GÜNDEM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İstanbul’a yeni taksi önerisi 11. kez reddedildi!

,

“İBB’NİN TAKSİ TEKLİFİ 11. KEZ REDDEDİLDİ!”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İstanbul’a 5 bin yeni taksi önerisi, UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 11. kez reddedildi..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin (İBB) İstanbul’a yeni 5 bin taksi plakası teklifi bugün 11. kez Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısına geldi.. Toplantıda yapılan oylamada teklif 11. kez reddedildi..

Bir yılı aşkın bir süredir yeni taksi projesini hayata geçirmek isteyen İBB, proje kapsamında kent genelinde hizmet veren 17 bin taksi sayısının artırılmasını, ilk etapta 5 bin yeni taksi plakasının İBB tarafından kiraya verilmesini hedefliyor..

Ancak bu projenin uygulanabilmesi için UKOME’de oylanarak kabul edilmesi gerekiyor..

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB’nin, UKOME’ye sunduğu taksi teklifinin 11. kez reddedildiğini duyurdu..

“ONGUN: KASITLI OLARAK ÜYE DAĞILIMI DEĞİŞTİRİLMİŞ…”

Ongun:

“Kaliteli ve yeni taksi talebi, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 11. kez reddedilmiştir. İstanbulluların bilgisine..”

NE OLMUŞTU?

“İBB’NİN 1000 YENİ TAKSİ PLAKASI TEKLİFİ OY ÇOKLUĞU İLE REDDEDİLDİ”

“İBB’NİN TAKSİ TEKLİFİ REDDEDİLDİ!”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında 1000 yeni taksi plakası teklifi 9. kez oy çokluğu ile reddedildi..

İBB UKOME toplantısı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar’ın başkanlığında 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde yapıldı..

Toplantıda, ihtiyaç kapsamında ihdas edilmesi planlanan 5 bin yeni taksiden ilk etapta 1000 adedinin arz edilmesi teklifi gündeme geldi..

Bu konuda konuşan İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, taksilerdeki doluluk oranının son dönemde yüzde 80-90’lara çıktığını belirtti.

Toplu ulaşım kullanımının salgından önce günlük 7,5 milyon yolcu olduğunu ifade eden Demir, okulların açılması ve insanların tatilden dönmesine rağmen toplu ulaşım kullanımının şu anda günlük 6 milyon civarında olduğunu ve yüzde 20’lik bir düşüş yaşandığını ifade etti. Dijitalleşmenin tek başına çözüm olmadığını savunan Demir, tüm araştırmaların taksi sayısının yetersiz olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

9. KEZ REDDEDİLDİ

Yapılan tartışmaların ardından 1000 yeni taksi teklifi bir kez daha reddedildi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İBB’nin, UKOME’ye sunduğu 1000 yeni taksi teklifinin 9. kez reddedildiğini duyurdu..

Ongun, şu ifadeleri kullandı:

“Kaliteli ve yeni taksi talebi, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 9. kez reddedilmiştir. İstanbulluların bilgisine.”

“Her ne kadar oylamaya yansımasa da, İstanbul’daki taksi sorunu artık Bakanlık yetkilileri tarafından da kabul ediliyor. İstanbul Liman Başkanı’mızın bu sözleri, sorunun sadece bir parçası olsa da son derece önemli” 

“ELEKTRİKLİ SCOOTERLARIN PARK YASAK ALANLARI BELİRLENMESİ TEKLİFİ”

İBB Ulaşım Planlama Şube Müdürü Emel Günay, elektrikli scooter park yasak alanlarının belirlenmesi teklifini sundu.

Teklifi okuyan Günay, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığına ait binaların 100 metre mesafe içerisinde, askeri, güvenlik ve yasak bölgelere giriş ve çıkışlarına 20 metre, askeri güvenlik ve yasak bölgeleri sınırlarına beton duvar, tel örgü ve benzeri yerlere 10 metre mesafe içerisinde, emniyet birimlerine ait binalar, diplomatik temsilciliklere ait binalar ve cezaevlerinin girişi ve çıkışlarına 20 metre mesafe içerisinde, tramvay hatlarına 2,5 metre mesafe içerisinde, metro istasyonlarının girişlerine 5 metre mesafe içerisinde, saray ve kasırların duvarlarına, tarihi surlar ve kapılara, sağlık kurumlarının giriş çıkışlarına, okul giriş çıkışlarına, itfaiye binalarının giriş çıkışlarına, kamu binalarının giriş çıkışlarına, yaya geçitlerine, engelli rampalarına, engelli yolları üzerine, toplu taşıma duraklarına ve yangın musluklarına elektrikli scooter parklanması yasaktır.”

Ayrıca scooterların tramvay ile metrobüs yollarına girmesinin yasaklanması teklifi de gündeme geldi..

Elektrikli scooter park yasak alanlarının belirlenmesi teklifi, toplantıda oy birliği ile kabul edildi.

“DENİZ TAKSİNİN AÇILIŞ ÜCRETİ 100 LİRA OLARAK BELİRLENDİ”

Toplantıda deniz taksi ücretlerinin belirlenmesi teklifi konuşuldu..

Toplum Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün sunduğu teklifte, Şehir Hatları için açılış ve ilk mil için 100 lira, 1-4 mil arası mil başına 75 lira, 4-8 mil arası mil başına 60 lira, 8 mil sonra mil başı 48 lira istendi..

Mavi Marmara, Turyol ve YUPİ Deniz Taksi’nin işleteceği taksiler de bu ücret tarifesini kullanacak..

Teklif, oy çokluğuyla kabul edildi.

Toplantıda ayrıca tsunami tahliye yollarının işaretlenmesi, tahliye yollarına yönlendirici tabelaların yerleştirilmesi ve tsunami acil durum bilgilendirme panolarının tesisi projesi teklifi de kabul edildi..

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, 81 İL VALİLİĞİNE TAKSİ GENELGESİ GÖNDERDİ”

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine Taksi Denetimleri genelgesi gönderildi.. Buna göre, ticari taksi denetimleri arttırılacak, şehirler arası otobüslerdeki gibi ticari taksilerde de sivil personel, denetim gerçekleştirecek..

Genelgede, son dönemde özellikle büyükşehirler başta olmak üzere bazı taksi şoförlerinin kısa mesafe veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığına ilişkin şikayetlerin artığına dikkat çekildi..

Genelgede bu durumun taksi şoförleri ile yolcular arasındaki tartışmaları ve asayişe müessir olayları arttırabileceği, ticari taksilerde seyahat eden/etmek isteyen vatandaşlar ile turistler arasında mağduriyetlere neden olabileceği vurgulandı..

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN TAKSİ GENELGESİ

Bu mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yapılacak denetimler şu şekilde sıralandı:

– *Taksilerde kısa mesafe/trafik yoğunluğu gibi nedenlerle yolcunun alınmamasına ilişkin şikayet/müraacatlar ile konunun denetimlerde resen tespiti halinde güvenlik birimleri yolcunun mağduriyetini giderecek..

– *Taksiye bindirilecek, yolcuyu almamakta ısrar eden taksi şoförleri hakkında ilgili oda ve belediye ile koordinasyon dahilinde gerekli yasal işlem (trafikten men dahil) yapılacak..

– *Ticari taksi denetimleri artırılarak şehirler arası otobüslerde uygulanan sivil personel denetimleri ticari taksiler için de uygulanacak..

– *Taksi yolcularının yaşadıkları mağduriyetler hakkında şikayetlerini ulaştırabilecekleri mecralar (belediyeler, esnaf odası vb.) ile ilgili iletişim bilgileri kamuoyu ile paylaşılacak..

“İBB’DEN 9’UNCU KEZ UKOME’YE TAKSİ TEKLİFİ!”

İBB’nin daha önce taksi sayısını arttırmak amaçlı sunduğu teklif, 9’ncu kez UKOME toplantısına sunulacak..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 8 kez reddedilen İstanbul’da taksi sayısının artırılmasına ilişkin teklifinin 9. kez UKOME toplantısına sunulacağı açıklandı..

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından “İstanbul taksi için el kaldırıyor” sloganıyla bir video paylaştı. Videoda, İstanbul’daki yetersiz taksi sorunu yer alırken UKOME toplantısında yeni taksi modelinin de 9. kez sunulacağına yer veriliyor.. 

1990’dan beri aynı sayıda olan taksilerin artık yetersiz kaldığı belirtilirken Yetersiz taksi sayısından, İstanbullunun eli havada” ifadeleri kullanıldı..

https://twitter.com/ekrem_imamoglu/status/1441711933309083654?s=19
“BAKANLIK: TAKSİLERİN SORUMLULUĞU İBB’DEDİR”

“İMAMOĞLU ‘TANE TANE’ ANLATTI: İSTANBUL’UN NEDEN TAKSİ İHTİYACI VAR?”

“İBB İLE TAKSİCİLER BİR KEZ DAHA KARŞI KARŞIYA…”

TARAFLAR NE DİYOR?

“İstanbul Havalimanı yolcuları için uygulanan taksimetre ücret tarifelerinin denetime her zaman açık olduğunu vurguluyoruz”

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM), daha önce belirlenen UKOME şartlarını yerine getirmemeleri nedeniyle, 397 havaalanı taksisinin güzergah kullanım izin belgelerini askıya aldı..

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), belirlenen şartları uygulamadığı gerekçesiyle 397 taksinin güzergah kullanım izin belgelerini askıya aldı..

İBB’nin ‘iTaksi’ platformuna dahil olunması için ortaya koyduğu bu dayatma ile taksilerin ruhsatına el koyma girişimini reddediyoruz..

Taksici esnafı olarak haksız yere bazı ithamlara maruz kaldık. Aynı istikamete giden iki takside farklı ücret tarifesi uyguladığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmıyor..

Taksimetre üretici firmaları sertifikasyonu, taksimetre standartları kalibrasyon ve mühürleme işlemleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirleniyor ve denetleniyor..

Bu sürecin dışında taksimetrelere herhangi bir müdahalede bulunulması söz konusu değildir.. Kamuoyu bu tür haberlerle yanlış bilgilendirilmektedir.. Haberde yer alan iddiaları kabul etmediğimizin altını özellikle çizmek isteriz.. İddia sahiplerini bu açıklamalarını, bu iddialarını ispat etmeye davet ediyor, İstanbul Havalimanı yolcuları için uygulanan taksimetre ücret tarifelerinin denetime her zaman açık olduğunu vurguluyoruz..

İstenilmesi durumunda ilgili kurumlar tarafından şeffaf bir şekilde araştırma yapılması için taksici esnafı olarak hazırız..

İBB’nin İstanbul Havalimanı’ndaki 400 taksinin ruhsatının hangi gerekçe ile askıya aldığına dair belediye yetkilileri ile görüşmeler yapılacak olup, toplantı sonrası kamuoyuna tarafımızdan tekrar bilgilendirme yapılacaktır.”

İBB’NİN AÇIKLAMASI

İBB’nin konu hakkındaki resmi açıklaması:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), fahiş fiyat, uzun yoldan dolandırma, yolcudan daha fazla ücret alma gibi kronikleşmiş birçok sorunun önüne geçmek için; UKOME tarafından daha önce belirlenen şartları uygulamadığı gerekçesiyle ilgili 397 aracın güzergah kullanım izin belgelerini askıya aldı.. İlgili araçlara, yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri yönünde daha önce uyarı yapıldı.. Ancak araçlar, entegrasyonu gerçekleşmeyen taksimetre sistemini kullanmaya devam etti..”

“Karar, UKOME tarafından alındı”

“İstanbul’da araçlar için UKOME kararları ile belirlenen ve yerine getirilmesi gereken şartlar söz konusu..

Bu şartlar; aracın rengi, boyutları (segmenti), ücret tarifesi ve Taksi Yönetim Merkezi cihazı ile entegrasyonunu içeriyor..  

Bu entegrasyona ilişkin zorunluluk, 25 Mayıs 2017 tarih ve 2017/4-6 Sayılı UKOME kararı ile getirilmiş olup, entegrasyona sahip olmayan araçların bu durumu düzeltene kadar belgelerinin askıya alınması kararı ise 09 Mayıs 2018 tarih ve 2018/3-6 sayılı UKOME ile alındı.”

“İBB’nin ücretsiz verdiği cihazlar söküldü”

“Bugün İstanbul’da faaliyet gösteren dört taksimetre firmasından tüm taksilerin yaklaşık yüzde 96’sına denk gelmekte olan üçü bu entegrasyonu yapma konusunda İBB işbirliği içerisinde oldu..

Fakat İstanbul Havalimanında yer almakta olan araçlarda taksimetrelerde gereken bu entegrasyonu gerçekleştirilmedi..

Bunun yanı sıra, İBB tarafından tamamen ücretsiz verilen cihazların söküldüğü de tespit edildi.”

“2020 Ocak ayında uyarılar yapıldı”

“İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesi ile kurulumu yapılan araç içi kamera sistemlerini de kapsayan sistemlerin söküldüğü tespit edildi..

Ayrıca Taksi Yönetim Merkezi ile entegrasyon yapılmadığı hususu 23 Ocak 2020 tarihinde resmi yazı ile daha sonrasında ise denetim ekiplerince ve İBB tarafından defalarca yapılmış olmasına rağmen herhangi bir ilerleme söz konusu olmadı.”

“Şikayetler üzerine bir inceleme daha yapıldı”

“Haziran ayı içerisinde, söz konusu alanda faaliyet gösteren taksimetrelerin diğer taksimetrelere göre daha fazla ücret hesapladığı şikayetleri vatandaşlarca İBB’ye ulaşmaya başladı.. İBB, bunun üzerine yeniden bir inceleme süreci başlattı..

Bu kapsamda ilgili kurum olan Bilim ve Sanayi Bakanlığı İl Müdürlüğü ile bu başvurular paylaşılarak ilgili taksimetrelerin denetlenmesi istenildi..

Bu denetime ek olarak İBB, kendi sistemlerimi üzerinde de incelemeler başlattı. İnceleme sonucu; söz konusu taksimetreleri kullanan araçlardan önemli bir kısmının İBB Ruhsat sistemine bu taksimetreyi kullanmaya başlamadan önce kullanmış oldukları bir diğer taksimetreye ilişkin evrakları yükledikleri tespit edildi.”

“Askıya alınan 397 araç uyarıları dinlemedi”

“Bu tespitin yapılmasından sonra İBB, ilgili esnafa SMS yoluyla bilgilendirmede bulundu; fakat aradan geçen beş güne rağmen 7 gün- 24 saat açık olan online sistemde herhangi bir esnafın aracında değişiklik yapılmadığı gözlemlendi..

Bunu üzerine İBB, Toplu Ulaşım Hizmet Kalitesi Değerlendirme Sistemi (TUDES) 145. Maddesi’nde tanımlanan, “E-Tuhim sistemine girilen bilgilerin yanlış veya eksik beyan edilmesi durumunda, bilgiler doğrulanıncaya kadar ilgili izin belgesi askıya alınır” hükmünü devreye soktu..

Dolayısıyla UKOME hükmü gereğince TUHİM denetim ekipleri, ilgili 397 aracın güzergah kullanım izin belgeleri askıya aldı.”

“Taraflar bir araya geliyor”

“İstanbul halkını ve gelen turistleri mağdur eden bu sorunun çözümü için İBB, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, İstanbul Havaalanı Taksiciler Kooperatifi bir araya gelip, konuyu detaylıca ele alacak, entegrasyon için gereken işlemleri konuşacaklar.”

“ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI: TAKSİLERİN SORUMLULUĞU İBB’DEDİR”

“Müşteri memnuniyetini esas alarak söz konusu şikâyetleri ortadan kaldıracak olan İBB’ dir.. Konu taksilerin sayısı değil öncelikle hizmetin kalitesidir..”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı:

“İstanbul kentiçi ulaşımında faaliyet gösteren ticari taksilerle ilgili her türlü ruhsatlandırma işlemleri ile alım satım izinleri (Tahsis Belgesi) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilmektedir.. Söz konusu taksileri kullanan şoförler için gerekli olan Toplu Ulaşım Şoför Kartı yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmektedir..”

Taksi taşımacılığına yönelik yapılan şikâyetler incelendiğinde başlıca konular şöyle sıralandı:

– Kısa mesafe yolcu alınmaması

– Turistleri müşteri olarak seçme

– Yolcuları gideceği güzergâhın dışına çıkararak dolaştırma

– Taksimetre açmayarak pazarlık usulü çalışma

– Taksimetre hilesine başvurma

– Para değiştirme ve sahte para verme

– Tırnakçılık yapma

– Yolcuya kaba davranışlarda bulunma

– Darp ve hakaret

– Kalitesiz araçlar

– Şoför ve yolcu için yetersiz güvenlik

– Araç çağırma güçlüğü

– Dijitalleşmede geri kalma

– Kısıtlı ödeme imkânları.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Açıklamada, sorunun çözümüne yönelik yapılması gerekenler ise şöyle vurgulandı:

Ticari taksi sürücülerine yönelik gerekli olan eğitimlerin verilmesi..

Taksilere yönelik denetimlerin yapılması ve cezaların uygulanması..

Dijital uygulamalar ile yolcu araç eşleşmeleri güvenli platformlarla sağlanarak yolculuk memnuniyet değerlendirilmesinin yapılması..

Taksi işletmeciliğinde, operasyonel işletme verimliliği arttırılması.. (Dijital Aplikasyonlar ile).

“İBB adres gösterildi

Bakanlık açıklamasına şöyle devam edildi:

“Müşteri memnuniyetini esas alarak söz konusu şikâyetleri ortadan kaldıracak olan İBB’ dir. Konu taksilerin sayısı değil öncelikle hizmetin kalitesidir..

Taksilerin; eğitim, kontrol, denetim, yönetiminde yetki ve sorumluluk İBB’dedir. Öncelikle İBB’nin görevini yerine getirmesi gerekmektedir..”

“İBB KONUYU UKOME’YE TAŞIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentteki taksi sayısının ve hizmet kalitesini artırılmasına yönelik yeni taksi projesini ve bu kapsamda plakaları belediyeye ait olacak 1000 yeni taksiyi, bugün yeniden UKOME gündemine taşıyor..

“BAKANLIK, İBB’NİN TAKSİ TEKLİFİNİ YİNE REDDETTİ”

İBB Sözcüsü:

“Kaliteli ve yeni taksi talebi, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 8. kez reddedilmiştir..”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) taksilerle ilgili teklifi hükümet yetkilileri tarafından bir ke daha reddedildi..

İBB’nin İstanbul için bin yeni taksi teklifi bugünkü UKOME toplantısında 8. kez görüşüldü. Üyeleriyle UKOME’de çoğunluk sağlayamayan İBB’nin teklifi bir kez daha reddedildi..

İBB Sözcüsü Murat Ongun:

“Kaliteli ve yeni taksi talebi, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 8. kez reddedilmiştir. İstanbulluların bilgisine..”

Teklif daha önce AKP ve MHP İBB Meclis üyelerinin oylarıyla 7 kez reddedilmişti.

UKOME YAPISI: ÇOĞUNLUK HÜKÜMETTE

İçişleri ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları, büyükşehir belediyelerinin Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’ndeki (UKOME) çoğunluklarını ellerinden alan bir karar çıkartmıştı..

2020 yılında çıkan bu kararla birlikte daha önce UKOME üye sayısında daha önce büyükşehir belediyelerinin ve yan kuruluşlarının 11 üyesine karşılık, diğer kamu kurumları, bakanlıklar, kamu genel müdürlükleri, komutanlıklar, sahil liman başkanlığı gibi kurumların 10 olan üye sayısı, yeni eklenecek bakanlık ve kamu kurum temsilciliklerinin üyeleriyle birlikte 14’e yükselmişti..  

Böylece büyükşehir belediyeleri ve yan kuruluşları karar alma konusunda üye sayısında 11’e 10 üstün durumdayken yeni yönetmelikle 11’e 14 azınlığa düşmüştü..

Kararın Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin yıllar sonra CHP yönetimine geçmesinin ardından çıkarılması dikkati çekmişti..

https://www.cafemedyam.com/2020/06/23/taksi-soforleri-oto-centerdaki-10-kisi-bu-soforlerin-kanini-emiyor/

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: