GÜNDEM

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan öldü: AKP’de Osman Öcalan tartışması

.

AKP”DE OSMAN ÖCALAN TARTIŞMASI: ABDULLAH ÖCALAN buraya GÖRÜLMEYECEK Mİ?

Korona virüsü tedavisi gördüğü Erbil’de vefat eden PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın cenazesi AKP MKYK toplantısında tartışıldı.

 Osman Öcalan’ın cenazesinin Türkiye’de defnedilmesine izin verilip verilmeyeceği konusunda AKP MKYK toplantısında yaşanan değerlendirmeler medyaya yansıdı..

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın kulis haberine göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu toplantıda, “Bürokratların cenazenin Türkiye’ye getirilmemesi gerektiğini” söyledi. Soylu bunun doğru karar olacağı değerlendirmesinin yapıldığını belirtti..

“MKYK’DA İTİRAZ GELDİ”

Söz alan bazı MKYK üyelerinin ise, “cenazenin Türkiye’ye getirilmesinin daha doğru olacağı”, “Osman Öcalan’ın son dönemde PKK tarafından hain ilan edildiği”, “Kürtlere mesaj vermesi için TRT ekranlarına çıkarıldığı”, “Abdullah Öcalan’ı ne yapacağız, ölünce buraya gömülmeyecek mi?” gibi değerlendirmeler yaptıkları ifade edildi..

Habere göre Erdoğan ise konuyla ilgili olarak, “Bürokratların kararına göre hareket etmeyelim” diyerek, bir siyasi değerlendirme yapılarak karar verilmesini istedi..

NE OLMUŞTU?

“OSMAN ÖCALAN, KORONA VİRÜSÜ NEDENİYLE 63 YAŞINDA VEFAT ETTİ.”

Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan, Erbil’de tedavi gördüğü hastanede öldü.

Osman Öcalan’ın uzun süredir Erbil’de bir hastanede koronavirüs tedavisi gördüğü iddia ediliyordu. Osman Öcalan’ın saat 04.30’da öldüğü bildirildi..

FELÇ GEÇİRDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Osman Öcalan’ın, temmuz ayında felç geçirdiği iddia edilmişti. Osman Öcalan’ın oğlu Velat Osman yaptığı açıklamada, babasının sağlık durumunun bir süredir kötü olduğunu belirterek geçirdiği beyin felci nedeniyle hareket kabiliyetini ve konuşma yetisini tümden kaybettiğini söylemişti.

OSMAN ÖCALAN KİMDİR?

1958 Şanlıurfa doğumlu olan Osman Öcalan, 1978 yılında Libya’da eğitim gördükten sonra terör örgütü PKK’ya katıldı. 1986’da PKK’nın merkez komitesine, 1990’larda ise PKK’nın üst düzey komitesine katılarak PKK’nın fiilen kumandan muavini oldu. Ancak 1992’de iki ana Iraklı Kürt partisiyle (KDP ve KYB) ateşkes anlaşması imzaladıktan sonra PKK tarafından hapsedildi.

1994 yılında bir PKK’lı terörist ile evlenmek için terör örgütünden ayrıldı. Daha sonra tekrar terör örgütü PKK’ya katılan Öcalan, 2004 yılında tekrar terör örgütünden ayrıldı.

Son olarak Öcalan’ın TRT Kurdî’de 2019 İstanbul ara yerel seçimini değerlendirmesi tartışma konusu olmuştu..

“İYİ PARTİLİ USTA’DAN ‘OSMAN ÖCALAN’ MESAJI: TRT ve AKP CAMİASINA BAŞSAĞLIĞI DİLERİM”

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın ölümü sonrası İYİ Parti’den AKP ve TRT’ye “başsağlığı” mesajı geldi..

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Öcalan’ın ölümü sonrası AKP’ye ve TRT’ye “baş sağlığı” mesajı yayımladı..

Usta, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada:

 “Terörist Osman Öcalan ölmüş. TRT ve Ak Parti camiasına başsağlığı dilerim. Ateşi bol olsun!” 

Cumhuriyet

NE OLMUŞTU?

“YARGI KARARI: ‘TRT’DE ÖCALAN YAYINI İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ!”

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın TRT Kurdi’ye çıkartılmasıyla ilgili yapılan suç duyurusuna savcılık, ‘ifade özgürlüğü’ diyerek soruşturma yapılmasına yer olmadığını söyledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Öcalan’ın konuşmalarında suç unsuru taşımadığını belirtti.

Yenilenen İstanbul seçimlerinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın TRT Kurdi’ye çıkartılmasıyla ilgili yapılan suç duyurusu hakkında savcılık, ‘soruşturma yapılmasına yer yok’ dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Öcalan’ın TRT’ye çıkartılması ve Abdullah Öcalan’ın mesajının Anadolu Ajansı’nda yayınlanmasını ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirdi.

SAVCILIK BASININ GÖREVLERİNİ HATIRLATTI

İstanbul’da yaşayan Nuri Başkapan adında adlı şikayetçi,

  • Erdoğan,
  • TRT Genel Müdürü İbrahim Eren,
  • TRT Kurdi Genel Koordinatörü Mustafa Ekici ve
  • Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı hakkında ‘terör örgütüne yardım ve yataklık, vatana ihanet, suçu ve suçluyu övme’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Şikayeti Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı inceledi.

Savcılık:

”Terör olayları toplumu en çok etkileyen hadiseler olmasından dolayı bu eylemlerin medya için haber değeri büyüktür. Toplum tarafından en çok ilgi gören haberlerin terör haberleri olması nedeniyle bu haberlere yazılı, görsel, işitsel, dijital mecralarda hatta sosyal medyada sıkça yer verilmektedir. Terör haberlerinin önemi ve medyanın halkı bilgilendirme yükümlülüğü bu haberlerin medyada yer almasını zorunlu kılmaktadır. Haberlerin ilkeli, bilinçli ve propagandaya mahal vermeyecek şekilde ölçülü biçimde yayınlanması medyanın görevini yapmasını sağlar.”

‘SUÇ UNSURU TAŞIMADIĞI…’

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü kapsamındaki ilkelerini hatırlatan savcılık, ‘Soruşturma yapılmasına yer olmadığı’ gerekçesini de şöyle açıkladı:

”Basın organlarınca yayınlanan haberin toplumun ilgisini çeken, güncel bir niteliğe sahip olup halkı kin ve düşmanlığa sevk etmemesi, şiddete teşvik etmemesi ve nefret ayrımcılığı içermemesi, terör veya ayrılıkçı hareketleri övmemesi, yapılan faaliyetin basının haber verme özgürlüğü kapsamında kabul edilmesi gerektiğinden suç unsuru taşımadığı değerlendirilmekte.”

NE OLMUŞTU?

Munzur Üniversitesi’nden Doç. Ali Kemal Özcan’ın, 20 Haziran’da İmralı’dan getirdiği Abdullah Öcalan’ın mesajı ilk olarak Anadolu Ajansı tarafından servis edildi. Öcalan’ın mesajının ardından kardeşi Osman Öcalan TRT Kurdi’ye çıkarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP’yi eleştiren ifadeler kullanmıştı. Bu gelişmelerin ardından İYİ Parti TRT hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

https://www.gazeteduvar.com.tr Hacı Bişkin

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: