.
“BAE’NİN, ASELSAN’IN HİSSELERİNE ORTAK OLMAK İSTEDİĞİ İDDİA EDİLDİ”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) fiili lideri konumundaki Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Erdoğan’la resmi temaslarda bulunmak için Ankara’ya geldi..

Gazeteci Emin Çapa’nın aktardığına göre, Ankara kulislerinde, Nahyan’ın, ASELSAN’ı almak için görüşmelere başladığı konuşuluyor..

Nahyan’ın Türkiye’ye doğrudan yatırım yapacağı haberi, dolarda kısa süreli bir düşüş yaşanmasına sebep olmuştu.. 

Ekonomist ve gazeteci Emin Çapa, ziyarete ilişkin kulislerde dolaşan söylentileri aktardı..

“ASELSAN’I İSTİYOR”

Çapa, BAE Veliaht Prensi Şeyh Nahyan’ın, Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybından yararlanmak istediğini belirtti..

Nahyan’ın bu çerçevede, Türk Savunma Sanayisi’nin en önemli yapı taşlarından olan ASELSAN şirketinin hisselerini alarak ortak olmak istediğini öne süren Çapa, iktidarın ekonomi politikasına tepki gösterdi..

“TUNCAY ÖZKAN’DAN DİKKAT ÇEKEN BAE VİDEOSU”

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan:

“AKP’nin BAE Çarkları! Düşmanına teslim oldu, FETÖ’yle birlikte darbe yapmakla suçladığı BAE veliaht prensini törenle karşıladı. Omurga bunun neresinde? İlkeli dış politika neresinde? Hadi gel bunu açıkla Erdoğan?..”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Erdoğan’ın ve hükümet üyelerinin geçmişte çok sert eleştiriler yönelttiği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yıllar sonra yeniden yakın ilişki kurmasını eleştirdi..

Özkan’in Paylaştığı videoda; Erdoğan’ın dışında, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın geçmişte BAE’yi eleştiren sözleri yer alıyor..

BAE Veliaht Prensi için dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen karşılama töreni görüntüleri de yine Erdoğan’ın sesinden “beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısı eşliğinde yine videoda gösterildi..

Erdoğan’ın, “Abu Dabi yönetimiyle özellikle diplomatik ilişkileri askıya almak veyahut da bizim de büyükelçiyi geri çekme gibi bir adımımız olabilir” açıklamasına yer verilen videoda; İçişleri Bakanı Soylu’nun, “15 Temmuz’un failini kendi ülkelerinde tutuyorlar. Ortakları da Birleşik Arap Emirlikleri… 15 Temmuz’u biz yapmadık, onların talimatıyla oldu” dediği konuşması da bulunuyor..

Videoda Milli Savunma Bakanı Akar’ın, geçmişte yaptığı şu açıklamaya da yer alıyor:

“Bunlar, ister Suriye’de olsun ister Irak’ta olsun bazı terörist grupları, PKK’yı, DEAŞ’ı, YPG’yi desteklemelerinin hiçbir kıymet-i harbiyesi yok.. Bu Abu Dabi’nin, hepsinin kayıtları tutuluyor.. Yeri ve zamanı geldiğinde bunların hepsinin hesabı görülür.”

Özkan’ın paylaştığı videoda, Yeni Şafak Gazetesi’nin BAE’ye karşı attığı eski manşetlerinin görselleri de yer alıyor..

”HAKİKİ MÜSLÜMANLARIN SARAY’IN YANINDA YERİ YOKTUR”

Kılıçdaroğlu:

“BAE Veliaht Prensi geldi, hazır ola geçtin Erdoğan. Ne oldu senin rabiana, ihvanına? Hep söylüyorum; Saray’ın her şeyi yalan dolan, her şeyi boş algılardır.. Ucunda para varsa anında satarlar davalarını. Hakiki Müslümanların Saray’ın yanında yeri yoktur..”

“NE OLMUŞTU” 

Mısır’da 2013 Temmuz’unda yapılan askeri darbe sonrası, Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi devrilmiş, yerine General Abdülfettah es-Sisi geçmişti. 

Mursi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok yakın olduğu Müslüman Kardeşler’in adayıydı. Erdoğan, Mursi’ye yapılan darbeyi kendine yapılmış sayarak Sisi yönetimine ve destekçisi BAE ile Suudi Arabistan’a sert tavır alarak, bu ülkelerle Türkiye’nin ilişkilerinde soğuk rüzgârlar esmesine neden olmuştu.

Erdoğan, Mısır’da darbeye direnenlerin sembolü olan “rabia“yı meydanlarda sık sık kullanmış, adeta partisinin sembol işareti haline getirmişti..

“MÜCAHİT BİRİNCİ’DEN BAE DÖNÜŞÜ!”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) fiili lideri konumundaki Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayed, Erdoğan’la resmi temaslarda bulunmak için bugün Ankara’ya geldi.. Geçmişte AKP’li isimler tarafından 2016’daki darbe girişiminin sorumlularından olarak görülen BAE’yle olan yakınlaşma, bazı AKP’lilerin geri adım atmak zorunda kalmasına sebep oldu..

BAE’yle Türkiye arasındaki yakınlaşmanın ardından yeni bir paylaşımla geri adım atan Mücahit Birinci, sosyal medyada alay konusu oldu. 

İşte Birinci’nin alay konusu olmasına sebep olan o paylaşımlar ve geri adımı:

“BAE, TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPMAK İÇİN 10 MİLYAR DOLARLIK FON AYIRMIŞ”

Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi:

“Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’ye yatırım yapmak üzere, 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır..”

Abu Dabi yetkililerinin bugün Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyarette Türkiye’ye doğrudan yatırımları da kapsayan bir dizi yatırım anlaşması da imzalandı..

İlişkileri yıllardır bölgesel sorunlardan dolayı bozuk Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), son dönemde ekonomik bağlarını güçlendirmeye ve aradaki gerilimi azaltmaya odaklanmak adına görüşmeler yürütüyordu..

Gerilim sonrası iki ülke arasında ilk kez bu kadar kapsamlı ekonomik anlaşmalar imzalandı.

NE OLMUŞTU?

PAPA’NIN ZİYARETİ İLE, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ…

 

Papa’nın Arap Yarımadasına yaptığı  tarihi ziyaret sonrasında,  Ortadoğu’da  birçok ilk de yaşandı.

Birleşik Arap Emirlikleri, sadece Yahudileri değil, ülkede yaşayan tüm azınlıkları tanıdığını ve eşit gördüğünü açıklayan manifesto yayınladı..

 BAE: ‘HOŞGÖRÜYÜ KUTLUYORUZ ’

BEA: ”Ülkede yaşayan Ermeni, Budist, Kıpti, Hindu ve Yahudileri resmen tanıdığımızı beyan ediyoruz.

Papa, Birleşik Arap Emirliği’nde yaşayan yabancıların da olduğu 1,5 milyonluk bir topluluğa konuştu ve Ortadoğu’da tüm savaşların bir an önce bitmesi için dua etti.

Papa yaptığı konuşma sonrasında, Abu Dabi’de tüm inançlardan 150 din adamının davet edildiği ‘Modern İslam’ konulu oturuma katıldı..

Salom

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: