SIYASET

Bülent Arınç: Birileri cebime ayda 10 bin dolar koymuyor…

.

İÇİNDEKİLER

“BÜLENT ARINÇ: KIRGIN VE ÜZGÜNÜM, SONU BÖYLE OLMAMALIYDI”

“Beni yalnızlaştırmak istediler ama ben de kurt bir siyasetçiyim nerede ne yapacağımı bilirim”

AKP’nin kurucu isimlerinden eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, kendisine yapılanlar için kırgın ve üzgün olduğunu ifade etti..

Arınç:

“Meclis Başkanı olarak gidilmeyen ülkelere gittim, muhteşem karşılamalar… Ben bunları gördükten sonra yine AKP’nin başarılı olmasını isteyeceğim, bu işin sonu böyle olmamalı, böyle bitmemeli..”

Armağan Çağlayan’ın Youtube’daki Gör Beni programına katılan eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare (YİK) Üyesi Arınç, “Kırgın mısınız” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Kırgınım ve üzgünüm. Sonu böyle olmamalıydı. Ben hep zaferleri AKP’de gördüm.. Milli Selamet, Fazilet, Refah dönemlerimiz çileli dönemlerimizdi. Dört ellimizle sarılır ve siyaset yapardık. İğne ile kuyu kaza kaza biz sadece iktidar ortağı olabildik..

Ancak AKP’de bütün kapılar açıldı. Millet gürül gürül AKP’ye geldi. Ekonomi müthiş, 6 sıfırı atacak durumdayız…

AB sürecinde başarılıyız, istihdam almış başını gitmiş. Meclis Başkanı olarak gidilmeyen ülkelere gittim, muhteşem karşılamalar… Ben bunları gördükten sonra yine AKP’nin başarılı olmasını isteyeceğim, bu işin sonu böyle olmamalı, böyle bitmemeli..”

“AKP’nin başarılı olmasını isteyeceğim. Bu işin sonu böyle bitmemeli” diyen Arınç:

 “Bizi biz yapan değerlerimizle, ölçülerimizle biz bunu yapabiliriz. Sayın Erdoğan bunu yapabilir ve yapacak buna inanıyorum. Başkaları ümitlerini kesmiş olabilir ama biz nice ümit kesilmiş zamanlarda bu işleri rayına sokmasını, yine en üst noktaya çıkmasını da bileceğiz..” 

“Şahsıma yapılanlardan kırgın ve üzgünüm” diye konuşan Arınç:

 “Sayın Erdoğan’la sınırlı değil. Bazı gazetelerde bazı yazarlar ve bazı siyasiler şunlar veya bunlar… Beni yok saymaya ve lekelemeye çalıştılar. Beni bu partiden ve Sayın Erdoğan’ın yanından uzaklaştırmaya çalıştılar. Bana iftira attılar. Yalnızlaştırmak istediler ama ben de kurt bir siyasetçiyim nerede ne yapacağımı bilirim. Bunların hepsi perişan ama ben milletin kalbinde yer attım yer attım, Türkiye’nin neresine gitsem bana vicdanlısın diyorlar, bu bana yeter..” .

10 bin dolar göndermesi

Arınç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Sedat Peker bir siyasetçiye ayda 10 bin dolar veriyor” sözlerine göndermede bulunarak:

“Ben şu anda hiçbir resmi sıfatı olmayan biriyim. Fiilen yaptığım iş arabuluculuk. İhtiyari ve resmi arabuluculuk yapıyorum, paramı oradan kazanıyorum. Benim hanlarım, hamamların yok. Birileri cebime ayda 10 bin dolar koymuyor. Biz böyle siyaset yaptık. Bu yüzden hamdolsun emekli maaşımızla geçiniyoruz, o da bize bal gibi yetiyor..” diye konuştu.

Independent Türkçe

ARINÇ: MESULİYET KABUL ETMİYORUM”
“ARINÇ: ABDULLAH BEY’İN EKSİĞİNİ BÜLENT, BÜLENT’İN EKSİĞİNİ TAYYİP BEY KAPATIRDI, BÖYLE BİR KADROYDUK, ŞİMDİ KİMLERE KALDI GÖRÜYORSUNUZ”

Bülent Arınç:

“2015’ten sonra yokum, mesuliyet kabul etmiyorum..”

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Öze Dönüş Platformu tarafından düzenlenen kahvaltıda gençlerle bir araya geldi..

SÖZÜNÜN HİKMETİ KALMADI”

Abi’nin ardından söz alan Bülent Arınç, konuşmasına nefret dili kullanılmasını eleştirerek başladı. “Birileri eline kılıcı alıp ona buna sallıyor” diyen Arınç, “Bu kişilerin artık sözünün bir hikmeti kalmamıştır” ifadesini kullandı.

“İmansız diye bildiğimiz Nazım Hikmet…”

Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde İstanbul Beyoğlu’ndaki Ağa Camii’nin restorasyonu sonrasında yapılan açılış için hazırladığı konuşmada Nazım Hikmet’in yazdığı bir şiiri okuduğunu söyleyen Arınç, “Bizim dinsiz imansız ateist komünist diye bildiğimiz Nazım Hikmet, Ağa Camii için bir şiir yazmış. Değme dindar o şiiri yazamaz” dedi.

Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Cem Karaca gibi isimlerin düşüncesi nedeniyle yurtdışına çıkmak zorunda kaldığına değinen Arınç, düşünce ve ifade özgürlüğünün önemine vurgu yaptı.

“Rakibine kaçacak bir yol bırak”

“Haksızlık yapıyor muyuz, çalıp çırpıyor muyuz, yaptığımız her işe fetva uyduruyor muyuz?” diyen Arınç, Bakanlar Kurulu’nda bir muhatabına anlattığı bir anektodu paylaştı:

“Sun Tzu’nun Savaş Sanatı kitabında ‘Rakibinle kavga ederken ona mutlaka kaçacak bir yol bırak. Kaçacaksa savaş biter. Tamamen kuşatırsın ve kaçamazsa zaiyat çok olur’ deniyor. En iyi savaş, savaşmadan kazanmaktır.”

“Paramparça pantolonlar giyiyorlar”

Peygamberin sünneti oldu olduğu için sakal bırakan ama dört halifenin ismini insanlar olduğunu ifade eden Arınç, fizik tedavi için gittiği bir hastanede genç kadınların giyiminin dikkatini çektiğini ifade etti ve şunları söyledi:

“Genç kızlarımızın yırtık pantolonlar giymesine alıştık ama paramparça pantolonlar giyiliyor. Halbuki iyi bir kıyafet, aslında iyi bir tavsiye mektubudur.”

“Devran kitabını önerdiğim için bana çok kızıldı”

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Devran kitabının okunmasını önerdiği için kendisine çok kızıldığını söyleyen Arınç, “Okumak çok önemli. Okumayan azar. Okursanız hitabetiniz iyileşir. Hitabeti öyle siyaset akademilerinde öğrenemezsiniz, okursanız gelişir” diye konuştu.

“Görmez’le, Bardakoğlu’yla konuşurum, bugünkülerle konuşmam”

“Bugün ilahiyat fakültesi hocaları bile birbirine düştü. Sahih olmak lazım” diyen Arınç, “Ben bir dini meseleyi konuşacak olursam ya Mehmet Görmez’le ya da Ali Bardakoğlu’yla konuşurum. Bugünkülerle konuşmam” ifadesini de kullandı.

“Mesuliyet kabul etmiyorum”

Arınç, “Hâlâ AKP’liyim, bir yere gitmiş değilim” derken, siyasete girmek isteyenlere, “Siz iyi olun, sizi talep etsinler” tavsiyesinde bulundu.

Arınç konuşmasında “Yaptıklarımla iftihar ediyorum. 2015 sonrasında olmadığım için hiçbir mesuliyet kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.

“İnşallah özümüze döneriz; zillet – millet doğru değil”

“İnşallah özümüze döneriz. Fabrika ayarları deniyor ya, ondan bahsediyorum” diyen Arınç, “Millet İttifakı seçim kazanırsa Türkiye’de kaos olmaz mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Ben konuya Millet İttifakı, Cumhur İttifakı diye bakmayayım. 1974’te CHP ile biz, yani MSP ile ittifak kurdu. Ecevit, güzel bir söz söyledi. “Tarihi bir yanılgı içindeymişiz”  dedi. Dindar insanlar Atatürk düşmanıdır sanılıyordu. O dönem bu koalisyona olmaz deniyordu. Bal gibi de oldu. İttifakları temeli 1991’de atıldı. Kendi ittifakını kuran bir parti, karşısındakine kötü sözler söylememeli. Millet – zillet lafını doğru bulmuyorum. Oradan da biri çıkar size çamur der. Ortada belirlenmiş bir erken seçim yok, dolayısıyla Millet İttifakı’nın adayını açıklamamış olmasını doğru buluyorum.”

Dindar terzi örneği 

“Hazreti Ömerler arıyorum deniyor ama Ömer’in yolunda gidenler siyasette yükselmiyor. Öneriniz nedir?” sorusuna ise Arınç şu yanıtı verdi:

“Ehliyet ve liyakat çok önemli. Bir elbiseyi, iyi bir dindar olmasına rağmen işinde başarısız olan bir terziye değil, eksiklikleri olsa bile maharet sahibi olan terziye diktirmemiz gerekir. Eksiklikleri, onun özel hayatıdır. Bizi ilgilendirmez.”

“Şimdi kimlere kaldı, görüyorsunuz”

Arınç, “Kutuplaşmanın en aza inmesi için ne yapılmalı” sorusuna, “İslam’ın özünde güzel söz ve yumuşak dil var. Siyasetin dili yumuşak olmalı, herkesi kucaklamalı. Yüzde 50 oy almak demek, iki kişiden birinin onayını almak demek. Eskiden birbirimizi tamamlayan bir kadroyduk biz. Abdullah Bey’in eksiğini Bülent, Bülent’in eksiğini Tayyip Bey kapattırdı. Şimdi kimlere kaldı görüyorsunuz” diyerek yanıtladı.

“Arabasında kokain çeken adamı genel merkeze almışsın”

Arınç ayrıca şu ifadeyi de kullandı:

“Arabasında kokain çeken adamı genel merkeze almışsın. Ben olsam 30 kilometre yakına yaklaştırmam.”

Babacan ve Davutoğlu’na eleştiri

Arınç’ın Deva Partisi ve Gelecek Partisi’yle ilgili soruya yanıtı ise şöyle oldu:

“Gittim görüştüm kendileriyle. Bana da çok şeyler söylediler, hakaret ettiler, tecrit ettiler. Kenara çekilebilirsiniz, parti kurarsanız AK Parti’ye zarar verirsiniz dedim. Acınızı içinize atın dedim. Hatta sonra hayırlı olsun bile demedim. Bu sistem büyük partilerin işine yarar. Yaptıkları doğru olabilir ama siyaseten yanlış.”

Program, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

© The Independentturkish//Can Bursalı

“ARINÇ: BİZİM DİNDAR İNSANLARIMIZ CEBİNE GİREN PARADA EKSİLME GÖRÜRSE, DİN İMAN VATAN MİLLET BİR KENARDA DURUR…”
“DİNDARLARIN GAZABINDAN KORKMAK LAZIM”

22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, dikkat çeken açıklamalarda bulundu..

Bülent Arınç:

“Eyvah, dindarların gazabından korkmak lazım, işlerine gelmeyen bir şeyle karşılaştıkları zaman ne aslandı ne kaplandı hiç birisini dinlemez bu insanlar..

LAİKLİK TARTIŞMASI

Bülent Arınç:

“Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve AKP eski Milletvekili Resul Tosun’un laiklik üzerine tepki çeken sözleri hakkında..

Bu kimseye yaramaz.. Ne bu tartışmayı başlatanlara yarar ne bunların temsil ettikleri kurumlara yarar.. Sadece mevcut kamplaşmaların karşı karşıya gelişlerin ayrışmacı bir siyaset takip etmenin daha da keskinleşmesine yarar..

Kaldı ki bu bireysel bir iki konuşmayı, böyle bir tartışmanın büyütülmesi için de çok önemli görmüyorum..

Resul Tosun Bey’i de çok yakından tanırım. Eski bir yazardır, Yörünge dergisini çıkartmıştır, Meclis’te bir dönem birlikte bulunduğumuz bir arkadaşımızdır.. O günkü konuşma çerçevesinde inanın ne söylediğine de bakmadım, gazetelerde yazılanlara dikkat ettim..

Sayın Diyanet İşleri Başkanı da bir süredir bir tartışmanın içerisinde. İkinci defa atandığına göre o da bu tür konuşmalar yapmanın uzağında kalacaktır diye tahmin ediyorum..

Bakın siyasetten kalan bir tecrübemi söyleyeyim. Bizim dindar insanlarımızın bile tamamen tersine döneceğini bir gün göreceksiniz.. Çünkü onlar dini böyle hamaset kokulu konuşmaların yanında cebine giren ve cebinden çıkan paraya bakar.. Eğer onda bir eksilme görüyorsa, din iman vatan millet bunlar bir kenarda durur onlara saygısını eksik etmez ama değer yargıları tamamen değişebilir… 

88 yılında ilk defa hacca gidiyordum. Bütün kafilemiz havalimanına geldi. Dediler ki ‘Vizelerin bir kısmı yetişmedi sizi bir gün veya en fazla iki gün İstanbul’da misafir edeceğiz.’.. Ben eşimle beraber anlayışla karşıladım ama kafiledeki insanlar o kadar büyük tepki gösterdiler ki ağızlarından küfürler çıkmaya başladı.. ‘Siz ne yapıyorsunuz’ dedim.. ‘Ben anlamam nasıl vizeler gelmemiş, neden ertelenmiş, bizi mi kandırdılar?’ 

Ondan sonra koktum ve dedim ki ‘Eyvah, dindarların gazabından korkmak lazım’ işlerine gelmeyen bir şeyle karşılaştıkları zaman ne aslandı ne kaplandı hiç birisini dinlemez bu insanlar.. 

Biz 2002’de iktidara geldiğimiz zaman siyaset bu durumdaydı. Millet siyasetin dip yaptığını görüyor siyasetçiden kaçıyordu.. Öyle bir ortam bizim işimize yaradı. 2020 tüm varlığımızı ortaya koyduğumuz ve milletin bizi kabullendiği bir dönemdi ki 20 yıldır devam ediyor..”

“DİNDARLARIN GAZABI

Bülent Arınç:

 “Bizim dindar insanlarımızın bile tamamen tersine döneceğini bir gün göreceksiniz. Çünkü onlar hamaset dolu konuşmaların yanında cebine giren paraya bakar, cebinden çıkan paraya bakar. Orada bir eksilme görüyorsa din, iman, vatan, millet bunlar bir kenarda durur yine onlara saygısını eksik etmez ama değer yargıları tamamen değişebilir. Dindarların gazabından korkmak lazım. İşlerine gelmeyen bir şeyle karşılaştıklarında ne aslandı ne kaplandı hiçbirisini dinlemez bu insanlar.”

AKP’nin kurucularından, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın bu sözleri büyük tepki aldı..

 “Kişi kendinden bilirmiş işi” diyenler, “Bu ne hadsizlik!” diye çıkışanlar oldu… Bazıları “Doğru söylemiş, bunlar paraya tapar!” diyerek hak verdi.. Kimisi de “Kendimden de biliyorum demeyi unutmuş” diye alaycı bir yorumda bulundu..

Belli ki anlatmak istediğini yanlış kavramlarla aktarmış Arınç..

İşine geldiği için dönüşüm geçirenlere, “dini kendi çıkarları için araç olarak kullanan” anlamında “dinci” demek gerek.. Çünkü aksi halde Arınç’ın sözleri, “Dindar insanlar için en belirleyici değer paradır” anlamına gelir.. Bu durumda, yaşam felsefesini maneviyat üzerine kurma iddiasındaki insanlara hakaret etmiş olur…

Arınç, aslında, dindar insanların sonsuza kadar AKP’yi desteklemeyeceğini, geçinemez hale gelirlerse, ekonomik zorluklar yüzünden zarar görürlerse, bu partiye sırtlarını dönebileceklerini anlatmaya çalışmış..

Değer yargılarını para nedeniyle değiştiren insanlar sadece dinciler arasından çıkmıyor elbette.. Parayla satın alınabilen insanlar, dinci de olsa inançsız da olsa karaktersizdir. Ama bu ülkede din kisvesi altında menfaat sağlayanlar, halkı sömürenler o kadar fazla ki çoğu kişi, Arınç’ın sözlerini ister istemez din bağlamında yorumladı.

“İSRAF ARTARKEN ADALETSİZLİK YAYILIYOR”

**İşsizlerin açlıktan intihar ettiği, yolsuzlukların ayyuka çıktığı bir toplumda bu konularda tek kelime etmeyen Diyanet İşleri Başkanı, israf fetvası verip kendisi lüks makam araçlarıyla dolaşıyorsa…

**İnsanlar tek bir maaş alamazken AKP’li bürokratlar çoklu maaşlarla ülkeyi arpalığa çeviriyorsa…

**“Porsiyonlarımızı küçültelim” diyerek vatandaşa tavsiyede bulunan Emine Erdoğan, dehşet verici hayvan katliamlarıyla üretilen on binlerce dolarlık lüks çantalar kullanıyorsa…

**Asgari ücretliler karınlarını doyuracak ekmek bulmakta zorlanırken Saray, 4 milyar 39 milyonluk bütçesiyle, bir asgari ücretlinin 1 yıllık ücretini 4 dakikada harcıyorsa…

**THK’nin yangın söndürme uçakları, bakımları için 4-5 milyon dolar gerekiyor denilerek hangarda çürümeye terk edilirken Cumhurbaşkanlığı için 8 VIP uçaktan oluşan bir filo yaratılıyorsa… 

**Zarar ettiği gerekçesiyle çalışanlarının maaşından kesintiler yapan THY’nin üstlendiği uçak filosu bakım maliyetinin ise en az 13 milyon dolar olduğu biliniyorsa…

**Her felakette “Biz bize yeteriz” diyerek kendi yurttaşlarına IBAN verip para toplayanlar, Arnavutluk, Sudan, Suriye ve Somali’ye milyonlarca dolar hibe yardımında bulunuyorsa…

Böyle bir ülkede adalet istemenin din ya da inançla ilgisi yoktur! 

Haksızlığa karşı ses çıkarmak, onurlu bir insan olmanın gereğidir.. 

Ne yazık ki dindarlar, israf, hak yeme ve yolsuzluk üzerine kurulu AKP düzenini bugüne kadar fazlasıyla sırtında taşıdı.. AKP’ye yıllardır oy veren dindar seçmenler, yandaş medya her ne kadar gizlemeye çalışsa da artık kendilerini de etkileyen gerçekleri görmezden gelemeyecek.. 

Çünkü sadaka kültürüyle, kurduğu devasa çıkar ağıyla, kendisinden önceki 80 yıldaki borcun yedi katı kadar biriktirdiği borçla bugüne kadar gelen iktidar, sonunda tencerelerin altındaki ateşi tamamen söndürme noktasına getirdi..

Arınç’ın bahsettiği dindarların gazabının, ülke için hayırlara vesile olmasını dileriz..

Cumhuriyet //Zühal Kalkandelen

NE OLMUŞTU?

“VATANDAŞ, YOLSUZLUKLA İLGİLİ KİMİN İSMİ GEÇERSE DEFTERDEN SİLDİ”

“ARINÇ’TAN PEKER YORUMU: ‘ŞANLI YARGIMIZ’ GEREKENİ YAPACAK HERALDE…”

Eski TBMM Başkanı, Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gündemdeki konulara ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı.

-AKP 20 yaşında… Sizin kurduğunuz AKP ile bugünkü AKP arasında bir fark görüyor musunuz?

Bülent Arınç:

Aynı olması mümkün değil zaten. Yani bir derede iki defa yıkanılmaz. Veya bir suyla iki defa abdest alınmaz.

-İlkeler açısından fark var mı?

Bülent Arınç:

Sorunuz çok güzel. Şartlar mutlaka değişiyor. Kişiler değişiyor. Siyasetin kendi ilkeleri veya yaşantıları değişiyor. Bu noktalardan baktığım zaman ben AKP’yi kurarken yaşadığımız heyecanı, bugün de en azından Sayın Cumhurbaşkanının şahsında ve onun bazı arkadaşları ile birlikte devam ettiğini görüyorum. Ama şartlar partiyi o noktaya getirmiştir veyahut yönetim o noktaya getirmiştir ki, bazı konularda eleştiriler yapılabilir. Bu eleştiriler haklı da olabilir. Ama bu sürecin içerisinde yaşadığımız büyük travmalar var. O travmaları da gözettiğimiz zaman, bu süreçte AKP en azından 2012, 2013’e kadar yani bir 10 yıllık süreçte çok başarılı. Bu bir altın dönemdir. Ama 2013’ten günümüze kadar, zaman zaman yaşadığımız travmalar sebebi ile bazı eksiklikler, yanlışlıklar, hatalar da olmuş olabilir. Bunlar giderilebilecek işlerdir. Giderilmeyecek şeyler değildir. Yeter ki kuruluş ilkelerimize tekrar sımsıkı sarılalım.

“AKP’NİN İTTİFAKLARLA YÜZDE 50’YE ULAŞMAYA ÇALIŞMASI SEÇMENİN VE SİYASETÇİLERİN TAKDİRİNDE”

-Şimdi saptığını mı düşünüyorsunuz kuruluş ilkelerinden?

Bülent Arınç:

Yaşadığımız olaylar sebebiyle, kısmen uzaklaşmalar olabilir. Kısmen yapılan hatalar olabilir. Bu hataların sebepleri de doğru olabilir, yanlış olabilir. Ama o parlak dönemde olduğu gibi yüzde 50’lik oy oranına, 2011 seçimlerinde ulaşmış bir partinin bugün ittifaklar ile bu nispeti yakalamaya çalışması artık seçmenin de siyasetçilerin de takdirinde olan bir konudur. Yani tek başımıza yüzde 50’yi almak başarısı, hatta bunu daha da arttırmak başarısı varken, bugün geldiğimiz nokta, yaşadığımız olaylar sebebiyledir.

-Bir gerileme mi tarif ediyorsunuz?

Bülent Arınç:

Yani ben o kelimeyi kullanmak istemiyorum. Ama yaşadığımız olaylar, bazı konuları eleştirilir hale getirmiş olabilir.

“BİR YIPRANMA VAR DERSENİZ ONU DA KABUL EDERİM”

-Sizin için benim tabirim ile ‘gerileme’ hangi olayla birlikte başladı?

Bülent Arınç:

Şimdi ben bu travmaları televizyon programında da anlattım. Mesela Gezi olayları başlangıcı, sonuçları bunlar çok tartışıldı. Hatta ben de çok eleştirildim. Çünkü o tarihte başbakan vekili idim. Olaylara ilk müdahale eden insandım.

-Sizin diyaloga açık bir tavrınız vardı…

Bülent Arınç:

Ben üzerime düşen görevi yaptım. Ve hamdolsun başarılı da oldum. Sayın Cumhurbaşkanımız yurtdışından geldikten sonra o da gereken tedbirleri aldı. Fakat bu olayın yaşanması, bir operasyonel hareketin, içerisine örgütlerin de girdiği bir hareketin İstanbul’dan başlayarak bütün Türkiye’yi etki alanı içerisine alabileceğini gösterdi. Bu güvenlik ile ilgili kaygıları arttırmış olabilir. 2010 sonu veya 2011 başında Arap Baharı başladı. Mısır’da, Libya’da, Tunus’ta bir şekilde oldu. Bizim hemen yanımızda giderek bütün ilişkilerimize aile içi ilişkiye kadar götürebileceğimiz Suriye ile bu tersine döndü. Yani Suriye’deki Arap Baharı, büyük bir katliama dönüştü. Esat ve onun emrindeki Baas. Veya silahlı kuvvetler, kendi halkına silah doğrulttu.

Cumhurbaşkanımız o zaman Abdullah Gül’dü. Başbakanımız Tayyip Bey’idi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu idi. Ben Hükümet Sözcüsü’ydüm. Süreci birlikte yaşadık. Çok samimi olduğumuz Esat’a silah kullanmamasını, şiddet kullanmamasını, yeni bir anayasa, yeni bir seçim kanunu ile yola devam etmesini önerdik ama Baas rejimi buna izin vermedi. Onun yanında tabi 2013’ten sonra 17-25 ile başlayan ve 15 Temmuz’a kadar devam eden FETÖ süreci, iç politikada başka gelişmeler biraz bizi güvenliğe yöneltti. Yani iktidarımızı güçlendirmeye, perçinlemeye…

Mesela Kürt meselesi veyahut çözüm süreci konusunda yaşadıklarımız… Çözüm Süreci’ne elini değil gövdesini koymuş bir iktidarda ben sorumluluk almıştım. Çözüm için çıktığımız bu yolda bize ihanet ettiler. Bu ihanet affedilecek bir ihanet değildi. Toprağın altına gömülmüş, saklanmış silahlar ile şehir içi kavgaları başladı. Bütün bunlar bizim, ekonomik yöndeki kalkınmanın veya özgürlükler noktasındaki sürekli devrimimizin önüne geçti.

Ayrıntısına girmeyeceğim. Türkiye bunu ilk defa AKP döneminde yaşadı. Menderes’in iktidar süresi 10 yılı geçmedi. Demirel bu kadarını da bulamadı. Bir başkası bunun 3’te 1’ini bile bulamadı. Biz yüzde 50 oy noktasına, halk tarafından 2 defa cumhurbaşkanını seçme noktasına gelmişsek, halkın büyük çoğunluğunun güvenini hala üzerimizde taşıyor olduğumuzu gösterir. Bir yıpranma vardır derseniz onu da kabul ederim. Ama bence yeni bir hareketlilik ile olumsuzlukları ortadan kaldırabilecek bir noktadayız.

“TAYYİP BEY BANA NE DERSE DESİN GÜNÜN BİRİNDE HELALLEŞİRİZ”

-Mevcut kadrolar itibarı ile bu mümkün mü AKP açısından? Bu soruya ek olarak bir de şunu sormak istiyorum; AKP ile üyelik haricinde ilişkiniz sürüyor mu?

Bülent Arınç:

Biliyorsunuz 2015’te ben aktif siyasete veda ettikten sonra bazı troller ve troliçeler beni hedeflerine koydular. Beni yıpratmak istediler. Bu 2014’ten sonra başlamıştı aslında. Fakat siyasetin dışına çıkınca, hükümetin dışına çıkınca affedersiniz sırtlan gibi saldırdılar. Ben de boş durmadım. Onlara cevap verdim. Tabii Sayın Cumhurbaşkanımızın etrafında olan ve ona ‘Reisim’ diye hitap eden bazı yazarlar beni dillerine doladılar. Onlarla da bir çekişmenin içerisine girdik. Bu bizi yıprattı. Ben bu yanağıma tokat vurdunuz, öbürü de hazırdır gelin buna da vurun diyecek bir adam değilim. O zaman bir soğukluk yaşadık. Ama 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimini gördükten sonra, ben her şeyi sıfırladım ve tekrar Tayyip Bey’in yanında ve AKP’li olarak bulunmak gerektiğini kendimi inandırdım, başkalarını da inandırdım. Yani şu anda bulunduğum yer AKP’dir. AKP benim elimde doğmuş. Ben AK Parti’nin sahibiyim, kiracısı değilim. AKP’yi kim kurdu denilince 70 tane kurucusu, 53 tane milletvekili var ama en başta da 2-3 kişi sayılıyor. Yani bazen 4’e çıkarıyorlar. Tayyip Bey, Bülent Arınç, Abdullah Bey, Abddullatif Şener. Ya Abdullatif Şener ile Abdullah Bey’i bugün saymasak bile, ben bu kurucuların en başta geleniyim ve ilk TBMM Başkanı’yım. İlk grup başkanıyım. 6-7 sene başbakan yardımcılığı yaptım.

Bu partiden dışarı çıkmayı düşünmem. Bu partiden başkasına başımı çevirmeyi düşünmem. Bu yüzden Gelecek Partisi’ne ve Deva Partisi’ne de başımı çevirmedim. Ayrılmamaları için çalıştım ama onlar o yolu seçtiler. Başkaları gibi onlara hain diyecek durumda da değilim. Onlar bizim arkadaşlarımız. Birlikte siyaset yaptık. Ve bir kötülüklerini de görmedik. Ama siyasetten yanlış yapmakla, yaptığı işlerdeki yanlışlıkları birbirinden ayırmak lazım. Siyaseten yanlış yapmış olabilirler. Hangimiz yapmıyoruz ki? Ben şu anda AKP’liyim. AKP’li kalacağım. Ve Tayyip Bey bana ne derse desin, günün birinde mutlaka helalleşiriz.

“ANA GÖVDEDEN HİÇ KOPMA OLMADI”

-AKP’nin kurucularından 4 önemli isim saydınız ama bugün cumhurbaşkanından başka hiç kimse partide aktif değil. Cumhurbaşkanı şu anda yalnız mı?

Bülent Arınç:

Cumhurbaşkanının yalnız olduğunu, kendisinin kabul ettiğini zannetmiyorum. Yalnız olur mu? Çevresinde binlerce yüzlerce insan var. En yakınında olanlardan mesafeli olanlara kadar. Sayın Cumhurbaşkanı kendisini kabinesinde de danışmanları içerisinde de bir heyeti mutlaka bulunduruyor. Ha o kişiler, ayrı siz ayrısınız derseniz ona bir şey demem. Ben sadece üye değilim. Ben kurucusuyum AKP’nin. Bu sıfatımla kongrelere katılıyorum. Bu sıfatımla kabul görüyorum. Sonra 2002 seçimlerinde de partim iktidar olunca 1. turda 369 oy alarak TBMM Başkanı oldum. Bunu kimse unutmasın. Bugünkü halimize bakıp ‘Aaa bu nereden çıktı ya kimdi bu adam’ diyenler falan olabilir belki. Yeni yetmeler çok. Ama ben AKP’nin kurucularının ilk 3’ünün içindeyim. Şimdi bu arkadaşlar nerede? Tayyip Bey yalnız, siz şöylesiniz böylesiniz, bunları kabul etmem.

Siyasetin doğasında bazı şeyler vardır ki AKP bunun dışında kalamaz. Bu başka partilerde de böyledir. Bizden de bir sürü parti çıktı. Abdüllatif Şener Türkiye Partisi’ni kurdu. Erkan Mumcu ANAP’a gitti. Bir Kütahya milletvekili vardı, İdris Bal adında… Parti kurdu. Tayyip Bey’in yanında yıllarca bulunmuş belediyedeki arkadaşlarından İdris Naim Şahin başka bir parti kurdu. Kurmayan kalmadı. Ama hiçbir zarar veremediler. Çünkü ana gövde çok sağlam. Ana gövdeden hiç kopma olmadı.

“FİTNECİ DEMEK DOĞRU BİR SÖYLEM DEĞİL”

-Gelecek ile DEVA partilerinin AKP’den oy alacağını düşünüyor musunuz?

Bülent Arınç:

Yani dünün dostları zaman gelmiştir, birbirlerinden ayrı düşmüşlerdir. Ben bu AKP’de olmaz diye düşünüyordum. Herhalde Tayyip Bey de öyle düşünüyordu. Çünkü Tayyip Bey’in örnek aldığı insan, Şeyh Edebali’dir. Şeyh Edebali’nin vasiyetnamesini her defasında okuduğunda ben gözyaşı dökerdim. Şeyh Edebali diyor ki ‘Sen artık Bey’sin. Bey’e şu düşer, ben bölmeye çalışacağım, sen bütünleştireceksin. Ben kötü söz söyleyeceğim, sen iyi şeyler söyleyeceksin. Ben yanlış iş yaparsam, sen doğrusunu yapacaksın’ Buna uyarsak mesele kalmaz. Ya Bülent Arınç böyle bir söz söylemiş… Bülent Arınç, her zaman doğruyu söyler. O yanlış şey söylemez. Ama gerçekten yanlış söylemişse, Bülent Arınç yanlış söylemiştir. Bu kadar. Bundan daha ötesi yok. Bizim birbirimize karşı hukukumuzun böyle olması lazım. Yanlış söylemiş olabilir, herkes yanlış söyleyebilir. Hata yapabilir. Hepsi bizim için. Ama bu, o insanı yok etmek için, o insanı kötülemek için olmamalıdır. O insana fitneci demek doğru bir söylem değildir. Biz Şeyh Edabali’nin bir Bey’e tavsiyelerine uymak zorundayız. Bunların hepsi düzelir.

Kemal Burkay ne güzel diyor, ‘İklim değişir, Akdeniz olur. Gülümse.’ Bu bizim kendimizi sorgulamamıza bağlı. Ben nerede hata yapıyorum? Nerede yanlış yapıyorum? Kiminle helalleşmem lazım? Kimin hakkını yedim? Kimin bedduasını aldım? İnsan bunları düşünecek. Bizim inancımızda helalleşmek çok önemli.

-İstifa sürecine giderken kullandığınız ifadeler vardı. Osman Kavala’dan ve Selahattin Demirtaş’tan bahsetmiştiniz. Önce Devlet Bahçeli sonra cumhurbaşkanı tarafından eleştirildiniz ve istifa ettiniz. Az önce de benim söylediğim doğrudur, ya da hata yapmış olabilirim dediniz.

O günkü sözlerinizi şimdi nasıl değerlendiriyorsunuz? Hala o sözlerin arkasında mısınız? Yoksa hata yaptığınızı düşünüyor musunuz?

Bülent Arınç:

Ben uzun tutukluluğa itiraz ediyorum. O isimleri ben vermiyorum. Verene de bir şey demiyorum. Yani örneklerden bir tanesi belki o olabilir. İsmi veren ben değilim ama ısrarla sorulunca, uzun tutukluluğa karşı olduğumu söyledim. Tutuklama sebepleri yoksa serbest yargılanma asıldır. Tutuklu olmak istisnaidir. Bunu ben Ergenekon davaları sürerken de söyledim. Ve kendimi örnek verdim. Ben 15 yıl ağır hapis talebi ile yargılandım. 1985 yılında. Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde. 2,5 sene sonra ben beraat ettim. Davanın başladığı günden 2,5 sene sonra beraat ettiğim güne kadar ben tutuklanmadım. Savcı tutuklama talep etmedi. 5 sene ceza verdikleri gün benim hakkımda tutuklama kararı çıkmadı. Yani ben o günlere mi özeneceğim şimdi? Şimdi hapşıran adamı gel bakalım deyip tutuklayan yargıda bir sorun var. Ben bu yargıdaki soruna itiraz ediyorum. Çok basit suçlamalar ile hatta gazeteciler için düşünürsek, yazdığı yazıdan dolayı 70 yaşını geçmiş insanların cezaevinde olmasını nasıl izah edebileceksiniz? 15 Temmuz’a giden yolda, yazı ne kadar etkili oldu? Karikatür ne kadar etkili oldu? Ben Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin çok kararını beğenirim. İfade özgürlüğü konusunda bir kararında, ‘Herkesin hoşuna giden sözleri söylemek ifade özgürlüğü değildir, herkesin canını sıkan, yüzünü buruşturan, İnsanı irite eden, hatta bu kadar da olmaz dedirtecek şeylerin söylenmesi ifade özgürlüğüdür.’ O yüzden sonuna kadar eleştirin. Eleştiriye açık olacağız. Ama asla hakaret olmayacak, asla istihza olmayacak.

“MERAL AKŞENER’İ SİYASETÇİ OLARAK ÇOK BEĞENİRİM, AMA…”

Bülent Arınç:

Meral Akşener’i siyasetçi olarak beğenirim. Ahlaklı bir kadındır. Her şeyini takdir ederim. Ama Sayın Cumhurbaşkanı’na ‘Sen Netanyahusun’ veyahut ona benziyorsun demek düpedüz bir hakarettir, aşağılamadır. Hele hele hayatının en büyük davası olarak Filistin davasını gören bir insana sen böyle sözler söyleyemezsin. Ölçülü olmak zorundayız.

“BENİM ELİMDE İMKAN OLSA BU KONUDA CEVAP VERMESİNİ BİLİRİM”

-“Türkiye bağırsaklarını temizliyor” sözünüz hafızalarda yer etti. Şimdi ise gündemde yayınlanan videolar ve iddialar var. Siz Susurluk sürecini Meclis’te yaşamış, Türkiye’deki en deneyimli siyasetçilerden birisiniz.

Bugün yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bülent Arınç:

Türkiye’de darbe planlarının ifşa olması ile birlikte yeni bir sürece giriyorken, ‘Türkiye bağırsaklarını temizliyor’ dedim. Türkiye’de bir darbe geleneği olduğunu muhtıra geleneği olduğunu yaşayan bir insanım. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tümünü kastederek, manevi şahsiyetini kastederek söylemiyorum. Ama 1950’lerden önce de sonra da 15 Temmuz’a gelinceye kadar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesinde veya onların dışında yine üst rütbeli subayların bir kısmının cuntacılık faaliyetleri yaptığını adım gibi biliyorum. Cuntacılık faaliyetlerini kastederek bunların deşifre olması ile Türkiye bağırsaklarını temizliyor demiştim. Ama Ergenekon sürecinde sapla saman birbirine karıştı. O, FETÖ’cü savcılar, hâkimler, hiç alakası olmayan insanları da işin içerisine koydular ve onları yargıladılar. Bunlardan bir tanesi İlker Başbuğ’dur. Bir ülkenin Genelkurmay Başkanı’nı terörist sıfatı ile cezaevine koymak ve yargılamak için insanın ya deli olması lazım ya FETÖ’cü olması lazım. Biz buna o zaman da karşı çıktık. Ben Ergenekon sürecinde yargılanan pek çok masum bildiğim insana sahip çıktım. Mehmet Haberal gibi bir bilim insanı, birkaç toplantıya katıldı diye 4 sene cezaevinde kaldı. O süreç FETÖ’nün manipüle ettiği bir süreçtir. Benim sözlerimle hiçbir ilgisi yok. Ben o zaman da tutuklulara karşı çıktım. Tutuklayamazsınız dedim. Bunu hükümette olan herkes bilir, dışarıda da konuşmuşumdur. Ben bu sözlerimi savundum. Şimdi Türkiye bağırsaklarını temizliyor sözümü hatırlatarak, ‘Sedat Peker de bunları söylüyor hadi bakalım şimdi de Türkiye bağırsakların temizleyecek mi’ diyorlar. Benim elimde imkân olsa bu konuda cevap vermesini bilirim. Ama 5 senedir ben artık sade bir insanım. Bu konuda benden herhangi bir şey beklemeyeceksiniz. Ülkeyi yönetenler var. Ülkenin yargısı var. Ülkenin güvenlik birimleri var. Bunları mutlaka değerlendirecektir. Bunlarla ilgili bir soruşturma açılır, açılmaz bunu hepimiz göreceğiz. Ama bu soruyu bana sorma. Ben 2009 Mart ayında Taraf gazetesinde yayınlanan o belgelere, o ses kayıtlarına bakarak bu cuntacılığı işaret ettim. Ve Türkiye bağırsaklarını temizleyecek dedim. 11 sene sonra bana bugünkü bazı olaylarla bunu yan yana getirmek herhalde doğru olmaz.

“YOLSUZLUK BELKİ DÜNYANIN EN ESKİ İŞİ”

-Soruyu şöyle revize edeyim: Sedat Peker’in paylaştığı videolardaki sözleri ve iddiaları var. Türkiye’nin gündemi de bu konuya kilitlendi. Sizin değerlendirmeniz nedir?

Bülent Arınç:

Ben Sedat Peker’in konuşmaları veya burada söz ettiği insanlar ile ilgili olarak, isim bazında bir değerlendirme yapmak istemiyorum. Ama bir olgu var. Bu olgu üzerinden yaşadığım birkaç konuyu size aktarmak istiyorum. Şimdi bir defa, yolsuzluk dünyanın en eski işidir belki. Ama yolsuzluk yani haksız kazanç, nüfuz suiistimalinin yasalarımıza göre suç olmasının yanında inancımız da bunu reddeder. İnancımızda alın teri kutsaldır.

“VATANDAŞ, YOLSUZLUKLA İLGİLİ KİMİN İSMİ GEÇERSE DEFTERDEN SİLDİ”

Bülent Arınç:

Mesela israfın da karşısındayım. Başbakan yardımcısı iken bile hükümetin bu konuda sınıfta kaldığını söylemiş bir adamım. Çünkü israf eden, kendi kazancından israf etmez. Senin benim üzerimdeki hakkından israf eder. Ben çalışırım, ben kazanırım ama o fazlasını harcadığı için, benim elimdeki malı ve sermayeyi alır götürür. Haksızlıktır. Şunu söylemek istiyorum. Biz iktidara gelirken, 90’lı yıllarda, 80’li yıllarda rahmetli Özal’ın dönemi de buna ait, çok eskiye gidersek CHP’li bazı bakanlar içinde yolsuzluk iddiası olmuştur. Demokrat Parti döneminde olmuştur. Tek parti döneminde de olmuştur. Ama münferit olaylardır. Ama yoğun olarak yolsuzluk sorunları en son 90’lı yıllardan 2002’lere kadar, belki 80’li yıllardan 2002’lere kadar yoğun olarak gelmiştir. Yani o zaman insanlar birbirlerini şikâyet etmeye başlamışlardır. Bu belki ekonomik hayatın gelişmesi ile veya suç örgütlerinin daha güçlenmesi ile de ilgilidir. Biz 2001 de kurulduk. 2001’de Türkiye’nin siyasi tablosu şöyle idi. Koalisyon hükümetleri gelip gidiyor. En fazla ömürleri 1,5 sene. Ama birbirlerine itham ediyorlar. DYP, ANAP’a yükleniyor, ANAP, DYP’ye yükleniyor. Öbürleri hep beraber ANAP’a yükleniyorlar, onlar bir başkasına yükleniyor. Hepsi birbirini yolsuzlukla suçluyor. Hakikaten ortaya saçılan birtakım iddialarda, bankaları satın alanlar, medya organlarını satın alanlar, onlara bunlara çökenler, üstüne konanlar, Türkiye’de siyaseti en dip noktasına getirmişti. Vatandaş yolsuzluk kavramını o zaman kafasına koydu. Ve bununla ilgili kimin ismi geçerse, o insanları defterden sildi. Hangi partinin ismi geçerse, onları defterden sildi. Millet bizim fotoğrafımıza baktı ve bize güvendi. Çünkü bizim fotoğrafımızın içinde, adı yolsuzluğa karışmış, dürüst olmayan bir tek insan görmedi. Şimdi şunu düşünelim, 1993’te İstanbul’da SHP’li belediye başkanı var. Nurettin Sözen. 93’te İSKİ skandalı patlıyor.

93’te Ergün Göknel diye bir İSKİ Genel Müdürü var. Karısı Feray Hanım’dı zannediyorum. Onu bir başka birisi ile aldatmış. Aldatılan kadın, çok intikamcı olur. Türkiye’de pek çok olayın arka planını kadınlar ortaya çıkarmıştır. Dedi ki ‘benim eşim şurada şurada yolsuzluklar yaptı’. Skandal patladı, Ergün Göknel cezaevine gitti. Ama siyaseten biz 94’te bir sene sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığını kazandık. Tayyip Erdoğan yüzde 25 ile kazandı. Ve anketlerde 4. olarak çıkıyordu. Tabii bu anketler de yönlendirici anketlerdi. Tayyip Bey’in seçimi kazanmasının bence tek sebebi, tertemiz pırıl pırıl bir Milli Görüşçü olarak milletin güvenini sağlamış olmasıdır. Tayyip Bey’in 94 seçimini kazanmasının tek sorumlusu SHP’li belediye başkanlığında, -başkanı kastetmiyorum- İSKİ skandalının patlamış olmasıdır. Çünkü vatandaş güvenecek insan arıyor. Yolsuzluk bilmeyen insan arıyor. Helal haram duygusuna sahip insan arıyor. Yetimin hakkını gözeten insan arıyor.  O tarihlerde Tayyip Bey öyle bir teşkilatlanma yapmış ki İstanbul’da kapı kapı dolaşmış. Varoşlara girmiş, en lüks yerlere girmiş. Ve o zaman bu Milli Görüşçülere herkes büyük bir güven duyuyor.

“YOLSUZLUKLA CİDDİ MÜCADELE ETTİK”

Bülent Arınç:

Millet yolsuzluktan nefret eder. Konuşulmasından bile millet nefret eder. O yüzden biz iktidara geldiğimiz gün, 3Y prensibini açıkladık. Yolsuzluk, yasaklar, yoksulluk. Diğer ikisine girmeyeceğim. Yolsuzluk konusunda şunu yaptık… Meclis Başkanıyım, Başbakanımız Tayyip Bey. Dedi ki, yolsuzluklarla ilgili araştırma komisyonu kuralım. Nasıl yolsuzluk yapılıyor? Kim yaptı? Yolsuzluğu önlemek için ne yapacağız? İstanbul Milletvekili Azmi Ateş’in başkanlığında bir komisyon kurduk. 2 sene çalıştı. Müthiş şeyler buldular, arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Biz yolsuzluklarla bu kadar ciddi mücadele ettik.

“TÜRKİYE YOLSUZLUKLA MÜCADELEDE SINIFTA KALDI DİYE RAPOR ETMİŞLER…”

Bülent Arınç:

Komisyonu kurduk, 55 tane çıkar amaçlı suç örgütünü ortadan kaldırdık. Bir de Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren GRECO diye bir kuruluş var. GRECO Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubudur. Başbakan yardımcısı olduğum dönemlerde GRECO’nun üst düzey toplantılarında Türkiye’yi ben temsil ediyordum. Avrupa Yolsuzluk ile Mücadele Grubu’dur. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösterirdi. Bizim bulunduğumuz dönemlerde biz orada çok iyi durumdaydık. Her 6 ayda bir zannediyorum rapor yayınlıyorlardı. Biz de o raporlara malzeme gönderiyorduk. Ama görüyorum ki 2019-2020 Türkiye yolsuzlukta mücadelede sınıfta kaldı diye raporda belirtmişler. Bu iyi bir durum değil. Biz Avrupa Konseyi’nin kurucusuyuz ve ilk üyelerindeniz. Dolayısı ile GRECO bizi ilgilendirmiyor diyemeyiz. Bunların kanaatları yanlışsa, ‘Hayır öyle değil aslında böyledir’ diyebilmeliyiz. Bunu da şu vesile ile hatırlatayım, ben terörle mücadele yüksek kurul başkanlığı yaptım son dönemde. Bizim her zaman söylediğimiz bir şey vardı; terörle mücadele bir ülkenin tek başına başarabileceği bir şey değil. Onun için uluslararası bir terörle mücadele desteğine ihtiyacımız var. Biz hamdolsun bulunduğumuz süreç içerisinde, uluslararası mücadele içerisine almaya çalıştık. Hem AB ülkelerinin, hem ABD’nin büyük ölçüde de başarılı olduk. Bir ara bir benzetme yaptım, yani çıkar amaçlı suç örgütleri veya mafya tipi yapılaşmalar, terör örgütleri kadar tehlikelidir diye. O yüzden bu yolsuzluklarla da terörle mücadele eder gibi, uluslararası işbirliğine ihtiyacımız var. O zaman uluslararası bu işi yöneten hangi kurum varsa, hangi ülke varsa, çünkü bunların dış bağlantısı yüzde 100 vardır. Bakınız gidenler kaçanlar belli yerlere gidiyorlar, belli yerlere kaçıyorlar. Buralarla da bizim işbirliği yapmamız lazım. Bu Türkiye’nin kendi başına yapabileceği bir model değil. O yüzden uluslararası bir yolsuzlukla mücadelede işbirliğine ihtiyacımız var.

“YARGIDA, GÜVENLİK BÜROKRASİSİNDE, SİYASETTE AYAĞI VAR”

Bülent Arınç:

Ceza hukukuna göre yolsuzluk kasıtla işlenen bir suçtur. Haksız kazanç elde etmek için, siyasi nüfuz kullanırlar, para kullanırlar, kadın kullanırlar, örgüt kurarlar. Bunun çok ayakları var. Yargıda ayağı var, güvenlik bürokrasisinde ayağı var, siyasette ayağı var, dış bağlantısı var. Çünkü bazı ülkelerde de bunlarla iş birliği yapan insanlar bulunabilir. Yani küresel bakmak lazım olaya.

Şimdi biz, onlarla mücadele ettik. Kayıtlarda vardır. Bizim dönemimizde, aydınlatılmayan hiçbir cinayet ve siyasi olay yoktu. 2013-14’e kadar. Ondan sonrasını çok fazla bilmiyorum. Bir tek Hablemitoğlu cinayeti biz iktidara geldikten 1 ay veya 2 ay sonra işlendi. Hala üzülürüm, o cinayet aydınlatılmadı. Zannediyorum ki bir dış etki var ki, işin zorluğu var. Ama bu bizim için bir eksikliktir. Hablemitoğlu cinayetinin de aydınlatılması lazım.

“BU TÜR OLAYLARIN İÇİŞNDE HİÇ KİMSE TAYYİP BEY’İN KATKISINI ARAMASIN”

Bülent Arınç:

Biz 55 çıkar amaçlı suç örgütünü çökerttik. Tayyip Bey’in talimatıyla. O yüzden bu tür olayların içerisinde hiç kimse, -geçmişe bakarak söylüyorum- Tayyip Bey’in bir katkısını aramasın. Yargı gözünü kırpmadan bu işlerin üzerine gidecek. Eskiden derlerdi ki hâkim vicdan ve cüzdan arasında kalıyor. Kalmayacak. Bu konudan dolayı birisinin şikâyetçi olmasına gerek yok, bunlar takibi şikâyete bağlı suç değil ki. Bunlar cürümdür. Cürüm ne demek? Bilerek ve isteyerek işlenen suçtur. Buradaki her iddia mutlaka savcılar tarafından incelenmeli. Çünkü ben yolsuzluk için çete kuranların, terör için çete kuranlardan farklı olmadığını düşünürüm.

“LOHUSA KADINLARIN TUTUKLANDIĞI BİR TÜRKİYE’DE TUTUKLAMALAR YAPILACAKSA BU AĞIR SUÇLARIN HAKKINDA HERHALDE YAPILACAK”

-Herhangi bir adım atılmadı henüz…

Bülent Arınç:

Bilmem, atarlarsa atacaklar. Ben dediğim gibi şu bütüncül bakışın içinde kalmaya çalışıyorum. Yargı gereğini yapmalıdır. Nasıl yapacak? Bütün bu iddiaları en ciddi biçimde inceleyecek ve sonucu kamuoyuna açıklayacak. Lohusa kadınların bile tutuklandığı, çocukları ile beraber cezaevinde kaldığı bir Türkiye’de, kanser hastalığı ile boğuşurken bile tahliye edilmeyen insanların bulunduğu bir Türkiye’de tutuklamalar yapılacaksa bu ağır suçların sahipleri hakkında herhalde yapılacak. Bu yargının görevidir. Tabii Adalet Bakanımızın yargının, HSK’nın ve bunlara talimat verme durumunda olan herkesin ‘Bu olayların üzerine gideceksiniz arkadaş. Ben sizden adalet bekliyorum’ demesi lazım. Şimdi işin yargı boyutu, emniyet bürokrasisi boyutu var. Emniyetin dışında başka eller de olabilir. Kendi içlerinde tekrar bir arınma gerekiyorsa, bunu yapacaklardır. Ve vatandaşa bilgi verilecektir. Tatmin edilecektir. Çünkü demokrasinin iki önemli ölçütü şeffaflık ve hesap verebilirlik. Her şey şeffaf olacak. E bu adam bunları bugün söylüyor, acaba doğru mu? Yanlış da olabilir. Ama onları araştırma görevi, yargının görevi. Bir bak bakalım ne diyor? İtham ettikleri şeylere bir bak bakalım, onları bir dinle. Beraat- i zimmet asıldır. Hemen suçlu ilan etme. Bunlar özellikle bazı kişiler için şu anda Türkiye’de uygulanıyor. Ama bazı insanlar için de peşinen terörist denerek ismi de konulabiliyor. Hukuk bu, Balzac demiş ki adalet örümcek ağına benzer, küçücük sinekler takılırlar, ama eşek arıları deler geçer. Bu tarife uymasın bizim adaletimiz. Çünkü Allah bize emrediyor adaleti. Bu seküler hukuk için de böyledir. Bütün bunların araştırılması, devletin görevidir, yargının görevidir, emniyetin görevidir, güvenliğin görevidir. Bütün buralarda aksaklıklar olabilir mi?

“BİZİM VARLIK SEBEBİMİZ YOLSUZLUKLA MÜCADELEDİR; GÜNDEMDEKİ İDDİALAR GÜZEL ŞEYLER DEĞİL”

Bülent Arınç:

Bizim varlık sebebimiz yolsuzluk ile mücadeledir. Hem Tayyip Bey açısından, belediye başkanlığıyla başlayan süreç, AKP’nin güçlenmesi ile ileri giden süreç… Gündemdeki bu iddialar, arkadaşlıklar dostluklar bunlar güzel şeyler değil. Bu insanlar bilinir. Şüpheli insanlardır. Bu insanların yanına bile yaklaşmamak lazım. Siyasi hayatımda bunu yaptım, beğenmediğim adama selam bile vermedim. Yanımdan geçiyorsa başımı çevirdim. Birlikte fotoğraf çektirmedim. Aynı masaya oturmadım. Benim hiçbirisiyle kafa çekerken, bağırıp çağırırken, şarkı söylerken birbirimizi överken hiçbir sözümü bulamazsınız. Bundan kaçındım ben. Bu benim kendi düşüncelerim. Alkışlanırken, sıfatlar takılırken bu kişilerin medyanın ilgi noktasında olduğunu gördük şimdi ise bazı medya kuruluşlarının görmezden gelmesi içler acısı bir durumdur.

“ŞANLI YARGIMIZIN NE KADAR BAĞIMSIZ TARAFSIZ OLDUĞUNU GÖSTERMESİ LAZIM”

Bülent Arınç:

Peker ne diyor? Namusu maaşı kadar olanlar diyor. Ne kadar acı bir şey. Düşünebiliyor musunuz? Hala köşesinde bu konuyla ilgili yazı yazmayan insanlar var. Hala bu olayları duymazdan gelenler var. Devekuşu gibi kafasını kuma sokmuş, ‘beni görmüyorlar’ diyor. Türkiye’de medyanın düştüğü hale bakın. Bereket ki sosyal medya var, Youtube kanalları var. İnsanlar onları daha çok takip ediyor. Bugün amiral gemileri hepsi battı çıktı. Bu çok ayıp bir şey. Mücadele etmek istiyorsak medya görevini yapacak. Yargı görevini yapacak, siyaset görevini yapacak. Siyasetin içindeki insanlar kendi görev alanlarını iyi yapacaklar. Şeffaf olacaklar ve hesap verecekler. Hesap vermek hamasi nutuklar atarak olmaz. İddialara cevap vererek olur. Topu taca atarak olmaz. Top sahada oynanacak. Sahada top çevirmeyeceksin, golü atacaksın. Ne sorulduysa ona göre cevap vereceksin. Sayın Cumhurbaşkanımızın son konuşmasında ‘Bunlarla aynı çuvala girenler pişman olurlar’ dedi. Olmuşlardır da nitekim. Yani bu tür insanlara selam verenler bile günün birinde hem yalnız kalırlar hem şaibe altında kalırlar. Bütün siyasetçiler için bunları söylüyorum. Buna itina gösterenler de var, hiçbir şey olmaz canım, millet bunları görmez, duymaz diye düşünenler de var. Ama bu olay hepimizin aklımızı başımıza getirmeli. Bu vesile ile her konunun üzerinde ciddiyetle durmalıyız. Meclis Başkanı arzu ederse, TBMM’de bir araştırma komisyonu da kurulabilir. Ama önemli olan şey, şimdi bu iddiaların değerlendirilmesini bizim yargımızın yapmasıdır. Yargı eskiden bağımsızdı. 2010’dan bu yana ona bir de tarafsız kelimesini ekledik. Şimdi bizim şanlı yargımızın ne kadar bağımsız ne kadar tarafsız olduğunu göstermesi lazım. Göstermelidir.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top