicron’ varyantının semptomlarının ‘sıradışı ama hafif’ olduğu belirtildi..

“5-11 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN KORONAVİRÜS AŞISI …”

“5-11 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN KORONAVİRÜS AŞISI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER”

Gıda ve İlaç İdaresi, 5 ila 11 yaş arası çocuklar için  koronavirüs aşısına izin verdi.. Çocuklar, üç hafta arayla iki kez aşilanacak..

Kararın ardından Amerikan Pediatri Akademisi, FDA’nın küçük çocuklar için aşıya izin vermesinin “teşvik edildiğini” söyledi.

“KORONA VİRÜSÜNE YAKALANAN HASTALAR ÜZERİNDE YAPILAN İNCELEME: YÜZDE 10’UNDA KALP YETMEZLİĞİ BAŞLADI”

“KORONAYA YAKALANAN 500 HASTANIN YÜZDE 10’UNDA KALP YETMEZLİĞİ BAŞLADI”

Dr. Aykut Demirkıran,koronaya yakalanan 500 kişi üzerinde yaptıkları araştırmada hastaların yüzde 10’unda kalp yetmezliği tespit ettiklerini söyledi..

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aykut Demirkıran:

“Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’nde korona virüsüne yakalanan hastalar üzerinde uzmanlar tarafından yapılan incelemede, 500 hastanın yüzde 10’unda yeni başlayan kalp yetmezliği olduğu belirlendi..

“COVID-19: TÜRK AŞISI TURKOVAC”

PROF. DR. AKOVA: TURKOVAC, SİNOVAC KADAR ETKİLİ OLACAKTIR”

Hacettepe Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen yerli aşı Turkovac’ın Faz-3 çalışmalarında bir süre görev yapıp ayrılan Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Akova, daha önce Faz-3 çalışmalarında yer aldığı Sinovac ile Turkovac’ı kıyasladı..

Prof. Dr. Akova, Turkovac’ta Faz-3 çalışmasının şu anda 5 merkezde binin üzerinde gönüllü üzerinde devam ettiğini söyledi..

Akova:

“Şu ana kadar bildiğim kadarıyla Turkovac aşısında herhangi bir yan etkiyle karşılaşılmadı..”

“TÜM VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ TEK DOZ AŞI: AŞI, mRNA TEKNOLOJİSİNE DAYANIYOR”

“İNSANLI TESTLERİ BAŞLADI”

ABD merkezli ilaç firması Gritstone, aynı anda birden fazla varyanta karşı etkili olması beklenen korona virüsü aşısının insanlı deneylerine başladı..

https://www.cafemedyam.com/2021/09/21/tum-varyantlara-karsi-etkili-tek-doz-asi-asi-mrna-teknolojisine-dayaniyor/
“AŞI OLMAYAN İŞÇİLER İÇİN YENİ karar”

Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri ya da işveren tarafından istenebilecek..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığ:

“Bakanlık tarafından işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini covid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren 2 Eylül 2021 tarihli genel yazı 81 il valiliğine gönderildi..

İşverenleri, iş yerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü..

Aynı zamanda işverenler, covid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirecek..

Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin covid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir.. covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır..”

“FAVİPİRAVİR: HEKİMLERİN DE BİLİME İHTİYACI VAR”

FAVİPİRAVİR NEDİR? : FAVİPİRAVİR KİMYASAL BİLEŞİK”

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından bir RNA virüsü olan influenza’ya (grip virüsü) karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır..

Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler,  arenavirüsler,  bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir..

“AB KOMİSYONU TÜRKİYE AŞI SERTİFİKASINI ONAYLADI”

AB komisyonu Türkiye, Kuzey Makedonya ve Ukrayna tarafından verilen aşı sertifikalarının Avrupa Birliği’ne denkliğini kabul eden kararı onayladı..

Avrupa Birliği:

“Bu karar, söz konusu ülkelerin AB sistemine bağlanacağı ve Kuzey Makedonya, Türkiye ve Ukrayna tarafından verilen COVID sertifikalarının yarından itibaren AB’de, AB Dijital COVID Sertifikası ile aynı koşullarda kabul edileceği anlamına geliyor..

İlgili ülkeler kararla birlikte aynı zamanda AB’den kendi ülkelerine düzenlenecek seyahatlerde AB Dijital COVID Sertifikasının bağlayıcılığını da kabul etti..

