BİLİM & TEKNOLOJİ

Küçücük bir kasaba 17 milyar dolarlık fabrika anlaşmasını nasıl yakaladı?

.

“KÜÇÜK BİR TEKSAS KASABASI, 17 MİLYAR DOLARLIK BİR SAMSUNG ÇİP FABRİKASI ANLAŞMASINI NASIL YAKALADI?”

Williamson County Yargıcı Bill Gravell:

“Güney Koreli holding Samsung, 17 milyar dolarlık yeni çip fabrikasını burada inşa edeceğini duyurmadan önce, Orta Teksas’taki küçük Taylor kasabasını çok az kişi duydu!”

Gelişmiş yüksek performanslı yongalar üretmesi beklenen Electronics Co Ltd tesisi, yerel, eyalet ve ABD yetkilileri tarafından yerel yonga arzını destekleme ve Çin üretimine bağımlılığı azaltmada önemli bir adım olarak görülmektedir..

İlçenin seçilmiş yetkilisi Gravell verdiği bir röportajda: “Bugün, Taylor, Teksas dünya çapında orta Teksas’taki herhangi bir şehirden daha iyi biliniyor olabilir.” dedi..

Gravell” “Bu başarı, tesisin elektrik tedarikini Sempra Energy’nin (SRE.N) Oncor Electric Delivery Co. yapması ile sağlandı..

Oncor’un İcra Kurulu Başkanı Allen Nye bu yılın başlarında Austin’de Samsung Başkanı Jung-bae Lee ile şirkete Oncor’un ağındaki endüstriyel kullanıcıları geçen kış yaşanan devasa Teksas kar fırtınası sırasında kesinti yaşamadığından emin olmak için bir araya geldi..

Samsung ayrıca Kanadalı EPCOR Utilities Inc [RIC:RIC:EPCOR.UL] ile Taylor’ın 40 km doğusundaki Alcoa’dan bir su boru hattı inşa etmek için bir anlaşma imzaladı.

Bu tesis mevcut su kaynaklarını etkilemeyecek, Samsung tarafından getirilen yepyeni bir su kaynağı” dedi.

Bölge yargıcı, ekonomik kalkınma departmanından devlet yetkililerinin de kendisine Asya kültürü üzerine bir kitap önererek uluslararası iş görüşmelerinde yardımcı olduğunu söyledi ..

Gravell:

“Korelilerle nasıl pazarlık yapacağımdan emin değildim, daha önce hiç böyle bir deneyimim olmadı.. Çalıştım ve bölümleri ezbere öğrendim.” 

Samsung, yeni tesisin mobil cihazlara ve otonom araçlara güç sağlamak için kullanılabilecek gelişmiş mantık çiplerinin ötesinde ne yapacağını belirtmedi..

Gravell, şirket yöneticilerinin kendisine yeni fabrikada üretilecek çiplerin teknik özelliklerini henüz bilmediklerini çünkü günümüz teknolojisinin birkaç yıl içinde eskimiş olabileceğini söyledi..

Samsung, 2 bin yüksek teknolojili iş yaratması öngörülen tesisin 2024’ün ikinci yarısında üretime başlayacağını söyledi.Austin, Teksas’ta Tina Bellon tarafından yapılan rapor; Karishma Singh’in düzenlemesi..

“TEKSAS, SAMSUNG’UN YENİ 17 MİLYAR DOLARLIK ÇİP TESİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPMA YARIŞMASINI KAZANDI”

Teksas, yeni fabrika yeri için Arizona, New York’u yendi

2.000 yüksek teknoloji işi, 6.500 inşaat işi yaratacak tesis

Üretim 2. Yarıyılda başlayacak, 2024

Samsung Electronics Co Ltd (005930.KS)  yaptığı açıklamada, mobil, 5G gibi işlevler için gelişmiş çipler üretmek üzere 17 milyar dolarlık yeni bir tesisin yeri olarak Taylor, Teksas’ı seçtiğini söyledi..

Yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zeka..

Güney Koreli teknoloji devi, tesisin önümüzdeki yılın ilk yarısında başlayacak inşaatla ve 2024’ün ikinci yarısında başlayacak olan üretimle birlikte 2.000 yüksek teknoloji işi yaratacağını söyledi.. Teksas Valisi Greg Abbott, aynı zamanda en az 6.500 inşaat işi yaratacağını söyledi..

Dünyanın en büyük bellek yongası üreticisi ve ikinci en büyük sözleşmeli yonga üreticisi, Austin, Teksas’taki diğer ABD yonga fabrikasından çok daha büyük olacak olan tesis için Arizona ve New York’taki yerleri de değerlendirmişti..

Şirket, altyapı istikrarı, hükümet desteği ve mevcut tesisine yakınlık gibi faktörlere dayanarak Teksas’ı seçtiğini söyledi..

Samsung rakipleri TSMC katılıyor (2330.TW) ve Intel (INTC.O) sektörü Çin ile stratejik rekabet alanı olarak görülüyor ABD’de imalat çip sözleşme genişletmek için yarışta..

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi, gelişmiş teknolojilerde Çin’e karşı üstünlük sağlamak ve otomobiller gibi kritik endüstrilerdeki eksiklikleri gidermek için çip üretimini ve araştırmayı artırmak için milyarlarca dolarlık federal fon sözü verdi .. 

ABD Ulusal Ekonomik Konseyi Direktörü Brian Deese ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Samsung’un yatırımını memnuniyetle karşılayan bir bildiride:

“Amerika’nın tedarik zincirlerini güvence altına almak, Başkan Biden ve Yönetimi için en büyük önceliktir..

Üretim ve teknoloji gibi güç kaynaklarımıza yatırım yapmak için her aracı kullanmaya ve her yolu takip etmeye devam edeceğiz..”

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Kinam Kim ve Teksaslı ABD’li Senatör John Cornyn tarafından düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Abbott, şirketin kararının Teksas’ın düşük vergiler, makul düzenlemeler ve sağlam altyapı üzerine kurulu ekonomik ortamının bir kanıtı olduğunu söyledi..

Geçen kış Teksas, çok günlü, yaygın bir elektrik kesintisi yaşadı ve Samsung’un Austin, Teksas’taki mevcut çip fabrikasında yaklaşık 300-400 milyar won (254-339 milyon $) hasara neden oldu..

Samsung Electronics'in logosu 7 Ocak 2019'da Güney Kore, Seul'deki ofis binasında görülüyor. REUTERS/Kim Hong-Ji/Files
Samsung Electronics’in logosu 7 Ocak 2019’da Güney Kore, Seul’deki ofis binasında görülüyor. REUTERS/Kim Hong-Ji/Files// cafemedyam

Abbott Salı günü tesis için elektrik tedariki sorulduğunda, “Güç şebekesinin istikrarlı, esnek ve güvenilir olduğundan son derece eminim.” Dedi..

Kaynakların daha önce Reuters’e verdiği demeçte , Teksas’ın Taylor şehrini içeren Williamson County’deki yeni site, Samsung’un düşündüğü sitelerin en iyi teşvik paketini sundu.. 

“ULUSAL GÜVENLİK”

Senatör Cornyn, Biden yönetimini çip üreticilerini ABD’ye çekmek için daha fazla para yatırmaya çağırdı ve bunu “ulusal güvenlik zorunluluğu” olarak nitelendirdi..

Cornyn:

“Çin kılıç sallamaya devam ederse, kritik yarı iletkenlerin tedariki söz konusu olduğunda dünyanın çoğunluğu onların insafına kalabilir..”

Samsung’dan Kim, Biden yönetimine:

“ABD’de önde gelen yarı iletken üretimini genişletmek için çalışırken Samsung gibi şirketleri destekleyen bir ortam yarattığı için teşekkür ederim..

Ayrıca yönetime ve Kongre’ye, yerli çip üretimi ve inovasyon için federal teşvikleri hızla yürürlüğe koyma konusundaki iki taraflı destekleri için teşekkür ediyoruz..

Samsung, yeni tesisin mobil cihazlara ve otonom araçlara güç sağlamak için kullanılabilecek gelişmiş mantık çiplerinin ötesinde ne yapacağını belirtmedi..

Analistler , Qualcomm (QCOM.O) gibi büyük müşteriler için Hollanda’nın ASML (ASML.AS) tarafından yapılan makineleri kullanarak 5 nanometre veya daha az son teknoloji çipler üreteceğini söyledi .. Bu tür çipler, alan başına Samsung’un Austin’deki mevcut ABD fabrikasının ağırlıklı olarak ürettiği 14 ve 28 nanometrelik çiplerden daha fazla veri işleyebilir..

Samsung, Austin’den yaklaşık 40 km uzaklıktaki Taylor sahasının 5 milyon metrekareden fazla bir alana yayıldığını söyledi..

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee , geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı bir gezi sırasında Beyaz Saray yetkililerinin yanı sıra Alphabet’in (GOOGL.O) Google, Amazon (AMZN.O) ve Microsoft (MSFT.O) gibi şirketlerin liderleriyle bir araya geldi .Raporlama Washington’da Alexandra Alper, Seul’de Heekyong Yang ve Joyce Lee, Bengaluru’da Sabahatjahan Contractor ve Austin, Teksas’ta Tina Bellon; Kurgu Stephen Coates

İLGİLİ HABER

Reuters

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top