BİLİM & TEKNOLOJİ

Bilimsel araştırma: Tüm kedilerde psikopatlık var!

.

“BİLİMSEL ARAŞTIRMA ORTAYA KOYDU: TÜM KEDİLERDE PSİKOPATLIK VAR”

Araştırmacılar kedilerdeki psikopati seviyesini test etmek için yeni bir model geliştirdi..

Kediniz psikopat mı?

Bu soru, kedinizin davranış alışkanlıklarına bağlı olarak daha önce birkaç kez aklınızdan geçmiş olabilir..

Fakat sevimli pofuduk yaratığınızın psikopatik eğilimler taşımasına kesinlikle ihtimal vermeyerek bu soruyu önemsememiş olabilirsiniz..

Eh, görünüşe bakılırsa bu mümkünmüş.. En azından Liverpool Üniversitesi ve Liverpool John Moores Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının son araştırmalarında öne sürdüğü şey bu..

2 bin 42 kedi sahibini içeren çalışma, kedilerde psikopatiyi ölçebilmek için geliştirilen ilk aracı ortaya koyuyor..

CAT-Tri+ adı verilen testte 46 ifade var ve sahiplerin bunların her birinin kedilerini ne kadar iyi tanımladığını değerlendirmesi gerekiyor..

*Kedim avını hemen öldürmek yerine eziyet ediyor,

*Kedim belirgin bir sebep olmadan yüksek sesler çıkarıyor (örneğin miyavlar, ulumalar)

*Kedim çok telaşlı (örneğin bir anda ‘aşırı hızlanıyor’ ve koordinasyonunu kaybediyor)”..

Diğer ifadeler arasındaysa kedinizin yüksek yerlerde oturup oturmadığı, mahalle kedileri üzerinde “egemenlik kurup kurmadığı” ve insanlara veya hayvanlara saldırırken mırlayıp mırlamadığı soruluyor..

Tüm cevaplar 5 puanlık bir ölçekle değerlendiriliyor.. Araştırmacılar çalışmayı kediler ve sahipleri arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla yürüttü..

Baş araştırmacı Rebecca Evans şunları söyledi:

“Çalışmamızda evcil kedilerdeki psikopati için bir anket ölçüsü geliştirdik..

Anket, sahiplerin kedilerinin davranışları hakkında üçlü psikopati modeli (cüretkarlık, kötülük, disinhibisyon) bağlamında verdiği örnekler kullanılarak geliştirildi..

Son ankette kedi psikopatisinin 5 faktörü ölçülüyor: cüretkarlık, kötülük, disinhibisyon, evcil hayvanlara düşmanlık ve insanlara düşmanlık..”

Evans, kedi-sahip ilişkisi açısından, sahiplerin kötü ve cüretkar kedilerle daha düşük kalitede bir ilişkiye sahip olduğunu bildirdiğini fakat çekingen ve evcil hayvan dostu olmayan kedilerle daha yüksek kaliteli bir ilişkiye sahip olduğunu bildirdiğini açıkladı.

“Herhangi bir kişilik özelliği gibi psikopatinin de sürekliliğe dayandığına, bazı kedilerin diğerinden daha yüksek puan alacağına inanıyoruz..

Tüm kedilerde bir psikopati unsuru olması muhtemel, çünkü psikopati bir zamanlar ataları için kaynak edinme (örneğin, yiyecek, bölge, çiftleşme fırsatları) açısından kullanılabilirdi..”

Evans, Cat-Tri+ ölçeğinde özellikle yüksek puan alan kedilere büyük kedi ağaçları ve uzun tırmalama direklerine yatırım yapmak gibi yollarla yardım edilebileceğini söyledi..

© The Independent// Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk//Olivia Petter

“SICAKTA KEDİLERE DİKKAT”
“BU HAVALARDA EVDE BİRKAÇ YERDE SU KABI OLMALI”

Yazın en sıcak günlerinde bile yanımıza kıvrılmaya çalışıyorlar.. Peki bu kediler hiç mi sıcaktan bunalmaz..?

Sıcaktan patladığımız dönemlere girdik.. Oturduğum yerde terliyorum.. Camdan rüzgâr gelince ürküyorum, olurda üşütürüm, zaten korona var diye durduk yere paniğe kapılıyorum..

Tamda böyle durumlar yaşarken sıcaktan mayışıp biraz uzanayım dediğim an kediler yanımda bitiyor..O tüylü tüylü sıcacık kürkleriyle bana yapışıyorlar..

İnsan “Bu kediler hiç mi sıcaktan bunalmaz” diye düşünüyor..

Açıkçası bildiğim bir konu değildi; ancak ufak bir araştırma yaptığımda kedilerin sıcaktan bizler kadar etkilenmeselerde, nadirde olsa sıcak çarpması yaşayabileceklerini öğrendim.. Üstelik bu durum kimi zaman ciddi seyredebilen bir hadiseymiş..

Hatta İran kedileri gibi basık burunlu hayvanların, obez kedilerin, solunum veya kardiyovasküler hastalıklar yaşayanların, nörolojik sorunları olanların, ileri yaştakilerin, kalın ve uzun tüylü cinslerin sıcak çarpması riskinin diğer kedilere oranla daha fazla olduğu belirtiliyor..

Kedilerde sıcak çarpması belirtileri:

 • Kusma,
 • uyku sürelerinde belirgin artış,
 • uyuşukluk,
 • dilde ve ağızda kırmızılık,
 • kalp atışlarında artış,
 • idrar miktarında azalma,
 • kas seğirmeleri,
 • salya akıtma,
 • huzursuzluk,
 • sersemlik,
 • nefes almakta zorlanma ve
 • rektal sıcaklığın 40derecenin üzerine çıkması şeklinde sıralanıyor..

SUSUZ KALMIŞ OLABİLİR!”

Kedilerin sularını asla boşlamamak gerekiyor..

İnsanlar genelde az içtiklerini düşünerek yenilemeyi es geçebiliyor. Ancak özellikle yaz aylarında su daha hızlı buharlaşacağından çok dikkatli olmak gerekiyor..

Tatilde olan arkadaşların kedilerine bakarkende mamadan çok sularının bittiğini fark ediyorum.. Evden kısa süreliğine ayrılırken bile sularını kontrol etmek ve yenilemek gerekiyor..

Bu havalarda evin çeşitli yerlerinde birkaç kâse soğuk su bulundurmak kedilerin rahatlığı açısından faydalı..Kâseleri güneş ışığından uzak duracakları yerlere koymak da önemli..

Diğer yandan dehidrasyon sadece yaz aylarına mahsus bir sorun değil.. Her mevsim kedilerimizin sıvı alımına dikkat etmekte fayda var.. Kuru mamanın yanı sıra yaş mama vermek de bu açıdan önemli..

Aşırı derecede nefes nefese kalma, hızlı kalp atışı ile beraber kedinizin tuvalet kabında daha az idrar fark ederseniz kediniz susuz kalmış olabilir..

Tabii bu gibi durumlarda veterinere götürmek en doğru karar olur. Bu sıcak günlerde, evi serin tutmaya çalışmak gerekiyor. Evden çıkacak ve klimayı ya da pencereleri kapatmak zorunda kalacaksanız perdeleri de kapatmayı ihmal etmeyin.

https://www.cafemedyam.com/2021/05/01/nasil-bir-kedi-sahibisiniz-testi/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet// Deniz Yavaşoğulları

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top