Bu durum AB’ye veya AB’den diğer ülkelere yönelik güvenli seyahatleri kolaylaştıracaktır..”

Adaletten Sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders:

 “AB Dijital COVID Sertifikasına dayalı sistemi uygulayan ülkelerin listesinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü ve uluslararası standartları belirlediğimizi görmekten memnuniyet duyuyorum..” 

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ‘PCR TESTİ ZORUNLULUĞU’ GENELGESİ”

İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunlululuğu” konulu genelge gönderdi..

ALINAN TEDBİRLER ŞU ŞEKİLDE SIRALANDI:

“AŞIYA KARŞI TEREDDÜT İÇERİSİNDE OLAN KESİMLERE YÖNELİK BİLGİLENDİRME”

 • Aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecek.. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecek..

“KONSER, SİNEMA VE TİYATRO GİBİ FAALİYETLERE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU”

 • 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek.. Bu çerçevede
 • işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek..

“ŞEHİRLERARASI ULAŞIM”

 • Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek..

“HES KODU ÜZERİNDEN PCR TEST KONTROLÜ ZORUNLULUĞU”

 • Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

“SOSYAL MESAFE”

 • Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülüyor. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar, vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.
 • Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
“FAHRETTİN KOCA’DAN ‘KAPANMA İLE ‘3. VE 4. DOZ AÇIKLAMASI”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Türkiye’deki delta varyantı yoğunluğu yüzde 90’ı geçti..”

Varyant yoğunluğunun her geçen gün arttığını belirten Fahrettin Koca, özellikle delta varyantına karşı artış uyarısında bulundu.. 

Bakan Koca:

”Şu an için Türkiye’de delta varyantı yüzde 90’ı geçti.. Delta Plus da giderek artıyor.. Yüksek oranlı değil ama hızlı şekilde artıyor.. Bu varyant değişikliği toplumda bulaşıcılığın yoğunlaştığı anlamına geliyor..” 

Kapanmaya ilişkin soruya yanıt veren Bakan Koca, “Yeni bir kapanma gündemde yok” dedi.

BIONTECH AŞISINDA 3. DOZ GEREKLİ Mİ? “

Koca, 3. ve 4. doz aşılamaya ilişkin de önemli mesajlar verdi..

2. doz Sinovac olanlar için 3. dozun gerekli olduğunu söyleyen Koca, BioNTech içinse henüz 3. doz zorunluluğu olmadığını belirtti..

Fahrettin Koca:

“İlk 2 dozu inaktifse 3. doz gerekiyor. Çünkü 4 ile 6 aydan sonra koruyuculuğun düştüğünü görüyoruz. Eğer yaşlı veya ek hastalığı varsa düşüş daha da belirgin. BioNTech için şu an 3. doza gerek yok. Ama 7-8 ay sonra koryuculuğun azaldığını İsrail’den biliyoruz. Önümüzdeki süreçte, takiple ne zaman gerekip gerekmediğini söylemiş olacağız.”

‘AŞI OLUP VEFAT ETMİŞ KİMSE YOK”

Son dönemde 2 doz aşı olmasına rağmen hastalığa yakalananların sayısında artış olduğu iddiası da gündemde yer alıyor.. Sağlık Bakanı, bu oranın düşük olduğunu söyledi..

Koca“Aşısı tamamlanmış vefat eden kimse yok” dedi.

Bakan Koca, hem BioNTnech hemde Sinovac aşısı teslimatlarında bir sorun yaşanmadığını söyledi..

SPUTNİK V AŞISINDA SON DURUM

Bakan Koca, Haziran ayında ilk teslimatı yapılan Sputnik V aşılarının neden kullanıma alınmadığı hakkında da konuştu. Sağlık Bakanı bu aşının bir ve ikinci doz içeriklerinin farklı olduğunu, ikinci doz aşılar gelmediği için sürecin başlatılmadığını açıkladı..

“YENİ KORONAVİRÜS KARARLARI”

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN YENİ KORONAVİRÜS KARARLARI”

Türkiye’de tüm 15 yaş üstüne ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstüne koronavirüs aşısı hakkı tanımlandı..

PCR pozitifliği sonrası aşı uygulaması ise 3 aydan 1 aya çekildi.. 4’üncü dozlar 3’üncü dozdan 21 gün sonrasına tanımlandı..

https://www.cafemedyam.com/2021/08/16/yeni-koronavirus-kararlari/

https://www.cafemedyam.com/2021/08/16/yeni-koronavirus-kararlari/

“KRONİK HASTALIĞI OLANLARIN BİRİNCİ DERECE YAKIN AKRABALARININ DA AŞI OLMALARI HAYATI ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

KALP HASTALARININ AİLELERİ DE AŞIYI İHMAL ETMEMELİ”

Covid-19 virüsüne karşı henüz yüzde 100 etkili bir ilaç tedavisinin bulanamadığını vurgulayan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur:

“Aşı, şu anda koronavirüs hastalığından korunmada en etkili yöntemdir.. Bu nedenle başta kalp yetmezliği olan hastalar olmak üzere, diyabet, hipertansiyon, diyaliz gerektiren böbrek yetmezliği, KOAH, aktif kanser gibi kronik hastalığı olanların birinci derece yakın akrabalarının da aşı olarak yakınlarını korumaları hayati önem taşımaktadır..”

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN AŞI GEREKLİ Mİ

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN AŞI…

Aşı Komisyonu’nun endişelerine rağmen Almanya’da, 12yaşından büyük çocuk ve gençlere korona aşısı olma imkânı tanınacak..

Ebeveynler ise çocuklarını aşılatıp aşılatmama konusunda kararsız..

ÇOCUK VE ERGENLERİN AŞILANMASINDA SON DURUM NEDİR?”

AB’de BioNTech/Pfizer ve Moderna aşıları, halihazırda 12 ila 17yaş arası çocuk ve gençler için onaylanmış durumda..

Moderna, söz konusu yaş grubundaki deneklerle yapılan klinik çalışmada, aşısının yüzde100 etkinlik gösterdiğini ve iyi tolere edildiğini açıkladı..

Ancak Almanya’da Aşı Daimî Komisyonu (STIKO), 12-17 yaş grubunda olupda sadece “önceden var olan bir hastalık nedeniyle COVID-19’un ciddi seyretme riski altında bulunanlar” için aşı öneriyor..

Bu temkinli tavsiye, Alman siyaseti tarafından paylaşmıyor.. Zira 2 Ağustos’ta, federal eyaletlerin sağlık bakanları, 12yaş ve üzerindeki herkesin aşı olmasına imkân vermeyi kararlaştırdı.. 

Federal SağlıkBakanı Jens Spahn’a göre, bu yaş grubundaki 900binden fazla kişi en az birkez aşılandı ve bu da söz konusu yaş aralığındakilerin yaklaşık beşte birine tekabül ediyor..

https://www.cafemedyam.com/2021/08/09/cocuk-ve-gencler-icin-asi-gerekli-mi/

“DİYARBAKIR ALARM VERİYOR: YOĞUN BAKIM VE SERVİSLER DOLU, HASTA YATIŞI YAPILAMIYOR”

Diyarbakır alarm veriyor: ‘Hiç bu kadar kötü olmamıştı’

Koronavirüs salgınında 4. piki yaşayan Diyarbakır’da, hastaneler ve yoğun bakım servisleri dolarken, olağanüstü yoğunluk nedeniyle gelen hastaların yatışı yapılamıyor..

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Yerlikaya:

“Ameliyatlar durduruldu, neredeyse bütün sağlık hizmetleri durma noktasına geldi.. Diyarbakır alarm veriyor, hiç bukadar kötü olmamıştı..”

Diyarbakır’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında 4. pik yaşanıyor..

Aşılama oranının düşük, vaka sayılarının yüksek olduğu kentte, kamu ve özel hastaneler  dolup taştı..

“ŞİLİ’DE, COVİD-19 AŞILARININ GERÇEK YAŞAM SONUÇLARI AÇIKLANDI”

GERÇEK YAŞAM SONUÇLARI: “SİNOVAC YÜZDE 58, BİONTECH YÜZDE 87 ETKİLİ..”

Şili’de, Covid-19 aşılarının gerçek yaşamsonuçları açıklandı..

Semptomatik vakalara karşı Sinovac aşısı yüzde 58.5, Pfizer/BioNTech aşısı 87.7 koruma sağladı..

  Şili hükümeti, Çin menşeli Sinovac, Pfizer/BioNTech ve Oxford/AstraZeneca aşılarının gerçek yaşamsonuçları açıkladı..

Şubat-temmuz ayları arasında aşı yaptıran milyonlarca kişinin izlendiği araştırmada, Sinovac’ın semptomatik vakalara karşı yüzde58.5 koruma sağladığı kaydedildi.. Pfizer/BioNTech’in yüzde87.7, AstraZeneca’nın ise yüzde68.9 oranında etkili olduğu tespit edildi..

“AŞILILAR DA HASTALIĞI BULAŞTIRIR DEMEK KAHVE DEDİKODUSUDUR…”

PROF. ŞENOL: “AŞILILAR DA HASTALIĞI BULAŞTIRIYOR DEMEK KAHVE DEDİKODUSUDUR, YOK ÖYLE BİR ŞEY”

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol:

“Aşılı hastalandığı zaman da çok kısa sürede hastalığı bertaraf ettiği için, boğazlarındaki virüs yükü çokdüşük oluyor ve semptomları çok olduğunda bile en yakınındakine sadece 1-2 gün bulaştırma riski var.. ‘Aşılılar da bulaştırıyor’ demek kahve dedikodusudur..”

Türkiye’de sıra kendisine gelmiş olmasına rağmen halen aşı yaptırmamış 22milyon insan var..

https://www.cafemedyam.com/2021/07/27/asililar-da-hastaligi-bulastirir-demek-kahve-dedikodusudur/
“BİONTECH AŞISINDA ÜÇÜNCÜ DOZ, SİNOVAC AŞISINDA DÖRDÜNCÜ DOZ VURULMALI MI”

“ARAŞTIRMA: ÜÇÜNCÜ DOZ SİNOVAC AŞISI…”

SİNOVAC AŞISININ ÜÇÜNCÜ DOZU ETKİLİ Mİ?

Türkiye’de kullanılan Sinovac aşısının üçüncü dozu ile ilgili yeni bir araştırma yayımlandı..

Çin’de yapılan araştırmada, ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra üçüncü doz Sinovac’ın aşısını olan kişilerin 28gün içerisinde antikor seviyelerinin 3 ila 5 kat arttığı ortaya çıktı..

Koronavirüsün ortaya çıkan varyantlarının ardından güçlendirici üçüncü doz uygulamaları başlarken Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısının üçüncü dozu ileilgili araştırma yayımlandı..

Çin’de yapılan çalışmada, Sinovac’ın aşısından iki doz olan kişilerin antikor seviyelerinin yaklaşık altıay sonra düştüğü aktarılırken, üçüncü doz aşının ardından antikor seviyesinin yükseldiği belirtildi

https://www.cafemedyam.com/2021/07/27/arastirma-ucuncu-doz-sinovac-asisi/
“COVİD-19: HASTALIĞI AĞIR GEÇİRENLERDE 7 PUANA VARAN IQ KAYBI GÖRÜLDÜ”

COVİD-19, ZEKA DÜZEYİNİ GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ ŞEKİLDE DÜŞÜREBİLİYOR

İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, Covid-19’dan iyileşenlerin bilişsel kabiliyetlerinde önemli düşüş saptandı. Hastalığı ağır geçirenlerde 7 puana varan IQ kaybı görüldü..

  The Lancet dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Covid-19’dan iyileşenlerin bilişsel kabiliyetlerinde önemli düşüş saptandı..

Özellikle hastaneye yatırılıp ventilatöre bağlananlarda gözlenen 7puana varan IQ kaybı, dahaönce felç geçirmiş ve öğrenme güçlüğü bildirenlerde görülenden bile daha büyük bir oran..

BİONTECH VE SİNOVAC AŞILARININ ANTİKOR SEVİYELERİ…

TÜRKİYE’DE UYGULANAN BİONTECH VE SİNOVAC AŞILARININ ANTİKOR SEVİYELERİ ORTAYA ÇIKTI

Türkiye’de kullanılan iki koronavirüs aşısıyla ilgili önemli bir çalışma yayınlandı..

The Lancet dergisinin yer verdiği çalışmaya göre, Hong Kong’da Pfizer-BioNTech aşısı olan sağlıkçalışanlarının antikor seviyesi Sinovac aşısı olanlara göre 10 kat daha yüksek çıktı..

Aralık2019’da Çin’de ortaya çıkan koronavirüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgına karşı aşılama kampanyaları aralıksız sürüyor.. Ortaya çıkan varyantların ardından aşıların etkinliği soru işaretleri oluştururken, Türkiye’de kullanılan iki koronavirüsüaşısıyla ilgili önemli bir çalışma yayınlandı..

KORONAVİRÜS SONRASI DEVAMLI HASTALIK DURUMU

UZUN COVİD’İ SEMPTOM YAŞAYAN ANLATIYOR: “BU AĞRI ÇEKİLECEK GİBİ DEĞİL” 

Koronavirüs sonrası devamlı hastalık durumu Dünya Sağlık Örgütü’nce “Uzun Covid” olarak adlandırılıyor.

Uzun Covid’i bu durumdan muzdarip Aret Mıgırdiçoğlu’na ve Dr. Levent Akyıldız’a sorduk

Koronavirüsün etkileri yalnızca enfekte olunan dönemde değil, iyileştikten sonra da görülebiliyor.. Post-Covid (Covidsonrası) ya da Long-Covid (UzunCovid) adı verilen bu durum salgının son döneminde ön plana çıkan başlıklar arasında yer alıyor.. Hastalığı atlatan bazı kişilerde haftalar ve hatta aylar sonra dahi semptomlar görülebiliyor..  

ÜÇÜNCÜ DOZ İÇİN RANDEVU

50 YAŞ ÜSTÜ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI, ÜÇÜNCÜ DOZ İÇİN RANDEVU ALABİLECEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız, yarından itibaren istedikleri aşı ile üçüncü doz aşılarını olmak üzere randevularını alabileceklerdir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

https://www.cafemedyam.com/2021/06/30/ucuncu-doz-icin-randevu/
‘ÜÇÜNCÜ DOZU AZALAN BAĞIŞIKLIK DEĞİL, YENİ VARYANT BELİRLER’

PFİZER VE MODERNA AŞILARI YILLARCA KORUMA SAĞLAYABİLİR…

ABD’de yapılan bir araştırma, Pfizer ve Moderna aşılarının bağışıklıksüresine dair önemli bir bulguya ulaştı. Araştırmada, bu iki aşının lenfdüğümlerinde oluşturduğu ‘hafıza hücreleri’ incelendi..

  NewYorkTimes gazetesi, ABD’de yapılan bir araştırmaya dayanarak Pfizer ve Moderna aşılarının korona virüsünün mevcut türlerine karşı yıllarca koruma sağlayabileceğini yazdı..

“DELTA VARYANTI NE KADAR TEHLİKELİ?”

“DELTA VARYANTI ÇOCUKLAR İÇİN NE KADAR TEHLİKELİ?”

AŞILAR, VARYANTLAR KARŞISINDA ETKİLİ Mİ?

ABD’de incelenen veriler, Delta varyantı nedeniyle çocukların Covid-19’u daha ağır geçirmediğini ortaya koyuyor..

Delta varyantının daha bulaşıcı olması nedeniyle çocuklarda Covid-19 vakalarının artmasına rağmen, uzmanlar bu varyantın diğerlerine kıyasla çocuk ve gençlerin hastalığı daha ağır geçirmelerine yol açtığına dair güçlü bir kanıt bulunmadığını belirtiyor..

“AŞI KARŞITLIĞI, SALGININ KENDİSİ KADAR VAHİM”

Harvard Üniversitesi James Stevens Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e sorduk..

 • Delta varyantı ne kadar tehlikeli?
 • Aşılar, varyantlar karşısında etkili mi?
 • Aşı karşıtları ne yapmaya çalışıyor, hangi aşı ne kadar güvenli?
 • Maske takmaya devam edilmeli mi?

– *Delta varyantıyla başlayalım istiyorum. Dünyada pek çok ülkede hızla yayılıyor. Birçok ülkedeyse üçüncü dalganın başlamasından endişe duyuyor. Daha yeni Avustralya’da birçok kentte sokağa çıkma yasağı geldi.. 

*Aşı bulundu ama varyantlar bizi bırakmıyor.. Neden?

Harvard Tıp Profesörü Gökhan Hotamışlıgil:

“Birinci sıkıntı enfeksiyonun devam ediyor olması…

KOLOMBİYA, SİNOVAC AŞISININ ETKİNLİĞİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

KOLOMBİYA SAĞLIK BAKANI’NDAN SİNOVAC AŞISI AÇIKLAMASI

Son 24 saatte 614 kişi hayatını kaybetti…

Kolombiya’da koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 614 kişi hayatını kaybetti. Kolombiya Sağlık Bakanı Gomez, Sinovac aşısının etkinliğiyle ilgili açıklamada bulundu.

Kolombiya’da ilk Covid-19 vakası 6 Mart’ta tespit edilmiş, virüse bağlı ilk ölüm ise 22 Mart’ta olmuştu..

“İKİ DOZ SİNOVAC SONRASI BIR DOZ BİONTECH ÖNERİYORUM”

“SİNOVAC OLAN RİSK GRUBUNDAKİLERİN 3. DOZ BİONTECH OLMASINI TAVSİYE EDİYORUM”

Enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi alanında çalışmalar yürüten Prof. Dr. Derya Unutmaz:

“Sinovac olan risk grubundakilerin 3. doz Biontech olmasını tavsiye ediyorum” değerlendirmesini yaptı. 

Prof. Dr. Derya Unutmaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda:

 “Hong Kong’da yapılan bir çalışmada Biontech aşısının Sinovac’a göre çok daha yüksek antikor yaptığı yayınlandı. Gerçi aylardır bildiğimiz, söylediğimiz durumun bir teyidi. Bundan, Sinovac olan risk grubundakilerin 3. doz Biontech olmasını tavsiye ediyorum-bulaştırmayı da önlüyor” ifadesini kullandı. 

SİNOVAC’IN ETKİSİNE İLİŞKİN SONUÇLAR NEDEN AÇIKLANMIYOR?

“SAĞLIK BAKANLIĞI YA VERİLERİ PAYLAŞSIN YA DA SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BİONTECH AŞISI UYGULASIN”

Sağlık çalışanlarının çift doz aşı olmalarının üzerinden 4 ay geçmesine rağmen mevcut durumlarına ilişkin bilgi paylaşılmamasını eleştiren Prof. Dr. Soyhan Bağcı, Çin menşeili aşı ile ilgili soru işaretlerinin giderilmesi gerektiğini savundu.

Türkiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kontrol etmede bilinen en etkili yöntem olan aşılamada vites yükseltti.

Son bir haftada aşılanan kişi sayısı 5 milyonu geçti.

Günlük 2 milyona yakın aşılamayla rekor kırılmasına rağmen belli bir kesimin aşı konusundaki tereddüdü sürüyor.

COVİD AŞISI: KADINLARIN DÜŞÜK YAPMA RİSKİ

COVİD AŞISI: REGL DÜZENİNDE DEĞİŞİKLİK GEÇİCİ BİR YAN ETKİ OLABİLİR

Dr. Male:

“Aşı olan kadınların düşük yapma riskinin yüksek olmadığına dair kapsamlı araştırmalar ve veriler olduğunu vurgulamak isterim.”

Covid aşısı yaptırırken ateş, baş ağrısı, aşı yapılan kolda birkaç günlük ağrı gibi yan etkiler konusunda uyarı da yapılıyor. Ancak bunlar arasında regl düzeninde değişme gibi bir etkiden söz edilmiyor.

Fakat dünyanın farklı bölgelerinden kadınlar, aşı olduktan sonra reglin erken gelmesi veya daha ağır geçmesi gibi bir yan etkiden söz etmeye başladı.

https://www.cafemedyam.com/2021/06/17/covid-asisi-kadinlarin-dusuk-yapma-riski/
DELTA VARYANTI COVİD-19 BELİRTİLERİNİ DEĞİŞTİRDİ

ARTIK ESKİ KLASİK SEMPTOMLAR YOK

Korona virüsünün Delta varyantının yol açtığı hastalık belirtilerinin, ilk virüsten farklı olduğu saptandı.

İngiliz araştırmacılar, aşı olmayanları ve henüz sadece bir doz aşı yaptıranları uyardı.

Korona virüsünün ilk olarak Hindistan’da ortaya çıktığı düşünülen ve tüm dünyaya yayılan Delta varyantının yol açtığı hastalık belirtilerinin, virüsün ilk ortaya çıktığı döneme göre değişiklik gösterdiği tespit edildi..

https://www.cafemedyam.com/2021/06/13/delta-varyanti-covid-19-belirtilerini-degistirdi/
YERLİ AŞI ÇALIŞMALARINDA GÖNÜLLÜ OLARAK AŞI OLMAK İSTEYENLER ARANIYOR

YERLİ AŞI ÇALIŞMASINDA GÖNÜLLÜ OLACAK KİŞİLER…

Türkiye’de bir yandan aşılama devam ederken diğer yandan yerli aşı çalışmaları da sürüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı da insanlar üzerindeki denemelere başlandığını duyurdu.

Bakan Koca, yerli aşı çalışmalarında gönüllü olarak aşı olmak isteyenlere de çağrıda bulundu. Bakan Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Yerli aşımız son aşamada. FAZ 3 insan çalışmasında gönüllü olun, sonuca birlikt9e ulaşalım” ifadelerini kullandı.

G-7 TAAHHÜDÜ: AŞI PAYLAŞIMI

G-7 LİDERLERİNDEN AŞI PAYLAŞIMI TAAHHÜDÜ 

G-7 ülkelerinin liderleri, aşı dozlarını paylaşma ve daha adil bir küresel ekonomi yaratma vaatleriyle İngiltere’de toplandı.

Ülkenin güneybatı ucundaki sahil kasabası St. Ives’daki toplantıda İngiltere Başbakanı BorisJohnson, Corona virüsü salgınının dünyada “kalıcı bir iz” bırakmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi..

Johnson, Carbis Körfezi’nin yeni taranmış kumları üzerinde diğer liderleri karşıladı..

ALMANYA, ‘SEYAHAT UYARISI’NI KALDIRIYOR

ALMANYA’NIN CORONA VİRÜSÜ PANDEMİSİ NEDENİYLE UYGULADIĞI ULUSLARARASI SEYAHAT UYARILARI 1 TEMMUZ TARİHİNDEN İTİBAREN KALKIYOR.

Seyahat uyarısı kararının tam bir yıl önce alındığına dikkat çeken Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas:

“Çok uzun süren bir kapanma sürecinden sonra giderek normalleştiğimiz için seviniyoruz. Bu, seyahatler için de geçerli.”

Bakan Maas, 100 bin kişide görülen haftalık yeni vaka sayısının 200’ün altında olduğu, Türkiye dahil 100 ülkeyi etkileyen riskli bölgelerde turist gezileri için seyahat uyarısının 1 Temmuz’dan itibaren kaldırılacağını bildirirken:

“Yaz aylarıyla birlikte umut ve ileriye yönelik güven Almanya’ya tekrar geri dönüyor. Ancak seyahat uyarısını kaldırmamız, dikkatsizliğe ve kaygısızlığa davet çıkarmak anlamına gelmiyor.”

AŞI İLE KALP KASI İLTİHABI ARASINDA BAĞLANTI OLABİLİR

PFİZER-BİONTECH AŞISINI OLANLAR ARASINDA AZ SAYIDA KİŞİDE KALP KASI İLTİHABI (MİYOKARDİT) GÖRÜLDÜ”

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Pfizer-BioNTech aşısını olanlar arasında az sayıda kişide kalp kası iltihabı (miyokardit) görüldüğü belirtildi.

Pfizer, bu rahatsızlığın yoğun oranda görülmediğini, verilerin normal olduğunu ifade etti.

İsrail’de aşılanan 5 milyondan fazla kişiden 275’inde kalp kası iltihabıyla ilgili şikayetler ortaya çıktığı belirtildi.

‘MEVSİMSEL BİR SALGIN’IN BAŞLANGICI…

ALMAN BİLİM İNSANINDAN COVİD-19 SALGINIYLA İLGİLİ KRİTİK İDDİA: ‘BU BİR GEÇİŞ SÜRECİ’

Alman virolog Christian Drosten:

“Covid-19’un önümüzdeki kış veya sonbahar aylarında mevsimsel bir salgına dönüşeceğini’ öne sürebilirim…”

BİR KİŞİYE İKİ FARKLI COVİD AŞISI YAPILMASI KORUMAYI ARTIRIYOR

Almanya’da yapılan bir araştırmada AstraZeneca ve BioNTech/Pfizer aşılarının kombine edilerek uygulanmasının bağışıklığı daha fazla güçlendirdiği tespit edildi.

Saarland Üniversitesi’nde AstraZeneca ve BioNTech/Pfizer aşılarının kombine edilerek 250 kişi üzerinde yapılan klinik araştırmanın geçici sonuçları açıklandı.

AstraZeneca ve BioNTech/Pfizer aşılarının birer doz halinde kombine edilmesinin, Covid-19’a karşı sadece Pfizer aşısından daha fazla koruma sağladığı tespit edildi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top