GÜNDEM

Usta Tiyatrocu Genco Erkal…

.

“GENCO ERKAL’IN SAVUNMASININ TAM METNİ”

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, 5 yıl önceki paylaşımları nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiası ile hakim karşısına çıktı..

Mahkeme, duruşmayı Mart ayına erteledi..

 Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, sosyal medya paylaşımları nedeniyle, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü..

Mahkeme esas hakkındaki savunmasını sunması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar vererek davayı 11 Mart 2022 saat 09.30’a erteledi.. 

Genco Erkal  İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya  avukatları ile gitti.. Genco Erkal ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya mahkeme hâkimi ‘duruşma salonunun küçük olması’ ve Covid-19 gerekçesiyle basın ve izleyici salona almadı..

Bunun üzerine hâkim, içeriye giremeyen basın ve izleyicilerin takip edebilmesi için “duruşma salonunun kapısı açık kalsın” dedi.. 

Hâkim, Genco Erkal hakkında düzenlenen iddianameyi özetledikten sonra Erkal, suçlamaya konu tweetlerini tek tek açıkladı..

Savunmanın tam metni şöyle:

“Twitter paylaşımlarımda hiçbir hakaret unsuru olmadığını savunuyorum. Bu davaya konu olan üç tweet’i teker teker ele alıp açıklayacağım..

Ayder Yaylası’ndan başlayalım.. Bu iktidarın doğayla arası pek sağlıklı olmamıştır. İnşaat ve beton aşkı her zaman doğa aleyhine çalışmıştır.. Onlar için önemli olan her zaman pazarlanacak yeni rant alanları yaratmaktır.. Toprağı, alınıp satılacak arsa olarak görürler.. Doğaya verilen zararların tipik örnekleri arasında, örneğin Kaz Dağları’nda maden aramaya izin verilmesi, köylülerin karşı koymasına rağmen İkizdere’de taş ocaklarına ruhsat verilmesi, özel koruma altındaki kıyıların imara açılması sayılabilir..

Cumhurbaşkanı da zaman zaman bizzat özeleştiri yaparak, örneğin İstanbul için şunları söylemiştir: “Biz bu şehre ihanet ettik. İstanbul’un kıymetini bilemedik. Bundan ben de sorumluyum.” 

Aynı şekilde Ayder Yaylası için de “Biz burayı kirlettik, rezil ettik” dediği halde yaylayı turizm merkezi ilan ederek kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatmış, imara açıp buranın doğal yayla olma vasfını kaybetmesine olanak sağlamıştır..

İşte benim tweet’im bu durumu eleştiriyor. “Parmağının değdiği yeri beton edip kurutuyor” demek bir durum beyanı, bir eleştiridir.. Kesinlikle hakaret değil..

İkinci tweet’in konusu Cumhurbaşkanı’nın diploması.. Yıllardan beri tartışılıyor. Vardı, yoktu. Geçerliydi, değildi. Sahteydi deniyor.. Davalar açılıyor, reddediliyor.. Onaylanan fotokopidir, orijinal diploma ortada yok deniyor.. Olay Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gidiyor..

Bütün bunlar yıllardır kamuoyunun gözleri önünde oluyor. Konuyla ilgili kitaplar yazılıyor. İnternete girin “Erdoğan’ın Diploması” diye arayın, bakın neler çıkıyor karşınıza..

En son bir kurul meseleyi “özel hayatın gizliliği” kapsamında değerlendirdi.. Neden özel olsun? Mademki yasal olarak belli bir göreve seçilebilmek için o diploma gerekli, o zaman açıkça ortaya konmalı.. Özel hayat kapsamına girmez ve gizlenemez..

Bu tweet’le ifade ettiğim gibi ben de bir yurttaş olarak bu diplomayı görmek istiyorum. Bu benim hakkım. Bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanımız’ın diploması tartışma konusu olmamıştı.. Hepsi devlet arşivlerinde yerini aldı.. Hepsi kesin, açık ve nettir. Bu diplomayı da görelim diyorum..

Aynı tweet’in baş tarafında “alemin çocuk doğurup doğurmayacağına karışacağına” diye bir ibare var, onu da açıklamak isterim.. Cumhurbaşkanı ara sıra “Biz kimin özel hayatına, yaşama biçimine karıştık” der, der ama açıkça bilindiği gibi üç çocuk, beş çocuk, yurttaşların kaç çocuk yapacağına bile o karar vermek ister. Bu da beni rahatsız ediyor ve bu tweet’le o konuyu eleştiriyorum..

Üçüncü tweet’teki çobanlık meselesine gelince: Bir gün Cumhurbaşkanı şöyle dedi: (14 Kasım 2016) “Çobanlık felsefesini anlamayan, insan yönetemez. Ben de bir çobanım.” İşte bu konuşma son tweet’ime ilham kaynağı oldu. Kendisi çobanlığı gururla kabul edip savunduğuna göre burada hakaret söz konusu olamaz.. O çobanlığı tercih edebilir ama ben sürüden biri olmayı kabul etmiyorum.. Çağdaş bir toplum özgür bireylerden oluşur, halk koyun sürüsü olamaz..

Türk usulü Başkanlık sistemi ülkemiz için felaket oldu bence. Benim asıl eleştirdiğim budur..

Başkanlık sistemine başından beri kesinlikle karşıyım. Tüm yetkilerin tek kişide toplandığı bir sistemde halk huzur bulamaz. Nitekim bu sistemin yürürlüğe girmesinden bu yana, kısa zamanda siyasi, sosyal, tüm alanlarda zararlarını gördük; dengeler bozuldu, sistemin sürdürülebilir olmadığını anladık..

En önemlisi, ülkemizin ekonomisi çöktü. Paramız büyük bir hızla ve durdurulamaz biçimde değer kaybetti.. Enflasyon, işsizlik, hayat pahalılığı, yoksul kesimin giderek daha yoksul olması bu sistemin çıkmazını açıkça ortaya koydu..

Dilerim ilk seçimde bu ucube sistemden kurtulup yeniden parlamenter sisteme geçer, onu geliştirir, demokrasiyi yeni baştan inşa eder, huzur buluruz..

Teker teker tweet’lerimin savunması böyle. Genel duruma bakarsak ülkemizde, son 6 yıl içinde Cumhurbaşkanı’na hakaretten 38 bin dava açılmış, bu herhalde bir dünya rekoru..

Durumun nedenlerini araştırmak gerekiyor kanımca. Neden bu kadar çok dava? Daha önceki dönemlerde bu tür davalar yüzlerle sayılırken bu dönem birdenbire on binleri konuşmaya başlıyoruz. Demek ki ifade özgürlüğüne ciddi bir saldırı var, baskı var burada..

Suskun, evet efendimci bir toplum isteniyor. Soru sorulmasın, eleştiri yapılmasın, iktidara koşulsuz biat edilsin. İnsanlar hapse atılmaktan korkup sussunlar, bu mudur amaçlanan?

Üstelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Şorli kararıyla artık Cumhurbaşkanı’na hakaret diye bir suç kabul etmiyor, insan haklarına aykırıdır diyor.. Bu suçtan ötürü göz altına alıp yargıladıklarınıza 7 bin 500 euro tazminat ödeyeceksiniz diyor. Bunun üstüne benim başka bir şey söylememe gerek kalmıyor sanırım. Takdir sizindir..

NE OLMUŞTU?

Genco Erkal hakkında, bir kişinin ihbar e-postasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, Ayder Yaylası’nın betonlaşmasına tepki gösteren bir tweeti ile Cumhurbaşkanı’nın diplomasını sorgulayan ve Başkanlık sistemini eleştiren 2016 yılına ait 2 adet sosyal medya paylaşımı sebebiyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla iddianame düzenlenmişti..

Genco Erkal’ın 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına karar verilmişti. 

“İŞTE KANAL İSTANBUL’U TASARLAYAN VE DAYATAN DÜŞÜNCE YAPISI AYNEN BUDUR.”

Sanatçı Genco Erkal, Erdoğan’ın Mithat Cemal Kuntay’ın şiiri üzerinden 23 Nisan’da yaptığı açıklamaya tepki gösterdi..

Genco Erkal’dan Erdoğan’a ‘arsa’ tepkisi:

“İşte Kanal İstanbul’u dayatan düşünce yapısı budur.”

“ERDOĞAN, “VATAN İÇİN DÖKÜLEN KANI, ARAZİYİ ARSAYA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN ÖDENEN PARAYA BENZETTİ”

Erdoğan, 23 Nisan’da Üsküdar’da, Çamlıca bayrak direğinde 1000 metrekarelik bayrağın göndere çekilmesi törenine katılmıştı.

Erdoğan, konuşmasında Şair Mithat Cemal Kuntay’ın “On Beş Yılı Karşılarken” isimli şiirinde geçen “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dizelerini hatırlatarak, konuyla ilgili yaptığı “benzetme”yi açıklamıştı. 

Erdoğan:

“Ben bunları hep şuna benzetiyorum. Arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor. Aksi takdirde arazinin hiçbir anlamı yok.”

Şair Mithat Cemal Kuntay’ın “On Beş Yılı Karşılarken” isimli şiirinde geçen “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dizelerini hatırlatan Erdoğan, daha sonra konuyla ilgili yaptığı “benzetme”yi açıkladı.

Erdoğan, “vatan için dökülen kanı, araziyi arsaya dönüştürmek için ödenen paraya benzettiğini” dile getirdi.

Erdoğan:

 “Ben bunları hep şuna benzetiyorum. Arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor. Aksi takdirde arazinin hiçbir anlamı yok.”

“İŞTE KANAL İSTANBUL’U DAYATAN ZİHNİYET”

Erkal, Erdoğan’ın şiir üzerinden yaptığı benzetmeyi eleştirerek şu açıklamayı yaptı:

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Ben bunu şuna benzetiyorum; arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor” demiş. İşte Kanal İstanbul’u tasarlayan ve dayatan düşünce yapısı aynen budur.”

Genco Erkal’ın paylaşımı şu şekilde:

“GENCO ERKAL, ADLİYEDE İFADE VERDİ”

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla açılan soruşturmada ifade verdi.

Duayen tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında avukatları ile birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’na giderek ifade verdi.  

Genco Erkal, adliyede ifade verdi

Erkal, ifadesinde söz konusu paylaşımların kendisine ait olduğunu belirterek:

 “Ben 60 yıldır politik tiyatrolar yaparım. Mesleğimi icra ederken dünyada ve ülkemizde gördüğüm haksızlıkları, baskıları, adaletsizliği ve bağnazlığı eleştiriyorum. Bu nedenle askeri ve sivil tutucu iktidarlar benim bu faaliyetlerimden dolayı hep rahatsız olmuşlardır. Bu konularda birçok kez yargılandım ve aklandım. Bunu mesleğimin bir parçası olarak görüyorum” dedi. 

“PAYLAŞIMLARIMDA SUÇ UNSURU YOKTUR”

İfadesinde politikaya ilişkin görüşlerini sosyal medya hesabından paylaştığını aktaran Genco Erkal:

“Ben hakaretin hiçbir şeye çözüm olmayacağını düşünürüm. Hiçbir zaman hakaret yoluna başvurmam.  Bunu kendime yakıştırmam. Evet ben Cumhurbaşkanlığı sistemine, çevre katliamına, laik bir ülkede sürekli din olgusunu siyasi malzeme olarak kullanılmasına, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların düşünceleri nedeniyle hapis yatmasına, yoksulları daha da yoksul kılan bu düzene karşıyım. Buna ilişkin görüşlerimi de eleştiri sınırları içerisinde aktarıyorum. Paylaşımlarımda suç unsuru yoktur” ifadelerini kullandı. 

“KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI KARARI VERİLSİN”

Erkal’ın avukatları ise beyanlarında müvekkilleri hakkında yapılan şikayetin 2016 tarihli olduğunu anımsatarak:

“Şikayete konu 7 paylaşım bulunmaktadır. Bunların 5 tanesi araştırma raporuna konu edilerek emniyet tarafından Başsavcılığınıza gönderilmiştir. 2020 yılına ilişkin paylaşımlar ise müvekkilimizin doğaya ve yolsuzluk konularına ilişkin hassasiyetini aktaran paylaşımlardır. Müvekkilimizin paylaşımlarının hiçbirinde suç unsuru yoktur. Müvekkilimiz hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmelidir” dediler. 

“GENCO ERKAL İFADEYE ÇAĞRILDI”

Erkal, sosyal medya paylaşımları nedeniyle ifade verecek.

Türk tiyatrosunun usta isminin 2016 yılından bu yana yaptığı paylaşımlar hakkında ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

Erkal, “Cumhurbaşkanlığına hakaret” iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı. Erkal, sosyal medya paylaşımları nedeniyle pazartesi günü saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi’nde ifade verecek.

Geçen aylarda Cumhurbaşkanlığı’na hakaret iddiasıyla yine usta oyuncular Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında da dava açılmış, sanatçılar beraat etmişti.

Usta tiyatrocu Genco Erkal:

“Cumhurbaşkanına hakaretten hakkımda soruşturma açılmış. Pazartesi günü ifade vermeye gidiyorum.”

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE BASKIDA SIRA SANATÇIDA”

Usta tiyatrocu Genco Erkal’ın avukatı Aslı Kazan:

“Bu soruşturma aydınlara yönelik baskının bir parçası.”

Türk tiyatrosunun her dönem muhhalif sanatçısı Genco Erkal’a açılan soruşturma için beş yıl uğraşmaları gerekmiş. Soruşturmanın 2016 yılında bir yurttaşın Siber Suçlarla Mücadele Daire  Başkanlığı’na Erkal’ın paylaşımlarını mail atmasıyla başlatıldığı ortaya çıktı.

2016 yılında atılan mailin ardından Genco Erkal’ın sosyal medya hesapları tam 5 yıl boyunca incelendi. Nihayet Erkal’ın Erdoğan’ın diplomasını sorduğu ve Ayder Yaylası’nın betonlaşmasına karşı çıktığı bazı paylaşımlardan “delil” yaratılarak hakkında soruşturma başlatıldı..

Erkal’ın avukatı Aslı Kazan:

“Müvekkilimiz 60 yılı aşkın sanat hayatı olan bir kişi. Yıllardır mevcut iktidarları eleştirmiş, yargılanmış. Ancak ilk kez ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ hakkında soruşturma başlatıldı. Bu soruşturma aydınlara yönelik  baskının bir parçası.”

İstanbul Cumhuriyet  Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma dosyasında Genco Erkal’ın farklı yıllarda yaptığı paylaşımlar yer aldı.

Erkal’ın sosyal medyadaki “Âlemin çocuk doğurup doğurmayacağına karışacağına diplomayı ortaya bir koy bakalım” şeklindeki paylaşımı ise suçlama konusu yapıldı.

Ayrıca Erkal’ın, “Erdoğan: Ayder Yaylası’ndaki çalışmanın 2022 yılına kadar bitirilmesini hedefliyoruz” şeklindeki bir tweet’i alıntılayarak “Eyvah, güzelim Ayder  Yaylası’nı bitirmeye karar vermiş. Parmağının değdiği yeri beton edip kurutur” paylaşımına da dosyada yer verildi.

“AYDINLARA YÖNELİK BASKININ BİR PARÇASI

Avukat Aslı Kazan, Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı ile düşünce ve ifade hürriyetinin önündeki engellerin kaldırılacağını taahhüt ettiğini anımsatarak:

“Hemen sonrasında ülkemizin düşün ve sanat dünyasının en önemli isimlerinden biri olan müvekkilimiz Genco Erkal hakkında bazı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıya soruşturma başlatıldı. Müvekkilimizin soruşturma konusu paylaşımlarına baktığımızda bu ifadelerin değil hakaret, ağır eleştiri olarak bile değerlendirilemeyeceğini söyleyebiliriz. Müvekkilimiz her zaman yaptığı gibi, hak ihlallerine, sisteme, doğa talanına yönelik görüşlerini, eleştirilerini, kendine has üslubuyla ve mizahi bir dille aktarmıştır. Bu nedenle bunun bir suç soruşturmasından daha çok aydınlığa, aydınlara yönelik baskının bir parçası olduğunu düşünüyorum” dedi.

“‘UTANÇLA HATIRLANACAK “

Genco Erkal’ın uzun sanat yaşamı boyunca birçok cumhurbaşkanının görev yaptığını belirten avukat Kazan özetle şunları söyledi:

“Hepsi gelip geçti. Ülkenin geleceğinde bu ucube ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçu olmayacak ve utançla hatırlanacak ama Genco Erkal sanatıyla, düşünceleriyle var olmaya devam edecektir.”

NE OLMUŞTU?


“GENCO ERKAL’DAN ERDOĞAN’A ÇOK SERT ‘LEBALEB” TEPKİSİ”

AKP kongresinin yapıldığı salonda ve salon dışında yeterince tedbir alınmamasına Tiyatro sanatçısı Genco Erkal sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

LEBALEB NE DEMEK?

‘Leb-a-leb’, Farsça kökenli tıklım tıklım ağzına değin dolu anlamında bir sözcük.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet / Seyhan Avşar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top