EKONOMİ

Vergi Harç Ve Cezalara Zam: Yüzde 36.2!

.

“VERGİ, CEZA VE HARÇLARA BÜYÜK ZAM”

Vergi, ceza ve harçlarda 2022 yılında yapılacak zam belirlendi..

Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre yeniden değerleme oranı yüzde 36.2 olarak belirlendi..

Buna göre yeni yılda Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezaları, ehliyet ve pasaport harçları, yurt dışından getirilen telefonlara uygulanan harçlar yüzde 36.2 oranında zamlanacak..

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeniden değerleme oranınını yüzde 36.2 olarak belirledi..

2022 yılının yanı sıra 2021 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacak oranla trafik cezaları, ehliyet pasaport ücretleri, Motorlu Taşıtlar Vergisi, yurt dışından getirilen telefonlara uygulanan harç başta olmak üzere pek çok vergi ve harç yüzde 36.2 oranında zamlanacak..

Cumhurbaşkanı’nın oranı değiştirme yetkisi bulunuyordu

Geçen yıl yüzde 9.11 oranında zamlanan yeniden değerleme oranındaki yüzde 36.2 artış, 2002 yılından bu yana yapılan en yüksek rakam olarak dikkat çekti..

TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 18.4, 2022 yılı için yılı için enflasyon beklentisi de yüzde 11.8 olmuştu.. Yeniden değerleme oranına yapılan yüklü artışın ardından gözler asgari ücret görüşmelerine ve yapılacak zamma çevrildi..

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde:

 “Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre, yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup, bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir. Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2021 yılı için % 36,20 (otuz altı virgül yirmi) olarak tespit edilmiştir. Bu oran, aynı zamanda 2021 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacaktır” denildi..

“FAİK ÖZTRAK’TAN YÜZDE 36 ZAM TEPKİSİ: MİLLETE ZULÜMDÜR”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, vergi, resim, harç ve değerli evrak bedellerine yüzde 36 oranında zam gelmesine tepki gösterdi..

NE OLMUŞTU?

VERGİ VE HARÇLARA YÜZDE 9.11 ZAM GELİYOR

Bazı vergiler ile harç ve cezalarda yapılan yıllık artışta referans olarak kullanılan 2021 yılı yeniden değerleme oranı belli oldu.

Vergi Usul Kanunu’na göre her yıl ekim ayında 12 aylık ortalama üretici fiyat artışına göre belirlenen yeniden değerleme oranı TÜİK verileri uyarınca bu yıl yüzde 9.11 oldu.

Böylece, 2021 yılında vergi harç ve cezalara yüzde 9.11 oranında zam gelmesi bekleniyor ancak uygulanacak rakamların Cumhurbaşkanı kararı ile değişebilecek ve Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra 1 Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe girecek.

Trafik cezaları, cep telefonu, pasaport, ehliyet vb. harçlara 2021 yılında yüzde 9.11 oranında zam gelecek.

50 YAŞ ÜSTÜ VE 25 YAŞ ALTI YURTTAŞLARA KÖTÜ HABER

İktidarın hazırladığı, TBMM gündemindeki “İstihdam Paketi”ni yetersiz ve eksik bulan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu:

“Bundan sonra işe girecekler özellikle 50 yaş üstü ve 25 yaş altındakilerin kıdem tazminatı alması, sosyal güvenlik hakkı ve emeklilik çok zorlaşıyor. Bir işi iki kişinin üstlenmesi gibi konular getiriyor.”

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek torba yasa teklifi ile özellikle 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için sözleşmeli çalışmanın önünü açılıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu

“TL’NİN DEĞERİ BU YÜZDEN DÜŞÜYOR”

Bülent Kuşoğlu:

“Nasıl dili olan yurt dışında çalışmaya gayret ediyor, parası olan da yurt dışına parasını götürmeye çalışıyor. Servet affı gibi vergisiz aflardan bile yararlanmıyor. Bu iktidarın bu anlayışı devam ettiği sürece Türkiye’nin ayağa kalkması bu ekonomik krizi aşması mümkün değil. Bundan dolayı Türk lirasının değeri düşüyor, her geçen gün daha fazla işsizimiz var.”

“İSTİHDAM AÇISINDAN SIKINTILI MADDELER VAR”

Bülent Kuşoğlu:

“Meclis’te bu hafta görüşülecek olan bir kanun teklifi var. İki hafta önce Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi AKP oylarıyla. İstihdam açısından çok sıkıntılı maddeler var. Bundan sonra işe girecekler özellikle 50 yaş üstü ve 25 yaş altındakilerin kıdem tazminatı alması, sosyal güvenlik hakkı ve emeklilik çok zorlaşıyor. Bir işi iki kişinin üstlenmesi gibi konular getiriyor.”

“SERVET AFFI GETİRİLİYOR”

Bülent Kuşoğlu:

“Bunların yanında bir tane daha madde var. Teklifin 22. maddesiyle servet affı getiriliyor. İktidar, ‘yurt dışında para, altın, döviz, hisse senedi neyiniz varsa getirin, hiçbir şekilde ben hesap sormayacağım, vergi almayacağım’ diyor. Bu ilk defa gelmiyor, 6’ncı defadır getiriyorlar. 2021’in Haziran’ına kadar geçerli. Buna rağmen, kimse parasını yurt dışından vergisiz olmasına rağmen getirmiyor tam tersine götürüyor.”

“PARASINI YURT DIŞINA KAÇIRAN ZENGİNLER VAR”

Bülent Kuşoğlu:

“New World Wealth’in araştırmalarına göre özellikle 2016-2019 arasında 17 bin küsur milyon ve üzerindeki hesap Türkiye’den yurtdışına çıkmış. Türkiye kadar para kaçışının olduğu bir ülke yok. Bir taraftan ‘yurtdışından paranızı getirin vergi almayacağım’ diyen bir iktidar var bir taraftan da parasını yurtdışına kaçıran zenginler var. Böyle garip bir durum yaşıyoruz.”

“ÇOĞU BU İKTİDAR ZAMANINDA ZENGİN OLAN KİŞİLER”

Bülent Kuşoğlu:

“Parasını kaçıranların çoğu da aslında bu iktidar zamanında zengin olan kişiler. Bu iktidara, bu dönemde zengin oldukları halde güvenmeyen insanlar. Bu iktidarın ortaya koyduğu o kadar çok adaletsizlik, hukuksuzluk, demokrasi dışı davranış var ki kimse güvenmiyor. Onun için parası olan yurtdışına kaçırıyor.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: